Schiedamsche Courant. tweede blad ""Werkzaamheden in dënT Volkstuin, De waarde van het boek. Zaterdag 31 Maart 1923, No. 17242 BDTNENIiAND. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. SIB Meerdei'e groentensooiten kunnen thans gezaaiid on geplant worden. Zoo zaaien we nu peen, waarvoor we liefst geen versck bemest grondstuk gebruiken met het oog op do wortelvüeg „Paila rosae", veroorzaker van het pie rig worden dor wortelen. Dtoor do peen kan men desge- wenscliiL nog oen weinig radijs en krop sla, zaaien, en langs liet peeubed is nog plaats voor oen rij sjalotten. Ook voor de sjalotten wordt Met tijd, dat ze in den grond kotnen. .We geven de bolletjes een afstand van ,15 c.M. op de rij en deze laatstee komen 3a c.M. uiteen, Deze cul tuur is ook zeer goed te eombineeren met die van stokboonen. Wanneer jnen do rijen stokken b.v. een afstand geeft van 70 c.M., dan plaatsen wre in de ruimte tus- scbeu 2 rijen stokken, 2 rijen sjalot,,en. We laten echter om den andere een tuaselien- ruimte open. JDiit zijn dan de paden, noodig om .allo werkzaamheden aan de boonen te kunnen verrichten. De sjalotten komen dan ook alleen onder tie hokken of schranken. Gewoonlijk .worden bij het toe passen .van een dergelijke gecombineerde teelt tevens de boonenstokken al geplaatst en reeds noemde ik 2 methodes' daartoe, namelijk het plaatsen der stokken aan hokken .en aan schranken. Bij eerstge noemde manier komen dje stokken in vior- kant verband te slaan, de afstand bedraagt 70—80 c.M. Telkens worden dan 4 stok ken op 2 M. hoogte aaneen verbonden. Bij de tweede manier plaatsen we de stokken in kruisverband op denzelfden af stand. iOp 2 AI. hoogte brengen we nu een dwarsligger aan, waarvoor we, om net werk te kunnen maken, een lat gebruiken. Hieraan worden de stokken bevestigd. Daar in het laatste geval het gewas beter be licht wordt, verdient dit de voorkeur. Om straks in het bezit te zijn van kool- planten, zaaien we iu velschillende kool soorten, o. a. roode kool, witte kool, sa- voije kool en bloemkool, voor herfsitge- hruik. iVoor spruit- en boerekool is het nog te vroeg. AVe kiezen hiertoe een vochtige plek met het oog op de aaidvlooien Haltica oleracea en !H. nemorum. Ook denken we er iwel aan, dat vooral vinken, het zaad graag wegpikken. G. Arbwdstp b$ het drakhen van verkiezlngnieims' De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van drukkerijen van dag- en weekbladen in alle gemeenten des rijks vergund, dat op twee dagen in het tijdvak van 8 April tot en met 14 April mannen, in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 11 uur per dag en tus- schen 7 uur des vooriniddags en 12 uur des nachts arbeid verrichten tot het druk ken van verkiezingsnieuws, onder voor waarde dat: a. in de week, /waarin van deze vergun ning gebruik wordt gemaakt, bedoelde ar beiders niet langer dan ,13 uur arbeid ver richten; l b. de werktijdregeling blijkt juit een ge schrift, waarop de afwijking van de arbeids lijst te voren is aangeteekend en dab naast de arbeidslijst op een duidelijk zichtbare plaats moet zijn opgehangen. Financieel Nieuws. De algemeene centrale bankvereenigïng voor den Middenstand te (Amsterdam, zal met ingang van 1 April p.s. het .bedrijf van de N.V. Zutphensche 'Grediet- ieu Handels bank voor den Middenstand te Zutphen voortzetten en tevens optreden als liquida- trice van die vennootschap. De zaken zul len door haar op dezelfde wijze als tot dus verre worden gedreven, behoudens uit de reorganisatie voortvloeiende wijzigingen. TV ormerveer. Het Molk schrijft: Na eindelooze correspondentie en bespre kingen zal Wortnerveer door de Bank ,van Nederlandsche gemeenten aan geldmiddelen worden geholpen. E,r zullen dezelfde voor waarden worden gesteld als voor elke an dere gemeente, die geld bij deze jilank opneemt. Het college van Gedeputeerde Blaten heeft een nauwkeurig onderzoek in gesteld naar de gemeente-financiëu. Daar van 'is het resultaat, dat geen .voldoende grond aanwezig wordt' geacht voor de bank instellingen om aan de credietwaardigheid der gemeente te twijfelen. Waar do .voor waarden, waaronder indertijd de gemeente aan geld zou worden geholpen en die het gemeentebestuur geheel onder curateole stelde, zijn vervallen, is ,er voor onze parlijgenooten geen reden om hun bedan ken (voor de functie ,van wethouder, fled.) te handhaven. Zij hebben den raad hierme de in kennis gestéld. Smaadschrift. Voor het flaagsche gerechtshof heeft in hooger beroep gediend, de zaak tegen den 32-jarigen redacteur ivan het Goudsche Weekblad, weekblad voor do ar beiderspartij, K. R. v. St., door de recht bank te Rotterdam veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens smaad schrift tegen den inspecteur van politie Man Hoorn te Gouda. Aan beklaagde, die van dit vonnis ,in 'hooger beroep is gegaan, was bij dagvaar ding ten laste getegd, dat hij ,op 29 Juli 1922 te Gouda, opzettelijk da eer en den goeden naam van den inspecteur van po litie der gemeente Gouda D. L. ,van Hoorn, tevens onbeaoldigd- rijksveldwachter, zou hebben aangerand door te laste legging, dat deze in den avond van 20 Juli op den open baren weg te Gouda in beschonken toe stand in politiedienst was opgetreden, door opzettelijk in het le Gouda "en omstreken verspreid geworden nummer 14, d.d. 29 Juli 1922 van het te Gouda .verschijnende blad Goudsch Weekblad, van welk blad bekl toen redacteur was, te hebben ge plaatst ol te hebben doen plaatsen en op die wijze opzettelijk openbaar te maken eeri door Item geschreven artikel, hande lende o.m. over liet optreden van genoem den inspecteur van politie, in den avond van 26 Juli 1922 op den .openbaren weg te Gouda, in welk artikel voorkwamen als geschrift de voor genoemden inspecteur van politie beleedigende woorden: „Een handhaver der orde als rustverstoor der. Ergerlijk optreden van den inspecteur van politie," en voorts de volgende jvoqr genoemden inspecteur van politie beleedi gende zinnen: „Hot optreden van dezen inspecteur van politie wordt verklaarbaar, als wij mede- deelen, dat bedoelde ordebewaarder waar. schijnlijk niet geheel normaal was. Van Staal verzocht toen aan enkele, hem on bekende burgers eens te observoeren, of zij soms iets bijzonders aan den Inspecteur bemerkten. Onmiddellijk gaven enkelen ten antwoord: „Wat u denkt, hebben wij ook bemerkt," en voorts: „Van Staal heeft toen onmiddellijk den burgemeester opge beld en hem van hot geval en van zijin vermoeden door meerderen gedeeld, in ken nis gesteld. Hij verzocht Z.E.Achtb. om zoo mogelijk dadelijk de juistheid van zijn vermoeden te onderzoeken, of hier wer kelijk door een heel of half beschonken inspecteur rustig huiswaarts koerende bur gers gemolesteerd werden." Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de advocaat-generaal bevestiging van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank. Als verdediger trad op mr. Mondeis (die aandrong op een vrijsprekend vonnis, siibs. ontslag van rechtsvervolging en uiterst subs een geldboete. De uitspraak werd bepaald op 11 April aanstaande. i i De kunstzijdefabriek te Ede. B. en AV. van Ede hebben 21 dezer overeenkomstig de Hinderwet vergunning verleend aan de Ned. Kunstzijdefabriek te Arnhem, tot oprichting van oen fabriek tot vervaardiging van kunstzijde te Ede. Deze fabriek, een der grootste van Ne derland, is sedert lang in werking. De eerste aanvrage tot vergunning hebben B. en \V. van Ede toegestaan, doch daar het betrokken polderbestuur, dait ejken dag een half miliioen liter spoelwater moet ontvangen, bij de Kroon in hooger beroep kwam, is de vergunning om fonneële re denen ingetrokken. Desniettegenstaande werkte de fabriek door en diende een nieuwe aanvrage in. Tegen deze nieuwe aanvrage zijn vele bezwaren ingediend. Bij de mondelinge toe lichting waren ongeveer vijftig personen tegenwoordig. Aan de ééne zijde kwam verzet bij de omwonenden, die vreesden dat bun grondwater wordt weggepompt, aan den anderen kant klaagden de bewo ners der lager gelegen gronden, dat zij bet verontreinigde spoelwater in hun sloo- ten moeten ontvangen. Verder hebben vele omwonenden, met najme de officieren van het garnizoen, groeten hinder onderwonden Van de vergiftigde zwavelkocibtofdampen welke de fabriek verspreidt. B. en W. hebben meer dan vijf maan den werk gehad om deze bezwaren te onderzoeken. Aan den eenen kant kon de gegrondheid van vele argumenten niet wor den ontkend, aan den anderen kant gaat het h. i. riiet aan, om een fabriek, waar aan met inbegrip \an woningen, terreinen etc., een som van bijna zeven miliioen gulden zou zijn besteed, en waaraan bijna 3000 arbeiders werk vinden, weer stop te zetten. Tegen deze beslissing van B. en W. zullen de belanghebbenden bij de Kroon in hooger beroep gaan. Ze hebben zich reeds de hulp van een advocaat verzekerd. In het leven teruggerorpen Hoe een man, die door een injectie in het leven werd teruggeroepen, nadat „de werking van het hart geheel had opgehou den," wordt medegedeeld door r. 'Carl Bo den van Boedapest. De patiënt was 56 jaren oud eu had een hartziekte, waarvoor de dokter hem eerst morphine toediendei maar dit had geen goede uitwerking. Hij beschrijft daarna zijn strijd met den ,dood met het lancet," Dus besloot ik een hart-injectie te beproeven, snelde naar mijn vertrekken' om mij van een lange jniaid te voorzien en bevond, teen it na eenige minuten terugkeerde, dat mijn patiënt in- tusschen bijna gestorven was. Hij lag slap en schijnbaar levenloos in zijn stoel, met het hoofd achteiover gezonken. Terwijl ik de injectie gereed maakte, hield do adem haling geheel op en kwam de .werking van het. hart volkomen tot stilstand. Ik .was zonder medischen bijstand en geweldig ge agiteerd, verklaarde iele dokter, die de .uit werking beschrijft, ;toen hij! zijne naald die eene oplossing van arenalia bevatte, in het hart van den man stak. Eenige se conden later bemerkte ik eene voortduren de verbetering van den hartslag, die ,in minder dan een halve minuut regelmatig en krachtig bleek. Do man is in alle op zichten gezond. Een nieuwe ontdekking van Einstein 'I Naar verluidt, heeft professor Einstein eeu nieuwe ontdekking gedaan, grooter nog dan zijn reeds bekende vinding of relativiteitstheorie. Deze ontdekking betreft de zwaarte kracht en hot aardmagnetisme on werd door den rofessor gedaan toen hij, tij dens zijn jongste reis dopt" den Indischen ,0ceaan, de eigenschappen van amber be studeerde. Een nieuiv verdoovingsmiddel. Naar de „Lancet" meldt, beeft prof. K. At. Gauss uit Freiburg ecu nieuw ver- doovingsmiddel ontdekt; marcylesium ge noemd, en samengesteld uit oxygenium eu gezuiverd acetyleen. i Ream naar Duitschland. Het Duitsche departement van bui toni, zaken heeft de vertegenwoordigers in hot buitenland gemachtigd tot verzachting der voorwaarden voor het verkrijgen eener ver gunning tot liet ondernemen een er reis naar Duitschland en wel voor hen, die voor het herstel hunner gezondheid naar Duitsche badplaatsen en Kurorte wemchen te gaan. Ontsnapt-gered Een verpleegde uit hot Prov. ziekenhuis te Medemblik traclitte te ontvluchten, door overklirnming van het hek noordzijde. Zich ontdekt ziende, sprong hij in de Woster- haven, doch nog tijdig went hij oj> het droge gebracht. Uraadlooze telefoon JÜeW-YorkLonden Naar aanleiding van de jongste goed geslaagd e proefnemingen met draadlooz® 'telefonie lustschep. New-Yodk en Londen, beeft de Engel'scbö positmaster-general eén oatmnissÈo benoemd, welke aan de hand van den jongsten viooruitga'ng op het gebied van de draadloozle, de mogelijkheid Van technisch standpunt uit zal bestudeeren voor transatlantisch draadloos telefonisch verkeer, dat vpiidotende waarborgen biedt voor handelsdoeleinden, en advies uit te brengen, u elke slappen er op dit oogenblik gedaan kunnen worden om dit verbinding» middel tot verdere ontwikkeling te bren gen. De Frins van Wales en zijn paard. De Prins van Wales heeft Dinsdag deel genomen aan don militairen wedren en was in de tweede ronde de dorde. Zijn paard nam echitier zijn sprong te kort, toen het over een. sloot moest springen, zoiodat het daarin terechtkwam. De Prins krabbelde er uit, doch het paard verkeer de in een Vrij moejilijke pioiSitie, zoodat het niet op den kant kon komen. Dta Prins sprong daarop weeï in het water, greep het paard bij den kop en wist (het zoó in vei ligheid te brengen. Draadloos medisch advies. De Zweedlsche negeering heeft goéd ge vonden, dat het Algemeen en het Sahlgren Ziekenhuis, tie Gotheboirg draadloos medisch ad-vies uitdeinen in het Ffansch, Euge-Lsch, D|uitjsch of Zweedse!i aan schepen, van alle "nationaliteit, die don wensch kenbaar maken, dit te ontvangen. De droogte van 1921 en de vogels. Het jaar 1921 is berucht door zijn droog te, mooi weer voor wandelaars en toe risten, doch de landbouwers en met hen vele- anderen hebben terecht geklaagd over het uitblijven van de dosis regen, .waarop wij' in Nederland doorgaans mógen rekenen Die droogte-periode heeft echter langer nagewerkt dan men oppervlakkig zou ver moeden en in een der jongste .uitgaven, van den Plantenziekteknadigea Dienst te Wa- geningen, Vogelcultuur en Vogelstudie 1922 getiteld, vinden We enkele voorbeelden van de slechte gevojgen, die de droogte gehad heeft voor de vogelwereld in ,1922. Die vogelwereld schijnt in 1*922 honger geleden te hebben tengevolge van het .ont breken van insecten. Het gevolg is geweest, dat talrijke vogels in het begin van het sei zoen wel in hun oude domicilies aanwezig zijn geweest, maar na 'korter of langer oponthoud, soms van een paar dagen, soms van een paar Weken, weer jriju ver trokken, zonder te hebben gebroed of .zelfs eieren te "hebben gelegd. Talrijke winterkoninkjes waren na "de laatste dagen van April nergens meer |e zien of te hooren. Evenzoo de heggennis- schen. De goudvinkdomicilies bleven on bezet De fluiters verdwenen alle na een aanwezigheid van een dag of vijf, zes. Deze gevallen zijn meer of minder locaal geweest. Verder verdwenen na oen oponthoud van verscheidene weken verschillende ooievaars, zonder te leggen. Alzoo vonden de vogels blijkbaar, hetzij door den drogen zomer van 1921, betzij door den vrij strengen winter van '21'22, die in menig opzicht hetzelfde effect .ver oorzaakt als langdurige droogte, hetzij door den lagen waterstand, hun tafel niet vol doende gedekt enverdwenen. De ooievaars zochten vergeefs naar hun meest geliefde voedsel, kikkers, en gin gen zich te buiten aan eieren ,en jonge vogels. Op de Vcenendaaische hei verdwe nen grutto's, kievitten eu kemphanen, om dat al hun jongen gestorven waren ten gevolge van gebrek aan voedsel. Opmerkelijk is ook het klein aantal .kie vitseieren, dat ia 1922 werd verhandeld. In 1919 bedroeg dit totaal 124.100, in 1920 166.000, in 1921 113.000 en in 1922 slechts 40.000. En zelfs op den eierleg der .kippen in 1922 heeft de droogteperiode van 1921 slechten invloed gehad. De log se ls waren kleiner en -het aantal kuikens, dat .uit kunstmatig bebroede eieren kwam, was belangrijk lager dan in andere jaren. -Als wjj, mild gestemd en overtuigd da.t wij iets goeds verdiend hebben, met elkaar overeenkomen samen te g^uui dinecren, dan spreekt het vanzelf, dat wij, over den zalm pratend, den Lest denkbaren zalm 'bedoelen en dien wij 'daarbij ter tafel wenscben, niet de een of andere confec- tie-visch, minderwaardigi surrogaat uit goedkoope opruimingsld ikjes. iVs wij over degroot-c waarde van het lezen spreken, dam staat daarbij, evenzeer stilzwijgend, voorop, dat we de lectuur van het 'goede boek bedoelen, hot hoek dat den lezer rijker, beter, gelukkiger zal maken; niet het maniakke letters-versündeu uil even opwindende als afmattende sen satieverhalen, waarvan de onnoozelheïd slechts het leugenachhtige evenaart en dat den lezer nog dommer en slechter ach terlaat dan tevoren. Er is ©en lees zucht, die even edel on heilzaam \s als elke hartstocht voor liet goede, WiUv- en schoone; zij kiest de boe ken, die losmaken van het aardsche, dte de neigingen zuiverder, de inzichten ruimer, den wil sterker, do gedachte rijker maken. Zij wil de verreining en den vooruitgang, de verheffing en de vergeestelijking. Zulke hoeken, waaruit 'wij loeren kun nen wat grooteren dan wij gedacht eu gedicht hebben, waaruit wij oris een die per levensdoel, oen bozonkener wereldbe schouwing kunnen veroveren zij verdien den onze huisgoden te zijn, onze meest vereerde bezittingen, do schoonste be raden van onze woning. Hoe is hel in dat opzicht met liet boek in onze samenleving gesteld Het ziet nog al te zeer er naar uit, of zijn innerlijke waarde te huig wordt aangeslagen, ja, of die waarde minder wordt geacht, naarmate het een verder stadium van zijn bestaan heeft bereikt. Men denke zich in, welk oen heteekenb het boek voor den schrijver heeft. Hij is de vader en de moeder er van hij heeft het ontvangen, in /.u li voelen groe.en en voortgebracht. Langen tijd nadat de grond gedachte als eeu licht, eeu vuur, dat hem met een schok doorlaaide, 111 hem ontstond dikwijls weet hij te nauwernood hoe; als een gave, een genade langen tijd daarna, jaren soms, draagt hij liet lang zaam ontwikkelende werk met zich om. Het wast, het gaat leven en eindelijk kan de drang'tót vormgeving niet linger weer staan worden: de schrijver zet zich neer en het witte papier vult zich regel aan regel met zijn scheppende woorden. Hij is een schepper geworden, een schepper van werelden en meuschen, van dingen on ge beurtenissen, van gevoelens, aandoeningen, conflicten, ontroeringen., Moeilijk, smarte lijk zelfs is die arbeid veelal; van zijn gedachten en zijn gevoel worden de sterk ste inspanningen geëischtbet juiste woord laat zich maar al te dikwijls wachten; klank, ïhythme. nuance, willen niet wor den wat van hen verwacht werd, de ge- wenschte atmosfeer vormt zich niet, het ontbreekt aan scherpte van utbeeldïna, de bojuw verbrokkelt hier en daar, de draad knapt aE op beslissende oogenl l'kken. Een worsteling, een lijdensweg wordt vaak deze scheppingsdaad. Totdat eindelijk cte pen rust in de moede huid. Het kunstwerk is geboren; nu sa hel de wereld in: het beste wat zijn maker geven kon, geest van zijn geest, bloed van zijn hartebloed Moest zulk een boek niet. met eerbied ontvamgen w ord en Maar ach. de vermogende vriend van den schrijver, die niet hem een. boekwinkel is binnen gegaan 0111 daar een exemplaar van Humfekl's Financier te koopen en er getelefoneerd heeft om een tafeltje van vier in het meest befaamd restaurant van de stad, blijft nog even voor het venster staan kijken eer hij afscheid neemt cai in zijn automobiel stapt, een zooven ge kocht kistje havuna's voor zichzelf onder den jirm, een tak orchideeën voor zijn bejuweelde vrouw in de hand, een biljet loge voor den bokswedstrijd van dien avond, dat hij zijn zoon beloofd heeft, in den zijzak. En tezamen lezen zij den titel van het nieuwe hoek, dat in de u "totalling ligt. „Ja, amice, ik heb het nog altijd niet gelezen,, maar in de bibliotheken is het telkens uLt. Nu wacht ik maar, tot we het in de portefeuille krijgen. Tenzij je het me eens leenen wilt... Nu, adieu." De Rolls-Royce glijdt heen, en de jon gen, die op liet voertuig gepast Iieeft, krijgt een kwartje. Hij koopt er sigaretten voor, en misschien huurt hij een Lord Lister. Zeker, uitgevers zijn mensthen, die geld willen verdienen apn het boek. Er zijn onder ben, als onder aUe meuschen, zoowel ten goede als ten kwade geneigden; sommi gen hebben idealen in bun hart, anderen in hun brandkast. Enketen verstaan de schoone zijde van hun vak, enkelen alleen de financteele. Er zijn er, die in hun fonds een monument willen achterlaten er zijn er ook, die slechts vragen op welke zwakheid van het lezend publiek zij het voordeeh'gst kunnen speculeeren. Maar wij spreken van het goede boek; laten wij 'ook van den goeden uitgever spreken. Hij is trouwens niet zoo zeld zaam. Hoe behandelt men het artikel waar aan hij de resultaten van zijn opleiding heeft besteed, zijn vakkennis, zijn schran derheid, zijn artistieke toewijding gegeven, waarvoor hij zijn geheele apparaat van relaties, koopmanschap, exploitatie kunst en publiciteit in beweging heeft gezet? Luister wat hem eiken dag door een zwerm van mannelijke en, vooral, vrouwe lijke bibliothecarissen, secretarissen, archi varissen en conservatoren van openbare en bizondere leeszalen, van school- (leer lingen- en leeraren-) bibliotheken, van aller lei speciale museumpjes, verzamelingen en inlichtingdnireau's, van sociale, weten schappelijke, technische en onderwijs-in rich tingen en -instellingen, van bazaar- en fancy-faircornité's, van tehuizen en can- tines voor militairen, van weldadige en hygiënische stichtingen met even naieven als vrij moed igen aandrang gevraagd wordt: „Zend ons uw uilgaven ten geschenke." Hel is verbijsterend. Is dan het boek niets waard? Behoort li-et tot de kleine artikelen van dagelijkscli gebruik een speld, een lucifer, een velletje postpapier, een snuifje (in den goeden ouden tijd ook een sigaar) die zoo- gemakkelijk gevraagd, gegeven en. aangeno men worden, omdat ze geen ideëele en een geringe materieele waarde bezitten en ieder verondersteld wordt, ruim er van voorzien te zijn? Is hot een ruilobject: tien knik kers o£ oen glazen stuiter loor een boek"? Waarom vraagt men tenzij in de onaan nemelijke, want toch al ie onnoozeJe, ver onderstelling, dat het produceeren er van niets kost juist boeken cadeau, en niet de meubels, kachels, gordijnen, kas ten, lichtkronen, vloerkleeden of inktkokers, die de vertrekken niet ontberen kunnen, waar de lioveiigenoem.de functionarissen met zulk een huiveringwekkend aplomb hun rodelooze hulpsignaien de uitgevers wereld uisl ingeren Waarlijk, bij deze meuschen moet het besef van de waarde van het. boek om van des schrijvers en des uitgevers waarde te zwijgen wel heel vast slui meren. Wat te wonderlijker aandoet, daar een gaavot deel van bon oen levenstaak koos, die aan het boek gewijd is. Bleef de beangstigende kwaal, 0111 het boek met zulk oen gering respect te be handelen, tot oen duidelijk aanwijsbaren kring vtw Inden met weinig intellect, bo- sehaving en onderscheidingsvermogen be perkt, wij zouden dien van onze beschou wing kunnen uitzonderen, zooals wij bet de minderwaard.ge boeken, schrijvers eu uitgevers deden. Maar tiet b helaas n:et te ontkennen, dat het euvel in de beste families vooikonit. Een h'sforis lie anec dote: onlangs bereikte oen uitgever liet volgend verzoek van een onzer ministe ries men weiischle daar een zeker boek werk te raadplegen „zoudt u het even ter mzago. wallen zenden, na gebruik ont vangt 11 liet terug." Wie er niet om denken zou zijn buur mans nieuwe schoenen, diens pendule, een van djeiLs beeldhouw w eiken, schilderijen of tapijten voor eenige dagen in gebruik te verzoeken, neemt zonder gewetensbezwa ren dieaas boeken ter leen en ver geet. ze dikwijls terug te geven. Ja, er zijn er, die de indiscretie zoo ver drij ven, den auteur diens eigen werken ter lezing, zelfs ten geschenke te vragen. Wie zonder een dubbeltje 0111 te koeren gaarne een handvol geld neerlegt voor 0011 spoedig genoten flest'li wijn, een amusement van enkele uren (en dikwijls van twijfelachtig of waardeloos alloo'), bedenkt zich tienmaal, en komt dan nog niet er toe, hetzelfde bedrag, of zelfs minder, aan een boek te bect-eden, dat hem jarenlang genot kan geven. Allerlei onjuiste voorwendsels wor den aangevoerd 0111 alles te to open juttelooze. dwaze,- onech'e. smakdooze en ïjdoLtuiitige voorworpen behalve een boek. Het is zoo duur geworden, klaagt men. En ofschoon uil en terna van bevoegde zijde met cijfers is aangetoond, dat het duurste boek. bij de tijden voor den oor log vergeleken, gedurende de (nu alweji ve rs treken) periode van de ggootste prijs stijging na den vrede slechts zeventig pro cent omhoog gegaan was, blijft men van „het dure boek" spreken en koopt zon der aarzeling weeldezaken, ook toen ze tweedrie- en vier- en tienmaal zoo duur waren geworden als tevoren. Het Neder landsche volk gaf in 1913 vier en een lialf .miliioen voor gouden en zilveren sie raden wit; maar een boek vindt het te duur. De mentaliteit na te gaan, welke oor zaak is, dat het boek in zoo verschil lend geaarde kringen en bagatelle behan deld wordt, het zou een afzonderlijke stu die eiscben. Wij nemen, met alleen gemakshalve, maar ook uit genegenheid voor onze m-edemen- sclven, liever aan, dat geenszins een ge ringe aanleg of een boosaardige natuur ten grondslag ligt aan de poovere waardeering, die we ons veroorloofd hebben hierboven, zij bet vluchtig, aan de kaak te stellen. Er moet hier hoogstens een kwade ge woonte in het spel zijn, of, zoo men wil, de afwezigheid van een goede gewoonte. Want het is moeilijk aan te nemen, dat men zich willens en wetens, uit een ongezond genoegen, om zichzelf te kort te doen en een infcellectuecde élite te prikkelen, eén zoo groote levensvreugde ontzeggen zou als bet stoffelijk en geestelijk bezit van een boek. Het is een levensvervulling. Het helpt ons over booze en smartelijke uren heen, het brengt verzachting en stilt onrust, het vult oen leegte en geeft ons wat wij mis sen. Zou er waarlijk iemand zijn, die nooit in ket verborgene geworsteld heeft met het spook van zijn eigen kleinheid en onmacht? En die niet de gelijkmoedig heid, de berusting het evenwicht voelde terug komen, toen uit de bladzijden van een in slapeiooze nachten ter liand geno men boek de manende, troo&tende stem klonk van een betere, wijzere, sterkere? Maar ook: wie heeft niet in zonnige dagen va,11 geluk zijn blijdschap omdat hij leefde weerspiegeld 'gezien ,in het werk van den dichter, die .dezelfde levensvreugd gekend had, on .zoo zijn vertrouwen in dc waarde van het ,mensc henbestaun bëves- igd gevon den? AL w ij maar beginnen, met het inzicht, dat het goede boek, zooals het daar ligt, nog oriopongeslagen, uiterlijk eon voorwerp van kunsit, van schoonheid is, dat het als zoodanig' reeds onzen eerbied verdient. AVanneer wij het dan opnemen en door bladeren, en ons rekenschap geven van de weloverwogen schikking der sierlijke lettertypen op het kostelijk papier, wanneer wij "dan bedenken, dat we een stuk bloed warm leren 111 handen hebben, een slot som van gevoelens, en gedachten over dat zelfde leven .waarin wij ons soms, in onze binnenkamer, zulke jiufpdooze brekebeenon wetenwanneer wij dan ongemerkt aan hot lezen gaan, en beginnen te ondereinden dat we het een nog niet wisten, het an der nu joeiter begrijpen, dat er tusschen hemel en aarde heel wat meer is dan waarvan onze filosofie ooit gedroomd heeft wanneer wij dan „weg" en verdiept ra ken in ftea ban van bet boek en zij 11,schrij ver Ja, ais het zoo maar eenmaal gaat, dan komen we er wel toe, ten laatste de waarde van het boek te beseffen. J. EFLKEMA DiE ROO.

Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5