sen een. gouden, horloge en oen. zilveren si garettenkoker. Burgemeester Fockema Andreao sprak namens de stad en het gemeentebestuur zijn vreugde uit over de wijze, waarop de deelnemers der Jaarbeurs uiting hebben gegeven aan hun gevoelens jegens do stad en de inrichting van do Eerste Jaarbeurs De Tweede Jaarbeurs zal getuigen, zoo zeide hij, dat er rekening is gehouden me' do werischen, die kenbaar gemaakt zijn doch ook zal blijken, dat de helangsteliins.' van 'do gemeente niet is verflauwd en dat alles is gedaan om ook deze Jaarbeur zoo goed mogelijk te doen slagen. He gemeentebestuur acht de Jaarbeurs xxa groot stadsbelang en tevens een groot lands belang. Spreker dankte do gevers vooi het huldeblijk. Ten slotte voerde mr. dr. Van Zijst hei woord, die namens den raad van beheer en de adjunct-secretarissen voor de aan geboden geschenken dankte. Het aangeboden album is vervaardigd van kalfsperkament en bevat, behalve een opdracht aan het gemeentebestuur, de na men der deelnemers. De bladen van het album zijn gebatikt door mej. Bertha Bake te Bloemendaal. De oorkonde, eveneens van kalfsperka ment fen met stokken van ebbenhout en ivoren knoppen, houdt in een opdracht aan mr. Van Zijst. Ook hij deze oorkonde is het batikwerk van de hand van mej. Bake. De plaquetten, vervaardigd,in de Sticht sche fabriek van zilverwerk van Comelis Begeer te Utrecht, zijn achthoekig. De voor zijde vertoont een sterk gestylcërd wapen van Nederland, waaromheen een tweede rand met attributen van handel en nij verheid; de achterzijde geeft te zien de Jaarbeursteneinen Vredcnbuig en Janskerk hof in vogelvlucht. Uft Ooet-Iüsiië. De correspondent te Seirsarang van de N. R. Ct seint: Onder de Jong-Javanen is een verschil van meening ontstaan, omtrent de taal, die in den Volksraad zal worden ge bezigd. Een deel hunner doet zijn best om de vergunning tot het gebruik van de Malei- sche taal wettig vastgesteld te krjjgen, terwij' de de voornaamste leiders "der Javanen vooi het gebruik der Nederland-sche taal zijn. Nederland en de eerlos. De neutralenen Amerika. Reuter seint uit Washington, De Zwitsersche gezant alhier is tot de over eenkomst gekomen met het departement var Staat dat Zwitsersche burgers zelfs wan neer zjj (al) dienen in het Amerikaansche leger niet tot den militairen dienst ver- pb'cht zijn indien zij door tusschenkoms' van hun diplomatieken vertegenwoordigei daartegen in verzet komen. Het departement van Staat geeft thans t> verstaan, dat deze regehng van kracht is voor alle neutralen. Het bevriezen van, vleesch verboden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald: 1. het is verboden rund-, kalfs- of scha- penvleesch te bevriezen, of op andere-grijze te conserveeren 2. .ten behoeve van het bevriezen of ui bevroren staat houden van vleesch zullen met ingang van 15 Januari, geen kolen meer beschikbaar worden gesteld; 3. het bepaalde onder 1 Ga 2 is niet van toepassing op inrichtingen, die in op dracht of voor rekening van de regeering vleesch bevriezen of in bevroren staat bewaren. 4. van het verbod onder 1, kan onthef fing worden, verleend door de Rijkscom missie van Toezicht op de Vleeschveroemi- ging. Het eerste transport Duitsohers. Zaterdagavond om kwart over zevenen is do Zeeland, een. kwartier Tater de Ko ningin Regentes en om 8 uur de Sindoro voor den wal aan. de Lloydkade te Rot terdam aangekomen. Er hervonden zich' aan boord van de Zeeland 188 militairen en 5 burgers, op de Koningin Regentes 177 burgers 5 mi litairen, en op de Sindoro 449 militai ren en burgers, 23 krankzinnigen' en 24 zieken. Van de 200 krijgsgevangen Doitsche offi cieren, die aan boord van de Sindoro zijn, blijven er 55 te Rotterdam, ia het hotel de l'Europe in de Kruisstraat worden er 41 en in het hotel Continental op den Haringvliet 14 ondergebracht. Tachtig gaan vermoedelijk Maandag maar Oosterbeek, 40 naar, Dieren en 25 naar Dordrecht. Van do krijgsgevangen Duitsche onderoffi cieren on minderen, die met dit transport zijn moöegokomen, worden er 120 gehuis vest in het voormalig zendelinghuis op de Rechter-Rottekado en 50 in pand no. 93 Maaskade. Allen Moven' tot Zondagmorgen aan boord. Paardenbrood. Do minister van landbouw, nijverheid en handel maakt aan belanghebbenden he kend, dat de verkoopsprijs wan paarden brood, te leveren door de hakkers, die daartoe door de Toewijzingsoommissie voor Veevoeder zijn in §taat gesteld, is be paald op f 18 per 100 K.G. af fabriek, exclusief zak. Kunstmest. Do Kunstmest-cornmissie maakt bekend: dat een aanvang "zal worden gemaakt met de veideelingi van de bestelde ammo niak super, ten. behoeve van de bemesting voor 'den oogst 1917-1918, en wel tot een hoeveelheid van 50 pet. van. iedere door haar goedgekeurde aanvrage. De St.- Ct. vermeldt de prijzen. Spokbokking. Hot bestuur van de vereeniging Handels belangen te Schevenimgen heeft Zaterdag een conferentie gehad met minister Loudon, over den invoer van Zweedsche en Noor- sche haring, waarvan de z.g. spekbokking wordt gemaakt. De minister beloofde zijn medewerking en zeldo zich daartoe in ver binding te zullen stellen met den Zweed- schen gezant. Staafspeosfoenecrleg Voor het nationaal congres voor staats pensioen, dat don tweeden Paaschdag te 'sGravenhage zal worden gehouden, heb- ]>en nagenoeg alle politieke partijen van links medewerking toegezegd. VLA ARDINfiEX, 14 J.inuan. Deze woek zijn aangegeven 4 lijders aan roodvonk. OVERSCHIE, 14 Jan. De gemeenteraad zal in openbare vergadering bijeen komen %.s. Donderdag 17 Januari des voormiddags ten 10 uur. STADSNIEUWS. Bijzonder® regelingen. Levensmiddelen. Van 1419 Januari is verkrijgbaar: Op bon 153 1 ons erwten per persoon, 11 cent per pond. Op bon 154 3/2 ons gort per persoon, 13 cent per pond. Woensdag worden deze Regeoringsaxtike- len niet verkocht Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Vet is niet voorradig maar wordt zoo mogelijk in de tweede helft der week nog verkrijgbaar gesteld. Sajetbons zijn na Dinsdag 15 dezer niet meer geldig. Woensdag d.a.v. is de laat ste dag dat de winkeliers deze kunnen inleveren. Thee en koffie. Tot Dinsdag 15 Januari a.s kan op bon 9 en bon 11 een half ons thee, op bon 12 een oUs koffie en op bon 26 een extra half ons koffie worden gekocht. Z a n d-a ardappelen. In de week van 1419 Jan. verkrijg baar op: bon 155, 156, 157, 158 en 159 per persoon 1 kilo zandaardappclen. Prijs 53/2 cent per kilo. Dinsdag is bon 155 geldig, Woensdag 156 en zoo vervolgens. Gelieve uw niet gebruikte bons uit te scheuren en te vernietigen; geeft zo niet aan andenen of aan uw leverancier. Maximum-prijzen groenten. Roode kool per kilo 6 cent; gele kool •per jkilo 6 fcent; uien per kilo 8 cent; peen per kilo 6 cent; knolrapen per kilo 31/2 cent. V atgroenten. Pronkstiijboonen per kilo 18 cent; enkele spOrcieboonen per kilo 20 cent; dubbele spercieboonen per kilo 16 cent; zuurkool per kilo 10 cent. Broodkaart. De broodkaart van het 38ste tijdvak is geldig tot en met Dinsdag 22 Januari. Pas op uw bonboekje, domiciliekaart enz. Voor verloren gegane worden geen nieuwe Verstrekt. Op do domiciliekaart moot het aantal broodkaarten met stempelafdruk zijn aange duid. Zij op wier Domiciliekaart dit met pen of potlood is ingevuld vervoegen zich op 't Bioodburenu en brengen dan mede broodonvelop, doiniciliokaart en bonboekje. Aanvulliagsbroodkaa.rt. Voor elk kind beneden één jaar kan op vertoon van een trouwboekje of geboortebe wijs het gezinshoofd oen aanvullings wilte- broodkaart krijgen, echter ontdaan van 400 gram aan bons. Op do bons zal 125 gram regeeringsbloem kunnen worden verkregen voor elke 200 gram brood. Centrale Keuken. Menu's over de week vau 14 tot en met 19 Jan. 1918. Dinsdag: Stamppot, aardappelen met roode kool en rundvleesch, verkrijgbaar op aardappelbon. Woensdag: Bfruinehbonensoep met rund vleesch, verkrijgbaar op aardappelb'on. Donderdag: Stampppot, aardappelen met snijboonen en spek, verkrijgbaar op aard appelbon. VrijdagHavermout met zoete melk, boter en suiker, verkrijgbaar op gortbon. Zaterdag: Stamppot, aardappelen met zuurkool en spek, verkrijgbaar op aard appelbon. 1 N.B. Men wordt er op attent gemaakt dat voor elk portie gekookt eten slechts een levensmiddelenhon voor 1 per soon uit het levensrmMelenboekje wordt gescheurd. Voorbeeld: iemand die 6 'bons voor groene erwten heeft en drie porties; erwtensoep koopt, houdt 3 bons voor groene erwten te zijner beschikking, omdat slechts 3 bons woidieu inge nomen voor soep. Indien voorradig, kan ma 12 uur 's middags, tegen betaling van 12 cents pier portie, aan de Centrale Keu ken, ingang Spinhuispad, eten worden gehaald zonder bon. Men wordt ver zocht het Levensmiddelen-boekje mede te brengen. Het eten is verkrijgbaar tusschen v.m. 11 en fn'.m/. 1 uur aan de volgende plaatsen Rpijskokerrj Achter de Teerstoof, Spijsko- kenj Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwarsstraat (school van den lieer v. d. Poel;. Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Boekjes van Dinsdag tot Maandag geldig, waarop* een reductie wordt toegestaan van I cent por portie, moeten Maandag tusschen II uur en half twee aan bovengenoemde lokalen worden gekocht. Als regel geldt, dat steeds een dag!voor uit do bons moeten gekocht worden. De prijs per portie bedraagt 12 cents. Voor weekboekjes dus 11 cents. Leder-dis tri buti e. Voorm. Volksbadhuis, (Broersvest). Dinsdag 15 Januari de letters RT. Woensdag 16 Januari de letters UZ. Maandag 4 Februari de letters AD. Dinsdag 5 Februari de letters EH. Woensdag 6 Februari de letters IL. Maandag 18 Februari de letters MP. Dinsdag 19 Februari do letters RT. Woensdag 20 Februari do letters UZ. Lokaal Bethel (SteenstraatJ. Maandag 21 Januari do letters MP. Dinsdag 22 Januari de letters RT. Woensdag 23 Januari de letters UZ. Maandag 11 Februari de letters 'AD. Dindsag 12 Februari de lettors EH. Woensdag 13 Februari do letters IL. - Maandag 25 Februari de letters MP. Dinsdag 26 Februari de letters RT. Woensdag 27 Februari do letters UZ. Personen van een gezin waarvan 't hoofd f46.20 of daar beneden in de plaatselijke inkomstenbelasting betaalt, of in 't geheel niet is aangeslagen, hebben recht op één bon eenmaaL in do 6 maanden. Aan' een gezin wordt por maand niet meer dan één bon verstrekt, tenzij het getal perso nen meer dan 8 is. Geopend "s voormiddags van 912 en 's namiddags van ld/s5 uur. liet paar schoenen waarvoor men hakken en zolen wenscht moet worden meege bracht, anders wordt geen bon verstrekt. Gemeenteraad. Openbare vesgadering van den Gemeente raad van Schiedam, op Vrijdag 18 Januari 1918, des namiddags 2 uur. Vaststelling van de notulen der verga deringen van 16 en 20 November 1917 en verdaging van die van 7 en 21 Decern- ber 1. a. V. Mededeel ingen. Ingekomen stukkien. 1 Agenda. 1 1. Verzoek van den heer P. M. J. A. Lagerweij om eervol ontslag als onbezol digd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4 2. Verzoek van mevT. J. H. Schieveen Poortman, om eervol ontslag als Regen tes van het St. Jacobs-Gasthuis. 3. Verzoek van mej. Al Grayestein, om eervol ontslag met ingang van April a.s. als onderwijzeres aan school H. 4. Benoeming van een Lid der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs wegens periodieke aftreding op 1 Jan. 1918 van den'heer mr. M. M. van Vei zen. 'Aanbevolen worden: 1. Mr. M. M. van Velzen. 2. D. Ris E.Iizn. 5. Voorstel van B. en W. om de opzich ters bij Gemeentewerken, H, J. Rijnnart, J. Nieuwenhuijs en J. Baris, definitief als zoodanig aan te stellen, gerekend te zijn ingegaan 1 Januri 1918. 6. Benoeming van een ondesrwijzer(es) aan school G (hoofd de heer M. Martens). Voorgedragen zijn in alphabetischo volg orde: 1. A. M. de Bont, Me Enschedé. 2. Ma. Aa. Aa. Corbeij, te Uden. 3. K. C. Mind erh oud, te Schiedam. 7. Periodieke verhoogingen van de jaar wedden van personeei bij het Lager Onder wijs. 8. Behandeling van bezwaarschriften te gen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1916 1917. 9. Goedkeuring van de rekening en ver antwoording van de aan de Kamers van Arbeid te Schiedam verstrekte gelden voor de oplichting van een bureau voor be roepskeuze voor jongens en meisjes._ 10. Voorstel van B. en W. tot definitieve Vaststelling van het den lGea November 1917 voorloopig goedgekeurde plan tot ont eigening van die gedeelten van de boer derij en moestuin aan meVr. de wed. Mul IerVrijland, welke niet begrepen waren in het grooto plan van onteigening, dat den -r4en April 1917 voorloopig werd goed gekeurd. 11. Voorstel van B. on W. om een cre- diet van f 25.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de verstrekking van school- voeding en -kleeding, met Intrekking van het crediet voor 1917 toegestaan. 12. Voorstel van B. en W. tot aanvulling en onder nieuwen datum Vaststellen van het besluit, als bedoeld in art. 12, 2e lid, van het AVerktiedenreglement, tot vaststel ling van loongrenzen. 13. Voorstel van B. en. W. tot wijziging van het raadsbesluit van 20 November 1917 inzake duurte- eu kindertoeslag aan de ambtenaren en werklieden in dienst van de gemeente Schiedam. 14. Voorstel van B. en W. om de M. U. L. O.-school des Woensdagsnamiddags kos teloos ia gebruik te geven aan het Be stuur der Schiedamsohe Stenografen-Ver- eeniging „Groote". 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening op de heffing van Legesgelden. 16. Voorste!' van B. en W. om aan de Vereeniging „De Huishoud- en Industrie school voor Schiedam en Omstreken" een perceel grond aan de Prins Frederik Hen drikstraat, achter hot schoolgebouw van voornoemde vereeniging in erfpacht uit te geven. 1 17. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen de N.V. Schiedamsche Tram weg-Maatschappij te vergunnen haar bedrijf tot 1 Mei a.s. te staken. 18. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het aanstellen van een Op zichter der Plantsoenen, die onder den Hoofdopzichter werkzaam zal zijn. 19. Voorstel-,van B. en W. inzake sub- sidieering van het bewaarschoolondeTvrijs en den opleidingscursus voor bewaarschool- onderwijzeressen, uitgaande van Directeu ren der Departementale Bewaarscholen; het stellen van regelen voor het verlee- nen van steun ter bevordering van de op richting van aan de eischen des tijds vol doende nieuwe bewaarscholen'; wijziging der bestaande regeling met Ver hooging der subsidies; verstrekking van een hypothecair voor schot aan Directeuren der Departementale Bewaarscholen tot dekking Van het exploita tietekort ïfunner scholen van begin 1917 tot do opening der nieuwe school', met een maximum van f6000. 20. Voorstel van B. £n IV. om ten be hoeve van het Grondbedrijf een crediet van f4600 beschikbaar te stollen ten behoeve van' Men aanleg van. ©en weg ten be hoove Van de N. V. v. d. Kuij en v. d. Ree's Machinefabriek. 21. Voorstel van B. en Wu om over te gaan tol verdeeiing van de Gemeente in kies- en stemdistneten. 22. Voorstel van B. en W. om in to gaan op het aanbod van don heer D. J. van Bochovo tot aankoop van den grond van den uitbouw Voor het pand Singel no. 113. En verdere voorstellen en roededeelin- gen. Dekstukken liggen van Woensdag as ter inzage, terwijl die betreffende do Tram en de Bewaarscholen reeds vanaf 10 dezer ter inzage liggen. Braml. Terwijl de fabriek der N. V. Veevoeder fabriek en Olieslagerij Zuid-Holland, staan de aan do Nieuwe Haven, hoek School straat, Zaterdagnacht te l'/.i uur in volk werking was, ontdekte personeel van den molen dat bij don Monarchmolen brand was ontstaan, waarom het onmiddellijk de alarmschellen in werking bracht, zoodal Je fabriek werd Stop gezet. Vermoedelijk is vuur ontslaan doorda' een korrel of klein stukje ijzer door een of andere oorzaak, hoe is niot te bepalen over de magneet is gegaan en daarbij mot den sneldraaienden steen in aanra king kc-mendo, een vonk is ontstaan dit in de bezwangerde lucht een vlam heef, verwekt. Deze vlam hoeft zich dan dooi Je aspiratiekokers medegedeeld aan de zoo licht ontvlambare stoffen die de gebed fabriek Vullen, waardoor hot vuur dadelijk een zoodanige uitbreiding kreeg dat aan Musschen niet te denken viel. De politie werd onmiddellijk gewaar ,chuwd die de brandweer alarmeerde ca zelf met een slangenwagen uitrukte. Ik brandweer was spoedig met een ,mass: materieel, waaronder de motorspuit, de stoomspuit en do machinale ladder aan wezig. Het gebouw, dat door zijn ligging var drie zijden door de brandweer kon wor den bereikt, werd onmiddellijk door dez< met flinke stralen overgoten, -waaraan de waterleiding, aanvankelijk echter maar ma tig bijdroeg, doch het vuur breidde ziel: buitengewoon snel uit, de vlammen ver spreidden zich langs de Jacobsladdors en door-de deuren en openingen naar andere afdeel ingen en schoof naar voren, zoodal al heeJ spoedig de overtuiging bestand dat de fabriek wel totaal zou vernietigd worden. Te half drie stortten reeds de murer in van de afdeeling waar de brand ontstaan was, welke instorting natuurlijk gepaaro ging met een donderend lawaai. De vlammen, die reeds spoedig na he' uitbreken van den brand het dak hadden vernietigd, en den hemel in. rooden gloed hadden gekleurd, verhieven zich nu op nieuw hen»»1' oog en dit ging nu gepaard met een mien regen, die gevormd were door de gloeiende stoffen die door de instorting werden npmhoog gejaagd. De gaweldigde warmte in deze vuurzee maakte de ijzeren binten wit gloeiend terwijl Bet koper en zink in den molen zoodanig verhit werd dat dit tot verkram ding overging, waardoor een prachtig groene vlam zich vertoonde en nu "een gloeiende- regen van metaalstoffen in d< lucht deed zweven. Steeds meer bleef de brand zich uit breiden tot tan slotte het vuur zijn werk verrichtte ovar een lengte van meer dar. 40 Meter langs de Schoolstraat. Gelukkig heeft men het verdere gedeelte van het gebouw langs die straat, waai zich een goed gevulde bergplaats, de sial len en de machinekamer bevonden, weten, te behouden, al heeft de zich daar be vindende voorraad ook veel door water schade geleden. De paarden waren onmiddellijk naar hui ten gehaald, maar zijn later naar een an deren stal gebracht omdat de dieren dooi het vuur en de drukte rondom zich om rustig en zenuwachtig -werden. •De silo, welke door branddeuren. van do fabriek afgesloten was, heeft men, ovenals de daarnaast aan de zijde der Nieuwe Haven'zich bevindende bergplaat sen weten te behouden* Wel had liet vuur ook reeds den mok van het dak der silo aan do achterzijde aangetast, en was dit te hoog gelegen om door do waterstralen van do straat af te 'bereiken, maar toen, heeft men do ma- chinalo ladder in het midden der School straat hoog opgedraaid en werd van. daaraf do sïtraal mot succes daarop gericht. Thans kan men eerst goed zien hoe nabij hot govaar is geweest dan ook ^deze- een prooi der vlammen zou Worden, want de achtermuur blijkt van den zijmuur te* zijn losgeraakt on vertoont een lange ope ning. Behalve dat de fabriek zelve geheel ver nietigd is, zijn een 3 a 4 duizend baten veevoeder, die voor verzending gereed Ja •gen, vernietigd. Eon hoeveelheid van on geveer 20 wagons afval, bestemd voor ver werking tot veevoeder, is door water be dorven. Alles was op beurspolis verzekerd. 'Aan deze fabriek werken bijna 60 man, dio thans wel het aantal werkloozon zullen komen vermeerderen. Of de fabriek weer zal worden opge bouwd, is, vooral met het oog op de tijdsomstandigheden, die het bouwen vrij wel onmogelijk maken, nog niet beslist. Tijdens den brand was slechts een be trekkelijk gering aantal toeschouwers aan wezig, een twee- k driehonderd waarschijn lijk, maar Zondag was de levendigheid langs Nieuwe Haven en Warande den ge- heelen dag zeer groot. Is het in gewone tijden reeds een treurig gezicht, wanneer men gebouw en voorraden ziet vernietigen, hoeveel te meer was dit nu het geval, nu men wist dat de fabriek noodig is om voor hef rijk te malen, en do voorraden, zoowel van producten als van grondstoffen, van het grootste belang zijn voor de voéding van de dieren, voor welke toch reeds onvoldoende voedsel aan* wezig "was. Gelukkig is, wat voor menschelijk voed sel bestemd en in bergplaatsen aanwezig was, onverlet gebleven. Groote vrachten daarvan waren tijdens den brand naar buiten gereden, doch. zijn weer naar binnen gebracht toen het ge- raar geweken was. Ter beschikking zijn gesteld van de Rot- terdafnsche politie twee personen alhier, die verdacht worden telefoondraad aldaar te hebben gestolen en dat bij een opkooper hier in beslag is genomen. Ook het ko perdraad is ter beschikking gesteld Van; de Rotterdamsche politie. Uit een pand aan de Nieuwstraat is een iooden pomp ontvreemd. Een Onderzoek geschiedt. 1 l AGENDA: Vrijdag t. en m. Maandag;- Flora Bioscoop, 8 uur. [Bioscoopvoorstelling. Heden en volgende avonden. Casino, 7i/2 'u. Revue van Henri Ter Hall. Knij pen maar I Heden en volg. avonden. Circus-Stihouwl>. 71/2 uur. Gez. Spree. Rooio Sten. Heden tot en met Dinsdag, 8 u. American- Bjoscoop. Bioscoopvoorstelling. 14 Jan. Odéon-B.ioscoop,, 8 u.Bioscoop- voorste!l|ng. 14 Jan. Korte Kerkstraat 3, 8 uur. Verga dering voor Leden en Aangeslote nen der N. C. G. Of V. 14 Jan. Groote Schouwburg; 8 u. Rótterd. Tooneel. Klein Dorrit. (Verm. prij zen.). 15 Jan. Groote Schouwburg, 8 u. Rotterd. Toon. Onze hetere helft. t5 Jan. Tivoli-Schouwburg, 8 uur. Hofstad- Toon. v. <L Lugt Melsert Phyllis. 15 Jan. Grooto DoelezaaJ. 8 u. Oratorium- vereen. „Excelsior", dir. R. Dia mant. Majnzoni Requiem, van G. Verdi. Solisten: do dames Martina 1 Dhont, sopraan, en Maartje van der MeerOffers, alt, en de fcee- rem Jos. Holtbaus, toner, on Jac. Caro, bas. Begeleiding: Utrechtsch Stedelijk Orkest. Generale repetitie 14" Jan'. - 7ly§ uur. 16 Jan. Maison V. d. Heijden, 3 u. Sichied. Pa'roonsveieen. Ledenvergadering^ 16 Jan. Goh. R.-K. Volksbond, 8 uur, Vereeniging voor den Volkszang. Volks-zangavond. Kunst en Wetenschap. Nederlandsche Opera. Zaterdagavond gingen te Rotterdam de Cavalleria Rusticana en Paljas, twee paard- jes, die nu al een vijf- en twintig jaar meeloopen maar nog zoo'frisch' en-monter blijven, zoo pakkend van instrumentatie en tragisch ook voor het hedendaagsche publiek, dat het spannetje er nog lang in staat zal zijn .het zijne er toe bij te dragen om den operawagen in het goede spoor te houden. Zoo was ook ditmaal de schbuwlbuig dicht bezet. Daarbij kwam nog dat deze opvoering der Nederlandsche Opera even redig was aan de groote belangstelling. Het werd een fechi tierende voorstelling, waaraan enkele déraillementen van hét vrouwenkoor in de Cavalleria weinig 'af breuk vermochten te doen. De beide diri genten, die achtereenvolgens het stokje zwaaiden, de heeren Van Raai te en Har- >nans, hebben daartoe ongetwijfeld het hunne bijgedragen. Maar tevens waren vrij wel allo eerste krachten, waarover het ge. zeischap beschikt, gemobiliseerd. In de Ca-* valloria waren het Liesbeth Meissner (San- tuzzaj, Eva Viegra (Lola), Jules Moes (Tu- ridduj, Anton Dirks (Alfio), van wie in 't "bijzonder do - eerste verrast door haar metamorphose in een hartstochtelijke Ita- liaanscbe, zingende en acteerende vol gloed en passie, on Moes, die zich steeds meer als oen zanger van groote gaven doet kennen. In Paljas vormde Amnio Ligt hart als Nedda, Chris do Vos als Paljas en vamj Helvoirt-Pel al's Tonio de hoofdpersonen, die mot Iwan Monasqh en Jos. Rattink van dit muziekdrama iets bijzonder aan grijpends wisten te mdken. Èen luchtige Colombine, zingend als een leeuwerik, een PaljUs, dio tot de beste creaties van Do Vos moet warden gerekend en een extra fraai gezongen proloog! van Helvoirt-Pel wa ren daarvoor do beste factoren. Gok de koren zetten hier hun beste beentje voor. Het publiek was zeer enthousiast, som- -wijlen worden at- te voorbarige toejui chingen maar ternauwernood gesmoord. De Tooverflu.it. Do directie van de Nederlandsche opera (dir. G. H. Koopman) deelt ons mede, dat de studiën voor do opvoering van. \V. A. Mozart's „Tooverfluit" thans 'zóó ver zijn gevorderd, dat de première op Dinsdag 22 Januari kan worden bepaald, in den Stadsschouwburg. De opvoering wordt gegeven in 17 tafe- reden, voor welke de dekorateur der.Ne derlandsche Gpera, de heer W. H. Deering alle nieuwe dekors heeft geschilderd. De regie is van Henry Engelen, de muzikale leiding berust bij den heer Joh. Gerrit sen van Roekei. Bechtzafeen. Tegen het vloehen. De kantonrechter Le Kampen veroordeel de dezer dagen II. v. d. B„ te Genomui- den, wegens vloeken, tot f5 boete of 5 dagen hechtenis. ËH'fe en $gsoö1 Gerpf. Kerken. Bedankt voor het beroep te Rotter dam ds. W. den Hengst te Amsterdam.' Vrije Evang. Gem. Aangenomen het -beroep te Veen- dam ds. II. J- Logchur te Nijverdal. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Utrecht ds. J. D. Barth te* Harderwijk en ds. G. Molenaar te den Hel der. j J i,_.

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2