Schiedamsche Courant. tweede blad Uit de Tweede Kamer. Brieven uit Kaapstad. dek Vrijdag 16 Maart 1923, No, 17230 Hel eerste artikel van do Jachtwet be paalt wat wild is, en wat schadelijk ge- dteïte. (Irof wild zijndo Herten, de dam herten en reeënkein wild de hazen kor hoenders, patrijzen en houtsnippen; water wild: zwanen, ganzen, eenden, duikers, wa- ieïsnippen en goudphïvieren. Schadelijke dieren zijn slechtswilde zwijnen, konijnen en fazanten. Dit alles is echter geen wat van Meden en Perzen, daar de slót-alinea do Kroon de bevoegdheid geeft, voor be paalde gedeelten van het Rijk van die be palingen af te wijken. De Plattelanders vreesden, dat door deze bepaling de heelo hoei op losse schroeven zou komen te staan, en dus stelden de heeren Brnat en De Boer voor de slotalinea te laten ver vallen. De lte©eoring kwam aan hen en and'rer bezwaren' tegemoet, door aan de slotalinea toe te voegen, dat die bevoegd heid van de Kroon alleen op de fazanten» maaï niet op de konijnen en de wilde zwij nen zou slaan. Toen was iedereen tevreden, behalve de heer Duymaer van Twist, die ai zijn fazantenhaat deze macht niet onbe perkt aan de Regeering wilde laten, doch meende dat in deze geen beslissingen mochten worden genomen door de Kroon, dan 11a de desbetreffende commissies, bij art. 58 van de wet vastgesteld, en waar over "te zijner tijd meer, te hebben ge hoord. En de heer Kolkman had als fa- zamtenvrLend ©en amendement, dat echter, omdat hij op zijn verjaardag niet in do Kamer wilde verschijnen, door den heer Yap Rappard werd verdedigd', om de fazant uit de smadelijke categorie van schade lijk gedierte naar die van klein wild over te brengen. De Kamer wilde echter noch van het eene noch van het andere weten, het arnan- demcnt-Duyinaer van Twist haalde het bij na, het was 38 tegen 31 stemmen, en het zou zelfs aangenomen zijn, als niet de groote meerderheid van Rechts, waaronder <trio van zijn eigen partijgenooten, hem niet in den steek hadden gelaten. Het amen dement-Kolkman was minder gelukkig en Jiaalde slechts 19 stemmen, met natuurlijk al wat rood en rose in de Kamer is, tegen; één van de vele staaltjes van vhlsche de mocratie in onzen tijid is, dat de democraat onverzoenlijk moet zijn in zijn haat tegen vogels, Sie alleen op cle tafels der rijken paraisseeren. Art. 2 van de wet, waarbij vastgesteld wordt, met welk jachttuig alzoo gejaagd mag worden, ging zonder discussie onder den hamer door. Bij art. 3 liep de zaak even vast. Het bepaalt wie grondgebruiker is, en zegt, dat daaronder niet worden verstaan: a. zij, 'die krachtens zakelijk recht het gebruik heeft van den grond; b. de pachter of ieder ander grondgebruiker krachtens persoonlijk recht. Deze bepaling gaf aan leiding tot een klein juridisch bacchanaal. De Katholieke heer van Schaik kwam met zeer scherpzinnige bezwaren, zoowol juri dische. practische en redactioneele, en zou liefst het hee-le artikel maar .schrappen, en aan de practijik overlaten wie op den titel van grondgebruiker recht heeft. De lieer Marchant wilde ook het artikel schrappen en eenvoudig iu art. 4, dat over het jacht- recht spreekt, neerschrijven, dat dit toe komt aan hem die tot het gebruik van den grond 'gerechtigd is, en de ,heer van Sas se van Usselt wilde kortweg maar alleen van „den "pachter"' spreken. In dit alles vond de Voorzitter aanleiding het artikel 3 voo-r- loopig aan te houden. En toen kwam het groo-te amendement van de Commissie van Rapporteurs, dat in den vorm van een nieuw artikel, en wel 3a, was ingediend. Het 'werpt schijn baar bet heele systeem van de wet o-m- ver, 'want het Iaat den e:ganaar liet jacht- recht behouden, en wil h©t alleen aan den grondgebruiker geven, als de eigenaar het zich niet voorbehoudt. Doet de eigenaar dit niet, dan kan hij bij 'de overdracht van zijn jaehtrecht nimmer den gebrui ker van den grorfd voorbij gaan. Het amen dement werd door den hoor Sasse ran lïsselt met warmte verdedigd, alsof de ontneming van het jaehtrecht aan den grondeigenaar een revolutionaire daad zou wezen, door den sociaal-democraat Hiem- stra werd het met evenveel warmte be streden, also-f men hier met het belang rijkste van de wet te doen bad. Wij zijn met den heer Oud van oordeel, 'dat het amendement ni ce.t excès d'honneur ni rotte indignité verdiende. Principieel wordt er iets in de wet veranderd, maar in de practijik weinig of niets, daar de pach ter itoch haast bijna zonder uitzondering bet jaehtrecht aan den eigenaar zal over dragen. Dia zaak ds alleen van belang voor de loopende pacht co ntraatenmaar daar is in art. 118 van de wet voor gezorgd, dat een schadeloosstelling toekent voor het verlies van hot jaehtrecht bij loopend con tract Minister Ruijs de Beerenbrouck gaf aan -bet amendement van de Commissie van Rapporteurs de voorkeur* boven hot Re- Steeringsartikel. Wie zich daarover verwon dert, bedenke drieërleiIn de eerste plaats beeft de tegenwoordige premier niet bet - minste aandeel gehad in de totetandkorning van» dit ontwerphij is toch eerst sinds 18 Septeirriber 1.L minister van Landbouw. Minister van IJsselsteijn heeft het oor Spronkelijke ontwerp zóó gewijzigd als de toenmalige Kamer hèt wou, met al haar boerenvriendeu'en rooden, die in den jager niet 'veel meer zien dan een feodaal mon ster, dat zoo spoedig mogelijk moet opge- „teimd jworden. Maar de heer van IJssei- steijin, van wien yvij, getrouw aan den stelregel, dat men van de dooden, in dat geval ministerieel doode wel te ver- „staan,* niets'"dan góeds! zegt, heeft zijine lauweren op ander gebied verdiend, dan dut van den staatsman, en hij! is de lieer Ituys de Beerenbrouck blijkbaar veel te ver gegaan. In do tweede p'aals tlienl men niet te velgelen, dat de Premier, al erkent hij dan ook te.n volle het recht van den boer, om van overlast van schadelijk .wild bevrijd te worden, de tegenstelling: boerenbbluagon en jacht met erkent. Hij behoort tot. dal soort adelijke families, waarin men zoowel boer als jager is. Fn bij heeft gelukkig dit vóór, dat niemand hem zelfs kan ver denken, den landbouw niet ten volle ge nogen te wezen, bon eliien chasse de rare, en wat zijn vader, de oud-eommtssari-, in Limburg voorden Landbouw "heeft gedaan, ook in zijne kwaliteit van voorzitter van de Heidemaatschappij", is overbekend ln de de tierde plaats houdt Ruvs de Beeren brouck rekening met de Eerste Kamer, waarvan het minst genomen hoogst twijfel achtig mag genoemd worden of ze dit ontwerp, als het zoo eenzijdig gebleven zou zijn als het was, zou willen aannemen Art. 3 van de wet, de definitie, van wat een grondgebruiker is, en dat verleden week tot zoo groote juridische hoornen aan leiding gaf, werd door de Regeering inge trokken. Als Zij daaraan eer begonnen was. had men heel wat tijd uitgespaard. Nu is inderdaad" de aanvaarding van hot amendement van de Commissie van Rapporteurs door den nieuwen minister van Landbouw een sterk stukje, al blijven wij dan ook met mr. Oud van meening, dat de ommezwaai moer formeele dan wer kelijkei waarde heeft. Maar een ommezwaai is het en blijft het. Had niet de vorige Minister van Landbouw in zijn Memorie van Antwoord geschreven aan het adres van hen, die er tegen opkwamen, dat do grondgebruiker het jaehtrecht zou hebben: „Inderdaad, hij «die zijn werkkracht en geld) aan den oogst ten koste heeft gelegd, die de Vruchten zoo onbelemmerd mogelijk be- boort te genieten, moet ook de heer=c!happij hebben over het op den grond levend wild ook tot den wildopbrengst van het terrein is hij de eerst aangewezene. Wij begrijpen echter heel goed, dat de heer Ruys do Beerenbrouck zich niet verantwoordelijk wilde stellen voor de consequenties van dergelijke phraseologie. Het is immers te doen. om den landbouw 1e vrijwaren te gen den overlast van schadelijk wild, maar toch zeker niet om den gezonden jacht- spoirt in Nederland onmogelijk te maken. De Kamer heeft dan ook met zeer groote meerderheid het amendement van de com missie van Rapporteurs aangenomen; het was 58 tegen 19. Alleen de S.D'.A.P.-ers waren er tegen; wij laten hun bet genoe gen om nu bij de verkiezingen voor de Staten het in den lande uit te galmen, dat de Regeering cle boeren verried. En zij hadden hel pleïzier door hunnen stem te gen in het gezelschap te komen van de twee plattelanders, die hetmensehdoiuver deden in boeren en inietsnutters. Eerst scheen het of de Plattelandersfractte bij 'dit amendement uit elkaar viel, daar de lieer Braai vóór en de heer De Boer tegen stemden, maar direct na de stemming ver klaarde do „leider" van de partij, diat bij zich bij bot uitbrengen van zijn stem had vergist. Hij treure deswegen niet; het is niet zijn eerste vergissing. Natuurlijk is het amendement van de Commissie van Rapporteurs niet ongewij zigd uit bet debat gekomen, daar hebben de juristen wel voor gezorgd. Maar de hoofdzaak bleefhetjachtrec lit b 1 ij f t aan den grondeigenaar. De lieer Dockets ©n zeven anderen heb ben een poging gedaan om de jaclit-cbnppen in de wet te brengen. De Minister vond het idee prachtig, en een jachtwet met jachtschappen zelfs heel wal beter dan een jachtwet zonder deze, maar hij Iiad be zwaar deze zaak zoo onvoorziens te be handelen. Don moest hij uitstel van behan deling verzoeken, en daar schrokken de bocrenvrienden voor terug. Ze namen dus genoegen met de toezegging van den Mi nisier, dat bij. zonder zich aan een termijn te bind en, na aanneming van de jachtwet, met een ontwerp op de j'acht- schappen zou komen. Een kinderhand is licht gevuld. Door aanneming van een ander amende ment van de Commissie van Rapporteurs zullen kinderen beneden 18 jaar geen jacht- acte meer kunnen krijgen, maar zij mogen jagen onder leiding van ouders of voog den of een volwassen jager. Eindelijk, wij zullen verder het onbelangrijke hïtefn lig gen, vermelden wij een mislukte pog'ng van de beide Plattelanders, om bet verkrij gen van een jachtacte ook mogelijk te ma ken voor gechangeerde stroopershet des betreffende amendement haalde slechts hun eigen twee stemmen. Bij art. 15, dat over de jachtacten han delt, en den prijs daarvan vaststelt, is het amendement-Bakker met groote meer derheid aangenomen, dat de lange j'acht verbiedt. De meest aandoenlijke verhalen kregen wij over de snoode behandeling die het arine wild op de Lange jacht moet verduren. De heer Bakker deed de mede deel! ng, dat een oud.e haas. daarbij soms een half uur opgejaagd wordt, waarbij het beest in vrecselijkea angjst zit, on ais men dan denkt, dat het beest zijn wree- den 'vervolgers ontloop en is, loopt hij vaak den 'achtersten hond in den bek, en dan wordt liet, terwijl het schreit als ©en klein kind, door de honden verscheurd, als de jagers er niet spoedig bij zijn. Mevr. Suze Groeneweg haalde er zelfs de vredesbe weging bij; de lange jacht maakt volgens haar wie er aan deelnemen wreed en oorlogzuchtig: de heer Schaper noemde ze jagerssadisme, en zelfs Mevr. van Dk>rp kwam 'nu tegen de kapitalisten Ij te staan, en noemde het geen kunst hozen door honden 'te laten verscheuren. Wij zouden van deze dame liever zien, dat ze haar humane gevoelens in de eerste plaats jegens menscbelijke wezens koesterde, jegens de Haarlemsche loopjongens. D© heer Dresselhuijs nam de zeer on dankbare taak op zich eén lans te bre ken voor het behoud van de lange jacht, en de Minister nam met bet amendement dat "deze af wilde schaffen, een loopje, door er op te wijzen, daifc men geen Jacht wet 'maakt om den zachtsten dood voor hot wild to v eik rijpen. Dan zou men chlo roform moeten voorschrijven, of moeten zorgen, dat er in het geheel mei gejaagd werd, en liet wild zijn natuurlijken dood, dat is die des oude id am s, stierf. Maar de Kamer w.«s in een Stemming van tce de i beid des gcmoe.ls, en dan kwam er bij, dat de roo'Ic 'nemen juist de lange jacht voor 'h o l vermaak van de groote hoeren houden, en zoo werd het amen lenient- Bakker met-de groote nuenierhtiit van HO tegen 18 stommen -aangenomen. 1>» 18 waren eenige katholieken, anii-revoluitio- nafren, Christelijk Wislorisehen en Vrijheds- bonders. \\;ij kunnen de houding van deze GO niet andcis dan ziekelijk noemen. Wjii men geen dieienmoord, goed, dat is een beginsel, en dan wordt men natuurlijk vegetariër. Maar vo'gens de GO mag men dan ook geert Dier gaarde houden, waarin slangen te zien zijn, want die slangen moeten met levende we zens worden gevoed, en den angst van ko nijnen, die in het slangenhok worden ge worpen, is inderdaad buitengewoon groot. En men eto geen visch mot den hengel gevangen; wat is judas-achtigor, dan het mooie Yischje gretig te laten toe zwemmen op wat hij lekkernij vindt, hen daardoor een haak in zijn verhemelte te drijven, en hen zoo uit zijn element te wippmi, om den dood tegemoet te gaan? \Yiij1 zonden wel eens willen welen, hoeveel van die tegenstanders van de lange jac-ht wei een paté de foie gras hebben gegeten\Yht de wijze, waarop de vette ganzenlevers wor den vorkiegen is inderdaad eene gruwelijke marteling voor die beesten. De lange jacht afgeschaft en verboden 1 IWlij zouden bet niet gaarne aan een Fngelsch- men vertellen. De sociaal-democraat Hiemstra verkreeg bij amendement, dat de kleine jachtacte slechts f 5 zal kosten. Art. 54 bepaalt, dat de grond gebruiker bij uitsluiting het recht heeft schadelijk ge dierte te dooden op den door liem ge bruikten grond. De heer Weit kamp wilde aan de Sehadeeommissic, d.i. de commissie van art. 58, die te bepalen heeft hoe groot de schade is door wüd toegebracht, med'e overlaten in welke gemeente strikken en klemmen toegelaten zijn. De Commissie van Rapporteurs wilde niet van strikken, mevr. BakkerNort wilde evenmin van beugels en klemmen weten, want „die arme dier tjes". Het was voor den leek in deze om te duizelen, want de beer Weiikamp noem de de strikken onmisbaar. Wij zijn zeer geneigd het er \*oor te houden, dat dr. Biereman het bij het rechte eind had, toen hij er op wees, dat de landbouwers gedwon gen zouden worden de wet op groote schaal te overtreden, wanneer men hen de Ideim? men en beugels verbood, onmisbaar tegen vossen, bunzings, otters en ander schade lijk gedierte, En eindelijk liet amendement van de and-revolutionairen, gesteund door de Cl iris tel ijk -Hist ori sdhenWei tkamp, Bak' ker, Tilanus en Lovink, en de Katholieken Sasselt van IJsselt ©n Deckers, om het op sporen, bemachtigen of dooden van scha- dielijk gedierte op ZondÉg te verbieden. O, heerlijke mensöhelijkhmdeen bunzing, die dus de pech heeft Zaterdagavonds, als de boer reeds in bed ligt, in den klem te raken, zal niet eerder afgemaakt mogen worden dan op den Maandagmorgen. Dte heter Dhvs vond het amendement vreemd van mensdben, die geen bezwaar hadden tegen „de oefening in het mensckenmoor- den op Zondag van de burgerwachten." Hel zal ons benieuwen wat de Kamer met dit amendement doen zal. 4 (Wordt vervolgd). Kaapstad, T4 Feb'r. '23. Wij zijn in de bondsdagen. Het zullen in Febr. wel geen ,,honds"-da@en zijn, zeker „viscli'-dagen de zindelijke ster renhemel blijft mij na al die jaren zoo vreemd als aan de meeste menschen. In ieder geval gevoelt vandaag iedereen zich als een visch op het droge. En dan te denken, dat het ia Durban, Natal's voornaamste havenstad, veel warmer is en dat daar dezer dagen de 5de cricket wed strijd tusschen Zuid-Afrika en de M. C. C. uit Engeland gespeeld zal worden. Het is al verbazend om tijdens die wedstrijden de drommen nieuwsgierigen in de Kaspische straten te zien opgepakt, overal waar een firma de stand van het spel op groote borden aankondigt. De zon straalt van boven af, de warmte slaat van heit as phalt onder de voeten terug, en de menigte staat geduldig te braden. En dank zij bet enthousiasme voor cricket, door deze wed strijden weer aangemoedigd, moet er wel een „boom" in cricketballen en bats zijn. Overal waar plaats is voor 2 parafien- blikken, een bat en een troep jongens, snort de "bul, wat de voorbijgangers er van denken, is bijzaak. De vacantietijd is over, maar de jeugd met zulke goede plannen naar school terug gegaan, geniet nog van de rust van bet lste Kwartaal, hoe heerlijk ver af ligt bol reeptitiewerk nog. De wereld der ouderen staat in bet teeken van parlcmentsziitting, landbouw tentoonstellingen en uitverkoopen. Vroeger gaven die uitverkoopen na de vacanlies en het „seizoen" nog een soort naseizoen. D.ui kwamen uit de dorpen van heinde en ver de zuinige huismoeders. Maar nu7 Iedere dag is uitverkoopdag, adverteert ei een tirma en bet schijnt wel, of bigt daar heen gaat bij alle winkels. Als er in bet parlement iets heel belang rijks gaat gebeuren, zullen telegraaf enz. het u wel melden. Landl'ouw-tentoonstel lingen zijn instellingen, waar ik meer over te gezelsen heb. Uil Holland herinnerde ik mij alleen de veetentoonstelling en de daarbij bohoorende veeverloting. Hier is de jaarlijksche ten toonstelling voor sommigen de groote ge beurtenis van het jaar en de inrichting ervan is zoo, dat geen kind of oud vrouwtje thuis zal blijven. Veel dorpfön hebben er mooie terreinen voor, met permanente ge bouwen voor het verteonen van al datgene, wat "zon en regen slecht kan verdragen. O, maar hel kan wurm zijn i>u die schuren. Lange rijen stallen voor paard en vee, openlucht café, tribunen om don „ring", waar paarden gekeurd worden en waar de lange spannen van 12 ezels of 12 muilen of ossen voor wagens rondrijden. Kennen de paarden de bdeekeuLs van liet rood© 3ste prijs biljet, als de jury het toekent en een trotsehe eigenaar het aan liet liool'd- setl vastmaakt? lie paarden, de holtentot jongen, die ze vasthoudt, de man, di© de meterslange zweep laat klappen allen tintelen, van trobs. Rondom de juryleden, als zij aan hel werk zijn, hangt een half stilte van verwachting. Zij zijn soms van heel ver gekomen, consulenten noeuit men ze in Holland, geloof ik, leeraars aan landbouwscholen, erkende mannen uil het vak, vrouwen soms. Ik meen, dat er in Rosebonk verloden j;uir ©on dame was, die jersey-koeien keurde en een dominee, die een bepaald soort paarden non de tand voelde. En nu die eene ruimte, waar al bet vrouwenwerk ligL Wal een werk om het alles klaar te leg gen. vroeg in den morgen, voor het werk der keuring kan beginnen. Laten wij ho pen, dat al die mededingers naar de prij zen el kaam werk, aJs zij het bij het binnen brengen even zien, beschouwen met een jolig: we zullen eens zien, wie het wint. Er is overal een streven om het zoo op te vutten misschien is dat. dan een van de beste dingen, aan zoo'n werk ver bonden, want liet is moeilijk om vast te stellen of de tentoonstellingen helpen om de vrouwen in het algemeen bij haar werk voor te lichten. Heel zeker helpt bet keuren wel om op de tentoonstellingen al mooier en mooier werk te brengen. De dagen, van middel matig werk liggen achter ons. Of hot een dorpje van een 800 inwoners betreft, 2 uren met de auto van de sta'ionhalte," of het 'middelpunt van ©en dichter bevolkt district, met een paar duizend inwoners, overal liggen de heerlijke bocrebrooden, met zuurdeeg gebakken, de mostbolletjes en beschuiten, de rijk versierde en gegla ceerde taarten, de nieuwerwetsche chocola-, koffie- en notenkoeken naar Amerikaan- sc'he recepten, maar ook de oud-Atrikaan- sche suikerbrooden, de soezen, enz., enz. Naast de bakafdeeling, is er een own groote, of grootere voor de inmaak op lichte en zware stroop, lange rijen fles- schen vol heerlijke kornfijtnegen of tien soorten citrus vruchten, peren, perziken, vijgen, tomaten, te veel om op te noe men. Vruchten gedroogd, tot jams verwerkt, Indische sauzen en pickels, enz» Verderop staan boter, vet, liam, worst en spek, kaas, kaarsen zeep en al die honderd «n een artikelen, die de Afr. vrouw op de plaats (boerderij) zelf maakt. Op lange tafels liggen de handwerken, en wat er ook nog te denken valt in sommige bui zen, waar do anti macassars en kleedjes en nesterijén meer een last dan een lust zijn, alles, wat ten toon gesteld wordt, getuigt van smaak en netheid fijn borduurwerk, keurig brei-, baak- en naai werk, dames onder- en bovenkleed eren naar de laatste Londensche patronen, een enkele maal zelfs jongenspakken en „taiior- made". En er is iets heel aardigs in, om te zien met wat een trolsch ©n waardeering de man rondloopt in deze een-dag-hof van vrouwelijke vaardigheid. Wee de publieke spreker, zij bij lste minister of professor, die bij de onver mijdelijke openingsrede niet reeds in de in leiding zou zeggen, dat het werk der vrouwen altijd, maar dat het werk der vrou wen in deze plaats al heel bijzonder be wijst, dat alle goede hoedanigheden van het volk zich uiten in haar werk. Zeker is het, dat, waar het plaatsleven niet denk baar is zonder al dat huisbakken goedje, en dus de kracht van een heel landbou wend volk zich alleen kan ontwikkelen, zoolang de vrouw binnenshuis haar arbeid verricht, daar moge haar eens in liet jaar die openbare erkenning ruim gegund wezen, .vooral als het haar hij het weer opnemen ,van de taak nieuwe vreugd e in het werk kan geven. Hier in de Kaapkolonie, in de weste lijke provincies, waar veeteelt, graan- en vruchtenbouw het belangrijkst zijn, wor den nu bijna dagelijks twee- of driedaagr sche tentoonstellingen geopend. De gou verneur-generaal en generaal Smuts heb ben er werkelijk dagwerk aan, de maand is er vol van en eindigt met de groot ste, die te Rosebank, ©en der voorsteden van Kaapstad, op de helling van de Duivels- piek, van Kaapstad beschouwd, ach ter den berg;. Het is een heel groot maar ia de laatste jaren te klein terrein met prachtige steenen gebouwen voor plies, wat de nijverheid oplevert, voor de uit- staKngen van wol, struisveeren, vruchten, enz., enz. i Ongeveer 14 "dagen van het geheel© jaar trekt het iandbouwgenootsckap met een groote staf van klerken uit de stad naar Rosebank. Men werkt er met zulk een koortsachtiger! ijver, dat bet de vraag is, hoe, Jiij nog verdere uitbreiding, mensche lijke energie het zal kunnen klaar spelen. Maar bet komt nog altijd klaar, en als de muziek schettert, de gouverneur-gene raal geopend heeft, duizenden en duizenden op de tribunes en op het gras toezien, soms toejuichen en al de stamboekpaarden en dito runderen rondgaan in den „ring", dan levert Rosebach een eenig gezicht Ter rasvormig naar boven ligt het in Kaaps \h- Holl. stijl gebouwde huis van den rent meester yan Cecil Rhodes» die ©ens deze gronden yan zijn bezitting Groot Schuur aan het Landbouwgenootschnp afstond. Heel Tafelberg en raivelspiek votnen den achtergrond van het taf reel, en het is alles leven, beweging ©n vooruitgang onder' de Eaapeche zon. E. S. Gemengd Nieuws. Liefhebbers genoeg Voor de vacante betrekking van machi nist aan bet pompstation der gemeente wa terleiding te Kampen, hebben zich 202 sn'hcihinlen aangemeld lh' hondenver gif tig mq te Voorst. Hel secretariaat van d© Nederlandsohe Veteeuiging tot Bescherming van Dieren deelt het volgende mede omtrent de veelbe sproken hondenvoKEiftïgiug te Voorst. De vergiftiging bad blijkbaar plaats dóór hel neerleggen van vergiftigd voedsel©eni ge gevonden resten zijn onderzocht en ble ken stryeherine te bevatten. De maiecluiusseor beeft zich in dezen veel moeite gegeven; naar aanleiding van 'naar voorloopig onderzoek heeft de rechter commissaris te Zutfen bij verschillende per sonen huiszoeking gedaan en eenige men schen gehoord. Resultaten in dien zin, dat de riador(s) 'word(en) ontdekt, had een en ando" niet. Toch is dit alles niet vruchteloos ge weest, immers na dien tijd is nog slechts gebleken van liet vermoedelijk op dezelfde wijze sterven van een hond. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat deze hier of daar wat vergiftigd voedsel heeft gevonden, dat nog van vroeger was blijven liggen. Blijkbaar beeft het onderzoek in ie Ier ge val afdoende preventief gewerkt. Het goud ran haul Kritger Uit Zuid-Afrika wordt via Londen mel ding gemaakt van de ontdekking van het goud, dat Paul Kruger bij zijn vlucht naai de Delagoa-baai en Europa ruim twintig jaar geleden zou hebben verbolgen, om te voorkomen, dat het in handen der Engel- sclien viel. J Dergelijke berichten duiken telkens in Engelsche hinden, op. De schat is al ettelijke malen gevonden. Het is ren denkbeeldige schat. Ondank is 's Werelds loon. De bakker van N„ te Rockanje werd, toen hij zich met zijn broodwagen huis waarts begaf, aangehouden door zekeren S., die liem vroeg of hij mee mocht rijten, aan welk verzoek van N. voldeed. Goed en wol gezeten, gaf van S. hem met een schelp voorwerp onverwachts enkele harde slagen in het gelaat, waarna bij uit den wa gen sprong en zich uit de voeten maakte. De heer van 'N. verloor bet bewustzijn ©n wei?l door voorbijgangers in de naastbij- zijnde woning gebracht. De dader werd opgespoord en bekende. Minnenijd schijnt de oorzaak te ziji. lit zijn hemd Fen potsierlijke geschiedenis speelde zich dezer dagen voor de rechtbank te Potsdam af. Toen de arbeider Thiele wegens zwa- ren diefstal voor 't tribunaat zou gebracht woulen schreeuwde hij: Alteen in mijn hemd kom ik voor de rechters. Toen rukte hij zich de kleeren van het lijf. Alleen in pantalon en hemd gekleed werd hij naar de rechtzaal gevoerd, aan de deur waarvan hij zich ook van zijn pantalon wist te ontdoen. Hij werd dan ook in zijn hemd in de zaal gebracht, waar hij zijn veroor- dee'ing tot lVs jaar tuchthuisstraf kon ver nemen. 1 De rietmeubslenindudrie De toestand in de rietmeubelen industrie te Noordwolde verbetert eenigszins. Er zijn verschillende werkloozen aan den ar beid gezel tegen 35 cent pet uur. Voodgedrvkt. De arbeider \V. Zaanstra te Siegerswoude (Fr.) passeerde met zija beide- kinderen den windmoior van den veehouder V. L'o beide kindereu gingen even kijken naar den draaienden moten. In zijn speelsdhbeid greep de 13 jarige Roelof de as. Zijn klee ding werd gepakt en woelde om de as dia den knaap steeds dichter naar zich toe haalde. De jongen probeerde zich los te rukken. Het hielp hem niet Da vader, die op de wanhoopskreten van zijn kind toesnelde trachtte den motor tot staan te brengen. Het gelukte hem niet Toen greep hij naar een scherp voorwerp sneed en scheurde er de kleer n van detn knaap mee door, maar toen hij het lichaam van den knaap had bevrijd, was bet leven reeds geweken. De vader hield bet ont zielde lichaam van zijn zoontje in de ar men. 1 Ongeorganiseerde veenarbeiders In ©en vergadering van ongeorganiseer de veenarbeiders te Emmer-Compascuum, waar plm. 300 personen aanwezig waren, werd besloten zich aan geen enkele col-I lectieve overeenkomst gebonden te ach ten, onverschillig door welken bond of bonden die werd afgesloten. Zij wilden vrij slaan, om als het noodig bleek, in verband met de stijgende levens middelen- en turfprijzen de noodige actie te beginnen. Paling tot tramontsporing. De machinist welk© te Emrnen 's 1110.0 gens met de locomotief de werkloozen-) tram ophaalt, is Zaterdagmorgen aan oen groot ongeluk ontsnapt. Ten dienste van de te leggen aandebaan aan Hoofd wijk 2 wordt het zand per kipkaraen aangevoerd nit "Weerdinge. De rails hiervoor gaan daar waar de tram van het veen naar het ka naal gaat, dwars over de trambaan. Het stuk rails 't welk over de baan ligt wordt) telkens als ex een tram moet passeeren losgeschroefd en op zij gelegd. Zoo ook 's avonds als de werkzaamheden zijn af- geloopen. Dit gedeelte rails is nu van Vrij dag op Zaterdagnacht door baldadig© han den dwars over de trambaan gelegd, met de bedoeling natuurlijk meent de Emmer; Courant om de locomotief met machinist Le laten verongelukken, want het gaat daar. ter plaatse als 't ware rakelings langs het kanaal. Gelukkig is dit schandelijk! plan. niet gelukt. De locomotief is over het stuk rails heengegaan en de machinist heeft misschien in 't geheel niets vernomen, want na het passeeren der locomotief is het stuk rails, 't welk geheel was gebogen, door ©en paar omwonenden, welke door, het lawaai buiten kwamen, yan1de tram1- baan verwijderd.

Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5