Koopt nu4 Handwarmers WAAR DAT WIEL DRAAIT Hh 1 i voor Rijwielen Op 40411 3 •4 Sasiildd L. FREE SCHIEDAM„CHEfE& 17 - ROTTERDAM w AJDVBBTBNT1ËN. n Bizondere sigaar voor 'n Bizonderen prijs! ROTO T/z cent. Rook dat eens! N.V. 0. G. SCHULER's Goederenhandel vraagt eerst bij ons prijs en GM KOOPT ALLEEN Witte Winkel „Samtas^Arffkeleii, a Eerk en School. Gemengd Nieuws. De visscherij in 1927. Behounek over de ramp van de Italia. Geen Amerikaumche oorlogsfilms meer. Ingezonden. Beurs ran Amsterdam. G. v. d. SPEK, HOOGSTRAAT 61. TEL. 68718. Wollen en Ge stikte Dekens, Winterjassen jekkers Regenjassen Dames- en Heeren wollen Vesten. Alles op gemakkelijke betalingsvoorwaarden Markt 10 Telefoon 68781 Bij het koopen van een RIJWiELLAMP, (Kaars, Carbid of Electrisch) onverschillig welk merk, hoogstraat 69. - Tel» 68436. I ALLE B Artikelen op yiilt&e t verstandigstg was, kochf by b 4L n ZwitserscheWinkel -fa Zaag 25 c.M. lang 3D ct. Schrobzaag 3-deelig 39 ct. Metse laars troffel 83 ct. Duimstokken zonder veer 10 ct. Duim stokken met veer 10 ct. Slijpmachine 85 ct. Geldkist, ijzer 198 ct. Majolica met goud 3D ct. Lampen, 50 kaars 39 ct. Snoer, 220 volt 7 ct. per meter. Figuur zaagkaarten 79 ct. Asphalt, per rol van 15jrneter 279 ct. Elke kooper, die Zaterdag f 2.50 besteedt) krifgt een cadeau Een advertentie In de SCHIEDAMSCHE COURANT dringt door tot in alle hoeken van Schiedam. Bar.: L. Haven 141, hoek K. Haven. Tel. 68103 en 68617. (Öy 'H f tiS vl 'I m 11 ia s* V? Ned. Herv. Kierk. Beroepen to GiessendamNeder-Hardinx veld ds. P. de Looze, te Renkum. Bedankt voor Oud-Beijerland. door ds G. Lans te Suawoude (Fr.). Emeritaat Ds. J. P. van Melle, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Kralingen; heeft na een diensttijd van 38 jaren, wegens voortdurende ongesteldheid, emeritaat aan gevraagd met ingang van 1 April 1929. Verschenen is het Verslag over de Vis seherij gedurende het jaar 1927 (Versla gen en Mededoenngen van de Afdieefcg Visscherijen No. 12). In het algemeen overzicht wordt in de eerste plaats de invloed geschetst, welke de economische toestandin de verschil lende landen, waarheen onze uitvoer van visch gericht ds, heeft gehad; op de uit komsten van het vissdierijbedrijf hier te lande. Daarbij wordt in het bijzonder de aandacht gevestigd op de verbetering van onze visctoxport naar Grooit-Brittanmé en vooral naar Frankrijk. Volgens het verslag waren de uitkomsten van het Nederlandsche stoomtrawlvissche rijbednji over het geheel bevredigend. De Noorzeeharingvisscherij gaf, mecte door de moderniseering van het bedrijf, ruimere vangsten dan "in de laatste jaren het geval was. De liaringprijteen waren echter nog onbc redigend en over het ge heel nog iets lager dan m 1926. Van de beugvisscherij vermeldt het ver slag iets hetere resultaten dan in 1926. Échter namen in 1927 aan de beug visscherij alleen stoombeugers deel, die bovendien de visscherij op belangrijk klei nere schaal uitoefenden dan in het vorige jaar. 1 Re visscherij in de Zuiderzee leverde volgens het verslag over het algemeen minder op dan in 1926, grootendeels als gevolg van de veel kleinere ansjovisvangst. Lte financieeüe resultaten van de vissciherij in de Lauwerzee en den Dollart en in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeega. ten waren over het geheel beter dan in 1926. Voorts vermdfdt het verslag aan gaande den toestand in het oeslerbedrijf dat deze bevredigend was. De. productie van consumptie-oesters was nog niet groot, doch de prijzen waren hoog. Bij het mosselbedrijf was de verzending in totaal Meiner dan in 1926. De finan- cieele uitkomsten van de mossollcweekerijen over het geheel, mede door den lagen koers van den Bc-lgischen en den Fran- schen franc, nog veel te wenschen over, hoewel zij iets beter waren dan in het vorige jaar. Zoowel de vangsten van win terzalm en als van kleine zomerzialmen waren zeer bevredigend en vooral van de wimterzaimen veel beter dan in 1926. De oorzaak van deze grootere vangsten van winter- en kleine zomerzalmen is volgens het ver- süag toe te schrijven aan de ruime uit zettingen van zalmbroed. De elftvaingst was weder gering, doch de vangst van fint in het voorjaar was bevredigend. Het verslag wijst er verder op, dat de vangsten van de overige visclisoorten in de rivieren en in de binnenwateren over het geheel minder gunstig waren dan in 1926, hetgeen in hoofdzaak te wijten is aan den invloed van het ongestadige en veelal te schrale iveder en de te hoog© waterstaaiden in 1927. Volgens hot verslag waren aan het ©inde van 1927 voor de zee- en kustvisscherij 5169 vaartuigen ingeschreven, met een hruto-inhoud van 351.790 M3., tegen 5194 vaartuigen met een hruto-inhoud van 368.893 M3. aan het einde van 1926. Uit het verslag hlijkt voorts, dat in 1927 door de Nederlandsche visschers hier te lande in totaal zijn. aangevoerd 212.992.090 K.G. visch en schaal- en week dieren, ter waarde van f 31.596 500, tegen in 1926 200.849.000 K.G. visch en schaai en weekdieren ter waarde van bdjha f29.000,000. In deze cijfers zijn niet be grepen de vangsten der rivier- en bunnen, yisscherij, met uitzondering van de trek- visschen. Uitgevoerd werd dn 1927 aan visch, schaal- en weekdieren voor een waarde van ruim f 27.800.000, tegen voor bijna f25.800.000 in 1926. Dr. Belionnek lieeft uit Italië dreigbrie ven ontvangen wegens zijn lezingen over de expeditie Nobile in verschillende Dmit- sche bladen. Dit zal wel in hoofdzaak een gevolg zijn van wat Behounek in die le zingen zegt over het achterlaten van Malm- gren door de zee-officieren Zappi en Ma riana Blijkens het verslag van Behounek's Berhjnsehe lezing, noemt de Tsjecho-Slo- vaksche geleerde het plan van den tocht van dit drietal naar den vasten wal niet slecht, want twaalf dagen achtereen waren de pogingen om met de buitenwereld' in contact te komen onbeantwoord gebleven. De uitrusting der drie mannen was echter onvoldoende Die schoenen waren reeds na vijf dagen stuk en vier weken Imgi moes ten de mannen met 'natte voeten over het ijs loopen. Ook de berekeningen voor den tocht waren onjuist. Men had verwacht per dag 10 K.M. te kunnen afleggen, doch voedende er slechts 3Va Het rantsoen van 300 gram daags, Idat voor ide werkeloos aditerblij'venden in ide roode tent ternau wernood voldoende was, was voor dezen tocht volkomen onvoldoende Men gebruik te 750 gram per persoon per dag Het achterlaten vain Malmgren noemt Behounek een groote font. Want Zappi en Mariano! hebben'moeten weten, flat 'zij' het Vaste' land in geen geval bereiken konden. Een redding langs dien weg was onmogelijk; daar ook het proviand ontoereikend was. Behounek weet voor Zappi's afschuwelijke daad, dat hij Malmgrens warme bovenklee- ren en zijn proviand heeft meegenomen en den zieke alleen achterliet geen andere verklaring dan een ernstige Poolpsychose, die alle verstandig en menschlievend den ken belette. Toen hij er aa.n herinnerde, dat bij het vinden van de heide zeeoffi eieren Zappi goed gekleed, en goed bij kracht was en Mariano zwak en bijna, ont kleed was, scheen er, volgens den verslag gever van de Kolnische Volkszei tung, een ernstige aanklacht in zijn woorden beslo ten liggen. Tot zoover Behounek's „aanklacht", die de Italiaansche dreigbrieven kan verklaren. Van zijn lezing zij verder nog gemeld, dat hij de hoop uitsprak, dat men het volgend jaar nogmaals een expeditie zou uitrusten om naar de mannen te zoeken, die met liet hulsel van de Italia weggedreven zijn. Het is volgens Behounek mogelijk, dat zij nog in leven zijn, daar in het wrak de ge heele Pooluitrusting van de expeditie ach ter was gebleven. Het Italiaansche bureau voor filmcensuur van het departement van birmenlandsche zaken heeft per omzendbrief bekend ge maakt, dat het in principe geen oorlog, films meer zal goedkeuren. Uit de moti veering blijkt, dat dit besluit in hoofdzaak zoo niet uitsluitend, tegen de Amerikaan sclie oorlogsfilms is gericht Deze moti veering luidt als Volgt: ,Het Italiaansche publiek is de films meer dan zat, waarin de krachtsinspanning wordt verheerlijkt van de geallieerde le gers in den grooten oorlog, wat indirect een achteruitgang beteekemt van dia veel pijnlijker en zagevierander krachtsinspan ning van het Italiaansche leger op zijn eigen bodem en op ,de slagveldon der an dere fronten. Bovendien worden in deze films vaak inderdaad macabre tooneelen ver toorud, die een pajlnlijken indruk op hel publiek maken en den vaderlandslievende© eest dooden, vooral bij de vrouwen'en lij de jongelieden, op wie do veiligheid des lands moet steunen, terwijl in andere oorlogsfilms malle of grappige tooneelen zajin opgenomen, die in strijd Zijn met de militaire tucht". Tot zoover het besluip van het bureau voor filmcensuur. Wat die macabre en malle tooneelen betreft, kan men er onzer zijds nog de Zoogenaamd gevoelige „scè nes" aan toevoegen, dan is de veroordee ling van de jongste Amerikaansehe film- mode volledig. Het fiasco der drooglegging in Scandinavië De statistiek is onverbiddelijk voor de droogleggers in de Noordelijke "landen, elke nieuwe publicatie van statistische gege vens leert weer, dat drooglegging een. £a- lekant middel is in den strijd tegen het drankmisbruik. Zeer interessant is een vergelijkend staatje van het aantal droriiensdTapsdelio- ten in de vier noordelijke landen over de laatste jaren. Ver bovenaan met 26.2 per 1090 inwoners in 1927 staat Finland, dat de strengste verbodswetgeving beeft. Dan volgt Noorwegen, waar het verbod iets minder streng was, met 13.0. Ziwe den, dat geen verbad doch een soort rant- soeneering heeft, wijst alweer een heel wat lager cijfer aan, namelijk 4.7 en het allergunstigste figuur maakt met 2.5 (in 1926) Denemarken, waar heelemaal geen verbods- o£ beperkingsbepalingen geiden, doch alcohol zwaar belast is. Nu is Finland een land, dat altijd be rucht geweest is om het drankmisbruik. Misschien was de toestand dus vroeger nog ongunstiger? De statistiek leert het tegendeel, het drankmisbruik schijnt dn Finland nu erger geworden te zijn, want het genoemde cijfer 26.2 is bijna het dub bele van dat van 1922, toen het 13.4 was; de tusschonliggende jaren wijzen een geleidelijke stijging aan (17.5, 19.5, 21.5, 22.4). Als men die verdubbeling nu wil ver klaren dooT strenger politietoezicht (wat inderdaad niet te ontkennen valt), dan werpt dit een nog schriller licht over de toestanden in Finland en moet geconsta teerd worden, dat ondanks drooglegging en ondanks strengeT politietoezicht het drank misbruik minstens even erg is als vroeger. Het is dus begrijpelijk, dat er steeds lui der stemmen opgaan om nu eens met an dere middelen te probeeren aan dit on rustbarend verschijnsel een einde te maken. In Noorwegen is men al eerder tot hiet inzicht gekomen, dat de drooglegging een mislukking was; de nieuwe volksstem ming van ongeveer twee jaar geleden heeft de teleurstelling over de destijds onder zooveel enthousiasme aanvaarde gedeelte lijke drooglegging duidelijk gemanifesteerd en het verbod althans voor de steden doen opheffen. Het is nog te vroeg -om over de resultaten van de opheffing van het verbod te oordeelen, toeneming van het drankmisbruik heeft het zeker niet ten gevolge gehad, in de eerste weken na de opheffing is er in de steden mis schien wat extra gefuifd, maar het eind cijfer over 1927 (de opheffing van het verbod had in Mei van dat jaar plaats), is toch nog iets lager dan dat van 1926, toen het verbod nog ten volle gold, na melijk 13.0 tegen 13.1. Dat is nog een onrustbarend cijfer, dat op sterk drankmis bruik wijst, maar er is ten minste vooruitgang, in 1922 was het cijfer 16.6, in 1923 zelfs 18.1 en in 1924 en 1925 resp. 15.9 en 14.0. Voor het platteland geldt het brandewijnveibod nog steeds, met het gevolg, dat smokkelarij en clandesitne stokerij welig tieren en het gebruik van niet-verboden alcoholhoudende dranken des te grooter omvang aangenomen "heeft. Een veel gunstiger beeld bi-edt Zweden, dat met 4.7 voor 1927, na eenige schom meling in de tussohenliggende jaren, liet-. zelfde vrij lage cijfer heeft als in 1922. Dat Zweden zoo gunstig afsteekt bij Noor wegen kan hieruit verklaard worden, dat in laatstgenoemd land strenge1" politietoezicht zou bestaan en het 'Zweedsdhe cijfer dus geflatteerd zou zijn; in werkelijkheid is het politiewezen in Zweden meer ontwik keld dan in Noorwegen (om van Finland geheel te zwijgener is in Zweden meer geld in het land en de Zweden tobben van" ouds nu niet bepaald de reputatie meer afkeerig van alcohol te zijn dan de Noren. IBet stond nnomstootelijk vast, dat met het Zweedsche systeem, dat na tuurlijk ook niet feilloos is, resultaten be reikt zijn, waarop de Zweden trotsch kun nen zijn. Maar het allerbest komt toch Dtenamar- ken voor den dag, waar men het met de vrijheid aangedurfd heeft en van alle goed bedoelde doch onpiactische methoden van drankbestrijding niet weten wil. Het cijfer 2.5 is ongeveer 1/10 van dat van Fin land en in den loop der laatste zes jaren is het nooit honger dan 3.0 geweest. Met opnemfrig wordt geen instemming det Redactie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven. DE GROOTE STILTE. (Wapenstilstand. 11 Nov. 1918 11 Nov. 1928 L'. S. Als Zondag 11 Nov. a.s. het klokkenge- luid over de landen het 11e morgenuur verkondigt, is het voor de 10e maat, dat de wereld herinnerd wordt aan drie in drukwekkende gebeurtenis, die een ©inde maakte -aan den voUkenmoord van 1914 1918. Alle volken, die aan den wereld oorlog deelnamen, onderhonden sindsdien de welsprekende „twee minuten stilte'" waarin ailes stil staat, verkeer, industrie, en alle werkzaamheden even afgebroken worden, om alleen te denken aan het plechtige oogeublik. Dan gaat er een mach tige stroom van gedachten-concentratie over den wereldbol, die voornamelijk gewijd is aan de nagedachtenis der gevallenen. Tal loos velen begeven zich naar de graven hunner geliefden, om daar in stite te wee- nen over het verlies, dat nimmer geheeld werd. Talloos velen zullen zich ook nu na tien jaren, daarheen begeven em zich wellicht afvragen: Waarom? Waarom vie len zij in de kracht van hun leven? En wat is er nu geworden van de bescha ving en de wereld, voor wier behoud zij ten offer geleid werden? En zwaarder zal het beeld bij die gedachte ton drukken een offer, dat tevergeefs werd gebracht Zij, die de gebeurtenissen in de wereld gadeslaan, twijfelen meer ""en meer aan de resultaten van de verschrikkelijke les aan de menschlieid gegeven. Nog zijn er velen, die niet aan het eenige rmiddal gelooven, dat de wereld mo-et redden van volkomen vernietiging. Erger nog zijn zij, die door dictatuur den wereldvrede in ge vaar brengen, ongeacht vanwaar en doo' wien die dictatuur wordt gehandhaafd. Dit moge tijdelijk een hulpmiddel schijnen, maar het ontaardt in gewed en machtsmisbruik Die wereldoorlog heeft één ding zeer dui delijk bewezen, ni. dat, hoe sterker zich een land bewapent, hoe meer gevaar tot oplevert en hoe grooter de naijver en het wantrouwen worden. 8 NOVEMBER 1928. STAATSLEENINGEN. VK LK 6 Nederland 1922 108% 108% 5 Idem 1919 101% 100% 5 Ned.-Indiö 1915 101% 101% 7 Duitschland 105% 104% B ANK-INSTELLINGEN. Amsterdamsche Bank181% 186% Koloniale Bank 239 239 Ned. Handel-Mij171% 172 Rott. Bankvereen106 105% INDUSTR. ONDERNEM. A. v. d. Bergh's Fahr. A11000 105Vi 106% 288% 116% 76% 319% 286% 7 PO 195 245 63 195 161% Berkei's Patent 281Va Calvé Delft 116% Centrale Suiker75 Jurgens gew. 320 Ned. Ind. Gas-Mij. 236% Philips Gloeilampen780% Rotterd. Droogdok 198% Gelder's Papierfabr245 Wilton 64% Anaconda Copper181% Unit. St. Steel Corpor165 HANDELSONDERNEMINGEN. Borneo-Sum. H. Mij*161 Linda Teves Stokvis162% 165 PETROLEÜM-ONDERNEM1NGEN. Kon. Petroleum405% 404 Perlak180% 128 CULTUUR-ONDERNEMINGEN. Rubber. Amsterdam Rubber288% Deli Batavia 166 Kendeng Lemboe829% N. 1. R. Koffie C278 Vico131% Suiker. H.V. Amsterdam 663 Vorstenlanden 162 Tabak. Deli-Mij422 Oostkust184% Senembah 802% Thee. Rongga L. M SCHEEPVAART-ONDERNEMINGEN. Holl. Am. Lijn 88% 82% Idem Gem. E80% Stoomv.-Mij. „De Maas" 102% Kon. Paketvaart-Mij232% Kon. Ned. Stb.-Mij95 Rotterd. Lloyd184% Ned. Scheepy. Unfe205 DIVERSEN. De Bijenkorf Thomson's Haven Bedr. Maxwell 8%6 Peruvian Corp22% PREMIELEENINGEN. Amsterdam 1874 kL Amsterdam 1925 kl Witte Kruis 1888 102 237% 165% 820 275 131% 655% 165'/, 423 182'/,. 5U4 78%y 102% 284 93% 204 8%, 22»/, Daarom is de eerste stap noodig om dio lessen te aanvaarden, niet in theorie, want er is al tè lang gepraat, en te Véél, over wat goed zou en moest zijn, maar de daad is tot, waarop de wereld wacht en hoopt. De resultaten van den Volkenbond konden zooveel beter zijnde ontzaglijke moeilijkheden, waarmee deze instelling te worstelen heeft, zouden zoo veel verlicht kunnen worden, als tot groo ter, machtiger, moreelen steun kreeg van uit de volkeren zelve. Want de Volkenbond is de barometer der wereld, waarin het kwik rijst en daalt, hetwelk berust op de atmosfeer, die de volken scheppen, en waarvan de Volken bond de weerspiegeling geeft. Eerst moet de stem van het Christendom luide en zuiver weerklinken, n.l. niet meer en nóóit meer vóór den oorlog, en mèt hen, die den oorlog nog als een noodzakelijk kwaad beschouwen, maar tegen oorlog en oor- logsuitrustingen, opdat, wanneer de vol keren volkomen overtuigd zijn en gereed het offer te brengen voor vrede, zaj hun regeeringen noodzaken die mannen tezen- den, die den geest des vredes vóór alles beoogen en de oorlog als internationale misdaad door de rechtbank van het ont waakte geweten der volkeren veroordeeld wordt! Dan kan de Volkenhond zijn taak verrichten, zooals de instelling bedoeld, n.l. de ontwapening regelen, met in theo rie, maai" daadwerkelijf. Én nu rijst ten. slotte de vraag: Wat kunnen wij doen om den vrede t© hel pen bevorderen? Het is niet genoeg als wij alleen trachten in eigen krmg vrede te bewaren, al is dit de eerste plicht en het meest nabije. Velen gebruiken dit aid voorwendsel, en sommigen kunnen bij dat ideaal een zeer gemakkelijke taak tobben, vooral wanneer gelukkige omstandigheden en een zorgeloos bestaan dit zoo gemakke lijk en zonder zelfopoffering mogelijk ma ken. Deze tijd roept, ja eischt: Alles en allen! Uw gedachten en woorden en da den! En het is daarom, dat dit artikel ge schreven is, ni. uw aller medewerking te vragen, vooreerst in en mèt gedachten. De twee minuten stilte, de Groote Stilte, moet ook door andere volken meegedacht worden, opdat deze stilte een etmaal lang, ongestoord den aardbol zal omgolvea in één machtige gedachten-conctentratie. Eten bede, een wensch om den vrede te behou den. Moeders, denkt gij in die twee ma- nuten ook met liefde en medegevoel aan die moeders, die dat o-ogehbhk bij hun gel vallenen vertoeven, het zij in gedachten, of op de graven hun bloemen nederfeg- gen en weenen! Begin met deze goed© gewoonte em gij ziit meewerken met zoovelen, wier geloof en overtuiging hen doet strijden mot wooid en daad voor het ideaal: Wereld vrede door ontwapening! Denk er aan Zondagmorgen, 11 Novem ber, 11 uur des morgens en hel-p allen, mede! G. ODEBoekholt Faillissementen. Opgegeven door Van der Graaf en Ca (Afd. Handelsinformatie.) Opgeheven: F. Vermeulen, Rotterdam. J. C. M. Janse, Schiedam. M I I 1 1 I II 5408 14 "-'411 40 Aanbevelend, V"v,;71' ï'v.-rv prima uitvoering 98 cent. Prima Ciiroomleder 11.75. Spatlnppen254660 cent. ^.aUeen Gefder.sckeAa.de Z— Telefoon 4556 i«j" ROTTERDAM nabfj „Witte Huls", Haagscha Veer 6a, ROTTERDAM De echte vanaf 4900 bij ons verkrijgbaar. Absoluut afdoende werking. De „Sanltas"-artikelen zijn on schadelijk, -~ Hygièniscbe artike len en Gummi w aren. Bint Janstraat 6a, ROTTERDAM. 4075 15 5346 30 T 5ï •;-<i •?1 4$ uüm aJ&i

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 7