8tooflnbootdienst A. TIE! m. G. Romans, Kinderboeken, Prentenboeken, Scliiedamsche Courant, ADVERTENTIEN. Yoorianflen ruime sorteerim Waakzaam en Weerbaar Het Casino-Ensemble ItaMtat sp ülfsfÉam. GRONINGEN, Machine 1 ankwerkeps en Constraetie KLEINE ABTERTEMTIEN. DAMES MODE-ACADEMIE Voor reclame op ruime schaal Meze men de.volgende bladen: Casino Variété. BINNENLAND Sport. tSeiHeegü Nieuws, AURA HAM, h J. F. D3P0NT, de Nieuwe Groninger Courant, Aan de PLETTERIJ voorheen L. J. ENTHOVEN Cie., te Delft, kunnen dadelijk geplaatst worden Opleiding voor Costumière, Coupeuse en Leerares, A. A. ïlfH «BOOT, Gedipl. Leerares. Dienstbode, Bureau: Lange Haven No. 14-1 (hoek Korte Haven), Telefoon I\ o. 103. jöjag-ölijks is, circa S1/» uur des namiddags, de firma's Breedstraat hoek Kethelstraat, C. H. D1NKELAAIÏ, Broersveld 56, F. J. TAN DER REE, Hoofdstraat 125, Firma B. MALTHA, Hoogstraat 4-6 onze Courant ad drie oentH por nummer verkrijgbaar. Dienstbode Dienstbode, Dagmeisje. Jopgen, Meisjes Schoencrême. Zakken, Gramophoon. Ketel, 4 Konijnen Menbelen. Nieuwe Groninger Courant Dordrechtsche Courant Leidsch Dagblad Delftsche Courant Middelburgsche Courant Dagblad van Gouda Prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant Oprechte Haarlemsche Courant Leeuwarder Courant Prov. Geldersche en Nijmeegsche Courant Arnhemsche Courant Provinciale Drentsche en Asser Courant Zutphensche Courant Prov. Noordbrab. en 's Hertogenb, Courant Alkmaarsche Courant Provinc. Groninger Courant Dienstaanbiedingen, Dienstaanvragen, ens. Aanvang 8 uur, Optreden van HENRI POOLMAN. Prins Hendrik naar Zwitserland, Do Nederlandsche Kamer van Koophan del in Zurich hoeft gisteren bezoek ge had van den Prins der Nederlanden, ver gezeld, van jlir, A. van Riemsdijk. Na een korle begroeting aan het station 'door de beide voorzitters der Kamer, begaf de Prins zich naar de bureaux der Kanier, vaar Z. K. (H. de oerewijn werd aangeboden. Onder do aanwezigen waren baron Sweerts, als vertegenwoordiger van den Nederland- schen gezant, de voorzitters ■■-an de Neder landse he Kamer van Koophandel in Ge neve, een bestuurslid der Nederlandsche Studentenveiveniging lüollandia, en de ovc- ge bestuursleden der Kamer in Zurich. liet bezoek had op ui tdnikkel ijk verlangen van den Prins een vertrouwelijk karakter. De heer F. Gerth van "Wijk hield in zijn kwa liteit van Nederlandsch consul en voor zitter der Kanier een bogroetingsrede. Na deze begroeiing reed bet gezelschap in auto's naar het hotel Banr en Ville, rau- aan een rijk met bloemen versierde tafel het noenmaal gebruikt werd. Aan de Ko ningin werd een telegram van hulde ge zonden. Audiënties. De gewone audiëntie van de ministers van landbouw, nijverheid en handel, van oorlog en van financiën zullen deze week niet plaats hebben. De Kamerverkiezingen. Van de 74,479 kiezers in den kieskring 's Gravenhage zijn bij de op 3 Juli ge^ houden verkiezing van leden van de Tjweede Kamer 69G3 niet opgekomen. Op de uit- inoodiging van den burgemeester om zich ter zake van het gepleegde verzuim te verantwoorden, hebben 1409 van hen niets van-zich doen hooren, en ten aanzien van 627 kiezers is den burgemeester van een geldige reden van verhindering niet ge bleken. Een monument voor Johau Tan OldenbarneveM Wethouder Jurriaan Kok heeft aan de Nieuwe Ct." meegedeeld, dat er een plan in voorbereiding is voor de oprichting van teen monument voor Johan van Oldenbame- veld, dat zou worden aangebracht in den vrijkoonenden gevel van de gevangenpoort. Over de vervaardiging van een ontwerp is reeds met den beeldhouwer ilendes da Costa van gedachten gewisseld. van zijn ambtgenoot van jusj.itie betref fend© een verzoekschrift vaji de broeder schap van commissarissen van politie in Nederland omtrent hun bezoldiging. Den minister vim justitie komt het aan vankelijk voor, dat het niet op zijn weg ligt om, zonder dat deswege voor een he- paald geval een voorstel of een verzoek wordt gedaan, na te gaan, in hoever er termen zouden kunnen bestaan, dat be zoldiging van eenlgen commissaris van po litie worde herzien. Daar het den minis ter bekend is, dat Gedeputeerde Staten van de onderscheidene provincies op eigen ini tiatief do noodige stappen hebben verricht, om in menig geval tot verbetering van de salarissen van burgemeesters, sccretarisen en ontvangers to geraken, zou hij het op prijs stellen, lettende op de omstandigheid, dal diet colleges bij do vaststeHïhg van do salarissen van commissarissen van po litie betrokken zijn krachtens art. 191 der Gemeentewet, en in aanmerking nemende, dat de politic-autoriteiten gerekend kunnen worden ongeveer op de lijn te staan mol andere hoofdambtenaren, als secretarissen en ontvangers, te vernemen, of Gedepu teerde Staten wellicht ook termen hebben gevonden of zullen vinden om te bevor deren, dat van de zijde der betrokken ge meentebesturen de noodige stappen worden gedaan om, waar noodig, tot verbetering van do salarissen van do commissarissen van politie te geraken. Economische Bond. fn de dezer dagen gehouden vergadering van den bestuursraad van den Economi sche». Bond, heeft mr. A. Tak meegedeeld, dat hij wegens zijn vele bezigheden reeds lang voornemens was 't voorzitterschap v*an den Sand neer te leggen, maar er in had toegestemd, hiermede te wachten tot na de verkiezingen. Nu deze zijn afgeloopen, legde hij het voorzitterschap neer. Bezoldiging commissarissen Tan politie Da minister van binnenlandsche zaken heeft de Gedeputeerde Staten der provïn- cie's mededeeling gedaan van ©en brief Nederland en de oorlog. A'arda p^ele n. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: In verschillende dagbladbeschouwingen wordt nog steeds de voorstelling gewekt, als zou "(je sch'aaxsehte van aardappelen, die zich op dit o ogen Wik vgordoet, ver band honden met den uitvoer van jonge aardappelen, die heeft plaats gehad. Zoodanig verband bestaat niet. Uitvoer van aardappelen is geschied op een oogen- blik, toen er meer aardappelen werden ge produceerd dan hier to land© werden ver bruikt. Deze utgevoeride aardappelen kon den niet worden bewaard. Bovendieü be hoorden zij tot soorten, die men in het buitenland zeer veel gebruiken kan, maar die in het binnenland nooit zijn geconsu meerd en alleen in geval van groot aard appelgebrek dat op dat tijdstip allerminst bestond zouden worden aanvaard. Deze zeer beperkte uitvoer, namelijk 1/3 ran dien van het vorig jaar uitmakend, heeft de binnenlandsche consumptie in dien tijd niet geschaad en evenmin invloed geoefend op de voorziening met aardappe len thans of in de komende maanden. Vervoer van aardappe.l.ejn. De minister van landbouw1, nijverheid en handel heeft bepaal#- het gestelde in de beschikking van 17 Juni 1918, La B., afd. crisiszaken', bureau landbouw, ten aanzien van het vervoer van vroege aardappelen, is mede van toe passing Gp het vervoer van. alle soorten aardappelen, oogst 1918. De hierboven bedoelde beschikking luidt: I. het vervoer van vroege aardappelen, oogst 1P18, is verboden; II. het onder sub lo. gestelde vervoer- verbod is niet van toepassing op het ver voer van vroege aardappelen van het land naar de Woning van den verbouwer en van diens woning naar de hij het Rijksk'antoor voor groenten dn fruit ingeschreven veilin gen, alsmede van die veilingen naar de gemeenten, mits in dit laatste geval' hot vervoer gedekt is door een veilin'gsverkla- ring, afgegeven door den veilingmeester der betrokken veiling. Crisismaatregelen en zui vel bereiding. In de algemeene vergadering van den 'Al- gomcenen Nederlandsche», Zuivelbond is de volgende motie aangenomen: De algemeene Nederlandsche Zuivelbond, gehoord do inleiding van den. heer Reitsma over de crisismaatregelen ten opzichte van do zuivelbereiding en de daaruit gevolgde besprekingen; verwacht ccn daadwerkelijke inlossing van de belofte inzake de tege moetkoming van het veehoudersbedrijf op de lichtere gronden, hetwelk zich onder de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk staande kan houden; dringt hij de regeering met klem aan op een Iierzicning van "de productieprijzen van de zuivelproducten, teneinde a. deze op zoodanig peil te brengen, dat zij inderdaad een loonemde melkproductie mogelijk maken, b. een einde te maken aan deh huldigen toestand, waarbij de beter- cn kaasindustrie in veel ongunstiger conditie verkeert dan die van de andere melkproducten, welke laatste ontegenzeggelijk voor de Nederland- sche levensmiddelenvoorziening van veel geringere beteekenis zijn dan do boter tan de kaas, waarbij wordt opgemerkt, dat een zoodanige achteruitzetting, in strijd is met de grondslagen, neergelegd in de circulaire betreffende regeling voor consumptiemelk van 17 April 1918 van den minister van landbouw, nijverheid en handel; constateert, dat de coöperatieve zuïvelor- ganisatie van den a'anvang van den oorlog af tot zoolang dei regering zulks wenschte, gaarne en met volle toewijding haar aan deel heeft genomen in de organisatie van de leyensmiddelenvoorziemng verklaart zich hiertoe bij voortduring be- rWd, waarbij echter wordt aangeteekend, clat de! aangesloten bedrijven gedurende den laatste» tijd zoodanig zijn teleurgesteld dooi de regeeringsmaatregelen, dat eerst bij al geheel herstel van de aangegeven misstah- deh, de organisatie de bereidwillige mede- we'rking harer leden kan waarborgen waarschuwt telgen den sterk gecentrali- seferden vorm, waarin de regeeringshe- rnoeiïrLgeri ten opzichte van, melk, boter cn kaas sedert 1 Mei 1918 zijn gebracht en die! reeds belangrijke nadeelen voor de le- Vehsmiddelenvoorziening tengevolge heeft 'gelh'ad. Cricket. V. R, A.Her mes. De Schiedammers kwamen zeer laat, zoo dat eerst om 12.25 begonnen kon worden. Hamburger bad den toss gewonnenhij zond Hermes naar de wickets, terwijl Rin- cker en Van der Chijs gingen bowlen. Da vies laat goed cricket zien, maar A. Offerman speelt vrij fortuinlijk. Hij wordt evenwel spoedig door Rineker gebowld. J. Offer man doet verschillende goede slagen, maar verliest op 22 Davies, die schitterend door Leeser achter 't wicket wordt gevangen. W. v. d. Schouw wordt voor 5 oveneens gevangen, wat al eerder bad behooren te gebeuren. Na de lunch doet G. v. d. Schouw eenige goede slagen, hij wordt dan voor 19 even eens door Leeser gevangen." H, Offerman wordt keurig door Leeser gestumpt. Vuyl- steko biedt daarna geruimen tjjd tegen stand. Hij ziet achtereenvolgens aan Buij- sen en Ris ieder voor 5 en Goemans voor 18 verdwijnen, om als laatste man voor 21 door Rineker gebowld te worden op 131. Rineker, die mot den wind mco bij zonder snel bowlde, nam 8 wickets voor slechts 44 runs. Niet minder dan 7 V, 11. A.-crs hanteerden ditmaal den hal. V. R. A. opent met Demmink en Van Booven, die uiterst kalm spelen. Demmink wordt op 30 door G. v. d. Schouw gebowld voor 16. Op 61 wordt Van Booven voor oen uiterst geduldige 28 gebowld en op hetzelfde to taal wordt Rineker voor 8 gevangen. Leeser en Lobry de Bniijn zorgen, dat do 100 opgaat. Als Koot voor 24 wordt gevangen, zijn 5 wickets neer voor 120 en schijnt de wedstrijd beslist. Toch komt er nog spanning, want in korLon tijd wordt het do 5 voor 120, 8 voor 128. Hambur ger maakt dan evenwel de winnende ruin. ï)o inning sluit ten slotte voor 142, zoo dat V. R. A. met 11 runs wint. Da Engelschman Davies had verdienste lijk gebowld; hij nam 7 wickets voor 34 runs. P, 0. W. IA—H. C. C. De Hagenaars openden met Di Kessler pn Van Loon op den aanval van Fowke en Graves. Op 22 totaal verdween voor slcfchts 8 runs Van Loon. Constant Feith, die hem opvolgde, was de eenige Hagenaar, dia het "bowlen met vertrouwen speelde. Successievelijk overleefde hij 7 zijner mede spelers, die met uitzondering van D. Kessler allen onder de 10 runs hieven. Aan Feith, die vooral in het laatste deel van zijn in nings ar flink op los sloeg, was het nog! te dankpn, dat H. C. C. het vrij behoorlijke totaal van 180 runs betreikte. Toen hij er in aantrekkelijke» stijl 80 bijeen had, werd hij door aen yorker van Armitage gecleand. Vlak na ham viel het laatste wicket op het gemelde totaal, waaronder niet rriir -1 - - dan 41 extra's waren. Overigens was fiel den der Engelschen keurig. Dit culmineerde in den schitterenden, vang, waarmede Fow ke een einde aan 'de innings van Anga- nont maakte. Forman toonde zich weer een geweldig bowler. Na '24 overs was hij nog even zuiver als ïn het begin. Dat het er tegenover een batting-team als dat dor Engelschen voor de Hagenaars niet voordeelig uitzag, behoeft geen beloog. Het was nog een meevallertje, dat o-p 20 totaal Armitage (11J door Di Kessler fraai gevangen werd, maar het volgend© bats- paar, Kirkpatrick en Mac Bryan, nam een schitterende revanche, wat des te gemak kelijker ging, daar het fielden der Hage naars met uitzondering van De Beus, die achter het wicket keurig werk verriöhtte, buitengewoon slecht was, waarvan het mis sen van een zestal vangen het droevige re sultaat was. Voor een Hollander was'het werkelijk benauwend het gemak te zien, waarmede het bowlen der onzen behandeld werd. Zoo werd bijvoorbeeld De Groot in één o-ver voor 18 geslagen, om van Koe- leman, die geregeld naar de boundary ver huisde, maar niet te spreken. Toen het bord 191 aanwees, g' H. C. C, den strijd maar op. De Prisoners wonnen dus met 11 runs en 9 wickets. i 2de klasse. B Amsterdam: IJ IIA. Z. I 2—1 3e klasso (2o beslissingswedstrijd). Amsterdam: A. Z. IIC. N. B, II 3_i A. Z. is hiermede kampioen 3e klasse. Waterpolo. le klasse. A Amsterdam: Dolfijn IMaas I 0—1 De staking van transportarbeiders. De gistermiddag op het Schuttersveld, aan del Linker-Rottekade, te Rotterdam, ge'. houden vergadering, bijeengeroepen door do Alg. Havenarbeidersvereeniging „Streven naar Verbetering", is door een paar duizend havenarbeiders bijgewoond. Ondanks den re'gen, bleef men langer dajn, een uur in da open lucht bijeen. Be vergadering werd geleid door den heer Bouwman, die den stand der slaking uiteenzette. Aan het slot der vergadering werd do volgende motie aangenomen: „De vergadering'van stakende Rotterdam- sche havenarbeiders, op liet Schuttersveld bijeen, onder leiding van het bestuur der Alg. llavenarbeidersvereoniging „Streven naar Verbetering", gehoord do besprekingen over den stand der stakingbesluit de sta king op tel heffen; draagt het bestuur op, zoo mogelijk in samenwerking met do andere havenarbei dersorganisaties, onverwijld stappen tedoen tot het verkrijgen van productief werk en voor het zoo spoedig mogelijk tot stand komen van een behoorlijke steunregeling voor do havenarbeiders." Aan het gemeentebestuur, het bestuur van het Kon. Nat. Steuncomité en dat van de Scheepvaart-Vereeniging zal van dit be sluit kennis gegeven worden. Heden-, Maandagmorgen, zal eein mani fest in de haven verspreid worden, waarin 'de gronden, waarop de stalling opgeheven is, bekend gemaakt worden. Het bestuur van den Centrale», Bond van Transportarbeiders heeft aan de bestu ren der vakgroepen geadviseerd, dat do havenarbeiders hedenmorgen naar dé h'a- venarboidersbeurs zullen gaan om hun. ha- vraarbeidersboekje weer in ontvangst te nemen. 1 De Centrale Bond van Transportarbeiders houdt hedenavond in liet Algemeen Verkoop] okaal een huishoudelijke ledenver gadering for bespreking van Sen, stand der staking. Met de lossing van de Reliefboot Stikle- stad, liggende in de St. Jobshaven, zijn de Belgische geïnterneerden gereed, geko men. De Reliefschepen Kronprinz Gustaf Adolph' en Anvers, onderscheidenlijk geko men van New-York en Montreal, zijn gister avond te IJmuidea aangekomen. Eet gehoor van visschen. De vraag is weer eens opgeworpen, of visschen kunnen hooren. "Prof. Krausze be weert van wel. Hoewel het orgaan, dat als gehoororgaan zou moeten dienst doen, niet in dien vorm aanwezig is, dat men hef ooit mogelijk achtte, dat de visdh er mee zou kunnen hooren, beweert men thans, dat het orgaan er ook minder toe dient, als de gehoor-zenuw er maar "is. En dit schijnt wel het geval. Onderzoekers weten te ver tellen, hoe bepaalde visschen op allerlei geluiden reageeren. Speciaal de dwerg-wen telaar is in dit opzicht een zeer verstandig dier. Geboren: zoon van 3395 8 L. v. d. WAAL, S. v. d. WAALHartkoorn. Schiedam, 17 Aug. 1918. Geregelde dagolpielie Sleepb-ootdienst, sleeperij, bevrachtin gen, transportovername, inklaren, op slaan en bewerken van goederen. Opslagruimte voor 3Ö0Ó ton altijd be schikbaar. Massa transporten zonder Teorafgaar.de kennisgeving. 2383 2d BILLIJKE TARIEVEN. Hoofdkantoor ScMedam, Hoofd» rant 39. Telefoon Nb.'s 251. 431 en 449. Mankt 8. Telefoon 182, 898 23 Voor Groningen adverteere men ln Ochtendblad. Officieel orgaan der gemeente Groningen. Bij de Firma H. A. H. ROELANTS te Schiedam is ver schenen en in „en Boekhandel verkrijgbaar, bet vlugschrift: door-F. DE BAS, Gep. Lalh-Generaal der Cavalerie. 98 bis. Met kaart. Gr. 8». Pnjs f 1.80. IKt het voorwoord: „Om aan da hand dar wereldgeschiedenis, vooral partijj „trekkende van de ondervinding, gedurende de mobilisatie „opgedaan, de o. L alleen afdoende middelen tot handha- „vvng oneer vrijkeid en onafhankelijkheid aan te geven." Prijs 40 cent per annonce van hoogstens 30 woordenieder woord meer 2t/a cent, bij vooruitbetaling. ROTTERDAM, 1450 20 NIEUWE BlIHEHWEG 384, (bij het Heemraadsplein). alsook tot vervaardiging van eigen kleeding. Men vraagt tegen No vember eene nette goed kunnende koken en netjes werken. Adres Singel 74. Aanbieding met bewijzen van bekwaamheid aan de fabriek. 3364 16 BS ADHI9ÏU1BA1IE. Gevraagd een nette een burgerpot kunnende koken. Adres Hoogstraat 130. Gevraagd een nette voor den dag en nacht. Zonder goede getuigen onnoodigzich aan ts melden Brieven Mevr, LAVER- MAN, Zeestr. 42, Den Haag Gevraagd een net P. G. AdresMALTHA, Broers veld 25. Gevraagd een flinke Diet beneden 14 jaar, ter opleiding voor electrieien. Adres: J. J. OUDSHOORN, Singel, 87. Nette kunnen geplaatst worden om grondig les te ontvan gen in het naaien en ver stellen van ondergoed. Adres: Mej. DE PATER, Voornscbestraat 30a. Goedkoops Vanaf heden verkrijg baar. „Standaard Schoen crême". Verkrijgbaar bij alle be kende winkeliers tot den prijs van slechts 20 cent per potje. le Schiedamsche Schoenerêmefabriek »Stan- daard", VERBEEK VRIJENHOEK Handel in tevens Brandslangen egen fabrieksprijzen. Reparatie-inrichting. G. GRIFFIOEN J. W. VIJFHUIZEN Kortlandatr. 25a-b. Schiedam. Te Koop een reuzen- Gramophoon met le klas maehine en groote koperen doorn, en 50 prachtige nummers, voor spotprijs gekost f95.-, nu voor f35.- Mariastraat 23. Te Koop: groote gegal vaniseerde zoo goed als nieuw, voor alle doeleinden geschikt, voor den prijs van 18.50. Brieven onder lett. M aan het Bureau van dit blad. Te Koop aangeboden met bok. Adres: Oosterstraat 63 In-en verkoop van 2e bands Breedstraat 1. Nog voorradigtafels, stoelen, spiegels, schilde rijen, linnenkast, andere kasten, naaimachine, klee- den, goed onderhouden gas fornuis, 3 inmaakpotten, 40 pond inhoud. Aanbevelend, SMEETS. Adverteert in deze rubriek. (Directie SOESMAN), Coolslngsl, BOTTERDAM. Telefoon 8400. HEDEN en volgende avonden: met Klein Tooneel-Voorstellingen. Plaatebespr. desgew. 2 dagen'vóóruit-zeer aanbevolen. 3238 32

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 4