Be oorlog. Woensdag 10 Juli 3118. TYCHO BRAHE. 71gte Jaargang. Ko. 15798. Intercomm. Telefoon No. 103. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Beis-abonnementen. De Administratie van de „Schïedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen, ver goeding. van porto's aan. haar abonné's, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan bun tijdelijk adres te zenden. Ook abonnementen voor den tijd van een beele of halve maand worden gedurende het reisseizoen gesloten. De Administratie. Bij of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Hinderwet. ingekomen zijn verzoeken Van le. de N.V. Nederlandsche Kantoorhoe kenfabriek VAN 'tHOFF en JOXGEPIER, om vergunning tot uitbreiding van hare drukkerij, lisnieerderij en binderij, in het pand TVestvest no. 28, kadaster Sectie C, no. 1230, door bijplaatsing van een elec tromotor van 4 P.K. voor het 'drijven yan diverse machines .2e. De WED. II. BERLIJN—ROKEN, om vergunning tot het oprichten van een be waarplaats van lompen, in het pand Rot- terdamsche dijk, no. 160, kadaster Sectie I, no. 2094. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 24 Juli a. s., des voorm. l'l1/» uur, zal ten Raadhuizc gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze ver zoeken in te, brengen en die piondelig of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdslip hierboven genoemd, kan op de Secretarie der Gemeente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden geno men. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gereéhtigd zij, die met overeenkom stig art. 7 dier wet voor het Gemeentebe stuur of een. of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling ;oe te lichten. Schiedam, 10 Juli 1918. Het IHoofd van het Gemeentebestuur Van Schiedam- brengt ter kennis, dat ter voldoening aan art. 28 der Woningwet, op heden ter Ge meente-Secretarie, Afdoeling Algemeens Za ken is nedergelegd, ten einde aldaar tot en met 'den Ssten Augustus aanstaande voor een ieder ter inzage te liggen: het ontwerp van een plan van uitbreiding voor het Oostelijk deel der Gemeente ten Noorden van 'den spoorbaan. t°r vervanging van dat, Vastgesteld hij Raadsbesluit van 8 October 1912, goedgekeurd door do Gede puteerde Statea der Provincie Zuid-Holland den 3den Maart 1913, met uitvoerige kaar ten en grondteekeningen. En zal deze kennisgeving woïden ge plaatst in de „Schïedamsche" en .Nieuwe Schiedamsche Couranten" en verder door aanplakking op de gebruikelijke plaatsen worden afgekondigd. Schiedam, 10 Juli 1918. Heb Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam, M. L. 1IONNERLAGE GRETE. 513/73 BUITENLAND. Tan het Westelijke front. Aan het Westfront blijven de Fransche troepen in plaatselijke aanvallen vorderin- Roman hit het laatst der 16e' eeuw naar het Deensch yan VILHELM OSTERGAARD. 55) T— Van dan -- tegenovergestelden kant, als waari" heer Erik Lange, zich verwijderd had, trad nu een man op het prieel toe. Hij neuriede een liedje, want hij wist niet, dat hij daar iemand mee hinderen kon. Maar, zoodra hij binnentrad en' zag, dat er iemand zat, hield hij op met zingen en nam eerbiedig de muts af. Daar zijn groet echter niet beantwoord werd, schraapte hij zich eens een paar maal de keel en begon toen overluid: „Goede Vrouwewilt u mij vandaag niet zien, of niet kenhe-n? Het is jammer, dat u zich daar zoo opsluit 1 Het is een heerlijke zonsondergang; laat ik u eens mo gen geleiden op een wandelingetje langs de wallen; het is al heel lang geleden, sinds u mij het genoegenvan uw gezel schap gunde." „(Beste Meester Gemperlin," antwoordde Sophie ÏBrahe, „op mijn gezelschap hoeft u niet zoozeer gesteld te zijn, mijn nabij heid maakt u maar stil en het schijnt wel, dat uw vroolijke liederen op eenmaal ver- gtommen^ als ik mij maar vertoon." gerf maken. Ten Zuiden van de Aisne heb ben zij den in hun vorig avond-stafbericht gcmelden vooruitgang van 1200 M. overeen front van 3 K.M. in de buurt van de boer derij van Chavigny, ten N.W. van Long pont, gisteren nog wat uitgebreid en te vens zijn zij ten W. Auteu.il, dat tus- schen Montdidier en de Oise ligt, over een front van bijna 4 K.M. 1800 M. voor uitgekomen, waarbij zij zich in de Porte en in do Loges-hoeve hebben genesteld. Het avond-communiqué uit Berlijn ge waagt van afgeslagen partieele aanvallen dc-r Franschen ten Z.O. van Noyon (Autenil ligt, naar men weet, ten Z.W. van deze stad) en van met goed gevolg voor de Duitschers verloopen gevechten ten Westen can Chateau Thierry. Aan het Engelschc front wordt alleen een nachtelijke overval van Londensche troepen ten Oosten van Atrecht gerap porteerd. f Ook aan het Westfront wordt, als be kend, binnenkort een nieuw groot Duitsch offensjef verwacht. In het Pruisische Hee renhuis heeft de vice-president Friedberg nog eens het vertrouwen uitgesproken, dat men ook daar zal zegevieren, gelijk men in het Oosten de overwinning heeft ber- vochten en dat do zege nilet vey meer af is; De jongste berichten melden: Uit Parijs: Tusschen Mont-Didier en de Oise hebben wij vanmorgen te halfvier een plaatselijke operatie uitgevoerd ton westen van Antheuil. Over een front van ongeveer vier'kilometer konden onze troe pen, ondersteund door tanks, in de vijan delijke linies binnendringen. Zij vermees terden de hoeve Porie en de hoeve Deslo- ges en rukten op enkele plaatsen onge veer 1800 meter vooruit. Een vijandelijke tegenaanval op de hoeve Desloges werd afgeslagen. Wijl handhaafden al onze win sten. Het- aantal tot nu toe getelde yalide gevangenen bedraagt 450, o. w. 14 offi cieren. Ten zuiden van de Aisne duurde des nachts in de streek ten oosten van Cha- vigny de artilleriestrijd krachtig voort. Wij maakten hier nieuwe vorderingen en maak ten een honderdtal gevangenen, o. w. een officier. Wederzijdsche artillerie-actie ten westen en hoorden van Chateau Thierry, in het bijzonder bij hoogte 204. Onze patrouilles maakten gevangenen in Champagne, inden sector van Marquises en bij "Jonain. Overigens niets te melden. Van Sir Douglas Haig: De Londensche troepen deden in den afgeloopen nacht met succes een inval ten O. van Atrecht, waarhij zij enkele gevan genen maakten. Uit Berlijn: Legergroep-prins Rupprechf Ten z. van het La Rassée-kanaal werden herhaaldelijk ondernomen plaatselijke aan vallen, op den noordelijken oever der Som- me, /oen sterken aanval van den vijand afgeslagen. Do artilleriestrijd bleef leven dig en was tegen den avond aan heide oevers^ der Somme nu en dan van grootc- hevigheid. Legergroep-Kroonprins: Ten w. van Autheuil (z.w. van Noyon), hebben zich hedenochtend na hevig vuur plaatselijke aanvallen van den vijand ontwikkeld. Aan het bosch van YïIIers-Cottercts mislukten Fransche aanvallen in ons strijdgebied. Gisteren werden 18 vijandelijke vli gtui- gen neergeschoten. Luit Rillik schoot zijn 23en en 24on, luit. Friedrichs zijn 21en tegenstander neer. Tan het ItaUaaiïsclie front. Over Zürich verbreidt Havas, blijkens een bericht in het avondblad van het „Hbld." het gerucht, dat er een nieuw Oostenrijksch offensief aan het Italiaansche front op til is, dat dan weer, in tegenstel- „Vroolijka liederen zijn heel goed," knikte Meester Gemperlin, „en ik zou er moeilijk buiten kunnen. Maar tèch weet ik, dat men wel eens in zulke ernstige gedachten kan .vervallen, dat men ze ook in de schoonste melodieën niet onder woorden kan brengen. Zoo gaat het mij soms, als ik mij in gezelschap, bevind, Vrouwe So phie I" „Maar 't js eigenlijk voel beter, dat u maar zingt en vr ooi ijk blijft, Meester Gem perlin. Zoodra Ik hier kwam, verjoeg u letterlijd mijn droeve stemming door uw luimige invallen, maar u is ook veranderd in den laatsten tijd.U moet zicli maar niet storen, aan wat ik zeg, want ik zie alles even zwart in." Meester Gemperlin zuchtte:" „Ik heb gehoord, dat uw verloofde, Heer Erik, weer op reis gaat. Dus is het niet zoo te verwonderen, dat u wat somber ge stemd zaudt zijn. Nu dat hij spoedig weer bij u moge wezen. En ik beloof u, Vrouwe Sophie, dat ik mijn best zal doen, om een gedicht te maken op uw brui loft." Sophie Blraho stond op en haar gelaat was al weer opgeklaard, toen ze op To bias Gemperlin toetrad en hem de hand reikte: „Dank voor uw belofte, b'este Meester," sprak ze. „Ik1 zie een gunstig voorteeken in uw woorden en dat stemt mij lichter te moede. Gaal u nu mee naar mijn broer; ling met het laatste, door Duitsche strijd krachten gesteund zal worden. Een onder stelling, welke, gezien den onfortuinlijken afloop der jongste aanvallen, alleszins aan nemelijk schijnt. Naar het heet, is Luden- dorff in verband met de nieuwe plannen al in Trentino geweest cn zullen daar binnenkort drie Duitsche legerkorpsen wor den saamgetrokken om onder von Below in den Alpen-sector te opereeyen. In afwachting van de nieuwe groote krachtsinspanning is het voor het oogenblik op het oorlogstooneel tamelijk kalm. Alleen op den Corone, ten Zuiden van dén Sasse Rosso, wordt een Oostenrijkse he aanbal gemeld, welke volgens het Italiaansche stafbericht onmiddellijk is afgeslagen. "bBitschland. VonKühlmann afgetreden. Naar van betrouwbare zijde wordt be richt, heeft de keizer de ontslagaanvrage van staatssecretaris v. Kühlmann aangeno men. Als zijn opvolger wordt de gezant tc 'Christiania von 'Hintze genoemd. De definitieve beslissing is echter nog niet genomen. 1 Het feit van het ontslag van Von Kühl mann werd door den onder-kanselier Von Payer aan de leiders der Rijksdagfracties medegedeeld, en kwam dus nog kort voor do huidige volledige zitting ter kennis van de afgevaardigden. De plotselinge tijding wekte algemeene verwarring. De sociaal democraten stelden zich op het standpunt, dat zij onder deze omstandigheden do op de agenda staande oorlogseredietem niet konden aannemen, alvorens zij ophel- ring hadden gekregen over de houding, welke de nieuwe staatssecretaris zou aan nemen. Op voorstel van het Centrum kwam men overeen de volledige zitting van heden door een lange pauze te onderbreken, ten einde den fracties gelegenheid te goven om den nieuwgesehapen toestand te he spréken. Om de verwerping der oorlogscre- dieten door de sociaal-democraten te ver mijden, besloot men in volledige zitting te stemmen over de verwijzing der oorlogs- crcdieten naar de centrale commissie, waar mede onder deze omstandigheden ook de nationaal-liberalen het eens waren. Men wenscht dus dat de heer Von Hintze, wiens benoeming overigens op dit oogen blik nog niet officieel is geschied, bin nenkort zijn gedragslijn uiteen zal zetten. Verschillende Berlijnsche avondbladen vragen zich af, of het aftreden van Von Kühlmann een daad uit vrijen wil, dan wel tengevolge van een besluit van den rijks kanselier geweest is. De „Lokalanzeigcr" antwoordt daarop dat Hertling, onmiddel lijk nadat hij beproefd had om den „ver pletterenden" indruk, van Von Külhmann's rede eenigermate te vergoelijken, naar het groote Hoofdkwartier vertrok. Hier kwam hij na een grondige uiteenzetting, ook met Von Kühlmann, tot het besluit om zich van hem te scheiden. Daarmede is bewe zen, zegt het blad, hoe v-oorbarig diegenen oordeelden, die verleden weck het parool uitgaven, dat een Iviihlmann-crisis gelijk stond met een kanseliers-crisis, t Hertling zal in een onaangetast geble ven positie wederom in Berlijn komen, en de rijksaangelegenheden verder leiden, zooals hij dit, naar zijn vrije overtuiging, zichzelf en het vaderland meent verschul digd te zijn. Zijn blijven kan en moet tevens ^dienen als het bewijs,, dat een wij ziging der rijkspolitiek, in binnenlandscne "zoomin als in buitenlandschö aangelegen heden, niet is te verwachten. Indien men daarmede rekening had moeten houden, zou ook Hertling, van wien men weet dat hij geen man is die zijn overtuigingen van heden op morgen kan veranderen, die natuurlijke consequenties trekken. Maar aan den anderen kant kan men hem slechts dankbaar zijn dat hij zijn politiek niet wenscht te zien bedreigd door ontsporingen van zijn medewerkers, die door geen orato rische of schriftelijke vertoogen naderhand weer uit de wereld kunnen worden gehol pen. Juist op oen oogenblik dat hij zijn ik heb hem den heelen dag nog niet ge zien." 5,Voor zoover ik weet,'-' antwoordde Meester Gemperlin, „wil uw broer niet ge stoord worden. Ilij heeft zich opgesloten en geen van zijn "assistenten heeft toegang tot hem kunnen krijgen. Nieuwe wederwaardig heden, denk ik..- „Wederwaardigheden, zegt u? yan wel ken aard dan? ITij heeft er niet van ge sproken." „Maar u heeft toch wel gemerkt, Vrouw Sophie, dat er het een en ander veran derd is sinds den dood van den Koning? Koning Frederik was den jonker een trouw vriend, en een ijverig beschermer van zijn kunst; maar met angst en beven zie ik op tegen den dag, dat er nieuwe hoeren aan het bestuur komen." „Wat bedoelt u, meester Gemperlin?" In liaar onrust legde Sophie Birahe haar arm op dien van den Kunstenaar en hctscheen, dat zij opeens haar eigen zorgen vergeten had. „Spreek toch, Meester. Heeft u iets bepaalds op bet oog?" „Neen, niets bepaalds," schudde Meester Gemperlin het hoofd, met een bedenkelijk gezicht echter. „Maar ik heb heel wat ge leerd, doordat ik zoo lang met astrologen en sterrekun'digen omging. Wel k'an ik niets opmaken uit den loop van z an en maan, maar ik kan weer andere teekenen onder scheiden en nu voel ik wel, dat er on rust is om den Jonker heen.., -'tis niet politiek wil doorzetten, moet hij zeker heid hebben, dat zijn medewerkers zich' geen zijsprongen veroorloven, waarvan de gevolgen een verwijdering moeten veroor zaken van de door al onze autoriteiten eensgezind vastgestelde richtlijnen der rijks politiek. 1 i j i j Ooslenrtj k-Hongarije. - De economische betrekkingen - met Duitschland. Omtrent de heden beginnende Duitsch- Oostenrijksch-IIongaarsehe economische on derhandelingen te Salzburg, vernemen de Maden van welingelichte zijde, dat de con ferenties uitsluitend een economisch ka rakter dragen en dat geenerlei kwesties van politieken of militairen aard zullen worden besproken. Het voorstel van Oos- tenrijk-IIongarije komt hierop neer, dat de betrekkingen tusschen de beide staten niet gebaseerd sullen zijn op het beginsel van volkomen tolvrij verkeer, maar dat op alle waarlijk bescherming behoevende producten een beschermend recht zal worden gelegd. Die "belangrijke producten, die door het vrije verkeer tusschen Oostenrijk'-Hongarije en Duitschland nadeel zouden lijden, zou den onderworpen worden aan een bepaald douanerecht, terwijl voor andere produc ten tolvrijheid zou worden ingevoerd. Het gaat dus om een gemoogd stelsel, een com binatie van invoerrechten en tolvrijheid. Wat landbouwproducten betreft wordt vrij verkeer voorgesteld. Verder wordt gecon stateerd, dat de te vormen tolbond geen agressief karakter tegenover de thans vijan delijke landen zal hebben, maar integen deel zoo moet zijn ingericht, dat terzijner- tijd herstel van vriendschappelijke betrek kingen mogelijk is. De vrijheid van actie op handelspolitiek gebied moet met het oog op handelsovereenkomsten met ecni- gen anderen staat gehandhaafd blijven. Vriendschappelijk vergoiijk. tusschen de monarchie en Duitschland blijve echter bij strengste handhaving van de bewegings vrijheid voorbehouden. Men heeft het voor nemen den duur van de overeenkomst op 20 jaren te stellc-n. Telkens na 5 jaren zal een herziening van het verdrag jilaats hebben. Rusland. De mobilisatie. Trotzky mobiliseert:. Het Roode leger wordt, op voet van oorlog gebracht om te strijden tegen de Engelschen in het gebied der Moermankust, tegen de Tsjecho-Slowa- ken, die onder -Fransche leiding ,in het Deralgebied optreden. Maar hij mobiliseert tevens de burger lijke elementen in Moskou. Niet om in het leger te dienen; zij mogen niet de eer heb ben in den strijd voor de revolutie de wa pens van den vrijen man te dragen, doch zullen achter het front worden gebruikt voor de reiniging der straten en de kazer nes. Hun woningen worden in beslag ge nomen en voor inkwartiering gebruikt. .Wei geren zij, of saboteeren zij het bevel der regeering, dan tvordt het hoofd van het gezin in de gevangenis geworpen, de fami lie gestraft met boeten tot 100,000 Roebels. Reeds hebben op vele plaatsen de Roode garde woningen, krachtens deze bepaling, in bezit genomen. In de huizen ziet het er ontzettend dit De woningen worden .ont ruimd, meubels en kostbaarheden gebor gen, in kelders gesloten of naar het land gezonden. Rijke menschen trekken, om niet opgemerkt te worden, de slechtste Jdeeding aan; zij vreezen dag aan dag door de gewapende arbeiders en soldaten uit hun woning op s.traat gezet te worden. Slechts de opneming van buitenlanders in huis, die onder bescherming van een der vreemde mogendheden staan, kan thans een ,wo- meer als in den tijd van Koning Frede rik; toen ging het zoo goed, als 't maar gaan kon, maar nu maakt men het den Heer Tycho lastig met het onderhoud van zijn leengoederen, de schade, die er werd toegebracht aan de kapel va'n den dom to Roskilde, die tot zijn prebende hoort om nog niet te spreken van dat voort durend gehaspel met de boeren,, dat nu eindelijk tot een .proces geleid heeft. Ziet u, Vrouwe Sophie, dat kan bij uw broer allemaal wel eens wat op zrjn humeur werken, tc meer, daar zijn geduld toch al niet groot is." „Maar dat kan nu toch niet als zoo hijzonder veel tegenspoed beschouwd wor den, als je het opweegt tegenover al dc eerbewijzen, die Tycho ten deel vallen van do voornaamste mannen van onzen iijuLot zelfs van vorsten. Was u er niet bij tegen woordig, toen de Schotsche Koning Jaco bus VI, Uranieb'org bezocht" met een groot en luisterrijk gevolg? Herinnert u zich wel do minzaamheid van dien vorst tegenover mijn geliefden broeder cn de vreugde, die hij*1 aan den 'dag legde over het vele merk waardige, dat hij zag, evenals de geleerde disputen, die zij met elkaar voerden? En niet Veel meer dan' een maand later kwam er een niet minder voorname gast: Her tog Hendrik van p|runswijk „Maar herinnert u zich ook, Vrouwe So phie," ging Meester Gemperlin voort, „dat uw geleerde broeder en de vorstelijke heèr, ning in Moskou bevrijden van requisitkf in inkwartiering. Ernstige mannen zien wel in, dat dit op treden der Rolsjewiki gelijk staat met het slachten der hennen, die de Sovjets nog menig goud ei hadden kunnen leggen; maar de jegeering der volkscommissarissen zien dit niet in, zegt de „Frankf. Ztg." In verband met deze ongelooflijke toe standen staat de levensmiddelenverzorging. De prijs van slecht zwart meel steeg van 200 tot 300 Roebel per poed. Brood is niet te verkrijgen; en wie voor hoogen prijs jets machtig wordt, krijgt zwart, vochtig met stroo vermengd brood, dat oneetbaar is. Een vegetarische maaltijd, in een der vuile en jcleine volksrestaurants, kost, zonder brood, nergens minder dan 1015 roebel. In de grootero restaurants kost een bord. soep 10 Roebel, een vleeschschotel 1520 Roebels. Er is overvloed van vuil papieren geld, vooral in de volksbuurten. Maar pries ters, vroegere offici 2n en jonge darneï staan op de hoeken der straten om dagbla den te verkoo-pen, terwijl leden der roode garde in Engelsche officiersmantels of met diep uitgesneden matrozenbloeses in auto's door de straten snellen. Do regeering beperkt zich tot terroris tische maatregelen, tot stelselmatige ruï- neering der burgerij en tot het oproepen van het volk, arbeiders en soldaten, voor den strijd tegen de contra-revolutie. De „Kölnische Ztg." verneemt uit Stock holm, dat de tegenstanders der Bolsjewikï, dat zijn dus de sociaal-revolutionairen en dc Mensjewiki (om van de andere bur gerlijke elementen niet te spreken), in nauwe verbinding staan met de Tsjecho- Slovakken, die op verschillende plaatsen in Rusland en Siberië de roode garden bestrijden. In Petrograd geloofde men tot voor kort dat voornamelijk door toedoen van den vermoorden Duitschen gezant Von Mirbach het vervoer der Tsjechb- Slovakkische troepen naar Wladiwostock (om van daar naar het W.-front te ver trekken) was verhinderd. Reden te meer, zegt de correspondent van de „Kölnische", om te gelooven dat de Entente achter de zen moord steekt Tot de anti' Bolsjewiken belmoren voorts nog de republikeinsck gezinde Transbaikal- en Oessoeri-kozakken, de min of meer de mocratische Orenburg-kozakken, de Koit- schaks, wier politieke kleur onbestemd is, en de overtuigde monarchisten van Semenof. Het doel der sociaal-revolution-. naire leiders van dit groepenmengsel is een Constituante te doen bijeenkomen, die veel gematigder zal zijn dan de eerste, aangezien de sociaal-rcvoluüonnairen ver klaren thans tot het inzicht te zijn geko men, dat Rusland nog niet rijp is voor een sociaiistischen regecringsvonn. De Con stituante moot dan beproeven om op vreed zame wijze met Duitschland tot een schik king tc komen over oen vrede van Brost- Litofsk (waar de soc.-rev. tegen zijn). Eerst wanneer de Duitschers hiertegenover een bepaald weigerende houding aanne men, zou men .zich wederom, tot de vroe gere bondgenooten wenden. Men meent nog ongeveer 100.000 soldaten van het oude leger op fle been te kunnen brengen. Volgens berichten uit Petrograd zijn de moeilijkheden voor de Bolsjewild in de laatste week verbazend toegenomen. Oog getuigen deelen medci dat groote samen scholingen plaats grijpen, waar redevoerin gen worden gehouden, aansporende tot, omverwerping van liet Bolsjewikische re gime.. De politie ziet dit .lijdelijk aan, omdat zij vrees koestert voor de me nigte, die overprikkeld is door den honger. Engeland. De nieuwe voedselregela.ar. Clynes, parlementair secretaris hij het ministerie van voedselvoorziening en lid der Labour-Partij, Js benoemd tot „food controller" als opvolger van wijlen lord Rhondda. i dien u daar zoo- bet laatste noemde, niet als de beste vrienden scheidden? Het is wel de moeite waard, om daar nog eens aan terug te denken, .ofschoon ik mis- schien verkeerd doe, het heelc geval niet van do komische zijde op te vatten. ,B|ij het afscheidsmaal viel het den Itertog in, dat het nu wel tijd was, om weg te gaan en do terugreis te aanvaarden, maar onze Jonker zei zoo schertsende, dat het eigen- lijk hem, als gastheer, toe kwam, om uit te huiken, wanneer de maaltijd afgeloopen ijas. Met vuurrood gelaat stond de Vorst toen op van tafel, en, zonder een woord te zeggen, verliet hij het vertrek. De heer Tycho liet hem gaan en eerst toen de Hertog al huiten het slot was, ging do Jonker hem achterna en verzocht hem, een beker ten afscheid- te willen leegen. Maar de Hertog liet zich niet tot -vrien delijke gedachten brengenjhij zette zijn weg voort langs bet strand, zonder op- of om kijken. Toen werd' onze Jonker toch ook1 boos en deed verder geeft-, poging meer om den Hertog fo verzoenen. Voorzichtigheid en ootmoed hooren nu eenmaal niet tot Ty cho Rrahe's deugden; helaas jnocht ik wol zeggen," voegde Meester Gemperlin er nog op ernstigen toon bij, „want mogelijk zou het beter zijn, als hij zich af en toe wat1 nederiger betoonde." (Wordt vervolgd.) Vczi courant verschijnt dagelijks, me! uit- ïondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, met inbegrip van 5 cis. incassokosten: f 1.30; fianco per post f 1.75. Prijs per week10 cents. Afzonderlijke nummers 3 cents. Abonnomento.n worden dagelijks aangenomen Adyertcntiun voor het eershoigend num- mer moeten vóór twaalf uur aau Tiet Bureau bezorgd eyn. Hen bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCH EDAMSCHE CO JRAMT Frjjs der Advertentiën: van 1S regels i 1.30iedere regel meer 25 cents. Keelsme» 50 cents per regel. Advertentiën en Becïamcs in het Zaterdagavondnummer met 10 verhooging. Incassokosten 5 cents; postkwitacties 10 cents. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar Dagelijks worden Kleine Adrerlentién op genomen a 40 cents per advertentie Tan hoogstens 30 woorden; ieder woord meer 21/, cent, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen.

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1