„sismp". I Kerk en SeliooL Ned. H e rv. Kerk Bero epen be Monlfoort (to-ez.) ds. H J. van Schuppen te Groot-Ammers; to ^Yil- nis ds. A. Meijeis re Woubrugge Aangenomen het beroep te Niouv. land (bij Leerdam) door ds. P. V van Stein Callenfelds, te Bossen. Bedankt voor het beroep te IJsehnui- muiden ds. J. H Koster te \Vo uters woude Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenmo-er ds. P A. Z?ilstra te Nieuwvcea; te Achlom ds E. Buurma te Hindeloopen. Chr. Gerei. Kerk Beroepen te Yeenendaal ds. J. Jon- geleen te M aars sen. te Zwolle ds. B. Dries- sen te 's-Gravenzande. Geref. Gem. Beroepen te Moercapelle ds. \V. den Hengst te Leiden. De 55-jarigv tl- B 8. te Alkmaar. Gisteren heeft de Alkmaarsche H. B. S. met de opening van haar nieuwe gebouw haar 55-jarig bestaan gevierd. Het 50 jarig jubileum is in de mobilisatie zonder feest betoon voorbijgegaan. Be heer G. Bolkestein, inspecteur van het middelbaar onderwijs te Amsterdam, hieW een rede als vertegenwoordiger van den minister. Hij herinnerde er aan, dat in de laatste jaren menige H. B. S. haar 50-jarig bestaan min of meer feestelijk heeft herdacht. De H. B. S. heeft baar taak gevonden om, met het onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen als mid delpunt, de leerlingen' in te leiden in de kennis van het moderne leven in zijn veel voudige uitingen. In die taak is de H. B. S. veelszins uitnemend geslaagd. Wel beeft de H. B. 5. nog tal van fouten, maar haar eigen vertegenwoordigers erkennen die bet meest en het allereerst Eeii der hoofd gebreken is, dat er te veel'geluisterd moet worden.Er' behoort pi eer gelegenheid *e zijn "voor 'waarnemen en zelf wëiken, en dat" niet* alleen in de natuurwetenschappe lijke' vakken. Dat het nieuwe Alkmaarsche schoolgebouw daartoe de gelegenheid geef, noemde spreker een verheugend feit Hij hoopte, dat er een nauwer kontactzal komen, tusscheh school en leeraren eener- zijds en de ouders der leerlingen ander zijds. Be afstand tusschen beiden is nn meestal te groot Verschillende heeren voerden daarna nog bet woord. 1 Stof den aan christelijk i schelen. In een Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van. de organisatie van hoof den aan christelijke scholen is besloten tot oprichting van een Unie van hoofden aan christelijke scholen. Deze organisatie zal staan op denzelfden grondslag als de Unie van christelijk» on derwijzers en. onderwijzeressen in Neder land, .Zij stelt zich ten doel de behartiging van de belangen, der hoofden in de richting van democratiseering dar schoolverhondin- gen, zooals dit tot uiting komt in het stre ven van de Unie van christelijke onderwij zers. Ter bereiking van dit doel zal getracht worden, een nauw federatief verband te leggen tusschen beide organisaties. Het hoofdbestuur van de Unie van christelijke onderwijzers staat zeer sympathiek tegen- j over de nieuwe organisatie. Koloniën. Be Jogjasche redacteur van Be Loc. schrijft: In Jog ja, dat over het algemeen geen slecht figuur maakt in crimineel opzicht, valt, naar wij van politie-zijdo vermmen, een verhoogde criminaliteit to constatee- ren; vooral het aantal diefstallen, grootere en kleinere, met of zonder braak, is de laatste weken vrij belangrijk toegenomen Ieder jaar, verzekerde men ons, is in de maand Maart een stijging van het crimina liteitscijfer op te meiken als gevolg meestal van verhooging der rijstprijzen vlak voor den nieuwen padi-oogst Zoo duidelijk merk baar als dit jaar is de toeneming echter nog zelden geweest, en men mag dan ook aannemen, dat ook de invloed van de ma laise zich in de criminaliteitscijfers van Jogia en, naar men in politiekringen meent, van heel Indië, weerspiegelt. Disnsttelffonen. De Bandoengsclie hoog» bezuinigings- commissie stelde voor, dat amh.enaren me een traktement van f 700 en meer, de diensttelefoon zelf betalen. Het voorloopig onderzoek wees uit, dat minstens 500 aan sluitingen in particuliere woningen dooi den lande betaald weiden, hetgeen een jnaruitgaaf is van omstreeks f 100 000. Na dat .fie autoriteiten advies hadden ui ge bracht, noodïgde de landvoogd dadelijk de diensten uit, na te gaan in hoeverre een beperking der telefoons mogelijk is zonder dat de landsdienst daardoor schade he komt, terwijl verzocht werd voor 1 April advies te geven op het voorstel, dat de dienst'elefoons ten deele door betrokkenen betaald worden. Ond#rw(jsstudIe. Uit De Loc.: Ook in ons blad zijn meermalen Indi sche jongelui aangespoord de onderwijzers studie te volgen. Het verheugt ons dan ook dat blijkens mededeeling in Onze Stem, het orgaan van het I. E. V., zich voor het examen voor opleiding tot onderwijzer in Nederland opgegeven hebben 38 Indo-jonge- lieden, waarvan helaas één werd afgekeurd één zich terugtrok en vijf niet in aanmer king konden komen, zoodat thans over blijven 31 adspiranten. Onze Stem zegt, dat dit inderdaad een fraai resultaat is en het spreekt een woord van dank uit jegens het departement van onderwijs, dat een verreikende tegemoet komendheid aan den dag legde t a. v. de nakomers, dus van hen, die zich later opgegeven hebben dan 'den eenmaal vast- gestelden datum. Rampokkcrs. In de afgeloopen week, aldus het Bat Nbl. van 15 Maart, werden door de mare chaussee te Bekassi en de gewestelijke re cherche in het district Tiibaroessa zes ram- pokkeis aangehouden, verdacht van Verschil lende xampokpartijen te Mr. Cornelis- en Eiawang. Onder hen bevond zich o. a. de langgezochte rampokker Gepoek van Kampong Pasir Koentji. Allen bekenden volmondig. In beslag wer- aen genomen 1 parabellum- en 1 brow ning-revolver, die aan den in don nacht van 2 op 3 Maart doodgeschoten ram- pokaanvoerder Samin behoorden. Douanen-fraude. Be recherche heeft huiszoeking gedaan bij' een der douane-ambtenaren, die onder In de Knk's'terw^k, "zal" op nader te be-J verdenking vandiefstal in preventieve becb- palen plaats en datum een vergadering be legd worden tot vaststelling van statuien, werkprogram, enz., en ter verkiezing van een definitief bestuur. Aan de universiteit te Freiburg (Zwit serland; is benoemd tot hoogleeraar in de wbkunde, dr. J. G. van der Corput, thans assistent van prof. Dorjoy, hoogleeraar in de wiskunde te Utrecht. Gemengd Nieuws. Hun laatste rustplaats. Op de aigemeene begraafplaats te Vlis- singen zijn gisteren de lijken, van 5 En- gelsche krijgsbeden, die in den oorlog op Scbouwen zijn aangespoeld en daar voor loopig ter aarde besteld, bijgezet op dat deel van bet kerkhof waar reeds een veer tig Geaikeerde militairen rusten bij bet -voor ben verdeden jaar opgerichte monu ment i 1 1 De bortng te Bocholtz. Be boring der Rijksopsporing van Delf stoffen te Bocholtz bij Simpelveld, waar van kort geleden bericht werd, dat op t7t M. d.epte een goed ontginbare steenkool laag werd aangetroffen, beeft hij 189 M diépte weer kool aangeboord. De laag bij 171 M. diepte was een regelmatige mooie dikke koollaag van 108 a 112 c.M. dikte, welk soort lagen het gunst gste zijn voor ontginning. Be helling van de laag be droeg circa 25 graden, welke ook in ver band met ontginning zeer gunstig is. De bij 189 M. diepte aangetroffen kool is niét in geheel normale ligging gevon den. Zij werd aangetroffen in gedeeltelijk gestoord gesteente, waaraan een plaatse lijke helling van circa 50 graden kon geconstateerd worden. Aan deze storings verschijnselen is het toe te schrijven, dat een abnormale dikte van circa 7 M. steen kool (j'ulste 7.74 M.) gevonden werd. Van welken aard deze verschijnselen zijn zal t dé voortze t'ng der boring waarschijnlijk kunnen leeren. In elk geval is uit verschil lende aandu.dingen met zekerheid te be sluiten, dat hier een zeer dikke kolen- laag van enkele meTers dikte, dus nog beter dan de vorige, aangetroffen werd. De boring staat in het gebied welke niet in concessie gegeven werd en niet voor het Staatsmijn veld gereserveerd is, doch de grenzen van bet Staatsmijnveld en van de concessie Sophia (mijn Willem Sóphia) liggen zeer dicht bij, zoodat voor beide velden het aantreffen van desa la- renis is gesteld. Hij hehoort tot de groep van. ambtenaren, die betrokken is bij de tweede serie van douanefraudes, de ontdek king waarvan ingeluid weid met de ar reatatie van Ktofer, en die verder leidde rol de aanhouding van de ambtenaren Law; en Wouters. Be recherche heeft bij deze huiszoeking een goeden slag geslagen. Zij bracht een zoo goed als complete uitstalling van een goed- ingericht magazijn te voorschijn. De recherche tracht thans aan de firma's, aan wie de achterhaalde goederen recht matig toebehooren, op te sporen, hetgeen ongetwijfeld niet zulk een gemakkelijke taak is, aangezien blijkens de beschikbare aan wijzingen de diefstallen gedurende een ge- numen tijd zijn gepleegd, terwijl schijn baar daarvan niets uitlekte. JEaiilissein enten. M. Ph, Spier, Den Haag. Rechter-comm. mr. E. Jellinghaus; curator: mr. J. G. Bergsma. Mej. A. M. Berenbak, Beu Haag. Rech ter-eomm.mr. C. J. J. de Joncheere; cu rator: mej. mr. A. G. Franr;ois. J. v. d. Meijde, Amsterdam. Rechter- comm.: mr. P. van Regleren Altena; cura tor: mr. S. Bromberg. G F. von Meijenfeldt, koopman in hor loges engros, Amsterdam. Rechter-comm. mr. P. van Regleren Altena; curator: mr. E. J. Korthals Altes Jr. H. M. M. Thofe, Hilversum'. Rechter- comm.mr. P. van Regteren Altena; cu rator: mr. P. H. F. v. Vloten, Amsterdam. B. Du.n, koopman, laakt bekende woon plaats Amsterdam. Rechter-comm.: mr. P. van Regteren Altena; curator: mr. P. A. Voute, S. Koperberg, te Amsterdam. Rechter- comm.: mr. P. van Regteren Altena; cu rator: mr. E. Vogels. A van Mugden, koopman, handelende onder den naam A. van Muijden en Zonen. Amsterdam. Rechter-comm.mr, P. van Regteren Altena; curator: mr. G. F.Haase. Be N. Venn. Scheepvaart Maatschappij Koningin Wilheimina, Ben Haag. Rechter comm.: jhr. mr. H. 6. Feith; curator: mr. H. Veens tra. Uitgesproken: H. Boelen, metaalbewerker, Amsterdam R.-c.mr. J. Wiarda; cur.mr. W. C. van Houven. G. WL Sellink, landbouwer, Haard onder van der Eist, curator mr. !Hi. Wj Joidens, Aalten. Rechter-commissaris mr. ibipkens Deventer. Mej. T. Kappe, zonder bekoop, Eip- Rech ter-commissaris mr. W- Umxnels, curator gen van belang is. Over de uitbrreiding van de lagen in andere richting is voer- j jhr. mr. G M O van Nispen tot Sevenaer, -loopig nog weinig te vermoeden. 'e-ffifertogenbosch. J. Turlings, vergunninghouder, Oss. Redh- ter-commissaris mr, Wi. Ummels, curator mr. J. Camps, 'siflfertogenbosch J. van IHteijningen, Woelden, iiiechk-r-com- missaris mr. E. iiluvelaar, curator mr P II'. Veis en, Woerden. A. Th Kilsdonk, fabrikant, Loosdredht Rechter-commissaris mr. E. Uhvelaar, cu rator mr. C. Vervoorn, Utrecht Mr. Uitslag, winkelier in suikerwerken Almelo. Rechter-commissaris mr. A C Leendertz, curator mr. IH. G Vet!:. Al melo. E. Licht, koopman in kaas en viscih Apeldoorn. Rechter-coinmissaris mr. J !lï de Vries, curator mr. J. J Uijtwerf Ster ling, Apeldoorn. Wred. C. van Dongen, handelende in fou- rage, Raamsdonksveer. Rech'er-commissa ris mr. Ch. Roebroeck, curator mr Jos Maeijer. Breda. L. Wetzels, koopman, Iverkteuift Onder- speckholz, Rechter-commissaris dr. Fr Janssen, curator ,dx. M. L G Schous, Maastricht W. G. Kuppens, landbouwer, Horssen Rechter-comniissans mr. Kortonhout van der Sluijs, curator mr. J. J Tilanus, Tiel J. Tempen, landbouwer, Geeserveld, gem. Oosterhesselen. Rechter-commissaris mr. G M. Doornbos, curator mr. W C Roeken, Emmen. J. Kan, graanhandelaar, Nieuw-Ruinen, gem. Borger. Itechtar-commissans en cu rator als voren. L. G. L Feirabend, kassier ein commis sionair in effecten, handelende onder de firma Feirabend en Co., Dordrecht. Rech ter-commissaris mr. R. de Gaaij Forman, curator mr. A. A -Moll, Dordrecht M. van Veggel, Nijmegen. Rechter-com missaris mr. J. ilï M v. d. Grinten, cu rator mr. L M Ch Banning, Nijmcgeni M- de llf-ond, koopman te Amsterdam. Rechter-commissaris mr. R. M de Vos, curator mr. Leo Rolak. 'Opgehev en: R. RHiizinga, Utrecht S. Roeper, te Amsterdam. I. Scholte te Amsterdam. G ei ndigd: M. Meulders-van der Ven, vroeger koop man te (Htoensbroek, thans mijnwerker te Eteerlen (Passart), Nieuwenhage. SH'. J. Shekel, koopman, Siitard E. Licht, koopman in kaas en viscih, Apeldoorn. Wijlen J. van üFeeswijk, vroeger snid, te Someren, later gewoond hebbende te Helmond. J. de Vos, winkelier en. schildersk'rlecht, Oostenvolde. L. Zmderveld te E. Kieneker te (Nadruk verhalen). Ik stond in He machinekamer van de boot; boven mijn hoofd, b iji't traliewerk zag ik den 'likken kop van den mann met den poetsdoek pn. den zwabber; de drup pels oliewater tikbelden, meer of mmder in aantal, af van zijn stokdwed, al naar mate het pchip op en neer deindje. IHij stond een oogenblik tegen zijn stok geleund en toen hij mijn Blik opving, gaf mj mij een teeken m de richting van „fomp", den olieman- van beneden, wiens bezigheid hem dicht bij den luchtkoker bracht, waar ik oevallitg aan stond te ha meren. Ik wist precies wat Ik zou zien en tochik keek. „Snip" greep weer eens naar -de leuning, het gericht met 't scherpe profiel lijkbleek in het schijnsel der electri- sehe lampen, en in de houding van iemand de zee-offerende, gebogen over een grauw tinnen meubel, dat hri met rijn vettige linkerhand vasthield. En naarmate hij mce- zwiepte met de onverwachte bewegingen van 't schip, zwollen de aderen onder de olie-huid van zijn magere hand op de leu ning; zijn blauwe kiel ging me tde bewegin gen van het lichaam mede. Eindelijk richtte hij den blik naar omhoog en keek naar mij met 'n knipoogje. ,'0m de twnnig minuten, zoo zeker als nklok,'1 zei hij, met 'nlonk, die voor ,n grijns moest doorgaan. ,Je eerste peis?" vroeg,ik, terwijl ik met hameren ophield. ,Neeik ben al vier jaar lang op zee, en altijd heb ik 'tde eerste vijf dagen van elke reis te pakken en kan ik niet buiten daten hij wees op het tinnen meubel „Is 'tniet een ellendig iets voor 'n man om daarmee geplaagd te worden, dat te moeten verduren?ajuus, daar hoorde ik het signaal. IHiij gree pnaar zijn oliekan en haastte zich naar stuurboord. „Waarom ga je dan niet weg?" riep ik hem achterna, maar wat ik ais antwoord ontving, was de glans van een twieelen grijns en het schemeren van een blauw-ge- mouwden arm boven een reservoir. Ik zei fw&s verplicht mij nu bij mijn 'werk te bepalen en me te wurmen in den lucht koker, en terwijl ik me als 'n hond in de nauwe opening wrong, sloeg ik nog even tegen den kant door de verraderlijke slin geringen van 't schip. Het weer was zoo har, dat zelfs de zenuwen van ingenieurs van streek zouden raken. De boot trachtte zich door de wilde zee baan te breken. Maar San Francisco zou stelllig toch met n dag vertraging bereikt worden, zonder dat de ondervonden tegenspoeden zouden gelden éls excuus b ijd© maatschappij. Uit mijn verwarmden cylinder kon ik het breede bakkes van Tony zien, die met de hand op den hefboom Maar stond dien om te gooien, zoodra de kop van 't schip te hoog boven 't water uitstak. De machines stonden reeds op halve kracht, maar het stamepn van 't schip bleef geweldig. „Geen „Frisco" vóór Donderdag", riep Snip me toe op weg naar de ladder, r Toen ik met mijn karwei klaar was, „Voel je je nu weer in orde?" vroeg- ik, „Ja, dat gaat; meestal den vierden oi vijfden dag." „Maar waarom zoek je geen werk aan land?' ,,'tls niet poo gemakkelijk om de zee vaarwel te peggenals u zoudt denken Fk heb 't geprobeerd. Vorig jaar was ik nege nlmaanden aan wal en zocht er naar werk, maar 'tlukte niet. Er was altijd iets, 'n kleinigheid, maar dat todh voldoen de was om me kwaad te maken, zoodat ik ten slotte toch weer scheep ging, oak em haar te .voldoen." „Te voldoen, jvie?" „Nou, de zee natuurlijk. Die mag me, maar ze behandelt me niet eerlijk." IHij spoog over de verschansing. „Kijk nou eens naar mij, vijf dagen van de vaart ziek. Kan een man dat uithouden? Kijk me nou eens aan Ik deed 't. Ik weet niet hoe lang hij den bijnaam van Snip reeds droeg, maar die scheen me juist gekozen. Zijn lange neus, die aan een mes deed denken, stak van onder het smalle voorhoofd over een krm- gebogen mond met dunne lippen en over een wijkende kin als een snavel uitstekend. Zijn vel was vaal, bijna wit; twee knoo- epn van rijn hemd stonden open en men zag hoe zijn borst geler was dan het vei van zijn gericht. Zijn ceintuur hing hem los, afgezakt om et middel en zijn met olie besmeurde broek viel neer op 'n paar schoenen grijs en zacht als handschoenen, van de olie gedrenkt. „Waarom ging je naar zee?" vroeg ik Zijn oogen knepen spotbend toe, „Waarom blaast de wind?" antwoord de hij. „Je ging jong aan boord?" „Zestien was ik. Ik had et altijd naar veilangd, maar vader hield me terug. Hij was zelf een oude zeeman. Maar toen hij gestorven was, nam ik mijn draai, leende vijf en twintig dollar van mijn broer en scheepte mij als olieman aan boord van den „Isis" in." „En ben je er sedert altijd bij gebleven „Na den eersten tocht liet ik de zee voor wat ze is, maar ik kon het aan wal niet uithouden; ik kon het niet „zij' wou me niet loslatendaarom pro beerde ik het maar opnieuw. Ze lachten me uit, de meeste lui en ze zetten me aan het werk zonder ophouden... en ziek... lieve tijd, wat heb ik soms gesnaJfct naar de verdraaide bel, die me eindelijk zou bevrijden. Ik was blij, toen we aan land kwamen. Na den tocht, trachtte mijn broer werk voor me te vinden in „Frisco", maai het gaf niets. Ik keerde toch weer terug, ditmaal op een schip met een machine als een koffiepot En het was weer de oude geschiedenis „Is je broer ook zeeman?" „Neen, sjouwerman. Daarom leende hij mij het geld, hij is eT zelf nooit bij ge weest Hij heeft alleen maar de beman ning aan boord zien gaan, als hij dertig uur lang goederen aansjouwde. Hij dacht, dat het heel gemakkelijk werken was. En drommels, ja, het is gemakkelijk voor vele kerels, maar die zijn anders gemaakt dan ik. Velen van hen kunnen zich' ook weer vrij maken als ze dit begeeren. Ik zal n eens vertellen hoe ik "den laatsten keer de zee verlaten heb. Ik kreeg een be trekking in een garage. Het was een plot selinge breuk tusschen haar en mij. Zij, de oude, hield niet op met mij te pesten. Het scheen me toe, of ik in den nacht liaaa- hoorde rommelen, zooals rij adem schiep, zacht en regelmatig, en ik lag uren wakker en ik dacht aan de eilanden en aan de zee als ze blauw is en wil en glad. Altijd dacht ik aan haar. En ik miste de piklucht van het dek, in mijn kamer bij het op en neerloopen Jij dwaas," placht ik tegen mezelf te zeggen; „nu heb je een goie betrekking, waarom blijf je nu niet, waar je bent?" Toen liep ik langs de dokken op mijn weg naar mijn werk. Ik mocht altijd graag kijken naar de Australische booten. Ik weet niet waarom; alleen dan, omdat rij over de zee gaan, die blauw is en wit en glad Hemel, hoe jaloeïsch was ik op de bemanning. Ik had Re gewoonte om inijn schaftuur 's middags bij de werven door te 'mengen. „Die schuit komt uit Sidney te V' wees ik mezelf aan. Hoe graag had c haar even aangeraakt, maar ze lag te ver-af gemeerd. En ik jnoest weer terug naar mijn werkplaats en er vele uren blijven, altijd op een en dezelfde plek. „Ik ga weg, wat dondersik ga," placht ik tegen mezelf te zeggen, maar ik wist altijd wa er dan zou gebeuren als ik ging. „Zij" hield maar aan met te lokken, mij te vér leiden en mij uit te lachen, telkens als ik mij weer keerde naar haar duivelsch mooie gezicht en ik verbeeldde me dat ik haar liefhad en 'rij mij terug had... Ja, en zij heeft me terug ook," voegde hij 'er jia een pauze aan toe, „en dat is de reden waarom ik weer naar zee ben gegaan." Hij grijnsde me aan, terwijl hij het hoofd zijdelings boog. Ik heb die uitdrukking een lonk genoemd, maar het was een lonk zonder vroolijken glans; bitterheid, gram schap lag er in om het noodlot, dat hem had geplaatst, daar, waar hij nu eenmaal was en waaivan hij zich 'duidelijk reken schap gaf ook nog. Het grommen van een geslagen hond doet soms denken aan zoo'n. gsrijns. „Ajuus, ik ga naar binnen," zei hij en keerde zich van* mij aif. Ik zag hoe over zijn gezicht een wonderlijk licht lag, alsof er achter die oogen nog heel wat ge dachten joegen. Gedurende de eerstvolgende dagen spra ken Snip en ik elkaar weinig. Hij knikte mij toe en ik knikte terug, als we 's mor gens aan ons werk togen'. Hij' grinnikte met iets van heusche pret, toen het bleek, dat we San Francisco met eerder "dan Donderdagavond zouden bereiken' en hij scheen wonderlik voldaan, toen wij begeerig boven eens 'n vollen blik oVor de golven te slaan, zag ik Sni pweer. De zee 's avonds laat aanlegden óm nog door den was iets .kalmer geworden, maar het witte 1 dokter te worden gekeurd voor de qua- schuim der golven sloeg ovetr ons heen. rantaine. Die lachen ons nog uit aak" zei Snip Ik zag Snip den volgenden moTgen kwaad en spoog naar de golven. slechts heel even, juist voldoende opa hem goedendag te.zeggen. Maar hij was w figuur niet naar om spoedig te vergeten. Toch duurde 't volle drie den, voordat ik hem terug zag 0i> veerboot Hij lachte bijna, vroolijk, toen hK mijn verbazing opmerkte. J Ik ben vrij," deelde hij Inij triomfan- telijk mee, terwijl hrj aan zijn stijf board» trok, „en wat nog meer wil zezeer, ik ben getrouwd." In Jjet eerste oogenblik kon ik alleen maar mijn verrassing 'uiten en hem felid teeren. Ik had nooit kunnen denken dat kleeren en eenige maanden gezond leven een leehjken man zoo konden opknapnen Maai' eindelijk overwon ik mijn verbaz™ en vroeg hem naar alles wat zijn éer soonlijk leven betrof. Met vuur vertelde hij mij, dat zijn vrouw typiste waa aan de garage, waar hij werkte. Hij had haar gekend gedurende de periode van werk waarop zijn laatste tenighuhkeren naar dé zee was gevolgd en de herinnering aan haar was onverbleekt gebleven de laat sle maanden in de machinekamer. „Zij was het, die mij er toe overhaalde de zee vaarwel te zeggen," legde hij uit' „toen ik haar, na een reis weer aan land aantrof. Het was de reis, die u ook deed Ik vertelde haai-, dat het niets zou geven, maar- zij hield aan en ten slotte deed ik wat rij wilde dat ik deed. Twee weken later trouwde ik haarik wou dat u met ine mee kon gaan om kennis te maken; we wonen wat buiten." Laar ik niets te doen had en niet weinig belangstelling koesterde in Snip's loopbaan, was ik dadelijk besloten met hem meé te gaan. En terwijl we naast elkaar 0p een bus zaten, vertelde hij me, hoe goed hij ervoor stond in de garage, hoe men hem mooie vooruitzichten voorspiegelde nu liij een zoo flink werkman bleek té zijn En hoe Jessie ook nog aan de zaak verbonden bleef, totdat er genoeg verdiend werd We verlieten den wagen en Snip toonde mij de woning. „Wij wonen op de derde verdieping," kondigde hij aan, „het is niet ver van onze garage. Ook hebben we een mooi uitzicht hier over de dokken, vanuit het keuken raam." Jessie opende de deur en glimlachend naar Snip, die zij niet uit het oog ver loor, liet ze ons Binnengaan. Het was een klein persoontje, dit'vrouwtje, dat een mar. aan de zee ontstolen had; klein en ma ger, met een vraag in de oogen, alsof zij tevergeefs trachtte de oorzaak der dingen te hegrijpen. Toen we kennis hadden ge maakt, maakte ze een beweging als wilde zij heengaan, maar een paap woorden van Snip en een behoorlijke waardeering mij nerzijds over hun woning, deden haax blij ven. En binnen enkele seconden babbel ie zij' druk mee, terwijl ze niet afliet met een vraag in haar oogen de goedkeuring van Snip op te vangen. ,,'t Is nu zooveel beter hiep voor Alfred dan het leven op die akelige boot," praatte ze door; „hij heeft "het Mer zoo gezellig en heeft toekomst in de garage. Is het niet veel beter voor een man vast werk te hebben dan dat onzekere omzwerven?" En daarna, na een blik met haar glim lachenden echtgenoot gewisseld te hebben,- drong zij aan, dat ik ook de keuken en het uitzicht zou bewonderen. Yanuit het venster was de haai zicht baar, en vlakbij het silhouet van de groole weri, met ernaast de masten van eeu Engelschen driemaster. „Ze laden er geisl,' legde Snip me even in het voorbijgaan uit. „Is het hier niet aardig vroeg Jessie, bij het teruggaan naar de kamer; en toen ik. hen verliet, stonden zij arm in arm in de deur, en vroegen me dringend hen' weer eens te bezoeken. Maar mijn zaken namen mij de eerste weken zoo zeer in beslag, dat de her innering aan Snip en zijn vrouw allengs op den achtergrond geraakte. Op een goeien moPgen echter, toen ik haastig de Stocktonstraat doorliep, hoorde 'k mij bij mijn naam roepen en opziende zag ik Jessie met een vel papier in haar hand voor de deur van een garage staan; Uiterlijk was ze nauwelijks verandeid, alleen haar oqgen schenen mij hog vragender' dan vroeger. „U heeft er zeker niets van gehoord?" vroeg zij na een haastigen groet en toen zrj zag, dat ik onwetend was, zei ze: 1 „Alfred is vertrokken." „Vertrokken? Toch niet terug naar zee?" „Jaop die zelfde Engelsche schuit,* welke u vanuit ons raam kon zien. HJ vertrok juist een week nadat u ons had opgezocht." „Maar voor hoe lang, en wat heeft hij gezegd Ik vreesde, dat ze ging schreien, maar zij beheerschte zich en zei haastig; „Ik weet er niets van. Ik begrijp mris van dit alles. Hij had het zoo goed. zei zelf, dat hij het nog nooit zoa goed had gehad. Maar hij ging toch Ik lette wel op, dat hij heel veel uit het keuken raam naar "huiten staarde en op zekeren dag heb ik hem daarover aangesproken. Maar toen lachte hrj me uit en zei, dat het alles „in orde" was." Zij hield een oogenblik op en slikte. „Op een dag kwam hij vroeg thuis en was zenuwachtig. Hij deed biets dan ijs beren, sprak geen woord, maar opeens komt hij op me af, omhelst me woest en zegt, dat hij me innig liefheeft. Den vol- genden morgen was hij weg en in een - brief, dien hij achterliet, was de ,naaiffi-. van de boot vermeid en ook dat ik hem niet terug moest verwachten. Maar waax--^- om is hij gegaan? Had hij niet vast werk,- volop eten,i enDenkt u dat hij van een ander dan van mij houdt?' Haar oogen hadden weer dien verlegen, c vragenden blik, en stonden nu vol tranen.^ Toen we elkaaP verlieten, zag ik, boe to haar best deed iets te begrijpen van wat c ze absoluut onbekwaam' was te bevatten-^ En op mijn wandeling terug, kon niet nalaten aan Spip te denken, zooais »- ik hem het eerst had leeren "kennen V;1 Ziek en zwervende. I t ■*- - I .nvMn .IS Tin L n L n r. m! ll-rti W A nnnnr.

Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6