l' Finland. In con. particulier telegram uit Stockholm aan do „Frank f. Ztg." wordt gemeld, dat senator Paasikivi, dö chef der Finsche re geering, in een geheime conferentie van den Senaat en de groepen van den Land dag verklaard heeft, dat do re gee ring bc sloten heeft het aannemen van don rno narchalen staatsvorm in Finland tot een kabinetskwostic te maken. De republikeinen bes (roden, dit als niet eerljjk en verlang den een volksstemming, bij welker uitsla een ieder zich zal neerleggen. Dinsdag is in den Landdag de discussie over de grondwet begonnen. De beslissing van don opperbevelhebber van do Finsche marine, dat in de marine slechts do Finsche taal gebruikt zal wor den hoeft onder de Zweedsch-Finsche be volking algemeen verontwaardiging gewekt Do bemanning van do Finsche marine be staat grootendoels uit mensehen van het zuiver Zweedsche kustvolk. Onderhandelingen tusschen Rusland en Finland. Aan het .Berliner Tageblatt" wordt uit Kief horieht: Naar gemeld wordt, heeft de Finsche regeering door bemiddeling van Duitschland aan de Russische regeering voorgesteld, terstond vredesonderhandelin gen to Reval te beginnen. De Russische regeering heeft dit voorstel aangenomen. Turkije en Rusland, Gisteren werden op "het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn tusschen den Turkschen gezant Hakky pasja en den gevolmachtigden vertegenwoordiger der Russische socialistische federatieve sovjet republiek Joffe de ratificatie-oorkonden van den op 3 Maart 1918 te Brest-Litowsk ge sloten vrede en van het Turksch-Russische aanvullingsverdrag uitgewisseld. Diverse berichten. Het Jodenvraagstuk in Roemenië. De Ministerraad besloot het Jodenvraag stuk op zoo breed mogelijke basis op te lossen en aan eventueel benadeelden het recht van beroep op het hoogste gerechtshof toe te staan. De minister van handel heeft een voorstel ingediend tot het oprichten van industrieele syndicaten. Zekere ruwe grondstoffen kun nen slechts onder staatstoezicht in het ver keer worden gebracht De aankoop van af gewerkte producten geschiedt door de syn- dicaten. iRommen op Kotis tantinopel. Uit Londen: -Van 8 tot 10 Juli wierpen [Britsehe vliegers in samenwerking met de vloot acht ton bommen op vijandelijke dokken en verdedigingswerken, alsmede op 7 dezer een halve ton bommen op Konstan- tinopel. De brug vaü Koelelx Roergas en het (Bulgaria-station, 'waarop onlangs V-J ton bommen (werd geworpen, zijn ernstig beschadigd. Miss Killianv. De koning heeft gisteren in Buckingham Palace Miss Kiiliany ontvangen, die zor groote diensten bewezen heeft aan de Enge! sche geïnterneerden m Holland. BINNENLAND. Dr. Xuyper. Naar wij vernemen, gaat dr. Kuyper deze week voor zijn jaarlijksch verblijf om ge zondheidsredenen naar Duitschland. Uit Oost-indlë „Nipa" meldt, dat dr. Lovink zal optre den als voorzitter van het" kinabureau te Amsterdam. De Kamerverkiezingen. Bij Kon. besluit van 4 Juli is vrijstelling van port verleend voor de door de burge meesters, ingevolge art 148 der Kieswet, te verzenden uitnoodigingen aan de kie zers, ter Verantwoording wegens het ver zuim in zake de verplichting hun bij arti kel 71, tweede lid, dier wet opgelegd (stem plicht), alsmede voor de door de kiezers daarop te geven antwoorden. Liberale Unie. Naar het „Vad." verneemt, ligt het in het voornemen van prof. mr. J. E. Heeres af te treden als voorzitter van de Liberale Unie. Herkeuring: van afgekeurde». Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat de militaire autoriteiten aan de bur gemeesters opgaaf doen van de personen, die gedurende hun militairen dienst [hetzij als dienstplichtige, hetzij als vrij williger ongeschikt zijn verklaard. Deze opgaaf wordt voorshands alleen gedaan om trent hen, die geboren zijn in een der jaren 1894, 1895, 1896, 1897 en 189!Sen vóór 1918 zijn afgekeurd. Van do opgaven worden uitgezonderd degenen, die gedurende hun dienst als landstorm-vrijwilliger werden afgekeurd, voor zoover zij althans met tevens hetzij vroeger, hetzij later als dienst plichtige of als gewoon vrijwilliger den dienst wegens gebreken hebben verlaten Voor het oven ge worden allen, die onder do hierboven gegeven omschrijving vallen, in do opgaven begrepen, ook al worden zij geacht op grond van de wet niet voor een nieuwe keuring in aanmerking te ko men, Of een persoon al dan niet buiten de keuring en derhalve buiten de inschrijving valt, wordt namelijk door den burgomees ter beoordeeld na ontvangst van de opgaaf. In de opgaaf moet worden vermeld of de betrokkene langer dan 6 maanden in werkelijken dienst is geweest en of hij in en door den dienst ongeschikt is geworden. Iemand wordt geacht lang' r dan 6 maan den in werkelijken dienst te zijn geweest, indien hij meer dan 180 dagen militairen dienst heeft vervuld. Do werkelijke dienst wordt geacht niet te zijn onderbroken' gedurende den tijd, dat de persoon in het frenot van verlof is geweest, uitgezonderd groot verlof, on-1 bepaald (klein) verlof en klein verlof in afwachting van een beslissing omtrent vrij stelling. - De N. 0. T. Bij "do N. 0. T. is bericht ontvangen, dat met ingang van 25 Juni j.l. oen gewif- zigdo lijst van vrijstellingen van het em bargo op de uitvoeren naar Nederland in de geallieerde landen in werking is ge treden. Hed. Bond voor Yrouwcnkle-recht. tn de 5 opengevallen plaatsen in het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond voor vrouwenkiesrecht zijn benoemd me vrouw Aukes-Timmers, Alkmaaf, douair, gravin P. van Heerdt in Bloemendaal, mej. Joh. Vv'esterfnan, Amsterdam, mevrouw Wijnaendts Francken Dyserinck, Den Haag cn prof. mr. Hecrcs, Leiden, zoodat thans zitting nemenmevrouw van Riel-Smeenge, Emmen, mr. F. Fokker, Den Haag, mej. dr. E. Karsten, Amsterdam, mevrouw Jon- ker-Westerveld, Zwolle, en de 5 hoven- genoemde personen. Onzeewaardige sleepboottrawlers. In „De Visscherqcourant" wordt de aan dacht gevestigd op het feit, dat de kust tnans bevischt wordt door vele kleine kust- „rawlers, inderdaad weinig meer dan ver timmerde sleepbooten, vaartuigen d e dik wijls één tlinke stortzee niet kunnen ver dragen. De scheepvaartinspectie geeft na onderzoek een cert.ficaat af voor devissche- rij tot op 10 mijlen uit de kust, maar daar er geen controle bestaat (o.m. wordt het houden van een journaal niet vereischt) visschen deze bootjes clandestien 140 150 mijlen uit de kust. Het blad bepleit met het oog op de hieraan verbonden gevaren een strenger toezicht. Nederland en de oorlog. He.t convooi tiaar Ned.-Indi Reuter seint uit Londen: De „Daily Chronicle" wensoht het (Brit- schej departement van buitenlandsche za ken geluk met bet resultaat van de be sprekingen over het Nederlandsche convooi het zegt, dat de Nederlandsche minister van marine dit beschouwde als een uit daging tegen het onderzoekiugsrecht. Wanneer vervolgt het blad het con vooi een bres heteekende in onze blok kade, dan zou Duitschland genoeg steen kolen leveren om deze bres wijd te ma ken. De geheele blokkade is afhankelijk van het recht der oorlogvoerenden om sche pen te onderzoeken. De Britsehe regeeriing kon biet anders dan weigeren, dat op dit recht inbreuk werd gemaakt, maar als wij Nederland zoo maar een weigering zonden, zo>n het convooi uitvaren en, in geval van onderzoek, zou er oorlog zijn. Daarom, was het dus wenschelijk, de zaak niet tot een formeele oplossing te "brengen, wanneer een uitdaging kon worden voorkomen. Dit is met succes.geschied. Wij hebben een concessie gedaan, niet wat het prin cipe betreft, maar een hoffelijkheid bewe zen, welke beperk^ is tot een enkel geJ val. De Nederlandsche regeering heeft aan het convooi volkomen het karakter van een uitdaging ontnomen. De Biritsche regeering schijnt alles verkregen te hebben, wat ze in het belang van ons land gevraagd heeft, zonder dat het kwam tot een heftige bot sing met 'de Nederlandsche regeering in een geval, waar een botsing zeer gevaar lijk zou zijn) geweest. Kolen, uit Duitschla'nd. Te "beginnen Maandag 15 dezer zullen voorloopig de geheele volgende week da gelijks 2 extra treinen rijden voor vervoer van steenkolen van( Duitschland vla Em merik naai- Rotterdam, Amsterdam entus- schengeiegen stations. Fruit. De heer F. Kakebeeke te Goes heeft den minister van landbouw het volgende tele gram gezondeni 6 Juli j.l. rapporteerde ondergeteekelnde aan het Rijkskantoor voor groenten en fruit te 's-Gravenhage, dat er telers zijn in ple provincie Zeeland, die uit louter winstbejag nu reeds geplukte appelen (Yel low Transparente) ter veiling aanvoeren en dat van 'overheidswege hiertegen maatre gelen genomen (moesten worden, waaraan echter tot heden geen gevolg is gegeven. Voorts koopt de vertegenwoordiger van Rad en 'Prins groote hoeveelheden roode bessen op 'de Zceuwsche veilingen uit het voor veisch verbruik bestemde gedeelte. Ondergeteckende wensebt 'niet langer be schouwd te worden als lid dei- commissie van advies Van genoemd kantoor en vraagt daarom per ommegaande eervol ontslag aan bij Uwe Excellentie. Do '0 verijs sol selld hand- bouw Mij. Jn een gisteren te Hengelo gehouden vergadering van '24 afdeehngen van de Overijselscho Landbouwmaatschappij is be sloten to vragen1. dat aan de boeren geen broodgraan Hvorde gelaten, doch hen ten opzichte.der broodkaarten met 'de meest bevoorrechte bedrijven gelijk te stel len en 'den prijs dcr_ rogge vast te stellen op f35 a f36 per 100 K.G.; 2. landbouw- paarden bij 'de verstrekking van voerhaver gelijk to stellen met bed rij Espaarden3. eer. hoogeren prijs van hot vee; 4. gelegenheid te geven tot hot opdoen van winteraaidl appelen, om 'tel voorkomen, dat er weel* duizenden KG. bederven en aan te, drin gen op aanvoer van kunstmest. Naar Duitschland terug. Heden zouden uit het kamp tc Hattum 105 geïnterneerden naar Duitschland ver trekken. Een geneeskundige commissie heeft hen, omdat zij lijden aan ernstige ziekten, het eerst voor vertrek aangewezen. Ral der Engel sche geïn terneerden. De Engelfolie gemti reeerden trachten zich het verbiijf to 's-Gravenhage zooi aange naam mogelijk to maken. Zoo had Don derdagavond vanwege de Brigade of Guards een bal plaats in de groote zaal van den Dierentuin, waar wij officieren en min deren broederlijk te zamen zagen. Er was groote animo en vele hooggeplaatste per sonen gaven door hun aanwezigheid blij -ken van belangstelling. Zoo bevonden zich onder de aanwezigen de Italiaansehe ge zant en mevr. hertogin de Calveiio, de Roemeensche gezant en mevr. Mitilineu do Britsehe gezant en lady Susan Town ley, de vrouw van den Amerikaanschen gezant mrs. Garrett, prins en prinses Al bert de Ligne, benevens baron Rongors, barones Van Brienan, generaal Onnen, ba ron en barones Van Heeckeren van Keil en vele anderen. Er heerschte een opgewekte, vroolijke ongedwongen toon. Lady Townley, die zich niet onbetuigd liet en bijna geen dans over sloeg, zagen wij op een oogeublik ten wals gevoerd dooT een korporaal. Geen wonder dat zij hierdoor aller harten veroverde. Dat deze avond heeft ingeslagen, bewijst 't feit, dat de heeren Engelschen zich voor- stellen de volgende maand opnieuw een bal te organiseeren. („Tel.") i.merlfeaan«eh« vliegtuigen. Do opperbevelhebber van land- en zee macht heeft ter kennis van de autoritei ten gebracht, dat de Amerikaansche vlieg tuigen in den vervolge het volgende nieuwe herkenningsteeken zullen voeren: a_ o-nder en op de vleugels een roze!' van 3 cirkels, rood, blauw, wit; de mid dellijn van het rozet 5 voet; b. het richtingsroer is aan weerskanten rood, wit en blauw geschilderd. WoalngboufTYerecntging Tuinwijk. Te Haarlem is opgericht een woningbouw vereeniging „Tuinwijk", die zal trachten van regeeringswege de erkenning als in stelling ten bate der volkshuisvesting te verkrijgen, wat mogelijk zal zijn na de totstandkoming van do wetswijziging, daar tot nu geen bouwvoorschotten verleend werden voor huizen met meer dan f300 huurwaarde. Het ligt in de bedoeling de huurwaarde van deze huizen te stellen op f 500. Er zullen minstens 100 van dez* huizen worden gebouwd in de tegenwoor woordige gemeente Heemstede. VL AARDINGEN, 13 Juli. Het aanta! be smette woningen aan typhus "bedraagt nog drie. VLAARÜ1NGEN, 13 Juli. Ds. P. van der Heijden, predikant hij de Vrijfe Geref. Ge meente, alhier, zal 23 Juli a.s. den daa herdenken, waarop hij vóór 25 jaaar in het predikambt werd bevesitigd. VLAARDiINGEN, 13 Juli. Voor de betrek king van onderwijzer (waarnemend, hoofd) aan school B heeft zich slechts één sol licitant aangemeld. STADSNIEUWS Bijzondere regelingen. E evensf middelen. In de week van 1520 Juli verkrijgbaar op bon 177 1/2 ons havermout, 16 ct. per pond.; op bon 179 1/2 ons gort, 13 ct. p. pond: op bon 181 iy2 ons kaas naar keuze- Goudscho volvet 78 ct., idem met rijks- merk 80 ct., idem 20 pCt. 371/0 cf., Edam mer 40 pCt. 72 ct., nagelkaas l&fo ct.. alles per pond; op bon 183 1 reep chocolade, 12V2 ct. op bon 185 1/2 ons vermicelli, 8 ct. per ons, of macaroni, 15 ct. per ons op bon 116 100 gram (half stuk) harde zeep 25 pCt, vetzuur 8 ct., geheel stuk 16 ct., of Va stuk Sultanezeep (circa 125 gram) I61/2 ct. (bon 94 is vervallen). Ron 179 geldig vanaf Vrijdag. Kindermeel. iBon 19 (kindermeel) is deze week geldig Uitreiking nieuwe bons voor kindermeel op Dinsdag 16 Juli voor de letters Ar—L op Woensdag 17 Juli voor de letters MZ, in het Gym.-lokaal [Buitenhavenweg, v.m van 912 en 'snam. van U/24 Vb uur Vleesch voor zieken. Aanvragen voor vleesch voor zieken kunnen voortaan alleen geschieden des Maandags en Donderdags, nam. van 25u. Visch. Op bon 100 en 163 is visch verkrijg baar. iBion 64 is alleen deze week nog geldig. Aardappelen. In de week van 1520 Juli verkrijgbaar Op bon 165 1 kilo aardappelen op Maan dag; op bon 167 1 kilo aardappelen op Dins_ dag op bon 169 1 kilo aardappelen op Woens dag; op bon 171 1 kilo aardappelen op Don derdag op bon 173 1 kilo aardappelen op Vrij dag; op bon 175 IVa kilo aardappelen op Zaterdag. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Juli eindigende op 31 Juli, zal door detaillisten aan varbruikers mogen worden afgeleverd op Ron no. 33 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus IVa ons thee ont vangen worden bij den leverancier, diemet inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Het zal goed zijn de bons 23 en 25 nog te bewaren, omdat die later wellicht nog van nut kunnen zijn. [Boter-, melange- en margarine- kaarten. De bon 6de week van de boter-, mela^^e A en Bi en margarinekaarten voor het 1ste tijdvak, is geldig van 8 tot en. met 14 Juli Met ingang van 15 Juh wordt de geldig heidsduur der margarinekaaj ten, melange kaarten en boterkaarten verlengd tot 10 dagen. Bon No. 7 is mitsdien geldig van 15 tot en mcL 24 Juli. B roodkaarten. De broodkaart van het 58ste tijdvak is geldig to-t en met Vrijdag 19 Juli. Voor verloren gegane woiden geen nieu we verstrekt. 1 1 Voor elk kind bonoden één jaap kan op vertoon van een trouwboekje of geboorte bewijs en de domiriliekaart het gezinshoofd een aanvullings-wittebroodkaart krijgen, ech ter ontdaan van 400 (800) gram aan bons Emmcrbonboekjes. De Emmcrbonboekjes voor het minimum rantsoen kunnen aan het kantoor Nieuw straat 30, 's morgena( 912 uur, wojrien afgehaald door de houders van de ro-se kaart, genummerd 65546700 op Maandag 15 .Ti" 67016800 op Dinsdagt 16 Juli, 1109011250 op Woensdag 17 Juli. De rose bon no. 1 is vanaf Donderdnc tot en met 30 September a s. geldig vooi 1/10 H.L. Cokes. De rose iBtrandsfoffenkaart moet worder •medegebracht Vooi; verloren geraakte boekjes worden in geen geval nieuwe uit gereikt. Gas. 1 Wegens gebrek aan gaskolen worder voortaan kolen verwerkt die gas van slecht* iwaliteit geven. Het inslaan van comforer kan voorkomen worden door de luchtope ning gedeeltelijk dicht te maken, echte» -riet meer dan noodzakelijk is. Verdere inLichtingen zijn op de Gasfa ariek te bekomen. De uiterste zuinigheid blijft dringen-3 noodzakelijk. Gas wordt alleen verstrekt* Voorm. van 7 tot 81/2 uur, van 10.3( 'ot 12.30 en nam. van 4 tot 6 uur. Tot 16 Juli 's av. 9.45; 17 tot en met 13 Juli 9.40; 24 tot en met 27 Juli 9 35 18 tot en met 31 Juli 9.25 uur. Op de Zondagen in plaats van 10.30 to t2.30 van 12 tot 2 uur. De prijs van het gas is voor de eerst* 10 M3. 12 cent per M3. ,voor de volgend* 10 M3. 20 cent, daarboven 30 cent. Waar electriciteit voor verlichting ge bruikt wordt, wordt de hoeveelheid var 30 M3. tot 25 Ms. teruggebracht. Waar twee of meer gezinnen gas over 'lenzeifden meter gebruiken, zal voor eb rezin 30, Tesp. 25 M3. tegen 12 cent pei VI3. berekend worden. Schoenenverstrekking. Wie in de 21ste klasse, daar beneden 0 niet in de inkomstenbelasting is aangcsla gen, heeft recht op één bon per jaar, waai op na onderteekening van den a an vrager ichoenen verstrekt worden door de hiei wonende schoenenleveranciers, die in hui winkel voorzien zijn van een kaart met he opschrift „Regeeringsschaenen". Aan een gezin wordt per mrand nie' meer dan één bon verstrekt, tenzij he uit meer dan 12 personen bestaat. Aanvragers moeten de domiriliekaart, het 'rouwboekje en het aanslgabiljet dgr ge meentelijke inkomstenbelasting medebren gen. Die aan de Zuidzijde der Nieuwe Ha ven wonen, kunnen de bons in het lokaal Rehoboth, Ploegstraat, bekomen, de overig* ■nwoners in de St.-Joris-Doeie. Deze bu reaux zijn geopend Rehoboth de gerste dri* lagen der week, beide van van. 9 to' 12 en nam. van 2 tot 5 uur. Aanvragen moeten persoonlijk geschie len, opdat de maat kap. genomen worden K1 o m _p enverstrekking. Ieder ingezetene, die in het belasting laar 1916'17 niet is aangeslagen of hoog items in de 21ste klasse der gemeentelijk* Inkomstenbelasting, kan op aanvrage bi; het Steuncomité een bon verkrijgen, waaroi na onderteekening van den aanvrager klom pen verstrekt worden doar de alhier wo nende klompenleveranciers van: 60 cent voor een paar eenvoudige mans klompen; 50 cent voor een paar eenvoudig* vrouwenklompen; 40 cent voor 'n paar jon gensklompen en 30 cent voor een paai kinderklompen. Alle in normaal model. Aanvragers moeten de domiriliekaart, hei trouwboekje en het aanslagbiljet der ge meentelijke inkomstenbelasting medebren gen. Zij, die wonen aan de Zuidzijde van Je Nieuwe Haven, kunnen de bons beko men in het lokaal Rehoboth, Ploegstraa! 17; bewoners van de Noordzijde in d* St.-Joris-Doelen. De bureau's zijn geopend van 912 uur voormiddags en van 25 uur namiddags, de eerste drie dagen der week St.-Joiris Doelen, de laatste 3 dagen in lokaal Re hoboth. Voor kinderen moet de bon ge leekend worden door ouders of voogd, Jac. tbu BUïjn, -j- Een eenvoudig man is hedenmorgen be graven. Maai- bijt deze gelegenheid is ge bleken hoezeer die man toch geècul was, hoevele vrienden bijl zich hoeft weten te maken. 1 Een viertal kransen, dokte do lxoar, waarin Jacobus van Rhijn naar zijn laatste rustplaats werd gebracht, waaronder aan geboden door dej vereenigingen, waaraan hij zoo'n groot gedeelte van zijn leven heeft gewijd: 'do Kon. Zangveroeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", „Ge mengd Koor", bet leesgezelschap „Genoe gen en Nut". Van „Orpheus" waren bij deze plechtig heid aanwezig 'de Beschermheer, do heer M. L'. Homier! age Grote, de 'directeur, heer Georg Rijken," met leden van het Be-i stuur en werkende leden; van „Gemengd, Ken Van, „Genoegen en Nuf be- stuursleden. Voorts Was aanwezig de Wet houder van 'Ondei-wijs, de hoer J. H. y. Westendorp. Nadat de kist in de groeve was neergje- laten, trad 'do burgemeester, de heer H oïi-j nor] ago Gr etc, baar voren. Gij' hebt, aldus spr., met mij een droeve taak te vervullen, een man ter aarde te brengen dip van u allen een vriend was. Ik zou niet gaarne nalaten hier te getui gen hoezeer ik er prijs op stel dat hij jaren lang mijn trouwe vriend is geweest. Behalve het vele dat Jacobus van Rhijb op onderwijsgebied heeft gedaan, heeft hij lange jaren de Kunst gediend. Hij was een reeks van jarenj de volijverige secretaris van „O rpheus", die in de vereeniging steeds vooraan stond, hm haar vooruit te bren-t gen en 'gedurende de 25 jaren, dat ,iki daarvan voorzitter was, is hij voor mij meer geweest 'dan de schrijver dor vereeni ging, want 'hij heeft mij altijd als een (rouw vriend ter zijde gestaan. Hij heeft niet alleen 'met mij gewerkt, maar hij heeft nip zijn vriendschap geschonken. Jacobus van Rhijn! was een eenvoudig man, maar met een gouden hart. Als men op lateren leeftijd telkens en telkens weer een vriend zich riet ontval-* len, dan Vraagt, men zich onwillekeurig af: aan wïen thans de beurt. Maar laat ik' hieimede eindigén. 1 Laat ik hem nog mogen danken voor het vele goede dat hij heeft gedaan. Laten! de familie, de zoon en de dochter zich ster kon in de gedachte, dat hun vader veel nuttig werk heeft gedaan. Ik ben overtuigd, !at allen, die hem goed hebbeit gekend, m trouwe vriendschap, zich zullen herin neren den vriend Jacobus van Rhijn. Do heer Papenhnijzen wil hier ge tuigen van het werk van den on verinoei- Saren secretaris van „Orpheus", wiens krachtige geest er zooveel toe heeft bij- te Iragen om deze zangvereenigingl tot zoo hoogon bloei te brengen. Het archief getuigt van zijn groote liefde, waarmede hij zich aan „Orpheus" gaf. Wij zullen trachten len samenbindenden geest van v. Rhijn m onze vereeniging te bewaren en er naar dreven zijn voetspoor te volgen. Do heer Ha ge, oud-hoofd der school, waaraan Jac. v. Rhijn zoo lange jaren heeft gewerkt, getuigt, hoe bij met innig leed wezen het bericht van diens overlijden heeft ontvangen. Ilij was een onderwijzer, die meer dan 40 jaren hij het onderwijs in Schiedam is werkzaam geweest en er was geen ijveriger onderwijzer dan hij, geen beter opvoeder dan hij. Hij wist de kinderen, zoowel als rijn collega's, aan zich te binden door zijn heerlijk optimisme en onverstoorbare opgewektheid. En zich tot den zoon wendende, zei spr. Uw vader was een onderwijzer die zich.' voor het onderwijs zeer verdienstelijk heeft gemaakt en die een voorbeeld was voor le jongere collega's. Ilij was onze vriend en wij zullen steeds in vriendschap aan hem donken. Onder den indruk van de Hartelijke woor den aan deze groeve verliet men het graf van dezen man, die zich nimmer op den voorgrond heeft gesteld, maar wiens arbeid goede vruchten heeft voortgebracht, die nog lang van hem. zullen getuigen. In do godsdienstoefening der afdeeling van den Ned. Protestantenbond zal mor gen ais spreker optreden ds. G. de Leeuw, Ned. Hervormd predikant te Oud-Karspel. Gisteren is ten nadeele van A. v. 0., wonende Klein Groenendaal no. 1', een vloerkleedje ontvreemd. Gistermiddag is alhier aangehouden P. G. van S., wonende te Rotterdam, die een zakje oud lood vervoerde dat vermoedelijk van diefstal afkomstig is. De firnn Blad en Prins. Naar aanleiding van een telegram, dat ■de heer F. Kakebeeke, te Goes, aan Sen mi nister van landbouw heeft gezonden) waar in O'.m. gezegd wordt, dat door* de firma Blad en Prins, te Schiedam, uit het voor verbruik bestemde gedeelte op de Zceuw sche veilingen roode bessen worden gekocht voor verduurzaming, deelt genoemde firma ons mode, dat door haar aan den minister en aan den heer Kakebeeke telegrafisch is boiicht, dat de bovenbedoelde ten laste legging absoluut omvaar is.» Door de firma zijn geen,roode bessen, welke voor versch' verbruik bestemd zijn, opgekocht, mooh heeft ze deze doen opknopen. Op een des betreffende vraag werd ons medegedeeld, dat het bericht waarscliijnlijk zou zijki ont staan door het feit, dat een commissionair, die wel eens vqot de firma optreedt, voos Belanghebbenden bij de distributie Van naaigaren voor bedrijven uitsluitend voor fabriek en werkplaatsen van" voor eigen rekening werkende kleermakers, naai sters, e. d. verwijzen wij naar achter staande advertentie. Winkeliers in kaas verwijzen wij naar de advertentie „kaas" van het Levens- mïddedchbureau". Het levensmiddelenbureau deelt in een advertentie in dit blad mede, dat voor- loopig geen lederbons worden uitgegeven. Blijkens achterstaande advertentie is di videndbewijs no'. 6 door de vereeniging .Volkshuisvesting" betaalbaar gesteld. I a»

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2