30.000 M. Bouwland Sioombootdienst A. TIEMAN. Pol- 60 fitaimsiteii TE KOOP: Tarwestroo, Booneristroo, Ha verstro 0. loterij „MAASSLUIS", 01' 1, tomans, Kinderboeken, Prentenboeken m :ji IJS BtoomMienst 1 TIEMAN. Beurtvaartadres. Pieper Sperling. ADVERTENTIES Mej. ie f ei. J. v. Zweren- 10 rente» Foorhanöeii ruime sorteering in Ieder quantum te koop gevraagd. Handelsdrukkerij „COSTER" EUNSTHAMDBL. KLESH3& ABITERTEMTIEM". GOUD GELD. IZ. VAN LIER, Taxateur, Schiedam, Hoofdstraat 39. Tel. Nos. 251,484 en 449. DAMES MODE-ACADEMIE StosmbootdieRst op Botterdam BINKEXLA.ND. Te Huur aangeboden: Kijkdag, Dinsdag, 30 April van 1 tot 5 uur. 2388 11 Eerste Onderlinge Schiedamsciie M. H. BRÜIJN Co., Westerkade 20, Schiedam. J. F. DUPGNT, Brieven Alg. Adv. Bur Gebr HA AGENS, Keizerstr. 27, Rotterdam, motto „ROODKOPER". 2384 40 De Nieuwe Boekhandel, St. tidninastraat 46, Schiedam. Delftschevaart 38. Telefoon 11538. Rotterdam. Piano Vrij Kamertje Broedeieren Kinderwagen. Te Koop: Werkhuizen verkoophuis B. K. Meisje, Bods 6-7-8-9 en 10 zijn geldig in de maand MEI, ieder voor 7,o H.L. geklopte Gaseokes. Na 31 Mei zijn deze Uons vervallen. DE URAND3TOFFEN-COMMISSIE. Schiedam, 29 April 1918. 2386 24 De prijs is vanaf Dinsdag 30 April a s. Goedkoope prijs f 1.50 per H.L. geklopt. Bij kleine hoeveelheid. o 64 4/10 Verhoogde prijs 2 25 DE BRANDSTOFFEN-COMMISriE. Schiedam, 29 April 1918. 2387 24 Neö. Boode Kruis Dagdienstbode, Opleiding voor Costumière, Coupeuse en Leerares, A. A. »JE GROOT, Gedipl. Leerares. Hcittlnn Va(Directie soesman), Cooisingei, Ddolllü v driclc. ROTTERDAM. Telefoon 8400. WiUnn's Machinefabriek en Scheepswerf. Aim het verslag over 1917 vim Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, te Rot terdam, ontleencn wij het volgende. Ilet fmancio-elc resultaat werd in hoofd zaak bereikt ia do eerste S maanden valt het boekjaar, gedurende welke periode het gebrek aan materialen zich nog niet zoo Klemmend deed gevoelen ids nu hel. ge val is. Het dokbedrijf ondervond vanzelf den ongunstigen invloed van het steeds ge ringer wordend scheepvaartverkeer met Rotterdam. Aan arbeidsloon werd in 1917 uitbe taald f 1.9S7.902 (v. j. f 2.370.49(3). Op bet nieuwe terrein der Mij. onder do gemeente S c h i ed a m, zoo ver volgt bet verslag, werd met die werkzaam heden aangevangen welke m verband met de omstandigheden reeds nu konden wor den uitgevoerd. Deze bestonden hoofdza kelijk in het maken van een haven en de voorbereidende grondwerken voor een bouwdok, geschikt voor het gelijktijdig ma ken van twee schepen van groote afme tingen, vorderen goed. Met het oog op deze nieuwe inrichting, waaraan belangrijke sommen ten koste zul len worden gelegd, komt het der directie wemehelijk voor, reeds nu maatregelen te nemen, waardoor een gezonde financieole grondslag gelegd zal kunnen worden, door thans de noodige reserves te vormen om de boekwaarde der nieuwe onderneming zoo spoedig mogelijk in overeenstemming te brengen met die van der-gelijke onder nemingen, welke reeds vóór den oorlog bestonden. Voor dit doei zal hoofdzakelijk de reserve voor diverse verplichtingen aan gewend kunnen worden. Teneinde zich te verzekeren van de noodige hoeveelheid werk voor deze nieu we inrichtingen, waarhij direct een groo- tere uitbreiding voorzien is dan men in ido geschiedenis der onderneming heeft kunnen waarnemen, heeft de Mij. een overeenkomst met do Holland Amerika Lijn aangegaan, waarvan, zegt het ver slag, het gevolg zal zijn, dat ook op dit punt de belangen der zaak zooveel mogelijk verzekerd zijn. Het overschot op bedrijfsrekening lieeft if 2,604.531 (v. j. f3.935.725) bedragen, zoodat, inclusief saldo a°. p°. ad f 1.167.473 (£280.579), de bruto winst f3.832.005 ff 4.216.304) bedraagt. Onder aftrek van f 43S.656 (f 721.533) aam onkosten enz., van f4S3.015 (515.245) aan afschrijvingen en van f 720.000 (f 1.280.000) voor stor ting in de reserve voor diverse verplich tingen, bedraagt het winstsaldo: f2.190.333 (f 1.699.525), waarvan wordt uitgekeerd 71/0 pet. dividend (als v. jaxl f93.750 en aan tantiemes f343.4S5 (f432.067). Voor belasting wordt f6231 bestemd, zoodat een onverdeeld saldo van f 1.746.863 naar nieu we rekening gaat. De balans vermeldt aan activa, o.a. Terreinen onder Rotterdam en Pernis f 1.870 000 (onv.), id. onder Schiedam f 2.000.000 (f2.083.015), gehouwen, hellin gen, havens enz. 11 (onv.), machinerieën en gereedschappen f 1 (onv.), droogdok ken f300 000 (f700.000), stoombooten en vaartuigen fl (onv.), effecten f76.860 (f 19.000), kas en kassiers f 375.633 (f 1.271.002)diverse debiteuren f 1.644 801 (f 1.722.762)grondstoffen en materialen (voorraad) f 574.996 (f SIS 585steenkolen (voorraad) f 11 S60 (f54.060): werken on der handen f 1.S98.612 (f383.792); betaalde termijnen op onafgewerkte contracten f 790.400. En onder de passiva o.m. geplaatst kapi taal f 1.250.000 (onv.)i\'» pCt. obliga- tieleening 1901 fSOó.OOO (fS40.000) re servefonds (statuuir) f 1.000.000 (onv.); re servefonds B f 1.300.000 (onv.)reserve voor dubieuze debiteuren f 100 000 (onv.) rc-erve voor diverse verplichtingen f 2.000.000 (f 1.2S0.00Ü); crediteuren f725.657 (f 1.201.986). Volkshuisvesting. Het bestuur van het Nederlandsch Insti tuut voor Volkshuisvesting schrijft naar aanleiding van het wetsontwerp tot het treffen van maatregelen ter voorziening in den woningnood, in een adres aam de Tweede Kamer, dat het in hooge mate is teleurgesteld over do wijze, waarop de re- gecring zich voorstelt verbetering te bren gen in den noodtoestand. Het verzoekt aan de Kamer: a. het ingediende wetsontwerp aan te ne men, doch niet dan nadat daarin de noodige amendementen zijn aangebracht, waardoor: lo. de blijvende voorziening op de eerste plaats wordt gesteld; 2 o de noodvoorziening gekoppeld wordt' aan de blijvende voorziening; 3 o. de noodvoorziening voor een zeer be perkten tijd wordt bestemd; 4o. de regeering de bevoegdheid verkrijg! ie bouwen, waar de gemeente Hit nalaat voor rekening van de gemeente; 00. de wet van 27 Maart 1915 tot tijde lijke afwijking van de Onteigeningswet wordt gewijzigd 60. het sloopen, en buiten gebruik stellen van bestaande woningen wordt tegen gegaan,; b, een bereidverklaring van de regeering uit te lokken; lo. aangaande den termijn der crisisbij drage, waardoor eer; einde wordt gemaakt aam de thans heerschende onzekerheid om trent hei. ophouden daarvan; 2o. als regel' tot 20 pCt. en, zoo noodig tot 100 pCt."van, net tekort op de exploi tatie als gevolg van de verhoogde bouw kosten. bij woningbouw volgens de Woning wet voor rijksrekening te nemen; 3o. Rijksvoorschotten en -bijdrage te ver- leemen ten behoeve vam den bouw van mid- demstaiidsvoreenige n. Jieëerlaiid eu de ooriog. liet aardappelram.tsaen. Hot Bureau voor mododoelingen inzake de voedselvoorziening! meldt: In eeno vergadering met de vertegen woordigers van do besturen der groote ge meenten en het Bestuur dor Veneeniging van Nederlandsche Gemeenten, is do vraag onder de oogen gezien, of het mogelijk is met liet bestaande rantsoen aardappelen voort te gaan tot 1 Juli, liet tijdstip waarop venvacht mag worden, dat er vokloande nicuwe aardappelen zullen zijn. Gebleken is, dat kle beperkte voorraden waarover 111011 nog to beschikken heeft, dit niet toelaten. Wil men dus niet de kans loopen, dat op een bepaald oogenblik in het geheel geen aardappelen gedistribueerd kunnen worden, dan is, evenals ten vorige jare, oene ver mindering van hot rantsoen onvermijdelijk. Daarom zal voor de periode, loopen.de vim 2Ï April19 Mei aan do gemeentebesturen worden verstrekt 13 K.G. per hoofd der bevolking. In de gemeenten, waar van 2229 April reeds 4 K.G. werd verstrekt en voor do week van 29 April5 Mei reeds een gelijke hoeveelheid werd toegezegd, zal voor de twee laatste weken van dat tijdvak dus nog respectievelijk 3 en 2 K.G. kunnen worden gedistribueerd. Voor de periode van 20 'Mei16 Juni wordt dan. 8 K.G. en voor die van 17 Juni30 Juni nog 4 K.G. verstrekt Deze vermindering van het aardappel- rantsoen zal worden goedgemaakt door eeno extra verstrekking"van peulvruchten en rijst in zoodanige hoeveelheden, als overeenkomen met de voedingswaarde dei- aardappelen, die men minder ontvangt. Cacao. De minister van landbouw heeic bij be schikking van 27 April ingetrokken zijn be schikking van 24 dezer, houdende o, m. verbod tot verwerkutg van cacao, en be paald In afwachting eener definitieve regeling, waaromtrent het overleg reeds is geopend en welke binnen korten tijd kan, worden tegemoet gezien: 1. is het verboden cacaoboonen anders te verwerken dan tot cacaopoeder; 2. Het is verboden cacaopoeder te ver werken tot chocolade, bonbons of op welke andere wijze ook: 2. (1). Het is aan fabrikanten verlxiden af te leveren: a. cacaopoeder; b. chocolade, bonbons of op welke an dere wijze ook verwerkte cacao; c. chocolademassa of andere caeao-hou- dende grondstoffen geschikt om daarvan chocolade, bonbons e. d. te vervaardigen; (2) van het verbod sub c. kan onthef fing worden verleend door de afdecling crisis zaken van het departement of daartoe strekkend schriftelijk verzoek. 4. Voor zoover met inachtneming van het vorenstaande, hal f -fabrikaten, mogen worden verwerkt tot chocolade, bonbons e. d., is de verwerking dier half-fabjrikja te!n' bovendien verboden, tenzij die verwer king geschiedt voor de vervaardiging van een eindproduct, waarvan de fabrikant be reid is tot oen aflevering zoodra deze weder bij de in uitzicht gestelde defini-i lieve regeling zal worden toegestaan. tegen, een prijs van f3 75 per K.G., in clusief verpakking 011 emballage, en franco station van bestemming, spoor boot of laat ste veer. In verband mot deze beschikking heeft de minister de volgende circulaire gericht aan dc gemeentebes luren: Ik heb den indrak gekregen, dat de ver werking van cacao en van cacao afkom stige half-fabvikaties zich steeds meer dreigde te gaan ontwikkelen in een rich- ling,^ waarbij de allereerste plaats werd in- geniinwl aan luxeproducten. Waar cacao en chocolade als uitmuntenden bijvoeding zijn te beschouwen, heb ik gemeend aan de productie eeu meer gewenschte richting te moeten geven. In vorenstaande beschik king is zulks geschied en wel voorshands uitsluitend in de richting van een eind product der chocolade fabricage, dat in de voorhanden omstandigheden het laagst ge prijsd is. IBlovendien woiden in bijgaande beschik king onder 1 en 2 verbodsbepalingen ge geven, welke ertoe strekken de nog voor handen cacaopoeder en die, welke nog ver vaardigd bui worden, als zoodanig ter beschikking te houden en te stellen, om deze, overeenkomstig nader te overwegen regelen, ter beschikking van dc consump tie te kunnen stellen. I Naar aanleiding voorts van de u, op 24 jteaor opgedragen vordering van voor raden onverwerkte cacao, bij fabrikanten in uw gemeente, heb ik de eer u thans mede te doelen, dat, voor zoover daaronder door u méér werd geacht te zijn begrepen dan cacaoboonen. en cacaopoeder, dus bijv. cho- eolademassa, dat meerdere door u. weder zal zijn vrij te geven, indien althans de fabrikant zich schriftelijk tegenover u be reid verklaart met de verwerking daarvan aan te vangen overeenkomstig het slot mij ner beschikking. Voor zoover doar u nog niet verzonden, zie ik uw opgaven, om trent aanwezig gevonden cacaoboonen en cacaopoeder giaame spoedig tegemoet, ter wijl ik u bijaldien u uw vordering in gevolge artikel 9 Distributiewet 1916, niet tot 'die beide heeft uitgestrekt, alsnog op draag voorraad van die beide soorten van onverwerkte cacao to vorderen en jn be zit Ie nemen. Ook van de weigering van fabrikanten om mot de verwerking overeen komstig dc gegeven voorschriften aan te vangen, zal ik gaarne uw medcdeeling ont vangen. Tin enz. uit Ned.-Indië. Reuter seint d.d. gisteren uit New York, dat naar luid van een bericht van ue „Associated Press" uit Washington, Ne derland een verbod van uitvoer uit Ned.- Indië heeft gelegd op tin, tmerts, kinabast, quinine, quinine-zouten en kapok, welke alle in groote hoeveelheden noodig zijn voor de Ver. Staten ten gebruike voor oorlogsdoeleinden. De „N. Rj. Ct." teekent hierbij aan, dat een N. I. P. A.-telegram van 23 dezer alleen meldt, dat de uitvoer van bovenge noemde artikelen in de eerste plants oa, der controle van de negeering zullen ko men. Dit behoeft niet noodzakelijk mede te brengen een volstrekt verbod van uitvoer. Misschien echter is de Indische regeering sedert nog verder gegaan. Rieuter seint d.d. gisteren uit New-York, dat de correspondent be Washington van de „Associated Press" het volgende heeft gemeld liet verbod van uitvoer uit Ned.-Indië werd op 22 April van kracht. Daarvan is heden (26 April) bericht ingekomen. In filmer.) regeerin^skringen heeft dit op schudding gewekt Vooral het uitvoerver bod op tin en tmerts is lastig. De Ver. Staten hebben verleden jaar ongev. 16.000 ton tin in Ned.-Indië gekocht. Deze voor raden zijn noodig voor de munitie-fabricage en voor bet inmaken van levensmiddelen. De Amerikaansche productie "bedraagt slechts 90 ton. Waarschijnlijk zal men trachten tin te laten komen uit Bolivië. Het bakkersbedrijf. De Minister van Landbouw heeft, zoo meldt „Het Volk", Zaterdag bepaald, dat er geen olie meer voor de bakkerijen be schikbaar zal worden gesteld. Graan naar Nederland. Naar hot Ned. Corr. bureau ons meldt, zijn stappen gedaan om ladingen aan te koopen voer de Nederlandsche schepen „Hollandia", „Java", en „Stella.", die be stemd zijn om resp. uit Argentinië en uit de Ver. Staten van Amerika brood graan en (of) meel naar Nederland te brengen, waaruit kan worden afgeleid, dat deze schepen weldra zullen vertrekken en drie gelijkwaardige schepen uit Neder land zullen worden uitgezonden om ver der graan in te nemen. Het uitvaren van de visschers vloot. Naar aanleiding van een door het Na tionaal Verbond van Gemeente-ambtenaren in Nederland ingezonden verzoekschrift be treffende het uitvaren van de visschers- vloot, heeft do Minister van Landbouw medegedeeld, dat de toestand in het vis- schersbedrijf reeds lang zijn volle aandacht had, en 'tfcl de Minister na ampele over weging aan een twintigtal stoomtrawlers vergunning heeft verleend, tot uitoefening der kustvissohcrij in de vrije vaargeul, doch niet noordelijker dan 53° 40' noor derbreedte. Heden overleed, nog zeer onver wacht onze geliefde Moeder Behuwd- en Grootmoeder, VAN DIGGELEN, in den ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam Den Haag. C. v. ZOMEREN Jz. Schiedam, 28 April 1918. Lange Kerkstraat 48. Algemeene kennisgeving. 2379 16 kant en klaar, gepoot met winteraard appelen. Ook in gedeelten te huur. Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. 2381 '10 Geregelde dsgelyksehe Sleepbootdienst, sleeperij, bevrachtin gen, transportovername, inklaren, op slaan en bewerken van goederen. Opslagruimte voor 3000 ton altijd be schikbaar. Massa transporten zonder voorafgaande kennisgeving. 2383 20 BILLIJKE TARIEVEN. Hoofdkantoor SchiedamHoofdstraat 39 Telefoon No.'s 251, 484 en 449. Ter leen gevraagd van particulier f200.tegen 10 rente en ruaande- lijksche aflossing van flO.— Brieven onder letters W W aai. het. Bureau van dit blad. 2380 7 Directie Gr. S. MONTFOORT. Woensdag, 1 Mei a.s., IO uur verkooping. 2462 12 van MAR1ASTRAAT 73a, Schiedam, beveelt zich beleefd aan voor alle Het beste adres voor het AFB0ENEN VAN PUIEN. Aanbevelend, M. H. BRUIJN Co. (Alles geperst), Adres 2385 22 Markt 8. Telefoon 1S2. Oud BODOKOPE! ANNEX 4192 30 heeft aan beide branches verbonden 'n Waar men voor die branche speciaal naar Rotterdam gaat, laar verzoek ik U, alvorens verder te zoeken, bij mij eerst *n kijkje te nemen. - Ziet de Etalage. - Beleefd aanbevelend, G. J. DE GRAAFF. Prijs 40 cent per annonce van hoogstens 30 woorden; ieder woord meer 2U, cent, bij vooruitbetaling. Voor Bngelsche Ponden, 10 en 20 Markstukken, 10 en 20 Franc- stukken, Gouden Dollars, alsook andere vreemde Gouden Munten, wordt de allerhoogste prijs betaald door N.B. Papieren Engelsehe Banknoten, Papieren Dollars booge prijzen. Tevens inkoop van Platina, Gond, Zilver, Kunsttanden, tegen de bekende Allerhoogste prtyzen. Komt op verzoek aan huis. 2389 26 te huur gevraagd voor den tijd van twee dagen. Brieven te bezorgen onder No. 1150 aan het Bureau van de «Nieuwe Schiednm- sche Courant". met slaapgelegenheid ge zocht door een nette burger juffrouw. Liefst bij R.-K. lieden, en in de omgeving van den Singel. Brieven onder lett. 0 0 aan het Bureau v. d. blad. Melkversche van allerlei rassen, a 25 ets. per stuk, dagelijks ver krijgbaar Bakkershaven 31 aan den Buitenhavenweg. Cu. VAN DERWAGT. Te Koop aangeboden een goed onderhouden Kinder wagen. Viliastraat No. 5. H.H. Konijnenfokkers. 4 Voedsters en 3 Ramme laars met hok. 2 reuzen Hazen. 2 Lotharingers en 1 biau we Weener Konijn. Te bevragen: Bagijnhof No. 6. Een net mei«je zoekt eenige of dagdienst, goed kun nende werken en van goede getuigen voorzien. Te bevragen Bureau van dit Bi ad. In het Breedstraat 12, daar kunt u bekomen wat u verkiest buffet, tafels, stoelen, ca napé, kleeden, ioopers, lam pen. Wat u ook maar noodig heeft kunt u daar verkrijgen. Aanbevelend, P. F. SMEETS. Gevraagd een net, fat soenlijk niet beneden 15 jaar, voor halve dagen, van goede ge tuigen voorzien. Adres te bevragen: UL- LERS Boekhandel, Hoog straat 19. Ingevolge beschikking van Z.Ex. Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, zal vanaf 1 Mei liet vervoer van goederen uit sluitend mogen geschieden op het Beurtvaartadres. Omtrent toepassing en beteekenis zullen door mij gaarne inlichtingen worden verstrekt. Het adres is ten mijnen kantore verkrijgbaar. Verzenders en ontvangers van goederen, zoowel per wagen ais per boot, zij aanbevolen zich met ie nieuwe voor den handel importante bepalingen vertrouwd te maken. 2382 40 HOOFDKANTOOR Ledenvergadering van het Comité voor Schiedam, op Dinsdag 30 April, 's avonds te 7 uur, Lange Nieuw- straat 125. Voor terstond gevraagd een nette van goede getuigen voor zien, tegen flink loon. Adres: Bur. van dit blad. Adverteert in deze rubriek. Dienstaanbiedingen, Dienstaanvragen, enz. ROTTERDAM, 1450 20 NIEUWE BINNENWEG 384, (bij het Heemraadsplein). alsook tot vervaardiging van eigen kleeding. Heden en volgende avonden Klucht-Operette in 3 bedrijven. 2316 46 PieperNAP DE LA MAR. GROOT SUCCESAanvang 7% uur. "Verwacht, van I—Hei het Opperetfe-Gez. II® HAGUE ZAKGKRS, waarbU Lonls Horriuon, Bepple He Vries, Kaliuau Knaack, Hagelen Hewing, enz. enz.

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 4