SCHIEDAMSCHECOURANT Het moflerne yerkeersmiMellei YliegtuïgT TWEEDE BLAD Een bezoek aan Waalhaven. ammm i- mm mm van Zaterdag 13 Augustus 1927. No. 18576. VAN DE De lucht in 'tAVas in oen klein stadje in het Noor den van ons land, dat wo voor hot eerst een vliegmachine en haar bestuurder za gen, wat toen ltot is /neer dan 13 jaar geleden ongeveer een zelfde com binatie was als een geladen revolver en oen krankzinnige. Hot volk althans scheen hat zoo to voelen, want anders zon het liedje, waarin sprake was van Olicslager's dood, die blijkbaar spoedig verwacht werd, hoek Van Okienbamieveidtsi raat alklaar. Afot acht vliegtuigen onderhoudt de K.L.Af, een geregeld luchtverkeer van Amsterdam en Rotterdam naar Londen, Brussel, Parijs, Bazel, Hamburg, Kopenhagen en Mahnö, met aansluiting op andere lucht'!ij-hen. Zoo ieder weet/ is de K. L. M. bereid elke passagiersviucht do maken, dien men verkiest, zeiïs naar Red. Oosf-Indiü. In 1920 opende zij haar eerste luchtlijn, MM I fg - *aw 5sl a yam# Sft i Onzo stad gezien van do N.-O.-zijde met op don achtergrond de Alaas. In de lucht het vliegtuig, wtanneo we oen tochtje maakten. niet zoo populair zijn geworden. AVat eon sensatie in hot stille stadje en zijn omgeving! Een vliegmachine nu en dan in do lucht; on was dat niet het geval, oca. vlieger binnen do veste! Er is sedert dien veol veranderd. Wil ton wc na opkijken, dan moot het geronk van een motor verraden, dat een toestel heel laag vliegt. De combinatiesgo'aden revolver krankzinnige en vliegtuig-vliege nier, veelt men niet meer als overeenkom stige vergelijkingen. Alleen hij, die Let spor tieve element" in 'een Oceaanvlucht niet kan onderkennen, zal misschien nog Lind bergh, Gliamberiin en. hen, die ook den sprong willen wagen, als dollemannen be schouwen. Be be langstelling voor de vliegkunst is gebleven, alleen beeft zij oen ander karak ter gekregen. Van „rariteit", publieke ver makelijkheid, ds de „vliegerij" geworden een factor van betcekenis in het 5naat- seliappoÜjk en economisch leven en men behoeft zich nog niet uit te geven voor profeet om te beweren, dat die factor zich steeds sterker zal doen gevoelen. De K. L. M. In ons land is hot do Koninklijke Lucht vaart Maatschappij voor Nederland en Kolo niën (de K. L. Al,), die zeer veel voor de ontwikkeling van hot vliegwezen hoeft n.1. een amlerdaagschen dienst op Lon den en is daardoor geworden de oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld, niette genstaande andere landen in den oorlog vele ervaringen hadden opgedaan met be trekking tot het vliegwezen. In fUot lijdperk van 1920 tot en met 192G 'heeft do K. L. AL vervoerd ruim 23.000 reizigers; 1 miUiocn K.G. goede ren en een half miiiioen K.G. post. Haar toestellen vlogen 31.000.uren en legden daarbij '4.000.QOO JCAI, of.. .100 maal - den omtrok van do aarde af. Naast'-1 'het. ver keer op do internationalo routes maak ten 17.000 personen gebruik van de ge boden gelegenheid tot korte vluchten in de nabijheid van de vliegvelden. Boze cijfers gelden voor de jaren 1920 tot en mét 1926. Dit jaar belooft een recordjaar ie worden voor do K. L. Af, wat zij !o danken heeft aan de groo'terc belangstelling voor liet luchtverkeer, die bij liet reizend publiek is ontwaakt, wat weer een gevolg is van de uitstekende organisa tie en hel gevoel van veiligheid dat men in de Fokkervliegtuigen, bestuurd door do kranige K. L. AF.-piloten, hoeft. De veiligheid. De veiligheid is een zeer Belangrijk punt en daarom wordt alles gedaan wat maar mogelijk is om die ie bevorderen. K. L. AL opgeleid lo worden voor bestuur der van verkeersvliegtuigen. Als men een Renault-auto kan besturen, zal het wei nig bezwaar "opleveren om ook een Fiat- wagen to rijden. At aar met vliegtuigen is dat nog 'iets anders. Als men een brevet heeft voor het besturen van oen vlieg tuig, mooi mén nog 3 a 4 examens af leggen voor men in aanmerking komt orn verkeersvliegtuig van de K, L. AL te vlie gen. AVie opgeleid wil worden Voor piloot, moot kern gezond zijn en. de volle beschik king hebben over zijn 'zintuigen. Elke 6 maanden moet hij zich aan een herkeuring onderwerpen, en die geschiedt 'zeer serieus. In do tweede plaats wordt de uiterste zorg besteed aan do vliegtiriigen. Dat deze van NedcrLamlsch fabrikaat zijn, n.l. ge bouwd door jdo N, V. Nodcrlandschc 'Vlieg tuigen Fabriek fo Amsterdam, opgericht door den beer A. LI. G. Fokker, is alge meen bekend en mag aanleiding zijn voor een gepasten hafionaleu trots. Behalve dat pen vliegtuig, voor bet op stijgt, door bekwaam personeel wordt na gezien, wordt na ongeveer 200 vlieguren de motor tot "in'de kleinste onderdeeltjes gedemonteerd. Alles, wat ook maar een spoor van slijtage vertoornt, wordt ver nieuwd. Na ongeveer -600 vlieguren heefi een algeheele revisio; van hot vliegtuig plaats, wat haar in den' regel maar twee maal in haar beslaan overkom', want de gemiddelde levensduur van een verkeers vliegtuig, zooals die bij do K.L. AL in gebruik zijn, is 1500 vlieguren. Dat daar door liet reizen per trein voorloopig nog wel goedkoopcr 'zal blijven, daarop komen we straks event Ctifug. Om do veiligliékfö van bet luchtverkeer te verhopgon, 1 maakt men voorts gebruik van een 'andere moderne vinding, de ra dio. Do- meeste verkoersfoestollen van -de 'K,(( Et| A|..bz.ijn toegerust -mot een radio- 'ïnsialiafió, Zoowel voor zenden a's ontvan gen. ledero radio-bezitter in onze stad zal wel eens de stem van den omroe per van liet zendstation Waalhaven gehoord hebben als deze sprak met oen vliegtuig bestuurder. Als men op ongeveer 900 AI. heeft afgesteld, kan men niet zelden hoeren: „Hallo (volgen de letters van het vlieg tuig), ik heb verslaan: hoven Ostende. Is dat juist? Over!" En als men dan wacht op liet antwoord van den vlieger, luistert men tevergeefs. Dat komt, omdat de vlieg tuigen met een 'korte golf uitzenden. Het- radiotoestel van den piloot neemt maar weinig ruimte in beslag. Hij heefi maar even een palloljo los to gooien en zijn antenne van ongeveer 50 AL ioop/t van een schijf en hangt nagenoeg loodrecht onder het toestel. Zonder. voe'I moeite kan Je pi loot zijn antenne later weer opwinden. Cé radio heeft het mogelijk gemaakt bo ven de wolken of door een uitgestrekte tmist- bank te vliegen, v Ant door radiopeilingen kart precies opgegeven worden, waar een vliegtuig zie hbovimtt, als do bestuurder daarom vraagt. Het is echter noodig, dut daarvoor twee stations Samenwerken. Eén station kan alleen do lijn bcptiien, iri welke een Ai-cgtui-g zich bevindt. AVorken twee stations samen, dan is liet snijpunt van lij nen, die elk voor zich heeft gevonden, de plaats, waar het vliegtuig zich bevindt. Déze dienst is Ihans reeds zoo volmaakt, dat in den regel Waalhaven binnen ïyj minuut aan een piloot kan meedoeion, boven welk gedeelte van de aarde hij vliegt. Om aan het verlangen van liet publiek tegemoet te komen, dat voor alles veilig heid vraagthoeft do K. 1,. At. kort geleden een twccniotorig vliegtuig, tie 1LN. ADLU. in dienst gesteld. Die letter IL-N duiden aan dat liet een Nodorlandseh, oen D dat liet een Bluitsch, een F een Fransoh vliegtuig is. Die Il.iNi A.IXU. biedt 'plaats aan 15 pas sagiers en 2 piloten. Alodit een motor ge durende do vlucht totaal eiken dienst wei- r/ I i Luchtfoto's Iv. L. AI. Nog eens de Wilhelminahaven, maar nu ran. grootcro haogte gefotografeerd, zoodnt ook een belangrijk gcdeelic van de Gorzen zichtbaar is, met do Werf Gusto" geheel op den achtergrond links. De monding van do Wilhelminahaven, oen groo- ter doel van. het uitgestrekte ter.iem van .do Sclioopshon'w-Alaaiscliappij „Nieuwe tyjatonveg", hotel „Sterrebosch" cu de béide weegen daarheen, waarvan één met booiuon beplant, vallen duidelijk op. gedaan. Haar hoofdkantoor is geves igd te 's-Gravcnhago, Hofweg 9; als luchthavens gebruikt zij in Nederland Schiphol bij Am sterdam en Waalhaven te Rotterdam. Een bijkantoor vindt men op den C ooi singel, Daar zijn in do oorsto plaats de piloten. Diezo zijn tot nu toe nog alle gorecmteord uit do mili'airo luchtvaart. De beste vlie gers van Soosterbcrg komen in aanmer king om, na een strenge keuring, door de geren, dan kan op één motor op dezelfde hoogte vorder gevlogen worden. Diat een motor in do lucht volkomen weigert, komt zeer zelden voor en is practise!! uitgesloten, omdat, zoo wo roods meedeelden, do uiter ste zorg aan liet onderhoud wordt besleed, zoodut de veiligheid ook van een één-moto- rig toestel ,zecr groot is. Mocht een nood landing met afgezet ten motor no od ig zijn, dan nog is er in de meeste gevallen geen gevaar, want de K. L. Al. toestellen pjfa- noeren 1 8, d'.w.z. voor elke 100 AL hoog- teverlies vliegt hot toestel nog '800 'AL Js het dus 900 Ar. hoog, dan kan het nog 7200 AL afleggen, voor liet den grond be reikt en over dien afstand is ju den regel wei een plaats te vinden, waar zonder veel bezwaar een noodlanding kan worden be proefd. In andere streken b.v. in Amerika, maaktanea wel gebruik van 3 motorige Fok. kcr vliegtuigen omdat men daar soms over uitgestrekte gebieden, bosschen, bergen of meren vliegt, waar het maken van oen naodlaMiivg zeer riskant, wordt. Het opstijgen, maar vooral liet landen, blijft nog altijd eon moeilijk vraagstuk. Er zijn grao-te, vlakke terreinen noodig, am dit zonder gevaar le doen. In Amerika, heeft men proeven genomen met remmen op do wielen van liet landingsgestel, maar het gebruik daarvan leverde liet gevaar op, dat liet toestel over den kop slaat. Achter, aan den staart van het vliegtuig, is een jjzereu steunpunt aangebracht, dat ongeveer den vorm heeft van een leest.. Bij liet starten en uitloopen glijdt deze ijzeren voet, met do leeiien naar achteren, oiver den grond En nu hoeft de chef van den leelniistihen dienst van Waalhaven, een mechanisme be dacht, waardoor die voet 'omgekeerd kan worden, (zoodat 'do „teenen" naar voren komen) in den groml dringt en onder het voortrijden een diepe voor .maakt, waar door de vaart van het toestel aanmerkelijk wordt geremd en binnen 50 M. stil staat. De Waalhaven, Een bezoek aan het vliegveld Waalha ven loont zeer de moeite, die men er voor moet over 'hebben, in verband met zijn ligging. Uit dia verte zijn de z.g. windzakken reeds te zien, die de richting van den wind langeveti; voor do vliegers van veel be lang. Dtpl liet terrein is liet meestal een gezellige drukte. 'Als een vliegtuig gesignaleerd is, 't is een soort sport geworden om naar aankomende toestellen uit te zien, om dit het eerst le kunnen molden, waaraan ieder, hoog en laag van het personeel meedoet gaat een sirene, wat het icon voor de aangewezen ploeg van liet' technisch per soneel is, om naar buiten te gaan, ten einde zoo noodig behulpzaam te zijn bij liet zwenken van het vliegtuig, nadat het geland is; can den motor enz. ie controleo beren en voor liet vertrek weer op gang Ie brengen. De kosten van liet vliegen. Waardoor komen do hooge kosten bij liet gebruik van een .vliegtuig? Ton eerste door tien betrekkelijk korten levensduur van een vliegtuig. Een verkeers vliegtuig kan, zoo we reeds meedeelden; gemiddeld 1500 uur vliegen. En liet kost ongeveer een halve ton! Diaafbij komen dan nog de belangrijke reparaties en do revisie's. i Iu de tweede plaats het zeer belangrijke benzineverbruik ongeveer 100 L. pief uur, terwijl liet olicverbruik ook niet gering is. In de derde plaats de algemeen© onkosten onderhoud van do niet productieve dien sten (radio) en salarissen van het uitge breide pérsonecl. Eén uur vliegen met een verkcersloestél kost de 'maatschappij zeker £150. Generaal Snijders liceft dezer dagen een berekening gepubliceerd voor een luchtpostdienst tus- schen Nederland en Ned. Oost.lndii: en kwam daarbij" tot een bedrag /an f 224 pier vlieguur i Een deskundige verklaarde ons het zeer te betwijfelen, of do huidige passagieijs- prijzen wei gehandhaafd zul'on kunnen blij ven, als straks de K. L. Al. geheel op eigen boenen moet staan en geen rijkssubsidie meer zal ontvangen, niettegenstaande de kostprijs per ton 'K. Af. steeds daalt en van f4.74 in 1922 gereduceerd is lot £1141 in 1920. Het grooto voordeel, dat bet reizen per vliegtuig geeft, is de tijdsbesparing en om tijd uit te winnen, daarvoor heeft iu 't, bi zonder do zakenman wel geld over, omdat dit nuttig besteed is. Dial, betreft niet alleen de personen, maar ook waren. Diit voorjaar zijn b.v. aanzienlijke hoeveel heden liioomcn van Amsterdam per vlieg tuig naar buitcnlandscho steden verzonden. Iloe zal liet burger vliegwezen zich ont wikkelen? Een deskundige, die we deze vraag voorlegden, meende, dat het lucht schip voor passagiersvervoer geen toekomst heeft. Ito kosten voor een reis van een be stuurbaar luchtschip zijn exorbitant hoog. 't lleuzeiivliegtuig dan, met restaurant, slaap cabine'» enz.? Ook daarvan verwacht, onze deskundige persoonlijk niet veel. Hij voelde er meer voor, indien dit noodig mocht blij ken, per dag b.v. 6 diensten op Londen te openen, dan'met één or twee reuzen-vlieg tuigen dit traject af to leggen. De lucht iu! 1 Wo hadden, zooveel over vliegtuigen en vliegen gesproken bij een bezoek aa.n AVaal haven, dal, toen de stationschef, de hoor A. S, Thomson, ons een tochtje door de lucht aanbood, dit gretig werd aanvaard. Wc stapten in de H.N A.BIK., dat plaats Schiedam gezien van de overzijde van aanmerkelijke hoogte. Op den v.iorgiöiid de Abuis, links de Willtehninahaven. geheel rechts de Werf „Gusto". ■Op hetzelfde sein komen ook de douane beambte en de politie, die op Waalhaven ge stationeerd zijn naar buiten om goederen in te klaren en plassen te ciouitroleeren. 't Is een internationale regel, dat vlieg tuigen alvorens te landen, steeds eerst oen bocht naar links maken. Het startenge schiedt altijd tegen den wind in. Een der hangar's is voor liet publiek to bezielitingen, waar deskundig personeel toezicht houdt en tlesgowensdttt inlichtingen geeft. Aléesta! treft men er,vliegtuigen aan van verschillend type. Dc loto-teehnische dienst. Op het terrein is voorts een goed restau rant ,dat mot den foto.teclinisdieii dienst do twee af deelingen vormt, die zich zeil bedruipen. Ze zijn administratief gescheiden van do lv. L. AL Blo foto-lcelmisciho dienst, aan het iioofd de lieer L AL Oorsten staat, is zeer vaarv jood geoutilleerd. Vi .ilt een apart daar voor ingericht toestel, dat plaats biedt voor twee personen, worden ilo foto's genomen. Vóptetdifdu4tïiecn, gemeentebesturen, do perfc o nvöor eigen reclame, wordt steeds meer gewerkt. Luchtfoto's kunnen b.v. hij liet ontVverpen van uitbreidingsplannen, bij do studio van liet verkeersvraagstuk en straks bij do earteering van. minder bekende gebieden in Imtië, uitstekende diensten be wijzen. Voorts brengt tjo Iv. L. AL lucht foto's van briefkaartformaat van verschil lende steden in den handel. Binnenkort zal ook een serie van 10 stuks van 'Schie dam verschijnen. Iets nieuws is nog liet vervaardigen van school pi aten van 70 bij 100 e.AL ,ten dienste van het onderwijs in aardrijkskunde 'en geschiedenis. We za gen b.v. een mooie foto van die afmeting van het kasteel Haarzuilcn. Blat ook do industrie voor reclame sloeds meer gebruik gemaakt van den foto-tech- iiïsclien dienst der K. L. AL zal ieder wei opgevallen zijn. Goedkoop is het maken van luchtfoto's echter nog niet, want do be- drijfsonkoslcn, voor het vliegtuig alleen, worden berekend op f 75 per uur. biedt aan 8 passagiers. De ass. stations chef, do heer 1. A. Al-er, ging als bestuur der mee. Bij het instappen bood een em ployé ons een papieren zakje niet watten aan. „Is het noodig, dat wo die watten gebruiken?'' vroegen wo. „Noodig niet'', was liet antwoord, „maar 't i s wel prettiger als u zo gébruikt!'' Dc beer Aler duwde iu elk oor een klein apparaatje, .dat den zelfden dienst doet als een- propje waited, maar niet de na doelen daarvan heeft, daar ze de lacht in den gehoorgang niet afsluit Op onze plaats, tegen den Wand van de cabine, waren in een bakje oen aantal geveerde, stevige papieren zakken gesto ken. Voor luclv'tzlek.e. For air-sickness, stond er op gedrukt. Gelukkig behoefden we er geen gebruik van to maken. Ge middeld hoeft 1 op de 30 Juc-hfcpassagiers last van die onaangename ziekte, die grooto overeenkomst heeft met zeeziekte. We reden, toen de blokken vcor de wielen waren wegge!rokken, eerst kalm een eind over liet uitgestrekte vliegveld. Toen gaf do lieer Aler den motor meer gas, werd de vaart sneller en even later verlieten de 'wielen van do Il-N A D1C den grond. We klommen vrij steil, zoadat de Rijnsclicpen in de Waalhaven reeds een heel eind beneden ons waren, (oen we boven het water zweefden. Even flit ste het door ons hoofdAls wo nu val- lyn, verdrinken we als muizen, die in een val onder water worden geduwd. Het rechterviel van hef. landingsgestel, dat. we naast ons zagen, draaide nog een poosje na en stond toen langzaam stil. We vlogen do Alaas over en zagen be neden ons op den bovenkant van een bank S, De Beschilderd, bekende letter, die ons meedeelden, dat wo boven Schie dam waren. We namen den zuidkant van de stad, vlogen ever de Gorzen, liet St. Liduinaplein en zwenkten bij den Vlaar- dinger clijk iets naar rechts, zoodat we een prachtig gezicht kregen over de bin- ■Tdccèisif.-*;'/«f-i v TXf rpv

Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5