Schiedamsche Courant Uit de Tweede Kamer. TWEEDE BLAD (Zaterdag 13 April 1918, No. 15725.) BTAPSH1BPWS. DER - ZooaJs te verwachten was, beofi de vohrzi Iter van de Tweede Kamer de over 'leden lieer De Beaufort in gevoelvolle weer den herdacht. Het was veel meer dan een gewone plichtpleging; en uit des voor zitters woord en èn uit de houding van Regcering en Kamer daartegenover zou het ook hem, die zulks niet wist, duidelijk zijn geworden, dat Do Beaufort's dood een groot verlies voor het land is. T1 ij was al lang niet nnoer de „zwarte" Beaufort, zooals luj een 20 jaar geleden in de Kamer genoemd werd, ter onder scheiding van zijn blonden naamgenoot, die aan de Rechterzijde gezeten was; en al tolde hij slechts 73 jaren, wat in de tegenwoordige Kamer, waarin 7 laden zit ten van hoogen leeftijd, niet oud kan ge noemd worden, hij was in den laatsten tijd lichamelijk zóó verouderd, dat het geen verwondering haarde, dat hij zich voor de a.s. verkiezingen niet meer be schikbaar stelde. En toch hoe jong en helder was de geest gebleven, die in dat brooze lichaam huisde; hoe verdrong men zich om hem te hooren als hij iets te zeggen had, want, in onderscheiding met zoovele anderen, voerde hij slechts in dat geval hot woord: en in wat eer biedige stilte werd er naar hem geluisterd, en dat te meer waar door lichamelijk lijden het spreken hem zoo imoeilijk viel Ilij was bij iedereen bemind, omdat hij de eenvoud on do hoffelijkheid zelf was deze ma,n van een h storiefo-nuis, die hem een plaats verschafte onder onze beste historieschrijvers, genoren uit een oud pa tticisch geslacht was geheel vrij van alle slechte eigenschappen, die helaas wel ems aan trots op geleerdheid of -afkomst ver honden zijn. En wie hem als politieke persoonlijkheid wil kenschetsen kan dit kortelings als volgt doen: -Een man van groot gezag in do Kamer, wiens wenken ook door de opvol gende regeeringen ten zeerste tor harte werden genomen, maar een man van niet den minsten invloed in de partij, waartoe hij behoorde. Hij stond da,n ook moer naast dan in het midden der Vrije Libe ralen, die liever luisterenden naar den on verzoenlijk anti-clericalen en ultra-mill tiu rislischen Tydema dan naar Du Beaufort, die niet alleen een warm voorstander was van de bevrediging op onderwijsgebied, maar levens volbloed anü-militairist, die het ideaal van vrede door recht hoog hield. Allo conservatisme in den slechten zin va'n het woord was hen ten eenenmale vreemd; hij was trouwens te goed histori cus om do teekenen der tijden niet ten volle te verstaan, om terug te deinzen voor veranderde toepassing der liberale beginselen door veranderde omstandighe den noodig geworden. Zoo kwam het, dat hij gaarne de portefeuille van Buitonland- sehe Zaken op zicli nam in het eerste Kabi net der sociale hervorming Piers onB ur ges lus, waardoor hij mede verantwoordelijk werd voor de Ongevallenwet eerste editie, die door het conservatisme van alle gading in de Eerste Kamer, dus ook met do hulp van zijn naast© politieke vrienden, ten val kwam. Als Minister van Buitenlandsche Zaken trad hij op, zonder een diplomatieke loopbaan achter zich te hebben; hij had echter beter dan dat, te Weten een konnes van onze internationale verhoudingen en ons internationaal recht, die hem toen reeds, in 1897, ook over de grenzen van ons vaderland vermaardheid bad doen ver werven. En hij bleek de rechte man op de rechte plaats te zijn, toen ons land dooi den Transvaalsdhen oorlog onder zijn mi- niste*- ahap in zoo moeilijke positie kwam. De neiging van ons volk was toe,. toch om de Transvalere hij te slaan, en de onmacht waarin wij verkeerden om zulks te. doen, leidde tot oen verbittering togen Engeland, die een enkele maal de vrees wekte, dat het tot ganseh' ongewenschte be toogingen in ons vaderland tegen den vrij- heidsberoover van de Znid-Af/ikaansohe republieken zou komen. De Beaufort met zijn bolderen en nuohtercsn kijk op de din gen, vrij van allen grootheidswalan, die meent een vuist te kunnen zetten als men geen hand heeft, heeft zijn moeilijke taak op uitnemende wijze vervuld. En waar Nederland werkelijk iels kon doen, is dit gedaan. Het was op zijn voorstel, dat de Regeering het oorlogschip „De Gelder lander" uitzond om Paul1 Krüger naar ons land over te brongen, en toen de Engelsche gezant 'zich veroorloofde daarover eenige opheldering te vragen, kreeg hij, zij het da'n ook -in zeer Roffel ijkep vorm, zoo duidelijk mogelijk het verzoek om zich biet te bemoeien met wat hom niet aan- gi'n-g. Aan de eerste vredesconferentie blijft zijn naam verbonden, niet alleen omdat hij daarvan als minister van Buitenland sche Zaken liel oere v oorziIterscliap be kleedde, maar omdat die zoo geheel in zijn lijn lag. En al is er van hot werk van Nicolaas II niets gelukt, wat wel den tegenwoordigen rampspoedigen balling in Siberië het meest zal spijten, de bemoeienis sen van De Beaufort verliezen daardoor niets van haar waarde, en hij bleef, door in dezen oorlog voor de Bryan-tractaten stemming to maken, strijden voor zijn schoon ideaal. Hij gaat heen, door allen diep betreurd, behalve door zijn partij, die ultra-militaristisch en hyper-anti-clericaal als zo is, dezen man van gezag, die in dezo beide opzichten lijnrecht tegenover haar stond, een lastig man vond. Weinige maanden geleden wc-rd een stuk van hem in het Vrij-Liberale partij-orgaan, waarin hij opkwam tegen het militaristisch drijven in zijn partij, zelfs geen antwoord waardig gekeurd; weinige dagen voor zijn dood noemde do heer Dresselhuijs op de jaar vergadering zijner partij, tot haar als voor zitter het woord richtende, het rapport van de Bevredigingscommissie, in welker samen stelling De Beaufort zoo groot aandeel heeft gehad, „fataal voor het onderwijs in het algemeen en voor het openbaar onderwijs in bet bijzonder". Wat alles niet verhindert, dat met Do Beaufort een der besten is heengegaan, wiens ruime opvattingen staan tot het benepen conservatief-anti-clericalis- mc der Vrije Liberalen als de frissche bui tenlucht tot de atmosfeer van een vertrek, waarin de Oewoners uren lang hebben lig gen slapen. Daar de heer Treub in de Eerste Ka mer moest zijn, konden de 150 opcenten op de Verdedigingsbelasting niet meer no. 1 op de agenda blijven, en kwam de Suri- naamsche begrooting aan de orde. De al gemeen© beschouwingen daarover werden aangehoord door Minister Rambonnet, daar de heei Pleijte om den gezondheidstoestand van zijn vrouw tijdelijk in Zwitserland vertoeft. De Kamer is mia of meer met Suriname do wanhoop nabij, en de aandrang heeft in liet Voorioopig Verslag niet ontbroken, om deze kolonie maar te verkoopen, wat wij -/tttuurlijk niet moeten doen. In do eer ste plaats, omdat wij daarvan naderhand wel eeiis hetzelfde berouw konden krijgen, dat wij thans hebben over den verkoop van de kust van Guinea, in de tweede plaats, omdat men het met den hoer Kleere- koper eens moet zijn, dat het niet aan gaat van het vterkoopen van „een stuk grond met mensohen er op" een blootel financicele «piaestie te maken, maar dat men zich moet afvragen of het verledeln en de fcoestand van. de kolonie Van dien aard zijn, dat het heter is dat ze onder het gezag van een andere mogendheid kom!, üp de vraag Van het Ameniaanscih pers agentschap aan Minister Pleijte om zijn inzicht in -deze kenbaar te maken, is dan ook gelukkig hot antivoord gekomen, dat de Regoering het denkbeeld van vervreem ding van de Nederlandsche koloniën in Wost-Indié ten eenenmale verwerp!. Toch blijven 'sommige Kamerleden de moed ei- voor Suriname inhouden, zoo de heer Sibinga Mulder, die allerlei nuttigtei wtnken gaf 'omtrent de verbetering van den patiënt, waarbij goed onderwijs, een goed landhouwcrediet en het uitzenden van eerste Nederlandsche krachten op den voor grond werden gebracht, maar dit alles deed ons toch denken aan het gezegde van Mozes uit Fritz lteulers, Olie Kanirnelle, dat de beste wissel niets waard is, als de man, dio zo geëndosseerd heeft, niet deugt. E|n van Suriname is de kwaal, dat in de bevol king alle energie is verdwenen, en dat hel slechts er meent te kunnen komen door hulp van- de Nederlandsche schat kist. Minister Idenburg heeft getracht die energie weer op te wekken, door voor Suriname hel volgende financieele stelsel te adople-eren. Slrcnge scheiding tusschen gewone en buitengewone uitgaven, en daar naast een regeling, waardoor de bijdrage van liet moederland elk jaar met £30.000 wordt verminderd, zoodat deze kolonie ten slotte zal loeren zich zelve te bedruipen. Do boer Paitijh deed een good werk door aan te toonen, hoe of de heer Staal, do tegenwoordige gouverneur van Suri name, van dit stelsol-Idenburg de paro die heeft geleverd. Om zijn begrooting niet met te groot deficit te laten sluiten, brengt hij naar buitengewone uitgaven wat hem goed dunkt, ion komt dan toch nog ruim f 160.000 te kort. Mem moet het dan maar doen met de verzekering, dat, als er gèèn oorlog ware geweest, do inkomsten van Suriname vijf ton meer zouden hebben bedragen, maar op welke gronden hij dit beweerde, bleef voor de Kamer diep ge heim. Em het gegoochel met buitenge wone uitgaven, cl. z. dus de productieve uitgaven waarvoor geleend mag worden, gaat zoover, dat de gouverneur daaronder rekent brandputten en poetslappen! Do hcioren Knobel - en Bogaardt drongen aan op verbetering der wegen in de Kolonie, en de laatste Wensclite de overtoahtskosten van de missionarissen door 3e Regeering te zi©n gedragen. De beer Bich'on van IJssei- monde wees op de ongerijmdheid, dait men voor 15 millioen II.A. hosdi in Suriname (d.i. vijfmaal de oppervlakte van de pro vincie Zuid-HollandJ slechts één houtvester heeft met één klerk en een paar bosohbe- ambten. Minister Ramibonnel maakte zich dood leuk van de critick af door namens zijn collega van Koloniën te verklaren, dat men, gegjeven de slechte communicatie, die tegenwoordig tussehien de West en Nederland bestaat, het best doet zijn ver trouwen te schenken aan den gouverneur Staal. Een motie-Sibinga-Mulder om met het stelsbMdenburg te breken, omdat de financieele verhouding van Suriname tot het Moederland niet door plannen of stel sels met een vooropgesteld doel mag wor den beheerscht, werd evenals de bogroo- tingi zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Zoo gjng het ook met de begrooting voor Curasao, dat hoopvoller toekomst biedt. Het zal, waar op dit eiland door de rogenschaarsebte van den landbouw niet weel te verwachten is, door de vastiging va,n oen petroleumbedrijf aldaar een goede Industrie met een rijke scheepvaart deel achtig wordep, nu de haven te "Willem stad naar moderne eischen wordt ingericht, waar alle schepen, die door hot Panama- -kaïnaai komen, zullen Binnen vallen. Dil alles weril door den heer Sibinga Mulder geconstateerd, en ook bij deze be grooting drong de heer Bogaardt aan op la'achfcigen. financieeen steun voor de Ka tholieke missie, die zooveel voor het on derwijs der bevolking besteedt. De Minis ter gaf daarop het diplomatieke antivoord, dat hij de opmerking belangrijk genoeg vond om die aan zijn collega van Koloniën over te brengen. En toen ging de Kamer aan het wets ontwerp: „Opheffing van belemmeringen aan de totstandkoming en de instandhou ding van electricateits werken in den weg gelegd." Uit den titel ziet men reeds, dat het hier gaat om, langs wetfelijken weg te beletten dat het algemeen belang door, allerlei particulier© belangen in den hoek geduwd wordt. Dil ontwerp heeft eon voorhistorie. Toen deze Regeering optrad jn 1913 lag er een voorstel van haar yoorgangster gereed tot voorloopige regeling. Dil ontwerp werd ech ter door haar teruggenomen, en gebruik gemaakt van het rapport van de Staats commissie van 1904 om te dienen voor de definitieve regeling; dat rapport ligt dan ook ten grondslag aan wat thans werd voorgesteld. Hoe noodig het is, dat er een regeling komt, leert het door den heei Albarda geciteerde geval Giesscn Nieuwkerk, waar 'in de behoefte aan elec tric! leil voorzien wordt cloor een graan molen in den omtrek. De eigenaar van dien molen heeft den kabel, waaraan hij een schoonen duit kon verdienen, een voudig verkocht, zich absoluut niet be kommerende om het feit, dat hij daardoor genoemde gemeente in het duister zet, daargelaten de andere narigheid, die daar van het gevolg is. En wat bekrompen begrippen er ten deze nog heerschen be wijst wel het adres der Vcreeniging van Nederlandsche genwrlen, waarin niet meer of minder verlangd wordt dan dat een gemeente niet zal behoeven te gedoogen, dai. een centrale, buiten de gemeente ge vestigd, aan deze electriciteit levert, ter wijl alle deskundigen u kunnen zeggen, dal hel juist van belang is voor goede en goedkoope levering, dat deze zich over zoo groot mogelijk gebied uitstrekt. Zoo wo'rdt b.v. het heele Westland vanuit ue Electrische Centrale op een van de dor pen, wij meenen Mobster, voorzien. Het doel der wet is belichaamd in art. 1 daarvan, aldus luidende „1. Een ieder, die een zakelijk of per soonlijk recht heeft ten aanzien van on gebouwde eigendommen voor zoover deze niet zijn met, bewoonde perceelenéén geheel vormende afgesloten tuinen of erven kan, behoudens het recht op schadever goeding, worden verplicht te gedoogen, dat werken, strekkende tot geleiding, transfor matie, verd-eeling of levering van electrici teit en de daarmede in verhand staande (beveiligings- en ondersteuningswerken, wor den aangelegd en in stand gehouden in, op of boven die eigendommen, indien die werken door het Rijk of een provincie worden ondernomen door Ons of door een provinciaal be stuur krachtens de wet worden bevolen; ingevolge een door Ons of van Onzent- wege verleende concessie worden tot stand gebracht, terwijl biet openbaar belang daar van is erkend; of wel, indien het algemeen nut dier wei ken uitdrukkelijk bij de wet is erkend. 2. Dooi' den aanleg van die werken wordt geen verandering in de bestemming, en zoo min mogelijk belemmering in het gebruik der eigendommen gebracht." Zooals men ziet, zullen de Overhelden de door "Mar aangestelde concessionaris electriciteit kunnen brengen, waar het al gemeen belang dit vereisclit, als dit ont werp is aangenomen, terwijl de particulier niet meer door halsstarrigheid of bekrom penheid de zaak kan tegenhouden, terwijl hem humane behandeling en vergoeding van te lijden schade worden gewaarborgd. Do lieer Rongaerts had met ©enige an dere leden op dit aftkei als amendement voorgesteld, te lezen in plaats van „wer ken, strekkende tot geleiding enz.", „electri sche geleidingen en de daarmede in ver band staande werken tot het transfomiee- ren en verdeelen van dietn electtrisehen,' stroom en 'tot het beveiligen en ondersteu nen van de geleidingen". Het amendement bedoelde volgens de toelichting van den afgevaardigde voor Roermond, duidelijk uit te spreken, dat de wet alleen betrekking heeft op .de totstandkoming van elec.lri- scihe geleidingten en dat de Regeering ge heel vrij blijft in do wijze, waarop zij later do electiificalie van Nederland zal villen regelen. De hoeren Alb'arda en Ketelaar ontrieden echter aanneming van het amendement, om dat, als het aangenomen werd, do nieuw© redactie van art .1,- a!t is dat dan ook tegen de 'bedoeling van den voorsteller, den schijn -zal wekken tegemoet te komen aan liet hierboven genoemde» adres der Vor- eeniging van 'Nederlandsche Gemeenten, en omdat de geschiedenis van deze wel nan do gemeepfen de bevoegdheid geeft zich. tegen levering Van electriciteit van elders te verzetten, als het woord „leyering van electriciteit" pit de wet Wordt weggtemo-j men. Hiermee was do Woensdag volgepraat, en Donderdag was de Kamer zóó slecht bezet, dat de zitting eerst om kwart voor tweeën kon 'beginnen. Wij hebben tóen een uitvoerige rede van den heer Visser van IJziendoorn, lid van de Staatscommissie van 1904, gehad, waarin hij aantoonde, dat deze gr oo te re inperking van het eigendoms recht had gewild, dan dit ontwerp geeft, maar dat dit voor hem geen weden zon zijn om het to Bestrijden Het amendement-Bongaerts achtte hij geen verbetering. Als men in het ontwerp alleen had gesproken van de verplichting om te gedoogen, dat geleidingen werden aange legd, zouden natuurlijk alle moeilijkheden zijn ondervangen, maar als men dit niet gedaan heeft, kan men het woord „leve ring" niet missen, omdat daardoor het ge vaar wordt geschapen, «lat men alles wat buiten de hoofdleiding noodig is voor de huisinstallatie, niet onder de wet begrepen zal worden. Verder drong bij er op aan, dat er goert concessies zouden worden verleend, zonder dat de provincie en de gemeenten daarin waren gekend. Minister Lely kon in deze geen bepaalde toezegging doen, hij meende dat het vanzelf sprak, dat men de provincie en de gemeenten zou hooren waar dat noodig was, maar heel iets anders is het dit voor elk geval in de wet vast te leggen. Ook hij was tegen het amendement-Bongaerts, dat ten slotte door den vooreteller zoo werd gewijzigd, dat het enkel redactiewijziging bleef. Dinsdag a.s. zal daarover worden, gestemd. Vrijdag beeft de Kamer in de afdeelingen vergaderd. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad dezer ge meente Schiedam op Vrijdag 12 April 1918, des nam. 2 uur. (Vervolg.) Aan de ingekomen stukken moeten nog worden toegevoegd Van dien .Schiedamschen Bestuurdersbond adres waarbij wordt verzodht aan Burg. en Weth. een crediet toe te staan opdat van gemeentewege het vangen van versche zcevisch kan worden ter haud genomen. In handen van B. en VV. om advies. Van A. J. A. Helders schrijven waarin hrj mededeelt dat het - plan van bebouwing van den door hem in koop gevraaglen grond aan de Laurens Knapperstraat, hoek Warande reeds in zoo vergevorderden staat van voorbereiding is, dat hij bij niet toe wijzing groot financieel nadeel zal onder vinden, waarom hij bereid is alle ge- wenschte wijzigingen in het bebouwings plan aan te brengen. Hierop zal gelet worden bij punt 17 der agenda. Van A. J. van der Meer, adres, waarbij hij wijst op den onhoudbaren toestand van de Grofbaan wat betreft de verlichting, waarom worilt aangedrongen ook daar gas le verstrekken In handen van B. en VV. om advies. De Burgemeester vraagt oen Raai nog bekrachtiging van het door hem uilgevaor- digden verbod van samenscholing. Dit wordt verleend. De heer de Bruin, Mr. wan Baren en Mr. Kavelaar zijn inmiddels ter vergadering gekomen. Door den heer Maas is verzocht hem in de gelegenheid te stellen eenige c ragen tot Burgemeester en Wetlioudere te richten met betrekking tot het staken der exploi tatie door de ScfEtiolamsche Tramweg Maat schappij en het opbreken der rails. Aan dit verzoek zal worden voldaan aan het eind der zitting. 4a. Voorstel van (Burgemeester Wet houders om hot, ten behoeve v'an de cen trale verwarming voor het ziekenhuis, toe gestaan orediet mot 5.000 te Verhoogen. Dit voorstel wordt ,mg aangehouden tot liel einde der zitting. 5. Goedkeuring van de rekeningen over 1917 van Administrateuren der 'Fondsen van de Vernietigde Gilden en van de Toe ken- en Vakschool „St. Jozef". De rekening der vernietigde gelden sluit in ontv. en uitg. met een bedrag van f327.09, waaronder een saldo van f 58.19 ©n dito van St. Jozef in ontv. en uitgi f3.223.22, waaronder een nadeeiig saldo van f358.591/2. Reide rekeningen worden goedgekeurd. P|ij de behandeling dor eerstgenoemde reke ning waren de Burgemeester en de heer Lagerweij njet in de zaal aanwezig. 6. Goedkeuring van de suppletoir© lw- grooting voor 1917 v.'in het Ruiterlijk Arm-' bestuuy met een bedrag van f 1280. Wordt goedgekeurd. Ga. Goedkeuring van de suppletoir© bc- grooting voor 1917 voor liet Algemeen Handels-Entrepot met een bedrag van £2397.97. Wordt goedgekeurd. 7. Vaststelling van de staten van o)itin- bare p op ten op het schoolgeld H« U- O., II. A. Q. on B. A. S. Voor do U. L. O. bedraagt dit f 40.67 voor de H. A. Cc f 167.39 en voor de B. A. S. f 1119.50. Deze staten wo.rden vastgesteld. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsohe verhuring van diverse perceelen grasgewas en tuingrond, die niet voor openbare verhuring in aan merking komen. Bedoelde perceelen worden na ©enige discussie in huur gegeven aan: W. M. v. d. Most, J. H. Lepolder, G. van Nielcn, L. van Dïjke, L. A. v. d. Bas, J. A. Koster^ B. J. van Meurs en J. Sterenburg. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, om tem behoeve van straataanleg lamp de woningen van de Bouwvereeniging „St Jozef", ten laste van percted 20 van het Grondbedrijf een crediet van f 11.000 beschikbaar te stellfeto. Het crediet hiertoe wordt verleend- 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van diverse, bij de begroeting voor 1917, aan het Grond bedrijf toegestane credieten. Hieytoe wordt besloten. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet van £12.000 be schikbaar te stellen ten behoeve van den aankoop van palen voor den dienst der Gemeentewerken. Op dit oogenblik kan tegen billijken prijs de band gelegd worden op een partij palen, die door de gemeente ten alle tijden zeer goed benut kunnen worden. Zoo tot den bouw der school aan de Polderstraat be- ïjjpten wordt, zijn zij al dadelijk dienstig. De prijzen der palen varieeren van f 250 tot 1280. Het crediet hiertoe wordt verleend. 12. Voorstel van B. en \Yj tot verhuur aan de Sportvereeniging „de Maas" en de Lawnlennisdub „Game" van een ge deelte van hel geprojecteerde sportterrein in West-Frankeland tegen 5 cent per vierk. meter. De heer Kavelaars maakt eenig be zwaar hiertegen, met hel oog op hinder voor het toekomstig R .K. ziekenhuis. Nadat de Raad eerst de ligging van hot nieuwe terrein goedgekeurd had, be slist hij om aan „Game" in huur af te staan plrn. 1000 vrerk.- 3L en aan „de Maas" plm. 2500 vierk. M. De heer mr. Kavelaars verklaarde zich _er tegen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herziening van de jaanred- denregeling voor den klerk aan de Ge meentelijke Arbeidsbeurs. [Besloten wordt na eenige besprekingen de jaiu wedde tc regelen op 600 tot f 900. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om in beginsel te besluiten tot stichting van een Gemeentelijken Woning- dienst en hun College te machtigen tot oproeping van een Directeur voor dien dienst op een salaris van £2500 lot £4000. Zie hiertoe ons nummer van Donderdag j.l. waarbij B. en W. het antwoord geven op de besprekingen in een vorige ver gadering over dit voorstel reeds gehou den. Na zeer uitvoerige discussion wordt dit voorstel aangenomen met 19 tegen 3 stem men. Tegen stemmen de hoeren Evers, Fchef- fers en Lagerweij. De heer mr. Kavelaars had zich voor de stemming uit de zaal verwijderd. 15. Afliandeling van de nieuwe Bouw en "Woningverordening. De eindstemming wordt, na goedkeuring der aangebrachte wijzigingen, en aanvul lingen, uitgesteld lot de volgende zitting. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een verorde ning betreffende de levering van gas voor verlichting en andere doeleinden, en van voorschriften w>or den aanleg, het onder houd en het gebruik van gasleidingen eu -installaties. De verordening wordt goedgekeurd, met algemcene stemmen. 17. Voorstel van 3|urgemeester en Wet houders om afwijzend te beschikken op het verzoek van A. J. A. Helders, om alsnog in koop af. te slaan het terrein, gelegen op don hock van de Laurens Ivnap- pertstraat ©n Warande, thans tegen den prijs van fl2.'25 per M2. B. en W. meenen, na heigeen hierover in een vorige vergadering werd verhan deld, dat dit hooger bod geen aanleiding zal zijn op het verzoek gunstig te be schikken en af te stappen van den erichj dat de grond met niet meer dan 2 villa's wordt bebouwd. Mei 13 tegen 10 stemmen wordt op voor- stol van mr. v. Baren besloten, den grond ie verkoopen op voorwaarde, dat daarop 2 in plaats van 3 cilia's zullen worden gebouwd. Vóór stemmen de liecren Evers, v. d. Zee, mr. y. Blaren, mr. Kavelaars, Houtman, Gos!inga, Reukers, Schellere, v. d. Tempel, Melchers, v. d. Toorn, Sclireucler en La- gerweij. f Tegen stemmen de hoeren Koopman.?, v. d. Hoek, v. Pelt. Koepel, Hinkelaar, Ris, v. d. Schalk, v. Westendorp, dejBjruin en Maa5*. De prijs wordt goedgekeurd met alge mcene stemmen.. Thans wordt punt 4a der agemb» opnieuw aan de orde gestold. liet voorstel van Bi. en W. wordt, na uitvoerige discussie, aangenomen. De heer Evers verklaart zich. er tegen. De vraag van den heer Maas wordt uit gesteld tot de volgende zitting. De vergadering wordt hierna gesloten. Dit den Gemeenteraad. I. Het is vaak merkwaardig hoe een agen da soms wo'rdt afgewerkt. Het ©erete ge deelte bevat meestal punten die geen a in leiding tot bespreking geven of slechts; korte discussies uitlokken, dan komt „het" onderwerp en die rest van de agenda wordt met een verbijsterende snelheid afgehamerd. Zoo is hot ook nu geweest, met dit verschil, dat wij aan het slot nog een. wc zullen maar zeggen een discussie kre gen die bijna con half uur in. beslag nam; en bij deze behandeling van een „zaak" dachten wij aan <'t bekende woord: Heer, bescherm mij tegen mijn vrienden, legen mijn vijanden zal ik' hot zelf wel doen. In dezo zitting was „het" onderwerp het voorstel om in beginsel te besluiten tol stichting van een Gemeen tel ijken Wo- ningdienst, een onderwerp dat natuurlijk, alleen reeds door de woorden die het aan duiden. de algemcene belangstelling inoet trekken, omdat daaruit roods blijkt het ver band met liet woningvraagstuk, zeker ©en der meest brandende vraagstukken van de zen buitengewonon tijd, zoo rijk aan bran dend© vraagstukken, waarvan men nooit zou gedacht hebben dat die konden ont staan.

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1