De gouden sleutel, intercomm. Telefoon No. 103. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) Een plaatselijke aanval op den Wester oever van de Avre bracht het bosch van Arranchis in ons bezit Ook gisteren (Zondag), poogden de Eranscben door een meermalen herhaalde bestorming fie ten Westen van Montdi- dier en de tusschen de Don en Matz verloren dorpen te herwinnen Hun aan vallen liepen uit op een bloedige mis lukking. Door "de gevechten der laatste dagen is, het sinds den aanvang van den slag binnengebrachte gevangenenla! tot over de 75,000 gestegen Het avondbenchl Van het slagveld in Frankrijk niets nieuws. De correspondent van de „Lokal-Anzei- ger" aan hot front meldt, dat de keizer te velde het rapport van een oppcrkwarüer- mcester over den tot dusver behaalden buit «an hoorde Die officier kon den Kei zei taededeeien, dat de in Duitsche handen gevallen buit ann Engelsch materieel ette lijke milltaiden waarde had 0 a. kwamen niumtieopslagplaatsen van geweldigen om vang met piojectielen van alle kalibers in ons bezit Voorts levensmiddelen-ma gazijnen van den grootsten omvang, waaruit do troepen aan het front al sedort dagen geheel ten al verzorgd "konden worden De Keizer zag ook herhaaldelijk vorover- de Engelsche kolonnes met Duitsche be diening naar de vuurlinie trekken Het officieele Engelsche avondbot iel it van 1 April meldt: Do dag is op het slagfront betrekkelijk rustig voorbijgegaan. Plaatselijke aanval len die kleine afdceliagen van den vijand vanoohtend in de buurt van Albert on dernamen, werden met verlies van het grootste gedeelte van hun manschappen afgeslagen, wij maakten cenige gevange nen. Ten Z van de Somme zijn plaatselijke gevechten geleverd in de buurt van .Ho reuil en Hangsard. In geslaagde tegenaan vallen hebben wij ui die streek terrein glewonnen. Het Engelsche ministerie van ooi log meldt: Ten Noorden van de Somme geen verandering. Teir Zuiden van de Sonrme is hard ge vochten in de buurt van Moreuil. Tus schen Moieuil en Hangard heeft de Britsche ruiterij in oen schitterenden tegenaanval een bosch genomen, dat eerst verloren was gegaan. Uit Parijs wordt van denzelfden datum gemeld De slag wordt aan het geheele front ten N._ wan Montdidier voortgezet,- waar de Duitsche artillerie zich bijzonder be drijvig toonde. De Duitschers hebben nieuwe aanval leu op Grivesnes- gedaan, dte alle met groote verliezen zijn afgeslagen. In eenige gevechten zijn de Fransoh- Engelsehe troepen erin geslaagd aanmer kelijk vooruit te komen op verschillende punten tusschen de Somme en "Demuin Op het overige front niets bijzonders De bevelvoering aan het Westelijk fron t De „Morning Post" meldtMet volle dige instemming van Haig, hebben de Fransche en Engelsche regeeringen beslo ten, generaal Foch tot opperbevelhebber van de Fransche en Engelsche legers aan het Westelijk ïront Voor den. tijd van de tegenwoordige operaties te benoemen Officieel wordt bekend gemaakt, dat Per shing (de aanvoerder der Amertkaanscbe troepen in Frankrijk) Foch gisteren heeft bezochl om alle Amerikaaasote strijdkrach ten voor den huidigen slag te zijner be schikking te stellen De benoeming van Foch. De benoeming vaa Foch wordt algemeen goedgekeurd; zelfs zij, die tegenstanders doer het O. M. heef| de krijgsraad ge last, een strafrechtelijke vervolging tegen Konstantijn (den voormaligen koning) in te stellen. Uit Hayre De minister-president de Broqueville en Paul Hijmans, minister van buitenlandsche zaken, zijn gisteren door den Koning ont vangen De ministerraad zal onverwijld de Bern- sche overeenkomst nopens de uitwisseling van burgerlijke en militaire gevangenen tusschen Duitschland en België onderzoe ken. Volgens dc overeenkomst, die te Bern voor de uitwisseling van burgerlijke Bel gische gevangenen met Duitschland geslo ten is, zullen bevrijd worden- lo. vrouwen en jonge meisjes2o. mannen die op den dag van de onderteekening van de overeenkomst nog geen 17 jaar waren of de 45 jaar hadden overschreden; 3o man nen boven de 17 jaar, maav beneden de 45 die ongeschikt zijn voor den militai ren dienst, 4o. geestelijken, zendelingen on geneesheeren zonder onderscheid van leeftijd De overeenkomst bevat echter eenige beperkingen, waarvan het gevolg is dat met alle personen, die onder boven staande categorieën vallen, bevrijd zullen worden. De overeenkomst zal op 8 April in Werking treden Generaal graaf de Grunne, garnizoens commandant van Havre, zal generaal de Ruette vervangen Men gelooft dat een generaal van het front, die behoefte aan rust heeft, tot garnizoenscommandant van Havre benoemd zal worden. Ter zee. Britsche stoomtio.o.t gezonken. De admiraliteit maakt bekend, dat de Britsche bewapende stoomboot „Titonus" op "28 Maart door een Duitsche duikboot getorpedeerd is en daarna gezonken. Een officier en fine man. kwamen om het leven. De „Bremen" in den grond geboord Uit Lissabon: Een Duitsche onderzeeër boorde het Noorsche s.s. „Bremen" aan de kust van Portugal in den grond. den gehouden -om te komen tot de oprich ting van een vereeniging van Unie libe rale gemeenteraadsleden. SUatspnnstenneerlng. In Den Haag is gisteren het" derde con gres voor staatspensionneenng gehouden, den, onder voorzitter-schap vair den heer D A. van Krevelen Ruim 100 bonden en vereenigmgen uit allerlei politieke par tijen en 77 bondsafdeelingen waren ver tegenwoordigd. De voorzitter deelde mee, dat bet aan tal leden van den Rond voor Sfaats- pensionneering in éen maand met bijna 1000 leden was toegenomen. Als sprekers waren aangekondigd per sonen uit den Econoimschen Bond en de Algemeene Staatspartij. Vertegenwoordigd waren lieden uit alle politieke partijen van links, uitgenomen de vrije liberalen. Nederland «a de oorlog. Steenkolen Te Lobith zijn Zaterdag wees zes sche pen mei steenkolen voor Rotterdam en een voor Amsterdam aangekomeif. Gedu rende veertien dagen waren daar geen schepen met steenkolen langs gekomen. De Indische scheepvaart op Amerika Een telegram uit Batavia van 28 Maart meldt Volgens een telegram uit San Francisco zijn de altlaar liggende Hollandseke schepen in beslag genomen. Waarschijnlijk zullen zij, met marine-personeel bemand, gpan varein. Geen protest van Engelsche"* officieren De Engelsche legatie meldt het volgen de: Op 24 Maart heeft „De Nederlander" een bericht gepubliceerd, dat t ervoligens in de Nederlandsche pers de ronde heeft gedaan, volgens hetwelk ter kennis van het Mad was gebracht, dat Britsche officieren in Nederland een protest hadden gericht tot de Britsche en Amerikaansdlie regeeringen tegen het requirecren. van Nederlaadsche koopvaardijschepen Dit onwaarschijnlijke verhaal werd. daderiijk door den Britschen opperoffioier, in Nederland, belast met aan gelegenheden betreffende Britsche krijgs gevangenen, die thans m dit land zijn geïnterneerd als gasten van de Nederland sche rogeering. Desniettemin schreef „De Nederlander" in haar editie van 26 Maiart dat zij volkomen vertrouwen stelde in baar ongenoemden zegsman, en insinueerde zij, dat het ministerie van buitenlandsohe za ken van deze zaak meer afwist dan in do pers gebleken was Daar het klaarblijkelijk is, dat het eenige ministerie van buiten landsohe zaken, dat een dergelijke mede- deeling zou kunnen hebben ontvangen, dat to Londen zou zijn geweest, werden daar informaties ingewonnen, en de Britsolie legatie heeft thans de opdracht ontvangen, met den meesten nadruk en de grootste stelligheid het verhaal tegen te spreken. D e „G. 11" Men meldt, dat de pogingen tot berging van de gedeeltelijk gezonken torpedoboot „G 11" tot dusver mislukt zijn. Het schip is verder gezouten en zit nu geheel on der water. Er zullen pogingen worden gedaan, om het vaartuig te lichten. Spekbokking. Meln meldt dat te Rotterdam, is binnenge komen de vracMlogjgjer Clara. II", reeder A. v. d. Toom, kapitein T. v. d. Swan, beiden te Sobeyeningen, die voor rekening van do vereeniging Handelsbelang te Sche- waren van hef denkbeeld om een opper bevelhebber aan te stellen, aanvaarden het thans. Dit blijkt bv. uit de houding van de yUaiiy News" en de „Morning Post". De ,,'Moming Post" sehrjjft: „Haig heeft de nieuwè regeling aanvaard, en dal maakt een eind aan het gesehd," De „Daily News" schikt zich ia de be noeming /oo die heeft plaats gehad, maar het blad protesteert tegen de wijze waarop er bekendheid aan is gegeven Andere bladen keuren de benoeming on voorwaardelijk goed Ook de „Manchester Guardian" stemt krachtig in met de benoeming Uit Washington De bevestiging van de benoeming van generaal Foch tot opperbevelhebber in Frankrijk werd hier ontvangen in een te legram van generaal Pershing, behelzen de: „Ik heb al onze hulpbronnen'beschik baar gesteld en onze divisies zullen ge bruikt worden, indien en wanneet zij noo- dig zijn. De Franschen verkeeren in een prachtige stemming en. beide legers sohij nen vol verhouwen te zijn" Koning George aan het Engelsche front Do speciale ooi respondent van Reuter bij het "Engelsche leger in Frankrijk seint, 31 Maart over het bezoek van den koning aan het Engelsche front o a „Do koning heeft een dikke vijftig uren in Frankrijk doorgebracht en was nog aan wezig toen de eerste stormloop van de Duitsclieia begon Het was zijn bijzondere wensch, dat het bezoek zoo rustig en onvormelijk mogelijk zou zijn, omdat hij niet wilde, dat het ook maar in het minst de militaire operaties zou benadeelen Do koning kwam op Donderdag aan, slechts door een zeer klem gevolg verge zeld, en bezocht per auto, na oen oen- voucbg» lunch, verschillende steden, waar bij hij vaak uitstapte om met de officieren en mansohappen langs den weg een praatje te maken. Vroeg in den morgen van Vrijdag bezocht de koning het hoofdkwartier van generaal ilaig, waar hij de jongste rapporten in ont vangst nam en verbleef voorts geruimen tijd onder de troepen, luisterend naar de treffende verhalen der soldaten. De koning werd overal met de grootste geestdrift begroet, niet het minst door dp gewonden, aan wie hij een langdurig bezoek bracht Maar waar hij ook kwam, daar êïschte hij, dat alles zijn gewonen gang zou gaan, ca dat men zou doen alsof hij er in het geheel niet was. De echt men- schelijke zijde van 's koningg karakker kwam op de schoonste wijze tot uiting! bij zijn bezoek aan de gewonden, waarbij hij treffeinde woorden van zijn innig mede lijden deed! Mijkten. Des Zaterdags keeide de koning weder naar Engeland terug Keizer Wilhelm aan het Duitsche front. De oorlogscorrespondent van de „Berl. Lok.-Anz." meldt, dat de Keizer, na op 30 Maart met Hindenburg te hebben ge werkt en over den toestand te hebben be raadslaagd, een tocht langs het front maakte. Uit Rusland. Uit Stockholm meldt Wolff De Kauka- sische Landdag heeft Kaukasië tot een republiek verklaard en den afzonderlijken vrede met Turkije op den grondslag van de grenzen van 1914 en de oprichting van een autonoom Armenië goedgekeurd. To St. Petersburg is een Poolsch ge zantschap opgericht. Ex-koning Konstantijn onder beschuldiging. Uit Athene meldt Reuter: Op aanklacht Bij of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur, Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare konnis dat lqj hen is ingekomen een vei zoek van JOjHANNES REXTKRMAN om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van vet koop m het Iwnedenge- deelte van het pand Hoogstraat no. 14. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleo- nen van dc vergunning schriftelijk bij kun College bezwaren kunnen worden inge bracht Schiedam, 2 April 1918. BUITENLAND Van liet Westelijke front. De stormloop, waarmede het Duiteehe offensief den 21sten Maart begon, is voodoopig tot staan gekomen Wel blij ven de gevechten geweldig en wordt aan weerszijden met groote volharding en moed gestreden, wel blijven de verhezen aan dooden en gewonden-voor beide partijen buitengewoon groot, maar de resultaten voor Duitschland zijn niet meer te ver gelijken bij wat ze aanvankelijk waren, en dit geeft aan de tegenpartij gelegen heid om van de mislukte, pogingen der Duitschers te spreken als van Fransche en Engelsche overwinningen. En al moge nu ook die aanduiding yoor het Fransche en Engelsche volk meer moedgevend zijn, zoolang da Duitschers nog de keuze hebben van de richting waarin z5j trachten voort te gaan en die hebben ze nog kan van een over winning der Entente zeer zeker nog niet gesproken worden. Alleen de kansen op een volkomen vernietiging van de legem dar geallieerden wordt met eiken dag dat deze den vijand weten op te honden, groo- ter en geeft dus wel gelegenheid aan de geallieerden om den oogenblikkelijken toestand gunstiger te noemen. Van de Duitsche legerkorpsen is, in die 10 dagen dat nu de reusachtige; worste ling duurft ontzettend veel geëischt en de verliezen, die geleden werden, maakten natuurlijk een reorganisatie van- eenige korpsen noodig, terwijl waarschijnlijk ook te veel de reserves zullen zijn aange sproken om den strijd voort te zetten op den voet, waarop die werd ingezet. De laatste berichten van de Duitsche hevelvoering, bewijzen wel den veranderden toestand. Het middagberteht van 1 April luidt: Op het slagveld ten Noorden van de Somme werd?' tegen den avond (van 31 Maart) de geschutsstnjÜ en de strijd met mijnwerpers levendiger., Tusschen de Lucebeek en de Avre zet ten wij onze aanvallen voort en namen wij de hoogten benoorden More uil. De Engelsehen en Franschen, die meermalen tevergeefs ten tegenaanval'"storm liepen, leden zware verliezen. BINNENLAND Audiënties. De gewone audiënties van de Ministens van Oorlog en van Landbouw, Nijverheid en Handel zullen deze week met plants hebben. Uit Oost-Indlë Uit Batavia wordt aan de „N R. C geseind De melkvoonaad is in beslag genomen; de melk wordt misschien getanlsoenecrd. De gouverneur-generaal ,zal den IGilen Mei de leden van den Volksraad ontvangen Dc gouverneur-generaal hoeft een con ferentie giehad met de hoofden van de departementen, eenige leden van. den Raad van Indië en voorname personen uit liet bankiersvak ter bespreking Van de voedsel- kwestie voor de inboorlingen De procureur-generaal bij het hoogge rechtshof heeft tegén Sneevliet 9 maanden gevangenisstraf geëischt en zijn onmiddel lijke inhechtenisneming gevraagd, welke het hooggerechtshof evenwel geweigerd heeft U. Ii. gemeenteraadsleden Naar het Hdbl. verneemt, zal a.s. Zon dag té 's-Gravemhaige een vergadering wor den spreker werden nog meer verschrikt en Hilary verbeeldde zich. dat de hooge gestalte een weinig heen en weer bewoog tegen den muur. „Wil ik u helpen naar uw kamer?" zei ze vriendelijk, er was iets in Sir Luke's grauw gezicht en woeste oogen, dat haar medelijden opnieuw opwekte. „Ik ben bang, dat u u niet wel voelt; als u het mij toe staat zal ik u lorng brengen naar uw ka mer De vriendelijke flinkheid van haar stem, 'een zekere rustige beslistheid in haar wijze van doen, hadden uitwerking op den toe hoorder. Hij legde zijn hand om den" arm dien. zij hem toestak en maakte geen tegen werpingen, zoodat zij Item de gang door kon leiden naar den westelijken vleugel. Hij leunde inderdaad meer op haar, dan besefte, want toen ze bij een open deur gekomen waren, heel aan het eind van de gang, was Hilary eenigszins bui ten adem en ze had een kleur, en met een gevoel van verlichting bracht zij Sir Lnke naar ©en grooten armstoel en zag ze hem daarin neervallen met een zucht. ,,Kan ik n iemand zenden?" 'vroeg zij, maar Sir Luke schudde het hoofd met be slistheid. -O' [Wordt vervolgd.) - veel leek op haar zuster Clare." „Haar zuster Clare?" herhaalde Sir Luke werktuigelijk, „haar zuster Glare?" Dit zeg gende zocht hij steun tegen den muur, en zulk een grijzen tint spreidde zich over zijn gezicht, dat Hilary onwillekeurig de hand uitstak om hem i ondersteunen. Zij dacht een' oogen bi ik, dat hij zou flauw vallen, maar met een ki aohtige poging hield hij zich zelf in bedwang, ofschoon hij nog leunde tegen den muur en haastig en zwaar adem haalde. „Haar zuster Clare?" herhaalde hij voor de derde maal, terwijl hij Hilary angstig aanzag, „en logeert u hier?" Do laatste woorden.' schenen zoo weinig te pas te nomen, geheel zonder verband met de eerste helft van den volzin, dat Hilary niet wise wat op te antwoorden. Dat zij op de Hall ire ^rie was duidelijk en onweersprekelijk, nu- - het verband tus schen haar moedev's zuster Clare ©n haar eigen bezoek op GrantLey was ver te zoe ken, zij kan het tenminste niet vatten. ,,ia," stamelde zij eindelijk, „ik logeer hier. MevrouwDerfield is heel hef-voor mij Zij heeft mij veroorlooft bij haar te blijven wonen. En u "zij aarzelde en keek in zijn ontsteld gelaat en-ging toen rustig voort u is ook zoo virendelijk' voor mij geweest. Ik heb n vaak' willen bedanken-" „Bedanken?" De woörden werden uitge- stooten, de uitdrukking in de oogen'van naar het Engelsch door L. G. Moberley. Dfzr courant rernohtfal dcgclgks, mol uit- ron«f»t<>»p «an 7mi- fcn Kcoaliicgnn - I 'I Itku nf,ial, met inbi gup van 5 etc ine ic-okua 'i 1 I til Irnmo jim post 1 1.75 l'MJc H« mrt cents Afzonilulyke jnllii uzi» nota Abonnementen «oeiien tiageluKs. i mgeuomen A t!i orient'én reoi het cu*l«<ilgend num mer moetou vóór twaalf uur aan het Bureau bezorgd sujn Ken bepaalde plaats van idvertentten wordt met piwanrhorgd Pr ij» der Adr«ri«iüïnvan 15 regel» 11.30; iedere regel meer 25 ccnla. Reclame» 50" cent» per regel Advertentie» cu Reclames m hel /laterdagavoodnammer raet 10 vei hooging. Incasso!, asten 5 cent»; postkniianties 10 cents Tarieven van advertenties bij abonnement njn aan het Burean verkrijgbaar Dagelijks worden Kleine Aiii erientitn op genomen i 40 cent» per advertentie van hoogstens 30 woorden, ieder woord meer -Va ceni, bij rooruitbeialmg aan het Bureau te voldoen. 453/28 JM7-1-V. X ""n» I -ik1 i,T -v vre i-.f.j. L,ure y4

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1