69*** Jaargfing. Zaterdag 18 November 1916. Nó 15299 Derde Blad. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £i. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentic-n voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bnrean: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Ad ve r ten tie n: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 20 oente. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. 'Advertentien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon "j. 103. BINNENLAND. Mr. T. M. den Tex.f Gistermiddag is na langdurige ongesteld heid op 46-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden mi. G. M. den Tex, directeur van' de Surinaamsche Bank, en sinds Juli 1915 lid van den gemeenteraad aldaar. De heer den Tex was een bekende Am- str-damsche persoonlijkheid. Hij nam een zetr werkzaam aandeel in de bevordering van de belangen der kunst, zoo was hij voorzitter van de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten, secretaris van de commis sie van toezicht van .'s Rijks Museum en bestuurslid van de Vereeniging Rembrandt- huis. Ook was hij. mede de stuwkracht van talrijke vereenigingen, die werken, op maat schappelijk gebleethij was voorzitter van de vereeniging „Voor de Jeugd", lid van de financieele commissie van „Ons Huis", bestuurslid van de „Amsterdamsehe Ver eeniging tot het Bouwen van Arbeiders woningen", vice-voorzitter van de vereeni ging „Volksmuziek in de Open lucht" en voorzitter van den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik. 1 Pasir. De correspondent te Soerabaja van do „N. R. Cl" seint: Volgens telegrafische mededeeliog van den resident der Zuider- on Ooster&Edee- ling yan Borneo, hebben de opstandelin gen in Pasir den 27sten October drie man nén en een vrouw in do kampongs Bo- rang en Boengkoeng verwond. Vier huizen werden ia de gsch gelegd. Do "(bevolking heeft de wijk genomen naar Lonibohkan. Pasir is een onderafdeeling v!an de af- deeling Zuid-Oostkust van Borneo, der re sidentie Zuider- en Oosfcerafdeeling van Borneo. De ongeregeldheden in Pasir, die men blijkbaar nog steeds niet meester is, piet- tegenstaande onze patrouilles nu en dan een goede vangst doen, dateeren al, wat de bovensitreken van Pasir betreft, van bet vorige jaar. Aanvankelijk werd Jhet patrouil leeren in de oproerige streken opgedra gen aan de gewapende pol itie, later aan de militaire macht. In de maand October 1915 scheen de toestand zoowel in Bo ven- als in Beneden-Pasir ©ogenschijnlijk gunstig, maar inderdaad groeide het ver zet nog steeds aan. De ageerende troepten werden toen van uit Kandangan versterkt; het werd echter noodig een compagnie in fanterie van Java te ontbieden, die begin December te Tanahgrogrot aankwam. Sedert dien tijd is de actie in Piasir met kradht voortgezet, maar men. is er nog niet in kumpm slagen, het verzet volko men den "kop tn te drukken. De Grondwetsherziening. De Vrije Vrouwenvereeniging ziegt in een adres aan de Tweede Kamer, dat haar het hoofdstuk van de Troonopvolging (Art 10 —23; van zoo groot volksbelang lijkt, dat zij zich eerder een partiëele herziening daarvan alleen zou kunnen denken, flap van. de thans voorgestelde arffitelen, om maatregelen te troffen, widke waarborgen tegen de inbezitneming van de Kroon door een totaal vreemden vorst Adr. acht het ook tegen het belang van het Nederlandsche volk, de artikelen 57, 58 en 59 niet mede in de herziening op te nemen en daardoor de behandeling der bui- tenlandscbe zaken, inclusief de beslissing over oorlog en vrede, weder in handen van één persoon te lafoo. Het komt adr. voor, dat door .het voor gesteld© stelsel van evenredige vertegen woordiging, officieel een partjjen-vertegen- woiorAiging wordtingevoerd in do plaats van de volksvertegenwoordiging. Adr. ziet in de voorgestelde wijziging van. artikel 192 in' nog erger mate het volk in secten en partijen verdeeld, daar hier door het jonge kind reals partijzucht en daardoor partyhaat wordt ingeprent wat voor de toekomst noodlottig moot inwer ken op de eensgezindheid der natie. Adressante ziet in de voorgestelde wijzi ging van artikel 80, onder den schijn den vrouwen recht te willen doen, een zoo (danige scheiding gemaakt tussdhen bur gers en burgeressen, dat, waar de vrouw onder de vigeenende Grondwet nog is de politiek gelijke van bedeelde en minder waardigs mannen, zij in, de Grondwetsvoor stellen wordt de ook aandeze inferieure^ Opf deze vernedering der 'vrouw ziet adr. de kroon gezet, door het Voorgesteld© pas sief kiesrecht, waarbij de vrouw gekozen door mannen, niets anders zal rijn (dan, de representante van den man. Adressant© Verzoekt de Kamer, da voorge stelde herziening der Grondwet niet aan te nomen.. Christelijk Nationale Werkmansbond. Gisteren is te Utrecht de algemeene ver gadering van den Christelijk-Nationaleu .Werkmansbond begonnen. De voorzitter, de heer P. J. Nahuysen, te Utrecht, bracht dank aan de regeering voor wat ze tot heden gedaan heeft. De secretaris, de heer A. van Ooy, uit Rotterdam, bracht het jaarverslag uit.. De Bond telt 169 afdeelirigen. Aan de nage dachtenis van ds. Talma en van ds. Ros- cam Abbing wordt een woord van hulde gebracht. Blijkens het verslag van den .penning meester, den heer J. W. Meyer, was het batig saldo f 572. Het kapitaal van het Ubo- fonds bedroeg op 1 Augustus 1.1. f 132.320, terwijl het ledental 18.846 beliep; het saldo van het fonds Hulp in Nood was f668, terwijl 81 afdeelingen er bij zijn aangesloten. Vervolgens sprak dr. J. Th. de Visser, oere-voorzitter van den Bond, over het onderwerp: Dienstweigering uit Christelijk oogpunt bezien. Hij noemde deze bewe ging onaannemelijk, onhistorisch en on schriftuurlijk. Nederland en de oorlog. Geen suikeruitvoer. Het „Hdbld." schrijft: Benige weken geleden maakten wij mel ding van de moeilijkheden, welke zich voor doen bij het verkrijgen van zaad uit Duitschiand, voor de teelt onzer suikerbie ten, in het volgende seizoen. Indien dit zaad ter winning waarvan een speciale teelt van twee jaar noodig is ons ont houden wordt, zal het onmogelijk zijn faie ten te verbouwen. Teneinde ons in dit opzicht onafhankelijk te maken van Duitschiand, is men nu ook in ons land bezig het bietenzaad te telen, terwijl getracht zal worden een zoo groot mogelijke hoeveelheid uit Amerika te be trekken. i Het is bekend, dat onze jaarlijksche sui kerproductie ongeveer tweemaal grooter is dan de binnenlandsche behoefte. Om nu in ieder geval verzekerd te zijn, dat zich ook wanneer het volgende jaar om zoo te zeggen geen bieten verbouwd kunnen wor den geen gebrek aan suiker in ons land zal voordoen, is besloten geen uitvoer van suiker toe te staan, zoolang men niet de garantie heeft van een nieuwen bieten- oogst. Deze gij het misschien lijdelijke stopzetting van den uitvoer beteekent voor de suikerfabrikanten een enorm verlies. Het is toch een feit, dat bij den prijs, die aan de bietenhouwers voor hun product betaald is, de verkoop van de suiker voor het binnenland slechts verlies oplevert. De Suikervereeniging en de eenige weken geleden benoemde Rijks-commis sie van Toezicht trachten alsnog een op lossing te rinden voor al deze - moeilijk heden. Do suikerfabrikanten hebben de laatste jaren zeer groote winsten behaald dat maakt een dergelijken toestand voor onze suikerindustrie echter niet minder onge- wenscht. De „N. R. Ct." meent te weten, dat het vasthouden van onze suiker ook ver band houdt met het vermoeden, dat over enkele maanden sommige voor de volks voeding noodige artikelen wel' eens piet meer togen goud, maar wellicht nog wel in ruil tegen andere artikelen, bij voorbeeld suiker, te verkrijgen zouden, zijn. Af elk en veevoeder. Do melkslijtersvereeniging „Door Een dracht Sterk" te Zaandam, heeft met alge meene stemmen besloten, den minister van landbouw te verzoeken, het daarheen te leiden, dat de boeren, die melk leveren voor de consumptie, zoo spoedig mogelijk zullcu worden voorzien van regeerings-voe- der en -pulp. Duitsche kinderen. De volgende week komen te Groningen weer 96 Duitsche kinderen. Rijkscommissie van toezicht peulvruchten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft benoemd tot lil der Rijks commissie vim toezicht op de Peulvruchten- vereemginig de hoeren, dr. E. J. Beumier, lid van de Tweede Kamer te Utrecht, en H. W. Groesneveld, oudjvoomtter van een Coöperatieve Verbru iksveroeaii ging te Am- stadam, wonende te 'sGravcnhage. - (St-Ct.) Merionos-wol. Het bureau van de wolcommissie heeft het Volgende kabeltelegram ontvangen van haar secretaris, den heer W. A. Leembrug gen, die zich voor besprekingen met do En- golsche regeering ia Londen bevindt: En- geland kan geen lioenöes garandeeren voor aanzienlijke hoeveelheden menonos-voL Het verdient dus ainbeveling, deze wol soort uit Amerika te ïmporteeren. Ingezonden Mededeelingen. Hoe urinezuur afzettingen te verwijderen. Tot de kwade gevolgen van overtollig urinezuur bebooren niet alleen spit, schias, 'en rheumatiek, want ongetwijfeld is urine zuur ook de grondoorzaak van steenach tige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur kris tallen, veel gelijkend op glassplinters, ver zamelen zich rond de teere niereellen en vormen niergruis, dat zich een weg baant naar de blaas en dikwijls zoo groot wordt, dat een operatie onvermijdelijk is. Afaar een speciaal niergeneesmiddel, genomen bij het optreden der eerste verschijnselen, dient succesvol te zijn ter voorkoming en verwijdering der urinezuur afzettingen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niergeneesmiddel. Zij herstellen de werkzaamheid der nieren, spoelen de urinekanalan door en reinigen deze, en verwijderen het urinezuur vergift en de vloeistoffen, die zich ophoopen en ont steking in de Spieren en gewrichten ver oorzaken. Om bij het gebruik van Foster's Pillen de beste resultaten te verkrijgen, dient de lijder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en slecht licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholische dranken te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uit sluitend, voor nier -en blaaskwalen. Zij werken hoegenaamd niet op de ingewan den. Let ei' op, dal gij de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handtoekening van James Fos ter. Te Schiedam verkrijgb. bij Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.73 p. doos of f10.p. zes doozen. Rechtzaken. Voor de rechtbank te Zwolle heeft gis teren terechtgestaan H. ten H,, uitgever van het Zw. Nieuws- en Advertentieblad, die uit de „Tribune" een artikeltje had overgenomen, getiteld: Varkensheintje, dat beleedigend was voor den Prins en de Ko ningin. Hij plaatste er een afkeurend bij schrift bij. Beid. werd vervolgd wegens majesteitsschennis. In verband met de open bare orde is de zaak met gesloten deuren behandeld. De eisch was 14 dagen. Gisteren is voor de rechtbank te Aliddel- burg twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen den postconducteur J. van der M., uit Vlissingen, wegens diefstal van een aan- geteekenden brief met f500, verzonden uit Amsterdam, naar Parijs, op de lijn Roosen daalVlissingen. Iterk en School NED. HERV. KERK. Te Almelo zijn voor het kiescollege der Ilerv. gemeente de zeven vrijzinnige candi- datcn gekozen met 342 stemmen, togen 143 op de candiilaton der orthodoxen. Aangenomen het beroep te Nieuw- Vosmoor door den beer Joh. Vc-rhoogh, te Leiden. Te St. Pancras ds. Lammers te Rheden. Beroepen te Hattem ds. E. Warmolts te Nunspeet. GEREF. KERK. Beroepen je Loenen-Vreeland ds- H. Brinkman te Glanerbarug- EVANG.' LUTH. KERK. Te 's-Gravenhage is opgericht, onder den naam „Maarten Luther", eene rechtzinnig© Luihersch© Vereeniging. Het Secretariaat is gevestigd Bentinckstraat 44. HOOGER ONDERWIJS. Bij Kon. besluit van 3 dezer is, met in gang van 1 Februari, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend aan dr. J. G. Voll- graff, als gewoon hoogleeraar, aan de Rijks universiteit te Utrecht, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten), Universiteit te Utrecht Doctoraal examen klassieke letteren: de heer O. J, vl d. Hagetn, Aan de universiteit te Bern is bevorderd tot doctor in de diergeneeskunde op dis sertatie getiteld: Atüchverfalschung duroh Zusats van Wasser", de hem: CL Eykman, directeur van het gemeenteslachthuis te Nijmegen. tëemeagd Nieuws, Met gas gevulde electrische gloeilampen In aanvulling op ons bericht omtrent bovenstaande gloeilampen, schrijft men ons: Dit zijn de z.g. Vs wattlampen, in 1912 uilgevonden door Irving Langmuir, de ver dienstelijke, wetenschappelijke leider der General Electric Company in Amerika. Deze lampen danken hun naam aan de zuinige economie, d. i. het verbruik per uur, uitgedrukt in eenheden electrische ener gie, per kaars uitgestraald licht. Terwijl de gewone Vacuum-metaaldraadiamp 1 watt per kaars per uur verbruikt, is dit cijfer bij de a/2 wattlampen i/l> watt per kaars per uur. kien krijgt met een hjalfwattlamp dus tweemaal zooveel licht voor hetzelfde geld. Een lamp van 1000 N.K. verbruikt 500 watt per uur. Dit geldt tot op heden alleen voor de groolerö soorten, 4003000 N.K., de kleinere zijn iets minder zuinig. In constructie wijken deze lampen van de vacuumlampen niet alleen af door bun gasvuliing, doch ook door den gespirali- seerdrn draad. 'De ballon is gevuld met een gas, dat de WolframspiraaJ bij de tem peratuur van bet branden niet aantast. Men bezigt biervoor Stikstof. Proeven om ook waterstof hiertoe te gebruiken, zijn steeds mislukt. Uit het ïeit, dat Langmuir zes jaar over deze lamp gewerkt heeft, blijkt voldoende de moeilijkheid der constructie. Deze was n.l. voornamelijk gelegen in de overgang van den gespoten draad tot den getrokken draad. Aangezien (Wolfram, (het metaal waar uit de draad der gloeilampen bestaat, niet ductiel, d. i. smeedbaar is, bracht het trek ken ervan tot draden groote bezwaren mede. En toen het eindelijk gelukt was om Wol fram draden te trekken, bleken deze nog lang niet geschikt om tot sparden 1e wor den gewikkeld, omdat de draad gedurende het wikkelen brpk. Het picer witte licht, dat de }fe wattlam pen uitstralen, wordt veroorzaakt door de hoogere temperatuur van de gloeispiraal, deze gedraagt hij vacuumlampen 2300 gr., hij wattlampen 2700 gr., terwijl bet smeltpunt van Wolfram bij 3050 gr. ligt. Op deze hoogere temperatuur berust ook het grootste gedeelte der zuinige econor mi© van deze lampen. De hoeveelheid uit gestraald licht neemt n.l. sterk met de tem peratuur toe. De gasvulling verhindert tevens het zwart worden der 1/2 walllnmpen, een ongerief, dat bij de vacuumlampen meestal uitslui tend do levensduur bepaalt. Dit zwart worden van de ballon wordt veroorzaakt door zeer kleine Wolframdoeltjes wel licht van hioleculaire grootte die vanaf den draad verstuiven ca zich tegen den kouden glaswand afzetten. Het in de 1/2 wattlampen aanwezige (gas vormt een stool kussen voor deze deeltjes, waardoor zij de draad 'niet kunnen verlaten. Alen zal dan ook nimmer een zwartgeworden 1/2 wattiamp zien. Over de grens gekomen. Te Aallen heeft zich een 19-jarige Duit sche deserteur aangemeld, die ter inlijVing was opgeroepen. Te Doetinchem zijn 2 Russen aangeko men, die uit Friedrichsfeld waren ontsnapt. Ze waren twee jaar krijgsgevangen geweest. Te Hengelo zijn vier Polen aangekomen, die over de grens wisten te komen. Tol voor enkele dagen hadden ze in de kolen mijnen der Rijnprovincie gewerkt. Nu ze soldaat moesten worden, namen »ze de vlucht. Uitgeleverd. Aan de Pruisische grens bij Ellen is gis teren door de Hollandsche politie aan de Duitsche uitgeleverd de ZigeunerEbcner, die in Duitschiand tal van moorden had bedreven. Het laatst had hij een jachtop ziener met zijn vrouw vermoord en was toen naar Holland gevlucht, waar de politie hem gevangen nam. - Koersen der edele metalen. (Medegedeeld door H. Drijfhout Zoon, Amsterdam). Onge&neend goud in baren f1655 per K.G. fijn; ongefioioe-rd. zilver in baren f56.75 per K.G. fijn. Gevallen kersenblad. In de Betuwe wordt het gevallen kersen blad opgekocht voor 31/2 cent per K.G. om uitgevoerd te worden naar Duitschiand, waar het als toevoegsel tot de tabak ge bruikt wordt. In het donker. Te Gemert brak in de gasfabriek ©en brand uit, welke, hoewel spoedig gebluscht, veroorzaakte, dat die gemeente ©enige da gen zonder gaslicht zat. Een nationale inbreker. In den loop van dit jaar hebben in tal- van plaatsen van ons iaad inbrakm plaats gehad, die alle een zekere overeenstemming vertoonden. Gewoonlijk was het een gebouw aan het water gelegen Waar werd ingebro ken, steeds was het uitsnijden van een ruit het middel geweest voor den inbre ker om binnen te komen, telkens Wedt, dat do indringer ramen en deuren, had ge opend om een snellen terugtocht mogelijk te maken en eveneens was bij.,die inbraken, steeds gereedschap gebezigd, dat ter plaats© aanwezig was. Dat wees 'er op, dat er een bepaald persoon aan het werk was geweest, die zijn slag wist te slaan te Wagenifl- gen, Valburg, Paneerden, Doom-eriburg, Rot terdam, Dordrecht, Alkmaar en andere plaatsen. Vingerafdrukken te Wageningen en te Oostorhout gevonden leidden er toe, dat d© gangen van een 24-jarig varensgezel J. J. A. Stegen werden nagegaan. Het trok de aandacht, dat de man er vobr een va rensgezel bijzonder deftig uitzag. Hg werd gearresteerd ombekende twee inbraken te hobbeii gepleegd. Dinsdag stond de varensgezel voor d© Arnhemscberechtbank terecht wegens en kele der door hem gepleegde inbraken, nJ. twee te Wageningen, waar hij ©en horloge en f48 stal, en een le Oosterhooit, waar hij uit ©en jamfabriek f480 ontvreemdde. Voor de rechtbank verklaard© bekl. van niets meer te weten. Het geld, dat op hem gevonden werd beweerde hijl door smokkelen te hebben Verdiend. Beklaagde moet thans nog terecht slaan voor de rechtbanken te Rotterdam, Leeu warden, Dordrecht en Alkmaar, terwijl te 's Hertogen bosch een instructie tegen hem is geopend. De subst. officier van justitie verklaar de in zijn requisitoir rekening te willen houden met de veroordeelingen welke bekl. nog zal hebben te ondergaan en eSsdhte een gevangenisstraf van 4 jaren." Het Panamakanaal. De firma Turner Davidson Co., to Londen, die 'in c'onnectie staat met het be stuur van het Panama-Kanaal, deelt in de Engelscho bladen inede, dat, met uitzonde ring van ongeveer een 'halve mijl in den Gaillard-doorsteek (Culebra) het Kanaal .ge heel is voltooid. Het Kanaal is op een afstand van zeven mijl in den Uaillard doorsteek 300 voet, doch overigens 600— 1000 voet breed. Kleine aardverschuivin gen zullen zich van tijd tot tijd herhalen, totdat het Werk geheel voltooid is. Zij ko men hoofdzakelijk in den regentijd (April December) voor. Na dn doorgraving der bergen hebben de onderste weeke grond lagen door het doordringen der tropen!©- gens hun Vastheid verloren. Door het enor me overwicht op beide oevers zijn gedeel ten dier onderste lagen in de kanaaibed- ding geperst. Ongetwijfeld zal zich dit van tijd tot tijd herhalen. Al zou zich zulks elk jaar of alle vijf jaar, of zoolang herhalen tot alle weeko lagen zijn verdwenen en soiieder materiaal naar boven gekomen is,' zoolang de baggermachines in staat zijn, den naar boven gekomen grond zoo snel of nog sneller op te ruimen als deze in het kanaal komt, behoeft oen ernstige ver- keersstoring niet te worden gevreesd. Het zal 'niet noodig zijn, zooals eerst sprake was, deze borgen af te graven. Wan neer zich, daaronder moerassen bevinden, zouden do verstoppingen voortdurend zijn waar te nemen en riict alleen gedurende den regentijd. Bovendien zouden de bergen zelf teekenen van verzwakking of overhellen aantoonen en dat is niet het geval. Deze mededeeling eindigt met Be opmer king, dat de bovengenoemde meening op het oordeel der Kanaal-ingenieurs en op jarenlange plaatselijke waarnemingen be rust. Wegens de groote internationale betee- fcenis van bet Kanaal voor handel en ver keer, kan men slechts wmscben, dat deze optimistische opvatting zal worden bewaar heid. Het verkeer door het Panamaal-Kanaal heeft weliswaar na de heropening neg niet weder den omvang van hit vorig jaar be reikt, maar de verkeerscijfers toonen toeft m\ i4MS che courant. i 1

Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 9