Schiedamsche Courant. Uit de Tweede Kamer. TWEEDE BLAD gTiÊiiiliÜlvS- (Zaterdag 18 Januari 1919, No. 15958.) Wij Kobben nog niet de plaatsruimte ge had om een woordje te zeggen over de rede, die de heer Ossondorp op 19 Decem ber van het vorige jaar in do Tweede Ka mer pver de bevrediging op onderwijsge bied heeft gehouden. Een reien, die reeds daarom veel belangstelling' had, omdat ze uitgesproken werd door den voorzitter van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, d. w. z. van de grootste onderwijzers vak- vereeniging in den lande, «i wist men dan ook wel vooruit wat geluid men in deze zou krijgen te hooren. De heer Ossendorp is toch voorstander van de verplichte neu trale staatsschool, en zou dus, had lnj de macht daartoe, alle andere lager onder wijs in Nederland verbieden. Met verbijs terende openhartigheid verklaardehij dan ook jn de Tweede Kar j, dat hij het ge.aarlijk vond zijn denkbeelden door te zetten, zoolang de meerderheid van het Nederlandsche volk daartegen was gekant, maar toch, telkens als de schoolstrijd van Rechts fel oplaaide, kwam de gedachte bij hem op, of het niet goed zou wezen den strijd maar uit te vechten. Maar, nu eenmaal de Bond van Onderwijzers zich bij de pacificatie "heeft neergelegd, en de heer Ossendorp als lid van de S.D.A.P. de finan- cieelo gelijkstelling heeft moéten aanvaar den, zal hij daartoe loyaal medewerken. Men zal het Zeker met ons eens zijn, dat in dezes houding alle frischheid zoek is. Wie, als hij voorstander is©van de verplichte neutrale staatsschool, moet voor zijn ideaal strijden en blijven strijden, eu had de groote vakvereeniging, waarvan hij de leiding heeft in gelid moeten stellen, om voor het schoone doel te strijden, wat hem toch zeker, gezien zijn bekenden in vloed in den B. v. N. 0|., niet had kunnen mislukken. Heeft de heer Ossendorp uit politieke overwegingen van dien strijd af gezien? Neen, dan hebben ds voorstanders van het bijzonder onderwijs het toch an ders gedaan; die hebben in 187S hunne actie allerminst stopgezet, omdat de liberale reus van meaning was, en het ook niet onuitgesproken liet, „dat de minderheden maar onderdrukt moesten worden", omdat „de meerderheid van het Nederlandsche volk tegen hun actie was gekant". Het was zeker niet onjuist, dat de Keer de Savornia Lobman opmerkte, dat de rede van den heer van Qssendorp hem herinner de" aan oude tijden, en'dat ze even goed door den heer Tydeman had kunnen gehou den zijn. Maar ons verwonderde die rede niet, omdat de sociaaldemocraten tot de felste anti-ctericaten behooren, wat natuur lijk is, omdat zij zeiven clericaal zijn. Dit lijkt paradoxaal, maar is het niet. De _bo- ciaa'-democraten zijn toch ook dogmatici, al leren zij dan ook niet uit Benige open baring maai' hun Bijbel is Mars Standaard werk, en hunne congressen zijn^ voor hen in de i itspraken daarvan even bindend als de concilies voor de Katholieken. En vrij- heidsun hebben zij hoelemaal niet, zooals wij in de Novemberweek hebben gezien, toen üj met geweid hunne heilstaa.tsbegrippen aan ons allen wilden opdringen. Wiat echter voor den hoer Ossendoi*p een moeilijkheid is, is dit, dat hij thans lid is van een Kamerfractie, waarvan twee leden, de heeren Troelstra en K. ter Laan, als leder van de Staatscommissie voor het Or derwijs, krachtig hebben medegewerkt aan de bevrediging op onderwijsgebied, ter» wjjjl mannen als Alberda, wethouder van Onderwijs in den Haag, en Vliegen, wet houder ,van Financiën te Amsterdam, en ook Troelstra zelf, zich vaak openlijk tegen het Ossendorpscbe stresten hebben verzet, zij het dan ook, dat dit alles in hoofdzaak om politieke redenen geschiedde. Maar nog moeilijker is de zaak voor de Kamorfrac-1 tie, iaan wie do S. D. A. P. nu, juist geen dienst heeft bewezen, door haar met den •Voorzitter van don B. v. N. O. te ,.vex-< sterl en zuilen wij maai' zeggen, opschepen is zoc-'n onaangenaam woord. En de heer KL ter Laan, in vroeger tijd en ook thans nog woordvoerder van zijn fractie, als het onderwijszaken geldt, kwam dan ook Dins dag 1.1. betoogen, dat-sinds 1902, toen de S. Di. A'. P. met do Groninger schooft motie kwam, zij altijd gestreden heeft vooi; volledig recht voor de bjjzondere school ojyerföo geheele lijn, mits onder voldoende! Waarborgen Van deugdelijkheid. Hij formu leerde do wenschen van zijn partij te dezen opzichte aldusWij wenschen geen. doel IVan het volksonderwijs door de Overheid anders te zien behandeld dan het andere, doch stellen daarbij den eisch, dat heU Volksonderwijs zoo goed .inogeljjk moet rijn. Dja heer K. ter Laan nam daarmee lijn recht positie tegen den heer' Ossendorp, zooals ,hem van verschillende zijden in her innering werd gebracht, blaar hij maakte zich daarvan af, met de opmerking, dat de hoer Ossendorp slechts ,v;oor zichzelf had gesproken, en dat deze mans genoegl was om zich zeiven te verdedigen. Het zal wel ïzoo wezen, maar Van dit „mans zijn" bleek niets, daar de heer Ossendorp1 bij de replieken niet meer in de vuurlinie kwam. De heer ter* Laan nam daarbij ook stelling tegen den heer Van Ravesteijn, die, zich minder dan de heer Ossendorp bekreunende oin de vraag, wat de meerderheid er van denkt, voor de verplichte neutrale staats school blijft strijden, ook om den ontmen- schelijken invloed (maak er niet on men schel ij ken 'invloed van, o, zetter!want Se heer van Ravesteijn bedoelt met dit b'arbaarsche Nederiandsch menschverlagem- den invjoed), die de tegenwoordige arbeid op den arbeider uitoefent Waar dat zoo is, zegt do heer van Ravesteijn, behoort hot de taak te zijn van de volksschool, van do eerste levensjaren af, .om het arbei derskind een zoodanige harmonische oplei ding naar lichaam en geest to geven, dat, wanneer jemand eenmaal in hot productie proces als volwassen of jeugdig arbeider moet worden aangewend, hij dan ook in rijn opvoeding1, in rijn geheel door die opvoe-, ding geschapen wezen, eon tegenwicht van de tegen de onmenschelijke uitwerking van het huidige productieproces. Daarom wil hij hebbende eenholdsscliool voor heel dc( natie, do nenheiclsscbool, waarin geen plaats meer is voor clericaal, kapitalistisch of welk sectnrisch onderwijs ook, doch waar alle kinderen des volks opgevoed dienen te worden tot menschen, vrije, gelukkige, wetende en bewuste mannen en vrouwen, die vrij tegenover de natuur, tegenover elkander, nog slechts één 'hoogste gebod, één norm voor hun _gedrag erkennen: de menscbelijke solidariteit^, het: help uw naaste, opdat het u zelf wel_ga. Dat is alles zeker niet zonder zwier ge zegd; de heer Van Ravesteijn vergeet hier bij echter twee zaken. In de eerste plaats, dat tienduizenden en nog eens tienduizen den Nederlanders diep rampzalig zullen we zen, als hun kinderen opgevoed worden in do leer der S. D. P., en in de tweede plaals, dat in een vrij land niet de heer Van Ravesteijn of wie ook zal hebben te decreteeren hoe onze kinderen zullen wor den opgevoed, maar dat wij ouders daar over zullen hebben te beslissen. Het goedo van de rede van den heer Ossendorp, dit tot besluit over deze zaak, is, dat, al heeft die spreker zulks dan ook niet bedoeld, weer eens goed uitge komen is, boe groot do meerderheid in de Kamer is, dio een eind wil aan den politieken schoolstrijd. Alleen de- Bolsje- wiki zijn er vierkant tegen, terwijl de hee ren Ossendorp, Do Muralt, Otto en de Vrije Liberalen wel met zeer lange tanden in don verzoeningskoek zullen bijten, en ook do anti-revolutiormairen staan, den lei der getrouw, zeer geieserveerd tegenover liet vraagstuk. Maar de volbloed voorstan ders zijn dus 76 man sterk. Wij hooren onzo lezers reeds vragen Is de Kamer opnieuw bijeengekomen, en heeft de heer Wijnkoop zich niet geweerd? Natuurlijk heelt hij dat; dit interpelleerend perpetuum mobile is Dinsdag 1.1. begonnen met te vragen wanneer zjjn interpellatie over het niet-toelafcen van den vertegen woordiger der Sovjet-regeering hier te lande plaats zal hebben. De heer Schaper mocht terecht opmerken, dat liet van oneindig meer belang voor ons land is hoofdstuk X in behandeling 1e nemen, opdat men met Minister van LTsselsteijn over do levens- middelenvoorziening van gedachten zal kun nen wisselen, en voor eenmaal in zijn leven ging do heer Wijnkoop op den goe den raad van den oer-vijand in, en stelde nu voor, dat zijn inteipellatio dadelijk na de behandeling van Hoofdstuk X aan do orde zou komen. De Kamer was echter blijkbaar het geïnterpelleer van den heer Wijnkoop moe, en zijn voorstel werd met 46 tegen 29 stemmen verworpen. Maar heel wat erger was zijn Ijcdnjf op den volgenden dag. Toen deelde de voor zitter aan de Kamer mode, dat het hem voorkwam, dat het do Regeering niet an ders dan aangenaam kon zijn, wanneer ze wist, dat do uitnoodiging, die ze tot Pre sident Wilson heeft gericht, om ook hier te lande to komen, de volkomen instem ming der Kamer heeft. En dat hij daarom namens de Kamer zal mogen verklaren, dat zij die uitnoodiging zeer toejuicht en dat ze hoopt, dat de President daaraan ge volg zal geven. „■Terwijl de Kamer daarover met krachti", applaus haar blijdschap te kennen gaf, stond de heer Wijnkoop to bulken ais een koe, die het slagersmes op zich af ziet komen, en door het applaus heen werden de klan ken gehoord als: Komedianten, en ik pro testeer! Toen hét weer stil was, vroeg hij het woord, dat hij natuurlijk over deze zaak niet kon krijgen, en dat heen dan ook geweigerd werd. Van daar dat hij een voorstel deed, om discussie too te laten over de mededeeling van den voorzitter, wik voorstel echter met 57 tegen 15 Blom men verworpen werd. Er waren waarachtig nog 10 sociaal-democraten, die zoo bang zijn voor het verwijt van Wijnkoop, dat zij verburgelijkt zijn, dat zij aan dit nonsens- voors'el hun stem gaven. Wij vermelden daarom gaarne de namen van die sociaal democraten, die nog genoeg nxggegraat, be zaten om zulks niet to doen; het waren de hoeren Schaper, van der Tempel, Ger hard, do Jonge, Albarda en Hugenholtz._ Natuurlijk zou President Wilson er niets minder van geworden zijn, als de h'eer Wijn koop in het lieflijk taaltje, waarvan hij zich bij voorkeur ploegt te bedienen, op hem ware losgetrokken. Maar waar wij dozen waarachtigen beschermer der klom© naties willen op de hoogte stellen van ons recht, en waar het den President bij zijn veelom vattende taak eenc opoffering zal zijn als hij tot ons komt, brengt de eerste plicht! der wellevendheid met .zich, dat wij hem niet eerst in ons Parlement laten uitschel den voor al wat leelijk is. Wij Nederlanders kunnen makkelijk zeggen: 0, het is Wijn koop maar, maar voor het buitenland blijft hij lid van het Parlement, èn_ dat wordt juist in de Vereenigdo Staten iets geacht, waartegen men hoog moet opzien. Een man, die zoo mot alle vormen gebroken heeft, dat hij zijn medeleden voor lafaard en leuge naar uitmaakt, is daar eenvoudig niet denk baar. Toch' is het aan één kant jammer, Eat vrij den heer Wijnkoop niet hebben mogen hoo ren, want nu moeten wij er naar raden, wat hij tegen Wilson heeft, hij de vurige Entc-nteman, die niets liever zou willen dan dat de Duitscho keizer onmiddellijk aan zijn vijanden werd uitgeleverd, en die waar schijnlijk het als toppunt van geluk zou beschouwen, als alle Duifschers, met Schei- demann, Ebert en Noske voorop, van den aardbodem werden weggevaagd. Maar er rijn nu eenmaal menschen, dio tegen „alles" zijn, en die zoo gloeien voor hun volk, dat zo als de veldwachter worden, die zjjne vrouw en kinderen in hechtenis nam. De debatten over het Onderwijs hadden een kalm viy-loop, en do nieuwe minister van Onderwijs, Dr. de Visser, bloek zich zeer behoorlijjK: in de begrooting te heb ber ingewerkt. De eerste groote zaak, dio van den Onderwijsraad, wanvran het ont werp tegelijk met de begroeting* van onder wijs aanhangig was, heeft hij reeds gewon nen me! 68 tegen 3 stemmen. De drie aan wezige Bolsjewiki stemden toch tegen, om dat rij alleen dan van zulk een Raad willen wete-n, als ook de scholieren over de samenstelling daarvan meestemmen. Inder daad, dat zeiden zij bij monde van Boml- neo Kruijt. Naar /dien onderwijsraad is sinds jaren Verlangd, en de zoogenaamde Bcvredigingsj commissie heeft dien raad dan ook Sn baar voorstellen opgenomen. Die raad zal de eenheid in ons onderwijs, die wij maar al te zeer missen, moeten geren. Dr. do Vis ser heeft zich op het ons inziens zeer juiste standpunt gesteld, dat die Onderwijs raad wiel hela nghebbenden zal moen hoo ren, .maar dat 'zijn leden nooit bolingheh hendon zullen mogen zijn. Dio Raad zal ver deeld rijn in vier afdoolingen', die zich respectievelijk met het hoeger onderwijs, het algemeen vormend hooger en het al gemeen .vormend middelbaar onderwijs, het algemeen vormend lager en het voorberei dend lager onderwijs, en met het vakonder wijs, zulten bezig houden. De al to zeer verwaarloosde lichame lijke opvoeding zal nu krachtigen steun krijgen door de oprichting van een Centrale gymnastiekschool, d. w. z. een instituut, waar onze gymnastiekleerarea en gymnas- tiekonderwijzers die opleiding zulten krij gen, dio ze inderdaad behoeven om ge heel berekend te zijn voor hun taak. Op dit oogenblik was er voor deze school slechts een memoriepost op de begrooting uitgetrokken, zoodat wij de eigenlijke dis cussie over do school eerst zulten krij gen, als de suppletoir© begroeting daarvoor aan de eer te komt. Over het geheel kwamen de debatten oVer deze begroeting, die niet ten einde gebracht is, daar do Kamer Vrijdag den ge- heulen dag in de afdeelingen vergaderde, zelden tot levendigheid. Hot was hier een wensehjo, en daar oen amendement]e, en de Minister, die reeds als Kamerlid do vleesch gewerden vriendelijkheid kon ge noemd worden, wist veten tevreden to stel len, en kleedde zelfs zijn afwijzingen in dien behaaglijken vorm, dat het den hoor der den indruk moest ^geven, dat hot hem leed deed den aanvrager piet ter wille te kunnen zijn. Het debat herinnerde ons ook aan een zacht murmelende beek; men weet dat, ais men ©enigen tijd luistert naar zacht kabbelend water, dat do oogleden zwaan worden, en dat Morpheus u in rijn macht krijgt. Hot was zeker om dio kans te ont gaan, dat zoovete Kamerleden elders waren dan in het vergaderlokaal, zoodoende viel or dan ook niet aan to denken om ovor do weinig beteekenende amendementen te stemmen; dat moo«t tot later worden uit gesteld. De oenige van de Kamerleden, die Mi nister De Visser eenige onaangename oogen- blikken heeft bezorgd, is de heer Duy- maer van Twist, en dat bewijst wei dat fijngevoeligheid nu juist niet de hoofd deugd is van dit Kamerlid. Men zal zich torh herinneren, dat er in den verkiezings strijd een conflict tusschen. deze beide hee ren is afgespeeldde heer Duymaer van Twist had Dr. do Visser beschuldigd van als op per-vei d p red i k er de belangen van de geestelijke verzorging dos soldaats niet ge noeg ter harte to heblieii genomen. Deze hoeft toen zijn beschuldiger in hot C'hris- teljjk-IIistorische blad „Da Ncderlandm" ge sommeerd bewijzen voor zijn beschuldiging hij te brengen, maar die bewijzen zijn uit gebleven: wel zijn er van andere zijde do betuigingen gekomen van dankbaarheid voor het vele, dat Dr. do Visser in die functie heeft verricht, en dat heeft niemand ver wonderd, want men weet hoezeer do zaak der veldprediking den'tegenwoordigen Mi nister van Onderwijs ter harte gaat, en hoe conscientious hij do dingen pleegt aan te pakken, die aan zijn zorg zijn toever trouwd. Et bestond dus conflict tusschen deze belde mannen, en waai dit er eenmaal was, had do heer Duymaer van Twist, nu het een principieel verschil gold, namelijk do Zondagsrust, dit maar moeten laten uitvechten door den leider van zijn partij, den heer Van der Voort van Zijp. De zaak is, Eat do heer Duymaer van Twist geen enkele subsi dio uit 's Rijks schatkist wil toegekend zien aan verecnigingen, dio de lichaamsoefening betrachten en bevorde ren, als daaraan niet do voorwaarde ver- 'bonden wordt, dat deze oefening niet op den Zondag zulten worden gehouden. Hot is hen niet genoeg, dat de Minister daaraan de> voorwaarde verbindt, dat de oefeningen niet zullen mogen beginnen voor één uur, opdat een ieder eerst rijn gods dienstige plichten zal kunnen vervullen; heit kan hem niets schelen dat het verbod om Zondag rich te oefenen duizenden, die ia de week daarvoor geen tijd hebben, van die oefeningen zou uitsluiten, hij behoort eenmaal tot die menschen voor wie het woord, dat deSabbath is om den menschen do mensch niet om den Sabbath niet Ï3 •geschreven. Hij heeft zich indertijd onsterfe lijk belachelijk gemaakt door van Ta.ma te ©ischen, dat deze de groote landbouwten toonstelling in 1912 in Den Haag gehouden niet zou subsidieeren, wanneer deze ook op Zondag geopend was, wat deze minister toen vierkant weigerde, omdat hij zeer te recht begreep, dat wij, als zulks geschiedde, de risoé van Set buitenland zouden worden, waar men toch uit allo landen gekomen was om deze tentoonstelling te bezoeken. En nu heeft hij Minister de Visser met een zelfde zaak getaquinoerd, on dat is voor een Christelijk Histoiischen bewindsman al licel 'onaangenaam, want daardoor wordt bij do Calvinistische -boeren van de Veluwe en Staphorst de indruk gevestigd, dat hij toch maar de vare broeder n'iet is. Dr. de Visser lieeft hot niet de moeite waard gevonden in tweelen termijn do heer Duy maer van Twist nog op de zaak te antwoor den, en wij vertrouwen, dat als er Dinsdag over hot artikel gestemd wordt, de Kamer in zeer groote meerderheid den heer Duy maer van Twist zat bewijzen, dat zrj van zijne muggenzifterij niet gediend is. Het voorstel om in de afdeelingen ook to behandelen het ontwerp op do ondoxwij- zorssalarissen lokte bestrijding uit van den heer Kotelaar, die dat 14 dagen wilde mt- ytefton, pp grond dat het goed zou zijn, als eerst de onderwijs-orgamsatics zich daarover konden laten hooren. De Kamer keurde het echter met 39 tegen 33 stemmen goad, waarbij do vier aanwezige leden van de 'L. U., de heeren Fock, Lely, van Doorn en Rink den doorslag gaven. Dal het hier verder Reclits (egen Links ging, zal hem wel daaraan gelegen hete ben, dat men aan de Linkerzijde niet zon der vrees is, dat, als do salarieering nit do Bevrediging wordt losgemaakt, het gan- sche werk min of meer op losse schroeven wordt gezet. Het is oen moeilijk geval. Ook aan de Linkerzijde is men er van over tuigd, dat de> nood bij de bijzondere onder wijzers groot is, en dat zij zoo spoedig mogelijk geholpen verdienen te worden. Zou hier, zoo vroegen wij ons wol eens af, geen uitweg te vinden zijn, door de nieuwe regeling voorloopig voor één jaar toe te staan, opdat do prikkel, om met do groote onderwijshervorming voort to maken, in zijn volle kracht zal blijven bestaan. Dat hierbij aan do Linkerzijde eenige schroom is, kunnen wij ons voorstellen. Dio zou er niet zijn, als men in deze op gansch de Rechterzijde aan kon, maar dat Ls, zoo als men weet, niet het gevalDr. Kuyper staat vijandig tegenover do Pacificatie, wat dus zeggen wil, dat de anti-revolutionnai- ren in de Kamer wel verplicht zijn die op* de lange baan te schuiven. En L-ohman staat wel voor de pacificatie als trouwe wachter, maar hij is een man van 81 jaar, en wat dat zeggen wil, zagen vrij dezer dagen aan den 80-jorigen htor Brummel- kamp, het oud-Kamerlid, die 7 Jan. 11. on der groot huldebetoon zijn verjaardag vier de, en die ©en weck latei' in zijn buis, dat nog met do huldigingsblrmmen gelooid was, op het doodsbed lag. Do Pacificatie is in het zicht, maar zij is er nog niet. GEMEENTERAAD. Vergadering van don Raad der gemeente Schiedam op Vrijdag 17 Januari 1919 dos namiddags 2 uur. (Vervolg}. Idem voorstel om het telegram, van het hoofdbestuur van de „Ranze" inzake den verkoop van niet in de distributie vallende goederen.in. den gemeentewinkel, voor ken nisgeving aan te nemen, "daar buiten de klceren en schoenen van Rijkswege gedistri bueerd, geen andere goederen ten verkoop worden aangeboden dan wollen en mol ton dekens on dweilen, door hel K. N. Steuncomité ter beschikking gesteld. Iliertoe wordt besloten nadat in een hier bij gehouden bespreking was aangedrongen dat het aantal artikelen dat in dezen win kel zal worden verkocht niet voortdurend woreft uitgebreid Voorts komt in van de Commissie voor de bevordering van de productie van levens middelen aanbieding van het verslag en de rekening over 1918. Kennisgeving voor wat het verslag be treft. De rekening gaat in Handen van de Fin. Commissie. Van de beide alhier gevestigde Kamers van Arbeid den schrijven met betrekking tot hot indienen van een aanbeveling ter benoeming van leden voor do Commissie voor de Arbeidsbeurs. Ter behandeling in een volgende vergade ring. i Van do Commissie voor de Vemictjgde Gilden, aanbieding van de rekening over 1918. te- In Kanden van de Financieete Commissie. Van den heer S. A. Maas, schrijven, houdende verzoek, in verband met zijn ontslagname als raadslid, zoo spoedig mo gelijk ontheven te worden van zijn functie in de Commissie voor do Salarisherziening. B. en W. stelten voor den heer Maas van bedoeld© functie te ontheffen en oen nieuwe benoeming aan do orde te stelten. Hier too wordt, besloten. Van hot Hoofdbestuur der Republikein- sche partij adres, waarbij 'in overweging wordt gegeven; om, oven als de Burgemees ter van Amsterdam ook in deze gemeerde alle hoofden van dienst op "te Era gen bij "benoemingen slechts op geschiktheid te let ten en godsdienstige gezindheid van sollici tanten buiten beschouwing te laten. Dit wordt aangenomen voor kennisgeving. Van de verseniging van ambtenaren ter Secretarie en de bode dankbetuiging voor de genoteu uitkeering in eens. Van bet Comité ter behartiging vai do algemeen© belangen van overheidsperso neel A. C. 0. P. adres, waarbij wordt aangedrongen de pensioanbijdragon van het personeel geheel voor rekening van de Gemeente te nemen. In handen van B. csi W. om. advies. Van den heer J. A. Vinks, dankbetui ging voor zijn benoeming tot tijdelijk on derwijze aan de Iterh. school voor jon gens. Kennisgeving. Van den heer B. van Bochove schrijven, waarbij hj dank betuigt voor zijn benoe ming tot leuter van den cursus van bewaar- schoolonderwijzeiessen en tevens eervol ontslag verzoekt ais lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Het eerste gedeelte van het schrijven wordt voer kenni-geving aangenomen, ter wijl, w-"t betreft het tweede gedeelte, hel sloten wordt hot ontslag eervol te „ver- leenen onder dankbetuiging voor do bewe zen diensten. an de brandweeiiietenvereen „Vriend schap zij ons doel" verzoek, om een ver beterde loonregeling voor de brandweer te treffen. In handen van B. en W. om advies. Van den Alg Ned. Straatmakcrshond 0-dres, daarbij verzoekend© om ook de pas ontslagen staatmakers alsnog de uit keering ineens too to kennen. In hamten von B. en Wi. om advies. 1 an den directeur der gasfabriek schrij- veii naar aanteiiing van de opmerkingen in do Raadsvergadering van 19 Dec. 1918, geuit met_ betrekking tot de maab-egeJen ter bezuiniging. Door den hoer Goslinga wordt het afgekeurd, dat een hoofdambtenaar met den Rnnu gaat potend se eren, al is dit ook Dm zich te verdedigen. De Raad ontvangt ad viezen en toelichtingen van B. en W. van de beboerende commissie. De "beer v. d. Tempel keurt ook af dat hoofdam b t-en aj\m op ingezonden stuk- ken Teagoereu. Re heer Koop mans bestrijdt deze op vatting voor zoover het schrijven is een persoonlijk verweer. Het wordt daarna voor kennisgeving aan genomen. - 1 an de afd. Schiedam van het Nat. Ver bond van Gemeente ambtenaren, in Neder- Ijand dankbetuiging voor de toekenning ineens. Kennisgev xng. ^Van A. P. M. Koene schrijven, waaibjj hij kennis geeft ontslag te nemen als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Onder dankbetuiging voor de in deze aan de gemeente bewezen 11 ten sten, wordt het ontslag aanvaard. i Van de Vereeniging Van Winkeliers in Manufacturen, adres, waarin met kracht ge protesteerd wordt tegen den verkoop van niet tot de distributie beboerende artikelen in dm winkel voor de Rijksdistributtekioe- ding en verzocht wordt aan dezen toestand onmiddellijk een einde te maken, te handen -van B. en W. ter afdoening, kan de festuren „De Hanze" en NeuLrde Middenstandsvereeniging, adres, waarbij wordt verzocht de verordening op de Win kelsluiting zoodanig te wijzigen, dat het wordt toegestaan hun zaken voer den ver koop geopend te houden des Zaterdags tot 11 uur en do overige dagen tot 9 uur 's avonds, en ten einde be geraken tot nood zakelijke gasbesparing, te bepalen, dat het verboden is de etalages te verlichten, uit genomen 's Zaterdags, van 7—10 uur. Van deze zelfde besturen een adres, waarbij ten sterkste wordt geprotesteerd; tegen de raadsbesluiten in den laatsten tijd genomen, als strekkende do maatregelen tegen den middenstand, t. w. lo. Tegen den verkoop van Rijkskkeding door de gemeente; 2o. tegen den verkoop van het militaire schoeisel door de gemeente, en 3o. tegen de maatregelen, onlangs genomen, tot vroegere sluiting der winkels op onge schikte tjjden. - Op beide adressen zal voor zoover noodig gelet worden bij de behandeling van punt 10 der agenda. Van den heer C. J. BJommendal, dank betuiging voor de regeling der bezoldiging van het opmaken der notulen van den Gemeenteraad. Kennisgeving. Van P. G. Spierenburg, schrjjjren, Waar bij hij naai- aanleiding van de aanbeveling van' leeraar in smïds- en merktuigkundiig teekenen, verzoekt, zijn tijdelijke benoeming in een definitieve te veranderen. Hierop zal gelet worden, als de be noeming aan de orde komt. Van de R.K. Schoenwinkeliers en Schoen- makorspafroonsvereeniging -„St. Chrispijn" en de Neutrale Schoenwinkel iers- en Schoeninakerspa.troonsvereeniging, adres, waarbij wordt verzocht den verkoop van do militaire schoenen alsnog door de schoenwinkeliers te laten geschieden. Wordt ter afdoening gesteld in handen van B en W. Agenda 1. Verzoek van den heer K. C. Mindor- houd om eervol ontslag als teeraar in schoonschrijven aan den Gemeentelijken Handelsavondcuxsusmet advies van Burg, en Weth. Het gevraagde ontslag wordt eervol ver leend. 2. Benoeming van: a. een lid van de Commissie voor de salarisherziening, ter vervulling van de va cature, ontstaan door het ontslagnemen als raadslid van den heer S. A. Maas; Benoemd wordt de heer J. v. d. Tempel, b. een lid van de Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens SSKOSK i»» i

Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 5