tweede blad Schiedamsche Courant. (Donderdag 14 November 1918, Ko. 15907.) t- Bijzondere regelingen. Voedin jsmi d del on. Verkrijgbaar ju de week van 1420 No vember: Op bon 419 1 ons kaas naar keuze, Goudsehe volvet 78 ct. per pond, Goudsehe volvet R-M. 80 ct. per pond, Goudse he 20 pCt. 37Va ct. per pond, nagealkaas 32Vr ct. per pond, komijnekaas 61 ct. per pond, 121/2 ct. per ons, zachte kaas 60 ct per pond, 12% ct. per ons. Op bon 421 1 reep chocolade (ongevuld) verpakt 12J/e ct., onverpakt 12 ct. Op bon 423 xk pond suiker, 30 pt. per pond. Op bon 427 72 ons havermout, 16 pi. per pond (vanaf Zaterdag). Op bon 429 1 ons liuishoudja.m, 11 ct. per ons. Op bon 431 1 ons bruine boonen, 11 pt. per pond (vanaf Maandag). Aardappelen. Op bon 433 J/a kilo aardappelen, op Donderdag. Op bon 435 V2 kilo aardappelen, Vrijdag. Op bon 437 1 kilo aardappelen, op Zaterdag. Op bon 439 Va kilo ardappelen, op Maandag. Op bon 441 kilo aardappelen, op Dinsdag. Op bon 441 1 kilo aardappelen, op Woensdag. Veen- of zandaardappelcn 51/-' ct. per kilo, klei-aardappelen 8 ct. per kilo. Suikerkaar t. Op bon No. 13, suikerkaart, pond suiker. Kindermeel. Op bon No. 39, kindermeelkaart, lk pond kindermeel, a 21 ct. per }/s pond. Y i s c h. Op b.on 290 Va pond visdlx. Op bon 391 (4 pond visc'h. Zeep. - Op bon 425 1 stuk huishoudzeep, 23pCt. 100 gram 8 ct., dubbel stuk van 200 gram 16 ct. (vanaaf Zaterdag). Centrale Keuken. Menu's voor de week van 14 tot en met 20 November: Vrijdag: Havermouth met zoete melk op bon 427. Zaterdag: Stamppot, andijvie, aardap pelen met vleesch op bon 437. Maandag: Bruine boonensoep metvleescb op bon 431. Dinsdag: Stamppot, savoyekool, aard appelen met vleesch! op bon 439 en 441. Woensdag: Stampptot, knolraap, aardap pelen met vleeschl op bon 443. Voor weekboekjes zal bon 437 niet in geleverd behtocven te worden. N.B. Wijziging in menu voorbehouden. Mei ie. Tot en mot Zondag 17 Nov. wordt de melk uitsluitend verkocht op onderstaan de bons uit het bonbockje: op bon 354 volle melk, op 356 taptc- of karnemelk op Donderdag 14 Nov. op bon 358 volle melk op 360 tapte of karnemelk op Vrijdag 15 Nov. op bon 362 volle melk, op 364 tapte of karnemelk op Zaterdag 16 Nov. op Bon 366 volle melk, op 368 tapte of karnemelk op Zondag 17 Nov. "De bons zijn alleen geldig op Se aan gegeven dagen, behalve No. 366 en 368, welke bons ook op Zaterdag go'ldig zijn. Yanaf Maandag 18 Nov. wordt alle melk op de mclkkiaarfc geleverd. Achtereen volgens moeten da volgende nummers bp aflevering duidelijk worden doorgestoken op Maandag IS Nov. vakje no. 1; op Dinsdag 19 Nov. vakje no. 2; op Woensdag 20 Nov. vakje no. 3; i Maximumprijzen Volle rauwe tnelk of losse gepasteuri seerde melk. (2 ct. per 0.1 L. Gepasteuriseerde melk, verpakt in fles- scben, 26 ct. per 1 L. flesoh, 23 ct. per 8/10 of 7/4 'L., 14 ct. per 'h, flesch, 13 ct. ,per 4/10 of 3/s flesoh. Gesteriliseerde melk, verpakt *in fles- 'scben, 28 ct. per 1 L. flesch, 25 ct. per 8/10 of ,3/4 L. flesch, 15 ct. per L. flesch, 14 ct. per 4/10 of 3/s L. flesch. Kame- of .taptemelk ct. per L. Gocdkoope melk voor zieken en kinderen 10 ct. per li. Koffie. In het tijdvak varï 1 tot 15 November'is op bon 40 der thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie verkrijgbaar. In bet tijdvak -van 16 "tot 30 November is op .bon 41 der thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie verkrijgbaar. Boter-,- melange- en margarin.e- i kaarten. "Tte Be boil van de boter-, mélange 'A en B en margarinekaarten voor het 2de tijdvak is geldig van, '12 Nov. tot en met 21 November. Broodkaarten. De broodkaart van het 75ste tijdvak is gedilg van 8 tot en met 14 November. Voor verloren gegane worden geen nieu we verstrekt. Voor elk kind beneden één jaar kan op vertoon van een trouwboekje of geboorte bewijs 'én de domicüikaart het gezinshoofd een aanvullingswittcbroodkaaït krijgen, whter ontdaan van ,400 (800) gram aan bons» 1 1 #- 4 Dom iciliekn arte n. Bij Vei huizing naar een andere Gemeente kunnen Dornieiuekaart, bonboekje enz., wel ke door do Gemeente Schiedam werden uit gegeven, tegelijk met do aanvrage om een verhuisbiljet, aan liet Bureau Bevolking worden afgegeven. Men behoeft zich daarvoor dus niet nicer aan hel Levensmiddelen Bureau te vervoegen. Rantsoen voor zieken. Aanvragen om extra rantsoen voor zie ren moeten worden gedaan aan hot Lev. Bureau, 's voorm. van 9—1 uur en 's nam. \an 23 uur. Buitengewone verstrek kingen. Bij bevallingen kunnen hieronder ver melde artikelen worden aangevraagd: li' Liter petroleum (voor lichtlooze ge zinnen). 7pond zachte zeep. 1 pond vleesch. 10 eieren. Aaireullingsbroodkaarl 800 gram (gedu rende 6 maanden). Liter melk per dag. Kindermeel, 2 ons per weck tot 1/2 jaar, 2'/) ons per y eek van 1/2—1 jaar. Aanvulhngs-witlebroodkaart 400 gram. i/_> pond suiker per week. Aan de Burgerij der Gemeente Schiedam. Het vermoeden bestaat, dat sommige ingezetenen 'hun aarclappelenschillen en groontenafval niet aan de ophalers der Ge mecnle afgeven, liet verzamelen hiervan is in het belang van de geheele burgerij, daar met de schillen de melkkoeien gevoe derd worden en bot, bij gebrek aan voe der een vanzelf sprekend gevolg is, dat veehouders hun koeien verkoopen en daar door liet aantal liters melk, dat anders door bedoelde veehouders aan de Ge meente wordt ^elcveid, sterk daalt. Wij vertrouwen, dat de burgerij het belang voor zichzelf zal inzien cn de aardap- polcnscliilien en groentenafval zal afge- ven. Klompenbons. Zij, die aan de Zuidzijde der Nieuwe Ha ven wonen, kunnen de bons in het lokaal Rehoboth, Ploegstraat, bekomen, de overige inwoners in de St. Joris-Doele. Deze bu reaux zijn geopend in Rehoboth de laatste 3 dagen, in de St. Joris-Doele de eerste 3 dagen, beide van v.m. 9 tot 12 en nam van 2 tot 5 uur. Aanvragers moeten de domiciliekaart, hel trouwboekje en bet aanslagbiljet der go meentelijko inkomstenbelasting, een aan slag van f 16.20 niet te boven gaande, medebrengen. Zij, die wegens hun werkzaamheden on mogelijk op de gewone uren hens kim nen aanvragen, worden daarvoor in de gelegenheid gesteld in den St. Joris-Doele op Dinsdagavond 79 uur, in het gebouw Rehoboth Donderdagavond 79 uur, Het gjasverbruide. 1 Oefen u in hët aflezen van den gas meter en controleer dagelijks den stand. Handel voor het aflezen van den gas meter als Ivolgt: 1. Kom pooit met open vlam Lij den gasmeter. 2. Men vindt op de voorzijde van den gasmeter Wier cirkels bij de grootere me ters, drie cirkels bij kleinere meters. De cirkels vermelden, van links naar rechts do duizendtallen, de honderdtallen, de tien tallen en de eenheden Lij de grootere me ter3, en bij de kleine meters in dezelfde volgorde de honderdtallen, de tientallen en do eenheden. In. iederen cirkel staan de cijfers: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, O, als de cijfers Va»-oen uurwerk opklimmende en een wijzer, 3. Noteer Van iederen cirkel het cijfer dat de wijzer het laatst heeft overschreden, be gin met de duizendtallen, noem Vervolgons do honderdtallen, de tientallen on "da een heden, schrijf die cijfers van links naar rechts .naast elkaar en het dan verkregen cijfer wijst den, meterstand parn De e'scfcen fier S. S). A. P. en H. Y. Y. I11 Odeon was gisterenavond door de S. D. A. P. en den Schied. BestuurJers- liond een vergadering belegd ter ondersteu ning dor bekende eischen der arbeiders, georganiseerd in S. Da A. P. en N. V. V. Na een inleidend, woord van den heer Dinkeluar, die dezen tijd een prachttijl noemde, kreeg de beer A. B. de ZeeuW, lid der Tweed© Kamer, het woord, die begon met de opmerking: Wjat onze pro paganda en onze theoretici niet hebben kunnen bereiken, dat bèeft de oorlog ge daan. Spr. kan niet meer bijhouden, welke vorsten zijn gevlucht of afgezet, maar hij weet wel, dat die zelfde vo,rsten in 1914 do oorlogsfakkel ia Europa liebben gewor pen oui roem te verwerven. Evenals Jozef eenmaal tegen zijn elf brooders kon zeggen: „Wat gij ten kwade gedacht hebt dat heeft God ton goede gekeerd", zoo gaai het nu ook ion opzichte van het misschien 2 X 11-tal koningen, die den oorlog heb ben ontketend. De oorlog is begonnen tegon de socia.- lislen on voor do koningen, en de oor log is geëindigd voor de socialisten en tegon do koningen. Spr. ging daarna hei zondenregisler v»n don Duitschen keizei na. Ondanks alle ellende die de oorlog hcefl gebracht, en do offers dio hij geëisoht heeft, is het toch' ©on prachügen tijd, wanl tegelijk mot do keizers e» koningen moei ook het kapitalisme verdwijnen. Knusjes heeft do vroegere regeering, mei Cort v. d. Linden en L-oudon ban 't hoofd, ons buiten den "oorlog gehouden, maar als men gedacht heeft nu weer knusjes te kunnen doorgaan, om weer millioenen brf elkaar te schrapen, dan heeft men .ver keerd gerekend. Do brand in de Harskamp heeft ineens een licht geworpen op het leger, 'dat nu bleek niet moer betrouwbaar te zijn voor do kapitalisten. De plotselinge gewijzigde houding van den tegenwoordige» minister igwaarschijnlijk het gevolg geweest van goede gedienstige geesten, en is tot nu toe een knuss© revolutie geweest. Men is, na hel gebeurde in Duitschland, bang ge worden cn nu komt de regeering met do belofte tol gedeeltelijke demobilisatie. Maar do revoiutiestroom die uit het Oosten kwam, is niet kunnen worden tegen gehouden aan de grenzen. En, de revolu tie hoeft het Nederlandsche proletariaat gereed gevonden. Thans zullen de arbei ders nemen, wat gereed voor hun ligt. Die oisehen zijn te Rotterdam geformuleerd en door rnr. Troelstra in de Tweede Ka mer aan heel Nederland kond gedaan. Do minister heeft gisteren nog aange maand om rustig te blijvep, want er kwam meer brood, meer vet, enz. En Srneenk, de leider van Patrimonium, heeft vandaag in de Tweede Kamer een pleidooi tegen de revolutie gehouden en ook de heeren Treub en Nolens hebben daar tegen ge waarschuwd. Spr. roept de Chr. arbeiders toe eens te denken aan 1903, foen zij met schoone beloften zijn gepaaid, om maar de staking den kop in te drukken. Ze worden nu bang gemaakt voor do revolu tie. De Chr. arbeiders in Duitschland wor den in de vervulling Van hun godsdienst plichten niet belemmerd. Zij worden echter wei door de kapitalistische pers vergif tigd. Ecu minderheid regeert thans ons land, n,l. een kapitalistische minderheid. Spr. komt op tegen de verdachtmaking dat de soc.-dem. boisjewiki zijn. De minister van binnenlandscbe zaken, die 4 weken geleden nog verklaarde niets voor vrouwenkiesrecht te voelen, verklaar de vandaag, dat de regcering hot ,op prijs stelt als de Kamer het vrouwenkiesrecht zou aannemen (applaus). En er zullen nog wel meer tegemoet komingen -worden gedaan. De soc.-dem. zul len echter niet rusten voor allereerst de oude Eerste Kamer is opgeruimd. Ten slotte wekte spr. op om in dezen prachligen tijd trouw en bezonnen het pa rool van de leiding te volgen. Daarna nam de heer J. Brautigam, lid van den gemeenteraad te Rotterdam, het woord, nadat door enkelen de Internatio nale was aangeheven. Spr. begint met er op to wijzen, dat in Aug. 1914 de soc.-dem. overvallen zijn door den oorlog, terwijl de volken onder do valscho leuze van oen verdedigingsoor log tegen elkaar werden opgejaagd, pmdat de kapitalisten elkaar de wereldmarkt be twistten. De beschermheer van de Duitsche kapitalisten was altijd de keizer, die de grootste vijand was van do arbeidende klasse. We hebben nu echter niet meer te lang achterwaarts te staren, maar we moeten thans vooruit zien, nu het gezag van het Junker-regiem is vervangen door do democratie, wat tot zegen zal worden van de geheelo wereld. Spr. hoopt, dat de vroegere vijanden van Duitschland do kans zullen openlaten om een nieuwen staat van zaken te scheppen. Mochten de impe rialisten echter Duitschland willen vernie tigen, dan hoopt spr., dat de arbeiders in de Entente-landen hun dat zullen beletten. Dit groote wereldgebeuren zal zich in geheel Europa voltrekkon. Spr. wijst op de verklaringen van Lloyd George, die vele cischen inwilligt, ten behoeve van den En- gelschen arbeider. En deze groote beweging, die zich in -Europa voltrekt, zal niet aan ons land voorbijgaan. De leiding van het proletariaat heeft een stel eischen samengesteld en die belichaamd in ©en 15-Lal punten. Spr. gaat deze eischen één voor één na. In verhand met den eisch van afschaf fing dor Eerste Kamer, welke niet kan ge schieden zonder grondwetsherziening, zegt spr., dat de regeering dan maar een grond wetswijziging moet aan do orde stellen. En Wil men dat niet, dan moet de hoerschendo klasse maar eens bedenken, hoe in naburige landen wijzigingen zijn tot stand gekomen, ook zonder officinale grondwetsherziening. Spr. noeml do eischen .grondig en revo- lutionnair. Hoe zullen die eischen tot spoe dige verwezenlijking komen? Tweo moge lijkheden beslaan, n.l. door overleg, als do regeering buigt voer de wenschen van de arbeiders (en dat zal spr. welkom zijn) en indien de eischen niet bereikt worden met deze regeering, dan zonder die 'egenwoordigo regeering I Het a(gemeen ar beiderscongres zal a.-s. Zondag bepalen, hoe het dan moet gebeuron. Hot zou kunnen zijn, dat we voor groote moeilijkheden ko men te staan, evenals onze oostelijke buren, aldus spr., en daarom wekt hij op, trouw le blijven aan de groote arbeidersorgani satie en rust en kalmte te bewaren. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin de vergadering haar sympathie voor do beweging en haar vertrouwen in de leiding uitsprak. De belangstelling voor deze vergadering was zoo groot, dat tegelijkertijd ook oen samenkomst plaats had in hot Volksgebouw (Tuinlaan), waar achtereenvolgens do heer P. de Bruijn, wethouder te dezer stede, en de heer De" Zeeuw het woord voorden. Ofschoon het hier wel een weinig rumoe riger was, had ook deze vergadering, even als die in Odóom, een kalm verloop. «J-wvplV! HSR Tweede Kamer. Met het oog op den ernst der tijden en het gioolc gewicht der debatten die gisteren in de Tweede kamer hebben plaats gebild, nomen wij ditmaal bij uitzondering het Kamerverslag van de ,,N, R, Ct.'1 over en laten het liier volgen. Gevaarlijk spel. Nog ik het tijd om tot inkeer te komen. Als de oude democraat in mr. Troelstra met is gestorven, zal hij na de krachtige, vernietigende redevoeringen, welke heden aan zijn fantastisch plan, zijn revolutionair avontuur werden gewijd, tot de erkentenis moeten komen dat hij gedwaald heeft. Ter rorisme, tyrannie, dwang van een minder heid, ondraaglijk geweld, is er eene der qualificaties, welke door de heeren Treub, Marchant en Smeenk oau den be raamden aanslag, den voorgenomen staats greep werden gewijd, die niet een ontzet tende blaam inhoudt voor den man, die steeds voor enkelvoudig algemeen kiesrecht is opgekomen? De man, die eens bloemen zond aan minister Cort van der Linden, verheugd als hij was, dat door algemeen kiesrecht en evenredige wertegenwoordi- ging de volkswil meer dan ooit tot zijn recht zou komen, zegt nu miet een stuitende 'mengeling van cynisme en zelfoverschat ting: „Wat wij in getal missen vergoeden wij in kwaliteit''. Welk een perspectief (aldus terecht mr. Treub) opent de anti democratische zelfverheerlijking. Na de be oogde dictatuur van de minderheid wenscht de heer Troelstra o. a. invoering van alge meen vrouwenkiesrecht. Wat echter zal ge schieden, als /gelijk te voorzien walt) ook in dat geval de groote meerderheid der stemmen op niet-sodalistische afgevaardig den uitgebracht wordt? Zal mr. Troelstra „de ongekroonde koning'' zich dan gelaten terugtrekken, of" zal hij opnieuw de prik kelende phrase doen schallen, welke ons gisteren in de ooren klonk: „Wij wegen de stemmen in stede van zo te tellen". Zal hij dan den volkswil eerbiedigen of opnieuw do meerderheid tewor.seeren en overdon deren? De uitdrukkingen zijn van mr. Treub, ons schijnen zij ter kenschetsing van do houding der sociaal-democraten geens zins te kras. De houding der sociaal-democraten? Maar is hot wel zeker, dat allen het met mr. Troelstra eens zijn? Reeds in ons Avond blad werd er op gewezen, dat de heer K. ter Laan zich heel wat gematigder dan zijn partijleider heeft uitgcdrukL Vergisten wij ons niet zeer, dan hoorden wij een soci aal-democratisch afgevaardigde mompelen: „Precies hetzelfde heb ik ook gezegd," toon mr. Treub met klem van redenen betoogde, dat er van do democratie der sociaal-demo craten niets overbleef, als niet alle uitge brachte stemmen eenzelfde waarde hadden. Men fluistert trouwens, dat er in de sociaal democratische fractie vnj belangrijk mee- ningsverschil bestaat; mr. Bink en mr. Treub zinspeelden hierop zelfs reeds in hunne redevoeringen. Als de roode heeren (althans enkele roode beeren) nog een greintje gezond verstand over hebben, ge- yen wij de hoop niet op, dat zij voor Za- berdag den despoot in spe, mr. Troelstra, tot inkeer zulLen weten te brengen. Het ware woord, dat mr. Marchant hem toevoeg- do: „Buiten de; S. D .A. P. hebt gij qleclits tegenstand te verwachten" zal wellicht ook zijn invloed doen gelden. klaar de Boisjewiki dan? Ach, deze man nen, wier woordvoerder Wijnkoop zelfs heden nog den heer Troelstra voor „bur gerlijk" durfde uitmaken; die hem kort weg het ultimatum in hot gezicht slinger de: „óf bij ons, óf bij de bourgeoisie; tertium non datox"; die resoluut uitroe pen: „mon kan niet begelijk revolutionaire arbeiders- en soldaten-raden en handhaving van orde en rust wenschen" en ,de huis waarts "koerende lichtingen mir nichts dir nichts tot daden van geweld opruien, deze mannen willen hem wel helpen bij het maken van ©en revolutie („maken" zei mr. Marchant terecht, waar alle spon taniteit aan dit semi-Pruisisch na-aapsel vreemd is), maar slechts met deze bijge dachte, dat spoedig hun haan koning za? kraaien cn hot dep stokebrand mr. Troel stra weldra zal vergaan ais nurgemecster Tcllegen, wiens heengaan de heer Wijnkoop reéds thans vol hartstocht eischt. Voordat de revolutie halverwege zal zijn aldus Jnr. Treub zal mr. Troelstra do leiding niet don heer Wijnkoop moeten doelen! spoedig daarna zal hij die aan dezen laat ste moeten overgevon. Do Bplsjewiki zijn geen bondgenoofen, maar gevaarlijke Con currenten. En overigens? Van den fleer Smeenk heeft mr. Troelstra kunnen vernomen, dat de Katholieke en Crhistolijko arbeiders als één man tegenover hem staan; het is trouwens bekend genoeg, dat de Katholie ken (een vel sterker© groep in den lande clan do sociaal-democratie) tot krachtigen tegenweer' bereid zijn, als mr. Troelstra het mocht wagon, tot daden van geweld over te gaan en de ontzettende verant woordelijkheid voor con nootleloos bloed bad op zich te laden. Zij zijn dan in hun recht komen immers voor wet, recht en orde op; alle aansprakelijkheid valt terug op de roervinken en oproermakers. Even min is (de heer Treub Constateerde het heden uitdrukkelijk) de in kracht toene- mende arbeidersbeweging van Troelslra's staatsgreep gediend., Hen allen, alle rus tige burgers, vindt hij tegenover zicli cn tevens last not least een rogce- rimg, die niet voornemens is te wij le en voor lieden, die langs den illegalen weg verbeteringen willen aanbrengen, die dus onder schoone leuze tcrroriscercn en tyranniseeren. „De rogecring wijkt niet". minister Ruys de iBleerenbroeck zei het met nadruk en luide bravo's getuigden, hoezoer de groote meerderheid der Kamer dit krachtig, zelfbewust optreden waar deerde. Een andere houding ware trouwens (om het woord van mr. Treub te gebrui ken) „plichtverzaking"; het is roeping en plicht der regcering, onze staatsinstellingen te verdedigen en blijkens haar jproplama- tie zal zij dat doen ook. Onze staatsinstellingen, wat is er eigen lijk (behoudens betrekkelijke détails, waar op wij straks terugkomen) op aan te mer ken? In Rusland, Oostenrijk, Hongarije, Duitschland voltrekt zich nu (mr. Trouh constateerde het terecht) een politieke revolutie. Men kende daar niet in die mate ais wij het vrije recht van vereeniging en vergadering, de vrijheid van druk, het ver- doorgevoerde beginsel der ministerieel© ver antwoordelijkheid. Wat men daar thans hofipi te verkrijgen, bezitten wij in be ginsel reeds sinds 1848. Dank zij het alge meen kiesrecht en de evenredige vertegen woordiging zijn onze staatsstellingen dooij en door democratisch. Hoe kan do hees Troelstra (die altijd veel te veel naas Duitschland gekeken heeft) er dan toch toe komen, de Duitsche revolutie voor Neder land pasklaar te maken, ware het niet, dat hij een bijgeloovige vereering koesterde voor alles, waarop het merk „made in Germany" voorkomt 1 Het groote onderscheid tus- schen hier en ginds ziet hij geheel over het hoofd. Hier (om ditmaal mr. Marchant le citeeren) niet het faillissement van een staat, steunende op militair geweld; hier geen afgetobde mannen aan liet roer van staat, moe en uitgeput en geknaagd door hun geweten. Daar tal van reëele klachten; hier pietepeuterige griefjes, gelijk bijv. de weeklacht over den invloed van den Eco- ncanischen Bond, die tot dusver (aldus mr. Marchant) evon weinig schijnt te hebben beleekend als de Raad van Defensie, d. w. z, niets. Wij laten nu daar, dat men er in Duitsch land nog niet is, dat daar (do hoer Smeenk constateerde dit terecht) zich nog allerlei onaangename verrassingen kunnen voor doen. Zou de groote meerderheid der Ne derlandsche bevolking de ontreddering aan gene zijde der grens het hoogste goed ach ten en ter wille van een bedenkelijk „expe riment" de kans willen loopen, hongersnood en ellende over ons vaderland tc brengen? En dat juist thans, nu samenwerking meer dan ooit plicht is om de oude welvaart to horstellen, nu de kans groot schijnt, dat wij binnen korten tijd voorraden levens middelen en grondstoffen van de geasso cieerde mogendheden kunnen betrekken, mits slechts een groep Nederlanders zelf niet storend tusschen beiden treedt. Brood graan, rijst, meststoffen, veevoeder zullen (behoudens de nauwelijks twijfelachtige goedkeuring der Amerikaanse!)© ïegeering) te onzer beschikking worden gesteld, wil men dat alles op het spel zetten? Wil men op gewelddadige wijze een regeeringj verdrijven, die stellig van goeden wille is, gelijk uit allerlei maatregelen en toezeg gingen blijkt Is die regcering niet in overeenstem ming met den volkswil opgetreden? Ieder weet, dat zij meer dan tweemaal zooveel afgevaardigden achter zich "heeft dan de tyran-in-spo Troelstra. Wat meor zegt, zij durft een nieuw beroep op hot Nederland se!) 0 volk aan. in tegenstelling m.et de on ruststokers, die slechts speculecren op de vrees eencr geïntimideerde meerderheid. De regeering toch zal niet slechts in menig opzicht medewerken tot het treffen van crisismaatregelen on het invoeren van so ciale hervormingen gelijk de Katholieke ar beiders op hun wenschenlijst hebben ge plaatst; zij stolt bovendien, blijkens de uit drukkelijke verklaring van minister Ruys do Beerenbrouck prijs op een uitspraak; van het geheele Nederlandsche volk. Daar om hoopt zij, dat het wetsontwerp-Marchanf tot invoering Van algemeen vrouwenkies recht spoedig zal worden behandeld. Een gélukkige greep der regocring, dia daarmede den revolutionnaircn het laatste (overigens reeds Zeer zwakke) motief tot het ondernemen van oen omwenteling uit do handen geslagen hoefl. Ware tiet dan sociaal-democraten ernst met hun demo cratie geweest, zij zouden deze regeierings- verklaring hebben toegejuicht. Niets van dat al. De mannelijke afgevaardigden scho nen eer wrevelig dan opgetogen en do cenigo vrouw het is schier ondenkbaar, maar waarschold op do „bourgeoisie", bolde do vuist, liep halverwege paar do regeeringstafel en hoonde: „Nu moeten da vrouwen komen I" In dien hoon lag een verbeten, spijt, de verholen erkentenis: „na invoering van Vrouwenkiesrecht zal eerst recht blijken, dat wij, slechts een minder heid vertegenwoordigen. Was dat een hou ding, Suze Groeneweg, 'do eerste vrouw "in het parlement, waardig? Zij veelde zich niet allereerst vrouw, maar terro rist©, volgelingen Van don „ongekroonde» koning" Troelstra. Waar de rcg-ecring zelve op tleze wijze do volksvertegenwoordiging te ge m oei. tr ec d t, is den Tevalutionnaircn oen "troef uit da handen geslagen. Mits zij slechts don weti telijken weg bewandelen is zeer veel te bereiken; regcering cn volts vertegenwoor diging zijn van goeden wille. Be boeren, Rink, Treub cn Marchant althans warm het hierover eens, dat spoedig langs legalon weg ^groote democratische hervormingen, zoowel op wetgevend als op socïaal ge bied" moeten worden ingevoerd. Do heer Rink had dit in een motie neergelegd; de heeren Treub cn Marchant betoogden op hun wijze hetzelfde. Voor een spoedige beslissing over, oen snelle invoering van het vrouwenkiesrecht waren beiden te vinden; de Eerste Kamer zou zoomin de een als de ander bjj een nieuwe Grondwetsherziening met loede oogen zien verdwijnen. Zij was tevaak ecu sta-in- den-weg, klaagde mr. Treub, die eronder- vinding van heeft. En waar niets het volk zoozeer verbittert als de langzaamheid van onze wetgeving) een langzaamheid, waar aan overigens de S. D. A. P. grootelijka schuld heeft), waar bij bestendiging van de tot dusver gevolgde methode ons par lementaire stelsel langzaam wordt ver moord, zal naast, grondige herziening van OP

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1