Schiedamsche Courant. zonder olie. Smakeliike bokking en panharing.... TWEEDE BLAD (Zaterdag 30 Maart 1918, No. 15714.) De tjjd van de licht-gerookte Zui- derzeehaiing (bakbbkking) en ran de ver- sche Zuiderzeehaicing (panharing) is aangebroken, dit jaar -vroeger zelfs dan gewoonlijk 't geval is. En de vangst blijkt bizonder overvloedig te zjjn. W/aar we in deze visch met alleen een bekend smakelijk gerecht moeten begroe ten, maar ze ook zeken mogen beschouwen als een eiwit en vetrok voedingsmiddel, daar valt het' in dezen tijd Van. voedsel- scliaarschte zeker toe te juichen, dat vair regeeringswege oen maximumprijs voor heide soorten zal wonden vastgesteld, laag genoeg om de vischjes binnen ieders be reik te brengen. „Alles goed en wel," hoor ik mompelen, „maar hoe bakken we bokking en panha ring, als we niet in staat zijn er ook de olie bij te koopen?"- 'tZeu zeker heel' jammer zijn, als we om dezo zeer geldige nóden afstand moesten doen van een goed en niet te duur voe dingsmiddel. hl aar er is een uitweg: we maken de visch gaar op een andere wjjze, die wat smakelijkheid betreft niets te wenschen overlaat, en die in gemakkelijkheid en zuinigheid het nog van het hakken wint We maken de visch gaar zo.n- der olie. We beginnen met ze op de gewone wijze te behandelen: we snijden er den kop af, maken een insnijding "langs de buitenzijde en nemen er de ingewanden uit. Hebben we met bokking te 'doen, dan spouwen of splijten we die met den duim open langs de geheele graat. We nemen er echter de graat niet uit: het werk gaai daardoor vlugger, en later kan ieder op zijn hord gemakkelijker en zuiniger uit de gare visch de graat verwijderen. Vervolgens wordt met een schoonen doek de visch flink uitgewreven afwasschen zou voor de bokking verkeerd zijn, omdat de eigenaardige rooksmaak daarbij grooten- deds 'verloten zou gaan. De open zijde wordt ingewreven met peper on zout, en twee aan twee worden dan de vischjes op elkaar gelegd met de vel-kant naar hui. ten, zoodat zout enj peper teaj gedurende min stens 15 minuten goed in kunnen trek ken. Tegen het einde van genoemde 15 mi nuten wordt in de koekenpan een bo dempje water aan de Kook gebracht, één vinger hoog ongeveer; de vischjes worden er in gelegd met den open kant, naar be neden en" blijven, er in tot ze gaar zijn, trui. ongeveer 2 minuten aan eiken kant. De De koekenpan wordt geduwnde de berei ding liefst met een deksel gesloten om Zoo min mogelijk warmte verletten te la ten gaan. (Hom en kuit, ook even te voren met peper en zout "bestrooid, worden geheel op dezelfde wijze gaai' gemaakt. De haring wordt vóór het schoonma ken eerst van de schubben ontdaan, door ër met een mes overheen tie schrappen in de richting van staart n'aar kop. De visch wordt dan schoongemaakt als de bokking; men kan hierbij echter den doek uitspa ren, want eenvoudig uitwasschen met wa ter doet hier geen kwaad, omdati de haring geen rooksmaak te verhezen heeft. De ge spouwen vischjes worden weer met peper en zout bestrooid, twee aan twee op elkaar gedrukt en na verloop van 15 minuten in de koekenpan met wat water gaar ge maakt. In dit geval ïekent men echter den kooktijd iets langer dan bij de bokking, n.l. 3 minuten aan eiken Kant. Een eeinigsziinis andere bereidingswijze is misschien nóg eenvoudiger; men spoinvt de -vischjes na het schoonmaken niet open, maar laat ze in hun oo repr onkelijkc-n vorm en maakt alleen, langs dei zijden op geüjjke afstanden ©enige dwarse inkervingen (atooals men dat b.v. big schel visch ge wend is).'De visch wordt dan van binnen en van huiten ingewreven met wat peper en zout en op deze wijze eein kwartier weggezet. Ze wordt daarna weer op dezelf de manier dn de koekenpan gaar gemaaid, .ongeveer 3 minuten aan eiken kant. Bekijkt men het kooknat, dat m de koe kenpan is achtergebleven, dan ziet men daarin de oogjes vet drijven, die uit "de visch zijn weggesmolten, 't Zou daarom jammer zijn, dit vocht Weg te doemt te meer, omdat het ook een gedeelte van de peper en het zout bevat, die voor He visch gebruikt werden. Proeft men het vocht, dan zal mien het meesbal wet te zout en te peperig vinden: - zóó zouden we het dus niet goed kunnen gebruiken, maar w e makleb; er een saus van door er nog leen flink scheutje water bij -te doen, dit even aan de kook te brengen en het dan eenvoudig te bin den met wat aangemengd meel (bloem, aardappelmeel,,sago of iets dergelijks). In de gauskom knjinen we er dan nog een klontje boter of vet doorroeren, en ook wel wat mosterd of wht azijn. Bestemmen wie de visCh Voor bij de bo terham, dan geven we, ze koud en zonder eaus; is echter de bedoeling er een middag- maalgerocht van te maken, dan gebruiken we ze warm en laten de eaus dienst doen hij de gekookte aardappelen, die we er bij eten. Implants van gekookte aardapppeien met een saus kan mjem bij bokking of ba ring ook heel goed gestoofde aardappelen (aardappelpurée) govon, of ook wel een stamppot van roode kool of van bieten. 't Komt mij voor, dat de hier beöchreven. wijze om panharing en bokking te bereiden alle aanbeveling verdient, ook al mag ze minder bekend zijn. Weliswaar mist men hierbij liet knappend gebakken korstje, waar we echter te kiezen hebben tusschen een onbereikbaar duur gerecht en een gerecht, dat daaraan niet geheel na bij komt, maar dat toch zéér gemakke lijk en daarenboven goedkoop is, daar zijn we, dunkt me, verstandig genoeg om m dezen tijd zeker het laatste te kiezen. Wie een proef neemt, komt vast niet be drogen ujt! MARTINE WjlTTOP KONING. 1 Maart '1918. STADSNIEUWS. Uit den Gemeenteraad. IV. Openbare leeszaal. (Vervolg.) De heer De Bruin: Dat ultimatum had de heer Van Westendorp moeten weglaten. Wij moeten trachten elkaar te vinden. Door den heer V. Baren is aan het Col lege verweten dat dit de voorbereiding zoo lang heeft doen duren. Maar spr. citeert in dit geval wat de heer Lagerweij heeft gezegd: De zaak is zoolang in behandeling dat nu iedereen zijn. meening wel zal heb ben gevormd. Als de heer v. Baren wenschen had of bedenkingen, dan was hem daarvoor in de vorige vergadering door het verleende uitstel alle gelegenheid gegeven, die tot opheldering te brengen Hij had misschien alles kunnen bereiken wat hij wenschte, als hij dien tijd nuttig gebruikt had. Nu is het voor den heer v. Baren op 't oogenhlik moeilijk het voorstel te amendeeren. Dat is niet aan B. en W. te wijten, maar aan hem zelf. Als hrj gebruik gemaakt had van dien tijd, had hij zijn bezwaren door een amendement kunnen ondervangen. Dat we moigcn aan den dag met de inrichting moeten beginnen, staat vast. De heer mr. v. Baren: Juist daarom heb ik bezwaar nu te beslissen. De heer D e B r u i n Het is niet bepaald. Meent het College dat-het nooöig is, dan zal het dat doen, maar m de aanbieding wordt niet gezegd dat het dadelijk moet geschieden De heer mr v. Baren- Juist omdat er niets van gezegd wordt, zal het dadelijk moeten gebeuren. De heer De Brui n. De bezwaren van den heer Van Baren moeten ondervangen worden door een amendement-mr. v. Baren, dat dan aan stemming kan worden 'on derworpen. Het voorstel kan daarna al of niet geamendeerd in stemming worden gebracht. Het verheugt spr. dat de heer v. Baren een zooveel ruimer standpunt inneemt dan de heer Gosliiaga. Deze gaat nu afgeven op het oude gebouw en op de buurschap van de drukkerij van den heer Roelants. Spr. acht "het nutteloos nu nog verder te debatteeren. De heer mr. v. Baren: Gij had een amendement moeten; gjeven, zegt de heer De Bruin en citeert wat de heer Lagerweij heeft gezegd; maar die heer Lager- weg weet er misschien meer van als oud-wethouder. Hoe kan men met een amendement komen als er geen concept contract is? Gehoord wat nu m den Raad gezegd is, kan er nu niet overleg gepleegd worden met den gchenkei En als aan Spr.'s bezwaren tegemoet gekomen wordt, zal hij met het voorstel meegaan. De heer Maas begrijpt niet waarom zooveel bezwaar gemaakt wordt. De schen ker biedt het gebouw voor leeszaal' aain, verder niets De heexen vechten tegen lucKt- gezidhten Er staat nergens dat de leeszaal eeuwig zal moeten blijven. Hier zijn geen steekhoudende -argumenten tegen aanne ming van het voorstel aangevoerd. De heer mr. v. Baren: De heer de Bruin heeft nog recht op een antwoord. Er staat in de aanbieding geen con ditie, maar juist daarom zijn we verplicht onverwijld tot de vervulling der voorwaar- -den, het inrichten van een leeszaal, over fce gaan. De bedoeling van fen schenker is dat zoo gehandeld zal worden. Bij- een smuldhekentenis wordt ooik wel' eens gezegd „met opzegging van 3 maan den" en dan meent de crediteur dat hij. sterker staat; hij staat daarmede echter veel zwakker. Spr.'s bedoeling is dat men mtet de inrichting moet beginnen na den oorlog en dat mag niet dan na overleg met den schenker. De heer Maas: Dat is juist, dat is een kwestie van fatsoen. De heer mr. v. Bareta: Een tweede bezwaar is tie duur der exploitatie. En, hoewel men een gegeven paard niet in den bek mag zien, niet te ontkennen is flat ook Oen belangrijke kwestie is de groote uigaven, die" aan deze za,ak ver bonden zgn. De beer ..Ma as: Verkrijgen is natuur lijk ook behouden. De heer v. Bareïi: De mogelijkheid moet blijven om de exploitatie te staken. De heer v. "Wjestendorp: De heer v. Baren heeft gelijk dat het gebouw tot leeszaal moet worden ingericht en dat was eenstemmig de meening van het Col lege. De heer mr. v. Baren: Daarmede vervalt dus het betoog van de heeren de Bruin en Maas. De Voorzitter: Het voorstel van B. en "Wi. sluit in aanvaarding vjan het ge schenk en het beschikbaar stellen van het crediet De heer de Kruin: Door den hper v. Baren ïs gezegd dat op dit Voorstel geen amendement kan worden voorgesteld. Maar waarom stelt hjj niet voor daaraan toe te voegen: „onder beding van..." en dan noeme hij zijn bezwaren. Zoo kun nen we een uitspraak krijgen over diens gedachten. De heer mr. v. Baren: "Wat de heer de Bruin bedoelt lïjkt wel eenvoudig; Voor spr.'s eerste bezwaar zou die vorm kun nen dienen, maar voor het tweede niet Men kan de beslissing niet afhankelijk maken van de wenschen van den Raad. Men kan b.v. stellenals twee derden van fen Raad meent dat de behoefte niet meer zoo groot is dat het gerecht vaardigd is de exploitatie Voort te zetten, dan komt de voorwaarden Van het exploi- teeren van een leeszaal' te vervallen. Dan komt het gebouw wel aan de gemeente, maar dit heeft dan toch f20.000 gekost. Deh heer v. Westendorp is gevraagd of het mogelijk is dat de leeszaal jjaar- een ander gebouw wordt verplaatst, of dat deze altijd in hetzelfde gebouw gevestigd moet blijven. Spr. kan wel zeggen, dat verplaatsing geen beswaar zou opleveren. De beer mr. v Bate.n: Om nu een paar bepalingen hier te redigeeren is niet zoo gemakkelijk: voor spr., die gewend is te werken in een rustige stndeerkamr. Spr. blijft er bij, dat hij zou willen' dat een concept-contract werd voorgelegdde bedoe ling Van wat hij wenscht is nu voldoende gebleken, I De heer Evers: _Nu het op stemmen aankomt zou spr. wel willen dat eerst een principieete beslissing genomen werd over de oprichting van een leeszaal. Als eenmaal over dat principe is beslist kan over de andere punten een uitspraak ge schieden. De heer mr. Kavela ars stemt daar mede int Men kan principieel tegen iets zijn en toch wenschen, als er toe besloten is, dat dit zoo goed mogelijk zal rijn. De heer v. Westendorp: Het pand heeft natuurlijk een zekere waarde, maar het woxdt gegeven in het belang der be volking. Men kan dus verwachten dat het Bestuur zooveel mogelijk zal meewerken om de zaak zoo gunstig mogelijk te doen rijn. De heer Ris De moeilijkheid is, om nit te doen komen wat de Raad wiL Laat de Raad beslissen over de vraag: „Zijt ge in principe voor het hebben van een. gemeentelijke leeszaal?" Blijkt het dat een meerderheid daar vóór is,- dan kan getracht worden aan de bezwaren van den heer v. Baren tegemoet te komen. De heer v. Westendorp: Er is een heel verschil of de Raad beslist over het voorstel-Ris dan over het voorstel van B. en W. De heer mr. v. Baren stelt voor, dat het college een ontwerp-contract zal indienen. Ziet spr. dat zijn bezwaren daarin zijn ondervangen, dan zal hij vóór het voorstel stemmen. Die principieele tegenstander is, stemt dan tegen. De heer Maas: In elk gpval zal toch een contract gemaakt worden. Hlet is juist in dezen tijd van groot belang om eenl leeszaal te hebben. De heer mr. v. Baren: Als pas later over het contract gesproken wordt, kunnen we niet, meer van de verplichting af. Het voorstel-mr. v. Baren, luidt nu',,De Raad noodigt B. en W- uit een ontwerp- contract m te dienen, opgesteld door het college in overleg met den schenker." Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Goslinga en Schreuder. De heer de Bruin: De heer v. Bgien heeft een bizonder bezwaar dat door an deren niet gedeeld wordt De vonge maal is op verzoek van den heer v. Baren de zaak aangehouden. Hij heeft den tijd, hem geschonken, laten voorbij gaan, zonder daar van een nuttig gebruik te maken. De heer Ris deelt niet de meening dat over een bepaald voorstel gestemd moet worden. Spr. wit dat, los van eenig be- psaald voorstel, over het principe gestemd woxdt De heer Evers: Mot het voorstel-mr. v. Baren krijgt men geen zuivere stemming Spr. meent dat men zuiver over het priu- cipe moet stemmeu. De Voorzitter brengt nu het voor- stót-r. Banen' in stemming. Dit wordt verworpen met 11 tegen 8 stemmen'. Vóór stemmen de heeren Scheffers, mr. v. Baren, Lagerweij, Schreuder, mr. Kave laars, Ris, Goslinga en Beukers. Tegen stemmen de heeren v. d. Tempel, v. d. Zee, Maas, Korpel, Evers, v„ Pielt, v. d. Hoek, Ddrikelaar, v. Westendorp, 'da Bruin en Keopmans. De Voorzitter zaL nu het voorstel van B. -en W. in stemming brengen, maar wil vooraf mededeelen, dat hp, wat het principe betreft hef eens is met wat de heer Lagerweij} heeft aangevoerd; ten op zichte jder praktische uitvoering (gaat hij1 mede met wat de! heer v. Baren' heeft gezegd. Spr. meent dat het nu geen lijd is voor zulke uitgaven. Biet voorstel van' B. en W. wordt hierna aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Vóór Stemmen, de heeren v. d. Tempel v. 'd. Zee, Maas, Kjoïpel, v. Pelt v. d. Hoek, DtokeLaah, Ris,v. Westendorp;, de Bruin ein Koopmans. Tegen stemmen de heeren Scheffers, mr. v. Baren, Lagerweij, Ever», Schreuder, mr. Kavelaars, Goslinga en Beakers. G emeenteljjke woning- dienst. Voorstel van B. jen Wl om in. begin sel te besluiten tot stichting van een Ge meentelijken Woningdienst en hun Col lege te machtigen tot oproeping van een Directeur voor dien dienst op een sala ris van f35004000. De Voorzitter stelt ,Voot dit punt aan te houden tot de volgende vergade ring, met het oog op het reeds verge vorderde uur. De heer Maas zou gaarne zien dat 't even aan. de oxtie werd gesteld, omdat hij enkele inlichtingen wenscht te vragen, die hem dan in de volgende zitting kun nen gegeven worden. 1 De Voorzitter geeft dan den heer Maas gelegenheid die inlichtingen te vra- gen. De heer Maas dankt voor die wel willendheid. Op zich zelf acht spr. het juist, dat bjj B. en Wl neiging bestaat om dien dienst te versterken door daaraan te verbinden een vakkundige kracht Uit de toelichting van B en W. beeft hij evenwel den, indruk gekregen, dat zij inet hun voorstel andere resultaten zullen krijgen dan zij bedoelen. In de eerste plaats blijkt daaruit niet duidelijk: of deze dienst zal ressorteeren on der den Wethouder voor sociale aangele genheden of onder dien voor Gemeentewer ken. Verder heeft spr. gezien een, schrij ven van Gemeentewerken, waarin voor komt een definitie van de taak van dezen vakkundige, zoo uitgebreid omschreven en zoo veel omvattend, dat die in een men- schenleven niet te vervullen zal zijn. Dan is het ook altijd een ongelukkig ding dat reeds hij het begin van een nieuwen werkkring wordt Vastgesteld dat de titu laris nooit een verhooging z.a.1 krjjgen. van jhet salaris, waarop hjj be noemd wordt In den regel blijkt dat trou wens een paradepaardje. Spr. heeft uit het advies detn indruk gekregen, dat B. en "Wi eigenlijk nog niet weten waarbij zij dezen ambtenaar zullen indeelen. Spr. begrijpt, dat men daarvoor een regeling zal krijgen, maar de vraag dient toch iró. reeds beantwoord: komt deze persoon onder „openbare werken" of „sociale aangeïegenheiden" Dan ziet spr., dat ook aan diens taak is toegevoegd „ontwerpen van uitbreidings plannen". Maar "is dat nu toiet juist het werk van het hoofd van, den dienst der openbare werken? Dat moet men dan tóch niet opdragen aan een ondergeschikt amb tenaar. In een kleine gemeente moet meh rich vooral wachten om te veel chefs te krij gen. -De gevolgen daarvan zien we nu reeds. Laten we toch vooral piet „groote gemeente" gaan spelen, f Spr. dacht aanvankelijk, dat bedoeld was een ambtenaar in ondergeschikte positie, maar nu hij bemerkt dat deze een zelf standige positie zal' krjjgen, nn voelt spr. daartegen toch wel bezwaar. De Seer Eviers: Meenen B. en Wj. dat met dit voorstel aan den woningnood spoe diger een einde zal komen dan door bouw- vercenigingen te subsidieeren Dit zal wel de eerste stap zijn om zelf te bouwen. Zal dat vlugger en vooral goed- kooper gaan? Spr! is van meening dat het beter is aan bouwroreenigingen tegemoet te ko men dan woningbouw tot een gemeente dienst te maken. Hij gelooft dat men daar mede fle woningj-bouwV'nreenigjingen fen doodsteek zal geven. Hoever strekt de con trole zich al1 niet uit over die vereeni- gingen, en als dit nu nog verder zal gaan dan zullen ze weinig animo hebben om te bouwen en zullen ze gedwongen worden het bijltje er bij neer te leggen. Daarom zou spr. wel willen weten wat de gevol gen zullen zijn van de aanneming van dit voorstel. De heer v. d. Zee: Zal deze ambtenaar benoemd worden voor den duur van den buitengewonen tjjd dien we thans beleven, of zal die benoeming van blijvende aard zjjn? De heer de Bruin weet niet precies wat hij wel en wat hji niet moet zeggen. Is op wat de hoer Maas te zeggen had wel een schriftelijk antwoord noodigi? Wenscht hij de behandeling tot de volgende zitting aan te houden of is het zijn bedoe ling die nu te doen plaats hebben. - De heer Maas: Dat hangt van uw antwoord af. De heer de Bruin wil wel antwoorden, maar dan komen we in de discussie, die de Voorzitter wilde uitstellen, en daarmede zullen wd een paar uren gemoeid zijn. Echter spr. is daartoe bereid. Hij zal ech ter in zjjn antwoord kort zijn. Het voorstel Van B. en Wj. is in het College uitvoerig voorbereid en eenstemmig aangenomen. In het advies, dat de heeren in druk hebben ontvangen, vindt men de toelichting op het voorstel. De heer Maas zou gjraalg nadere argu menten en bijzonderheden hooren omtrent de regeling De hoer de Kruin wil die We® geven maar hij meende dat de heer Maas vra gen wilde 9teMen, welke B. en Wl dan zouden beantwoorden voor de volgende zitting en dan pas met de behandeling beginnen. De heer Maas: Er blijkt dus "dat het geven van voldoende toelichting heel veel tijd zal vorderen. Maar in het advies staat zoo weinig .dat die bijlage dan beter had kunnen achterweg© blijven. Na het gehoorde zal spr. vierder maar niets m«er zeggen. Het onderwerp zal dus in de volgende zitting behandeld worden. BINNENLAND. Camlté ter Terkrtfglof ran Trouwen in het bestuur Tin btud en land. Een comité is opgericht „ter verkrijging van vrouwen in, het bestuur van stad en land". «Daarvoor is onderstaand program opgesteld 1. Gelijkheid voor de wet Van man en vrouw. 2. Algemeen vrouwenkiesrecht dooi! wij ziging van de Kieswet, gevolgd zoo spoe dig mogelijk' door vastlegging in de Grond wet. 3. Bestrijding van lederen vorm van mi litairisme. 4a. Bestrjjcling der prostitutie. b. Verhooging van de verantwoordelijk- heidsleeftjjd van het meisje tot 18 jaar. 5. Uitbreiding van de wettelijke beper king van den drankhandel. 6a. Moederschapszorg. b. Uitbreiding van, staats- en gemeente zoig voor het kind tot 16 jaar. 7a. Gelijk loon voor gelijken arbeid van beide seksen. 1 b. Openstelling van alle Beroepen voor de vrouwen en afschaffing van alle belem merende bepalingen, waardoor de vrouw achtergesteld zou kunnen worden. 8a, Gelijke 'bescherming van den arbeid voor vrouwen en mannen. b. Bestrijding van de huisindustrie. c. Uitbreiding van de Ongevallenwet tot alle loonarbeiders en arbeidsters en! daar mee gelijkgestelden. d. Livaliditeits- en riekfeverzekering. 9. Staatspensionneering gelijkelijk' van alle mannen en vrouwen van 60 jaar tot een bedrag van ten minste f4. 10a. Verplicht lager onderwijs, geduren de 8 jaar, van het 6de tot het 14e jaar. b. Verplicht voortgezet onderwijs gedu rende. 2 jaren, voor kinderen die geen mid delbare-, vak, of ambachtsscholen bezoeken. c. Alle onderwijs zjj kosteloos. d. Toelating op gelijken voet voor jon gens en meisjes tot alle ambachts- en vale. scholen. e. Wettelijke regeling van het onderwijs voor alle kinderen, die "de gewone school niet bezoeken kunnen. 11. Herziennig der huwelijkswetten. 12. Betere organisatie van de distribu tie, ook gedurende den overgangstijd na den oorlog De leiding in handen, van man nen en vrouwen. 13a. Het besteur der buiten!andsche be trekkingen worde volledig gecontroleerd door de Staten-Generaal. b Gesloten verdragen en regelingen met vreemde mogendheden moe tien onmiddel lijk gepubliceerd worden. c. Oplossing van alle geschillen laags scheidsrechterlijken, weg. 14. Zelfbestuur van de Bevolking van Oost- en jWieshlndië. 15. Hervorming van het belastingstel sel. Invoering van een progressieve rijks- inkomstenbelasting en afschaffing van alle andere belastingen. Het comité bestaat uit de damesJenane C. van Lanschot-—Hubrecht, presidente, So phie Wl A. Wichers, pennrngmees teresse, Teda Agema, J, P, Odijk"W-outers, A. BL SchreufcerAalderink, J. van Steenderen- van Houtam, Benriëtte E. Verwerf Mejan, secretaresse, te Amsterdam. Nederland en de oerlog. Nood woningen. Als uitgjave van, de Soc.-Techn. Vereen, van democratische ingenieurs en aréhiteö- tesn is bij de N. V. Uitg. en Dr.-Mjj. van F. v. Rossen te "Amsterdam verschenen. Noodwoningen, een overzicht, bewerkt door Ir. P„ Bakker Schut» Schr, beschrijft de noodwoning als Bet crisisprodukt, waarvan de verspreiding een tamelijk grooten omvang heeft aangenomen, terwijl er tevens een zeer groote variatie in de wijze vam, toepassing van dein nood maatregel voorkomt. VerschxEetnfe afbeel ding©!! vormen een afwisseling tusschen fen tekst. Vijf groepen van noodwoningen onderscheidt schr., van de zeen eenvou dige houten keeten af tot de woningen van lichte constructie toe, die een owergpng vormein naar fle definitieve woningen. In grijpen van overheidswege schijnt den heer Bakker Schut nog voor jaren noodig toe. „Als dat inderdaad het geval' is, dan zal het van Vee® waard© zijn, indien, men in elke gemeente kan komen tot enkele standaard-types van beknopte ééngezins woningen. Dat zal het mogelijk maken te bouwen onder de leuze „snel, goed en goed koop". Men bomt dan tot hetgeen de wo ning-inspecteur D. E. Wentink kenschetsend noemt de „confeotie-woningen". Noodig zal het wellicht in sommige ge meenten zijn de bouwverordening te herzien in dier voeg© dat de bouw van zulk© wo ningen mogelijk wordt. Aan dergelijke huis jes kunnen nu eenmaal andere ei- hen worden gesteld althans wanneer zif onder streng toezicht worden uitgevoerd dan aan zware étagehuizeu. Verminde ring van het peil der volkshuisvesting behoeft daarvan volstrekt niet het gevolg te zjjn, indien men met beleid te werk gaat. Het behoeft echter wel geen breed betoog dat dit middel mót zeer veel om zichtigheid gehanteerd dient te worden, aangezien de toepassing ervan kan leiden tot verlaging van het woningpedll Vooral bij deze soort eenvoudige wo ningen zal men, op groote schaal bouwende, vermoedelijk al1 spoedig komen niet alleen tot eenige standaardwoningtypen, maiar ook tot normahseering der onderdeden van den bouw, die voor massa-productie in aanmerking komen, als ramen, deuren, ko zijnen, hang- en sluitwerk, closets, enz. Door specialisatie en normahseering op dit gebied zal men vermoedelijk èn bespoe diging èn kosten-beperkang kunnen berei ken. Inmiddels is het geenszins uitgesloten, dat, indien de oorlog nog eenigen tijd voortduurt, de bouw ook van, zeen een voudige woningen, als deze onmogelijk wordt ein dat men nog blijde mag zijn, indien men de eenvoudigste houten wo~ DER

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5