een onderzoek zal ins te] Ion naar do meest doeltreffende maatregelen om den woning nood ia deze gemeente te bestrijden. Het woningvraagstuk, dat ook vóór den oorlog reeds ingewikkeld was, is, naar do mee- ïiing van bet Nuts bes tuur, sedert van zoo Samengeste 1 den 'aard geworden, en beeft zoodanige verhoudingen aangenomen, dat het bouwen van enkele woninggroepen ten koste van groote offers, hoe verdienstelijk ook, die oplossing z. i. niet kan brengen. Het bestuur wenscht daarom te laten onderzoeken, hoe daartoe is te geraken, daarbij zal rekening moeten worden ge houden met de verscherping van den toe stand, dia na de demobilisatie dor bui tengewoon onder de wapenen .gehouden dienstplichtigen, dus na het tot stand ko men van den vrede,, onvermijdelijk is te wachten. t 'Zoowel tijdelijke Voorziening in de huis vesting van hen, die'nu reeds of binnen kort zonder passende woning zijn. als be hoorlijbe en afdoende woningvoorzienijig in. de toekomst moet noodzakelijk en spoe dig worden Voorbereid. Bij het nagaan der middelen, welke daar toe kunnen strekken, zal, meent het Nuts bestuur, de kwestie der werkzaamheid van het particulier initiatief met en naast de ovjarheidsbemoeLïng als vanzelf de aan dacht vragen. Om deze redenen heeft Het Nutsbestuur het noodig geoordeeld, een commissie als biedoeld in het leven te roepen, omdat deze door haar samenstelling uit verschil lende elementen, dit zoo uitermate belang rijke vraagstuk van alle zijden kan belich ten, en wellicht boter dan anderen kan bjeoordealen, Vat zoowel in de naaste als in teen vierder© toekomst te doen staat 'om het zooal' niet op te lossen, dan toch ©enigermate tot klaarheid te brengen. Ked«rlani e> de oorlog. Peulvruchten. Het Bureau voor Mededeelingem inzake de Voedselvoorziening meldt: Ten onrechte schijnt men in de meening te verkeeren, dat de vermindering ran het rantsoen peulvruchten tot 3/2 K.G per hoofd par 4 weken vain büjvenden aard zal zijn. Dit is iiiet zoo. Deze verminde ring is alleen bepaald voor het tijdvak looponde van 128 Januari. Zij was noo- dig om den achterstand te kunnen inhalen in de aflevering imn peulvruchten aan de gemeenten, welke achterstand ontstaan was door de moeilijkheden hij het dorschen ondervonden als gevolg van gebrek aan stortmateriaal voor de dorrehmachines en het dichtvriezen der vaart in sommige dee len des lam ds. Het is echter niet de bedoeling het rant soen te laten op de thans tijdelijke vermin dorde hoeveelheid Deze tijdelijke vermin dering komt overigens uit den aard dei zaak ten goede aan de reserve van peul vruchten. Overigens moge bedacht warden, duf de uitvoering der distributie een zaak der gemeenten is, zoodat het kan voorkomen, dat voldoende hoeveelheden van een 1>° paald artikel in een gemeente aanwezig zijn, maar de gemeentelijke distributie rede nün meent te hebben om ze nog niet ter ho«chikkinjg barer ingezetenen te stellen Ook met de peulvruchten is dit hier en daar het geval geweest en komt het wel licht nog voor. Uitgewezen Duitschers. Met het stoomschip „Staveley" zijn uit Engeland te Rotterdam aangekomen een man en 12 vrouwen en kinderen, uitgewe zen Duitschers. Zij zijn naar het Eckh.ardt Haus in de Boompjes overgebracht en wor den naar DuitschlaiuL voortgeholpen. Financieel nieuws. De koers voor de postwissels uitDuitsch- land naar Nederland was op 29 December bepaald op f 100 225 markt, op 31 De cember 224 mark, op 2 Januari 223 mark De koers van de postwissels nit Oostenrijk naar Nederland was op 2 dezer f 100 380 Kronen, uit Zweden op 29 December ƒ100 133 Kronen, uit "Zwitserland op 22 December f 100 194 francs. STADSNIEUWS. Bijzondere regelingen. Levensmiddelen. Van 1419 Januari is verkrijgbaar: b Op bon 153 1 ons erwten per persoon, 11 cent pei pond. Op bon 154 1/2' ons gort per persoon, 13 cent per pond. Woensdag woiden deze Regeeringsartite len niet verkocht. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Vet is niet voorradig maar wordt zoo mogelijk in de tweede helft der week nog verkrijgbaar gesteld. Sajetbons zijn na Dinsdag 15 dezer niet meer geldig. Woensdag da.v, is de laat ste dag dat do winkeliers deze kunnen inleveren. t 1 Thee en koffie. Van 16 tot 31 Januari kan op bon 13 een half óns thee en op ban 14 een oins koffie warden gekocht. Z and-aar da pp el'en. In do wook van 1419 Jan. verkrijg baar op: bon 155, 156, 157, 158 en 159 per persoon 1 kilo zandaardnppclen. Prijs 51/2 cent per kilo. Dinsdag is bon 155 geldig, Woensdag 156 en zoo vervolgens. Gelieve uw niet gebruikte bons uit te scheuren en te vernietigen; geeft zooniet aan anderen of aan uw leverancier. Maximum-prijzen groenten. Rood© kool per kilo 6 cent; gele kool 'per kilo 6 taent; uien per kilo 8 cent; peen per kilo 6 cent; knolrapen per kilo 31/" cent. V atgr oenten. Pronksnijhoonen per kilo 18 cent; enkele spercieboonen per kilo 20 cent,' dubbele speroieboonen per kilo 16 cent; zuurkool per kilo 10 cent. Broodkaart. De broodkaart van hèt 3Sslo tijdvak is geldig tot en met Dinsdag 22 Januari. Bas op uw bonboekje, domkaliekaart enz. Voor verloren gegane worden geen nieuwe verstrekt. Op de dcmiciliekaart moet het aantal broodkaarten met stempelafdruk zijn aange duid. Zij op wier Domiciliekaarfc dit met pen of potlood is ingevuld vervoegen zich op 't Broodburcau en brengen dan mede broodenvelop, donuciliekaart on lionboekje. Aanvullingsbroodkaa.rt. Voor elk kind beneden één jaar kan op vertoon van een trouwboekje of geboortebe wijs het gezinshoofd een aanvullings witte- broodkaart krijgen, echter ontdaan van 400 gram aan bons. Op do irons zal 125 gram regeeringshloem kunnen worden verkregen voor elk© 200 gram brood. Central© Keuken. Menu's over de week van 14 tot en met 19 Jan. 1918. Woensdag: Biruineboonensoep met rund- vleesch, verkrijgbaar op aardappelbon. Donderdag: Stampppot, aardappelen met snijboonen en spek, verkrijgbaar op aard appelbon. Vrijdag: Havermout met zoele melk, boter en suiker, verkrijgbaar op gortbon. Zaterdag: Stamppot, aardappelen met zuurkool en spek, verkrijgbaar op aard appelbon. N.B. Men wordt er op attent gemaakt dat voor elk porti© gekookt eten slechts een levensmiddelenbon vo or 1 per soon uit het levensmiddelenbockje wordt gescheurd. Voorbeeld: iemand die 6 bons voor groene erwten heeft en drie porties erwtensoep koopt, houdt 3 bons voor groene erwten te zijner beschikking, omdat slechts 3 bons worden inge nomen voor soep. Indien voorradig, kan na 12 urn 's middags, tegen "betaling van 12 cents per portie, aan de Centrale Keu ken, ingang Spinhuispad, eten worden gehaald zonder bon. Men wordt ver zocht het Levensmiddelen boekje mede te brengen, liet eten is verkrijgbaar lusscben v.m. 11 en in m. 1 uur aan de volgende plaatsen: Rpijskokerij Achter de Teerrioof, Spijsko- kerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwarsstraat (school v.m den beer v. d PoelGymnastieklokaal Buitenhavenweg Boekjes van Dinsdag tot Maandag geldig, waarop een reductie wordt toegestaan van I cent per portie, moeten Maandag tusschen II uur en half twee aan bovengenoemde lokalen worden gekocht. Als regel geldt, dat steeds een dag voor uit de bons moeten gekocht worden. De prijs per portie bedraagt 12 cents. Voor weekboekjes dus 11 cents. Leder-distributie. Voorm. Volksbadhuis, (Broersvest). Woensdag 16 Januari de letters UZ. Maandag 4 Februari de letters AD. Dinsdag 5 Februari de letters EII. Woensdag 6 Februari de letters IL. Maandag 18 Februari de letters MP. Dinsdag 19 Februari do letters RT. Woensdag 20 Februari de letters UZ. Lokaal Bethel (Steen straat). Maandag 21 Januari do letters MP. Dinsdag 22 Januari de letters RT. Woensdag 23 Januari de letters UZ. Maandag 11 Februari de letters AD. Dindsag 12 Februari de letters EII. Woensdag 13 Februari do letters IL'. Maandag 25 Februari de lettors MP. Dinsdag 26 Februari de letters RT. Woensdag 27 Februari de letters UZ. Personen van een gezin waarvan 't hoofd f46.20 of daar beneden in de plaatselijke inkomstenbelasting betaalt, of in 't geheel niet is aangeslagen, hebben recht op één bon eenmaal in de 6 maanden. Aan: een gezin wordt per maand niet meer dan één bon verstrekt, tenzij bet getal perso nen meer dan 8 is. Geopend 's voormiddags van 912 en 's namiddags van l/i?5 uur. Het paar schoenen waarvoor men hakken en zolen wenscht moet worden meege bracht, amjers wordt geen bon verstrekt. KI o mpenverstrekki.n.g. Ieder ingezetene, die in het belasting jaar 1916'17 niet is aangeslagen of hoogt stens in, de 21ste klasse der gemeentelijke Inkomstenbelasting kan op aanvrage bij het Steuncomité een bon verkrijgen, waarop na onderteekenimg van den aanvrager klom pen verstrekt worden door de aLEier wo nende klompenleveranciers van: 60 cent voor oen paar eenvoudige mans klompen 50 cent voor een paar-eenvoudige vrouwenklompen; 40 cent voor paar jon gensklompen, en 30 cent voor een paar kinderklomjjein. Alle in normaal model. Aanvragers moeten de donucihckaarl, het trouwboekje en bet aanslagbiljet der ge mocnlelijke inkomstenbelasting medebren gen. Zij, die wonen aan de Zuidzijde van de Nieuwe Haven, kunnen de bons beko men in het lokaal Itehobolh, Plocgstraat 17; bewoners van. de Noordzijde in de St. Joris Doelen. De bureau's zijn geopend van 912 uur voormiddags en van 25 uur namiddags; do eerste drie dagen der week St. Jons Doelen, do laatste 3 dagen in lokaal Ito- boboth. Voor kindenen moet de bon ge teekend worden door ouders of voogd. Het gasverbruik. Oefen u in liet aflezen van den gas meter cn controleer dagelijks den stand. Handel voor het aflezen van den gas meter als volgt: 1. Kom nooit met open vlam bij den gasmeter. 2. Alen vindt op de voorzijde Van den gasmeter vier cirkels bij de grootcre me ters, drie cirkels bij kleinere meters. De cirkels vermelden, van links naar rechts de duizendtallen, de honderdtallen, do tien tallen en de eenheden bij de grootere me ters, en bij de kleine meters in dezelfde volgorde do honderdtallen, de tientallen en de eenheden. In iedere cirkel staan de cijfers. 1, 2, 3, 4, 5, G, 7, 8, 9, 0, als de cijfers van een uurwerk opklimmend© en een wijzer. 3. No toer van iedere cirkel het cijfer dat de wijzer het laatst lieeft overschreden, be gin met de duizendtallen, neem vervolgens de honderdtallen, de tientallen en de oen heden, schrijf die cijfers van links naar rechts naast elkaar en het dan verkregen cijfer wijst den meterstand aan. H J. A Cuppens. f Hedenmorgen te halfiien riep de klok der R -K. kerk van O. L V. Visitatie, aan de Nieuwe Haven, do "geloovigen hijeen om voor de laatste maal met hun hoog- geachten en beminden pastoor in dat ge bouw te samen te zijn. En talrijk was de schare die opging naar dit bedenhuis, waar de uitvaartdienst werd gehouden ter intentie ran deken H, J. JL Coppens, pastoor dezer parochie. De mis, waarbij het Requiem van Verdi door 't koor werd gezongen, werd opgedra gen door deken Thier, van R'dam, die daar bij geassisteerd werd door de kapelaans A. J. M. Uoogeveen en L. P. J. Paulussen. Na beëindiging van dezen mis heklom pastoor 4 Verhoeve, van de kerk van den H. Joannes den Dooper, de preek stoel om do lijkrede te houden. Met warmte wees spr. op de naar voren tredende eigen schappen van den overleden deken, zoo wel in diens hoedanigheid als priester, als mensch en als geleerde. Onder het zeer talrijk gehoor merkten wij op den burgemeester dezer gemeente, don heer M. L. Iionnerlage Grete, en het College van Curatoren met den Rector van het Gymnasium. Voorts wanen vertegenwoordigd deputa ties uit de besturen van verenigingen,* waartoe de oveiledene in meer rechtstreek sche verbinding heeft gestaan. Een honderdtal priesters van hier en elders waren medo tijdens dozen uitvaart dienst tegenwoordig, om hun gebeden te paren aan die der parochianen. Te elf uur was de dienst geëindigd en te II1/4 uur woijd de kist, bevattende het stoffelijk overschot Van den bentin den priester, uit het kerkgebouw gedragen, om op hot kerkhof t© worden bijgezet. De brandend© Jantaars op de lijkkoets waren omfloerst. Aan deze koets ging vooraf het Bestuur der AM. Schiedam van den Ned._ R.-K. Volksbond, met den omfloersten banier der afdecling, en deputaties van de St. Bar bara vereeni ging en van Het Knapenpatro naat ,,St. Joseph", elk met hun omfloersten banier, onderafdeelingen van den bon". Honderden belangstellenden hadden zich voor het kerkgebouw verzameld, om ge tuige te zijn van de samenstelling van dien stoet,, waarna ook deze allen zich naar de R.-K. begraafplaats begaven, om ook de ter aarde bestelling bij te wonen. Daar aangekomen werd de kist in de kapel gedragen en daar werden de ker kelijke ceremoniën verricht, die bij deze plechtige begrafenis behooren. Dan werd het stoffelijk overschot naar het pricstergraf gedragen en daarin neer gelaten; waarna ook' hier de gebruikelijke ceremoniën werden verricht. Do boaardiging geschiedde door pastoor Van den Berg, uit Den Haag. i Niettegenstaande het buitengewoon on gunstig© weer was een zeer talrijk pu bliek bij deze plechtigheid daar tegenwoor dig. 1 Xed. Vereen, ran Huisvrouwen Bovengenoemde vereeni ging hield giste ren in Maison v. d. Heydcn haar jaar vergadering. Deze was evénwel slecht be zocht, want niet alle leden waren opgeko men, wat toch zoo nuttig zou zijn, aange zien deze vergaderingen den leden gelegen heid geven van eikaars ervaringen op aller lei gebied te profiteeren. Om te komen tot een afdeeling „Hulp in de Huishouding" werd oen commissie van 5 dames benoemd, welke op de eerstvolgen de vergadering een goed uitgewerkt voor stel ter tafel hoopt te bren.gen- Verder werd besloten tot propaganda door huisbezoek in de onderafdeeling Vl.aar dingen. Hiervoor stelden zich' verschillen de dames beschikbaar. Na gedachtenwisselimg over de dure vleesch-, gas- en kolenprijzen, beschikbaar stellingen ran warm water van gemeente wege, sajet voor inwonende dienstboden, het opgeven van verschillende recepten enz., werd do vergadering gesloten. Het Comité Schiedam van het Ned. Roode Kruis houdt zijn ledenvergadering op Don derdagavond as, in het gebouw der Spoe- lingvereeniging. Gistermiddag is door de politie hier aangehouden een 6 tal personen, verdacht van het in Irrand steken van een' landhek on van een hoop boonenstroo aan' don Vlaardingerdijk. De aangehoudenen zijn nln verhoor weer ontslagen. In ©en pand aan de Gedempte Broers- vort is ontvreemd een looden afvoerbuis ran ongei eer 3 meter lengte. In het Broorsvekl zijn van een paan pan den ontvreemd zinken afvoerbuizen van 2 011 3 meter lengte. Van het terrein bij de Spuihaven is een houten heining van 13 meter lengte ont vreemd. In de week van 612 Januari wenden genomen 409 baden. Ie klasse: kuipbaden 23, regenbaden 572e klasse: kuipbaden 17, regen baden 307, kinderbaden. 5. AGENDA: Vrijdag team. Maandag. Flora Bioscoop, 8 uur. pi osco op voors tel ling. Heden en volgende avonden. Cabaret Axtis- tique et Unique „De Hel", Oude Binnenweg 94, Rotterdam, 8 uur. Cabaretvoorstelling. Heden en volgende avonden. Nieuw Olvm- pia-Theater. Binnenweg, 46, Rotter dam, 8 u. Bioscoop en Variété. Heden en volgende avonden. Thalia Theatei 8 uur, Bioscoopvoorstellingen. Heden en volgende avonden Princes Thea ter, Schiedamsche -weg 49, Rotter dam. Bioscoopvoorstelling en op treden van specialiteiten. Heden en volgende avonden. Cabaret »Mas cotte Coolsingel 12, Rotterdam, t u. Afwisselend programma. Heden en volgende avonden. Casino, 71/2 u. Revue van Henri Ter Hall. Knij pen maaxl Heden en volg. avonden. Circus-Schouwb. 71/2 uur. Gez. Spree. Rooie Sien. Heden tot en met Dinsdag, 8 u. American- Bjoscoop. Bioscoopvoorstelling. 15 Jan. Groote Schouwburg, 8 u. Rotlerd. Toon. Onze betere helft. L5 Jan. Tivoli-Schouwburg, 8 uur. Hofstad Toon. v. d. Lugt Melsert. Phyllis. 15 Jan. Groote Doeiezaal. 8 u. Oratorium vereen. „Excelsior", dir. B. Dia mant. Manz-oni Requiem, van G Verdi. Solisten: de dames Martin* Dhont, sopraan, en Maartje vat der AleerOffers, alt, en de bee ren Jos. Holthaus, tenor, en Jac Caro, bas. Begeleiding: Utrechtsch Stedelijk Orkest. 16 Jan. Maison v. d. Heijden, 3 u. Sichïed. - Pa'roonsveioen. Ledenvergadering. 16 Jan. Geb. R.-K. Volksbond, 8 uur Vereeniging voor den Volkszang V olks zangavond 16 Jan. Groote Schouwburg, 7% u. Kon Framche Opera. Samson en Dalil, 16 Jan. Tivoli-Schouvvbuig, 8 uur. Viool recitatief door Alex Schmiiller. 17 Jan. Geb, IL-K. Volksbond. u. Gem Zangver. Polyhymnia:. Psyche van N. W. Gade. 17 Jan. Geb. Spoelingvereeniging, 8 uur. Ned. Roode Kruis, Comité Schie dam. Ledenvergadering. 17 Jan. Groote Schouwburg, 7 uur. Toon.- Royaards. Een Alidzomemacht droom. 18 Jan. Groote Doeiezaal. 71/4 u. Toonkunst, afd. R'dam. 2e Uitvoering, a Re quiem, van G. Faure. b. L'enfanl prodigiie, van Cl. Debussy. Solis ten: mej. B. Seroen, A'dam; dt heeren Jos. Tijsseu, tenor, en A Gremmée, baiiton. 19 Jan. Groote Schouwburg, 7 u. Neder! Opera-G. H. Koopmans. Lohengrin. 25 Jan. Gebouw R. K. Volksbond, 8 u concert van het Schiedamsche 1 Trio: Mevr. Sjouwk de Biruijn— Gesterkamp (zang), Willem Feltze: I (viool), en Hans Goemans (piano) Het Stedelijk Aluseum aan hel Doeleplein alhier, is eiken Woensdag var 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld Den eersten Dinsdag van iedere maand wondt in de Ambachtsschool een openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond- Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeoling, op dat wij die in onze agenda kunnen op nemen. Kunst, en Wetenschap. Haagsch Volksuniversiteit. Naar wij vernemen heeft het aantal dei voor de leergangen aan de Volksuniversi teit te 's-Gravonhag© uitgegeven toegangs kaarten do 6000 overschreden. Merli e« Ms-ttooJ Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac. ds Goepner): ds. N. A. Becht Ju, te Arnhem, ds. H. E. Gravemeyer, te Steemvijk; ds,. II P. do Pree, te Alkmaar. Beroepen (te Oude Tango ds. F. F J. v. d, Plassche, te den Ham; te Nou (Dr.) JX A. van Krevelen, te Deinum (Fr;.) Aangenomen het beroep te Numans dorp (als hulpprediker) do heer A. Heems kerk, cand. te Ter Aar. Bedankt voor het beroep te Nieuwvliel ds. At Pol, to Ilorssen. Gercf. Kerken. Bedankt voor het beroep ite Koudekerk© ds. A. H. Nieboer, te Krabbendijk;. Universiteit van Amsterdam. Doet. ex. ge neeskunde de Jiooren G. Reekers en F, C. L. Kuipers. 8r»©rf. Kegelen. De tweede ronde van de competitie van den Rotterdamschen Kegelbond is j 1. Zon dag op de banen van het feestgebouw „Cour- zand" op do Heijplaat, geëindigd. Anti- Poedel van hier heeft zich danig geweerd en zich van de vijfde tot de eerste plaats opgewerkt, zich daarbij met een flinken voorsprong van de leiding verzekerende De stand van de competitie is nu als volgt, voor zoover het de plaatselijke clubs betreft: 1'. Anti-Poedel, 603 pnt., 91 treff., 14 negens, 32 zevens, 10 zessen, 13 vijven, 8 vieren; 11. Overal Thuis, 502 pnt, 81 treff., 12 negens, 18 zevens, 14 zessen, 14 vijven, 7 vieren 13. Tous les Neuf, 482 pnt, 83 treffers, 7 negens, 20 zevens, 11 zessen, 14 vijven, 12 vieren; 17. De Krans, 456 pnt, 75 treffers, 8 negens, 24 zevens, 5 zessen, 12 vijven, 13 vieren; 22. Aeht om den Koning, 414 pnt, 67 treffers, 8 negens, 13 zevens, 11 zessen j 12 vijven, 9 vieren; 23. N. O. TL 243 pnt., 41 treffers, 5 negens, 12 zevens, 4 zessen, 8 vijven, 6 vieren. Voetbal Felix wederom amateur. De eerste door den N. V. B. in de be roepsklasse geplaatste speler, de heer Felix, is na onderzoek op onderzoek thans weer tot amateur verklaard. Voor N. 'A. C., dat er de dupe van is geworden, kwam hij Zondag weer uit in het tweede elftal. Jo va 11 der Kluft. De bekeade Blauw - Wit achterspeler Jo van der Kluft die Zondagmiddag plotseling, wegens blindedarmontst' king het veld moest vei laten en naar het Wilhelmina-Gat thuis werd vervoerd, is onmiddellijk na aankomst ildaar geopereerd. De toestand van den oatiënt was gisterenavond bevredigend. Meuws, Relletjes te Amsterdam, Om 1 uur gistermiddag zouden de vrou wen, opgeroepen door het Rcvolutkumaii; Socialistisch Vrouwencomité te Amsterdam n grooten getale voor het Stadhuis k<> men, waar een deputatie van vrouwen den burgemeester een onderhoud over den nood toestand wilden verzoeken. Tevens was deze oproep bedoeld om te demonstreeren tegen de slechte distributie en de onvoldoende toewijzing van levens- delen. Bij het Stadhuis was een sterke politie macht op do been. Het comité van actie ;af den wachtenden mannen en vrouwen iet parool, om te gaan naar lokaal De Jong, 'en einde daar te vergaderen en verdere besprekingen te voeren. Voor de vergaderlokalen was ©en com pacte menschemnassa, die tenslotte met de gummistok en met behulp van politie te p'aard uiteen gedreven werd. Het geschreeuw der vrouwen en het op hitsend geroep van een paar opgeschoten jongens, vermochten niet de kalmte der politie te verstoren. Op .den Zeedijk was het nieuwsgierige publiek inmiddels tot een menschemnassa aangegroeid en een paar ruiters voerden met getrokken sabel een change uit, die de menschen spoedig verspreidde in de rich ting van de Nieuwmarkt. Eenige liepen een paar gevoelige klappen op. Te ongeveer vier uur verplaatste zich de rumoerigheid naar de omgeving van het Béurspoortje hij de Industrioelo club. Een baldadige hand had een steen geworpen tegen een der groote winkelruiten van het gebouw der Industrieele club, zoodat er zich in die ruit eenige groote hansten ver toonden. Politie schoot toe een groote Jrom nieuwsgierigen holde mee en plotse ling zag men de blinkende politiesabels boven de menigte uitzwaaien. Een man, die weigerde in de door de politie aange geven richting door te loopen, beliep eenige geduchte sabelslagen. Militair inbreker gesnapt. Dezer dagen ontdekte de bo terfabrikant, de heer T. W|„ om cirda. 2 uur "s nachts onraad in zijn, woning te Nijvenlal, On middellijk ging hij op onderzoek uit en, zag in den gang van zijn woning een vreemd persoon, die zich, ontdekt ziende, de vlucht nam en de voordeair wilde ope nen. De hoer T. W. liep hem achterna, greep liem vast, en bij de voordeur in de gang, ontstond ©en worsteling; een 17- jarige zoon van den heer T. Wu die in middels was toegeschoten, bood zijn rader hulp,, nam vlug de ketting, die aan de binnenzijde van de buitendeur was ge spannen, en deed deze den indringer om den hals, die daardoor overmeesterd werd. Jlet bleek de 23-jarige militair R., uit Raai te tg—zijn, die vroeger knecht van den heer T. W. was en wist, dat dien nacht veel geld in huis was. Bij onderzoek bleek, dat hij zjeh' des avonds had laten insluiten. Hij is aan den militairen commandant overgeleverd. Een boemelbaron. In den nacht van Zaterdag op Zondag meldde zich iemand aan het bureau War moesstraat, met de ontstellende mededee- üng, dat hem, meneer zoo en zoo, di recteur der Nederiandsah-Indische Handels bank, in perceel 31 aan den Zeedijk, te" Amsterdam, alwaar hij zich met een dame had afgezonderd, waren 011 (stolen een cre- dietbrief van 500 pond sterling, ]>enevens eeni,ge bankbiljetten ran f50 en £25. Dfi directeur was lichtelijk „kachel" en kon zich van het geval weinig meer her inneren, dan dat hij op stap was ge weest en woonachtig was in de Runstraat. Dit adres op zichzelf wekte reeds eenige bevreemding. Ook het feit, dat hij bin nenkort met de „Nieuw-Amsterdam," zou vertrekken. 1 Op den Zeedijk werd do politie ook niet veel wijzer. Naderhand kwam di recteur mededeelen, dat hij den csrediet- biief terug had gekregen. Op welke wijze, wilde hij niet vertellen. Achteraf bleek, dat ,bij de Ne cl.-Indische Handelsbank geen directeur van dien naam bekend was. Men heeft hier dus vermoe delijk te doen met een doodgewoon per soontje, dat op doodgewone wijze aan den rol is geweest en op doodgewone ma nier van zijn geld is afgeholpen. Vergiftiging. Te Weesperkarspel is eenige dagen gele den plotseling overleden de stiefzoon van de familie v. Doom, Vink genaamd. Daar mm vermoedde met een geval van vergiftiging1 te doen te hebben, heeft de justitie zich met de zaak bemoeid en is het lijk ter gerechtelijke schouwing naai Amsterdam vervoerd. T«Ik*ki«dhuis. -X

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2