Dinsdag 7 Mei 1918. TYCHO BBA HE. 7Sste Jaargang, No 15745 Intercomm. Telefoon No. 103. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Bij of krachtens wetten o* verordenin gen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Sluiting bureaux. De bureaux der Gemeente-Secretarie (Stadhuis en Nieuwstraat 26; zullen, in ver band met de uitreiking der broodkaarten op Woensdag 8 Mei a s. van des middags 12 uur, voor het publiek gesloten zijn. De kohieren der Personeel© Belasting nos. 2 en 8, over het belastingjaar 1918, door den Directeur der Directe Belastingen respectievelijk op den -3en en 4en Mei j.l. executoir verklaard, zjjn op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering overgemaakt. Voorts- wordt herinnerd, dat een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken in gaat, binnen welke bezwaarschriften te gen een aanslag, op genoemde kohieren voorkomende, behooren te worden inge diend. Schiedam, 7 Mei 1918. 472/36 BUITENLAND. Het vredesoffensief. In de laatste dagen vindt men in de En tente berichten telkens iets omtrent een vredesoffensief van Duitsche zijde. Dit is; een van die dingen waaraan men totaal geen houvast heeft. Is er door Duitschland op ©enigerlei wijze een vredesaanbod ge daan, hetzij door tusschenkomst van een neutralten staat, hetzij door een groep van invloedrijke Duitschers? Is er misschien een balletje door Duitschland opgegooid om te zien hoe zoo'n aanbod zou worden ont vangen? Wij hebben reeds gehoord van de Ver- <eenigde Staten, dat die het aanbod zouden afwijzen, ofschoon het daar ïiog niet ont vangen was. De Engeische en Fransche bladen wijzen het ook reeds af en voegen daarbij verschillende commentaren over den toestand van Duitschland, die zou blij ken uit dat niet ingekomen vredc-s-- .aanbod. Of komt de heele geschiedenis van de -zijde der Entente, die zelf prijs stelt op het weer ter sprake brengen van de vred.es- kwestie. Tenzij ze het heele vredesaanbod alleen in de wereld heeft gebracht om daar uit de minder goede, misschien zelfs de wanhopige positie van Duitschland te con- dudeeren en daarmede dan de eigen volken nieuwen moed op en nieuw vertrouwen in het eind van den oorlog in te boezemen en de verslappende veerkracht woer nieuwe spanning te geven. Thans geeft Berlijn omtrent dat zooge naamde vredesaanbod een formeele tegen spraak in het volgende telegram: De van Amsterdam uit aan de Engei sche bladen gezonden mededeeling, dat een Nederlander in opdracht van staatssecre taris v. Kühimann aan een hooggeplaatst lid van de Engeische regeering bepaalde vredesvoorstellen zou hebben gedaan, is een verzinsel'. De aan bet bericht in de Engeische bla den vastgeknoopte conclusies vervallen daarmede vanzelf. Ook Balfour heeft nu in he. Lagerhuis Roman uit het (laatst detr 16e eeuw, naar het Diqensch van VILHELM OSTjERGAARD. 2) De duisternis nam steeds toe; er weid dan ook taal noch teeken vernomen van de verzamelde menigte. Allen zwegen, ais verstijfd van schrik; enkelen sloegen een kruis, anderen knielden zóó maar op den grond en de bedelaar met het blikken plaatje prevelde wat voor zich heen, dat meer van een beswering, dan van een christelijk gebed had; en een van 'de oude vrouwtjes had zich plat op den grond, in al het vuil en de onreinheid geworpen, waar vooral een, marktplaats mee over dekt was. Die stilte duurde zoo eenige minuten. Niemand durfde opkijken naar den drei genden hemel, waar het zonlicht haast uitgedoofd was. Zou dit de laatste dag zijn, die voor allen was aangebroken Wie weet, of men het volgend ©ogenblik niet hel bazuingeschal van den Oordeelsdag zou hooren en de aarde zien opensplijten, zoo- als dat geschreven stond.... En dan zou men niet eens meer tijd hebban', om zijn zonden te biechten! Een beklemmenden angst had zich. mees ter gemaakt van allen zonder onderscheid zoowel van den welvarenden burgerman, die anders zelfbewust het zwaard aan zijn zijde droeg, als van de arme vrouw, die .bedelzak en kruik weggeworpen had en zijn twijfel omtrent hel bestaan van bet vredesaanbod uitgesproken. Aan het slot van. zjjn antwoord, op een vraag, hem gedaan naar aanleiding van een rede, gehouden door Cecil, zeide hij: „Lk ben van meening, dat het tele gram uit Den Haag, waarin bepaalde bijzonderheden worden medegedeeld om trent de voorstellen, overgebracht aan de Britsche regeering door een met name ge noemd persoon, een ongerijmdheid is." Na deze tegcnspiaken, zoowel uit Lon den ais Berlijn, kan men bet aanbod als een fantaisie bij de vonge voegen en de zaak als afgedaan beschouwen. De stilstand in de krijgsverrichtingen op het slagveld heeft natuurlijk wel mee gewerkt om dat praatje ingang te doen vinden, maar het meest waarscbi|iilijke lijkt ons. dat do houding van Hindenburg, due zich thans bepaalt tot enkel verdediging van het reeds bereikte, niet anders is dan een leculer pom- mieux sautei, en dat deze op hei oogenblik bezig is alles voor te beieiden om een nieuwen krachtigen stoot toe te brengen aan de geallieerden. Zoolang daartoe nog iniet overgegaan wordt zullen de berichten niet van groot belang zijn. Immers al mogende Franschen herhaalde aanvallen op het Duitsche front richten, ze geschieden op beperkt 'ter rein en kunnen dus zelfs bij succes slechts van geringen invl'oed zijn, al mogen zij ook, zooals de Duitsche berichten ver tellen, roekeloos menschenxnateriaal opoft feren. 1 Het jongste Fransche communiqué zegt; In den loop van den nacht voerden de Franschen twee geslaagde overvallen uit ten W. van Hangard en ften Z.O|. vain Noyon. Zij maakten enkele krijgsgevangenen. De Duitschers trachtten na een hevig bom bardement de Fransche stellingen ten Z.W.' van de Anchinhoeve binnen te dringen/ Deze aanval mislukte volkomen eri de vijand liet talrijke lijken op het slagveld achter. In Champagne drong een Fransche afdee- ling in de Duitsche liniën in de streek ten K. van de Loivre en ten W. van Reims. Na' hevïgon strijd, waarbij den tegenstander zware verliezen werden toegebracht, keer-; den de Franschen in hun stellingen terug; onder medevoering van veel' materiaal. In Lorraine bij Abaucourt maakten Fransche verken n m gs afdeeli n gen krijgsgevangenen zonder verliezen te iijden. Van het overig front geen nieuws. Het Engeische communiqué meldt: Bij een geslaagde plaatselijke operatie, die wij in 'den loop van den nacht uitvoerden in de' buurt van Morlancourt maakten wij ruim 200 gevangenen. Gisteravond en hedenmorgen werden vijandelijke raids ten Z. van Locre door de Fransche troepen afgeslagen. De wederzijdsohe artillerie-actie aan de fronten duurde den ganschen dag door. Ten N. der Leie veroorzaakte onze artil lerie achter de vijandelijke linies een aan tal branden. Engeische luchtactie. Van 29 April' tot en met 5 Mei, deden luchteskaders, die van Duinkerken uit ope reerden bommenaanvallen op Ostende, Westendo, op de pier, de sluisdeuren, de hydroplane-basis van Zeebrugge en op de schepen in de nabijheid. De pier, de hydro- planebasis en de dokken te Zeebrugge wer den rechtstreeks getroffen. Eén der Biitsche vliegtuigen keerde niet terug Biij patrouir jtochten werd één vijande lijke aoropluie met twee zitplaatsen ver nield en éon tot dalen genoodzaakt. Behalve eenige verkenningen, en bom menaanvallen door laag bij den grond vlie gende vliegtuigen, had den öden Mei, ten gevolge van mist en regen, geen lucht actie plaats. zelf hulpeloos terneerlag. Geen /kreet werd meer vernomen; slechts een onderdrukt zuchten en steunen. Maar nu week de duisternis langzamer hand. Een steeds breedere rand van de leven wekkende zon werd zichtbaar en de mys tïebe blauwgrijze schemering, die zulke vreemde, scherpe schaduwen wierp, maak te nu weer plaats voor een warmer, hel derder licht. De spitse hutsgevels traden in duidelijke omtrekken aan den dag, even als de slanke torenspitsen. Een zucht van bevrijding klonk van aller lippen; de knie lenden stonden op; men sloeg nog wel cem kruisje, maar minder beschroomd dan te voren, en de studenten hieven ©an luid ge schreeuw aan, om zich schadeloos te stel len voor den schrik, dien zij noodeloos uitgestaan hadden. „Laten we naai' den slagerswinkel gaan!" riep een lange slungel met groote spo ren aan en een degen op zij en wiens pet, jas en broek straalden in alle kled- ren van den regenboog, ondanks de ver ordening, die den leerlingen van "do Roo- geschool gebood, zich te vertoonen s,\n passende, donkere kleeren, van een eer baar snit. „Laten we er de ramen kort en klein slaan; die hebben ze, toch al vastgespij kerd, nadjat de schelm, bedorven vleesoh verkocht had I" riep de lange slungel. ,,üan gaan we er naderhand eens den vreugde beker op drinken I" „Ja, een pretje moeten we er van heb ben, na we er vandaag zoo gezegend aI- Tan het Italioansclte Front. Het Italiaansch Iegerbericht luidt: In Vall' Arsa verdreven de Italianen dooi mitrailleur- en artillerievuur een vijandelijke afdeeling, die hun linie naderde. Op liet Asiago-plateau bracht een Engei sche patrouille gevangenen mede terug van een inval in de vijandelijke loopgra ven. Op het goheele front van weerszijden mafige artdleine-aclie. Uit W-eenen wordt gemeld: Op het Z -IV, ootlogstoone©! levendige artilleriesfrijd. Duitschland Een compromis. In het Huis van Afgevaardigden ver klaarde de minister van buitenlandsche zaken, Drews, dat de regeering waarschijn lijk bereid zal zijn de voorstellen van het Centrum betreffende verzekering der ker kelijke rechten en het confessioneel ka rakter van de volksschool en den cisch van een meerderheid van twee derde der stommen bij wijzigingen van de grond- wei te aanvaatden, wanneer daardoor de totstandkoming van de grondwetshervor ming in haar geheel in een vorm, die voor <te regeeriag aannemelijk is, zou worden verzekerd. Luxburg terug. De „Times" verneemt, naar Reuter seint, uit Buenos Aires, dat graaf Luxburg zal vertrekken per Zweed.seh. s.s „Lucda", m gezelschap van den oud-gezant in Peru en den oud-consul in Montevideo. De reis zal gaan via St. Thomas en Halifax. Zwitserland. De onderhandelingen met Duitschland. Men schrijft aan het „Rbl." uit Zu rich d.d. 1 Mei: Het wil met de onderhandelingen met Duitschland niet alleen niet opschieten, zooclat een overgangstermijn van 15 dagen noodig is geworden doch Duitsch land heeft in de laatste dagen aan zijn reeds bekende eisehen zelfs nog nieuw? toegevoegd, hetgeen de algemeene ontstem ming onder het Zwitsersche volk beden kelijk begint te doen stijgen. In de eerste dagen der onderhandelin gen heette het, dat Duitschland de voort zetting dor steenkolen-leveringen afhanke lijk mjaakte van do voorwaarden, dat oen prijsverhooging van rhjinstens 100 pCt zou aanvaard (worden; dat de houtuitvoer naar de Entente landen zou worden stopgezet, en dat de geleverde steenkolen niet zou den mpgeii verstrekt worden aan indus trièën, die voor den uitvoer (en door voer) naar do Entente-landen werken. Al- Tbs onder toezicht van een controle corn,- rnjssie In den trant van de S. S. S. In de pers van zekere richting werd ook nog aangeduid, dat Duitschland een onver jaar bare garantie eischte voor de on aantastbaarheid der in Zwitserland opge slagen. Duitsche grondstoffen. Doch' deze proefballon ging niet op. Intusscben ïs den. 30a April' het oude verdrag öfgeltoopep,, en zelfs de jongste dreigementen 'der „Nordd. AU gem. Ztg." hebben den Zwitserschen onderhandelaar in Berlijn bet sidderen niet kunnen lee- ïen, al woTden de duimschroeven sterker aangedraaid. Tot verbazing van 'de Zwitsersche pers, en in dit geval nu eens zonder uitzon dering, krjaakt Wolff Vandaag bekend, dat bij He onderhandelingen de noodzakelijk heid gebleken is, enkele voorwaarden voor de steenkolen-levering te herzien', (lees: gekomen zijn," schreeuwde een ander. En de heele bende studenten trok joe lend de markt over, naar de Vleeschhouwer- straat, teiwijl burgers en bedelaars ieder huns weegs gingen. Van de vischmarkt Verspreidde de menigte zich in de straat jes en steegjes, waar ieder zijn buisje of winkeltje had. Velen waren net gestoord in den hoofdmaaltijd en dus verlaagden hun hongerige magen en dorstige kelen wel naai- een stukje gebraden vleesch of spek, en vtooial naar een paar flinke kannen hier, want de doorgestane angst had hon ger en dorst geprikkeld, i De burgers, die zich in een kring om iden geweermaker geschaard hadden, vorindejn de laatste groep, die nog op de markt was blijven slaan' in d® hoop een' uitvoerige verklaring 1e krijgen yan het natuurwonder. „Ziel gij, burgers," sprak Meester Lau- rids, „of nu deze zonsverduistering, die we pas voor onze oogen waarnamen, oen Svaai'sch.uwing was! voor oorlog of vootr pest, voor 'skonings dood, of oen ander groot ongeluk, dat kunnen slechts de hoog geleerden met zekerheid uitmaken. Maar 'alleen de astronomische en astrologische Wetenschap kan dergelijke teekenen vol doende verklaren. Oim deze reden mogen dit sehoone kunsten genoemd worden...." De oude geweermaker knikte zjjn vrien den een vaarwel toe en stapte do markt over, waarover de zon nu ongehinderd haar stralen uitgoot. V Er wanen ©enige uren verloop-en en na de opschudding, dj© dit zeldzame natuiur- te verscherpen'). Het 'zal n.3. niet alleen in de toekomst niet geoorloofd zijn steen kolen te verstrekken 'aan industneeelen die 'direct of "indirect vooo- de Entente- landen iverken, ropar het zal van don dag der verdragsondexteekening af tevens vei boden zijn, ecnig ïabricaat naai' de En tente landen uit te Voeren, voor Welks ver vaardiging, ook tot op heden Duit sche Steenkolen werden gebruikt Geen nood, zeggen enkele opümi-ten, dat is mjaar taktiek, m.a.w üuitsch land schroeft zijn eisehen nog hooger op, om! minstens het vroeger gestelde, doch ernstig bedreigde, doel, 'n.l. het uitvoer verbod voor nieuwe fabrikaten, te berei ken. Veel ernstiger, om geen harder woord te gebruiken, is een andere bekend making van Wolff, omtrent de aanvoeren van het Amjerikaansche graan. Deze me dedeeling, die volgens de „Basler Nachr. zelfs officieele kringen in Bem ven-ast heeft, zegt, dal de Duitsche belofte do Amerikaansehe 'g'-aantransporten in de op geëischte Nedeilandsche schepen te zul len sparen, samenhangt met het complex der voorwaarden voor de leveringen der Duitsche steenkolen. M.aw. als Zwitser land de Duitsche eisehen voor de steen- kolenleveringen niet inwilligt, wordt niet alleen de levering der steenkolen stopge zet, mjaaj ook de graan aanvoeren uit Ame rika Worden afgesneden. Is dat niet. wat het „Journal de Genève" dezer dagen noemde: le oouteau sur la gorge? Tegen deze bedreiging, -- schrijft de „Na tional Ztg." kan van Zwitsersche zijde niet krachtig genoeg geprotesteerd worden. Wij behoeven er D-uitsohland we! niet aan te herinneren, dat de Zwitsersche Bonds raad destijds krachtig heeft geprotesteerd tegen 'den ongelïm,! teer den duikbootoorlog. Berlijn Zal het toch niet van „die Bedurf nissc 'seiner Seekriegfuhrung" willen Ja- ten afhangen, of wij in Zwitserland honger moeten lijden of niet Het beste bewijs, dal het m>eL die „Beduifniss©" niet zoo erg 'gesteld is, argumenteert het Bazel- sche blad is het feit, dat Duitschland ons een vrijgeleide verstrekken wil, /oo- cira wij z'ijn dure steenkolen eisehen inwil ligen. Zoo heeischt dan in Zwitserland een toenemende ontstemming. En niemand kan zeggen, waarn^en ïe eersrvoig'-hcte veer tien 'dagen ons zullen brengen. Rusland. De ex-Tsaar. Reuter meldt uit Moskou d-d. 4/5, dat de ex Tsaar, ziijn gomakn en zijn dochter volgens een mededeeling van den Sovjet naar Jekatermenburg (in het Oeralgebied; zajn overgebracht, in verhand met pogingen van lui uit de omgeving van Tobolsk en monarchisten om hun ontsnapping te be vorderen. Van den ex-Troonopvolger wordt niet gesproken. Opgeheven bezit. Van Duitsche zijde wordt aan oen in Estland verschijnend blad een allerzotst bericht ontleend, dat het weer van een an der Russisch blad heeft. Te Saratof zouden n.l. biljetten over de socialiseering van de vrouwen zajn aangeplakt. De sovjet te Kroonstad, de vader van dit besluit, zou het recht op persoonlijk bezit van de vrou wen tusschen de 17 en de 32 hebben in getrokken, maar wel zoo vriendelijk zijn ge weest om enkele uitzonderingen toe te laten. Zweden. De ATands-eilande.n. Volgens bladen te Stockholm begint de verschijnsel verwekte, was de stad weer ©enigszins fot rust giekomen. Er was geen bijzonder druk, veüeer meer in de stra ten en de beide jongelui, die van de Wes terpoort van de stad, door de Westeavtraat, over het Raadhuisplein liepen, konden zich ongestoord in hun samenspraak verdijpen, wat vooral van de eene zijde heel vurig toeging, tea-wijl de andere partij kalm en bedaard praatte. Aan bun uiterlijk waaien ze te kennen als studenten van de stads hoogeschoolze droegen de voorgeschre ven korte broek, tot aan de knieën, een nauwsluitend wambuis en daarover een zwarten mantel, die maar even tot over hei wambuis reikte; op het hoofd droe gen ze een vrij hooge muts. Maar toch was er dit verschil in hun uitrusting, dat de jongste van hen beiden een fraai-inge legd, adellijk zwaard opzij droeg en dat zijn kleeren van. fijne, buitenlandsche stof waren, terwijl broek en mantel van zijn kameraad maar heel grof leken. Rij scheen niet vod meer dan een jaar of vijftien', maar er sprak zóó veel zelfbewustheid uit zijn houding en er laig een uitdrukking van zoo groote wilskracht op zijn regelmatig 'gelaat, dat het wel iets bijzonders was voer zoo'n heel jong nensch. De kameraad was lang en slank gebouwd en het meest ou- vallend waren bij hean de groote, ziel volle oogen, die op eenmaal vlammen kon den schieten, als hij in vuur raakte over zijn onderworp. „Johannes Pratensis,". sprak de tijkst- gekleede van het tweetal, „waar wij van daag getuigen van mochten zijn, heeft mij Zweedsche regeering de troepen van de Aland-eilandcn terug te trekken. De Zweed sche regeering acht het doel der expeditie bereikt. De bewoners bbdendeni viert rek - kenden officieren een groot feest aan. Roemenië. D onau-overeenkomat. In aansluiting met de vredesonderhande lingen met Roemenië zullen er uitvoerige liesprekingen plaats vinden tusschen de sta ten. op de Donau-oevers over de nieuwe Donau-overeenkomst. Deze besprekingen zullen waarschijnlijk in München plaats vinden. Amerika (Beperking der land verhuizing. Het Ruis van Afgevaardigden nam een wetsontwerp der iijegeoring op de paspoorten aan, waarbij bepaald wordt, dat alle per sonen, die naar de V. S. komen, daartoe vergunning moeten hebben van de regee ring en waarbij aan den president uitge breide bevoegdheid wordt verleend tot het beperken van het aantal personen, die in Amerikaansehe havens aankomen of van daaruit vertrekken. Ter xee Duik boo tenactie. 10p het noordelijk operatietooneel werden 12,000 ton in den grond geboord, o a. een tankschip, hetwelk, aan de oostkust werd getorpedeerd. Diverse berichten,' Volgens 'de „Deutsche Kriegszeitung" van 4 'dezer erkent 'de Parijsohe correspondent van de Milaneesehe Perseveranza, naar Wolff seint, dat de Duitsche gepantserde auto's, die mjet zeer goed gevolg deel heb ben genomen aan den slag aan de Somt ie, zeer snel kunnen rjjden, licht bestuur baar en met bommen, gas- en vlammen werpers uitgerust zijn. Twee npan kun nen zulk eou auto bedienen, én den slag aan ue Bomm© Hebben zij" den Enger- soben jgrooto schade toegebracht Zij rij den anpedig tot in de vijandelijke stellin gen ten daar doorheen, riahten dood en veiderf en de grootste verwarring ra de vijandelijke gelederen aan en keeren dan weer terug. Boanmenopeenbospitaal. Het „Journal" meldt dat bc.t modelzie- kenbuis, door dr. Carrel (die den Nobel prijs heeft go kregen) ingericht in een stad nabij het front, teneinde aldaar onderzoe kingen to doen naar middelen om won den ztektekienivrij te houden, vernield is door Deitsobe vliegers, die er bommen, op hebben geworpen, niettegenstaande groote Rooda kruizen, die duidelijk zicht baar waren, het gebouw als een hospi taal aanduidden. Gelukkig had men de zieken bijtijds in den kelder in veilig heid kunnen brengen. Vredesaanbod. Wolff seint officieel: Het uit Amsterdam verspreide bericht der Engeische bladen, volgens Hetwelk een Ne derlander, in opdracht van staatssecreta ris v,on Kiihlmanu aan éen hooggeplaatste persoonlijkheid der Nederlandsche regee ring bepaalde vredesvoorstellen zou heb ben gedaan, berust op een verzinsel. De aan dit bericht vastgeknoopte gevolgtrek kingen, der Engeische pers zijn daardoor van zelf vervallen. bi het Fransche socialistische orgaan L' Humanité" komt de kamerafgevaardigde Mistral tegen do politiek van Clcmeneeau op, omdat deze politiek naar zijn meening Frankrijk niet de overwinning, maar inte gendeel de nederlaag zal brengen. Hij deelt mode, dat Ülomcnceau in do bijeenkomst heel wat te denken gegeven. Ik houd wis- en sierrekunde voor-de heerlijkste weten schappen en bezat men maai- de geschikte instrumenten om die kunsten te beoefenen, dan zou men waarlijk nog weer ni ju we wonderen ontdekken!" „Kon je maai- vrij de wereld intrekken! Wat zou je dan een boel zien en loeren 1" zei het jonge mcnsch, dat we zooeven met den naam van Pratensis hoorden aan spreken. „Maar ik ben gebopden door mijn armoede, en jij, beste Tycho, door je Oom, den hooggeboren lieer Jórgen Brahe, die per se een staatsman van je maken wil 6n allerminst een wis!- of slerrekundigel" „Maai- staatkunde daaï voel ik mets voor!" antwoordde Tycho Braho heel be slist „Ik bel) jaar en dag opgeteekend wat ik voor merkwaardige natuurverschijn selen heb tvaargenomem. Maar het ontbreekt mij nog aan do noodigo geschriften!, om mij goed te kunnen inwerken in mijn ge liefde steiTekunde. Weet je, Pratensis, dat boekdrukker Hans Vingaard, in de Kloos terstraat, den prachligen foliant van Pto- Iconaei moet bezitten, die jaren geleden in Bazel gedrukt werd? En Meester Rans moet wel genegen zijn hem te verlcoopen Voor twee Joiichündoaldeïs. „Bezit je don zooveel geld?" vroeg Pra tensis op moedeloo^.en tooin. „Neen, nog niet Maar als Vadelj, daar ginds vanuit Knudstrup, mij weer wat stuurt, dan jga ik allereerst dat boek koopen." (Wordt vervolgd.) Doe« coursnt verschijnt dagelijks, met uit- loadering van Zon- en Feestdagen, Prijs pei kwartaal, met inbegrip van 5 ets. incassokosten: f 130; franco per post f 1.75. Prijs per wecklo centsAfzonderlijke nummers 3 cents. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenticn voor bet eerstvolgend num- nici moeten róar twaalf aar atn bet Bureau bezorgd zijn. Een bepaalde plaats Tan advertenticn wordt met gewaarborgd. iCHI EDA OliRANT Prgs der Advertenticn: ran 15 regelt f 1.30, iedere regel meer '15 centa. Beclameg 50 centa per regel. Advertentiïn en Beclames m iel Zaterdagavoadntunnier met 10 verhooging. incassokosten 5 cents; postkwïtanties 10 cents. JTarieven Tan advertentien bi; abonnement zjjn aan het Bureau Terkrpgbaar Dagelijks worden Kleine Advertentien op- fenomen i AO cents per advertentie van oogstens 80 woordec, ieder woord xneer 2i/j cent, bij vooraitbetalmg aan het Bureau te voldoen.

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1