Dit maner tetot rnt 3 Wei Aspiriit- 4 Vrijdag 19 October 1928 BUITENLAND. 2 A. HENGST ■3 Een veelbewogen nacht per liter f 3.5O. Boterstraat 63 J -s Interc. Te!. No. 68103 en 68617. S1m Jaargang. No. f8940 BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOëK KORTE HAVEN). Tel. 68103 en 68617. Postrekeninn Ho. 5311 EERSTE BLAD. Bij ol krachtens wetten o£ verordenin gen voorgeschreven en andere offici- eelo af- en aankondigingen en kennis- o-evingen van het Gemeentebestuur. Stremming Scheepvaart. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat van af Dinsdag 23 October as voormid.ljigsi' 9 uur tot vermoedelijkWoensdag 24 Octo ber d a.v. voormiddags 9 uur de scheep vaart. DOOR DE BUITENHAVEN, wegens bet leggen van een zinker, zal zijn ge stremd. Schiedam, 19 October 1928 2302 28 De bouw van den .pantserkruiser in Duitschland. De volks wil en het echec der communisten. Het aftreden van Lord Birkenhead- De briefwisseling met Baldwin. Na de jongste verkiezingen in Duitsch land is er een hnksch kabinet aan do regeering gekomen, dat reeds dadelijk voor sensatie zorgde, door (op 11 Augustus) de beslissing te nemen om uitvoering te ge ven aan liet besluit van den vongen (rechtsdhen) Rijksdag inzake den bouw van' een pantserschip. Toen de vorige, rechtschc regeering dit besluit nam, protesteerden"de sociaaldemo craten, communisten em democraten hevig En daarom baarde het veel verwonde ring, dat de nieuwe linksche regcering nu toch besloot om tot den bouw van den pantserkruiser over te gaan. In liet .bizonder in de socialistische partijl werd scherp en nadrukkelijk tegen de hou ding der socialistische ministers in dezen geprotesteerd en werd in moties van partij bestuur en rijksdaglractie verklaard, dat men die houding ten zeerste betreurde, maar de socialistische ministers verdelig- den zich met te wijzen op de noodzakelijk heden der coalitiepolitiek, die wel eens een offer aan eigen overtuiging noodig maakt Voor den drang van Duitsehe Volkspartij) en Centrum zijn zij gezwichtzij wilden! de nog niet eens delinitief tot stand ge komen coalitie niet in gevaar brengen On der de socialisten en ook in de democra tische partij had men hiervoor wel begrip, al behield men zich dan ook de vrijheid voor om In den Rijksdag, zoodra over vol gende credieten voor den bouw zoiu moe ten worden beslist, te trachten het een maal gevallen besluit weer ongedaan te maken. Maar er bleven velen ontevreden over het gebeurde en zoo meenden de communisten nu een, prachtige gelegen heid te hebben om de verdeeldheid onder de socialisten aan te wakkeren em cle socia listische partijleiding een loer te draaien. De communisten, die in en voor Rus land de ergste militaristen zijn, die menj zich kan denken, hoopten dat doel te kun nen bereiken door eeni referendum uit te lokken. Zij verlangden een „volkswil" in zake den bouw van het puntsersdhïp en! wel in dezen vorm, dat voortaan de aan bouw van pantserschepen en kruisers ver boden zou zijln. Dit zou hun rijkelijk stof geven voor aigitatie en naar ze meenden» een aantal socialisten naar hen kunnen, toelokken. Voor een „volkswil" zou het noodig zijn een tiende deel van het aantal der bij" de vorige Verkiezing uitgebrachte stem- (ONE WONDERFUL NIGHT). Uit het Engelsch van LOUIS TRACY. Vertaald, door J. M. 20) Hoofdstuk XIV. Drie uur voormiddag. Terwijl Mc. Cull och nog bezig was in geuren en kleuren zijn verhaal aan den inspecteur van het bureau Vine Street te doen, arriveerden Winter en Fumeaux. De agent deed het voor deze beide waard ig- heidsbekleeders nog eens dunnetjes over. De detectives hadden hun vermomming weer afgelegd; ze zagen er vermoeid uit. Maar toen de agent zijn verhaal had ge ëindigd on zij zelf handelend moesten op treden, kwam hun veerkracht weer h'eele- maal terug. De gearresteerde Franschrnan bad al dien tijd zitten kijken alsof tóf half versuft was, maar hij sprong op, alsof hij met een scherp voorwerp was gestoken, toen Winter op hem toetrad en op strengen toon zei: Wel, Antoine Lamotte, luister naar wat ik je te zeggen heh! Zoo, dus ik ben verraden, snauwde de man. Ja, het spelletje is uit. Ik ken je medeplichtigen en je zult vannacht nog met ze geconfronteerd worden. Neen, ik probeer geen „bluf" te gebruiken; dat is mijn systeem niet. Ze heeten Gregor Alar- men bijeen te brengen. Als men voor bet communistische voorstel dus ruim viermil- lioen onderteekeningen zou kuinnon ver krijgen, zou het, zoo bet in den Rijks dag werd verworpen, aan het volk ter be slissing, doör een referendum, moeten, wor den voorgelegd Dat men dit vereisehte aantal onder teekenaars zou kunnen bijeenbrengen, werd door de voorstellers met betwijfeld. Bij de vorige verkiezingen waren op de commu nisten bijna vier en een half millioen stem men uitgebracht, men mocht verder op vele socialisten rekenen, op de burgeilijke pacifisten eveneens en het zou dus wel tot een referendum, een volksbeslissmg kunnen komen. De termijn voor de. onderteekoning vain het ./Volksbegehren" is nu geëindigd en het resultaat van de communistische ma noeuvre is gebleken een geweldige neder laag voor de communisten te zijn. In plaats van de vereischte ruim vier millioen onderteekenaars, hebben ze er nauwelijks een paar millioen verkregen Niet alleen konden de voorstellers van het „Volksbegehren" Üe communistische kie zers slechts voor een deel meekrijgen velen, die bijl geheime stemming voor de communisten zich verklaarden, schrikten voor een openlijke erkenning van hun po litieke overtuiging wellicht terug maar hun verwachting op een ondersteuning van de zijde der linksche socialisten is vol komen ijldel gebleken. De socialistische par- tijMliscipline bleek sterk genoeg om den oommunistischen aanval op de partij te weerstaan. De socialistische partijleiding heeft haar aanhang in de hand kunnen houden en de oneerlijke manoeuvre va'n de communisten weten te verijdelen Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat hiermee de strijd om het pantsers chip is geëin digd Het is te verwachten, en de socia listische leider Wels heeft dat trouwens al aangekondigd, dat de socialisten inden Rijksdag zelf zullen trachten door een verwerping van. verdere credieten don bouw van het schip te beletten.. Maar de po ging om de partij door deze netelige kruiserkwestie te veideelen, h dan toch volkomen mislukt 1 De Britscho draadlooze dienst publiceert den tekst der brieven die tusschen Birken head bij zijn heengaan en Baldwin gewis seld zij'n. Birkenhead dankt den premier dat deze hem op eeni vroegeren datum tiny en Ferdinand Rossi. Ben je nu tevreden? Lamotte zonk achterover op zijn stoel. Zijn gezicht was verwrongen, maar zijn opwinding verdween langzamerhand weer en zijn houding kreeg weer het norscih'e en terugstootende, die zij in het begin had gehad. Ah u al zooveel weet, hoef ik u niets meer te vertellen, gromde hij. Neen, je kunt me niet veel vertellen, dat ik nog niet weet. Maar als je niet nog grooter dwaas bent dan misdadiger, kun je tenminste probeeren je miserabele hals te redden. [Hoe? Door een volledige bekentenis Wjst je dat Martrny en Rossi van plan waren mr. jHunler te vermoorden? Neen. De zweer van niet. Zou je dan geen gebruik maken van den wenk dien ik je daarnet gaf? Als je eenmaal voor den rechter staat, iis het te laat. Denk er om, Ik zal geen verderen tijd verspillen om aandrang op je uit te oefe nen. Het is nu of nooit. DeFranschrnan stond langzaam op en zei na een oogenbük nadenken: Mon sieur, ik beschouw trouw aan mijn vrien den als het voornaamste op de wereld. Een uitstekende eigenschap, zelfs voor een misdadiger, ten minste als die vrien den hem ook trouw zijn. Maar de vrouw die ons verra'-len heeft die kan voor mijn part doodval len. Die hoort niet tot mijn vrienden. De anderen wel! Ik weet niets van een vrouw, ant woordde Winter. Ik heb goéde reden om aan te nemen dat je geen flauw idee met regen, en wind zijn de voor? boden van den naderenden winter. Denkt U er toch om, dat juist zulk weder veelal kwaads aardige verkoudheden veroorzaakt. Voorkomt U dus elk gevaar, door bij het geringste teeken eener opkomende ver# koudheid onmiddellijk de be# proefd gebleken Tabletten te nemen. 35 van zifn verplichtingen heeft ontslagen dan eenige maanden geleden tusschen hen werd besproken. Hij zou er niet om gevraagd hebben, als er mot „some balance of pri vate convenience", den premier bekend, tusschenbeide gekomen was. En te mmder zou hij het hebben gedaan, als er ook maar het geringste vooruitzicht was geweest dat tój lang genoeg aan het bewind zou ge bleven Zijn om deel te nemen aan de be sprekingen en besluiten inzake het verslag der commissi e-Si rnon, Birkenhead noemt de vier jaren, door hem aan het ministerie van Indié doorge bracht, de gelukkigste en belangwekkend ste van zij'n leven. Bescheidenlijfc geeft hij te kennen, dat hijl bot openbare leven niet wil verlaten met iets wat op eigen lof ijkt; lïij wil daarom alleen zeggen dat hijl, na vier jaren attorney general en bijna even lang lord chancellor geweest te zijn, niet gelooft, dat de laatste vier jaren later de onvruchtbaarste van zijln leven zullen wor den genoemd. Hij verklaart de officieele politiek voorgoed te verlaten, maar hijl gaat heen met do volste sympathie voor den premier en diens collega's en hijl koestert de hoop, dat hem zoowel in het Hoogei*- huis als zoo nu en dan in het land toege staan zal worden eenige niet-officieele hulp te verleenen. Ten slotte geeft de heengaande minister aan Baldwin te kennen dat diens persoon lijkheid een kabinet, dat bijeenkwam op een krater van eenige bittere en recente herin neringen beeft gewijzigd in een groept van broeders. Hij verlaat hem met ontroering en als hij het zeggen mag met genegenheid. In zijln antwoord betuigt Baldwin groot Wilt U werkelijk prima Gedistilleerd? Bel dan op 68685! Telefoon 68685. 20 hebt Van de invloeden waardoor je Hon- gaarsche kameraden geleid werden, om een. moord te begaan. Maar ik respecteer je ge voelens en ik wil je een laatste kans ge ven en daarom zal ik je maar eens ver tellen hce jij in deze historie verzeild bqnt geraakt. Dat maakt hot makkelijker voor je. Je bent een dief en een medeplichtige van andere dieven, maar ze hebben, voor zoover ik heb kunnen nagaan, nooit een bewijs tegen je kunnen leveren. Je werke lijke naam is niet Lamotte, ofschoon je al lang onder dien naam in' Lenden leeft. Je bent acht jaar geleden in Toulon tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens een vergrijp tegen do krijgstucht Na je invrijheidsstolling heb je in Parijs in anarchistische kringen verkeerd, en je bent naar Engeland gevlucht omdat je bang was dat je gearresteerd zou werden in ver band met een dynamietaansLag op de Grand, Boulevard. Je bent een bekwaam mecha- nicien en als je getracht had om een fat soenlijk stuk brood te verdienen, zou je zeker geslaagd zijn. Maar je hebt de voor keur gegeven aan een leven van misdaad, waarbij je politieke razernij ook een 'handje heeft geholpen. Toen je dat heerlijke paar fanatici Martiny en Rossi in het café van Siegelman een complot hoorde in elkaar zetten om een huwelijk te verhinderen tus schen een heel rijke Engelsche jonge dame en een Franschrnan, omdat het in het be lang van een zekere Ilongaarsche partij was dat Graaf Vassilan het meisje en het geld speciaal het geld*kreeg, zag je een kans om de Oostenrijksche monarchie leedwezen over het heengaan van Birken head, die in donkere dagen een toren van kracht was en zich een edelmoedig collega en loyaal vriend betoonde. Baldwin is over tuigd dat de hedendaagscho gescJuodsdhri, vers Birkenhead recht zullen doen weder varen. y De koning heeft Birkenhead benoemd tot Knight Grand Commander of the Star of India. Diversen, De B e 1 gi sohe amne s t ie en dr. Borms. Het is niet waarschijnlijk dat dr. A. Borms zich, na zijln invrijheidstelling, welke binnen enkele weken mag worden »ver- wacht, te Brussel zal vestigen, hoewel zijn gezin aldaar, sedert het omde van den! oorlog, verblijft Vermoedelijk zal hij'eenieen tijd rust gaan nemen bij een familielid in Nederland of bijl vrienlden in AVesl-A'laan- deren. De op volger van B,i rk enh ead. Do voorspelling, dat Lord Peel de op volger zou zijn van Lord Birkenliead, is juist gebleken. Zijn plaats als minister van Openbare Werken zal worden ingenomen door Lord Londonderry, die eerst gedood verfd werd als minister van Indië. Baldwin's zonen. Stanley Baldwin, de eerste minister, heeft twee zoons, die hun eigen weg gaan. Oliver, de oudste, is, gelijk bekend is, lid van de arbeiderspartij', en bestrijdt de politiek van zijn eigen vader. Die Evening Standard verneemt nu dat AVyndham, de tweede zoon, ofschoon hij geen socialist is, geen toelage van thuis wil hebben en van een paar pond in de week leeft die hij in bet zweet zijns aanschijns m de blikfabriek van zijn vader, Baldwins Ltd., verdient. De havenstaking in Australië. Te Melbourne hebben gisteren 800 zee lieden zich laten inschrijven, maar slechts 300 konden geplaatst worden. Dat kwam, omdat de reeders overal de vrijwilligers gehandhaafd hebben, uitgezonderd voor het lossen on laden van kolenschepen, waar voor de stakers in de eerste plaats in aanmerking komen. In de kleinere havens zooals Newcastle en Freemantle, zijU slechts enkele tientallen stakers te werk gesteld, maar de reeders verwachten een vrij groote tcrugvloeimg van vrijnjlligers naar hun oude beroepen. D,e Ru-Klux-Klan failliet. Naar uit New-York gemeld wordt, zou de Ku-Klus-Klan failliet zijn. Oorzaak zijn. de hooge kosten van den strijd tegen den Diemocratiscben Candidaat voor het presi dentschap Snnth. Dfe Ku-Klux-Klan h'ad, naar thans blijkt, meer dan 100 millioen dollars van zijn leden ingezameld. DDLMLN LAX D, Hofbericht. De Koningin-Moeder keert vanavond te 20 u. 13 min. uit liet buitenland te Arnhem in het land terug. Daarna zal zij zich met gevolg per aulo begeven naar bet Loo, alwaar zij ongeveer eon v eek de gast zal zijn van de Koningin, alvorens dinar Den Ilaag terug te koeren. Tweede Kamer. De voorzitter van liet centraal stem bureau heeft in de vacatuie-Boissevam lot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard dr. I. Tl. J. 'Vos, te Amsterdam Wijziging van de Indische Staatsregeling. In een loge van de Tweede Kam er werd gistermiddag de beraadslaging over het ontwerp betreffende de Indische Staats- een hak te helpen zetten en tegelijk zelf te profiteeren. Dus bood je je diensten aan en! jouw vernuftig brein deed een truc aan de hand waarop de anderen nooit gekomen zouden zijn. Het was voor je doel noodig om tegen over de buitenwereld als een respectabel man door te gaan; daarom gaf je je uit voor Anatole Labergene. Onder dien naam stuurde je jezelf brieven naar het restau rant van Siegelman. Ik weet met hoe je aan de auto kwam dat doet op ditoogen blik ook niets ter zake daar koin ik morgen wel achter. Maar wat wel van be lang is, is de manier waarop je mr. Hunter bedroog om hem in je auto- te krijgen. Jullie waren natuurlijk uitstekend op do hoogte van de gangen van do hoofdpersonen uit liet treurspel eu wisten dat mr. Ilunter in de garage van Antoine, een auto besteld had. Je kwam zelf met de a,uto voor bij het bureau van mr. Hunter en vertelde dat [Mon sieur Labergerie je al vast gestuurd had omdat de wagen eerder vrij was dan hij had gedacht, want je begreep, dat een jour nalist die het druk heeft, het heel prettig vindt om plotseling een auto ter beschik king te krijgen. Terwijl mr. Hunter zich naar zijn kamers liet rijden om zich te verkleeden, verscheen do werkelijk bestel de wagen en toen de journalist niet kwam, keerde die leeg terug. Verder ben ja een handje geholpen door het feit dat luj een tijd wachten moest voor het duplicaat van de huwelijks vergunning klaar was. Ik weet niets van een huwélij'ksver- gunnimg klonk het stroef. regeling bijgewoond door mr. J. J. Schrieko, oud-iegeeringsgemachtigde voor algemeen© zaken, die genoemd wetsontwerp in don Yolksiuad verdedigd heeft. Wethouder Heykoop. Do heer Iieykoop, wethouder van Rot terdam, is na een verblijf van drie maan den in het buitonland, tot herstel van zijn gezondheid, te Rotterdam teruggekeerd. Voorloopig moet hij echter nog algeheele rust houden. Het eeuwfeest der Kon. Mil. Academie. De feesten ter herdenking van het eeuw feest der Kon. Militaire Academie zijn gis teren te Breda officieel begonnen!. Des mor gens had op de Markt een reveille plaats! Na afloop van de reveille trokken al de officieele personen, die erbij geweest wa ren, met de muziekkorpsen voorop maar het voorplein van de Academie, om er den gouverneur, het leerarenpersonael fijn, den cadetten een aubade te brengen. Half elf was bet tijdstip, waarop de in tocht der reünisten plaats had. Op het sportveld vnn de K. M. A. vormden zij een! groot carré en had de begroeting plaats. Op de binnenplaats beeft minister Lambooy een rede geliouden. De minister deelde o.a'. mede, dat benoemd zijn: tot commandeur (met de zwaarden) in! de orde van Oranje Nassau, (bij bevonle- ring) generaa 1-nmjoor G. G. vain Everdin!- gen, gouverneur van de Koninklijke Mili taire Academie; tot officier (met de zwaarden) majoor J» H- Fruyt van Hertog, van den staf deal infanterie; lot ridder (met de zwaarden) eerste lui tenant J. Blokhuis, van den staf der in fanterie, adjudant van Üen gouverneur der Koninklijke Militaire Academie; tot ridder de heer J. TV. N. Ie Heux, leeraar aan de Koninklijke Militaire Aca demie. Aar, den gepensiomhseerden majoor-kwar tiermeester G. van Steyn is de titulaire rang van luitenant-kolonel verleend. Tenslotte is aan ir. AV. T. Clous, burger lijk leeraar in de scheikunde aan. de K, At A-, den persoonlijken titel van hoog- leeraar toegekend. Vervolgens nam generaal-majoor CL A. Prins, van de 3de üevisie, het' woord om uit naam van het comité, gevormd uit officieren van het Nederlandsch en Netier- landsch-Indische leger, hot door dezen aan geboden huldeblijk aan tien gouverneur over te dragen, ml. een monumentale lan taarn vo-or het binnenplein, die tevens als fontein is ingericht. Kolonel A. K. I. Verschoor, garnizoens-' commandant te Breda, droeg uit naam van de officieren van het Bredasche garnizoen; met een korte toespraak een leestafel en' een schrijftafel voor de leeszaal van de cadetten. Tenslotte bood oud-minister Van Dijk, uit naam van de Koninklijke Vereeniging Onsl Leger een bronnen gedenkplaat aan, die is geplaatst in de poort van het Academie- geboaiw. 'sAüddags hield de gouverneur der Aca demie een zeer druk bezochte receptie! Daarna had een officieele ontvangst ten stadhuize plaats, waar burgemeester, mr. Wt G. A. van Sonsbeek, den minister van defensie, den heer Lambooy, den gouver neur der K. AL A., gen.-maj. Van Ever- dingen en de reünisten toesprak. In een korte redevoering deelde minister Lambooy mede, dat burgemeester rmr. AVL G. A van Sonsbeek benoemd is tot rid- Mogelijk. Alisschien heb je alleen maar het geld .van je medeplichtigen aan genomen en scherpzinnige plannen ge maakt en uitgevoerd, zonder in details te weten wat er aan de hand was. Alaar ik vermoed en verder zal ik er geen woord over zeggen dat het voor jou een ver rassing was toen mr. Munter werd dood gestoken. Het kan me niet schelen wat er verder met me gebeurt, maar ik kan zweren dat ik niet wist dat ze mr, Hunter gedood liad- den, voor ik bloed op het portier zag toen ik ze naar Sydney Street bracht. Zoo. Het heeft lang geduurd voor je de reddingsplank die ik je toestak!, gegre pen hebt. Alaar waarom staken ze den man? Dat zal toch oorspronkelijk wel niet het plan geweest zijn? Ze beweerden dat het een soort onge luk was, dat ze het niet bedoeld hadden. Ze wilden hem in den wagen terugduwen, hem overweldigen, naar Sydney Street brengen en hem daar vasthouden tot... lamotte aarzelde. Hij wilde hlij'kb'aar geen namen van andere personen noemen. Ik zal je wel helpen, zei AVinter. Totdat de „Switzerland" in Southampton was aangekomen met Graaf Ladislas Vas silan en den Engelachen Lord aan boord. Lamotte knikte. U weet alles; U weet alles, óf u bent een toovenaar, èf Martiny en Rossi hebben hun mond voorbijgepraat. (Wordt vervolgd). rif sS M ÈtlÉÉÉll i M Oets oourant verschijnt dagelps, met uit- «oudenng van Zon- en Feestdagen. Prys per kwartaal 1 2.franco per post £3.50. Prijs per week: 15 cents. Atton- derlijko nummers 4 cents. Abonnementen warden dagelijks aangenomen. Adïertentiën voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elt uur aan bet Bureau betorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van adverteDtien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der AdvertentiSnvan 15 regale 1 1.55 ledeie regel meer C.3Q; in bet Zaleidagnummer 1—6 regels 1.80, ledeie regel meer f0.'!5. Reclames f 0.75 pel repel. Incassokosten Sole,; po3tkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentifen bp abonnemoni ry o aan het Bureau verkrijgbaar Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adiertentièn opgenomen I 0 50 t/ni 15 woorden, f O 75 t/m 25 woorden. Elk woord inm 5 cent tot een maximum van 30 noorden f J3 9 Men verlange steeds de oti= gineele verpakking „Soyci" met den oranje banden lette er op, dat op elke tablet het| woord „BAYER" ingestem# peld is. Prijs 75 ets. MOUTWIJN M f v?V M KT»». \r V «fc WH "-top-

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1