Zuid-Afrika-lvond met Lichtbeelden, Onhaas Penning, CATB. HOWARD, CADEAU Een halfpond Heerlijke Kerstkransjes Ai Meert Ie ie ScMaistiie Gom Schiedamsche Courant ADVERTÈNTIËN. Vraagt alles en biedt alles aan Schiedamsche Courant. 1ELATI VAN JAVA H? (Een verrassing voor de Kerstmis) Broersveld 167 - Schiedam. FIRMA HOORMAN, De nieuwe Motor- en Rijwielwet te Schiedam. (De vgide koningin). in de Voor 50 cent: 15 woorden tot duizenden lezers. BüTCTENLAm STADSNIEUWS. ess. op VRIJDAG 19 DECEMBER, des avonds 8 nar, in het gebouw van den R. K. VOLKSBOND. ENTREE f 0.35. GERESERVEERD i 0,50 gedurende de derde Reclameweek van 19 t/m. 27 Dec. '24 bij aankoop van f 2. boodschappen w o. V2 pond Margarine (Suiker en Roomboter uitgesloten) tegen inlevering van bon No. 3 uit ons Reclameboekje IN HET FILIAAL VAN DEN VRAGEN EN BEZORGEN AAN HUIS ZO v DER PRIJSVERHOOGING. per Worden dagelijks geplaatst en bij vooruitbetaling aange nomen aan het Bureau Lange Haven 141 (hoek Korte Haven) TWEEDE BLAD Donderdag 18 December 1924. No. 17768 Spreker Waar Pennnig spreekt lo.open de zale* tjoKvol en geen wonder, „de grijsaard met het jeugdig hart" vermag te boeien als weinigen, het tintelt van leven in een mengeling van ernst en luim. Het verdient aanbeveling zich vooraf van kaarten te voorzien. Kaarten verkoop in den Boekhandel van den Heer J. S. VAN LEEUWEN en de Fa. Wed. A.NIEMANDSVERDRIET en des avonds aan de zaal. 5079 35 Bij de Firma H. A. M. ROELANTS, te Schiedam, is verschenen Prijs f 3.50. Geb. t 4.50. Verkrijgbaar bij alle boekhandelaren of bij den Uitgever. 5117 150 GBOEHGLAAN 54 TKLKKOOÜ 807, flARlASTBAAT at O TELEFOON 873, levert U EERSTE KWALITEIT Rundvleesch tegen de volgende prijzen BONDEBLAPPEN. 45. SO en 55 Cent per 5 ons. Bestellingen worden zonder prijsverhooging thuis bezorgd. 5120 20 Kleine Advertentie Telefoon 103 en 617. SER H Bij. de behandel ing van dit wetsontwerp .is opnieuw op de instelling van een der gelijk examen aangedrongende oude ar gumenten pro en contra zlijn daarbij ont wikkeld. Ee Minister is echter aan -zijn bezwaren blijven vasthouden, maar heeft in art. 18 van de thans ingevoerde wet een soort van tusschenmaalregel ingevoerd, die zeker niet anders dan toejuiching kan ver dienen. Op de vordering van daartoe door de Kroon aan te wijzen personen is diegene aldus wordt daarin bepaald te wiens -name een geldig rijbewijs staat; ma.ur die vermoed wordt ongeschikt te zijn tot hef besturen van een motorrijtuig als in dat rij bewijs vermeld, verplicht een proef af, te leggen teneinde zijin geschiktheid tot het besturen van een dergelijk motonijtuLg te bewijzen. Bl'ijKt. bij' die proef jde onge schiktheid van den betrokkene oE voldoet deze niet aan de hem opgelegde verplichting zonder dat van een geldige réden blijkt,, dan is eventueel de Minister of de betrok ken Commissaris der Koningin bevoegd om het rijbewijs var. den betrekken© ongeldig te verklaren. Hem wordt daarvan mededeeling gedaan; in het Algemeen Politieblad en in Staatscourant wordt die ongeldigve:. Ma ring vermeld, en, gaat hij desalniettemin door een motorrijtuig te besturen, dan is hij aan dezelfde wettelijike risico's blootgesteld als degene, wien bij vonnis der Rechtbank; het besturen van motorrijtuigen is verboden. In het Vdorloopig Verslag heeft men wiel ietwat schamper de opmerking gemaakt, dat dus blijkbaar eerst een ongeluk moet ge beuren, voordat een proef van bekwaam heid wordt opgelegd, maar de Minister heeft terecht opgemerkt, dat dit geenszins het geval is. Inderdaad, wanneer de 'daartoe door de 'Kroon aangewezen personen men zou aan provinciale of gemeentelijke -inspecteurs kunnen denken zich goed van hun taak! kwijten, zullen zij meer dan eens een motor- of autobusbes'.uurder zien, die voor het afleggen van een dergelijke proef in de termen valt. Bovendien k'an dit aifiikel preventief werken en zal hel menig een ervan terughouden om zich, anders dan onder het toezicht van een ervaren bestuurder, met een motorrijtuig op den openbaren wieg te begeven, zoolang hij Zich de noodige bekwaamheid in het besturen niet beeft eigen gemaald!. En tevens zal het menigeen, die zieli niet aan een proef wénscht te onderwerpen, ervau weerhouden om bel veelal roekeloos rijden van thans in practijk' to-brengen. E|e vereischten om aan een rijbewijs te komen, zijn ook 'blijkens het nieuWe art. 17, aan een wijziging onderworpen. Het rijbe wijs wordt uitgereikt aan een ieder, die den leeftijd van 18 jaar lieöft bereikt. Hot wórdt natuurlijk niet afgegeven aan degjauen, wien krachtens 'een rechterlijk vonnis of tenge volge van een onvoldoend afgelegde proef een. tevoren geldend rijbewijs' is ontnomen. Bij de aanvrage om een rijbewljfe moet wor den overgelegd een verüdaringf, afgegeven dooir een hier te lande tot de uitoefening der geneeskunde bevoegd persoon en be helzende, dat door dien geneeskundige bij een onderzoek,! gehouden niet langer dan 14 dagen voor de aanvrage, bij den aanvra ger .geen liohaams- of zielsgebreken zijn waargenomen, die hem zouden beletten, een motorrijtuig naai- behooren te bestuiten. Voorts wordt liet rijbewijs, gelijk met pas poorten het geval is, van een fotografisch portret voorzien, zoodat de thans gebruike lijke fraude' met rijbewijzen niiet of hoogst moeilijk' kan plaats hebben. Die afgifte van het lirjJbéwirjs woT&t daarenboven onderwor pen aan eene verklaring, afgegeven door een daartoe door de Kroon in elke pro vincie aan te wijzen persoon, waarui t blijkt, dat de aanvrager op een proefrit voldoen de vaardigheid heeft geloond, tenzij deze een ander bewijsstuk ove.legt, waaruit van Zoodanige vaardigheid blikt. Tenslotte kan de Kroon nog algemeene regelen stellen voor de afgifte van rijbewijzen. Die rijbe wijzen zullen voortaan voor een beperkten duur geldig zajh en telkens moeben worden hernieuwd. Het behoeft geen beloog, dat heigeen gezegd is omtrent een eventueel geneeskundig onderzoek en omtrent een proefrit, slechts geldt voor het eerste rij bewijs, hoewel Aan den Minister of aan den Commissaris der Koning n bevoegdheid is gegeven our overlegging van dergelijke stukken ook bij verlenging van het rijbewijs of eigenlijk aanvrage van een hieuw rijbe wijs, te vorderen. De grieven, die itotdus- verre tegen het stelsel van afgifte van rij bewijzen worden ontwikkeld, zijn dus Wel voor een deel ondervangen. Zonder te ver vallen ht-Uiteraard bijna ondoenlijkeexa- mens, dat te theoretisch aangelegden eiscb.- ten, is men er in geslaagd enkele Waarbor- gen te scheppen, die althans voorkomen, dat een ieder met een snel zich voortbewe gend motorrijtuig over den weg gaat •Een verbetering is ongetwijfeld ook dat het oude art. 15, thans art. 24, zoodanig is gewijzigd, dat daarin nu gezegd is, dat het den bestuurder van een motorrijtuig of rij wiiei verboden is daarmee te rijden over den weg of een rijrwiielpad op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het veakeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht Tevens mag een bestuurder ook niet rij den, terwijl hij ve: Keert onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhouden de dranken, dat hij niet instaat moet. wor den geacht een motorrijtuig of rijwiel naar belmoren te besturen. Na art. 24 lis boven dien een aft- 25 ingevoegd, waarin verboden wordt om na een ongeval tengevolge van botsing aan- of overrijding, of bij gelegen heid van een poging tot voorkoming varf zoodanige botsing, zich maar Zonder meer uit de voeten te maken. Is b'ij dat ongeval een menscli gedood of gekwetst, dan mag hij niet wegrijden, tenzij het vaststellen van de identiteit hetzij van aijh motorrijtuig, hetziij van zijn persoon niet wordt bemoei lijkt, Geldt het een ongeval, waarbij een inemsch letsel heeft bekomen, dan is h'e;t hem verboden dezen opzettelijk in hul-pe- loozen toestand achter te laten. Hij valt dan onder barerik van den strafrechter, en kan zich daaraan onttrekken door binnen 24 ureoi na het ongeval daaavan kennis te geven aan. een der ambtenaren, niet de uitvoering van deze wet en de. opsporing van delicten belast. Dit zijn alle wijzigingen, waarvan de be» teekenis niet zal Worden ontkend, al moet de vraag worden gesteld, of zij van zoo ingrijpenden aard Zijn, dat de Wijziging er bijkans een tiental jaren op behoefte te wachten. Van de grootste bettekenils ech ter is de wijziging, aangebracht door de invoeging langs den weg van een amen dement in de Twteede Kamer van een niiieuw art. 25bis, hetwelk!, met het oog oip de daaraan verbonden belangrijkheid hier volledig mag werden afgedrukt 1, Ingeval van botsing, aan- of overrij ding met een motorrijtuig op de wegen of rijwielpaden, is de égenaar van liet motor rijtuig of indien het bij art. 10 bedoelde aan het rijtuig aangebrachte nummer met lotter door het bevoegde gezag is opge geven aan den houder de houder aan sprakelijk voor de schade, toegebracht aan, niet door dat motorrijtuig vervoerde, per sonen en goederen, tenzij aannemelijk is. dat de sol iade isi te wijten aan overmacht, daaronder begrepen schuld van iemand voor wien de eigenaar of houder niet.aansprake lijk is. 1 2. Dte eigenaar of houder, die het motor rijtuig niet zelf bestuurt ,is aansprakelijk voor de gedragingen van dengeen, door Wien hij het rijtuig doet of laat rijden. 3. Wanneer het ongeval iemands dood tengevolge heeft of kwetsing of verminking van eenig deel des Tichaams, vinden de artikelen 1406 en 1407 van het Burgerlijk Wetboek overeenkonistige toepassing met betrekking tot de personen die eene rechts vordering tót schadevergoeding hebben en de wijze waarop do schade wordt gewaar deerd. 4. Terzake van een zelfde ongeval is het totaal bedrag der ingevolge het eerste lid verschuldigde vergoeding voor aan goederen toegebrachte schade bepferkt tot de waarde van het motorrijtuig op liet oogenblik! van het ongeval, tenzij wordt aangetoond schuld vanden eigenaar of houder zelf of ran iemand Voor wien de eigenaar of houder aansprakelijk is. Ingeval van geschil heeft de eigenaar of houder aan te toonen tot Welk bedrag zijne aansprakelijkheid is be werkt. 5. Het bepaalde by de vorige leden vindt geene toepassing ten aanzien ran schade, door een motorrijtuig toegebracht aan los- loopehde'dieren'df aaiT een ander motor rijtuig in beweging, of aan personen en goederen, welke daarmede worden vervoerd f 6. Be rechter kan het bedrag der1 schade vergoeding beperken wannaer aannemelijk is, dat bet ongeval mede is te wijben aan de schuld van iemand, voor wien de eige naar of houder niet aansprakelijk is.. 7. De rechtsvordering tot schadevergoe ding vervalt door tijdsverloop van zes maan- den, te rekenen van deai dag, waarop het ongeval heeft plaats gehad. 8. D|e bij dit artikel -gegeven voorschriften laten onverkort de uit het gomeene recht voortvloeiende aansprakelijkheid. Om kort en goed te gaan, kan van dit artikel worden gezegd, dat liet de totdus- ver bestaande bewijslast bij een ongeval veroorzaakt door of verkregen met een mo torrijtuig, omkeert. Immers, geschiedde tot- dusver een ongeluk, Waarbij een automobiel of motorrijwiel was betrokken, dan was het aan dengene, die door dat ongeluk schade had geleden, hetzij in goederen, iiet- zij iu persoon, om een vordering in te stel len tegen den motorbestuurder, en voor de rechtbank1 bet bewijs te leveren, dat deze motorbestuurder aau het ongeluk schuld had. Thans.is het omgekeerd; zal integen deel de motorbestuurder moeten bewijzen, dat de schuld ran het ongeval hem niet of althans niet geheel treft. Eten. belangrijk deel van de beraadslagingen, die de^ tot standkoming der nieuwe Motor- en Ripviel- wet beeft vereischt, is aan de vastlegging van dit beginsel gewijd geworden. Zoowel de Minister van Waterstaat, onderteefcéhaa» van liet ontwerp, als zijn ambtgenoot van Justitie hebben tegen deze bepaling ern stige bezwaren gemaakt, zoo op pjratóisdhe als op juridische gronden. Dat heeft in- tusschen de Tweede Kamer niet verhinderd om desbetreffende amendementen aan te nemen, en artikel 25bis in den thans vast gestelden vorm tot Wet- te verheffen. De Eerste Kamer heeft tegen deze wel gekeél nieuwe wettelijke bepaling tal van bezwaren ontwikkeld, maar deze bezwaren blieken toch niet zoodanig groot en ingrijpend, dat men alleen daarom de |wét wilde afstemmen En dit is bet eenige, vat der Eerste Ka mer, die geen recht ran amendement beeft, te doen staat. Wanneer de nieuwe Motor- en Rijwielwet in werking zal tredenr moet nader worden j bepaald. Er zijn, gelijk reeds uit het bo-; venstaande blijkt, nogal enkele bepalingen uit te vaardigen, voordat tot deze inwerking treding kan worden overgegaan. Bat de vei- j llghedd van het verkeer, de regelmaat ,vani het verkeer, ook ten behoeve van wiel- rijders en motorbestuurders bij deze nieuwe bepalingen zal zijln gebaat, is niet aan twij fel onderhevig. Maar een afdoende goede regeling van het verkeer 'can alleen Worden tot stand gebracht met medewerking van' allen, die daarbij zijn betrokken. t Consulaire dienst. Dlö heer H. C. F. Hartmaan, vice-consul der Nederlanden te Gooi©; is overlieden. Db waarneming van het vice-consulaat is opgedragen aan den heer F. H. Smith. Oost-Indlg. Hetstatistïekreciht De invoering vim het statistiekredht is niet vóór 1' Februari te verwachten. De resident van Djdmbri. Alan 'den heer C. Poortman, resident vian Djambi, is met ingang van 6' Maart op zijn Verzoek eervol ontslag verleend! Dienst Singapore!Javja Australië, D® Irma E lierman en B.ucknells opent met Februari een maandelijkschen passa giers- on vrachtdicnst -SingaporeJaVa Australië. Een moidder-er.u'ptie. Een modder-eruptie Van den Kavah iBaros (nieuw© krater) Van den Papanda- jan heeft het bivak Van het bewakings personeel bereikt, dat vluchtte. Een on tijdig signaal, |clat een .uitbarsting .ver wacht werd, deed de bevolking vl'uditem. het gebied bleek edh'ter veilig, en spoedige •terugkeer van de bevolking is te verwach- ten. Later wend geseind: De eruptie ging vergezeld Van oen dich ten aschregen en een steenenregen, Waar door in de omgeving van den Kajwah Baroe alle Vegetatie Vernield werd'. Groot© rookkolommen stegen ©p uit alle berg ruggen bij den Kawalt Bproe. Groote scheu ren hebben den Kawali Baroe en den Kawa Mas veranderd tot één groeten kra ter. De Werking duurt Voort en Veroor zaakt plaatselijke trillingen en schokken. Het FabrHonds. Het volgende schrijven is bij den Raad ingediend De heeren T. Slavenburg, Ir. J. Ingelse, J. v. d. Tempel en If. v. d. Kraan, allen leden van den Raad, hebben de eer in afwijking van het advies van Burgemeester en Wethouders terzake van de verdee ling der rente van hét zoogenaamd „Fa- bri fonds", het volgende voorstel bij uw Raad in te dienen: Gnder verwijzing naar en zich aanslui tend bij het advies te dezer zake dd. 22 April 1901 uitgebracht door een bijzondere Raadscommissie, benoemd, in do vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam dd. 27 December 1900, alsmede van Ad ministrateuren van hét fonds, herkomstig van het voormalig Oude Manhuis te Schie dam, mede verwijzend naar het advies van bet College van '3. en W. dd. 5 October 1922, stellen zij voor: le. Uw goedkeuring te héchten aan hun denkbeeld om het Oude Manhuis met het St. Jaco5>s Gasthuis te vereenigen tot een nieuwe instelling ran weldadigheid; 2e. een gedeelte van het alsdan samen gevoegde bezit te bestemmen voor het stichten en voor de exploitatie van een nieuw Tehuisvoor ouden van dagen. 3e. van het daarna oveatdijvendo bézit voor zoover mogelijk, de door het College van Bi. en Wi. thans voorgestelde jaarlijk- sche uitkeeringen te doen plaats vinden, met dien verstande, dat inet deze uitkeerin gen eerst Januari 1926 zal worden aan gevangen. Zij voegen bij dit voorstel een memorie van toelichting en stellen zich voor ook bij de behandeling in den Raad een monde linge toelichting te geven. Met verschuldigde achting veiblijven zij. Memorie van toelichting, behoorende brj bovenstaand voorstel. De, door het College van Burgemees ter en Wethouders voorgestelde verdeeiling van de rente van het zoogenaamde „Fa- brifonds", lijkt ons geen gelukkige oplos sing der onderwerpelijke aangelegenheid. Wij vcor ons achten een dergelijke re geling zonder dat gelijktijdig een oplossing gevonden wordt voor de minder goede verzorging der ouden van dagen, zooals die thans in het St. Jacobs Gasthuis go schiedt, eenvoudig ondenkbaar. IBiovendien ligt het geheel in de lijn. van de besprekingen, die tot dusverre ain den Raad hebben plaats gevonden, dat voor beide hier genoemde vraagstukken gelijktijdig een oplossing wordt gievonden. Ofschoon zulks eigenlijk overbodig is, willen wij hier in herinnering brengen-, dat Teeds dd. 22 April 1901 'een bijzondere Raadscommissie, alsmede Administrateuren van het zoogenaamd „Fabrifonds" in een missive aan den Raad mededeelden, dat (het in deze gemeente St. Jacobs Gasthuis niet aan de meest bescheiden eóschen be antwoordt, die men aan een dergelijk ge sticht in een gemeente als Schiedam be hoort te stellen). l>it zelfde standpunt huldigen Bi en W. in een aan den Raad gericht sclirijven dd. 5 October 1922. Naar aanleiding hiervan hebben wij ver schillende plannen gemaakt en een bereke ning gemaakt, die wij hieronder laten vol gen. .Wij gaan daarbij uit van de gedachte, dat de gemeente zich bereid zou verklaren aan de nieuwe stichting de beaoodigde grond voor een to bouwen Tehuis, welke grond wij zouden willen stollen op 5000 M.2, te .yerstrekken, waartegenover thans het bestaande St. Jacobs Gasthuis In eigen dom aan de gemeente overgaat. Wij komen alsdan tot de volgende cij fers, waarbij wij - berekenden een gebouw- voor circa 80 personen. Bouwkosten f150.000. Inrichting f 15.000. Diversen f5000. Vormende te zamen f 170.000. Exploitatierekening Uitgaven, omvattende levensmiddelen, huiselijke foenoodigdheden, Weeding, ge neeskunde, jaarwedden, onderhoud van ge bouwen en belasting, voorts diverse uitga- yen fe zamen, berekend, op 50 personen, een bedrag van f25.000. De ontvangsten meenen wij te mogen, aannemen op 50 personen gemiddeld f7 per week, maakt f18.000, waajbij de jhuren van. het SI. Jacobs Gasthuis f4600, is te zamen f22.600. Zooals u bemerken zult, hebben wij bij deze berekening de thans in het bezit zijnde fondsen van het ,St. Jacobs Gast huis reeds verdisconteerd. 'Om nu tot een sluitende exploitatie rekening te konien, zon de rente van een bedrag van p].m. f 50.000 noodig zijn. Van de pl.m. f350.000, waaruit het Fa brifonds bestaat, zou dus gevorderd wor den een bedrag van f170.000. Voor bouw- keston en inrichting van .een nieuw tehuis; voorts de som van f50.000, om met de rente hiervan het exploitatietekort te dek ken, zoodat alsdan nog zou overblijven een bedrag van f120.000. Wij stellen voor om pet de uitkeerin gen aan andere gestichten eerst Januari 1926 aan te vangen, pandat in den loop van 1925 het bovengenoemde bedrag zoo danig zal zijn aangevuld, dat bij een vei lige belegging de door hét College voorge stelde uitkeeringen técli nog zouden kun nen plaats vinden. Wij vertrouwen, dat, Waar de overtni-. ging, dat in de plaats van hét St. Jacobs Gasthuis een ander tehuis zal moeten ko men, in dein loop der jaren vrijwel gemeen goed van uw Raad geworden is, deze oplossing, waarvan wdj hopen, die allen, bevredigen zal, door uw Raad zal 'worden, aangenomen.

Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5