SCHIEDAMSCHECOURANT ONZE ULSTERS mM)< 'FÜ1 DERDE BLAD Uit de Tweede Kamer. van Vrijdag 19 Oct. 1928. No, 18940. ijarri VAN DE Nadat liet oud-Kamerlid, de ingenieur L. J. M, Feber, die de plaats van Mr. Rijckevorsel komt innemen, geinstalloerd ■was, en aan den sociaal-democraat den heer Drop was toegestaan de Regeering te interpellceren over de toestanden in liet mijnbedrijf, zorgde de communist Lou de Visser voor een rumoerige ouverture van de najaarszitting, en wel door zijn vraag, wanneer zijn interpellatie over het verblijf van Kurt Vogel hier te lande aan de orde komt- Kurt iVogel is, wellicht'is iemand van onze lezers dien naam reeds vergeten, een van do Diuitsehe officieren, die betrok ken is geweest in den moord op Rosa Lu xemburg en Carl Liebknecht, de twee Duit- sclio sociaal-democraten, die, in tegenstel ling met hunne partijlgenooten, van meet af "aan tegen den oorlog waren, en zulks zijn gebleven. De heer Lou de Visser kreeg van den Voorzitter te hooren, dat deze niet van plan was deze interpellatie op de agenda te brengen, aangezien deze reeds op 11 Maart ltJ20 is aangevraagd, en sinds dien de heer Lou de Visser nooit op: behande ling had aangedrongen. Daar het geheel in dc communistische lijn ligt, interpellaties aan lo vragen met propagandistisch doel, eu er dan niet meer naar om te kijken, was dit antwoord van den voorzitter ge ducht raak, en. wel geschikt omi onzen vriend van de partij' van de hoogste meiv schenliefde boos te maken; en dat w^s dan ,ook het geval. Met een stentorstem kwam hij op tegen de partijdigheid' van den Voorzitter, tegen wiens leiding volgens hem bij de Linkerzijde ernstige bezwaren zouden bestaan, en hij' verzekerde den president, dat hij zich niet door dezen als een kwa jongen zou laten behandelen. Mis do Voor zitter met hem wilde „knokken", dan zou liij obstructie gaan voeren, en luj zwoer, dat de Kamer er geen pleizier van bele ven zal, als deze de houding van den Voorzitter tegenover hem goedkeurt. D.e Kamer liet hem tieren, do Voorzitter her wees hem, dat liij!, inzake interpellaties, |pre- cie-s zoo werd beliatulekl als de overige lo den der Kamer, en het zaakjlé liep' daan- mce af, dal hij de toezegging kroeg, dat dc interpellatie, waarnaar hij' zelf niet .meer had omgekeken, ia de eerste vergadering, die na Kerstmis zal worden gehouden, zal worden behandeld. En toen kon de Kamer gaan aan' het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 7, 9, 55 en 72 van de Indische. Staats regeling. Vóór wij over het debat over dit ontwerp iets zeggen, zal het wellicht niet ondienstig zijn onze lezers er aan te her inneren, wat de oorsprong van dit ont- werpjo is. In Februari 1925, de heer S„ de Graaff was toen nog Minister van Kolo niën, heeft de Kamer de nieuwe fndir sclic Staatsregeling, noodig. geworden in verband met de wijzigingen, die de Grond wetsherziening van 1922 in de positie van onze koloniën had gebracht, behandeld en aangenomen. Minister de Graaff had. in zijn ontwerp voorgesteld den inheeinschen, vroeger noemde men deze menschen in landers, de helft van de zetels in den Volksraad te geven, dat was dus meer dan de Nederlanders. Niettegenstaande de Minister in, zijn Memorie van Toelichting deze regeling warm verdedigd liad, liet hij toe, dat de Kamer door aanneming van een amendement-Feber deze terug nam, en liet is wel aardige loop van omstandighe den, dat deze juist in de Kamer terug keert, nu deze zijn mispas ongedaan zül maken. Door aanneming van dat amende ment toch kregen de Nederlanders 30 van de 00 zetels in den Volksraad,, behalve dien van den voorzitter, de inheemschen 25 en de uitheenisclie, niet-Nederlanders, 5. Met was begrijpelijk, dat dit bij de in heemschen groote ontstemming wekte; nochi in het Voorloopig Verslag over liet wets ontwerp, noch bij de algemeene beschou- "wingen daarover bleek van 'bezwaar tegen 'sMinisters voorstel in zake den .Volks raad, en nu maakte - het plotseling uit de lucht gekomen vallen amendement-Febery; dat dc regeling zoo gansch anders getrof fen werd dan iedereen verwacht liad dat ze zou worden. Het was geen zaak van belang, en daarom is het amendement- Feber toen eigenlijk al heel weinig be streden; de Volksraad is toch geen wet gevend, maar slechts een adviseerend lichaam, en een anti-these: blank vóór, en bruin tegen het Gouvernement, bestaat niet. Integendeel, er zijn in den Volks raad blanken, zooals b.v. de socinal-denia craat do heer Stokvis, die zeer anti-goui- vernenientcel zijn, en er zijn inheemschen, die trouwe steunpilaren zijn van de Ne-, derlandscho regeering. "Waarbij dan nog komt, dat de Regeering meer dan een dorde van de leden van den Volksraad benoemt, en het aldus in haar hiand houdt dien raad zoo samen te stellen, dat hel een college blijft, op welks adviezen prijs moet worden gesteld. Men vraagt zich dan ook met ©enig© verbazing af, hoe bet mogelijk is dat deze zaak zoo is opgeblazen van beide kanten., of juister gezegd, men zou zich daarover verbazen, als men niet wist, wat er sinds dien alzoo gebeurd- was. in deze draagt de tegenwoordige gouverneur-generaal, jhr. mr. De Graaff, zeker schuld. Kort nadat hij! op 7 Sept. - 192Q de landvoogdij van zijn voorganger Fock had overgenomen, merkte hij, dat er onder dé inheemschanj grooto ontstemming was over de aanne ming van het amendement-Feber, en vrien delijk gezind als Inj jegens hem is, sprak hij het openlijk uit, dat dit amendement on gedaan moest gemaakt worden'. Dat was noch verstandig, noch handig. Het eerste was het niet, omdat het zeker niet op den weg van den gouverneur-gene- raal ligt zich afkeurend uit to laten over een votum van de Tweede Kamer, -enj handig was het niet, omdat diez© belofte van vriendelijkheid aan' de inlanders juist op het daarvoor ongeschiktste oogenblik vervuld moest worden, namelijk op dat, wraarop de onlusten van de communisten Indië verschrikten. Al wat daardoor in) paniekstemming was gekomen, en al wat in Indië en in Nederland conservatief was, liep dan ook te hoop om deze „vriendelijk'.' heid aan de inlanders" te beletten. Zoo werd dit kleine zaakje aanleiding om feilen strijd te doen ontbranden tusscben hen die op de „nieuwe koers", die nu 25 jaar lang in. Indië wordt gevolgd), willen terug komen, en hen, die in dezen koers willen blijven doorsturen. De sociaal-democraat Cramer, die het de bat over het wetsontwerp zeer kalm in- leiddie, noemde herstel van de door de Kamer begane fout gewenscht, en bracht dé zaak tot haar rechte properties terug, door haar overwegende beteekenis te ont zeggen. De lieer van Vunren, een van de mede- onderteekenaars van het amendement Fe ber, kwam zich executeererp hij had geen bezwaar aan dat wetsontwerp zijn stem te geven, daar het bij hém alleen een kwestie van 'tempo was geweest, en' de voorzichtigheid die in 1925 nog betracht moest worden was nu niet meer noodig., En de heer Feber keerde ook om, maar1 met zoo weinig zwier, dat wij ons afge vraagd hebben, waarom -hij niet liever met zijn beëediging gewacht heeft, tot de Kamer dit wetsontwerp had afgehandeld. Namens de Christelijk-Historisdieu ver klaarde de heer van Roeizelaar van Dub beldam dat er bij hen ëenige aarzeling bestond, of ze hunne stem aam het ontwerp zouden geven. Want al had ook voor heb het amendement-Feber indertijd geen prittci- pieele beteekenis gehad; ze zagen geen re den voor de Regeering om voor de op positie daartegen te wijken. Voor de anti-revolutionairen was de zaak veel moeilijker, voora' na het boek van den heer Cólijn; dat algemeen een slechte pers heeft gebaldde Katholieke Tijd b.v. liet er geen stuk aan heeL Het verwon derde ons Hah ook niet dat één' van hun partij; Dr. Beumex, zoo fel was. Hij noem de liet ontwerp een staatsrechterlijke on gerechtigheid, omdat het initiatief daartoe was uitgegaan van den Gouverneur-Gene raal. Wat toch eigenlijk maar spelen met woorden is, want het is plicht voor den Landvoogd de NederlanÜsche Regeering op die wetsontwerpen te wijzen, 'waardoor de goede .verhouding tussdrni- het Nel er- landsch en het Indisch gebied' kan worden bevorderd. De heer Albarda vond het noodig, dat naar aanleiding van eenige toespelingen van Rechts, dat ook de 'S. D. A. P. in dertijd van heel weinig bezwaar tegen het amendement-Feber had laten blijken, om vast le leggen, dat de dag waarop het aan genomen werd, een der slechtste bladzijden van onze parlementaire geschiedenis is geweest. iAls toch op dien dag de heer Feber zijn ommezwaai deed, en Minister De Graaff zijn „onaannemelijk" niet liet hooren tegenover een amendement, dat om- verwiërp wat blijkens de Memorie van Toelichting van dezen bewindsman zelf van de grootste waarde was, dan isdai, aldus de heer Albaida, alleen mogelijk geworden, doordat er gekonkel achter de scherme(n heeft plaats gehad'. De heer Feber kreeg van den Minister gedaan, dat deze die door hem zoo vurig gewenschte samenstelling van den Volksraad prijs gaf, opt voorwaar de, dat hij dan ook met denWetgevend en. Raad zou meegaan. Er is in deze geen' overleg geweest tusscben Regeering en Ka mer, maar wel ruilhandel in het Kabinet van den Minister. Als de heer Reumer dan ook de wet bestrijdt meit het argu ment, dat men niet rnoet tornen aan eein compromis tusschen de Regeering en de Kamer wilde de heer Albarda dat in liet algemeen wel toegeven, maar hier was van zulk een compromis geen sprake, hier was een geheim© afspraak. En toen kwam de communist; vij zouden van) zijn rede ook ons woordje kunnen zeggen, al hadden wij er geen woord van gehoord, want alles wordt in den commuhistischen winkel naar hetzelfde reoept klaar gemaakt. En dat recept luidt: Indië moet direct los van Nederland, en alle wetsontwerpen, die zoo genaamd dienen om meerdere zelfstandig heid van die Indische bevolking Voor te bereiden, zijn slechts gemeen© listen van de bourgeoisie, om die bevolking in eigen slavernij te ketenen, en de ergste misdadi ger is daarbij de S. D. 'A. P. Db heen Cramer had toch gezegd „Wij willen voor uit, zonder het evenwicht te verliezenJ" cn dat was volkomen contra-revolutionnair. De donderrede van den heer Lou de Visser maakte, dat hij een paar maal tot de orde moest, worden geroepen, en aan het slot kwam de spreker met een iriotie om het ontwerpje terug te nemen; en in Indië een nieuwe regeering in te stelten, geko zen door het beele volk, door middel -// bV- - ^7^?# v --x ,'v'A »r V'y I?-,r* \s b ?1 )>-> "vaE*> munten uit door: Pasvorm Solide verwerking Aparten Snit Alléén eigen Atelierwerk 5100 240' van algemeen kiesrecht voor alle perso nen boven 18 jaar! Daar deze nonsens- motie door niemand gesteund weid; kwaïn ze ook niet in behandeling. Het weid telkens meer duidelijk, dat de Minister het zeer gemakkelijk zou hébben en dat het ontwerpje met groote meerder heid zou worden aangenomen. De Vrijheids bond, die indertijd1 vóór het amendement—- Feber had gestemd, kwam thans bij monde van den heer Droogleever Fortuyn verkla ren, dat zijne fractie thans vóór zou stem men, al moest h|ij ernstig bezwaar maken1 tegen de omstandigheden, waaronder het was ingediend. Dok de Gouverneur-Gene raal móest bij dien spreker een voer laten over zijn loslippigheid, en wat het idee betreft door den heer Colijta! in zijin boek gepropageerd, te weten een Staatscommis sie voor een- nieuwe herziening van de Indi sche Staatsregeling, daarmee kon hij zich in het geheel niet .vereenigen. Men moet niet voortdurend veranderingen aanbren gen, noodig is in die eerste plaats oen sterke regeering, die de teugels in han den lioudt. Toen nu de antirevolutionaire heer Bijle- veld mededeelde, dat de heer Reumer niet namens zijn fractie, maar vrijwel voor zich- zelve alleen had gesproken1,' want dat hij en zijn partij 'niet ongeneigd waren met den minister mee te gaan, bleef de heer Reumer met den heer Lou de Visser over als felle bestrijders van -liet ontwerp. Dit gaf den volgenden spreker, den vrfjzinnig-d'emocraai Joekes, zoo pas uit Indië teruggekeerd, bij zijne verdediging van het ontwerp: aanlei ding den: heer Reumer er mee te felicii- teeren, dat hij zich had onttrokken van het conservatieve bloc,van Koloniaal im perialisme, waarvan de heer Lou. de Visser sprak. Deze geestigheid sloeg geweldig in. De heer Joekes verdedigde ook tegen de heeren Roctzelaer van Dubbeldam en Biij- leveld de in dit ontwerp voorgestelde aan vulling van den Raad van Indië met een paar inlam'dsehe, piardon, inheemsch© le den. Hij achtte het van groot belang, dat er ook in den Raad van Indiiö personen zullen zitten, die beter dan anderen kun nen beoordeelen; boe bepaalde maatregelen in bet volksleven zullen kunnen inwerken. Hij aebtte het ten slotte een daad van wijs beleid, dat de Regeering zich niet door de communistische onlusten had laten weer houden ota dit ontwerp in te dienen. Had ze daarom- -toch van de indiening afgezien dan zou. zij die onlusten erkend hebben als v o 1 k s beweging, wat ze inderdaad niet zijd- En toen kwam minister Koningsberger aan het woord. Ook bij begon met de ver dediging van de voorgestelde samenstel ling van den Raad van Indië en' verklaar de dat hij de opVatting van' den heer Drooglever Fortuyn deelde, dat de grooto lijnen van onze Koloniale politiek in Neder land moeten worden uitgestippeld; en dat geschiedde volgens Z.Exc. ook Hier brak hij ..op Woensdagmiddag 5.20 zijn rede af om die den volgenden dag voort te zetten. (Wordt verootgS). BlMENLAm Bekrachtiging van een verdrag. T'en vervolge op het Lericht in de Np- derlandsche Staatscourant van 3 September maakt het ministerie van buitenlandsclfe zaken 'bekend, dat op '18 «eiber op hét secretariaat van den Volkenbond' is in geschreven de bekrachtiging door Duiu.c.h- land van het verdrag betreffende de ge lijkheid van behandeling van Vreemde ar beiders ten eigen onderdanen voor de on gevallenverzekering, .aangenomen door de zevende internationale axbe Ldsconf ercntie van 1925. Soc. democratische annexatie-zucht. Do soc.-dem. Amstordamsck© raadsleden Wibaut, Boekman, de Miranda, Ed. Polak en G. v, d. Rerglx biejbben de volgende motie ingediend: De raad, van oordeel, dat, indien) de aanleg van oen bosch, beoogd door voor dracht no. 707, 6 Juli 1928, tot sitand komt, de gemeente volledige zéggenschap- dient te hebben over hét gebruik van dat bosch te maken; van oordeel, dat deze volledige zeggen schap, op den voet der Gemeentewet niet of nauwelijks te verzekeren zal zijn, indien een gedeelte van dat bosch in een andere gemeente- is gelegen.; van oordeel, dat déze volledige zeggen schap wordt verkregen, indien alle gron den te begrijpen in de onteigening op den voet van punten I ten II van het besluit gevoegd hij voordracht Ho. 707, komen te liggen binnen de gemeente Amsterdam; noodigt B. en W. uit, de maatregelen to willen voorbereiden, die vereischt zijn om opneming van al deze gronden binnen het gebied van Amsterdam te venvezen- De motie zal behandeld worden bij liet voorstel tót stichting van 't groote" bosch. Ambtenaren der gemoente-ïlnanciën. In de as. Zaterdagmiddag te Amster dam te houden algemeene vergadering der Vereeniging van ambtenaren bij ge meen te-financiën, gemeentebedrijven en ge meentediensten, zal mr. KI J. van Nieuw- kerken, advocaat en procureur te Amster dam, spreken over: De nieuwe wet op de naamlooze vennootschap, en de heer Af, R. Veenslra; oud-secretaris der gemeente Amersfoort, over: Het wetsvoorstel inzake de financieele verhouding van Rijk en ge- meenten. Adresseermachincs en -plaatjes. Het Tweede Kamerlid Loerakker heeft den minister van arbeid, handel en nij verheid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door den Verzekeringsraad aan verschillende Ra den van Arbeid is voorgesteld, om, wan neer tot aanschaffing van een adresseer- machine wordt overgegaan', daarvoor adres- -seerplaatjes te gebruiken, geleverd door een in Nederland gevestigde fabriek, welke zich lieeft bereid verklaard om deze plaat jes te leveren van ten minste even goede kwaliteit en tégen lageren prijs dam de in het buitenland gevestigde leverancier van adresseermacliines - is het den minister bekendl dat bedoel de.' in het buitenland gevestigde, leverancier aan de betrokken Raden van Arbeid een brief heeft gericht, waarvan de strekking is, dat deze leverancier geen odresseerma- chine wil leveren, indien de plaatjes van een Nederlandsche firma worden betrok ken? Indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, ds de minister" dam bereid maatregelen te nemen, om het be sluit van den Verzekeringsraad, in het belang van het Nederlandsch fabrikaat ge nomen; gehandhaafd te houden? Entstof van dc kocpokinrtclitingcn. In de week van 7 tot en met 13 Octo ber 1928 werd1 afgeleverd: door de ent stofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 2075, door die te Rotterdam voor 94, en door die te Groningen voor 23 per sonen. Totaal voor 2192 personen. Encephalitis na Inenting. In de week van, 7 tot en met 13 Octo ber zijn geen gevallen van encephalitis' na inenting tér kennis van het staatstoe zicht op de volksgezondheid gekomen. Besmettelijke ziekten. In de week van 7 tot en met 13 Octo ber zijn aangegeven de volgende gevallen van besmettelijke ziekten: febris typhoid ca) 14; roodvonk. 416 (waarvan. 42 in Am sterdam, 82 te Rotterdam en 53 te 's-Gra- venhage); diphterie 78; dysenterie 1; me ningitis cerebrospinalis epidemica 2;-ence phalitis letliargica 1 en poliomvelitis inte rior acuta 2. Bruinkolen concessicveld Sterman. De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van, bet bruinkolen concessicveld Sterman le Eijgelshoven, heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht te willen bevor deren, dat adressante een vergoeding wordt toegekend voor de door haar ter zake van haar bruinkolen-exploitatie in dert crisistijd geleden schade. De Reeuwijksche cn Slnypvrijksclio plassen. De werkcommissie inzake de Reeuwijk sche en Sluypwïjksch© plassen, gevormd uit een commissie, ingesteld door verte: genwoordigers van de organisaties van boe ren en tuinders en land- en tüinbouwarbei- ders, werkzaam over het gebied der pro^ vincie Zuid-Holland, heeft in em uitvoerig adres aan de Provinciale Staten met.aan drang verzocht, „allés in het werk te wil len stellen, om het plan' tot droogmaking I. (j „X\

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9