zeggen van den jongen, maar ik begrijp niet, waarom hij buiten bleef. En de jongejuffrouw wil vanmiddag graag thee drinken in de torenkamer heb ik gehoerd"? Maar die kist kan moeilijk densi doen als tafel. Op zolder staat nog een oude tafel. Zoodra Jacob thuis komt. zullen we die samen naar beneden halen1-. Rupert's gezicht klaarde OQgeiihlikkelijk bp. ...Ta, -een tafel is nog wel mooier", riep 'hij ui t,Ifc geloof, dat die "kist in elkaar zou zakken, ids we hem verzetten. Ik ga het Xan dadelijk vertellen." De torenkamer werd bereikt door middel van oen liooge wenteltrap. Zij had drie smalle ramen in de dikke murener O as een groote Pioenen stook plaats in één der hoeken en de vloer, de zolde ring en de wanden waren van donker eikenhout Ik denk, dat de meeste mijner lezers en lezeressen het op dien regenaehtigen morgen een somber vertrek gevonden zouden hebben, maar Xan en Rupert leek het een kamer uit een sprookje. Tot Xan's groote teleurstelling stond Keziak er op zelf het vertrek aan te vegen. Xan zou er iets voor hebben willen geven, als zij Ivezïaii bij het ragen en vegen een handje helpen mocht Doch toen Keziah hiermee klaar was. viel er gelukkig nog heel wat voor hen ie doen. Rupert bracht eenige schatten van zijn slaapt- kamer naar boven. Aan de wanden hing hij mooie jaektplaten op. de glazen stolp met den opgezetteu uit zette hij boren op de kist en de oude helm dien Jacob in den tuin opgegraven had. deed dienst als sehoorsteenversienng. Daarna ging hij in den regen naar buiten om bloemen en klimop te plukken, terwijl Xan voortging met het wrijven der oude eikenhouten kist. Zij was juist bezig de tafel, welke Keziah en Jacob van den zolder hadden gehaald, een beurt te geven, toen Rupert met de bloemen en de bladeren binnenkwam. Het was een vierkante tafel met gebeeldhouwde pooten en een waar kunststuk geweest, nu was zij echter verwaarloosd. Op het eerste gezicht scheen het eikenhouten blad uit "één stuk te bestaan, doch toen Xan er miet haar borstel overheen wreef, hoorde zjj het kraken. ..Rupert kom eens krpben". riep zij uit. „Ik geloof, dat er een Ia in is. Ik denk vast. dat -dit" gedeelte van de tafel weggeschoven kan worden. Probeer eens_, of jij er beweging in kunt krijgen". Rupert haalde zijn mes uit zijn zak en stak het lemmet in de spleet, waardoor deze breeder werd. „Je hebt gelijk, Xan'j zei hij. „Hel 'be weegt. Kijk.. Ik kan er een vinger tusschen steken. Hoera, ik heb bet" Een gedeelte van het blad was als een deksel van een griffel doos achteruitgeweken en liet een klein laatje zien. Rupert en Xan bogen er met ingehouden adem overheen, half verwachtend, dat zij er den een of anderen schat in zouden ont dekken. den robijnen halsketting misschien, dien Gilbert Trelawny meegebracht had van zijn reis om de wereld mét Sir Francis Drake, doch welke in den tijd der Burgeroorlogen op .geheimzinnige wijze verdwenen Was. Er lag echter niets anders in het laatje dan een dun, in leer gebonden boekje, dat bedekt was met stof.I „Xiets dSh een oud boekje", riep Xan teleur gesteld uit. „O Purpert, als het de robijnen halsi- ketliog eens geweest was." „Die zou nooit op deze plaats verstopt zrjtaf waar hij veel te gemakkelijk gevonden kon worden. Maar ik geloof niet. dat hij ergens verbolgen is. Waar schijnlijk is hij verkocht en is het geld aan den koning gegeven. Al het goud en zilver werd in die dagen gesmolten". Maar Xan scheen nog niet overtuigd te zijn. „Ik geloof zeker, dat lüj hier of daar verborgen .is", hield zij vol. ,,Als hij Verkocht was, zouden wij het wel Weten". Rupert antwoordde niet. Hij was naar één der vensters gegaan om het boek beter te kunnen be kijken. Er was een slot. op geweest, dooh het Was er afgebroken, zoodat hij het gemakkelijk kon open maken ,Een kookboek, denk ik", zei Rupert, terwijl hij de wenkbrauwen fronste. „Hier is een reept van ik begrijp wel niet goed wat sets met wijn. kruiderijen en rozijnen. Maar 'tis allemaal geschreven en de spelling is heel grapp'g". „Een kookboek", riep Xan minachtend un. Leg het maar neer Rupert. We hebben nog een massa te doen''. ,,Xee, nee 't is geen kookboek, maar een soort dagboek. En het moot gemaakt zijn. in de dagen van koning Karei. Hier staat het heele beleg van Exeter beschreven en hoe de troepen zich aan Cromwell overgaven. 0 Kun kom eens kijken. Hier staat iets over kolonel Trelau nv's ontsnapping. Dat moet het zijn. Wat zal Grootvader blij zijn, -dat wij het boek gevonden hebben. Het moet aan onze bet-bet.overgrootmoeder behoort hebben. Xan". Xan keek nu over zijn schouder naar liet ver bleekte schrift. „Kolonel Trelawny heette Mark. weet je wel, Xan? M. 1'. beteekend Mark Trelawny". Xan las: M. T. kwam. Wij hadden alles gereed en onder aan de bladzijde: De soldaten vertrokken dezer dagen. M. verheugd de torenkamer te kunnen ver laten. „Zij moeten hem .In deze kanier verstopt heb ben. Xan"-, zei Rupert, terwijl hij om zich heen keek. „Zie jij in je verbeelding de soldaten ook zoeken? Kolonel Trelawny stond natuurlijk bij de dear met hel zwaard in de hand. Ik zie het heelq- maal voor oogan. Jij ook, Xan?" „Xee ik miet", antwoordde Xan; „staat er nog meer in over kcflenel Trelawny?" Rupert bladerde het boek verder door. „Xee. 'tzijn allemaal korte aaateekeningen. zooals dit. We moeten hel mee naar beneden nemen en Groot rader laten zien, Xan. Maar wat is dat?" Een stukje geel geworden papier was uit het boek op den grond gevallen. Xan raapte het op. Zij bekeek het aandachtig, doch Rupert uitte een kreet van blijdschap, toen lüj het zag. „Kijk eens. Xan", riep hij uit. „Eet zegt ons hoe wij in de geheime kamer kunnen komen. Zie je wel, dat het een teekening van de stook plaats is?" X'an keek eerst naar de oude sleenen stookplaats en toen naar het schetsje op het gele papier, waar in den rechterhoek van den schoorsteen een kruisje stond. „Wat zou dat beteekenen, denk je, Rupert?" vroeg Xan, terwijl zdj op hel kruisje wees en nu evenzeer in vuur geraakte, als haar broertje. Het moet het een of ander beteekenen". „We zullen probeeren het uit te vinden", ant woordde Rupert, ter,vijl hij "haastig naar de stook plaats liep. Maar geen duwen, trekken of drukken hielp en Rupert was juist op het punt het op te geven, toen Xan op het papiertje een heel dun .kruisje ont-

Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 9