De Tankboot Iiestia getorpedeerd. Het nieuwe taiikstoomschip „Hestia", in 1916 gebouwd voor de Nedoriandsch,-Indi-| sche Tankbootmaatsüiappij to 's G ravenlia ge, was in ballast van Rotterdam naar Lon-j pensionneenng geadviseerd, den Aan boord bev(-uten zich twintig man 1 Hot 8evol§ van dit rapport was, vaste equipage:'en zes aangemonsterde p,is sagiers, waaronder de heer Van FL beambte aan de maatschappij. liet Maandogochteubadmeldt hierom trent: maar bij meende dit te moeten doen. Spr. herinnert er daarbij aan, dat dit onder werp vroeger commissionair is gemaakt en het rapport dier commissie met gunstig wasde minderheid had echter vóór de onneenug geadviseerd. dat besloten werd het onderwerp ter sprake te brengen bij de behandeling der begroo ting, maar dit is met geschied. Spr. meende nu dat hij het voorstel zelf moest doen. opdat de Raad zich over de kwestie zou In den nacht van Vrijdag op Zaterdag,' I kunnen uitspreken, toen men ongeveer 45 mijlen uit de kust ge-1 Spr, deelt mede, dat hij deze regeling stoomd was, weid Ik t stoomschip plotseling zonder eenige waarschuwing hevig door een duikboot met granaten beschoten. Door den luchtdruk sloegen de menschen, die do wacht hadden, tegen liet dek. Kruipende over het dek wist de kapitein de telegraaf te bereiken en het sein van stoppan ta geven. Inmiddels was een sloep aan bakboord gestreken, waarin. 14 opvarenden plaats na men, te weten: 6 Nederlanders en 8 Chi- neezen. In de dun rb oord sloep namen de 12 overigen, waaronder kapitein Van 'tHoen plaats. Nauwelijks was deze gevierd, of een torpedo van dm onderzeeër drong aan bakboordzijde binnen éu doorboorde het schip, dat met den achtersteven, in de diepte verdween. Zeer waarschijnlijk heeft deze torpedo, of een later afgeschoten granaat de bakboordsloep met de 14 inzittenden getroffen en vernield, waarbij vermoedelijk 13 der inzittenden gedood zijn. Toen de duikboot als een razende was dóór blijven vuren, om het schip tot zinken te brengen 1wat ten slotte gelukte zagen de 12 menschen in de stuurboordsloep een stuk van de stukgeschoten bokboordsloep om gekeerd drijven, waaraan zich nog één man, een Chinees, had vastgeklampt. Aan boord van de duikboot, die tegen zes uur weer boven water was gekomen, nam men niet de minste notitie van dezen man, doch wenkte men da andere sloep om te naderen en deelde him den koers en den 1 ïermoedelijken afstand naar de Nederland sche kust mede. Zij redden daarop den' Chinees uit ziju levensgevaarlijke positie en hielden daarna op onze kust aan. Zij ■werden Zaterdagmiddag opgemerkt door den. logger Julie" IJM. 210, die de men schen opnam en hen met de beste zorgen behandelde. In den nacht van Zaterdag op ZondagVkwam men te IJmuiden 'binnen. 'Bij dezen aansla® zijn dus 13 menschen omgekomen, n.I. de eerste, de tweede en derde stuurman, de eerste machinist, eeiii machinist en een passagier, de lieer Van B., allen Nederlanders; en 7 Cteneezen. De geredden waren aller, zeer veront waardigd over het roekeloos» doorschieten' van de duikboot tijdens en na het te \viatei laten van de reddingbooten. Gered zijn- kapitein Van 't.Iloen, de ma chinisten Schaafsma, Weber en Bloogaardt de adsistent machinisten Roovda. Heitwei Ier en Dïeulevite, de marconist Antaniszen en 5 Chineezen. Zeer vermoedelijk gedood of verdronken, in ieder geval vermist; de stuurlieden La- fèvre. De Waard en Mimlerhoud, de eerste machinist Cupido, de heer Van Rees. cte adsistent-machinist Karstens en 7 Chi- neezen. De „Hestia" was in ballast 'op weg; nam Engeland en wérd gebruikt om 'benzine aan te voeren van Engeland naax Nederland. Het vervallen der brood kaar ten? Vanwege do schaarschte van papier en tmede in .verband met te weinig aanvoer van graan en Amenkaansdh tarwebloem, waardoor wij reeds van 400 op 311 gram (broodrantsoen per dag on per hoofd zijn verminderd,' maakt 't, naar wij" uit be trouwbare bron vernemen, een ernstige overweging uit bij het ministerie van land bouw, enz., om óf bij ean der volgende uitreikingen van bonboekjes voor" levens middelen, óf wel afzonderlijk bons ter be schikking te stellen voor ons dagélijksch 'brood, waardoor dan de momenteel in gebruik zijnde broodkaarten komen te ver vallen'. STADSNIEUWS. Bij de te Rotterdam gehouden examens nuttige handwerken, zijn o. m. geslaagd de dames W. P. Scheffers en J. van der Sluijs, van hier. In de buitengewone vergadering van aan deelhouders der N.V. „Vuurvast", Holland sche Fabriek van Vuurvaste Materialen, ge vestigd te Schiedam, gehouden 31 Maart, werd besloten totd uitgifte der dorde, viard j j en vijfde serie van het aan dealen-kapitaal,' J ten einde te kunnen voldoen aan de nood zakelijk gebleken uitbreiding van het bedrijf Zaterdagmiddag zijn door de politie aan- gehojuden, nadat ean burger haar had mede gedeeld dat 2 personen op den Vlaardinger- j dijk looden afvoerbuizen aan het inel kaar j trappen Waren, twee Rotterdammers, va.i wie later bleek, dat zij die buizen hadden ontvreemd. Na verhoor zijn ze Iwieer ont slagen. i Vit den Gemeenteraad. i IV, Wethouderspensioen. Voorstel van den Burgemeester tot vast stelling eener pensioenregeling voor de Wet houders. jp. De Wethouders verwijderen zich uit de vergadering. De Voorzitter merkt op, dat de toe-1 met heeft vastgesteld in overleg met de wethouders, doch geheel persoonlijk heeft hij de voorbereiding en de regeling ver richt. Hij heeft uit de verschillende rege lingen uit plaatsen, waar reeds een pen sioenregeling voor de wethouders bestaat, genomen wat hem het beste scheen. De heer Din kei aar leest in hctschrij ven van den Burgemeester: De minderheid van de commissie meende echter, „dat bij de invoering van een pensioenregeling oen ruimere keus vau personen zijn te vin den om de betrekking van wethouder te kunnen aanvaarden". Dat rapport der commissie is zéér be knopt bij den Raad ingediend en bevat met alle motieven vóór de pensionneenng. Spr. verdedigde deze niet alleen om de ruimere keuze, maar omdat de wethouder langzamerhand het werk van een ambtenaar te verrichten krijgt en dus evenals deze recht op pensioen heeft. Spr. weet wel, dat gezegd wordt: in dezen tijd moet men met zoo'n voorstel met komen, maar hij meent dat, ais een zaak billijk en rechtvaardig is, dan niet gewacht moet worden op betere tijden om die tot stand te brengen. Hij hoopt dat de Raad het voorstel van den Burgemees ter met algemeene stemmen zal aannemen. De heer Houtman kan zich met ge heel vereenigen met de opvatting van den heer Duikelaar, die in den Wethouder een ambtenaar ziet. Spr. meent, dat bet is een post van vertrouwen en dat de wet houder contröle heeft uit ie oefenen op de ambtenaren en hoofdambtenaren. Aan de -schade, die de wethouders lij den door de vervulling van deze post, is reeds tegemoet gekomen door een vrij hoog salaris ook in vergelijking met wat in andere gemeenten wordt betaald. In En schedé b.v., een gemeente van ongeveer gelijke grootte en ook een fabrieksplaats als Schiedam, is het loon der wethouders f700 zonder pensioen. Spr. ziet niet in waarom Schiedam ze als vaste ambtenaren zou moeten beschouwen en behandelen. Voor groote steden, zooals Amsterdam en Rotterdam, kon hij zich daar beter inden ken. 1 Spr. wil zich voor de toekomst niet aan deze uitspraak vastleggen, want het kan gebeuren dat de toestand niet zal blijven zooals die thans is en hij in verband daarmede van standpunt veranderde. Maar spr. zou het thans betreuren dat de wet houder werd ambtenaar. Het wethouder schap moet beschouwd worden als een eerepost. Wat, hier gebeurt, geeft ook geen aan leiding om het standpunt van den heer Dinkelaar sterker te maken. Een der wethouders vervult een volle dige rijksbetrekking; een. andere voert een bedrijf en vervult bovendien een rijksbe trekking daarnaast. De derde verricht geen ander ainbt of bednjf. Men ziet daarbij dat allen met lust hun taak vervullen en misschien zelfs die positie ambieeren. Gesteld dat iemand voor een vereeni ging heel veel voelt en daarin een leidende positie inneemt. Dan kost dat zoo iemand ook heel veel tijd om die vereeniging in de hoogte te werken. En dit wordt ook niet betaald. Spr. ziet werkelijk niet in, dat het noo dig is de wethouders in te deelen als amb tenaren. Men staat hier nog niet voor de moeilijkheid tot liet doen -eener keulze. pr. kan dus niet anders dan tegen het voorstel stemmen. De heer mr. Kavelaars zal den heer" Dinkelaar moeten teleurstellen in diens wensch dat het voorstel met algemeene stemmen zal worden aangenomen en ook den Voorzitter; en het spijt spr. ook tegen over de Wethouders, dat hij geen ander standpunt kan innemen. Maar als hij het gemeentebelang in hel oog neemt, dan meent spr., dat de 'Burgemeester met wat kwistige hand in de gemeentekas heeft in gegrepen. i Blijkens het voorstel zal de helft van het salaris als pensioen voor de Wet houders in 10 jaren (bereikt zijn. Na 10 jaren zullen ze dus oen psnsioon kunnen genieten van f750. Het kan gebeuren, dat voor den wethouder het pensioen op 35- jarigen leeftijd ingaat en daarvan 40 -jaar profiteert, zoodat dit tot een bedrag van £30.000 voor de Gemeente kan oplcopen na afloop van het wethouderschap. Dat vindt spr. te voel. Spr. had izich de zaak echter anders ge dacht. Er wordt (steeds gesproken van een pen sioen, maar het is feitelijk geen pensioen, want dat "begint -in den regel met den 65- j arisen. leeftijd, •behoudens dan enkele bi- zondere geval] en. Wat beoogd wordt heeft dan ook eigenlijk 'meer het karakter van wachtgeld, zooals dat hier ook voor Üe ambtenaren bestaat. Dat wachtgeld wordt geregeld in verband met den leeftijd waarop het ingaat en dat slechts gedurende' een zeker aantal jaren wordt uitgekeerd. Spr. leest de betreffende bepaling uit 15 pCu 'van het salaris en' daarna eindigt Ret daaraan ten grondslag liggende be ginsel is een uitstekend beginsel en het lijkt spr. voor -een woihoudemwachtgeld. Het is billijk, dat den afgetrodene de eerste jaren, vergoeding van schade wordt toegekend. Als iemand echter 10 jaren lang wethou der gewoesl is, dan mag men aannemen, dai bij zijn zaak. die misschien gedurende zijn wethouderschap beeft geleden, na eenige jaren weer op do oorspronkelijke hoogte zal hebban gebracht Men had dus kunnen verwachten, dat niet een bestaande pensioenregeling ware gekozen, doch een regeling ware ontworpen, die geen blijvende last op de gemeente zou leggen. Zoo kan spr. zijn stem niet aan het voorstel geven, liet spijt hem voor de wethouders en hij zou zelfs gaarne zien, dat de verordening zonder zijn stem werd aangenomen, maar hij acht zich niet gerechtigd zijn stem daaraan to geven. De hem- De Bruin had zich voorge steld, dat de Burgemeester meer pleizier gehad zou hebben van zijn voorsuel. Nu er toch besprekingen over gehouden zijn, vil spr. er ook iets van zoggen. Het k\\ am spr. bij het booron. dier be sprolong min of meer voor als hoorde hij een ver verwijderd geluid, toen ge zegd werd, dat het wethouderschap oen eere-baantje is. Zeker, vroeger, 30 jaar ge leden was dat wel het geval, maar iemand die de zaken van nabij heeft gezien, zal met spr. zich kunnen voorstellen, dat er dagelijks heel wat aan deze functie te doen is. Er zijn heel wat wethouders, die, als de pohiteke verhouding wijzigt, hun func tie zullen moeten neerleggen, maar waar hei met ioderen dag voorkomt dat een wethouder verwisselt, daar behoeft men niet bevreesd te zijn, dat het aantal go pcsisionnoerde wethouders zoo groot zal worden. Door den' heer Kavelaars wordt gezegd: nemen jelui de verordening aan, maank zal tegen stemmen. Daarmede schuift hij de verantwoordelijkheid van zich af. Spr. kan niet onderschrijven wat do heer Kavelaars heeft gezegd: Ja, als iemand op 20 jarigen leeftijd wethouder wordt en na 10 jaar heengaat, kan hij zijn zaak weer omhoog brengen, maar als men op §0 jari gen leeftijd aftreed dan gaat dat zoo ge makkelijk niet meer. De heer Houtman, als zakenman, weet wel, dat als men het wethouderschap aan vaardt, het werk in eigen zaken door ande ren gedaan moet worden. t Deze wees,ook op Enschedé; een demo cratische stad van 't jaar 0, die zulke toestanden nog kent. Een vergelijking van die gemeente gaat trouwens heelemaal niet op. Enschedé, dat niet ligt aan de Maas en niet zoo'n toekomst heeft als Schie dam, heeft ook niet zulke hoage oischen aan hot gemeonteliestuur te stellen. De vroegere pessimistische opvattingen van don heer Houtman bestaan niet meer; vroeger kwamen bij elk voorstelletje de fuxancieele gevolgen ter tafel, tegenwoor dig komen ze nog maar sporadisch zich vertooncn. Wanneer men werkelijk overtuigd is, dat de jaestatie der wethouders zoodanig is, en zij hun zakeu nog moeten verbeteren als zij aftreden, dan moet hun niet worden onthouden wat zelfs het minste rijksklerkjc geniet, dat ingezonden stukken schrijft. De heer mr. Kavelaars: Het minste rijksklerkje krijgt wel pensioen, maardaai moet het zelf voor betalen, tot zijn 65ste jaar, tenzij hij vroeger gepensionneerd wordt op grond van omstandigheden door de wel bepaald. Zij zijn dus niet met wethouder? op één lijn te stellen. Wat hier als pen sioen wordt voorgesteld, is niet anders'dan een ver doorgevoerd wachtgeld. De heer de Bruin: De positie van een ambtenaar is niet afhankelijk van een poli tieke verhouding en dit juist maakt dat de wethouders om politieke redenen ter zijde gesteld kunnen worden. Wil de heer Kavelaars wel zrjn stem geven aan het voorstel als dit wachtgeld genoemd wordt, dan zal spr. zich tegen die naamsverwisseling niet verzetten. Om een term zou hij niet willen twisten. De heer m .r. Kavelaars: Dat is ook niet mijn bezwaar. Spr. wilde de regeling hebben in overeenstemming met die voor wachtgeld. -Spr. leest nog eons 'de 'betreffende be paling voor. Het wachtgeld neemt geleidelijk af, maar het pensioeh blijft voor liet leven. De Voorzitter zegt, dat het precies is zooals de heer de Btuin heeft gezegd, er kan geen vergelijk gemaakt worden tus schen wethouder en ambtenaar. Hun positie is zóó ongewoon, dat daarvoor een af zonderlijke regeling gemaakt moet worden. Spr. heeft van alle gemeenten, waar zoo'n verordening bestaat, de regeling nagegaan en daarbij is hem gebleken dat alle op dezelfde gronden berusten. Zelf heeft spr. de treurige ervaring als wethouder opgedaan, dat de gemeentezaken hem heel wat offers hebben gevraagd. Wan neer men het wethouderschap goed wil ver vullen, dan kost dat den wethouder onver mijdelijk offers en wil men de wethouders billijk behandelen, dan moet men zorgen dat zij daartegenover rechten zullen heb ben'. Daarvan is spr. overtuigd en dus heeft hij het voorstel daartoe ingediend. Spr. doet met zijn voorstel geen flinke greep uit de gemeentekas,, want die wordt pas aangesproken als de wethouder af treedt. Spr. heeft uit volle overtuiging het ingediende stuk geschreven. De belooning van f1500 komt den wet houders hier zeer zeker toe en het zwaard van Damocles dreigt hun in hun financiën. lAls de wethouders steeds 25 of 30 jaar waren1, ja, dan had de heer Kavelaars mis schien gelijk, maar'in den regel zijn ze die verordening voor, waaruit blijkt, dat i van hoogeren leeftjjd. Spr. doet heuscti geen lichting op het - voorstel wat uitvoerig is, jRet uitgekeerde bedrag afloopt van 50 tob te groote greep uit de gemeentekas, De vergelijking met ambtenaren 'gaat jn 't geheel niet op. Spr. stelt nu voor over te gaan tot de behandeling der artikelen. De heer mr. v. Brie] Sasse vraagt, of het niet wenschelijk is nu alleen het be ginsel uit te maken en de verdere arti kelen in een volgende vergadering te be handelen. Door den heer Kavelaars zullen misschien wijzigingen ingediend kunnen worden, omdat die wel wachtgeld maar geen pensioen wil uitgekeerd zien. Het is niet aangenaam voor de betrok kenen als een dergelijk voorstel met een enkele stem meerderheid wordt aangeno men. De heer de Bruin: Over het principe wordt gestemd bij artikel 1. Dan zou ook nog moeten blijken, of de Raad op het denkbeeld van den heer Kavelaars zou ingaan. De heer Hou tman wil definitief ver- klardfi, dat hij den wethouders wel het pensioen gunt. Wie er ook als wethouder zou zitten, spr. zou tegen het voorstel stemmen. Hij doet dit ook zonder bezwaar, om dat, als de betrokkenen even nadenken, ze zullen begrijpen, dat zijn stem een zui ver prmcipieele is. De Voorzitter stelt nu aan de orde art 1. De heer mr. Kavelaars vraagt, of vóór het woord „pensioen" niet moet in gevoegd worden de woorden „een jaar- lijksch". De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar en brengt de woorden er in. Het aldus gewijzigd art. 1 wordt goed gekeurd. De heeren Houtman, mr. Kavelaars en Schreuder verklaren zich er tegen. Art. De heer mr. Kavelaars vraagt jn verband met art. 2b wat zal geschieden als de aftredende wethouder zich niet her kiesbaar 'stelt. Spr. vermoedt, dat heb de bedoeling is, dat dan geen aanspraak op pensioen bestaat, maar dan zou daaraan moeten worden toegevoegd „tenzij hij< zicsh niet herkiesbaar stelt", want volgens de voorgelegde redactie zou dan de pension- neerrng onafhankelijk zijn van het aantal jarein. In dit opzicht zou spr. hun wjlen gelijk stellen met die welke vallen onder gunt o. De heer mr. v. Briel Sasse: De wet houder kan ook om redenen buiten zijn wil in bizoadere gevallen kunnen bedan ken. In zulke gevallen kan hei onbillijk zrjn geen pensioen toe te kennen. Daarom is het 'beter niet al te keuheng te zijn bp de gevallen die zich misschien zonden kun nen voordoen. De heer mr. Kavelaars merkt op, dat het omgekeerde ook het geval kan zijn. Spr. stelt voor aan punt b toe te voe gen „tenzij dit het gevo-lg is dat zrj zich niet herkiesbaar stellen" en aan punt c: of niet worden herkozen, omdat zij zich niet herkiesbaar stélden. Dé bedoeling is, dat iemand, die ont slag 'neemt of zich niet herkiesbaar stelt, geen pensioen zal krijgen. Deze amendementen worden ondersteund door de heeren Scheffers en Dinkelaar. De heer Evers: Met die toevoegingen kunnen zich gevallen voordoen, waardoor onbillijikheden ontstaan. De heer mr. Kavelaars: Hetzelfde kan ook het geval zijn bij ontslagname. De amendementen worden aangenomen. Tegen verklaren zich de heeren De Bruin, mr. v. Briel Sasse en Evers. De heer mr. Kavelaa,rs: Hoe moet het gaan in gevallen bedoeld bij art. 25 Gemeentewet? Dit belieft het aftreden als raadslid tengevolge van het aanvaarden eener gemeentebetrekking.' Spr. zal geen wijziging voorstellen, maar beveelt dit punt aan, in de aandacln van B. en W. Het gewijzigde art. 2 wordt goedegekeurd. 'Art. 3. De heer v. d. Tempel vraagt of ook niet een minimum-pensioen moet worden vastgesteld. Het beginsel van dit pensioen is, dat dooi de aanvaarding van het wethouderschap inkomsten worden prijsgegeven. De Voorzitter' ontraadt heb denk (beeld van den heer v. d. Tempel. De heer v. d. Tempel zal dan geen voorsbei doen. De heer mr. Kavelaars stelt voor dit artikel te vervangen door een rege ling waarbij het bedrag varieert in verband ui et den leeftijd van den betrokkene en geleidelijk daalt overeenkomstig .de rege ling voor wachtgeld. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Houtman en Sdbreuder. Het wordt verworpen met 11 tegen 4 stemmen. f 1 I Vóór stemmen de heeren mr. Kavelaars, Schreuder, Scheffers en Houtman. Tegen stemmen de heeren V. Relt, d. Toorn, mr. v» Briel Sasse, Evers, v. d. Schalk, v. d. Zee, v. d. Tempel, Koop- mans, Mélcihers, De Bruin en Dinkelaar. Do heeren, v. d. Hoek en Knrpel hadden de vergadering reeds verlaten. 'Art. 3 wordt aangenomen, üe heeren mr. Kavelaars, Houtman en Schreuder verklaren, zich er tegen. A!rt. 6. _Be heer mr. Kavelaars vraagt of hier „Gemeenteraad" niet moet zijn „B. en W,", ,waar aan dit College toch de uit- ■vioering der verordeningen is opgedragen. De Voorzitter heeft daartegen' geen bezwaar en vervangt het woord. (Het aldus gewijzigde artikel wordt aan genomen. Artt. 710 worden' goedgekeurd. De geheefe verordening wordt aange nomen. De heeren: Houtman, mr. Kavelaars en Schreuder verklaren' zich êr tegjem. Door een dokter is gisteravond V half elf verbonden oen RotterdamZT^ bij een twist in de 'Bioterstraat een ^7,- wond aan het achterhoofd had gefoeg©/ Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Maart un* £87.466, Er werden 122 nieuwe deelf mers ingeschreven. Terugbetaald in de maand Maart «ii £55.704.34. Er werden 57 dechiemers heel afgeschreven. °v Lijst van onbestelbare brieven en bnVf kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn- Terug ontvangen in de 2e helft maand Maart 1917. Binnenland. r e Brieven. Distributie van Graan en Meel, Den Haaz Gemeenteraad, Schiedam. Assurantie-Mij. Phoenicia, den Haag. J. Simons, Rotterdam. Briefkaarten. J. Graven, veldleger. - H. Moens, Scheveningen. M. Nieuwemhuijzen, den Haag. Voelbalvereeniging, Feijenoord. Buitenland. Brieven. F. Edwards en Co., Liverpool. 1 A. Kouwenoord, Mannheim. J. F. Remschel en Co., London. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. i AGENDA: Vrijdag tot en met Maandag: Flora-K». coop, 8 uur. Bioscoopvoorstelling. Vrijdag tot en mot Maandag, BioscoopTW ter Odéon, 8 uur. Bioacoop-vNtoo- oing en Variété. Heden aa volgende dagen. Afoaaur Theater Schiedamscheweg 19, B uur. Bios coop ca Variété. Heden en volgend© avonden Nieuw Olpn pia Theater, Binnenweg 46, Rotter dam, 8 uur. Bioscoop en Variété, Heden en yolgende dagen. Circus-Schouw burg, 71/» uur. Gez.-Spree. Dé Koopman van Antwerpen. Heden en volgende dagen. Casino, 8 uur. Nap de la Mar's 0 per.-Gez. Mat dora. 2 April. Maison v. d. Heijden, 8 uur. Ver gadering. Spreker de heer Dus&ar. Onderwerp: „Waarom een lande lijke Ziekenvereeniging 2 April. Groote Schouwburg, 7V2 u.' Oper. ens. Geoi'g Braun. De cabaret- prinses. 2 April. Tivoli Schouwburg, 8 u,ur. Dje Haghespeters. Nina. 3 April. Groote Schouwburg, 8 u. Rott Toon. Het paard van Troje. 3 April. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Die' Haghespelers. M'n Tante uit Hccif fleur. Kunst en Wetenschap. Nederlandsche Opera. Bij de eerste opvoering van „Louise" in den Grooten Schouwburg, te Rotterdam, op Woensdag 3 April a.s., zal de titelrol worden .vervuld door mevr. Annie Ligt- hart en. de rol' van Julien door Louis van Tulder. De rol van den Vader zal wor den gezongen door den beer Anton Dirks, die van dé Moeder door mej. Nelly, Ver- tregt. 1 Verder treden in „Louise" op; de dames Tilly Westenberg (Irma), Eva Vieyra (Ca- mille), Greta Harms-Idzerda (de leerling en de straatjongen), mej. Schutte (de straat- veegster), Magda Li lef (Elise), BerthaMat- thjjssen (Suzanna), Greta van der Werff (Blanche), en de heeren Iwan Monasch (de kleerenkooprnan en de nachtvlinder), Hen drik Kubbinga (de voddenraper), Jos. Rat-' tink (de schilder), J.- van Bijlevelt (de Filo- zoof), M. L, Blitz (de student). De muzikale leiding berust bij Richard Heuckeroth, de regie is van Henry Enge lent Do voorstelling neemt precies half zeven een aanvang. Feestvoorstelling Jos. M. Orelxo. Zooals reeds kortelings was aangekon digd, wenscht de heer G. H. Koopman, directeur der Nederlandsche Opera, onzen meesterzanger Jos. M. Oreiio, in de ge legenheid te stellen, zijn veertigjarig jubi leum als zanger ook te gedenken bij een opvoering van de Nederlandsche Opera' waarvan hij terecht onlangs een monu ment is genoemd. Dientengevolge zullen in enkele steden des lands in den loop van deze maand feestvoorstellingen wórden gegeven, waar in de gevierde zanger als gast zal optre den', en wel als Mefisto in „Faust", die, altijd en nog een zijner glansrollen was. Voor Amsterdam is de datum vastgesteld op Woensdag" 18 April, in het Paleis voor- Volksvlijt. Een werkcommissie heeft zich gevormd om den nog immer popularen ju.-- bilaris een mooien feestavond te bezorgen. *De Koopman van Antwerpen" In den Circus-Schouwburg wordt dit maal een, stuk vertoond, dat nu eens niet in Parijs, ja, zelfs niet eens in Frankrijk speelt, zooals-de titel trouwens reeds doet vermoeden. Hetgeen echter niet wegneemt,- dat met de gewone opgewektheid gespeeld1 wordt,- al speelt de handeling ditmaal dan - ook inj de Schelde- in plaats van in .de Seine-stad zich af. En minder romantisch is het er ook ffiiet Om, („{J(

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2