Schiedamsche Courant, TWEEDE BLAD (Donderdag 17 April 1919, No. 16034). sTA-imiEgjm BINKEN; LAND, Gemengd Nieuws. Ingezonden. DER Aid Leder en Sehoecen, W a arsolin w i n g. Zij, dio een oproepingskaaxt yan repara- 1 iel «Ier hebben jne.t de nos. 11500—12500 worden gewaarschuwd, dat zij de bonnen in ontvangst kunnen nemen tot en met Za terdag 19 April a.s. Na dien datmn zijn bovengenoemde num mers verballen! Uit den Gemoenteraad. IV. Openingsuur caf s. Beslissing over het amendement van den heer Goslinga om het openingsuur van de cafés Ie bepalen op 7 uur in plaats van 5 uur, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakten verder afhandeling van het voorstel der Commissie voor de stuif verordeningen tot wijziging van de verordening op de tapperijen, lo gementen, openbare vermakelijkheden en den handel in gebruikte roerende goederen. De heer Go? 1 inga had in de vorige zitting een tweeledig voorstel gedaan, n.l. oen openingsuur voor Zondagen en een op werkdagen. Aangezien de vorige maal het eerste voorslel verworpen is, moet nu „op <le werkdagen" uit dit voorstel vervallen. liet openingsuur zal dus voor alle dagen gelden. De heer S chef fors heeft in de vo rige zitting tegen dit amendement gestemd, omdal het pa-> in de Raad was geko men. Spr. hoeft zich inmiddels vergewist of do belanghebbenden door dit gewijzig de openingsuur schade zouden lijden; het is 'hem gebleken dat dit niet het geval re Bij een daartoe genomen proef is geble ken dat het zeer miniem is, wat vóór 7 uur 's morgeus wordt verkocht. Het amendement wordt dus door de kas teleins in hun belang geacht en zij zullen de aanneming daaiVan gaarne zien. De heer Koopmans wil, na wat He heer Sch offers 'gezegd lieeft ook iets zeg gen. Spr. wil niet den schijn op zich laden dal hij tegen die verplaatsing van het openingsuur is, maar door den heer Sclief- fers is geen organisatie genoemd, deze heeft sloclils eentge belanghebbenden ge- sproken. Maar ook spr. lieeft belanghebben den gesproken die een ander oordeel hadden dan wat de hoer Scheffcrs heeft mede gedeeld. De tegenovergestelde meeningieiii heffen elkaar dus op. De Voorzitter brengt nu dit amen- dement-Goslinga in stemming. Het wondt aangenomen niet 14 tegen fi Memmen. Vóór stemmen de lieeren Korpel, v. 11. Tempel, v. d. Zee, Sohrcudcr, v. d. Toorn, v. Pelt, Hos] in ga, mr. Kavelaars, v. Wes tendorp, de Bruin, mr. v. Baren. Sehef fens, Lagerweij, en Dinkelaar. Tegen stemmen de heeren Koopmans, v. <1. Iloelc, v. d. Schalk, Houtman, Beu kers, v. 'd. Dorenkamp. De Voorzitter stelt nu aan de orde de. Indian deling der artikelen. Art. 1 (gewijzigd). Do heer mr. Kavelaars: De redactie van dit artikel stemt niet gelieel overeen niti het voorstel van do Commissie voor de Shafverordeningen. In de 9e regel van dat artikel staat nu „bij brand of bij hot voorkomen", ter- _«iji in hel oor-,pronkelijke onlwerp stond ,,1'ij brand als Ipj het voorkomen". Het laatste lijkt spr. heter. Is 'die wijziging' met opzet aangebracht? De Voorzitter: Dit is waarschijnlijk een corrceüefout. „Of" zal i ten ver vangen (door „als". Het 'artikel wordt aldus ge - od goed gekeurd. Artt. 2 en 3 worden goedgekeurd." De geh'eele verordening woidt goedge keurd 'met algemeene stemmen. Inkomsfenbelasli n.g. /Vaststelling van h'et vermenigvuldiging- cijfer -voor de heffing der plaatselijke di recte belasting naar hel Inkomen over het belastingjaar 1917/1918 en tevens vaststel ling Van h'et 1ste voljaarskohier voor dien dienst. Do Yjöorzj Iter: ReL totaal dier be lastbare inkomens is f8.860.500, waarvan do opbrengs! maag- vormietnigvukljgingscijfer 1 zou zijn f471.837.95. De heer Goslinga vindt het voor- stol om het_ cijfer te bepalen op 1.5 vrij sober toegelicht. Spr. kan wel aannemen dat er vpel geld noodig is, maar ner gens is aangetoond waarom dat cijfer juist 1-5 moet zijn. Ook is maar terloops mede gedeeld dat Gedcp. Staten de begrooting hebben Verminderd. Dat 1 «hoort de Raad toch te doen! Spr. zou dus wel graag alsnog toegelicht zien dat het beslist noodig is het verme- nigvididigingycijfer op 1.5 te stellen, waar door we 7 ton op de begrooting brengen, terwijl daarop aanvankelijk een 3 ton of hoeveel is het? werd gebracht, w heer Houtman f 475.000. De 'heer Goslingja: Wij weten vel - (er, n0°dig is, maar h'et vorig jaar hebben wij een uitvoerige uiteenzetting van cijfers gekregen die gedrukt aan de leden 'weid toegezonden, maar nu niets. Men mag toch van de burgerij niet meer vorderen dan noodig is. Do heer Lagerweij wil vooral *t laat ste onderstreepen, n.l. waar de heer Gos linga vraagt of het geld bepaald noodig is. Maar spr. wil bovendien de vraag stellen et het voldoende is, wat nn wordt voor gesteld, met het oog op de groote uitgaven, Gemeente straks heeft te doen. i D® heer mr. v. Baren wil gaarne de vragen beantwoorden. De toelichting op liet voorstel is werkelijk zeer sober, maar dat is het gevolg van een misverstand, waar van het College geen schuld draagt. Hot meerdere bedrag van 2 ton is noodig geworden door het volgende: Door Gedep. Staten was aanmerking ge maakt op do begrooting. Verschillende pos ten wenschte dat College in do gewone uitgaven gebracht te zien, die door B. en W. op bijzondere fondsen waren gebracht, en eenige posten, die onder de ontvangsten op do begrooting waren gebracht, moesten naar hun oorspronkelijke plaats worden terug gebracht. Zoo moest een bedrag van f 40.000, rente van de erisissclndd, op den gewonen dienst komen, terwijl die waren gebracht op Jiet Crisisfondsf 43.000, die uit het fonds tot delging van de crisisschuld in de ontvang sten waren gebracht, moest in het fonds blij ven een post van f 57.500, zijnde de helft van den duurtetoeslag, die op den buiten- gewonen dienst paraisseerde, moest over gebracht naar den gewonen dienst. Zolp naren we al gekomen tot bijna 1(4 ton. In de tweede plaats heeft het College eigener beweging nog een verandering wen- schelijk geacht. Aan de begroeting 1919 hadden wij ten goede doen komen het batig saldo van den deinst 1918, zijnde rond f81.000, wat met de bovengenoemde cijfers oen bedrag vormt van rond 2 yon. Gedep. Staten achtten het niet geWenseht de begroeting goed te keuren, zooals die was voorgedragen, en drongen er bij liet College op aan, de door hen aangegeven wijzigingen aan te brengen. Men weet hoe dat is op te vatten. Natuurlijk stelt de Raad de begroeting vast, doch die heeft dc goedkeuring van Gedep. Staten noodig. Nu hadden Ged. Staten dus aan B. en \V. geschreven en hun wenschen kenbaar ge maakt; het College heeft daarop geant woord en door het hooge kohier kon dit nu oen weg openen, waardoor aan de wen schen van Gedep. Slaton werd tegemoet gekomen. Dus loopt nu alles en is beantwoord de vraag: hoe kunt ge aannemelijk maken dat er 1(4 'ton meer noodig is. Aan den heer Lagerweij, die zeglhet is goed als niet meer van de burgerij ge haald wordt dan noodig is, maar hebt ge aan wat gc voorstelt genoeg? ut woord t spr.: Neen, wij zijn er nog niet, want we hebben nog. geen gelden om de hoogere salarissen te betalen. Maar B. en W. hopen hij den Raad te kooien met voorstellen om daardoor hot noodige geld te vinden. De meerdere salariskosten moeten wor den gevonden uit buitengewone middelen. Dan hebben wc eenigen kijk op de finan ciën der gemeente. t Spr. hoopt, dat hiermede de vragen als voldoende beantwoord beschouwd zullen worden. De heer Goslinga is dankbaar voor do gegeven uiteenzetting, die wel eanig licht gegeven heeft omtrent den finan- cieelen toestand, lïet spijt hom echter, dat. do Raad geen kennis heeft kannen nemen van do gewisselde stukkon met Gedep. Sta ten. llem zou het jirster voorgekomen zjjn, als met dit voorstel tegelijk de wijziging der begrooting ter vaststelling ware voor gelegd. Want wat hebben B. mi W. geschre ven aan Gedep. Staten vóór dat !mt gun stige kohier bekend was? En hoe denkt de wethouder in hot ontbrekende te voor zien? Het zijn ton slotte toch zaken, die bij den Raad behooren. Niets mag verbor gen gehouden voor den Raad. Dc Voorzitter: Wij hebben daarover heel wat gecorrespondeerd. Als we dadelijk de wijziging der begroo ting hadden kunnen vaststellen, had dit beter geweest, maar d,at kon niet. Eerst gsiteren is men tot overeenstemming! jje- komen. Do heer G-'oslinga gelooft wel, dat het geld noodig is, maar op liet gebied der financiën gaat spr. liever op cijfers af dan op geloof. De lieer Lagerweij: Dc heer Goslinga, is bezig h-et gras voor mijn voeten weg te maajen. Dok spr. wilde vragen hoe do ;Wcth. van Financiën in de ixshoaftc aan aneer inkomsten denkt te voorzien. Door het weinige wat hij daarvan zegt, ver-' hoogt bij 'de spanning. lllet komt spr. beter voor dat nu gezegd wordt hoe de Wethouder zich dit voor stelt. itliet is spr. bekend dal dc gewone inkomsten beperkt zijn,, wat aangaat het reclit van heffing. De gemeente heeft maar een zeer beperkt middel om de uitgaven te dekken en waar de bedrijven ons in den steek laten bij het voorzien in de behoefte aan inkomsten, moeten andere bronnen worden aangeboord. Daarom zou het nuttig zijn nu te zeggen we ik plan hij den wethouder bestaat. De heer lm', v. Baren: Het is oon onmogelijkheid nu hier reeds de begroor ting vlast te stellen. Maar het kohier Vast stellen kan ook niet uitgesteld worden,' om de eenvoudige reden, dat we hard ver legen zitten om het geld. Als het kohier ,is vastgesteld, kunnen de aanslagbiljetten worden Verzonden en «de oor den heer Goslinga destijds gemaakte gelukkige be paling, dat, wie dadelijk zijn gohcelen aan slag betaald, korting krijgt, zal ons daarbij wel helpen. Terecht ihleeft dp heer Goslinga gezegd dat alles in zake dé financiën openlijk imoet worden behandeld. Toen hei. Vorig jaar ter motivepriny Vt*n liet vermenigvuldigingscijfer een uitgebreid stuk aan den Raad gedrukt, werd voor gelegd. was spr. daaraan niet vreemd. Spr. is overtuigd dat de Raad den fiaancieelen toestand Vcikomen behoort te kennen. Hij zal dus alles doen om den Raad daartoe in de gelegenheid te stellen. Ook bij liet vaststelien der salarissen zal een uitvoerige uiteenzetting worden over gelegd. Nu behoeven we nog niet te praten over dekking daarvan, dat komt later pas. Spr. zegt dit «net te meer vrijmoedigheid, om dat het nu-ddel tot dekking bij allen goed keuring zal vinden. De heer Goslinga wenscht nog een vraag te stellen, snaar vul dit doen in geheime zitting; de Vraag wenscht spr. te doen naar aanleiding yau de repliek van den weUiouder. De Voorzitter: Na afwerking der agenda zal toch nog1 een comité noodig zijn; u kunt 'dan uw vraag stellen. De heer Goslinga is hiermede tevreden. De Voorzitter stelt nu voor het ver- menigvuldiguigscijfer vasl te stellen op 1.5. Hiertoe wordt lansloten met algemeene stemmen. De Voorzitter stelt nu voor het 1ste voljaarskohier vast te stellen op een be drag Van f707.756.90. Hiertoe wendt besloten met algcmeeno stemmen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten. van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen 'in de le helft der maand April 1919. Binnenland. Brieven. G. J. C. Gebhink, Uithoorn. .1. de Graaf f, Schiedam. Dames Harlels. Arnhem. Inkomstenbelasting, Sclicveningen. Mej. Plooi, Schiedam. Rolterd. Nieuwsblad, Rotterdam. Geïll. Stuiversblad, Utrecht. Briefkaarten. A. !\V. Schorman, Rotterdam. M. Spruit, Haag, P. Vink, TieJ. Buitenland. Brieven. A. Vermecrsch, Frankrijk. Briefkaarten. S. Kolazik.. Köiiigshütte. Yoediiig-smlddeteo naar Duitschland. Het iniergeallieerd luindelscontité to 's-Graveniiage deelt het volgende mode Ten einde Duitschland in de gelegenheid te stellen oredieten te plaatsen in onzij dige landen voor den aankoop van voe dingsmiddelen, in overeenstemming niet Re beloften, dooi- de gedel-egeerden iler geas socieerde regeenngten te Brussel gegeven, zulks in overweging te nemen, meldt de opperste economische raad, dat V-oortaaii geen firma in eenig neutraal land' meer ge straft zal worden met plaatsing op de Zwarte lijst terzake van uitvoer van le vensmiddelen naar Diuitsdhland binnen cle goedgekeurde limieten on in overeenstem ming met de vooi-schiïften van de geas socieerde regeeringen of terzake van de verstrekking van cradle ten aan Diuitsohland voor den aankoop van zoodanige lévens- niiiddelon of wegens den invoer van goede ren, waarvan do geassocieerde regeeringen den uitvoer uit Duitschland hebben toege staan. De Duitsdie regeering is verwittigd, dat tot onderhandelingen en het 41 oen. ,van zaken met firma's in onzijdige landen, zelfs indien deze op de Zwarte Lijkt zijn go plaatst, zal zijn toegesiaan, mits onder goedkeuring van de blokkade-autoriteiten. Van deze goedkeuring zaljnedodoeling gc schieden door iiet inlet geallieerd Jiandets- comité to 's-Gravenhagc (Javasiraat 88J. Bestaande schikkingen, welke den uitvoer van levensmiddelen verbieden, zullen zijn opgeheven, indien zoodanige uitvoer ge schiedt. Overeenkomstig de methode, jvelke het intergeallieerêl handels-comité aan Ate Noderlandschc Overzee Trust Maatschappij heeft, medegedeeld on welke Is goedgekeuM dooi' de voedsel afdeel!ng van tien opper sten economischen raad. Distributie. Rante oon en rege erfn g s- g onderen. Do minister vai landbouw, pijverheid en handel heeft bepaald, ilat in het tijdvak van 22 dezer tot 20 Mei van de hieronder Veiraiekte regoaringsgoederen geen hoogere dan de daarr.evcn aangegeven rantsoenen zullen mogen worden jije-rstrektrijst (4 K'.G. per lioofd; peulvruchten 1(4 K-G per hoofd (1 K.G. bruine boonen, witte boonem, kio- vitsboonen of dergelijke), bovendien (4 K.G capucijners of dergelijke; aardappelen gO K.G. per hoofd; vleesch (goedkoop) 1 K.G. per iioofd (voor speciaal aangewezen go meenten); jam 0.6 K.G. per, hoofd; kaas 0.3 K.G. per hoofd; Suiker 1 K.G. per hoofd; gecondenseerde taptemelk 2 K.G. per hoofd; sago en pakmeel 60 K.G. per 1000 inwoners; kindermeel, kinderen tot (4 jam 0.6 K.G., Van (42 jaar 1.2 K.G. per hoofd; maïzena, kinderen tot (4 jaar 0.3 K.G., van 3/«r12 jaar 0.6 K.G. per hoofd; Vermicelli én macaroni 100 K.G. per 1000 inwonersspek 0.8 K.G. lier hoofd; harde katizeep 0.2 K.G. per hoofd, met rijksbij slag, 4 of 0.1, of 0.2, of 0.3 K.G. (naar keuzo Van de gemeente) pep hoofd zonder rijksbijslag. j Boter. Naar wordt, -vernomen, verloopt onze bo- terproduetic zeer bevredigend, en is de vines, dat door het toestaan van eenigen uitvoer het Monenlaadsch h'et 'iVerbmik zou moeten worden ingekrompen, ongegrond. Het is een feit. flat tegen den maximum prijs Van 18 cent per liter melk, welke aan do bóoren voor ïxtier wordt vèigoed, de totale hoterproductie hier tq Jancte niet tc plaatsen is, daai- de boter tegen dien prijs in den kleinhandel op f4.15 per K.G komt. Van alle kanten Wordt dan ook de klacht vernomen, dat men 3e boter tegen dien prijs hier te lande niet kwijt kan, te meer, daar de binnenlandsdhe handel uit sluitend eerste kwaliteit boter Verlangt. Het voor uitvoer bestemde kwantum bestaat dan ook uit overgebleven boter, waaronder de koelhuisboter. die hier iuot verbruikt is. Overigens vormt deze hoeveelheid slechts een Hein deel Van onze totale boterpro* d uclio. Gelijk reeds werd geméld, is een doel hiervan naar Engeland uitgevoerd; voorts gaat een gedeelte haar Noord-Frank- rijk en nu België ons,weer kolen levert ook naar België, De zuiverheid der uit te voeren boter wordt door het Rijkscontrö- lemerk gewaarborgd. Sparticisten naar Nederland Naar .aanleiding van het bericht, dat een Spartacistische legergroep op weg zou zijn naar Nederland, hebben wij, meldt V. D., door een onzer correspondenten oen nader onderzoek doen instellen. Zijn verslag luidt als volgt: Dezer dagen te Ter Apol zijnde, heb ik een onderzoek ingesteld. Een land bouwer, bij de Duitsche grens wonende; vertelde mij het Volgendepis (nachts wordt vaak langs de grens gepatrouilleerd door Duitsche soldaten te paard, die blijkbaar nauwkeurig de grens bespieden. Volgens enkele personen, die 'de grens overkwamen, zou inderdaad eon vrij aanzienlijke troepen macht staan in Meppen, Una ren. Ems en Lingen, Beine, etc., doch het doel van deze concentratie van troepen wordt ge heim. gehouden en betwijfeld dient te wor den of deze macht ooit bestemd zou zijn om gekeerd te worden tegen Nederland. Van onze grenswacht w,as maar weinig te merken, doch onder dc Noderlandscho bevolking onder de grenzen hoerscht on tevredenheid, voornamelijk onder het spoor wegpersoneel. "Wellicht heeft dit de oor zaak gevormd voor de geruchten, waarover wij hierboven schreven. Rvwxeldief met gewetenswroeging. Te Hilversum meldde zich bij de jolitic de 23-jarige varensgezel .1. de L., uit Zwolle, die den 8eu 'April 1919 te Leem warden oen rijwiel stal en te Zwolle Ver kocht. Berouw deed hem, gaan naar de politie, toen het geld van bet door hem gestolen en Verkocht rijwiel, op was. Handgranaten aangespoeld Van eenige dagen spoelden aan den zeedijk le. Zierikze-e een groot aantal bal len aan, die aanvankelijk zoor onschuldig leken en waarmede zelfs vele kinderen bij den zeedijk lustig- speetclfcuj. Nadat iemand een zoodanigen hal had gedemonteerd, ontwaarde hij, dat de b'al gevuld was met een soort poeder, waarna hij hiervan kennis gaf aan den burgemees ter. Deze hoeft "den bal onmiddellijk doen opzenden ter onderzoek aan dr. Van Led den Uulsebosch te Amsterdam, die consta teerde, dat het een soort handgranaat) was met slaghoedjes, g|evuid met trinitntoluol en ammoniumnilraat, een zeer gevaarlijke springstof. H'et omhulsel is van metaal. Do burgemeester beeft, de politie last gegeven zoowel mogelijk de ballen op te sporen en in beslag te nemen. Een gruwelijke misdaad De Gooi- en Eonilander verneemt over den verschtïkkelijken moord, op een 6-jarig ventje to 's-Graveland gepleegd, nog do volgende bijzonderheden Donderdag werd het vermoeden geuit, dat -de 6-jarige J. V. plotseling! zou Zijn gestorven en dat aan kwaadwilligheid ge dacht moest worden. Dadelijk stelde de gemeente-veldwachter een onderzoek in en alras bleek, dat op het lijkje zich werkelijk uitwendige teekenen van geweld. Vertoon den. Aangezien een broertje van hot ventje alleen niet hem thuis was geweest en de buren verklaarden, dat zij het kereltje zeer hadden hooren schreeuwen, nam dc poli tie den jongen nog slechts 13 jaar oud mede naar het bureau, waar hij aan een streng verhoor werd onderworpen. De jon gen beweerde, dat zijn broertje was geval len, waardoor liij zich had bezeerd en Jjloeddq. Hij lieeft de wond uitgcwasschen en daarbij heeft hij, volgens zijn beweren, waarschijnlijk den doek om den hals Van liet Vcntjo te stijf aangetrokken. Toen het knaapje liet zeer benauwd kreeg, is hjj zijn vader gaan roepen, doch deze trok er zich niets aan aan en liet geen dokter halen. •Toen de jongen terugkwam was zijn broertje dood. 's Avonds was zijn vader en hij doktor B. gaan halen. Deze is echter niet gekomen. Vader en zoon zijn naar xVtnstordam over gebracht en het lijkje is daarheen Vervoerd, om geschouwd te worden. "Vermoed wordt dat het knaapje voor vader en 7 on oen sfa-in-den-weg was (de Imoeder is Rood) en dat zij bet fonds geld, f150, waarvoor het kind voor eeni gen tijd in een Verzekering was gedaan, best konden gebruiken, aangezien de Vader trouwplannen bad en meubelen wildekoo- pen. Nog vernoemt de „Tel." omtrent deze zaak hel volgende: t De vader blijft ontkennen iets van den moord af te welen", doch men neemt alge meen aan,' dat hij zijn zoon van 14 jaar heeft overgehaald zijn broertje te wurgen. V. zoowel als zijn zoon staan zeer ongun stig bekend en fimi wil liever met hem en zijn gezin niets te maken hebben. Toen dan ook buren hot knaapje Donderdag- ochtend luid hoorden gillen, heeft men, denkende dat er. zooals wel eens meer gebeurde, kwestie was, zich er niet mee willen bemoeien .Het Ijjkje vertoont ïn hals en nek onmis? kenbare sporen van wurging en de gemeen teveldwachter, die direct, toen er geruch ten liepen van een geweiddadigen dood, een onderzoek instelde, logde dan ook direct beslag op het lijkje en arresteerde vader en zoon. De 14-jarige moordenaar bleek in het geheel niet onder den indruk van zijn daad te zijn. Hjij deed net of hij van niets wist. f Een handig inbreker. Een Deensch blad Vertelt liet volgende ampsante verhaal van een nachtelijke in braak: ..Een inbreker lw zich 's nachts toegang tot een woning weten te verschaf fen. Midden in zijn werk yc-nl hij onaan genaam verrast door de thuiskomst van den bewoner, die in zeer vroolijke stem ming naar binnen tuimelde. „Wat moet je hier," in feu meerde deze, wointelend met een onwilligen tong. „Wat ik wil? Dat mag ik u wel vra gen." antwoordde streng de 'dief, die ge merkt had in welken toestand de rustver stoorder verkeerde. „Hoe durft u een vreemde woning bin nen t» 'dringen?" „Hier niet no. 7?", vroeg stotte rend de bewonderaar van Bacchus. „Neen, no. 11." Dp 'bewoner maakte, zoo goed zijn toe stand dat veroorloofde, zijn excuses en ver dween. Toen hij na een half uur terugkwam, was de dief met al zijn kostbaarheden verdwenen. Met opneming wordt geen instemming der Ro- dactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Ook ik verzoek u een plaatsje in uw blad, naar aanleiding van do verordening op de 8-uur-winkclsluiting cn Zondagssiui- ting. Zij geelt mij aanleiding tot de navol gende opmerkingen. Het principe winkelsluiting op Zondag is door oen voorstel van oon der Raads leden Vastgekoppeld aan de beweging voor een 8-uureluiting, dit wil ik in de eerste plaats vaststellen, omdat door geen enkele winkeliers organisatie daarom gevraagd as. Aan den Burgemeester is gerapporteerd, dat over een Zondagssluitmg geen stemming kon worden gehouden, omdat de meeste aanwezigen reeds des Zondags gesloten wa ren. Mocht eventueel door den Raad toch tot Zondagssluiting worden overgegaan, dan zouden uitzonderingsbepalingen gemaakt moeten worden volgens de tnoening der vergadering voor de bedrijven in dat iap- port genoemd. Dit ter- inleiding als het ware op hetgeen ik wilde betoogen. Door hel voorstel in den Baad is liet principe Zondagsshtiting naar voren ge ls-acht en als gevolg daarvan lieeft de Raad ook daarover gomwind uitspraak to mcolon doen; maai- wie ter wereld had kunnen denken, dat liet principe dienen, tevens is 't dienen Van *t algemeen belang, va.uw oor men toch feitelijk als Raadslid zit ting lieeft. In liét dienen van liet algemeen belang is volgons mij toch zeker ook be grepen, dat niemand daarvan schade zal ondervinden. Zoolang er ook volgens "mij toch nog iemand is, ilie schade ondervindt, is 't steeds gevaarlijk aan principiënreiterei te doen, Neornt aan, dat do Raad zich toch niet op dit standpunt plaatst, dan vraag ik, waartoe heeft dan gediend het ra pport, dal tte organisaties liebben uitgebiaehl. Er schijnt van dit rapport niet de minste no litie te zijn genomen, baders had liet toch zeker op den weg Van de Commissie vooi de 8 Lrn f ver ordeningen gelegen de personen uit de genoemde bedrijven le hooren on rekening te houden met hun veascthetn. Van dit alles is niets gebeurd en het geVoLg is, dat men bepalingen liëeft gemaakt, die rechtstreeks indruischen tegen die be hingen van de betrokkenen. Een verkoop tijd van 2 uur, zooaio nu is aangegeven, is net 'goed voor die mensehen, die per ongeluk eens. iets vergeten hebben, daar voor open te zijn zou gekkenwerk wezen Wanneer een winkelier ziin winkel opent, moet hij weten te kunn< verdienen, dal is zijn beslaan en wanneer hij op het oogenblik zijn 'winkel opent op Zondag, meen'L hij, dat hij dit d,oon moet voor zijn broodwinning cn voor zijn gezin. Nit zijn er bedrijven die onmogelijk kun nen overgaan tol hel sluiten op Zondag, bedrijven, waaraan dc behoefte beslaat, wanneer do gelegenheid tot koopcu er is; al is hét dan ook idat hij op Zondag moeit vverken, des Zondags kan hij dan toch zijn brood verdienener zijn imme -s tal van winkels, die -door den Zondagveikoop hun beslaan vinden. Wanneer dit nu h'et geval is en wer kelijk zijn die gevallen velo vooral onder de groep kleine winkeliers, vlaag ik: gaat hét nu aan terwilile vim een prin cipe waarvan do juistheid nog zeker niet. vaststaat, (gaat het munt lorei tic van dit, principe 'uienschén, die whiten 0,, eerlijke wijze h'un brood te verdienen, hun hét brood le ontnemen. Is dit nu een standpunt, dat 'ingenomen mag worden, door lien die 'gesteld zijn op een plaats, waar zij gproepen zijn .hei, algemeen belang te dienen. Ik Vraag daarom Edelachtlmre Hoeven Raadsleden, zet uw principe zoolang op zijde, héb oog voor de belangen der daar bij betrokken middenstanders, laat u door geen principe 'leiden, maar doel wal noo dig is .in hun belang; laat 'den menschen, die op Zondag verkoopen willen, vrij. U, Mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, liet» ik de eer te zijn Hoogachtend Uw dw. fcir. A. M. E. PAPENHUIJZEN.

Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 5