zfip'üop Thans is het tijd U te abonneeren op het zoo populaire^Dames- en Kinder-Modeblad het ideale maandblad voor de huisvrouw. Radio-Programma's. bedrag overschreden, dan. zal de raad niet zeggen: Je krijgt in geen geval meer. Maar wel kan do raad dan beoordeelen, welke oorzaken er aanwezig zijn geweest, die de meerdere kosten "hebben teweeg ge», bracht, zoodat men zich mee heeft kun nen honden aan 50 pet. of minder van het bedrag der particuliere bijdragen. De opmerking van mevr. Bentham: «De bepaling in het tweede deel van het voor stel kan men evengoed laten vervallen", is dus onjuist, omdat de raad, als die ba paling wel bestaat, kan bekijken, of er reden is meer dan 50 pet. te geven. We hebben, door deze bepaling te aceeptea ren, bereikt: lo. dat de vareeniging weet tot welk bedrag zij kan gaan met liaar uitgaven en 2o. weet de vereeniging, dat, indien er billijke redenen aanwezig zijn, oo-k meer dan bet vastgelegde bedrag kan worden gegeven. Spr. heeft dan ook geen bezwaar, die bepaling op te nemen. Een zelfde maatregel -is ook reeds genomen, toen een ander rj^n de lieer Slavenburg wethouder van financiën was. Er zijn allerlei fazen van subsidiever. leening. Er is een tijd geweest, dat geen subsidie werd verleend, of het directe ge. meentebelang moest daarmee gediend wor den. Is de finaneieele toestand iets beter, dan gaat de beurs ook wat wijder open* zoodat we nu zelfs durven voorstellen een bedrag beschikbaar te stellen voor liet behoud van een molen. Het geval tot deze proporties terug ge bracht, behoeft men geen vrees meer te koesteren, dat we op den verkeerden weg zijnDe bete eken is van de aangevallen bepaling is te hoog opgeschroefd en men heeft de strekking blijkbaar verkeerd be. grepen. Do heer De Bruin was niet van plan geweest zich in dit debat te mengen, maar nu dit dezen omvang heeft gekregen, kan hij de verleiding niet weerstaan, toch ook iets te zeggen. Spr. heeft zich zitten te kwellen met de vraag, waarom men deze krachtproef in zet op de zuigelingen. De heer Co llé: Die zijn het gauwste dood. De heer De B ruin: Men zou ook een ander object kunnen vinden dan juist de zuigelingen. Spr. krijgt het gevoel, dat we hier tijd zoek brengen voor niemendal. Twee wet houders hebben reeds verklaard: We wil len de extra-subsidie wel limiteeren tot 50 pet van de particuliere bijdragen, maar dat rneenen we eigenlijk niet. Als de ver. eeniging later kan aantoonen, dat ze meer noodig heeft, krijgt ze ook meer. Daar mee is de figuur, die men in de subsi- diebepaling wil brengen, reeds veroordeeld. Een vereeniging kan wel eens buiten haar schuld in moeilijkheden, raken, ze kan wei eens een slecht jaar hebben, wat haar inkomsten betreft en dan krijgt ze ervan de gemeente nog een duw bij! kien kan wel eens voor het geval ko men te staan, dat menschep, die veel tijd opofferen voor deze vereeniging, weigél ren ook nog de finaneieele risico op zich te nemen en dat ze de zaak stop zetten en de gemeente het geheel moet over nemen. Tien jaar geleden was het sterftecijfer onder de zuigelingen zoo groot, dat* de autoriteiten het initiatief namen tot be. scherming van zuigelingen. Dat cijfer is thans tot het normale terug gebracht en nu wil men gaan bakkeleien over maxi mum 50 pet. extra-subsidie en als je te kort komt, mag je nog eens aankloppen. Het is fout zoo'n systeem incidenteel te willen gaan toepassen. Straks wordt op an dere vereenigingen die maatregel ook wel licht toegepast, maar is het redelijk juist voor de Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen iets dergelijks te bepalen Laten B. en W. eens bekijken, of dez© regeling voor de toekomst iets beteekent Spr. vreest, dat men deze voor de Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose niet zal kunnen handhaven. Waarom zou men baar dan wel toepassen voor de Vereeniging tot Bescherming van Zuiga. lingen Spr. stelt daarom voor het eerste ge- deelte van het voorstel het verstrek ken van een extra subsidie van f864.50 goed te keuren en het tweede gedeelte de bepaling, dat deze extra-subsidie in het vervolg niet meer dan 50 pet. van de inkomsten door particulieren bijeenge bracht zal bedragen aan te honden, opdat 'B. en W. daaromtrent nader zich zuilen kunnen beraden. Bovendien moet men, als men dit systeem wil invoeren, niet met een willekeurige vereeniging be ginnen. Thans kan over 't extra-subsidie en lar ter op het systeem beslist worden. We zullen dan waarschijnlijk bij die gelegen heid het genoegen smaken, dat de wethou der yan financiën het systeem verde. digi! De Voorzitter stelt voor het eer ste gedeelte van het voorstel - een extra- subsidie te verleenen van £864.50 goed te "keuren en de beslissing over de be grenzing van het extra-subsidie later te nemen. Dienovereenkomstig wordt besloten. (Wordt vervolgd). OMLIGGENDE GEMEMTMr VL AAEDIN GEN. Sectic-verslag begrooting 1929. Verschenen is het algemeen verslag der commissie van rapporteurs over het on derzoek in Üe sectiën van de gemeente- begrooting 1929. 1 De algemeene beschouwingen luiden als volgtI i I In alle sectiën werden woorden' vahi dank gesproken aan Burgemeester en Wet houders voor hun arbeid in het afgelooV pen jaar en met blijdschap was kennis! genomen van de sluitende begrootiing voor 1929- I Een lid van de 2e sectie meende ook een woord van Bank te moeten brengen aan den Wethouder die korten tijd in liet College heeft zitting gehad, den heer Nio- mantsverdriet, speciaal voor zijn groot werkzaam aandeel in de omzetting van een leening tegen lagere rente Woorden van dank weiden dooi- een lid van de 3e sectie in het bijzonder ge bracht aan onzen vorigen Wethouder den heer Roos en dit lid sprak er zijn blijd schap over uit, dat het den heer Roos is gelukt ons een sluitende begrooting aks erfenis na te laten. Een lid van de le sectie wenscht iiefc College nog niet te beoordeelen, tiaar hier een tijdperk van 4 jaar voor noodig is. Hij" vindt dat het College in ongerechtig heid is geboren, met vele onwaardige en minder aanbevelenswaardige praktijken en zoo ten slotte tot deze samenstelling ia gekomen. Het College kampte met tegenslag, als overlijden, ziekte, belanken en vertrek van functionarissen en ten laatste is geble ken, dat ook geen 4 Wethouders noodig; waren. Zij werden zoogenaamd benoemd voor betere werkverdeeling; 1 Wethouder kreeg alleen' „Sociale zaken" en deed bijna niets, woonde zelfs een gewichtige vergadering niet eens bij. Verder kwam niet naar voren wat bij ..Rechts" leefde en tie „Onderwijs porte feuille" bleef weer bij links en als er geen vertrek had plaats gebald, was dit vol gens dat lid nu nog zoo geweest. Het spreken over „betere werkverdee ling", „versterking van het rechtsclie ele ment in het College" was boerenbedrog en dit lid verwijst naar de Mending op de begrooting. waar niet eens „Gods ze gen" wordt gevraagd. Dit lid verwondert zich er over, dat de sociaaldemocraten achter den heer Van Rijn medeliepen, ofschoon hij geen meer derheid achter zich had en alleen maar eigen plannen ten uitvoer wilde brengen Een ander lid van de le sectie wenschte in het bijzonder zijn aanklacht te beste den aam het kortstondige wethouderschap van den Christelijk-historischen heer G Niemantsverdriet, een man, die op zoo'n, uitnemende wijze weet te wikken en te wegen, wie wèl en waarom deze of gene voor Wethouder geschikt is en die zoo precies „historisch juist" weet te waar- deeren, wat Idoor een ander in het ver leden zon zijn gedaan en in welke banen door weer anderen in de toekomst meet worden gegaan, wil hij op steun en mede werking van den heer Niemantsveoiriet kunnen rekenen. Ka enkele maanden verliet hij zijn post, omdat we een nieuwen en jongen Bur gemeester gekregen hadden en Mj nu meende wel te kunnen heengaan. Dan de Wethouder, die 9 jaar ide lei ding gaf aan het Gemeentebestuur; er is bij zijn heengaan hem al of niet terecht, lof toegezwaaid, maar daar komt dit lid nog wel later op terug. 1 Er stijgt nn een juichkreet op „de be grooting is sluitend", maar is dat alles wel echt, is die nalatenschap van dien, Wethouder wel zoo safe, dat zij met ge juich kan worden aanvaard Immers er is bezuinigd op „Onderwijs", het levenssap van elk volk, op de „Volks huisvesting", Werkloozenzorg", „looncm" van het personeel zijn verlaagd, hun, ar beidstijd is verlengd, zij moeten meer bij dragen in de pensioenkosten, inkrimping van personeel, kortom er is op alles be zuinigd, vooral op datgene, wat de vitale belangen van het volk raakt. De bedrijven-politiek is er op gericht, om zooveel mogelijk winst te maken; dit lid en zijn partijgenooten hebben stee'ds te- gea deze politiek gewaarschuwd en daar door worden zij nu in een uitzonderings positie gedrongen. Zit er aan die juichkreet over de slui tende begrooting geen bittere 'bijsmaak en zouden we idan nog dankbaar moeten zijn? De groote welwillendheid van den Raakl, die „Rechts" ons altijd voorhoudt, is aller minst te ontdekken ea wij vragen geen wel willendheid, maar men dient rekening te houden dat de partij van dit lid haar po sitie ontleent aan den wil van een groot deel der kiezers. 1 Voor het zitting nemen in het dage- lijksch bestuur zoeken de heeren van „Rechts" het aan den anderen kant, daar door wordt natuurlijk in schijn wel aan' recht voldaan, en getracht de politieke sfeer zoo zuiver mogelijk te houden, maar de verhoudingen verscherpen, de tegen stelling conservatisme en democratie tee kent zich scherper af en deze verhoudin gen bepalen mode de gedragslijn door de fractie van dit lid te volgen, zij aanvaar den den strijd! 1 (Wordt vervolgd). Rechtszaken. Na de loodgietersstaking. De Rotterdamsche rechtbank beeft giste ren veroordeeld: J V., 32 jaar, loodgieter, wegens ver nieling van een paar autobanden van een auto van J. H. SpintUer, waarmede work-' willigen tijdens de 1 oodgietersstaking van Schiedam naar Rotterdam werden gebracht, tot 3 maanden gevangenisstraf, voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. Reto urcommissies. Dezelfde rechtbank heeft veroordeeld) iA- P. V., 62 jaar, gewezen magazijnmeester van het gasbedrijf te Rotterdam, wegens het als ambtenaar aannemen vian giften1 van leveranciers, wetende dat daarvoor van hem Behalve de nieuwste dames- en kindermodellen, waar van zeer praetische geknipte patronen in verschillende grootten verkrijgbaar zijn, ter wijl bij elk nummer een gratis knippatroon gevoegd wordt, worden in Stp-Sop a"e moge lijke onderwerpen behandeld voor de huisvrouw van belang, als handwerken, bijzondere recepten, plantenverzorging, enz. enz. Toch is de abonnementsprijs slechts f2.20 per half jaar, bij vooruitbetaling te voldoen. Losse nummers f 0.40. Vraagt het blad te zien bij Uw boekhandelaar of bij den Uitgever H. A. M. ROELANTS, Lange Haven 141, Schiedam. verwacht werd, dat bijl üx strijd met zijln plicht iets zou doen of nalaten, tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Poging tot belastingontduiking. Voorts is veroordeeld I. K>. Pz., zonder beroep te Oostvoorne, wegens het doen van een onjuiste aangifte voor de vermogens- en verdedigingsbelasting voor het jaar 1927 '28 en het onjuist invullen van het aan giftebiljet van de inkomstenbelasting, tot f9000 boete, suba 6 maanden hechtenis. Gemengd Nieuws. Mooi trouwen. Een bonthandelaar te Arnhem, die een mooie collectie bont voorradig had, kreeg hoog bezoek. Een dame trald z'n zaak bin nen en verlangde bobt te zien Verschil lende soorten bont werden door den win kelier getoond, doch de dame kon geen keuze doen. Hebt u nog niet iets beters, iels mooiers; de kosten komen er niet zoozeer op aan. En de winkelier pakte uit, tieed z'n uiterste best, de klant, en' nog wel een' nieuwe klant, te winnen en haar iets te verkno pen. Na lang heen en weer praten, bekijken in den spiegel enz., scheen de dame een keus gedaan te hebben. Zij verzocht den! winkelier een vijftal mooie bonten te be zorgen, morgen, niet meer heden, 't was, dan reeds te laat en bij kunstlicht zou de uiteindelijke keuze thuis niet gedaan! kunnen worden. Ik wil miju huisgenooten ook nog laten adviseeren, luidde 't be scheid. De koopman boog, en beloofde de vossen en marters enz. op tijd te zullen! laten bezorgen. De vossen etc. weiden den volgenden; dag ingepakt en bezorgd aan het opge geven adres, waar ziji van den looper in ontvangst genomen werden. J Onze winkelier, die voor zoo'n groote waarde uit banden, gegeven had, ging wat later eens nadenken', bekeek het adres nog eens en nog eens en begon te twij felen. Zijn twijfel werd grooter en ver- andeitle in angst, zoodat hij besloot een zijner vertrouwde bedienden er op uit te zenden. De bediende trok er op uit en lei z'n oor te luisteren. Tijdens zijn onder zoekingstocht ging hem een licht op. Er kwam een bruiloftstoet en in dit gezel schap was ook de bewuste dame, die Hen mooien poolvos droeg. Toen de met stom heid geslagen bediende Hit alles bad' aan schouwd, spoedde hij zich naar zijn part troon, wien hij" den uitslag van, zijn onder zoek mededeelde. 1 Onmiddellijk na de huwelijksvoltrekking! ging de looper naar 't adres om antwoord op het bont. Er verschijnt een meisje, dat de doos met alle exemplaren teruggeeft met de boodschap: „Mevrouw kon geen keus doen"'... t Een goed melkkoetje. De tol op den Kaagweg nabij de Hoorn brug tusschen Delft en Rijswijk heeft in 1927 f 111.596 opgebracht. Beurs Tan Amsterdam. 23 OCTOBER 1928. STAATSLEENINGEN. VK LK 6 Nederland 1922 104u/ic 104% 5 Idem 1919 101 101% 5 Ned.-IndiS 1915 101% 101»/8 7 Duitschland 105% 105»/s B ANK-INSTELLINGEN. Amsterdamsche Bank186% 187 Koloniale Bank 250 243 Ned, Handel-Mij173»/, 173 Rott. Bankvereen106»/s 106% INDUSTR. ONDERNEM. A. v. d. Bergh's Fabr. A f 1000 104%) 104»/, v. Berkel's Patent 29128S1/, Calvé Delft 124121 Centrale Suiker77 77 Jurgens gew291% 290% Ned. Ind. Gas-Mij. 239'/s 239 Philips Gloeilampen784 779 Rotterd. Droogdok v. Gelder's Papierfabr99»/, 99»/, Wilton 63% 60 Anaconda Copper174% 175»/, Unit St. Steel Corpor160% 159% HANDELSONDERNEMINGEN. Borneo-Sum. H. Mij158 158 Linde Teves Stokvis156 153 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Kon. Petroleum478 475 Perlak 99 103»/, CULTUUR-ONDERNEMINGEN. Rubber. Amsterdam Rubber288% 239 Deli Batavia161% 161% Kendeng Lemboe830 332 N. I. R. Koffie C268 274 Vico184 185 Suiker. H.V. Amsterdam679 665»/, Vorstenlanden 160 159 T g b si k« Deli-Mij424% 426% Oostkust182% 187»/, Senembah 501 501»/, Thee. Rongga L. M816 319 SCHEEPVAART-ONDERNEMINGEN. Holl. Am. Lijn78% 80'/, Idem Gem. E75a/4 77»/, Stoomv.-Mij, „De Maas" 101% 101% Kon. Paketvaart-Mij238 233 Kon. Ned. Stb.-Mij94 92»/, Rotterd. Lloyd187 Ned. Scheepv. Unie205 205% DIVERSEN. De Bijenkorf103% 108»/, Thomson's Haven Bedr. 199 200 Maxwell 8% 3% Peruvian Corp21% 22 PREMIELEENINGEN. 3 Amsterdam 1874 kl. 3 Amsterdam 1925 kl Witte Kruis 1888 2»/, Antwerpen 1887 Donderdag, 25 October. Hilversum, 1071 M. 12.30—2 uur. Lunehmuziek d -or het Trio Sjouwerman). 5.307.15 uur. Concert door het Omroep orkest. Jeanne Bacilek, sopraan. Bizet-pro- gramma- 7.15—7.45 uur. Engelsehe oon- versatie-les. 8.15 uur. Aansluiting vain het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concert gebouw-orkest onder leiding van Pierre Montenx. In de pauze gramofoou muziek-. Na de Pauze Lou is Zimmerman, viool. Daarna persberichten. 10.3011.45 uur. Dansmuziek door Rentmeester's band. Huizen, 340.9 M. Na 0 uur 1870 M. 1012 uur. Uitz. van liet 3de Nat. Chris telijke Schoolcongres in Utrecht. Opening] door Ds J. L. Pierson en Rede van Prof. Dr. Waterink. 121 uur. Concert door G. ter Braake, orgel. 77.30 uur. Boekhoud- les 8 uur. Concert. Het Harpkwartet (Mej. Rietveld, viooL Ph. Berghout, harp. II. J. Berghout, cello. A. Sch'ellevis, orgel). Rede van "Wi Stoelman: De vleesdhkeu- ringswet en de Volksgezondheid. Daventr y, 1600 At 10.35 uur. Kerk dienst. 11.20 uur. Gramofoonmuziek. 12.20 unr. Concert (alt, tenor, piano). 1.202.20 uur. Gramofoonmuziek. 2.45 uur. Berich ten. 2.50 uur. Voor de scholen'. 3.10 uur. Muziek. 3.20 uhr. Vesper i. d. Westminster Abbey, ƒ.05 uur. Lezing. 420 uur. Fausto 'BonirioA sextet en H. Davidson, sopraan. 5.35 uur. Kinderuurtje. 6.20 uur. Dans muziek. 6.35 uur. Nieuwsberichten 6.50 uur. Landbouwberichten. 6.55 uur. Muziek 7,05 uur. Schuberts Winterreise, voor te nor. 7.20 uur. Muziekcauserie. 7.35 uur. Muziek. 7.45 Uur. Lezing: Life in' Roman Britain. 8.05 uur. Concert. Orkest Pampa- nini, sopraan. 9.20 nur. Nieuwsberichten'. 9P35 uur. Lezing: The way of tlie world. 9.50 uur. Nieuwsberichten. 9.55 uur. Hr. Solomon, pianot. R. Clayson, tenor. 10.50 12.20 urn-. Dansmuziek. 1 1 Parijs, „Radio-Paris", 1750 Mi. 12.50 2.10 uur. Orkestconcert. 4.055.05 uur. Symphonieconcert. Zang en daïis. 9.05 llj.20 uur. doneert. Orkest. Hr. Dorson, viool. Hr. Devemy, hoorn. Langenberg, 469 M. 11/30 uur. Me chanische muziek. 12.251150 uur Or kestconcert. 4.104.35 uur. Vertelling 5.05 5.50 uur. Orkestconcert. 7.20815 uur. Orkestconcert. 8.20 uur, „Ins Ohr der scho nen Frau", muziek en zang. Daarna tot 1L20 unr. Dansmuziek. Kö ni gswus terhaus en, 1250 M. (Zeesen). 9.204.20 uur. Lezingen. 4.20 5..20 uur. Orkestconcert. 5.207.05 uur. Lezingen. 7.20 uur. Lezing!:,Michael Koilü- haas. Daarna opvoering van „Michael Kohl- liaas", novelle van Kleist. Vervolgens tot 11150 uur. Dansmuziek. Hamburg, 395 hij. 4.20 uur. Orkest- ooncert. 5.20 uur. Orkestóoncjert. 7120 uur. Vertrek van het ss. „Hamburg" naak New- York. Daarna dansles met begeleiding van het Norag-jazz orkest. Brussel, 509 M. 5,20 uur. Dansmuziek. 6 50 uur. Kamermuziek. 7.20 uur. Grarno-; foonmuziek. 8.35 uur. Orkestconcert. 9.20 10.35 uur. Gala-avond. Jachtmuziek en jachtfeest. i IJ De go If lengte van Bayentry. De Times meld, dat Daventry een) Heine wijziging in haar golflengte heeft gebracht en' van 1604.3 M. terug is' gegaan op- 1562.5 M- - i a. Heengaande toer. b. Teruggaande toer. Zooals b.v. steken verduidelijkt werden. Zoo wordt In het laatst verschenen nummer o.nt. behandeld het zelf vervaardigen van eenvoudige hoedon.

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6