I I Schiedamsche Courant. I 8 M 1 Dit de Tweede Kamer, 1 iprr" TWEEDE BLAD *1 1 h li fe I s I I I De vergiftige pijl, I I IV Vrijdag 15 Juli 1921, Ho. 16718;. 8 m M i K 8 bl m pj.. 1 ïv 0 i f i a P 1 h Ijk Die zitting van Dinsdag 12 Juli 1921 zal hoewel zo slechts zeer kort puurde, ver eeuwigd blijven m de annalen van onzo parlementaire geschiedenis. Wat nog nooit was gebeurd, is toen voorgevallen; er is iemand binnengeslopen. Plotseling werd men gewaar, dat er hij (la latei van de tacliygrafen een dame stond, en men kon van haai- als van het Madchen in des Fremdo zeggen: Alan wuszte nicht wolier Sie kam. Do Kamer was onthutst, welke onthutstheid tot cdnsteraatie aangroeide, toen de dame de bekende llaagsclie kreet: Groencndaal moet vrij t liet hooren, waar van het Kamerlid Groenendaal opschrikte, cn een gezicht zette, o£ het om hem te doen was. De bewuste dame maakte zich juist gereed, om een groote oratio te gaan houden, toen ze op hevel van President Kooien er door twee boden uitgeschoven, werd. liet ging voetje voor voetje, maar het hoefde geiuküig niet tot geweldmaatrege- leu te komen. De journalisten kwamen er spoedig achter, dat de indringster mevr. Stoop, geb. Snouck llurgronjo, uit Dord recht was, en aan hen heett zij medege deeld, dat zij, als men haar het woord had gelaten, (o, heilige onnoozelheid, nie mand mag volgens onze Grondwet in de Kamer het woord voeren dan Kamerleden en ministers) zij voor Groenendaal genade zou hebben gevraagd, zooals Esthei] het deed aan Ahasveros voor de joden, op wier dood de booze Hainan, hot toelegde. Wat moet deze dame overspannen ge weest zijn, om tot haar daad te komen. In de eerste plaats denkt da Nederlandsch vegeering er met aan, om Groenendaal naar het leven to staan; integendeel, men wil hem met man en macht 111 het leven hou den, en daarom wordt hij dan ook kunst matig gevoed. In de tweede plaats kan do Kamer aan het geval niels doen; de eeniga die Groenendaal voorloopig in vrijheid zou kunnen stellen is de Minister van Justitie In de derde plaats deed de Kamer reeds wat ze kon doen door met algemeeno stemmen de motie-Drion aan te nemen, waarin oj> een regeling voor de principioele dienst weigeraars wordt aangedrongen. De S. D, A. P. zat dan ook met het geval van „par- lijgenoote" Stoop-Snoeck Iïurgronje danig verlegen, en toen de heer Wijnkoop in zijn rede de hoop uitsprak, dat nog meer pro letarische vrouwen do Kamer zouden bin nendringen, om van haar afkeer van hel militarisme te getuigen, mocht de heer' Duijs er hem terecht opmerkzaam op ma ken, dat, als mevr. Stoop haar stukje in Rusland had uitgehaald, zij direct tegen den muur zou zijn gezet. Dat „proletarische" vrouw is ook kostelijk, waar do echtgenoot van deze insluipster, dr. Stoop, tot de rijk sten van dezen, lande behoort. De daad van mevr. Stoop is niet straf haar, om de eenvoudige rede, dat de Ne- derlandsche wetgever er nooit aan gedachl heett, dat iemand den euvelen moed zou hebben om de vergaderzaal van een der takken van de Staren-Generaal binnen, te dringen. Wel bedreigt ons wetboek van - Strafrecht, met gevangenisstraf, en dat zelfs tot twaalf jaren, wie met geweld ot be dreiging van geweld een der Kamers van do Staten-Generaal uiteenjaagt! maar* hier. - van was in dit geval geen sprake. Iloe mevr. Stoop weer in Dordrecht is aaneo komen, is ons niet bekend; jzij verkeert in het gelukkige geval, dal haar man tevens dokter is, en die zal haar' wel koude dou ches hebben verordineerd. Het geval zal Groenendaal geen goed doen; al die lelletjes maken het dö Regee ring telkens moeilijker genade voor recht te laten gdden. Want een regeering mag zelfs den schijn niet op zich ladcin, dat zij voor geweld uit den weg gaat. Iïot is nu eenmaal wet, dat ieder, die daartoe door het lot aangewezen is zijn dienstplicht ver vult, en zoolang die wet geen rekening houdt met do principioele dienstweigeraars, moeten dezen voor hun beginsel lijden. Natuurlijk hopen wij, dat de regeering door uitvoering aan de motie-Drion. te gevcu, daarin spoedig verandering zal brengen; ook ons stuit het tegen de borst, dat men deze mensclien als boeven opsluit. Maar men vergete niet, dat de zaak zeer moei lijk is. D'e Regeering moet toch' do zeker heid hebben, dat do dienstweigering wer kelijk uit gemoedsbezwaren voortkomt. Zou zij zonder die zekerheid den lotelingon in deze op hun woord gelooven, dan, kreeg zij nooit ook maar één mannetje in dienst. In het geval Groenendaal zijn echter twee elementen, .die ons weinig aanstaan. In de eerste plaats de hongerstaking van den go vangene, die niets anders is da'n een ge weldsmiddel. Men mag de Regecrmg1, die de wetten moet beschermen, niet stellen voor de keuze tusschen verwanriooz-ing van haaii plicht, en het toelaten dat een mensch zellfmoord pleegt. En hoL is zeer inconse quent van den dienstweigeraar Groenendaal .die zegt een Afkeer van alle geweld de hebben, dat hij nau'r dit geweldsmiddel grijpt. In de tweede plaats is het weerzin wekkend, dat, ook de Wijnkoopianen, die zich op alles weipen waarmee beroering is te yerwekken, van deze zaak een reüetje wordt gemaakt. En dat' nota bene, terwijl in de Russische Sovjetrepubliek een "mill tarisme in het roede leger hceïscht, dat op het minste dei: vergrijpen de doodstraf heeft gesteld, i I t; i ff Q j De Kamer kwant bijeen omi het initiatie! wetje Romans af te doen, dat noodig is geworden, om de 10.000 man, die door hel eerste ontwerp-Pop vrij van dienst zijn ge worden voor de lichting van 1921, vrij1 to daten. Nu men in de dienstplichtwet is blij- 'ven steken, zou voor hen de bestaande wet-Colijn nog van kracht zijn, en zouden rij"itt -September moeten worden ingelijfd, Het zit do sociaal-democraten natuurlijk leelijk dwars, waar zij zelve zulk een wetje in de maak hadden, dat dit hun door do Katholieken is afgesnoept Niet K ter Laan, maar, Mr Romans zal de redder van de tienduizend zijn, en men kan den spijt daarover van den kant der S.D.A.P. genoeg in de rede van haten militairen woord voerder beluisteren. Rij trachtte den heer Bomans-aan het verstand te brengen, dat diens heele wetje niet noodig ware ge weest, als de Katholieken in December j.l. bij het eerste ontwerp-Pop maar geste-nul hadden vóór het ameiKtement-Zadelhoff, om al dadelijk in de wet vast te leggen, dat de 10.000 man vrij zouden zijn. M.a.w., niet aan de Katholieken maar aan ons, mannen van de S.D.A.P. komt de lof toe, dat wij hot eerst om die tienduizend hebben ge dacht. i i Do lieer K. ter Laan boude het ons ten goede, maar dat was niets dan woorden spel. Hel was toch bekend, dat Christelijk- Historischen en anti-revolutionairen alleen met het eerste ontwerp Pop wilden mee gaan, wanneer daarin omtrent de 10.000 nog niets werd vastgelegd; dit zou ge sollieden bij de definitieve regeling. En daarop was een afspraak gemaakt, waar aan do katholieken zich als coalitiegenoo- ten niet alleen, maar ook als eerlijke lie den, hadden te houden. Over het ontwerp Romans z.elf hoeft men het bijna mei gehad, en hot is ten slotte met 71 'tegen 0 stemmen aangenomen. De tegenstemmers waren de antirevolutionairen itutgeis, de Wilde, Seheurer, Schouten, Colijn, Beumer en do Monté Verloren; de Christelijlc-His- torisclie heer van Veen, die eigenlijk bij do anti-revolutionairen thuis hoort, en de heer Wijk, die „de democratiseering der weermacht" schijnt op te vatten in den zin van: aRe mannen en alle centen. De anti-revolutionairen Smeenk, vain dei- Mo len en Duijmaor van Twist stemden voor het ontwerp. Is er dus over het wetje-Bomans weinig to doen geweest, de Kamer heeft zicli heel lang bezig gehouden met de regeling der werkzaamheden, De voorzitter wees er op, dat er nu geen sprake meer kan zijn van het afweiken der agenda, omdat nog steeds van kracht is het verzoek van den tijde- lijken voorzitter van den Ministerraad om de weikzaamheden te schorsen. Waai- nu do maand October vast ligt voor de behan deling van do Grondwetsherziening, en No vember en December broodnoodig zullen zijn voor de behandeling van de bogrooting, deed hij daarom het voorstel dat de Ka mer op 7 Sopt. a.s. weer zou bijeenkomen, om het wetsontwerp „Rijksuitkeeringen aan Gemeenten", mitsgaders de weison. werpen „Burgerlijke en militaire Pensioenwetten" en „Wijziging van de Kieswet" af te doen Dit voorstel is ten slotte aangenomen, echter niet, dim nadat er tusschen S. P 'A. P. en Vrijz.-Dem. een hevige wedloop was gevoerd om het geval-Groenendaal. Beide partijen bleken er op gesteld toch vooral te laten zien, hoeveel ze voor 'de zaak voelden. Al wat rood was, wilde over do zaak interpelleeren, terwijl er geen Re geering was om te interpelleeren. De heer Marclnant beweerde wel, dat de Regeering niet het recht had te weigeren met de Tweede Kamer zaken te doen, terwijl ze met de Eerste Kamer het I>jambi-ontwerp heett afgehandeld, maar ze doet't dan toch maai'. Wij onthouden ons van oordeel in deze zoo bij uitstek moeilijke staatsrechte lijke kwestie; er is veel voor, maar ook veel tegen het standpunt, dat de Regeo ring in deze inneemt, in te brengen. Re sociaaldemocraat Zadellioff, die altijd met zijn ééne been in het communistische kamp staat, wilde de Regeering over hel geval-Groenendaal interpelleeren, en ging bij 'zijn betoog daarover zoover buiten do órde, dat hem het woord ontnomen werd. De heer Kolthek deecl het voois tel als allereerste punt op de agenda voor 7 Sept. a.s. te plaatsen de houding van de Regeering tegenover de motie-Drion. .De heer van Ravesteijn wilde den volgenden dag reeds over de zaak Gi oen end aal interpel leeren. Natuurlijk worden rille deze voor- stollen verworpen, die alleen de stemmen kregen van do rooden en de vrijzin nig democraten. Dat ook de heer Marchant en zijn partij een Regeering wil interpol ieeron, die niet thuis geeft, deed z'onder- ling aan. Ei' zat niemand aan de Regeerings- tafel, waarop een grappenmaker een papier had gelegd, waarop te lezen stond: Ter overname aangeboden, maar niemand deed con hod. Do Kamer is tot 7 Sept op recès, en in dien lusschontijd zal de ministerieels crisis wel worden opgelost. BINNENL AN IK Hofberichten. IH. AL Re Koningin-Moeder is' voornc mens Zaterdagmiddag 16 dezer naai' het Loo te vertrekken, teneinde een paar wekeln bij IR Af. de Koningin door te brengen. Ui. Al) de Koningin-Aloeder heeft liet voornemen in de tweede week van Augustus naar de residentie terug te keepen, IR. AI. zal vergezeld zijn van de hofdames freule van Ilter&um en den kamerheer graaf van Limburg Stiernm!. Mr. R. J. II. Patlju. Bij beschikking van den Alinister van Buitenlandsche Zaken is benoemd tot lid van den Raad van Bijlstand van de Directie van Economische Zaken van het Departe ment van Buitenlandsche Zaken, de heer Alir. R|. "J. H, Patijin, oud-secretaiis-gene- raal, met den persoonlijken titel van bui tengewoon gezant en gevolmachtigd AEnis- Ier hij het Departement van Buite'nlandscihe Zaken. 4 TabakHnculjns. De Alinister van Financiën hoeft op 12 dezer in een der lokalen van het Departe ment de Commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns, bedoeld in artikel 53 der Tabakswet (Staatsblad 1921, no. 712), ge installeerd. De Alinister hield daarbij een redevoering, waarop door den voorzitter der Commissie weid geantwoorde 1 j Da -lijk daarna is de Commissie met hare werkzaamheden begonnen Zij benoem de tot haren secretaris, den heeM L. Aleijers, referendaris aan het Departement van Fi nanciën. Djambi. Alen meldt uit Tokio aan de N. R. Ct. De Nisji Nisji z°gt, dat de aanneming vr het Djambi-ontwei'p door de Staten-Gene raal practisch de hoop van Japan om, zich in die terreinen t.e kunnen vestigen, te niet doet. Het blad hoopt echter, dat Ame- ikaansch en Japansch kapitaal in do toe komst zal worden toegelaten, wanneer meer kapitaal noodig zal zijn voor de volledige ontwikkeling van de DjainbiieiToinen. De bedoeling yan Amerika logt het blad uit als do eerste teekenen van een Ameri- kaanseh-Engelschen petroloumooriog. Directeuren gciriecntercmtgliig. Gisteren heeft te Amsterdam de Ned, Veroeniging van Reinigingsdirecteuien haar laarvergaclering gehouden, onder leiding van den heer C, de Ruijter, directeur van do gemeenteremiging te Arnhem. Deze her dacht in zijn openingswoord wijlen jden heer J. W. C. Teilegen, die in het hij zonder voor de bevordering der volksge zondheid gedaan heeft. Daarna wijdde hij eenige beschouwingen aan het verband tus schen de reinigingsdiensten en de gemeente ijko financien, en wees daarbij op de lie kende tekorten van den reinigingsdienst, maar legde er den nadruk op, dat er vele gronden zijn om hier slechts te spreken van zoogenaamde tekorten. Ook ten aanzien hiervan is de reinigingsdienst indeidaad de Asschepoetster onder de gemeentedien sten. Het behoeft geen beloog, dat liij geen winst mag opleveren; immers hel is een dienst ter bevordering van de openbare ge zondheid. Dit neemt niet weg, dat toch tekorten niet behoeven voor te komen, Tor vermijding daarvan beveelt spr. aan do toepassing van de drie volgende mid delent f" ie. commercieele boekhouding 2e. betaling aan den reinigingsdienst door do gemeente van alle verrichte diensten, zooals de straatreiniging (gelijk do gemeente ook aan de el eet ric i tei (s werken de straat verlichting betaalt); 3e. betaling door de ingezetenen van te hunnen behoeve verrichte diensten, als het ophalen van huisvuil. Vervolgens heeft de heer do Groot, direc teur van de stadsreiniging te Amsterdam, een met lichtbeelden verduidelijkt overzicht gegeven van de ontwikkeling der stadsrei niging sedert 1907. Vooral stond hij hieibij stil bij de vuilverbranding. Gistermiddag heeft het gemeentebestuur do vereeniging ten stadhuize ontvangen. Het uitgeven en vonneinveii van passen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, heeft tot de Alinisters van Buitenlandsche Zaken en Justitie een schrij ven gericht, betreffende do bepalingen in zake het uitgeven en vernieuwen van pas sen aan Nederlandsche onderdanen. De Re geering heeft zich op het standpunt; ge steld, dat de wijziging dier bepalingen in het landsbelang nog niet mogelijk is. De Kamer vraagt zich echter af, wat hel aanvragen van een pas of veilcnging daar van door een Nederlander, met 's lands be lang fe maken heeft. Alet wolk doel immers geschiedt dit? Uitsluitend om voor reizen buitenlands toe gang tot vreemde landen te verkrijgen, en bij 'pen verblijf aldaar het middel te heb ben, zoo noodig, het bewijs te kunnen leveren, dat men Nederlander is .Hierbij is dus in de eerste plaats een particulier belang van Nederlandsche onderdanen be trokken en eveneens een lands belang voor de vreemde regeeiingen, die toezicht wen- schen te houden op inkomende vrecmdelin gen. Epn Nederlandsch belang is hierbij echter niet of nauwelijks betrokken." Redenen waaroift "de Kamer den Almislers verzoold, om zooveel en zoo spoedig mo gelijk te bevorderen, dat wijziging worde gebracht in de bestaande bepalingen, opdat het internationaal reizigersverkeer niet meer worde belemmerd dan het Nederlandsch landsbelang eisebt en noodzakelijk mankt. Ik stel mij den gang van zaken pldus voor. Vrijdags is do „room.'' gemaakt en daarbij is deze besmet met een ziekteverwekkend bacterie. Alen heeft toen den „room'" tot den volgenden dag bewaard en tengevolge van de hooge zomerlemperatuiu' zijn ile bac- (erieën weelderig gegroeid. Zaterdags is de Hoorn,'* gekoeld tot roomijs en zij" is toen bij een feest in groote hoeveelheid verkocht. De gebruikers hebben zioh daarbij besmet en als gevolg daarvan zijn zij in den loop van den avond en dep nacht ernstig'ziek geworden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat eender genen, die bij de bereiding van den „poonv' behulpzaam was, drager was van de gevaar lijke ziektekiemen en wanneer dus b'ij de bereiding niet de noodigo zindelijkheid is betracht, dan is de kans aanwezig, dat deze bacteiieën in den „room'' zijn terecht gekomen. Is deze veronderstelling juist, dan hebben wij met een zuiver plaatselijke oor zaak te maken en doet (leze ongelukkige) ge schiedenis niets af aan de reputatie van hel roomijs. In onzindelijke bedrijven van le- vonsinuklelenberekling kunnen dergelijke ge vanrlijke besmettingen van eet- of drink waren ten allen tijde voorkomen en dat hel nu in dit geval roomijs getroffen heeft, is louter „toeval. Dit is in hoofdzaak een theoretische re' constructie van het geval; door het vinden moeder, .wonende te Schelle bij Zwolle, verdronken. Conflict. De firma Ten Hoopen, te Need©, heeft haar werklieden medegedeeld, dat ze verlof heeft bekomen gedurende 3 maanden 55 uur per, week te laten werken. Tevens maak te zij bekend, dat zij voornemens is de ta rieven van een bepaald soort goed met 10 pCt. to verlagen. In een f abri eks verga- dering werd daarna besloten zoowel over werk'als loonsverlaging af te wijzen. Een opzienbarend proces. Alme do Gramont, dochter van den her tog de Gramont, kleindochter van prins Alarc do Beauvan, heeft onlangs een aan klacht wegens diefstal en nusuruikmaking van vertrouwen ingediend togen haar ge scheiden echtgenoot Ainó-Fran^ois-Phïlibert, hertog van Clermont-Tonnere en tegen Frai- se-Feiréol, hotelhouder in Auvcrquo, oud- Kamerdienaar van den hertog, bij wien haar vroegero echtgenoot inwoont, terwijl hij daarbij gebniik maakt van het meubi lair, waarvan eischeresse het mode eigen dom heeft, daar de bereddering van den boedel in verband met de in December uit gesproken scheiding nog niet heeft plaats gehad. In deze echt Parijsche zaak, *W - waarbij oenige van de eerste namen van van do schuldige bacteriecn zou daaraan J p^ankrijk genoemd worden, caat hél eeli- groote steun verleend kunnen worden. J-h 1 ^er nict alleen om meubelen on kunst- Kerk en School Ned. Ilerv. Koik. üs. II. E- Beker, Ned. .Ilerv. pied. jlo Goissel, heeft voor het beroep naar Assen (Ver. v. Chr. Belangen), bedankt. Aangenomen „liet beroep te E ngelen a. ds. J3. ter Haar Romenv, cm, predi kant van Gennep. (Verbeterd bericht.) Geref. Kerken. Beroepen te Hasselt ds. J. D. AVie- lenga, te Anna Jacobapolder; te Korn hom ds. J. IJ. Tietnersma, te Tziunmarum Aangenomen het beroep te Zuil et (Utrecht Noord), de JmerE- E. Kraan, cand. te den llaag. Bedankt voer het beroep te Haar lemmermeer, ds. P. Nomes,* te Schildwolde. Chr. Geref. Kerk. 1 f Bedankt voor de beroepen naar Aal ten en 's Gravendeel, ds. J. L. de Vries, te Rijnsburg. Geref. Gemeenten. 1 Beroepen te Borsselen ds. Alinderman, te Grand Rapids (U. S.j, vices echter, dat dit niet makkelijk zal gaan. 11,et roomijs, dat de vermoedelijke oorzaak is geweest, was niet meer over en kon dus met iu beslag worden genomen.. Er is toen van hetzelfde poeder op dezelfde wijze een nieuwe „room'*" gemaakt on deze is ter onde.rzoek gekomen; maar het zou wel toevallig zijn als deze ook weer besmei was. De oplossing ware wellicht to vinden in onderzoek van de ontlasting der zieken, maar deze kon ik pas Dinsdag ter beschik king van het laboiatorium krijgen en dan nog maar van één ziokc. Juist vandaag is nog ontlasting van eenige zieken binnen gekomen. De moge. 'jklieid beslaat dus, dat ook iangs dezen weg geen antwoord zal kunnen worden gegeven op de waag, wat tie oorzaak der ziektegevallen is geweest, Dergelijke voedselvergif.igingen komen herhaaldelijk voor. Jn den regel echter' zijn zjij vau minder èrnsligen aard en bijna steeds vinden wjij dan, dal bacterieën, die voel overeenkomst mot typhusbacillen ver- louncn en den ,naain diagou van paxalyplnis hacilleln de .oorzaak zijn. Omdat het in een groot aantal gevallen vleeschspijzen zijn, die doze vergiftiging veroorzaken, heb bon deze bacterieën den naam van „vlecsch- veigiftigingsbacterieëti'' gekregen Iliel is echter allerminst een monopolie tan het vleesch, om deze gevaarlijke kiemen aan den man le Mengen; ik zou talrijke gevallen kunnen noemen, waarbij andere eet- of drinkwaren de overbrengers waren Zooals uit het bovenstaande blijkt, is er geen enkele reden om tegen het roomijs als zoodanig te waarschuwen Wanneer het zin dc-lijk en van deugdelijke ingrediënten wondt bereid, is er geen gevaar van te duchten De doorwaadbare Maas. Alen schrijft uit Alaastricht: Sedert menschonheugcnis is do Alaas niet zoo laag geweest als thans; do boeken bij den peilschaal-opuemcr aan do Alaasbrug wijzen geen enkelen datum aan, die een lageren waterstand aanteekent. Eigenaardig is, dat de laagste wateisland dagleckent van een paar jaar geleden, n.I. 1-t Sopt 1919, toen do peilschaal aan do Alaas brug 40.19 N.A.P. aanwees. Thans staat zo ïeeds op 40.20 en nog ahijil daalt het water. Drie vau de negen hogen der Alaas brug liggen geheel droog on door twee an deren sijpelt nog slechts een dun slraaltio wal er. Groote plekken van den, kiczel- bodoin der Alaas, zelfs van meer dan 400 vierk. AI oppervlakte, liggen geheel bloot, 0 vei at ziet men jongens en ook grooto mensclien, gewapend met hengel en ke teltje langs de oevers en op de gevormde eilandjes bezig met visschen. Ter hoogte van Borgharen loopen de kin deren door de gelioele rivier, het water komt hun nog niet tot aan de knieën. Iets verderop, tegenover de Smeermaes, aan do Belgische grens, heeft de anders zoo breeile rivier nu nog maar het aanzien van een heekje, waar men gemakkelijk met een polsstok zou kunnen oveisprin gen. En langs de oevers komt allerwegen liet landvolk mot wagens en tomion om water te halen voor het vee in do weiden dat anders van dorst zon versmachten, en om de naast hun woning gelogen moestuin tjes van water to voorzien, want hoe wa terrijk do bodem in Ziiiil-Limburg anders ook is, thans beginnen reeds verscheiden putton droog te liggen. Gelukkig dat do bronnen der stedelijke waterleiding over vloedig water geven, maar toch ziet de geheele bevolking reikhalzend naar regen uit. In alle kerken wordt vurig om regen gebeden Gemengd. Nieuws, De vergiftiging te Meppel. DE. C. W„ Broom, directeur van het Cen traal' Eaboratorium voor de Volksgezond heid te Utrecht, deelde omtrent de vergif tiging door ijswafels le Alepjpel het volgende mede Voor zoover dat uit de berichten in de kranten is op to maken, hebben we te Alep- pel te doen met een haoterieele infectdie, verspreid, door 'roomijs. Rit roomijs wordt gemaakt uit melk en z.g. ijspoeder, dat is meel met suiker en wat vanille; deze be- stauddee'en worden samen gekookt en na afkoeling wordt het roomijs in bakjes van biscuit of tusschen biscuitkoekjes te koop aangeboden, t De boschbranden. Verschillende boschbranden hadden in Zuid-Limbuig weder plaats. De groote brand aan de Duitscho grens bij Brunssum laaide Woensdagmiddag weer op, terwijl in den af^eloopon nacht een v'ieide brand gecon slaleerd werd in Lutterade. Do rosse gloed van den hevigen brand' kon men uren in den omtrek zien. Bij Schaesberg en Niou wenhagen brandden door de hitte twee korenakkers af._ Geen water voor de brandspuit. Bij don landbouwer C. N., te Sint Alaar- lensdijk, is brand in do schuur ontstaan- Ten gevolge van het totale watergebrek is de brandspuit niet eens uitgerukt. De brand bhischte gedeeltelijk zichzelf, doordat Stiel dak inviel en de dakpannen als'blusschings materiaal dienst deden. Naderhand is de brand ook op het aangebouwde woonhuis overgeslagen. Verzekering dekt de scliaue YerdronJcen. Bij hel LH en. in den IJs.el is de 17-jarigè v. d. V., tuinman en kostwinner van zijn oorwerpen. Alme de Gramont eischl bo- endien van haar vroegeren echtgenoot een kapitaal van 31/2 millioen, dat haar toebe hoort, eti dat tot nu toe wegens do buiten gewone slordigheid van den notaris, die het huwelijkscontract hoeft opgemaakt, an der de berusting van den hertog is ge weest. Do autoriteit, voor wien do acte ^epasseoril is, zou volgens hot zeggen van don hertog, vergeten hebben, 0111 er do aanzienlijke eigendommen van de vrouw in to vermelden, terwijl alleen do inbreng van den man" zou zijn opgegeven. Deze paradoxale toestand brengt Alme de Gra mont thans na de scheiding in zeer groolo moeilijkheden. Daar do andore rechtsmid delen, welke zij heeft aangc\yend, zonder eenig succes zijn gebleven, heeft zij den hoven genoemden weg gekozen, en zich daarbij civiele partij gesteld. (Jok de her- log heeft een advocaat genomen. Do zaak is des te meer buitengewoon, omdat liet zeer zelden voorkomt, dat echtgcnoolen elkaar wegens misbruikinaking van vei ti ou wen vervolgen. Volgens art. 380 Van de Code Pénal, kunnen frauduleuze handelin gen onder oclilgenootcn nimmer lot een strafvervolging leiden. Anders wordt het echter, als het geval van een scheiding zich voordoet. De van tafel en bed geschei den echtgenoot, die zich aan oplichting of frauduleuze beuadeeling van zijn vrouw schuldig maakt, is strafbaar in den zin van de wet. De straffen, die er voor vast gesteld zijn, zijn echter over het algemeen uiterst mild. Waarschijidijk zal Re hertog van Clermont Tonnerre tot het betalen van een boete van 16 francs worden ver oordeeld, zijnde de minimumstraf in ge vallen van ïnisbruilunakiiig van vertrouwen, en dat bedrag maakt niet Veel uit ten opzichte van do 3V2 'millioen, welke zijn gewezen echtgenoole van hem eischt. Krokodillen te Versailles. „Er zit een krokodil in het water". Om der het slaken van dezen noodkreet kloni Zondagmiddag een soldaat vau het 5e ge nie-regiment zoo vlug als een rat uit heli meer in het park van Versailles, waar dé manschappen van het garnizoen van Ver sailles gewoonlijk baden. De luitenanl, die toezicht op het baden hield, dacht, dat del arme jongen last van de warmte had ge kregen, maar een minuut later renden ook de sergeant pil de overige soldaten) die aan het zwemmen waren onder luid gegil uit het water. 1 Een onderzoek werd nu ingesteld en daar bij bleek, dat een filmonderneming met toe-, stemming, der betrokken autoriteiten ecu achttal volwassen krokodillen in het meer gebracht had, ten einde de goede ensce-> neering voor een. film le krijgen. Die boesljosf gevoelden zich evenwel zoo m hun element, dat zij op geen enkele manier weer uit het meer te krijgen waren. Het filmgezelschapi was dan ook naar Parijs teruggekeerd, o'mi daar een paar „krokodillen-vangers" te ha len. Afet versterking uit den dierentuin keer de men 's avonds terug en slaagde men oil in zeven beesten weer op te vangen. Dö achtste liet zich echter door do voorget houden lekkere hapjes niet verschalken eni bleef in het koele nat. Uit het Fmnscih van 1. Hf ROSNY. De familie Lefebvre doorleefde oen den vreeselijkste uren van haar bestaan, wan( do hongerdood bedreigde haar. In hef armzalige kamertje zat, met zijn hoofd tusschen zijn handen, Jacques, de vader. Wat moesten ze miet hun allen beginnen, wat te doen als do armoede je lams taal, alle pogingen! er boven uit te komen schip breuk lijden'. Jacques en zijiu vrouw had den tevergeefs gestreden. Zij 'bezate nie mand op do wereld dan 'één rijk ff" ".üia- lid, maar" ontoegankelijk, ongevoelig oleef deze voor hunne smeekbeden, D>us moesten zij sterven'? Jacques keek naar zijn uitgeputte, jonge vrouw, naar zijn' twee meisjes, doorschijnend-beer beiden, en naar den jongen, naar Pierre, den „ge-erfdie"'van zijn vriend ttHoneï en die hern als een ei „en zoon was geworden. IHjij ook werd door den 1 honger verleerd, maair ook nog dooi- een, ander kwaad, waaraan hij, erfelijk belaste, niet ontkomen ken. Dus is dit 't einde? droomde JocqUes hardop, en dat, terwijl er overvloed van brood isvan rijkdom?.... Wat zou hij gaarne nu jverkman zijd; zeker zou,de verdienste, gemakkelijker luk- ken; terwijl nu, met zijn armzalige pen .i/.-""* „Mtoudt nog maar wat moed, man"; zucht te zwakjes mevrouw Lefebvre. ;f y f- F k: a 1 I CH 1 it Sff] DER i fi Ö-«f U Sa H. 1 A' i üi bpk i» i 1 -iwf, - i <- -i 1 'i' - 'Jt 1 V 1 -• - S - pi if- f. Kt ■-1' j%- I!

Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 7