BYRD'S EXPEDITIE NAAR DE ZUIDPOOL j&lllj De eerïigè Hollandsche deelnemer een Schiedammer. Zeven miilioen vierkante K.M. van onbekend land. Radio-Programma's. Kerk en School. Ondoordringbare oorden. „Mannen van karakter". ■">?*y wijk van New-York, die bij de leden üer,/'~ Hip Sing-ton® hoog stond aangeschreven^ - Zondag door een lid van. Ou Leöng ge,' pleegd, Nauwelijks had He telegraaf heh bericht van Toens'lot verspreid, of Hel leden van On. Leong 'zochten in een tien. tal steden een goed heenkomen om zich te beveiligen voor de wraak der Hip Sings; Deze wraak bleef niet lang uit Binne'nJ twaalf uur na het vallen van het noodt lottig schot waren te Washington twee On, Leongs gedood, te Washington een, te Chicago drie, en men \erwadht, dat voor- dat de autoriteiten de kans hebben om in te grijpen, er nog meer On Leongs het slachtoffer zullen worden van de wraak der Hip Sings Speciale politieposten; patrouilleeren thans in de Cjhtaeezen wij- ken der groote steden, waar bekend is dat leden der On Leongs en Hip Stags be staan, uit vrees voor een herhaling van den oorlog van twee jaar geleden, toen vijf. tig Clhineezen werden gècLood en de lijp, Sing te St. Louis werd gereduceerd tot één; lid, dat nog in het hospitaal incest wor den opgenomen. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenmoer, de heer ,T. Snoey, cand. te Tin t e bij BrieMe; te Oosthem, de heer R. H. Kuipers, cand. in den Haag; te Mildam,'de heer van Loo, cand. te Zwagerveen (Fr.); te Hoek van Holland, ds. A. Döndorp, te Wakenbergen. Bedankt voor Groote Ltadt, ds. T. van Munster, te Lollum; voor Anna Jacoba,, Scboondijke en Pajnacker-Nooif dorp, de heer G. F. lllajer, cand. te Zuid- land; voor IJlst, ds. H. Th. v. Mun ster, te Lollum; voor Kampen, ds. H. jUummelen, te Zulfen. De Zuidpool bereikt. We weten "inderdaad heel weinig van het Zuidpoolgebied, of Antarctica, af. De Zuidpool zelf is bereikt. "Roold Amund sen heeft in een van de sohittereiidstej Poolreizen die ooit gemaakt zijn, in De cember 1911 de Zuidpool bereikt en daar de vlag van Noorwegen geplant. Een maand later heeft kapt. Scott, die een anderen weg bad genomen en voortdurend met sneeuwstormen en tegenspoeden had te kampen, deze Pool ook bereikt, hij keerde terug en kwam om, terwijl lnj naast rijn bevroren lichaam een relaas van rijn tra gische expeditie aehterliet, dat een der grootste epische verhalen van mensche- lijke ondernemingen is Uit de verslagen van deze twee expedities hebben wij hoofd zakelijk onze denkbeelden omtrent de toe standen aan de Zuidpool geput. Een ondoordringbaar gebied. (Het kost onzeglijke inspanning om de Zuidpool te bereiken. De Zuidpool is in gesloten ea gebarricadeerd als een groote vesting. Een gordel van pakijs, dikwijls meer dan 160.000 K.M. dik, omgeeft vol komen de stranden, zelfs gedurende den korten zomer; dit maakt den toegang tot het eigenlijke land bijzonder gevaarlijk. Een stevige ijswal verrijst over groote afstan den langs dezen gordel van pakijs tot een hoogte van 90 M. somtijds lood recht nit het water. De Noordpool heeft niets wat op deze dubbele barrière lijkt, behalve misschien in de nabijheid, van de ijspunt van Groenland. Daar rijn bergen in bet hooge Noorden, maar de Noordpool zelf ligt middenin de groote Pooizee en kan van uit verschillende richtingen over betrekkelijk vlakke ijsformatics bereikt worden. Het is bekend; dat de Zuidpool op een plateau gelegen is, dat bijna 3200 M. bovea den zeespiegel ligt en dat rij1, zoo ver bekend, alleen bereikt kan worden door oneffen en moeilijk gebied, dat door hoo ge bergruggen wordt doorsneden en met eeuwigdurend ijs is bedekt. De zich be wegende ijsmassa's van de Noordpoolzee, die LYa M.15 M. dik zijn, stellen een ongelooflijk moeilijk probleem, maar deze kunnen niet vergeleken worden met de gevaren van het Zuiden. Daar komt, bdj de geografische problemen, als pakijs, de ijs- barrière, bergen en het woeste gebied nog het slechtste weer ter wereld Het grootste gedeelte van het geheele vasteland wordt op 2000 M. boven den zeespiegel geschat en de Zuidpool met haar pieken van 5.500 M. en meer heeft de-hoogste gemiddelde ligging vani elk be kend stuk land. De groote hoogte en de afstand van de zon maken, dat daar de laagste temperaturen heerschen en de snel ste winde* ter aarde. De gemiddelde windsnelheid in de ge bieden, waar Mawson den winter door bracht, is ongeveer 80 K.M. per uur, hoe wel er plaatsen rijn, waar de wind niet zoo krachtig is. Vorige expedities hebben vastgesteld, dat de gemiddelde uursnelheid meer dan 160 K.M is en snelheden vam 130150 K.M. rijn heelemaal niet onge woon. Gedurende deze orkanen daalt de temperatuur meer dan vijf en twintig gra den onder nul en de lucht is dan dik wijls zoo dicht met warrelende sneeuw, dat voorwerpen op een afstand van eeni- ge voeten onzichtbaar zijn. Niet om niet is de Zuidpool het land van de sneeuw stormen genoemd. Hoogst waarschijnlijk echter beperken deze versdirikkelijfcste or kanen rich tot het westelijk: deel der Ross Barrière en zij kramen misschien.' verme den worden wanneer de wegen, door Amundsen en Scott genomen, worden ge volgd. Twee jaar lang heeft Commander Richard Evelyn Byrd, die over Üe Zuidpool wil vliegen, zijn expeditie naar den voet der aarde voorbereid. Thans is hij met rijn poolschip op weg naar de Walvisdhbaai, waar het kamp zal worden opgeslagen, en van welke basis uit het Zuidpoolgebied zal worden onderzocht. Waarom vragen de pessimisten, waagt bij zich in dat onherbergzame oord Waarom? Het lieeft toch geen nut en er worden slechts menschenlevens gewaagd. De tijd zal het moeten leeren of het nut heeft het Zuidpoolgebied „te onderzoeken, want men weet er nog zèèr weinig van af. Het Zuidpoolgebied. Hoe groot is het Zuidpoolgebied wel? Het geheele vasteland waarvan de gren zen bekend rijn, is 2.400000 mijlen grooter dan de Ver. Staten en bevat 7.360.000 vierkante K.M. van absoluut ombekend land, een gebied, groot genoeg om Frankrijk, Groot-Britannie, Duilschland en Canada en een groot stuk van Spanje te bevatten. Het geheele overige gedeelte der wereld, is een of ander menschenras bekend; aan de Noordpool vallen niet veel geheimen meer te ontsluieren (er is geen land); alleen de Zuidpool bleef onbekend. Het is het eenige gebied waar de natuur haar laatsten en grootsten strijd aanbindt. Veel is reeds gezegd over de mogelijk heid van het vinden van een vallei in de Zuidpool woestenijen, welke door heete bronnen of vulkanen dusdanig verhit wor den dat dierlijk en zelfs menschelijk leven daar mogelijk is. Er zijn half werkende vulkanen in den Zuidpool-cirkel, do bergen Erebus en Terror in Victorialand' maar de mogelijkheid om aldaar een bewoonde vallei te vinden, is gering. Geo logen zijn overtuigd, dat in bet Zuidpool gebied op bet oogenblik ongeveer dezelfde klimatorisdie omstandigheden heerschen als over geheel Noord-Arnerika gedurende de IJsperiode hebben bestaan. Maar het is zeer goed mogelijk, dat semi-tropische omstandigheden eens aan de Zuidpool heb ben bestaan en een van de doeleinden van de expeditie zal zijn om fleze mogelijkheid na te gaan. 1 Sir Douglas Mawson's expeditie (in 1911) vond stukjes kool in de netten waarmee zij het diepzee-leven van „Termination Ice Tongue" onderzochten. Steenkool-aderen zijn in de rotsen van Koning George V Land en op andere plaatsen niet onbekend, en fossiele p lam teno verb! ijfs el en vindt men in sommige zandsteen-formaties. Het is) waarschijnlijk, dat het gebied flat thans het koudste en woeste ter wereld is, eens deel uitmaakte van eeni groot semi-tropisch woud. De steerikoolhedden wijzen daarop. Wat heeft fleze verandering teweeg ge bracht? Dat zal misschien een onderzoek kunnen helpen verklaren. Het is heel goed mogelijk, dat de sleutels voor menig weten schappelijk probleem verbergen liggen in de woestenijen van het Zuidpoolgebied. Zaterdag, 20 October. j Hilversum, 1071 M. 12.30—2 uur.. Lunchmuziek door het Trio Sjouwerman. 23.30 uur. AamsL v. h. TheaterTuschins- ky te Amsterdam. Orkest onder leiding van. Max Tak. P, Palla, orgel.. 3.304 uur. Wenken voor stokers door G. de Clereq, 44.20 uur. Italiaansche les voor begin ners. 4.305 uur. Italiaansche les voor gevorderden. 5525 uur. Fransche les beginners. 5.255.50 uur. Fransche les, conversatie. 5 506 50 nur. Concert door het Omroeporkest. 6.507.15 uur. Duit- sche les beginners. 7.157.40 uur. Duit- sche les conversatie. 8 uur. VABA. De Philips-Harmonie. Koor der groote Syna goge onder leiding van S. H. EngküïleH In liet Concertgebouw te Amsterdam, 10.30 11.45 uur. Aansluiting v. de Cinema' Royal. Orkest onder leiding van H Üe Groot. Hl ui zen, 340.9 ML Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend KRO-uitz. 12.30T.30 uur.' Lunchmuziek door liet KR O-trio. 34 uur. Kinderuurtje. Mej.. Huf, catechiste. Mevr. S. Nuwenhnis en Mevr. D. Schramade. 5.307 uur. Gramofoonmuziek. 77.30 u. Engelsche les. 7.308 uur. Kniples. 8 8.20 uur. Spr.Prof. Dr. H. A. Kaag; Economie. 820 uur. Concert in Kaatsheu vel. De Kon. Harmonie „Apollo". Kon, Mu ziekgezelschap „Euphonia". Liedertafel „Bel Canto". G. Wooning, bariton'. W. Berzeveld, bariton. Sprs.J. L. v. Besouw, Burgemeester: Kaatsheuvel en zijn in dustrie. Pater P, Glaudemans M. I. F.: Kan er uit Nazareth iets goeds komen. (Beschouwing over den Benjamin der Con gregaties. Stichter Pater Berthier.) Nïoo de Graaf, declamatie. DaVentry, 1600 M. 10.35 uur. Kerk dienst. 1.202.20 uur. Het Carlton Octet. 3.45 uur. Berichten. 3.50 uur. Balladen- concert (sopraan, tenor, piano). 5.35 uur. Kinderuurtje. 6.20 uur. Nieuwsberichten. 7 uiux. Muziek. 7 05 uur. Schubert's piano sonaten. 7.20 uur. Omroepcauserie. 7 35 uur. Muziek. 7.45 uur. Sportcauserie. 8 05' uur. Concert. A. Clayton, tenor. O. Dixon, piano. 'Orkest 9.20 uur. Nieuwsberichten, 9.35 uur. Lezing; The brentwardmet mystery (4). 9.50 unr. Nieuwsberichten, 9.55 uur. Concert Dans-orkest en variëtê- artisten. 10.5512.20 uur. Dansmuziek, i Parij'S, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 uur. Gramofoonmuziek. 4.055.05 uur. Dansmuziek. 8.5011.20 uur. Con cert. Mile. Dewinsky, piano. Mme. Tessan- dxai, zang. Vervolgens symphonieconcert Langenberg, 469 M. 11,30 uur. Me chanische muziek. 12251.50 uur. Or- kestooncert. 5 055 50 uur. Orkesfdomdert. 7.20 uur. Vroolijke avond. Orkest en so, listen. Jazzband. Daarna tot 12.20 uur. Dansmuziek. Zeesen (Königswustexhausen) 1250 M. 1L204.20 uur. Lezingen, 4,20 5.20 uur. Orkestconcert. 5.207.05 uur- Lezingen. 7,20 uur. Duitstóhe volksliede' ren. 7.50 uur. Duitsch volksliederenspel.' HL Zilcher. 16 Volksliederen voor 4 solo stemmen en piano. Daarna dansmuziek tot 11.50„.uur, i Hamburg, -395 M. 4.20 uur. Concert. Norag-jazz-orkest. 5.20 unr. Orkestooncert 6.20 uiur. Bremer Domkoor. Prof. Nóssler, orgel. 7 50 uur. „Fidelio", opera tau 0 acten, Beethoven. Daarna tot 10.20 uur. Cabaret. Brussel, 509 M. 5 20 uur. Dansmu ziek. 5 50 uur. Orkestconcert. 7 05 uur. Con cert. 7.20 uur. Gramofoon muziek. 8 35— 10,35 uur, Galaooncert. Groot orkest en so listen. 1 11 i NTAR'CTlè -*» 5 m Hobort, 20 R1 KAg Ketguelen E? Dunedin, NIEUW

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6