kïa5il ie met tufesckenpoozem groote artillerie- bedrijvigbeid. Ir. de sir eek ran. Monfeïiera werd oen vijandelijke patrouille gevangen emiomen. Do overige Ronton, onderging0!! geen ver andering oil zou men eerder aan ma noen vres dan oorlog gelocven. Tacature Tweede Kamer. Dr. J. van Leeuwen, lid van de Tweede Kamer voor liet district Utrecht II, is gis teren tot wethouder ran Utrecht benoemd en heeft meegedeeld," dat hij als Kamer lid zal aftreden. Engeland en Nederland. In het Lagerhuis heeft King gevraagd, of de geallieerden bij hun voornemen blij ren om gedurende, noch na den oorlog inbreuk te maken op de territoriale in tegriteit, de rivierrechten of koloniale be zittingen van Nederland. Lord Robert Cecil antwoorddeer i« thans niet hot minste voornemen en dit heeft ook nooit bestaan, om zich opeenige wijze in te laten met de onafhankelijkheid en integriteit van Nederland of van diens bezittingen. Nederland en de oorlog. lAardappele n-d i s t r.ib'.tLti .e. D© minister ran landbouw, nijverheid en hkndel brengt ter algemeen© kennis, dat de Friesche Burgers en de Eigen heimers in Zeeland "èn Znid-Hollaind tniet verder in distributie worden gebracht, doch ibewaard moeten blijven om een even tueel tekort in poters aan te vullen. Prijsverlaging van varkensvlees© h. Naar het officieel orgaan van den Ned. Slagershond meldt, wordt een prijsverlaging Van de regeeringsvaikens dog deze week gepubliceerd. Inzameling van peulvruchten. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Hei blijkt, dat de voorschriften omtrent hot ialon van sommige peulvruchten aan de landbouwers onjuist wordt begrepen. Aanvankelijk was bepaald, dat enkele som-ten aan de boeren konden gelaten wor den Daartoe behoorden toen ook duiven boonen, maar voor deze i«* later die mo gelijkheid opgeheven. De toestand is no zóó, dat alle peulvruchten worden over genomen door de regeeringscommissaris- sen; evenwel kunnen paardenboonen, wier boonen, schapenboonen en waalsche boo men aan de landbouwers voor veevoedei worden gelaten door de veevoederbureaux Met nadruk dient er echter op te wor den gewezen, dat geen enkele soort peul vruchten door den landbouwer uit eigen wil mag worden achtergehouden. Ook vooi de hierboven genoemde soorten is vooraf noodig toestemming van de Veevoeder bureaux. Landbouwers, die, zonder zoo danige machtiging, eenige soortpeulvrurh ten achterhouden, stellen zich blom aan straf op grond der Distributiewet. De voedselvoorziening van Nederland. In het Lagerhuis vroeg het parlements lid King le. Of het ministerie van buitenland- sche zaken bekend was met de toenemen de voedselsehaarsehtc in Nederland, m het bijzonder tengevolge van het inhouden van vergunning voor jde in New-York geladen schepen om naar Nedcrlandsche havens uit te varen; 2e. Of het ministerie van buitenland- sche zaken berichten heeft omtrent Duit sche aanbiedingen in bepaalde gevallen om levensmiddels., aan Nederland te leveren: 3e. Of eenige poging in het werk ge steld zal worden door de geallieerden^ om te voorkomen dat neutrale mogendheden afhankelijk worden van de hulpbronnen des vijands. Leverton Harris, de parlementaire secre taris van' het Blokkade-departement, ant woordde Ik neb geen officieele inlichtingen be treffende de eerste twee ,-agen. De ge aJlieerden wijden voortdurend hun aandacht aan de kwestie in de laatste vraag be doeld. Het Engelsche marime- 1 1 1 luchtschip. ■Op verzoek van den Burgemeester van Poortugaal aldus blijkt nog uit nadere berichten is de gamizoens-commandant van Rotterdam' daarheen gegaan. De 4 En gel sch en blijken uit het luchtschip, dat on bestuurbaar was geworden, gesprongen te zijn; het waren 2 officieren en 2 minderen een der laatsten heeft bij den sprong een heup ontwricht. De 18-jarige, die in den Otterpolder ook jufit het luchtschip gesprongen was, toen dit op een oogenblik niet ver van den grond was, "bleef daarbij aanvankelijk in de ionwen hangen, maar kwam gelukkig wier spoedig vrij en behouden op den grond. Onze gisteren geuite onderstelling is dus juist gebleken. Het, luchtschip was Dinsdagmorgen in En geland opgestegen tot een verkenningsreis om Engeland. Daarbij zijn ze door mist en duisternis verdwaald, boven het hun on bekende terrein bij Poortugaal gekomen. De Engelschen zijin onder geleide van 8 Noderlandsche officieren per auto's naar den Haag gebracht, waar zij zijn geïnter neerd. Het luchtschip, zonder bemanning ver der gevaren, is, gelijk gemeld, te Eenrnes- Buiten geland. In den loop van den middag kwamen daar uit Soesterberg een aantal manschap pert met groote vrachtwagens, getrokken door auto's, om het grijze gevaarte te ber gen en naar Soesterberg te brengen. Het luchtschip!, blijkens de in den gondel gevonden stukken van Engelschen oorsprong en met Engelsche bemanning, is gister morgen te half zeven te Eemnes-bniten ge land op het huis van hakker Heek. Kr zat (oen niemand meer in. Te voren was het luchtschip gesignaleerd nabij dellooge Vuur.-'.he, waar liet in het bosch heeft vast gezeten. Het is toen vrij dicht langs den grond voortgedreven in de richting van Eemnes Buiten op zijn weg de telefoon-, telegraaf- on verlichtingsdraden vernielend. Het lucht schip is betrekkelijk goed neergekomen. De motoren en gondel vielen neer tusschen het huis v. Heek en een schuurtje, terwijl liet hallojiomhulsel neerstortte achter heihuis na den schoorsteen omvergetrokken te heb ben en een groot aantal pinnen te hebben meegesleurd. Natuurlijk verwekte de nederkomst van het gevaarte in den vroegen morgen groote ontsteltenis liij de bewoners. Zij kwamen echter met den schrik vrij. Naar uit eed ondeizoek van den inhoud van. den gon- lel blijkt, zijn Se luchtscliippers, die al- een maar zeekaarten bij zich hadden, blijk baar boven het land den wmj bijster ge- .i orden. Aan den gondel waren gemonteerd 2 Lcwiss mitrailleurs, terwijl er mede nog 2 biandbommen, een tweetal mandjes met postduiven en een toestel voor draadlooze telegrafie werden gevonden. Een en ander werd op het gemeentehuis in bewaring gebracht. Het luchtschip, dat gedreven werd door Engelsche Deamler-motoren met 12 cylin ders, is een ontzaglijk gevaarte, '40 a 50 M. lang; het draaet de kenteekenen van de geallieerden, rood, wit en blauwe cirkels. Het schij> ligt nu ineengezakt "tegen het boerenhuis, zacht heen en weer schomme lend in den wind en glimmend van den regen. 0 De motoren met Hen versplinterden! schroef en den verbrijzelden gondel, waar aan duidelijk de bomhouders kenbaar zijn, hangen aan een enkele staaldraad aan een der consoles, die de goot dragen. Deskun digen schatten de waarde van het lucht schip op 2 ton. Opmerkelijk zijn de prachtige ahminium benzine tanks, waarvan wij de waarde in verband met det hooge metaalmarkt moe ten schatten op 10.000. Het terrein om het huis van de bakker is afgezet door militairen, onder bevel van kapitein Linden. YLAARDINGEN, 14 Dec. Het post- en telegraafkantoor te Ylaardingen zullen!, als gevolg Van de buitengewone duurte ter plaatse, van 1 Januari af voor de bezol diging Van het lagere personeel, ingevolge art. 4 van het Kon. besluit van 2 Juni 1917, in een hoogere klasse worden ge rangschikt, dan waartoe zij volgens den verkeersomvang behooren. OVER SCHIE, 14 Dec. De gemeenteraad zal in openbare verg."'lering bijeenkomen op Woensdag 19 Dece, Jjer as. des voor- middags ten 10 nur. A DSNIEUWS. Bijzondere regel'a^en. Levensmiddelen. De Directeur maakt bekend, dat van 10 15 December verkrijgbaar is: op bon 11-1 2 ons zeep per persoon, 14 ct. per pond; op bon 112 2 ons erwten per persoon, 11 ct. per pond; op bon 113 1 ons vet per persoon, 40 ct. per pond; op bon 114 1 ons gort per persoon, 13 ct. per pond. Een ieder drage de uiterste zorg voor zijn bonboekje, thee- 'en koffiekaart enz. enz. Het is niet mogelijk voor verloren gegane boekjes enz. nieuwe te geven. Vanaf Maandag 10 dezer is het Broodbu reau voor het publiek geopend van 's mor gens 9 tot 's namiddags 1 en van 2 lot3u. Op de domiciliekaart moet het aantal broodkaarten met stempelafdruk zijn aange duid. Zij op wier Domiciliekaart dit met pen of potlood is ingevuld vervoegen zich op 't Broodbureau en brengen dan mede broodenvelop, domiciliekaart «ta bonboekje. Op bon 4 (Petroleumkaart) is 2 liter pe troleum verkrijgbaar. Zaad-aardappelen". In de week van 1015 December ver krijgbaar op: bon 115, 116, 117, 118, en 119 per. persoon 1 kilo. Prijs 5Va cent per kilo. Maximum-prijzen groenten. Rootte kool per kilo 6 cent; gele kool per kilo 6 cent; uien per küo 8 cent; peen per ldlo 6 cent; knolrapen per kilo SP/z cent. Vatgroenten. Pronksnijboonen per kilo 18 cent; enkele spercieboonen per kilo 20 cent; dubbele spercieboonen per kilo 16 cent; zuurkool per küo 10 cent B r o o d k a a r t. De broodkaart van het 35ste tijdvak is geldig tot en met Donderdag 20 De cember. - s Thee en koffie. Gedurende het tijdvak aanvangende 1 December en eindigende op 15 December zal door detaillisten aan verbruikers mo gen worden afgeleverd op: bon no. 7 eeaer thee- en koffiekaart 0.0S K.G. thee, bon no. 8 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie, Gedurende het tijdvak aanvangende 16 December en eindigende op 31 December, zal door detaillisten aan verbruikers wor den afgeleverd op: bon no. 9 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee, bon no. 10 eener thee en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. Centrale Keuken. Menu's over de week van 10 tot en met 15 December 1917: Zaterdag: Stamppot, aardappelen met zuurkool en spek, verkrijgbaar op aardap- appelbon. Menu's over de week van ,17 'tot en met 22 December 1917: Maandag: Erwtensoep met varkens- vleescb, verkrijgbaar op erwtenbon. Dinsdag: Hutspot met rundvleesoh, ver krijgbaar op aardappelbon. Woensdag: Bruineboonensoep met rund- vleesch, verkrijgbaar op aaxdappelbon. Donderdag: Stamppot, aardappelen met boerekool en spek, -verkrijgbaar zonder levensmiddelenbon. Vrijdag: Gort met karnemelk en siroop, verkrijgbaar op gortbon. Zaterdag: Stamppot, aardappelen met zuurkool en spek, verkrijgbaar op aard appelbon. L N.B. Men wordt er op attent gemaakt dat voor elk portie gekookt eten slechts een Ievensmiddeienbon voor 1 per soon uit het levensmiddelenhoekje wordt gescheurd. Voorbeeld: iemand die 6 bons voor groene erwten heeft en drie porties erwtensoep koopt, houdt 3 bons voor groene erwten te zijner beschikking, om dat slechts 3 bons worden ingenomen voor soep. Indien voorradig, kan na 12 uur 's middags, tegen betaling van 12 cents per portie, aan de Centrale Keuken, ingang Spinhuispad, eten worden ge haald zonder bon. Men wordt verzocht het Levensmiddelen-boekje mede te brengen. Het eten is verkrijgbaar tusschen v.m. 11 en n.m. 1 uur aan de volgende plaatsen: Spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat (school van den heer v. d. Poel) Boekjes van Dinsdag tot Maandag geldig, waarop een reductie wordt toegestaan van I cent per portie, moeten Maandag tusschen II nur en half twee aan bovengenoemde lokalen werden gekocht. Als regel geldt, dat steeds een dag voor uit de bons moeten gekocht worden. De prijs per portie bedraagt 12 cents Voor weekboekjes dus 11 cents. Gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den Gemeen teraad zal plaats hebben op Vrijdag 21 December a.s. Alsdan zal waarschijnlijk op de agenda voorkomen de beëediging van het nieuw- gekozen en nog niet beëodigd lid, den hoer S. A. Maas, Ve heden uit het buitenland in de gemeente is teruggekeerd. Men seint Ons uit Leiden: De Geneeskundige Staatscommissie bevor- heden tot arts den heer G. H. C. Ris alhier. Tot klerk ter gemeente-secretarie, afdee- ling militaire zaken, is door B. en IA be noemd de heer A. R. Malkus, alhier. Door B. en W. werd gisterenmiddag ten Raadhuize openbare inschrijving gehouden voor den verkoop van pl.m. 5 H.A. 2-, 4- en 5-jarig grindgewas, en hakhout in het Sterrenbosch. De inschrijving had plaats in 3 percee- len: I. 4- en 5-jarig wilgengrienldhout ter gezamenlijke grootte van 3.16.92 H.A., waar van hoogste inschrijver was C. Etolk te Oud-Beijerland, voor ƒ4525.62; II. 2-jarig wilgengriendbout, ter 'groote van 1.68.4D H.A.hoogste inschrijver A. Kerstbergen te Giesendam voor 1176, en III. het 4-jarig gewas, van 260 knotwilligen, hoogste in schrijver P. van Wijngaarden, te Rotterdam, voor ƒ53. Graan en aleohol. Het Bureau voor Mededeelingen in zake zake de Voedselvoorziening meldt: Bij voortduring wordt van verschillende zijden er op aangedrongen geen graan meer te verstrekken aan branderijen. Ook bier- biouwerijen worden in dit verband nu en dan genoemd. Deze ontvangen echter sinds het vorig jaar reeds geen graan meer, terwijl de branderijen gerantsoeneerd zijn tot een zoodanig jwreentage hunner nor male productie als overeenkomt met de behoefte aan gist. Intusschen is steeds de vraag onder het oog gezien, of en op welke wijze de ver strekking van graan aan de branderijen geneel zou kunnen worden gestaakt. Op dit oogenblik is een plan in overweging om binnen korten tijd daartoe te kunnen ge.raken. 1 van Beetboren. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het Bil. Sympfo. Orkest ,,L. van Beet hoven" zijn 1© Wintereonoert zal geven op Maandag 7 Januari 1918, In de Gehoor zaal van 'den R. K. Volksbond. Soliste zal zijn: Mej. Corry van Ba tenburg, celliste uit Den Haagt O.a. zal uitgevoerd worden een Suite voor Strijkorkest van den bekenden. Rot terdam scheri musicus Joh. Berghout, onder leiding van den, componist. Sfelkhandelaren. In een propagandavergadering van melk handelaren is de heer A. Smit, van Am sterdam, in Maison V. d. Heijden als spr. opgetreden op uitnoodïging van de Melk- slijtersveroeniging „Ons Belang". Op deze vergadering waren dok aan wezig eenige lijden en bestuursleden der melkslijiersvereenigingen van Rotterdam en Vlaardingen. De heer C. Suijker, voorzitter derSchie- damsehe vereeniging, opende de vergade ring met een woord van welkom en gaf het woord aan den heer A. Smit, propa gandist vjyi den_Nalionalen Bond van Melk- slijters in Nederland. Spr." zette't ver- eenigingsleven goed uiteen en achtte het noodig, dat de S. M. S. V. zou omgezet worden' in eed onderafdeeling varï den N. B. v. M. i. N. De aanwezige leden konden zich met dit denkbeeld vereenigen, zoodat de S. AL S, V. een onderafdeeling is geworden van den N. B. v. M. i. N. De heer Bos, 2e voorzitter van de Rot- terdamsche M. S. V., richtte daarna nog een krachtig woord lot de aanwezigen en hoopte op een goede samerwerking, waar door alleen de vereeniging kracht kan uit oefenen. Op de eerstvolgende veigadering zullen nadere plannen worden besproken, wat met een daverend applaus werd begroet. N.a nog eenige besprekingen en een har telijk woord van dank aan de aanwezigen sloot de heer Suijker de vergadering. Zielsziekte en baar genezing:. In het gebouw van den Protestantenbond hield gisteravond. Prof. Dr. H«sering een lezing over bovenstaand onderwerp. Spr. begon met er op te wijzen dal 't misschien vreemd moge schijnen, 'n ge wezen predikant en theoloog over dit onder werp te hooren spraken. Na 'n korte voorbereiding komt hij tot de zielsziekte op godsdienstig gebied, waar aan- in de wereld zoo velen lijdende zijn De moderne psychiater evenwel vat dit -achter niet rechtstreeks als 'n ziekte op, omdat hij eigenlijk de aantasting der ge zondheid tot z'n gebied rekent. De ziel reageert op zenuwlijden, het welk door vermoeienissen der hersenen, lichamelijke uitgeputheid of wat dan ooi- kan ontstaan. En toch worden zielsziekte eri zenuwziekte soms op één lijm, gesteld. Op het gebied der zielkunde komen dok toren en predikanten hog al veel mei elkaar in botsing Bij ziek- en sterfbed ont moeten en cri dsöewn zij elkaar, wat spr met eenige voorbeelden releveert De meening van Henri Bordeaux in ver bland met het zielsleven van 'n stervende, welke naar aanleiding was van *n vraag daaromtrent in het Fransoh© blad „de Fi garo" aan bekende medici, is merkwaardig Hij vraagt met welk yeclit de (Jokljoi z'n patiënt volkomen onkundig wil laten van diens naderend einde; juist in die laatste stonden, die de belangrijkste kun nen zijn Vajnj 't leven, worden veelal ophel deringen en mededeelingen ge laan van groote waarde. De voorwaarde Voor waire zielkunde, ware psychiatrie, is menscfenkennis bezit ten in de eerste plaats, waarvoor men aanleg moet hebbon evenals voor muziek Dr. Kjox, directeur vari het krankzinnigen gesticht ie Utrecht, heeft gezegd dat de op leiding der psychiaters niet goed is. De kennis daaromtrent Is veel en veel moei iijker dan er gedacht werd. Psychiatrie is een kunst, moeilijker dan de geneeskunst en die slechts voor enkelen toegankelijk is. Professor Dubois ziet genezing in het negeeren der zielsziekte door den patiënt en een groot zedelijk weerstandsvermogen verkrijgen. Een optimistische gesteldheid van den geest moei het doel zijn bij hem of haar. Degene, die slechts leeft voor z'n ma- tericele belangen, gaat volgens hem vroeg of Iaat verloren. Tijdens de pauze speelde het orgel. Hierna vervolgt spr. z'n redevoering en zegt, dat in de laatste jaren een andere geneeswijze voor de zielsziekte betracht wordt, de zjg. psychanalyse, welke een methode is, die de drijfveeren van hetziete- leven tracht te onderzoeken, waarvan de patiënt zich niet bewust is. Wanneer de psychiater afgaat op de verklaringen van z'n patiënt alleen, zou hij slechts vergeefse!) werk verrichten. De psychanalyticus let speciaal op de ongecontroleerde uitingen; voorop moet staan, dat de patiënt zelf genezen w i 1 wor den- Ook vele droomen kunnen den psy chiater hierbij helpen, die bij ouderen ech ter minder betrouwbaar zijn dan bij kin deren. Veel hangt voorts af van den persoon van den psychiater, die het vertrouwen van den patiënt moet weten te winnen. De tegenwoo d ge zielkunde begrijpt befei dan vroeger het woord van Shakespeare. „De kranke ziel beeft meer dan een arts nog den biechtvader noodig." En toch blijven de phyehiaters ten allen tijde doctoren. Ze beoefenen geestelijke hy giëne om het lichaam gezond te maken deze geestelijke hygiëne staat ten slotte op materieelcn grondslag. Waar de zielkundige (Je taak heeft het lichaam te redden, is dit bij den predikant juist de ziel. De religieuze genezing ont breekt echter nog te veel bij de tegenwoor dige geneeswijze. Uitvoerig behandelt spr. verder dit thema, waarna het aandachtig en talrijk gehoor even tien uur, geestelijk verrijkt, weer bui ten stond. i Be Spaarbank. In ons bericht van gisteren omtrent de belegging van het vermogen der Spaarbank zijn een paar woorden weggebleven, waar door een verkeerde indruk zou kunnen ont staan. In dat bericht staat: „Het gehecle ver mogen van deze Spaarbank is uitsluitend be legd", enz. Dit had moeten zijn: Het geheele in effec ten belegde vermogen van de Spaarbank is uitsluitend belegd in Nederlandscheefïeelen De lezers zullen dit wel begrepen hebben, maar wij achten het beter de fout te her stellen. Tnrfkaarten. "Wij verwijzen naar de advertentie der Brandstotfincommissie ten opzichte van de turflevering. L»on toeslag De voorzitter en secretaris van den Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven^ afdeeling Schiedam, hebben zich Hot den Gemeenteraad gewend, met een adres, waarin zij zeggen: dat de door Uwen Raad gevoteerde toe slag, ons over liet algemeen leleu£ heeft gesteld; dat de thans bestaande regeling bij ver schillende menschen een vermindering van hun inkomen is, vergeleken bij de toe- slagregeling, "die met October j.L ofgeloo- pen is. Redenen waarom zij Uwen Raad beleefd doch dringend verzoeken hetdaar- heen te leiden, dat onze toeslag ïaplaats van 15 pCt. op 25 pCt opgevoerd wordt. Yereenlglng van hnlsvronwen. Het eerste der „Gezellige Avondjes" voor Dienstmeisjes beantwoordde geheel aan de verwachting. Een laantal meisjes was een paar uren |in gepaste vroolijkheid bijeen. De volgende avondjes vinden plaats in de bovenzaal ivan Hotel de Visscherij, hoek VIaard mgerstraat, opgang paast, niet door het Café, en wel op Dinsdag 18 December, Donderdag 27 December, en Donderdag 3 Januari, telkens ivan kwart voor acht tot kwart voor itien uur. Aangeraden wordt brei- of naaiwerk mede te brengen, om onder het voorlezen enz, ook nuttig bezig te kunnen zijn. In Odéon-Theater zal Zaterdagmiddag 'n groot kindor-matinée gegeven worden, waar in een bioscoop-programma zal worden ver toond, dat geheel voor kinderen is samen gesteld. Zaterdag-, Zondag- ejj, Maandagavond zal vertoond worden de succesfilm Quo Vadis, het beroemde werk van Henri. Sinkewisz. In het Uri ne es-Theater, Schiedomscheweg 19, te "Rotterdam, zal heden en volgende avonden, als hoofdnummer worden vertoond „Verwoeste levens", ben drama in 5acteiu Men zie de advertentie. Hedennacht is wen een dekkleed van ei vaartuig ontvreemd, d'tmaal van een schuit toebehorende san de firma v. d. Eist, aan den Buitenhavenweir. Door de politie zijn gisteravond 2 jongens van 48 en 49 jaar aangebonden, die bezig waren looden atvoerbuizen te ontvreemden. Zij zijn na verhoor weei ontslagen. Uit den Gemeenteraad. IV. Vtxrsfel van B. en W. tct wijziging van de verordening, regelende de inrichting der Gemeentepolitie, ten aanzien van de trak tementen in verband met het daaromtreat- bij de behandeling der Gemeentebegrooting verhandelde. De Voorzitter: In dit voorstel zijn 'le wen sch en, in den Raad bij do behan deling der begroeting uitgesproken, uitge werkt. Daarbij was onder meer de wensch van den heer v. Baren, om de verhogin gen toe te kennen na 1 en 3 jaar. B. en W. hebben daarin eenige wijziging gebracht, n.l. door die te stellen op 2 en 4 jaar, terwijl de bevordering tot agent le kl. is gesteld op 4 jaar; op die wijze wordt het maximum bereikt na 8 jaar. De heer DinkeLaar: Naur aanleiding van deze stukken zou spr. eeu vraag wil len stellen, die weliswaar niet in recht streeks verband staat met deze zaak, maar wel met het besluit betrefende den toeslag voor kinderen. Bij de gemeente-werklieden en de politie heerscht de meening, dat niet in het be sluit is opgenomen de kindertoeslag ad 30 cent en daardoor hebben de menschen oen slechten St-Nicolaas gehad. Zij zijn van mcening, dat is aangenomen 15 pCt. toe slag voor hen, die f 1440 of minder verdie nen zonder kindertoeslag. Spr. heeft hun gezegd, dat w'as aangenomen om toe te kennen 15 pCt. met 30 cent kindertoeslag. De Voorzitter: Dan is u mis. Het besluit luidt 15 pCt. zond«r kindertoeslag. Alleen ais de oude regeling een hoogemi toeslag zou geven dan de 15 pCt., wordt die oude toeslag gehandhaafd. De heer Dinkelaar: Dan zullenmeer leden met hem bij de stemming een ver keerde meening omtrent het voorstel heb ben gehad. De soc.-dem. fractie heeft gestemd tegen het voorstel-v. d. Toom, dat 50 cent toe slag wilde toekennen. Zij hebben1 vóór een toeslag van 30 cent gestemd. Do meeste raadsleden zullen wel gemeend hebben, dat de toeslag zou zijn 15 pCt. plus 30 cent per Mnd. De heer Evers De Voorzitter: Laten we daarover nu niet verder spreken. Rat is nu niet aan de orde. De heer De B ru i nHet krabbeltje van spr.'s voorstel is hier aanwezig en daar staat niets op van den kindertoeslag. Het komt spr. raadselachtig voor, dat iemand zich daarin zon kunnen vergissen. Het voorstel-v. d. Toom bedoelde toe te kennen' 10 pCt. plus 50 cent kindertoeslag- In het College was een bedrag vastge-, steld [hoever kon worden gegaan met den toeslag en op dien grond wefd het voor stel van B. en W. ontworpen en waarmede eenigszins het evenwicht in de loonen zou worden (Versteld. Zoo is het ook in het advies omschreven. Dat bij het publiek, onder de werklie den, een vergissing bestoud, hebben B- en W. natuurlijk spoedig bij Gemeentewer ken ervaren; maar dat die vergissing ook bij de raadsleden bestaat, verbaast spr. zeer. B. en W. wilden zooveel mogelijk aan allen iets meer geven, en die bij de vorige regeling het minst profiteerden, gingen au het meest vooruit, of, als ze zouden ach teruitgaan, behouden ze wat ze onder; die regeling ontvingen. i Cl V/

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2