Schiedamsche Courant. Dienstregeling H. IJ. S. M. tweede blad git de Tweede Kamer. {ïfttordafl 8 Juni 1918, No. 15771.) ffff W3. Beperkte Dienst. Aanvangende 3 Juni 1918. Vta. SCHIEDAM richting ADAM} V.m. 7.3, 7.46a, 8.50d, 10,4, 11.13 n.m. 12.5c, 1.38, 2.19de, 3.13a, 4.40a, 8.44f, 8.3, 9.9, 10.38b, 10.56b. Van LEIDEN nSar SCHIEDAM: V.m. 6.23a, 8.46a, 919a, 9.56, 11.49. n.m. 1.32, 4.36; 5.18, 6.56 9.46, 10.6. a. Zon- en Feestdagen niet. Van DEN 'HAAG- nahr SCHIEDAM: V.m. 6.52, 8.28, 9.7a, 9.44, 10.17. n,m. 12.10, 1.57, 4.57, 5.45, 7.17, 10.7, 40,30. Van SCHIEDAM n. HOEK r. HOLLAND: v.m. 618am, 7.3Üah, 9.1 in, 10 48h. n.m. "12D0ah, 2 30av, 4.29h, 5.27m. a Zon- en Feestdagen niet. v. Tot Vlaardingen. m. Tot Maassluis, h. Tot Hoek van Holland. DER Het breed opgezette debat over de ver hoging der amötenaarssalarissen, dat niet weinig beïnvloed werd door de stembus, die Lgr w* meer in het zicht raakt, heeft het !Liltaat gehad dat men dsaivan kon ver wachten, dit wil zeggen nihil. Na de Me morie van Antwoord, waaruit bleek, dat de Miniater van Financiën ongerept zijs systeem wide handhaven, waren de Kamerleden na- t 'urink op dezen afloop voorbereid, wat na tuurlijk niet belette, dat verschillende hee- r6n in schoone redevoeringen en met nog schooner amendementen voor de vele kla dden hun best hebben gedaan. Ze kunnen jU althans tot hun kiezers zeggen met de woorden van Multatuli's Juffrouw Pieteise: Och menscb, daar is alles aan geprobeerd, oaar niets heeft geholpen. Minister ïreub, die in de laatste tijden de Kamer weer minder dan ooit ontziet, nam vrywel met al die amendementen een loopj», vrat hy natuurlijk niet had moeten doen, omdat hij zelf thans ook het hoofd is Tan een politieke partij, die bij de verkie zingen in het zit komt, maar hij behoort nu eenmaal tot die menechen, die nog nooit een woord, waarmede ze den tegenstander gevoelig kunnen wonden, binnen hield. Wij zende op het feit dat de verschillende par tijen in de Tweede Kamer nagenoeg gelijk luidende amendementen en moties hadden ingediend, zeide hij ondeugend: „Het is zeer toevai'ig dat moties en a i endementen zyn beperkt tot een enkele tractie, hoewel alle fricties er nagenoeg eend .-r over schijnen te denken. Dit zou iemand, die' het mes boter wist, eenig verband met de verkiezingen doen vermoeden." .(De Economische Bond zal het wel beter doen," interrumpeerde de vrijje-hberaal Kno bel nijdig. En wij kunnen begrijpen dat deze opmerking juist van dezan kant kwam, er ia toch geen party, die bij de aanstaande verkiezingen zooveel te vreezen heeft van den Economischen Bond als de Vrye-Lihe- rale party. Want juist deze had tot nog toe den steun van dat groot-kapitaa en van die groot industrie, die maling heeft aan a.le pol.tiek, en die vóór alles zaken wil doen. De Seelenverwantschaft van beide partijen blykt dan ook wel het best hieruit, dat de heer Nierstrasz aandeel heeit gehad in de oprichting van den Economischen Bond, en niet minder uit'de redevoeringen, die hy in den lande houdt. Van deze verkiezingsspee- ches verklaart hy by den aanvang, dat zy niet komen voor de verantwoordelijkheid van de Vrye-Liberalen, n aar alleen voor eigen rekening, en dat moet hij wel, omdat ze feitelijk een aansporing zijn om in de rich ting van den Economischen Bond te gaan, een richting, die vale menschen, al is dat d&n^iok in ons oog misverstand, uit willen, en wij behooren dan ook allerminst tot hen dieTreubs partij een doodgeboren kind achten Wij keeren tot de discussie over de vei hoo ging der ambtenaarssalarissen terug. Di ïeër- Isi kwam daarbij naar voren: lo. of er 75 percent voorloopig zal worden uitbetaald van de verhooging, die de Staatscommissie-Stork wilde, dan of het volle pond zal worden ge geven; 2o. of de verbooging voor alle amb tenaren dezelfde zal zyn, onafhandelijk van hun woonplaats, dan of de klasse-indeeling der gemeenten behouden zal blij" ven, die voor Amsterdam hoogere ëischen stelt dan voor ■Surbuisterveenscheheide3o. of men door deze salarisverhooging den duurtetoeslag di rect zal laten vervallen of dien nog eenigen tijd handhaven. Er waren zoowel voor da uitbetaling der 100 percent als voor het laten vallen der klasse-indeeling en voor het nog één jaar uitbetalen van den duurte toeslag amendementen ingediend, die echter dadelyk ingetrokken werden, toen da Mi nister ze onaannemelijk verklaarde, met de byvoeging, dat aanneming van één dier amen dementen hem zou dwingen aan den voor zitter van de Tweede Kamer schorsing dei- beraadslagingen, en aan de Kroon machti ging tot intrekking van het ontwerp te vragen. Men zou de waarheid alleszins te kort doen, als men niet erkende dat hij zijn standpunt uinemend had verdedigd, en dat hij recht had zich te beklagen over het feit, dat de Kamer, die anders altijd rem men wilde, als de Regeering uitgaven voor stelde, thans zoo gul was. Hij noemde dat terecht geen rekening houden met den financieelen toestand des lands, die, al moet men daarom toch ook in de salarissen de rechtvaardigheid betrachten, groofen zorg blijft baren. Daarom hield hy vast aan de 75 percent, waardoor reeds 15 millioen aan de verhooging der ambtenaarssalarissen wordt uitgegeven. En scherp verklaarde hy dan ook de motie-Ketelaar die de Kamer wil doen uitspreken dat de volle 100 procent in alle geval op 1 Januari 1920 zullen moe ten zijn bereikt, ingediend om redenen buiten 's Lands belang gelegen, wat in ge- wpon Hollaridsch beteekent met het oog op de stembus. 1 Het woord was bajd maar zeker niet onverdiend, want zoó'n motie beteekent mets. Daargelaten dat de Regeering ze naast tich kan neerleggen, heeft het precies het zelfde effect of een Kamerlid er vóór dan wei of hy er tegen stemt, en aai wei om - deze eenvoudige reden dat niemand kan zeggen* hoe -wij er in 1920 financieel vóór zullen staan. 'Aan de klasse-indeeling hield de Minister TOst, terecht den spot drijvende"'met de be wering, dat in da kleine plaatsen het leven sven-duur is als in de groote. En hy spreekt bwr als man van ervaring; de eerste 24 jaren .Mn leven bracht de heer Tn ub in het befijjke en landelyke Voorschoten d-or; daar- ®P.. was hy een dikke 20 jaar^inwoner van y Amsterdam, waar hy achtereenvolgens pri- vaat-docent voor het notariaat, wathouder en i heogleeraar was, en sinds 1904 heeft de resi- /?,9m bem tot inwoner. •V Trouwens een ieder weet wel, dat men, en kele gevallen uitgezonderd, in oen kleine plaats goedkooper leeft dan in een groote. Vvat al dadelyk zooveel scheelt, is dat er in de kleine plaatsen zoo te zeggen geen leven buitenshuis -is, dat men ar met betaalt aan tram, café nf schouwburg. En dat deievans- middelen er veel goedkooper zijn. Wat den duurtetoeslag betrof meende de Minister, dat hier geldt hef nu of nooit; dat, als men dien thans met afachsft, het Eter h< g veel moeilijker zal zijn om daartoe over te gaan, en dat men er dan'wellicht voorgoed aan vastzit. Wat de ve e wenschen betreft der belang hebbenden, die de Kamer met adi essen hebben overstroomd om te klagen over on gelijksoortige of onrechtmatige behandeling, en de voor hunne dikwijls zoer juiste grieven tal van andere Kamerleden vonden, de Minister is daarop om zeer goede rede nen niet ingegaan. Hy wil toch dat de Staats commissie van al de geuite wenschen kennis nemende en daarmee rekening houdende, hare definitieve plannen zal vaststellen; het tegen woordige wetsontwerp wordt toch door den Minister ais voorloopig bes; houwd, als'eene aanpassing aan dezen tyd, waarin de waarde van h«t geld aanmerkelijk is verminderd. Niettegenstaande de heer Treub uitdruk kelijk verklaard had, dat de aanneming van moties de Regeering vrij koud zou laten, daar zy deze naast zich neer zou leggen, omdat zij zich geheel vrij moest houden m haar overleg met de Staatscommissies, werd er toch zwaar met moties gewerkt. De reeds genoemde motie Ketelaar werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Eene motie- Koster om de irdeeling der gemeenten in klassen te doen vervat.en en deze te ver vangen door een algemeen geldende salaris regeling, met toelagen voor bepaalde stand plaatsen werd met 31 tegen 26 stemmen verworpen, maar dat was dan ookdeeenige motie die gekelderd werd. Aangeno.nea werd met 33 tegen 25 stem men een motie-Visser van Yzendoom om nog voor één jaar de duurtetoeslagen toe te kennen, en ook met 35 tegen 22 stemmen een motie-Bomans om bij de bezoldiging der Rijksambtenaren met de groote gezinnen rekening te houden Was bij alle moties de politiek bu ten pelbij de motio-Bomans was dat in zooverre niet het geval, dat de tegenstemmers allen tot de L.nkerzijde be hoorden. Het wets ntwerp is daarna zonder hoofdelyke stemming aangt nomen. Het wetsontwerp „Instelling eener bijzon dere rechtep aak m distributie en andere zaken" is het gevolg van een belofte bij het Levensmi-tdelondebat gedaan, toen men zich beklaagd heelt over het feit, dat zoovele het slachtoffer worden van ouoordeeikundig o! erger optreden va" de distributieambtenaren, zonder dat eenir beroep tegen onbiliyke be jegening mogelijk is Men mag het met den heer Mendels betreuren, dat er zoovelen zijn, die de bepalingen van de Distributiewet ti achten te ontduiken, maar men -zal het tevens met hem eens moeten wezen, dat daarin toch geen argument kan hggen om de betrokkenen aan alle vexaties van de ad ministratie weerloos prijs te geven. Er zal dan ook volgens dft wetsontwerp uit het bestaande rechterscorps een aantal alleen sprekende rechters .benoemd worden, die moeten uitmaken of He door de administratie genomen maatregelen wettig zijn. De heer Mendels beklaagde zich dat dit ontwerp veel te laat kwam, en dat het te slap was, wat hy toeschreef «aan den invloed an den heer Posthuma, die uit den aard dei- zaak met al da knoeieren om zich heen niet gaarne kan zien, dat zyne vrije hand door rechtspraak ietwat zal worden gebonden. Hy verduidelijkte dit door er op te wijzen dat de boeren in de Haarlemmermeer een stier ge straf verdiend hadden om het achtothouden van hun voorraden, maar dat rnen daarom toch niet tegenover hen de wet mocht schen den. Eindelijk vond hij het niet genoeg, dat iets wettig was, en dat de aangenomen feiten juist waren, omdat het zoo vaak over de waardeering der feiten- loopt. Het kan toch zrjn dat de strengale maatregel, b.v. de totale vernietiging van een bedrijfsleren, volkomen en règle is, dat de feiten ook juist zijn,-maar dat het gaat over de vraag, of die feiten den strengen miati egel wettigen. De heer LoefI betreurde liet met het oog op dezen crisistijd, meer dan ooit, dat de ad ministratieve rechtspraak, die al-meer dan tim jaar bij de Kamer ligt, nog altijd onaf gedaan bleef. Daarnaast verheugde hy zich echter dat de minister bereid is in den algemeenen maatregel - van bestuur, die de distributie rechtspraak zal organiseeren, voor te schrij ven, dat de uitvoerende macht tot motivee ring van haar weigeringen is verplicht. Hij wilde dit echter uitgebreid zien- tot alle ge vallen, want iemand moet ook overtuigd zyn niet slechter te worden behandeld dan een ander. Maar de heer Rutgers, die altijd op hooger beroep in crisiszaken had aangedron gen, verklaarde dat dit ontwerp hem zoo koud liet als een steen, daar de rechtor al'een over de wettigheid der maatregelen te oordeelen zou hebben, en de administratie dus vry spel zou krijgen. Minister Ort be streed deze opvatting; de waarborg, die thans wordt gegeven, mag niet worden on derschat, want dat toetsen van de wettig heid bevat niet alleen de vraag of de toe gepaste regel juist of onjuist door de ad ministratie is opgevat, maar heeft veel ver dere strekking. De crisisrechter zal ook heb ben na te gaan, of de feiten, door de ad ministratie als bestaand aangenomen en waarop de rechtsregel is toegepast. werlte- lyk juist zijn vastgesteld, en nu is de rechter geheel vry omtrent die feiten een geheel nieuw zelfstandig onderzoek in te stellen, om daarnaar te heoordeelen of de adminis tratieve toepassing juist wat of niet. Hoofdpunt van het debat werd dan ook een amendement van de Commissie van Rap porteurs, dat ten doel had beroep niet alleen toe te staan op grond dat de besluiten, hau delingen of weigeringen van de distributie ambtenaren onwettig zyn, maar ook-op grond, dat zij steunen op het aanwezig zijn van feitelijke omstandigheden, welke in wer kelijkheid niet bestaan, of dat by. het nemen, verrichten of uitspieken van bes.uiten, han delingen en weigeringen (om te besluiten of te handelen) misbruik van macht is gemaakt, alsmede twee amendementen van de hee- ren Rink, Kooien en Van Idsinga, cm de distributiegerechten ook te laten oordeelen over de wettigheid van de vaststelling der schadeloosstelling-en, opdat, wanneer deze niet overeenkomstig de voorschriften der wet tot stand zyn gekomen, zij zullen gelasten dat dit alsnog, met inachtneming van hun uitspraak; geschiede. De verdediging van deze amendementen werd door de gedwongen af Arez gheid van den heer Rink, die op het auteurschap daarvan.roem kan dragen, ver dedigd door den heer Kooien, die zich daar van op zeer behoorly ke wijze kweet. De heer Dresselhuys vond het beter in plaats van „misbruik van macht" te lezen„ind en het orgaan van zyn bevoegdheid kennelijk een ander gebruik heeft gemaakt dan tot de doel einden, waarvoor die bevoegdheid is gegeven". Doei daarvan was het amendement wijdere strekking te geven; er zijn inderdaad ge vallen mogelijk waarin geen misbruik van macht is gemaakt, en toch zeer onbillijk is gehandeld. Dit sub-amendement werd door de Commissie van Rapporteurs overgenomen. En de Minister nam het amendement van de Commissie van Rappor eurs over, waar door de wet veel wijdere strekking verkreeg dan in haren oorspronkelijk en opzet. Een poging van den heer Limburg, om met zoo veel woorden in de wet te zetten, dat men ook om vermeende onbillijkheid in hooger beroep mocht gaan, mislukte. En toen kwam het wetsontwerp „Wijzi ging van de Distribuiiewet-1916", waardoor de Minister inderdaad levensmiddelendictator zou worden. Het nieuwe art. 6 geeft h«m de bevoegdheid het gebruik,-het verbruik, de verwerking of de vervaardiging van goe deren te gebieden, geheel of gedeeltelijken al can niet voorwaardelijk te verbieden, of te regelen. Verder krygt hy de onbeperkte besch-kking over alle vervoermiddelen te lande en te water, kan hij bevelen of ver bieden bepaalde gewassen te telen, alles in beslag nemen tegen een schadeloosstelling, die nooit hoover zal wezen dan de vastge stelde maxi mum prijs, en de straffen, die op do ovei tredingen zijn gesteld, b.v. tegefi den keltinghandel en het hamsteren zijn hijzonder zwaar. Wie bet ontwerp' leest zal dan ook' moeten toegeven dat win Mi nister -Posthuma oo-it slapheid verweten, hot bij het verkeerde eind hadden. Was het dan wonder, dat hiertegen werd opgekomen? Nadat de heer van Beresteyn aan wins aandrang dit ontwerp in hoofdzaak te danken is, goedkeurend had betuigd, dai de Minister daarmee, ai was het dan ook wat iaat, op den goeden weg was, het de heer de Savornin Lohman hei water van zijn toom overkoken, en Waar VVinschoteu's afgevaardigde had gezegd, dat hy geen bezwaar had tegen uitbreiding van de bevoegdheden van den Minister, mits daaronder een wettelijke grond werd ge schoven, zeide hij met een »neer: .,Als de heer van Beresteyn had geleefd in den tyd van Alva, die voorschreef, dat degene, die den tienden penning niet had betaald, aan zijn deur werd opgehangen, zou hy er niet tegen geweest zijn, mits deze maatregel op wettelyken grondslag rustte". Hij kwam verder tegen de onrechtmatigheid van vele artikelen op, sjeciaal van dat, hetwelk niet alleen den verkooper, maar ook den koopei boven maximumprijzen straft. En in zyne qualiteit van 'voorzitter van de Commissie van Rapporteurs verklaarde hij zich tot over lag be:eid; maar als gewoon mensch zou hij zeggen Ik stem in der eeuwigheid niet Voor zoo'n ontwerp. En de he-n* de Wyckersloot was door het ontwerp zoo vei&ltereerd, dat hij vrijwel met een opstand der boeren dreigde, en hongerlijden minder erg noemde dan het dictatoriaal gezag. De heer Sannes sprong namens zijn partijgenooten uit den aard der zaak den Minister by. De quaestie is moeilijk. De levensmiddelen voorziening eischt in onze zoo weinig ge disciplineerde en het eerst aan zich zelfden kende bevolking, die op alle mogelijke ma nieren de voorschriften ontduikt en het geheel bi tadeelt, vaste hand, dia over groote macht beschikt. En wy denken dat de Kamer meer geneigd zou geweest zijn, om de gevraagde macht aan Posthuma too te staan, ais zy het vertrouwen had, dat er van die macht in geen enkel opz:cht misbruik zou worden gemaakt, maar dat ze slechts uitgeoefend zou worden tot heil van de bevolking. Maar dat vertrouwen heeft dö Kamer niet, al ia Posthuma dan ook van nog zoo goeden vrille; hy heeft blijkbaar zyn ambtenaren niet in de hand, en van de treurige g'evotgen van dezen stand van zaken gaf de heer Van der Molen een staaltje, dat niet weinig sen satie verwekte: 260,000 K.G-. erwten en boonen, die in Maart 1917 te Rotterdam in beslag werden genoi en zijn opgeslagen in de veem en, en toen heeft geen sterveling er meer naar omgekeken, totdat in December van dat jaar de diiecteur van Thomson's havenbedrijf aan den burgemeester vroeg wat er met die erwten moest gebeuren. Die brief werd aan den Minister doorgezonden, zonder dat er ooit iets van bleek, dat hij dien ontvangen Had, en het eind van het li d is' geweest, dat het grootste gedeelte vaa die 260,000 kilo erwten totaal bedorven was W e zal het Shedrecht» afgevaardigde euvel duiden, dat hy met deze ervaring voor oogen zeide*. Waar de aan den Minister onderge schikte organon zóo handelen, ben ik niet geneigd aan die organen uitgebreider be voegdheden te geven. En de heer van Rap- pard betoogde, dat men den ieeuuw&ngimossi wegnemen en den prijs der voedingsproduc ten verhoogen, om tot meerdere productie te komen, en al wou de heer Feenstra als vrjjzinnig-deniocraat gaarne met den Minister en dus ook met de sociaal democraten meegaan, als landbouwer stond hij tegenover het ontwerp uiterst gereserveerd. De Minister heeft den indruk, die de heer van der Molen gemaakt had met de mede- deeling van het" erwtengeval niet kunnen wegnemen door de opmerking, dat ze bij dat ontwerp niet thuis hóórde. Ook was de verdediging van hefrontwerp, dat dit niet hem, maar zijn opvolger macht zou geven, niet bijster gelukkig; maar ad rem was de opmerking, dat het wetsontwerp is voorgesteld, omdat men er met de thans gel dende bepalingen niet komt. Maar den vol genden dag hau hy zich van de erwtenquaeetie beter op de hoogte gesteld; het verhaal bleek zeer overdreven te zyn, en al moest de mi nister daarvoor tot de orde worden geroepen, men kan hem moeilijk euvel duiden, dat hij het een schande noemde, dat de wethoudei an Rotterdam zich niet ontzag dergelijke praatjes te verspreiden. De Kamer, opgehouden door de behande ling van allerlei andere kleine ontwerpen, is in deze r.et blijven steken en heeft alleen de algemeene beschouwingen daarover ten emde gebracht. Min ster Posthuma heeft verk laard, dat hij na 3 Juli de wet niet meei zal verdedigen, daar hij dan demissionair js, voor welk© staatrechter) rjke fout hij door den heer Limburg even op de van gers werd getikt. Hij wil dus blijkbaar weg, wat er ook gebeurt, en dat dunkt ons goed gezien, hij zal dan het genoegen heb ben te ondervinden dat zijn opvolger, wie bet ook is, aan dezelfde aritiek komt bloot be staan als hij, want een goede Dislributi ■- wet is alleen mogelijk, als iedereen tot kaar goede werking wil bijdragen. En daar mankeert alles aan. De Kamer is op recès gegaan tot na de verkiezingen, wsarna zij o.a. zich zal moeten bez g houden met het wetsontwerp over het scheuren van weiland. De leden kunnen het land ingaan om voor hun huid te vechten, en de stryd zal zwaar zijn, ook al omdat de Kamer in dezen tijd zondebok is van een door den oorlog lijdend yolk. Vaa den ingespannen on afinattendeu arte:d, du in de laatste 3Vs jaar door de Tweede Kamer is verricht, maakt het groote pu bliek zich geen flauw idee on. dus is .0"i- haar ondank 'swerelis loon. Aher- lei jagers voor eigen belang of belangetje staan op de bres tegen de geoiganiseer.de politieke partijen om aan deze onder do leuze „nieuw bloed" afbreuk te doen. En vooral de vrijzinnigen staan in zwak ke positie, omdat hun kiezers geheel vrij zijn, en niet opgedreven worden door ker kdijken dwang of s o ciaa.1 - democrat! sefeen knoet; zij mogen zich dus wel inspannen. Nieuw bloed zal er genoeg in de nieu we Kamer komen.reeds nu slaat het vast, dat 2/5 van de leden, die in 1913 in ons Parlement zitting namen, daarin in 1918 niet meer te vinden. Zullen zijn, pa vele anderen kunnen zeggen: Morituri te salu- tant (Die zullen sneuvelen groeten u). Zelden ging men echter zoo ongewisse stembus tegemoet als de eerste onder stemplicht en Evenredige Vertegenwoordi ging. f 1 Gemeenteraadatukkea, Nieuwe school Polderstraat. Door B. lem W. is het volgende schrijven aan den Gemeenteraad gericht In uw vergadering van 1 Februari 11. werd besloten tot stichting van een nieuw gebouw "-oor School J hoofd de heer Klein en werd daarvoor een terrein aangewezen achter de Polderstraat. 'Dit besluit had, wat de stichting betreft, het karakter van een beginselbesluit, in dien zin, dat de Raad zich omtrent den tijd van uitvoering vrijheid voorbehield. Wanneer wij thans over die uitvoering willen spreken, moge de opmerking vooraf gaan dat reeds van den. beginne bij ons vaststond, dat de op te richten volksschool ;er een moet zijn met 13 lokalen en gymnastiek lokaal, omdat, afgescheiden van een eren- tueele wijziging in leerplicht- of Arbeids wet, de bevolking, die zich) Waar Verwacht mag worden, in*'dit stadsdeel, 'dat ongetwij feld een sterke uitbreiding tegemoet gaat, zal' vestigen, een dergelijke school eischt, terwijl het ontbreken van een gymnastiek lokaal in de omgevinJg het bouwen van een dergelijk Iclkaal nood zake'ijk' milajlct Thans is -voor zulk een school met gymnastieklokaal een plan met kostenbe rekening opgemaakt. Waar wy, na kennisneming van de be groeting, een bedrag van. f190.000.en kel voor den bouw aanwijzende, een gevoel van bezorgdheid voor onze Gemeentefinan- ciën niet konden onderdrukken, hebben wij de Commissie voor de Gemeentewerken ge vraagd of geen bezuiniging kon worden aan gebracht, o. a. door de vervanging yan het hooge dak door een plat dak, en wat de besparing Zou Jjn; wanneer, hot gym nastieklokaal werd weggelaten. Ten aanzien van hêt pannendak merkt de Commissie opf dat de constructie van feet dak van dien aard is, dat de achtergevels van de school veel lager zijn dan de voorgevels, het geen hij een mastiek dak niet mogelijk is; dat de bezuiniging, die Zou worden ver kregen, dan ook slechts f6000.zou be dragen; en dat verder, terwijl het pannendak' geen onderhoud vergt, het mastiekdak, waarbij tegenwoordig slechts twee lagen worden toegestaan, in 8 a 10 jaren, moet worden vernieuwd. 1 Voorts merkt de Commissie op, dat uit aesthetiseh oogpunt een plat dak moet wor den ontraden. Zij acht hier, wiaar de school midden tusscfeen lage huizen aan een pleintje komt te staan, een hoog dak he slist noodig. Wat het gymnastieklokaal betreft, geeft de Commissie toe, dat door het weglaten daarvan thans f30.000.- - kan worden be spaard, maar zij. wijst er op, dal het voor deel van mogelijke daling van c «Ie bouw materialen zal worden weggenen. ïn door de omstandigheid dat feet bouwen van een school met gymnastieklokaal in eens, goed kooper is dan feet houwen van heide af zonderlijk. 1 Wij hebben de bezwaren der Commissie' moeten erkennen, zoodat wy van bedoelde bezuinigingen hebben moeten afzien. Desniettegenstaande hebben wij begrepen, dat, hoezeer de kosten van deze schooi door de tijdsomstandigheden! hoog zullen zijn, dit toch niet mag weerhouden, om den houw, die in het onderwijsbelang nood zakelijk moet worden geacht, ter hand te nemen. j En dat die bouw Werkelijk' tiöodig is, zal niet ontkend kunnen worden! w.anneoï men bedenkt dat met feet uitbreidingsplan voor dit stadskwartier een begin van uitvoering is gemaakt, zoodat een belangrijke toeneming van bevolking daar is te verwachten; dat de andere- openbare volksscholen alle tamelijk ver van dit kwartier zijn verwij derd; dat de School J thans op zeer gebrek kige wijze is ondergebracht in het oude schoolgebouw aan de Gerrit Verbooir- straat, en dat deze school, dje nog niet haar normale organisatie heeft bereikt, daar geen gelegenheid heeft om uit te groeien, zoodat de bestaande toestand, die door Hoeren Gedeputeerde Stalen tot 1 April van het volgend jaar is goedge-< keurd, niet lang meer daarna zal kunnen wordein bestendigd. Onder overlegging der plannen hebben wij de eer u daarom voor to stellen ons voor den bouw van deze volksschool mot 13 leerlokaten en gymnastieklokaal, een arediot te yerleenen yan f190.000. Flora bioscoop. „Hot Journal" opent de rij den' films, welke het keurige programma voor deze week Vullen, en voert ons naar Trafalgar Square in Londen, terwijl het verder Noord- Franschö steden en rumen doet zien, „Do straatslijper op slap" geefl een vermake lijke klucht te zien, waarhij een bal ickJturer de kans ziet zich i,n te dringen op earn bal-masqué en-daar de bewondering wekt" van al Ie gaston door de goecL-geslaagdie' vermomming als neger, tob heb démasqué hem in z'n ware gedaante doeb zien .en de politie hem meepakt om hem z'n roes te doen uitstapten. Hierna volgt voor de pauze nog sHam en Bud als .-tiv.atinuzi- kanbon", waarbij deze grappenmakers dn- Vpn SCHIEDAM naar ROTTERDAM: v.m. 7.19a, 7.25, 8.38a. 857, 9.33a, 9.57, 10.15a, 10,43. n.m. 12.1a, 12.37, 2.15, 2.26', 3.11a. 4.36, 5.23, 6.12, '6.37, 7.49, 7.53, 9.5, 10.33b, 10 58. i a Zon- en-Feestdagen niet. b Atieen Zon- en Feestdagen. Van ROTTERDAM NAAR SCHIEDAM: v.m. 6.9a, 6.53, 7.21a, 7.37a, 8.40, 8.51, 9.55, 10.38, 11,41. 11.56. n.m. 12,40, 1.28, 2.8,2.21a, 3.3z, 4.20,4.31a, 5.17. 6.35, 7.45, 7.54, 9,—, 9.40, 10.29b, 10.47b. t! a Zon- en Feestdagen niet. b Alleen Zon- en Feestdagen. a. Zon- en Feestdagen niet. b. Alleen Zon- en Feestdagen. c. Tot Haarlem. Van den Haag 1.9 naar Amsterdam, d. Stopt te Kethel. e. Tot den Haag. f. Tot Leiden. Van AMSTERDAM naar SCHIEDAM:, V.m 7.7, 7.47a, 8 58, 10.56; n.m. 12.36, 3,40, 4.20,' 5.59, 8 50, 9.2. a. Zon- en Feestdag'-n nietv a. Zon- en Feestdagen niet. Van KETHEL naar SCHIEDAM. V.m, 7.18, 8.50 n.m. 7.42. Van HiOEK V. HOLLAND n SCHIEDAM: v.m. 7.53a, 9.10. n.m. 1.28, 3.50a, 7*13 a,Zon- en Feestdagen niet. Van MAASSLUIS iuuu SCHIEDAM: v.m. 6.55a, 8.14a, 9.31, 11.37a; n.m. 1.49, 4,11, 6.13, 7.34, 8.40. a Zon- en Feestdagen niet. Ym VLAARDINGEN naar^CHIEDAM: v.m, 7.6a, 8 25a, 9.43 11.48a; n.m! 2.1, 2.57a, 4,23, 6.24, 7.45, 8.52. a Zon- en Feestdagen niat.

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1