m STABS^IEinvS. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Na Oom's Bezoek. De lotgevallen van Quick. Avonturen bij de Vleet, 4.03 uur. Dansmuziek, 5,20 uur. Iluishotul- prnnljo. 5.35 uur. Kinderuurtje. 6.20 \mr. Daventry .kwartet. 6.50 uur. Tijdsein, weer bericht .nieuws. 7.05 uur. Davcntiy-kwar- tet. 7.20 uur. Literaire critiek. 7.;].) uur. Sonates van Beethoven. 7.45 uur. Fransdie voorlezing. S.05 uur. Een avond in Brigh ton. De bami van hot lo bataljon York en Lancaster Regiment. 9.20 uur. Weerbericht, nieuws. 9.40 uur. Brighton (vervolg) P. L'e- linfunt en zijn orkest. B. Davis, tenor. 10.20 uur. Do Sussex Women Musicans Club en strijkkwartet (2 violen viola, cello). E. Bing ham. sopraan. O. (iramshaw, contra aft. 11.2012.20 uur. Dansmuziek. Parijs, Radio-Paris". 1750 M. 10.50 11.20 uur. Concert. 12.50—2.10 uur. Or kestconcert. 5.03335 uur. Conceit. De clamaties, piano- en vioolmuziek. 9.03— 10.30 uur. Concert. Mme. Bat the, zang. De heer Drain, declamatie. De heer Courbin, cello. Orkest. Lang en he rg, 469 M. 1.232.25 uur. Orkest concert. 5.30—6.30 uur. Vocaal .con cert. E. Ileheman, sopraan. A. Areuz, cel lo. E. Grapt», piano. 9.20 uur. Lichte mu ziek. Werag orkest. F„ Drape, piano Daar na tot 12.20 uur. Dansmuziek. K n i g s u s t e r h a u o n, 1230 M. on Berlijn, 484 eu 566 51. 2.50— 8.03 uur. Lezingen en lossen. 9.40 uur. Her mtzending van het programma van D iventry. (Zie Da- veiitrv hierboven). Hamburg, 394.7 Ar. 12.50—3.10 uur. Orkestcom-ert. 4.33—5.20 uur. Ba»-nria's, 6.207.10 uur. 5'roolijk concert. 8.20— 12.10 uur. Cganarelle, klucht van Moliere. Der zerbxodiene Krug, kluclit van H. v. Kleist. Brussel, 309 AL 5.20—6,20 uur. Con cert (piano, viool, cello). 8.20 uur. Orkest- cencert. 9.20- 10.20 uur Dansmuz.iek. GEAIEENTERAAP. Vergadering van den Raad5 der Ge meente Schiedam, op Vrijdag 20 Mei, des namiddags 2 uur. A g e n d a. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om den heer B. A. J. Wittkampf aan te vijzen als Sen deskundige voor de schatting van de huurwaarde der tfrank- lokahteiten. speciaal belas! mol het uil- brengen van advies over de ingediende be zwaarschriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht. De hoer Wittkampf wordt benoemd, na dat de Voorzitter heeft meegedeeld, dat er reed-, 7 bezwaarschriften zijn ingo- (h'Utd 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het kohier der belasting op de gebouwde eigendommen (straatbelasting) in de gemeente Schiedam over het jaar 1927 tot een bedrag van £50.760.151,9. Wordt vastgesteld, 1 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring aan M, Blommesteijn van het pand Hoofdstraat S5 met oen gedeelte van het achtergelegen terrein tegqn een huurprijs van f 10 per week. Hiertoe wordt besloten, nadat lenige op merkingen van den heer rar Kavelaars door den heer rar, Van Wizen zijn be antwoord, 4. Ateorstel van Burgemeester eu Wet houders tot onderhandsche verhuring aan do Continental Petroleum Company (e Rot terdam van den voor het plaatsen van een benzinepomp in do Kcthelstraat, vóór liet pand genummerd 27a, benoodigden. grond zulks tegen een huurprijs van f 15 per jaar Tegen dit vporstel worden bezwaren ge opperd, doch met 14—10 stemmen wordt besloten genoemde onderneming voorloopig voor één jaar in de gelegenheid te stel len een benzinepomp iu de Ketholstraat to plaatsen. 5. Voorstel van Burgemeester ca Wethou ders tot verkoop aan Gebrs. Kroon to Over- schio van eon smallo strook grond langs het Fabriplein en do Huvsniansstraat, aulks in het belang van een goede bebouwing ter plaatse. Hiertoe wordt besloteh 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou dors tot verkoop aan den heer G. Bouw meester te Rotterdam van een perceel bouw grond aan do Kamerlingh Otmcslaan, book Stephensonstraat, tor lengte van pl.m. 30 AL on ter diepte van pl.m. 25 AL, tegen een. prijs van f 17 per 512., zulks ter be bouwing met middenstandswoningen me hegaiiegrond- en tweeverdiepingen. Hiertoe wowlt besloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop aan den heer II. Gabel q.q van een perceel bouwgrond aan de Zuid zijde van de Nieuwe Alaasstraat, hoek Nu mansdoxpschestraat, ter breedte van 26.10 51., en ter diepte van pl.m. IS 51., tegen een prijs van f 17 per M2., zulks ter be bouwing met ten hoogste 5 beneden- en bo venwoningen. Hiertoe wordt b'esloLefn. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop aan den heer H. Gabel q.q. vaan een perceel bouwgrond aan de Zuidzij de van de Dirk van Wassenaarstraat, ter breedte van 38 Ar. en ter diepte van 20 51. tegen een prijs van f 16 per 512., zulks ter bebouwing met ten hoogste 8 beneden- en bovenwoningen. lPertoo woidt bcs'otdn. f. voorstel van Burgemeester ©n Wethou ders tot verkoop aan de hoeren AI. J. en D. Ooykaas van een perceel bouwgrond aan de Aleidastraat, ter breedt© van pl.m. 11.70 51. en ter diepte van pl.m 30 Ah, tegon een prijs van f 15 per Ar2., zulks ter bebouwing met beneden- en bovenwoningen in twee etages, alsmedo met een werkplaats. Hiertoe wordt besloten. 9bis. Voorstel van Burgemeester on Wet houders tot verkoop: la. aan do hoeren J. K. Rijnton Jr. en L. J. Borrani, of hun nader te noemen lastgever van een perceel bouwgrond aan do Zuidzijde van de Graaf Florisstraat, ter breedte van 18 51. en ter diepte van 20 51., tegen een prijs van f 15.50 per 512., zulks ter bebouwing met 3 boeren huizen; 2o aan don heer P. Dupont q.q. van een perceel bouwgrond aan de Noordzijde van do West Frankelandscbestraat, ter oppervlakte van pf.ni. 235 512., tegen een prijs van 16 per 512., zulks ter bebou wing met huizen; en 3o. aan den heer 51. Boelc, van een perceel bouwgrond, gelegen aan do ©er- sta zijstraat ten Noorden van de 5Vcst Frankelandscbestraat, ter breedte van 12 51. en ter diepte van 20 51,, tegen oen prijs van f 15 per 512., zulks ter bebou wing met eenige vrije huizen. Tot verkoop wordt besloten, 9ter. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot Eerkoop aan de firma H. A. 51. Roelants, alhier, van oen strook grond, gelegen achter het pand Korte Haven 3 zijnde een gedeelte van den tuin der Openbare Leeszaal en Bibliotheek tegen don prijs van f20 por 512. Eenige leden vragen aanhouding van het voorstel, dat eerst heden in hun bezit is gekomen. Door de heeren ir. Houtman en De jiruin wordt er op aangedrongen nu een beslissing te nemen. Met 3—16 stem men wordt een voofslel tot uitstel van het nemen van sen beslissing verworpen. Het voorstel zelf wordt daarna aangeno men. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de gemeente-be grooting, dienstjaar 1927 Afodel D, f 126.466.40. (Dezo wijziging houdt verband met de verbouwimgskosten van de scholen Waran de 157 en Warande 150 en Nieuwe Haven 121, alsmedo in verband met de aanschaf fing van schoolbanken ten behoeve van de school gelegen aan de Nasaaulaan der St. Willibrordusstichting.). Het credaet wordt verleend. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun College te machtigen om de opstallen van de te sloopen brugwach terswoningen aan de Koemarkt tegen nader overeen te komen voorwaarden te verkoa pen aan de aanneemster van den onder bouw van de brug, de N.V. Internationale Gbwapendheton-Bouw. De machtiging wonlt verleend. 12. Yc orstel vaar Burgetmcies'er eta AYethou. (Iers" tot het verleenen van een crediet van f400 voor vermeerdering van kleedruimte in de Gemeentelijke Zweminrichting voor mannen. Hel crediet woidl verleend. 13. Voorstel van Burgemeester en Wct- houdors tot liet verleenen van een crediet van f40.200, ton behoeve van straat- en rioolaanleg op perceel 37 van het Grond bedrijf (aanleg en rioloering van een nog ongenoemde mot de Jan van Avennosstraat evenwijdig loopende straat, alsmedo van eon géSeelto van de Wcst-Frankel and sche-, Dirk van Wassenaar- on Graaf Floristraat). Het crekltet woidt verleend. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een crediet van £30.000 op perceel 19 van het Grond bedrijf ten behoeve van trottoir- en plant- soenaanleg aan de Stadhouderslaan en aan brengen van verharding op do bestaande straatbanon van do Nassau Dillenburg- on Louise do Colliguystraat. Het crediet woidt verteend. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen vair oen crediet van f 2000 voor den aankcop van oen hoe- veollieid van 2000 513. zand, ten behoeve van do afdekking van het opslagterroin aan het Oosterhoofd. Het crediet woidt. toegestaan. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om aan de opsomming van de betrek kingen van groep V van de Loontabol voorkomendo in de Verordening regelende do bezoldiging van ambtenaren in diens der gemeento Schiedam (Gemeenteblad no 22 van '1919, laatstelijk gewijzigd bij be sluit opgenomen in Gemeenteblad no. 24 van 1926) toe te voegen de betrekking va.n „instrumentmaker" en om genoemde Veror dening in verband hiermede te wijzigen. Overeenkomstig liet voorstel woidt beslo ten. Coremans voor de rechtbank. Te Rotterdam beeft het raadslid Core mans voor de rechtbank in hooger beroep terecht gestaan. 'Verdachte werd, gelijk men weet, door den kantonrechter veroordeeld tot twee geldboeten, ieder van vijf gulden wegens het verstoren der orde en liet niet voldoen aan do bevelen der politie. liet O. 5!., waargenomen door mr. Roin- bach, achtte de ordeverstoring niet bewe zen. Spr. was van meening, dat de oploop het gevolg was geweest van de nieuwsgie righeid der Rotterdammers, die blijven staan zoodra zij Coremans zien. Voor dit feit vroeg spr. dus vrijispraak. Voor liet andere feit, het niet voldoen aan de bevelen der politie, etschte spr'. bevestiging van het vonnis. De lieer Coremans hield na liet requisitoir een vbrkiezingsrede, waarin hij de S. D. A. P. beschuldigde hand. en spandiensten to verleenen aan de Rotterüamsche politie. Wraakzuchtige inbrekers. 51 en meldt uit Tilburg: De inbrokersbende, die hier regelmatig werkzaam is, gaat nog maar steeds ver der met haar bedrijf. Ze hooft een bezoek gebracht aan don schoenfabrikant v. Aren- donk, tdio zijn auto ter beschikking der politie stelde, om oen drietal inbrekers naar do plaats te vervoeren, waar zij qe gestolen goederen hadden verstopt. Dit is nu de tweede maal, dat zij dezen heer een bezoek brengen. E,r wordt evenwel niets vermist. Toen de dienstbode op het geritsel, dat tot haar doordrong, haar meester wekte, werd alleen een dreigbrief gevonden. Verder bleek op de deur' dig toegang tot den kelder geeft, waar zij den laatstcn keer den drank hebben weg genomen, met krijt geschreven: Wje lus ten niet meer." Oorspronkelijk dacht men aan een grap, maar een en ander schijnt or op to wij' zen, (Jat leden van de bekende bende aan hot werk zijn geweest. Naar de daders wordt gezocht. Ilollandsche groente in Duilschland. üe democratische Diuitsohe rijksdagfrac tie lieeft bij den rijksdag een voorstel inge diend, waarin do regeering wordt nitge- noodigd op de spoorwegdirectie druk uil te oefenen om een plakkaat, door haar gezamenlijk met de Nederland sche spoor wegen uitgegeven en waarin reci'amo wordt gemaakt voor het vervoer van Nederlandscli fruit en groente naar Duitschland, niet meer op te hangen, daar de fractie hierin een benadeoling ziet voor de Duitsohe fruit en groententeolt. Onder een vrachtauto geraakt Te Aalsmeer is het zoontje van den landbouwer v. d. S. door een vrachtauto gegrepen en qrnstig gewond opgenomen. Het knaapje is onmiddellijk naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Door een auto overreden en gedood, Het 13 jarige meisje R. van Dooren, te Tilburg, is op den Bosschen weg, nabij het viaduct, bij het oversteken der straat door een auto, bestuurd door v. 0., uit Den Bosch, gegrepen en overreden. Nadat het meisje per ziekenauto naar het gasthuis was overgebracht, overleed het enkele uren later aan de bekomen verwon dingen. Tusschen de buffers geraaid. Te Groningen is op het rangeerterrein der Ncderlandsche spoorwegen, nabij de Nieuwe Haven, voor de Electrische Centraio een die aan den achterkant van onze postzegels zit? Jullie zult misschien verbaasd zijn te hooren, dat ook die gom door een toeval ontdekt werd. Koning George de Vierde had een reis door Ier land gemaakt. Iedereeu blij hem te zien en het was een ware zegetocht geweest. Hij moert echter weer op tijd in Engeland terug zijn en scheepte zi> )i den ódeu September 1821 in de ha ven van Dtmleary in. Wie weet, waar Dunleary Iigtï" Niemand scheen echter antwoord op deze vraag to kunnen geven en Oom George ging voort: Ik zal jullie je onwetendheid maar vergeven, Kant mijn vraag is wel wat heel moeilijk. Dun leary, de haven ran Dublin, heet lieden ten dage geen Dunleary meer, daar de Koningsgezinde leren ter eeren van Zijne Majesteit den naam verander den in Kingstown. Natuurlijk waren alle bewoners van Dublin en omgeving op de been om den, Koning uitgeleide te doen, terwijl zij besloten de rest van den dag met feestvieren door te brengen. Tegen den avond, toen er een lieele drukte in dt? straten was, klonk plotseling de kreet: „Brand. Brandt" Allo menscben liepen nu. bard om te zien, vaar de brand was. Een stijfselfabriek in een klein dorpje vlak bij Dublin stond in! lichte, laaie. De nienscheu holden er heen en hielpen! water pompen om den brand te blussehen. De stijfsel stroomde door de straten en de menscben stonden er tot over de enkels in. „5Vat moet dat vreeseüjk gekleefd hebben", zei Alinnie, wier ondervinding, opgedaan bij het was- schen en strijken van poppenkleertjes haar een stuk wij7er had gemaakt dan de jongens waren. „Daar heb je gelijk in. Het was lang geen benij denswaardige toestand voor die nfenschen, the er door liepen. En het ergste was nog, dat som migen in de glibberige massa vielen en van onder tot boven vol stijfsel zaten. Toen "één hunner, een man, die werkzaam was op 'een katoen.drufc. kerij, zicli den volgenden morgen wilde aankleedenj, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat al zijn kleeren aan elkaar plakten, alsof ze met opzet aan elkander gelijmd waren. Hij sprak er met eenige andere katoendrukkers over, die evenals hij, moeite hadden gehad hun kleeren aan te trekken. Zij liepen naar de ruines der stijfselfabriek en zagen, dat de "wegren en straten met een glibberige kleefstof bedekt waren. Toen kw;im do gedachte bij hen op, dat het kleverige goedje best gebriuikt zou kunnen worden in plaats van de Arabische gom, die zij hij het drukken der verschillende katoenen noodig hadden. De nieuwe methode zou zeker veel minder kostba.ar. zijn dan do oude. En zijn togen aan het werk". „Toch niet door oen andere fabriek in biand te steken, hoop ik?" vroeg Vader. „Neen, zij deden wat gewone stijfsel in een koekepan, goten er water bij en zetten die op het vuur. Op die manier hebben ze een goedkoop plak middel uitgevonden, dat voor allerlei doeleinden geschikt was". 1 „Kregen zij er voel geld voor?" vroeg Karei. „Je kunt een paard naar den waterkant leiden), jongen, maar je kunt het niet dwingen! te (kinken. Je kunt jongens en meisjes, mannen en vrouwen do kans geven geld te verdienen cn vooruit to kernen in do wereld, maar als zij ieder dubbeltje er dadelijk doorbrengen, zullen zij" toch altijd arm blijven. Deze lieden verdienden veel geld, maar IMHMiflVMi! Na ooms bezoek. Oom is op bezoek geweest dat 's voor Frans altijd een feest Ooin is zeeman; watertanden doet hij je naar vreemde landen avonturen hij do vleet had Oom, die er geert vergeet. Frans moet slapen, zegt zijn Atoo vlug nu beide oogen toe Frans heeft slaap, maar Ooms verhalen steeds nog door zijn hoofdje dwalen avonturen bij de vleet denk niet, dat Frans die vergeet i HE HAVANNA. zij verteerden het dadelijk weer en waren eindelijk blij 'hun geheim aan een ander te kunn'en verkno pen. Alet het geld, dat zijT er voer kregen, gingen zij naar Amerika en men boorde nooit meer iets van hen". „Wat jammer', zei Alinnïe. „Zoodra ik weer een postzegel op een couvert of briefkaart plik, zal ik moeten denken aan die mensclien', van wio do kleeren aan elkaar gekleefd waren". Quick was een foxterrier en de liond van onzen buurman. Op een goeden morgen, joen hij zich op de stoep van zijn baas in bei zonnetje lag te koes teren, dacht hij: „Ik zou vandaag wel eens een avontuur willen beleven, 'kVerveel mie hier vreeseüjk in dezé saaie straat en ik moet nog den ge boelen dag wachten, vóór do haas tijd heelt om met mij te gaan wandelen. Ik hou het hier niet langer uit ep ik zal dus maar eens in mijn ééntje op stap gaan. 5LaaT waar moet ik naar toe? Naar den vijver om eens een lekke bad te nemen? Och, daar is de aardigheid heelempnl af, sinds die verwaande zwanen er rondzwemmen,. Zo verbeelden zich minstens, dat do hoele vijver van hen is en komen woedend elf met uitgespreide vleugels op je af, als je het waagt er ook eens rond te zwemmen. Alsof zij iets anders doen den heiden dag. Nu, 'lis mij goed; als zij dan denken, dat liet daar een zwanenzwernschbol is, wil ik er niet eens meer komen. Een eendebout zou wel smaken, maar zoo'n verwaande zwaan. Nee, dank je. 'k Zou er misschien zelf nog pedant van worden". Quick \\;is opgestaan, had zich eens uitgerekt, nog eens uitgerekt en dacht verder: „Zal ik eens door de weilanden gaari rennen? Zoo achter een paar schapen aan is wel grappig, maar den laatstcn keer kwam er op eens een stier op me af en het scheelde maar heel weimg, of dat onhebbelijke dier had me op 'zijn horens genomen en met me gevoetbald. Nee hoor, voor die eer bedank ik; mij zien ze in het weiland niet weer. Alaar wat dan Gisteren kwajn ik door een openstaand hek in een grooten tuin. Ik liep om het huis heen en zag een hok met konijnen. Ik keek er alleen maai- niaar en ik blafte natuurlijk, nou ja, dat kon ook be- teekenen, dat ik zo goedendag zei. En wat doet me daar op eens een jongen, die woedend uit het huis komt rennen? Hij gooit me met een steen. Ja, ik, Quick Stompestaart werd ids een kwajongen behandeld. Gelukkig raakte de steen mij niet, maar ik stoof voor alle zekerheid den tuin toch maar Avonturen bij de vleet. Avonturen bij de vleet, die Frans 's nachts zelfs piot verge"tl neen, hij gaat ze zelf beleven! Oompje, hoor eensl wacht eens even, gaat u nu met mij eens mee varen heel ver over zoo? Oom is weg Frans zwalkt alleen in een bootje, rank on ldeen; o, wat ziet hij vreemdo diereu! albatrossen eu pluvieren, vissollen, spuitend hoog, omhoog water in een. grooten boog. Viasclion, vliegend door do lucht dat vindt Frans een grooto klucht' waarom is Oom niet gebleven? samen zoo iets to beleven, is toch eigenlijk pas fijn! kijk, daar zwemt ook oen dolfijn Frans wil tui wel weer terug, in jo droom reis je heel vlug, maar zoo vreemdo avonturen mooLen ook to lang niet duren gauw naar Holland koers gezet en Frans ligt weer in zijn bed' IIERMjANNA. m f 1 iel'

Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6