N.V. H. TER MEULEN's MANUFACTUURHANDEL, Reclame-Aanbieding van onze Gezondheids-Matrassen I DIK SPECULAAS Brandblusch Apparaten WESTER GARAGE Foamite Firefoam Ltd. GEBR. DRIES HOOGS RAAT, h. St. Janstr., met Bijbouw St Janstr., h. Achterklooster, ROTTERDAM H. A. WILTON VAN REEDE, Eigen merk „ENVEHA" Systeem „AUPING" j. hTkreüger G. VAN DER LINDEN ZOON Bestelt vroegtijdig een LUXE-AUTO, om de versiering te bekijken MACHINALE BESPUITING VAN AUTO'S, WESTVEST 72 2-persoons, kwaliteit f 15.90. 5 Jaar Garantie. 2-Persoons, kwaliteit B. f 21.75. 10 Jaar Garantie. 2-Persoons, kwaliteit C. f 26.00. 15 Jaar Garantie. Kan ook in iedere maat binnen 5 dagen geleverd worden. liet bezoek. VANAF HEDEN dagelijks, verseh Orthopaedische» <S Luxe Schoenmakerij GOUDSCHÉ SINGEL 239 Telef. 6740 Rotterdam De eenige afdoende TELEFOON 910 - N-HAVEN 89 Vertegenwoordiger SCHIEDAM. MODERNE INRICHTING VOOR EN VOOR ALLE SPOED EISCHENDE LAK- WERKEN MET DUC0- EN CELLULOID LAKKEN De meubels en Tapijten. d' Heer Burgemeester versogt oen vloei- tapijt te leenen voor de vroedseliapskatuer. Eu den Heer Burgemeester van dor Beun voor de Canier van Hoeren Burgemeesteren. Is den Hoer Burgemeester den Beer ver sogt drte leuningstoelen tor leen te beso-r- gen in de Ktuner van Hooien Buogomeeste- ren en deselve te doen plant sen voor don schoorsteen en de seeven ordi, stoelen van de stad to plaatsen voor de lambriseering. Be drie groene armstoelen te plaatsen aan de Ta.fol in de Vroedsrhnpskamer voor haar Hoogheden. En is wijders goedgevonden, dat bij" de aankomst van Haar Hoogheden deselve sul len weiden opgeu agt en gecompLimentcert bij den opgang van de trappen en onderste Bordes, op straat door d' Hoeren Van Wal wijk. Vinek, La Roy, Oud-Burgemeester on den Secretaris Goirion. Bij den ingang van 'tstadlmvs op 't bo venste bordes d' Hoeren Van der Heini, Re. ge-erend Burgemeestor oil Penning, Oud-Bur gemeester. Aan den opgang bij de Vierschaar d' Hoe ren Van Basel, Regeerend Burgemeester, Baams. Oud-Burgemeester. En aan de Camer van Burgemeesterend' Ileeren Voogd. Baillnw en Schout, Ben Boer, RresidentBurgemeester on den Secre taris Doom. De drie Bodens sia bij de voorn. Ileeren te plaatsen namoutiijik1 een bij den opgang van 't Stadhuis, een aan den ingang en een bij de Camer van Burgemeesteren. Be twee Dienaars van de Justitie op yder zijd bordes een met de Hellebaard in de hand. Dat haar PIoogheden sullen werden inge- leyd in de Kamer van Reeren Burgemees ters en daar "t Compliment en aanspraak gedaan. Haar Hoogheden nevens desselfs gevolg in de Kamer gegaan zijnde do voorn. Hoeren tot het Ceremonieel versogt en gecommit- teert alsdan te volgen. En wijders goedgevonden aan de Leeden van de Vroedschap kennis te doen geven haar Hoogheden binnen dese stad soude k'omen met versoek boven komende Iran gelielden te plaatsen in AVeesmecsteren Camer. Door de Capiteyn-em ordres te stelten, dat de Drilmeester Kuyk als Majoor aan de Overschresche Poort is, om bij de aan komst van haar Hoogheden den travn te levden na 'tstadhuvs. D>e Capiteynen eenigo van de aanzienlijk ste schutters te posteeren bij 'den opgang van 't stadhuvs, om aldaar den op. en toe loop te beletten. En niemant te laten pa: seeren als d' heeren vroedschappen, Regeerende schep© nen en ministers als mede de bedienden van 't stadhuys. Dat den Casteleyn in 'tllof van Hollanl zal werden aangesegt, zijh stalling in ge reedheyd te ibouden. Indien haar Hoogheden mogten ind'nee- ren een Branderij binnen dese stad te zien, STju tot geleyde van deselve versogt d' Hee ren Van der Helm, Burgemeester. Nanning, Walwijfc, Oud-Burgemeesteren en Doom, Se. Cretans en alsdan te gaan in de Branderij van Nanning de Greve. De Heeren en de Commissie van 't Cere monieel hebben aangenomen, morgen voor middag ten tien uyren bij den anderen op 'tRaadhuys te komen. Is ge^rdoniieert op morgen de Hekken van de Beurs niet te doen sluyten. alhier omtrent dos 'smiddags ten twaalf wensehendo overvloedigste on dieibaerste uyren aangecomen zijn Hoogheid de fteei zegeningen van God Almagtig over lloogge- Prins EiH'stadhouder Hoogheid de vrou we Gouvernante en A te vrouw de Prinses Carolina met een aanzienüjlk gevolg van een groot gedeelte van Hoogs.derselver Hol gezin. Booggemelde, haam Hoogheeden. waren bij haer aankomst gereden in een koets te samen, gevolgd door vier aiidre, waarimu: zaten de Frele van Wassenaer en Mevrouw Souinairc, stoetdames van Haere Koning üjke Hoogheid, de Heeren Baron van Bur mania, opperhofmeester. Baron van Grove- stein, opperstalmeester. Bigot, oppersehen ker. Baron van Meyde ende intron Voigt van Elspe, Kamerheeren. Van Melkensz, Edelman, en Lesteraz Cup'tein van de Cent Suisses alsmeede de Piéceptor van lloogge melde sijne Hoogheid Jancourt. 't Vorstelijk geselschap met dat gevolg de Overscliieze pooit iiiget-omen zijnde, voegde zich voor de koets van llooggemelde tiaar Iloogheeden van de voorn. Poort af tot aent Raedhuvs als Majoor van de stad Comelis Kuvk' oir den train te leiden. De burgerij"(schutterij) op ordrc van Ilee ren Burgemeesteren in do wapenen ver- seheenen, was yan buyten de gemelde Poort af omtrent 't Provonlershuys gorangeert aan twee zijden langs de huysen. in de Bo- te-rslraat tot aem 't Raedhuvs, rontom 't welk op de Markt deselve in een cirkel geposteerd was, zijnde een'.ge van de voor- naemste en aenzienelijkste Borg-eren ge- plaest hij den opgang vimt voorz. Raedhuys Ilooggem-elde Haaie Hoogh-eeden gecomen aent Raedhuyswerden aldaor op de strael aen de trappen opgewagt en gerecipieert door de Heeren Van Walwijk'. Vinek en La Roy, oud-Rurgemeesteren met en beneven den Secretaris Gordon, zijinde bij gemelde Heeren gevoegd een van de boden, der Stad. De trappen van 't Raedhuys opge'.reeden zijnde, weide Hoogstdeselve boven bij don ingang gerocip'eerd door de Ileeren Van der Heim, Regeerend en Penning oud-Bur gemeester. .rijmde Insgelijkx hij 'dezelve Hee ren een bode geplaest. t Bij den opgang van de Vierschaar door de Heeren Van Basel. Regeerend en Damns melde llaer Hooglieden en 'thuys van Oranje tot aen 'ccyiide der Eeuwen. Welk compliment door luier Koniuglijke Hoogheid in mnzame termen is beant woord. 't Ceremonieel dusverre votrigt sijiule is door de Hoer Secretaris Boom aen luiere Koninglijko Hoogheid te kennen g geven, den Secretaris Doom (als door den li-eer van Burmania), bij wiea de meeste Dumes alhier onbekend waren, daer toe specia- lijk verzogt, aen haere Koningliijke .Hoog heid aengepresenteerd en hij derselver respective naamen en quali-teiten bekent gemankt, die alle op een minzame wijze door 11 oogst dezelve, alsmeede door Mevrouw de Princes Carolina zijn bejegend geworden en aent déjeuné genod.'g., daer dat de Dames van de Ileeren van de Re- eeaiige van dezeiveii de aangezeten iléereu Yerbael vant geene bij de komst en Re ceptie van sijne Hoogheid den Heere Prins Erffstadhouder, Eaare Koninglijfce Hoog heid de vrouwe Gouvernante en Haare Hoogheid Mevrouw de Prinses Carol'na op den 2en Sept. 1757 binnen de stad Schio dam is voorgevallen en van de Solemni teiten daarbij geobserveert. Op Vrijdag den 2en September 1757 sijn Oud-Burgemeester en aen den Ingang van de Camer van Heeren Burgemeesteren door de Heeren Voogd, Bailluw en Schout, den Beer, President Burgerm. en Secretaris Doom, zijnde aldaar mede een bode ge plaest en stonden aen de eerste opgang van de trappen van 't Raedhuvs de dienaers van de Justitie, aan. bevde de zijden een, elk' met een hellebaard "in de hand, zijnde uyt de voorgevel van 't Raedhuvs uytgesto. ken een groote Prinsenvlag. D-e verdre Heeren uyt de vroedschap wel ke te vooren bekoorlijk van de komst van 't vorstelrjkke Ruys geadverteerd en op 't Raedhuys verzogt waeren, bevonden sig in middels in de kamer van wees mees te ren en volgden daerop evengemelde Ileeren tot het Ceremonieel gecomi treurt in de Kamer van Heeren Burgemeester-en. Booggemelde, haare Hooghceden i-nvolge voorn ter Camer van Heeren Burgemeeste ren geconducteert en geïntroduoeeri sijnde (alwaer geplaest waren drie armstoelen voor de schoorsteen, leggende op de grond gering en die van haare Familie, welk-fc in de kerk alhier zich hij elkander te sa men bevonden, vermits alle de Kamers o-p 't Raedhuys bijl de aankomst van 't vorste lijke geselschap bezet waren, verzog.cn d' eer te mogen hebben van haere opwag- tingh aen haere Koninglijko en doorlugt'ge Hooglieedcn te komen maken en te mogen weeten de tijd, wanneer haere Koninglijko hoogheid dam- toe soude gelieven te va- ceeren, waerop hoogstdeselve de tijd be paalde, als aen déjeuné zoude zijn geste ten. Het vorstelijk geselschap een weynig in burgemeesteren Camer. vertoeft hebbende, begaf sig eerst naer buyten 'i Raedhuys op 't bovenste bordes en vandaer in de Carnet' van Heeren Wees mees te ren om de burge rtje te sien défileeren, 't welk in zeer goede orde geschiedde, betaygendc 't booggemel de geselschap daerover zeer voldaen te sijn, als mede over de propre en welge schikte manschap. Ka 't besigtigen van de burgerij, bega ven Hooggemelde Haare Iloogheeden sig in de karuer van de vroedschap, daeraen een tafel van 17 ii IS personen (wam aen de drie armstoelen, dienende in de vergade ring van de vroedschap voor de diie rege rende Heeren Burgemeesteren en voor hoog gemelde haare Hoogheden geschikt gestald waeren) een déjeuné van allerhande ge bak, Pasteijen en Freuyten met al 'f ge-en verder daer toe behoor! door den Confitu- ricr de Geleke in "s Gravenhnge op ordre van Hoeren. Burgemeesteren verzoigt, was aengericht, zijn-de door dezelven Coiifiturrer ook allerhande £ine en pretieuse wijnen en appiareil en toestel tot het voorz. déjeuné gewecuroeri. In do twee hoeken van de voorn. Cainer waeren opgeslagen en met servet be-dekt twee buffets, te weef-en een in de boek bij 't inkomen aen de linker zijde en een in de hoek op de plaets daer dc Heer Baillnw in de vergadering van de Weth. of van iSche penen sijln sitplaets hoeft, zijnde op gemelde bouvets geset 't silver servies en verder appareel en toestel tof bet voorz. déjeuné nodig. De grond van de vroedscchaps Camer was, gelijk, die van burgemeesteren, bedekt met een vloertapijt. Hooggemelde Hoogheeden, ter gemelde Kamer ingetreeden sijnde, hebben sig aen 'de Tafel met de rug tegen de schoorsteen geplaest, sijnde Haare Koniuglijke Hoog heid gesetea i n 't midden, tussen zijn Hoog heid den Heer Prins Rrffstarthouder, aen de regte en liaere Hoogheid Mevrouw Prin ces Carolina aen de Linkerzijde, over Hoo-g- gemclde. Haere Hoogheden aen de andere zijde van do tafel waren gezeten de Frele van Wassenaer en Mevrouw Soumaire en voorts ronton! de tafel e-e-nigje Heeren uyt de Regeering alhier, door hare Koniuglijke binnen de balustre een tapijt en staende Hoogheid op oeax gratieuse wijze daertoc e-enige stoelen langs de muyr over de glae. zen) werden met eun ua de beuggel ijke omstandigheid des tijds gesch kt compliment door den Secretaris Doom uyt naem van de Regeering begroet en vcrweliekomt, be- tuygende ten Hoogsten aengedaen te zijn over d'eer en 't geluk van Haare Koning rijke en vorstelijke Hoogheeden in deze stad Schiedam, welke gunstige attentie duor een iteratievelijk gelnvireerd, welke ovcusulx die die eer niet hebben kunnen weygeren te acceptoeren, hebbende Hoogstdezelve mes eetn weynig van 't voorgestelde déjeimé te hebben genuttigd, de goedheid wei ge li-oven te hebben om in te stelten en te drinken het welzijn van de s'ad van te mogen ontfangen met erkentenis van respectueuse en ootmoedige dankbaarheid deswegens en verheugd te zün daer door gelegenheyd te hebben orri op nieuw te konnen verzeekeren van waare hoogagiing en constante aankleving aen 't vo-rsteiij'kken Huys, bevelende wijders de stad en haar Ingezetenen als moede haere Personen in die Protectie en favorabel aendcriken van Haar Koninglijke en doorlugtige Hoogheden en van do ter tafel aengezoben Heeren is beantwoord door aan HooigstiJezelve te ad- dresseeren en te drinken het welzijn van 't vorstelijk buys, 't welk gratieuselijk wi-erd aen- en opgenomen. ^Terwijl Ho-oggemelde Haare Hooglieden zïg aan tafel bevonden, zijn de dames uyt deeze stad, hier voorgieme'jd, opge- haeld door eenige Heeren uyt de vroed schap, ter Camer geïntroduceert en door luiere plaetse cederende, sig op zulke gra tieuse wijze aengese^ hebben. Haare Koninglijke Iloogheeden, bijna een üyr aan 't déjeuné vertoeft hebbende, en van daer opgestaen, bobben sag weder begeeven in de Canier van Hoeren Bur- geineoateren, alwaer Hoogstdezelve (na en passant ter audiëntie te lieb-ben toege laten de rcspeciive capiteiueu van de Bur gerij), ter verzogte audiëntie geadmittee.d heeft 'de Ileeren Predieanten van de Ne- dorduit-che en W'alsclie Publycqire gyrcfox- mcerde geinioeaite binnen deze s.ad én heeft de Heer Frediicam. Geisweyt dooir een korte en gepas.e aenspraek hoogge melde haare Hoogheden, geooimp i.nentierd en alle zegen toegewenscht, 't welk op een gratieuse wijze door lioogs.dezelve is be- antwoord. Ka dit alles hooggemefde haare Hoog heeden zag tot het vertrek schikkende, zijn alvorens door gem-eide Heer Scorela'.is Doom uyt naem van de Regering gevaledi- ceert met betuyging als voren van oot moedige dankbiuu'hejd aan liaare Koniug lijke en doorlug.ige Hoogheden voor d'eer van Hoogst derzelver Piefen.ie in deze stad, dat de Regeering wel geuenseht had, ia staat te zijn geweest om Hoogst dezelve op een meer gedis-tingueerde wij-ze te kan nen onlfangeji en ie.s waerdiger te mogen presenteren, dog dat de tijd suix niet hebbende toegeiaen, de geringe pogingen mogte aeugenotnien worden en ai 't gebrek kige door de aaingeb-ooren grootmoedig heid van haare Koningrijke en doorlug tige Hoogheden verschoont werden, beslui tende met herhaalde z-egemvensch over 't vorstelijk buys. Welk compliment op geujkkc gra ieuse wijze als voren is b-e.mtw oord en aengeno- man geworden, getuygendc baaie Koning lijke Hoogheid ton uiittemte vddaen te zijn over de i»oceptie, wijize en manieren van die binnen doeze stad. Waerop Hooggemtide haere Hoogheeden, omtrend twee uyren na de middagh nae Rotterdam sij-n vertrokken, yder van hoogst deze've sig plaascinde ijl een aparte en afsenderlijke koets, wordende door do ge samentlijke Heeren van de Regperimg uytge- leid tol op strael acta de koetsen en vol gende de dam-es tot beneden toe van en op de trappen vau '-t -Raedhuys, soo verre als konden, blijvende zoo de ll-oeren ais Dumes staen, tot dat liet vorstelijk gesel schap met hooigs-'derza'.Ver gevoilg was \er- trokken, rijdende van '-t Raedliuys, rle Ilo.ig- sïraet langs, do Rot erdaansclie Pourt uyt lot buyten welke do burgerij langs de huysen van de Hoogslrae. aen twee zijden geran geerd, doende dezelve honneurs ais bij de aenkomst van 't hoog gemelde geselschap naren geobserveert. oorts is alles soodaniige ivijze geexecu- teerd on in a,g. genomen als bij Rosoilatie van Heeren Burgemees leren met assump tie van de oudste leeden vau de Vroed schap door Ileeren Burgemeesteren dacrtte v-eisog-l ten aension van 't Luydou van de klokken, liet vlaggen van de toorn als andersints daegs bo vou-n was gereguleeit, zijnde in confornüte van die >ie koetsen van de Ileeren Van Basel, Doom, Wal wijk, Vink, Pielal en Pichot in de Kieuw- s-traet geplaest geweest om te konnen dienen in cas als zouden worden gierequi- recr!, dog vain welke geen gèbruyk is ge maakt gewerden. De vertrekcamer is gereservoeri en over gelaten geworden, geheel aen de di§poiiie van hooggemelde haare Friogheeden sen der dat die geoeoupeert of tot iets ge- besigil is gewoes'; De kamer van de Heeren ltekenmeeste- re-n beneden is tot liet klaermaken en ver so rgc van 't nodige tot hot déjeuné k-m. ruimt geweest en hebben 'daarvan -Je be dienden van de gemelde DeGelleke ten dim eynde gebruyk gemaekt. Laesierijk is ook soirge gedragen, dat de domesliquen en verder niinder gevolg van 't vorstelijk buys op 't secretary van eon mlddagniiiel en van wijn, drank en 't ver dere nodige versorgt sijn geworden. Wijders heeft sig de burgerij, soo de respective offitieien, als geineenen in alles met de uytterMe ordenfcfljKhekl m oplettenüieyd gedragen en de gerequi- reerdo miuieuv.es met alle exactheid ver richt. Ka 't vertrek van 't vonsteiijk gezelschap liebhen de meeste Heeren van de Re- geering het overige van den dag in vrolijk heid inet oi-kander op 't Raedhuys door- gob ragt, 'ten hoogste verheugd en verge noegd over de eer van de presentie van 't vorstelijk' Huys, de stad, Regeering en burgerij aengedaen. Des Maendags den 5eu September daer- aonvolgende sijn de Ileeren Mr. Marliuus den Beer, President Bungeinees.er, en Adriaen Daams, oud Burgeineestei-, eaord- stie Raed in ue "Vroedschap, me. eu be nevens den Pensionaris Hoog, na ver zogte en verleende audiëntie bij" IJaete Ko ningrijk© Hoogheid op 't Huys de Oranje zaal des avonds geadniitteert en liebben Hooigstdezeivo en 't vorstelijk Huys be dankt voor d'eer van haags'tte.zel\ei- Pre reniie in de s.ad en betuygJ hoe soer de Regeering en Burgerij over dat geluk ver heugd was geweest met toewensing van allerley segen en exea-se wegens 't defect dat sig in de Rec-opie hari.de opgedaen, verzoekende, dat 't zelve gratieuselijk mogt weiden gepardoaneetrt; wijders vermits het vorstelijke Huys des anderen daegs de reyse naer SoestLijk stond aen te nemen, hoogstdezelve valediceerende met toewen sing van hoogst dezelven in vohnaek'.e welstand te mogen zien geretourneerd waiump haere Komaingjijkke Hoogheid ge liefde te antwoorden, selfs met "daiikseg- ging, dat ten ulifclea-sto voldaen was over de receptie binnen deeze stad, porticuior- lijk sig gratieuselijk voor Hoogst desselfs volk en minder gevolg bad betoont en de wijse waer op men liet selve laadde onUiaeit. =i De kosten bedroegen voor de stad f 1561 en 19 stuivers, waaronder f208 en 11 st voor wijnen aan de schutterij', geleverd door den Heer Van dor H-eim, en f1042 en 19 s-t. voor verschotten" en bezorgen van 't dejeuner door P. de Gelleke, eon- lituii-er te 's-Hage. (Het hcwemslaandc is, zender eenig com- meutaar, ovepgpnoimen uit het Besognebaek van Burgemeesteren van Schiedam, bo.us- tende op hef Gemeente-ardiiief vaii Stihie- dam.) I Rek-ening van den E,xtra-condinairls Thesaurier Jan Albert Pichot, over 1757. don 20 September. David Hendrik Schoenmaker, Casteleyn in 't Hoff van Holland, voor séalle en vou- ragie van 48 Paerden en verteeringe van dertien Domestikea, 6 25.— 14 sl. 24 October. d'Hecr Jan van der Ilcim over twaalf ankers wijn aan de schuttei'ij dezer stad gelevert van 22 September tot den 15 deser a f 13 Gld. volgeus Resolutie van Burgemeesteren van data den 19en Sept. 1757. Gomt met impost en verder ver schot f208.11 st, den 3 Kovember. P. de Gelleke, conflturier binnen 's-Hage, soo over verschotten en b-eso-r-ging van deselve en volgens specifique Memoiie f 1042.15 st. *j Prinses Anna, de weduwe van Prins Willem IV, was uit 't Eongelscbe Ko-nings- huis. f Aanbevelend -- BROERSVELD -- TENTOONSTELLING TE WAALWIJK 1925 3 X BEKROOND voor alle gevaren, zoowel huise lijke als in Garage's, zijn die der

Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 18