Baandag 12 November ISk-8 BUITENLAND. Een onwaardige Chatfïeld. *;i SI*8* Jaargang ne. .18960 r m tnterc. Tel. No. 68103 en 68617. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HO*K KORTE HAVEN). Tel. 68103 en 68617. Postrpkpninn No 5311 Dit nummer bestaat uit een blad en een Sportblad. EERSTE BLAD. De Fransche kabinetscrisis opgelost. Poincaré minister president zonder portefeuille. Het Japansche kroningsfeest. Na langdurige besprekingen is Poincaré er in geslaagd een nieuw ministerie te vor men. De linksradicalo ministers zijn er niet in opgenomen en heel optvalland is, dat Poincaré wel minister-president is, maax geen portefeuille lieert. Minister van finan cien is Cliéron geworden. In antwoord op een desbetreffende traag verklaarde Poincaré, dat liij in' het nieuwe ministerie niet de portefeuille van finan ciën had behouden), omdat hij in verband Inet de hers tel-kwestie vermoedelijk binnen kort naar Berlijn moet vertrekken. Op een vraag of hij in Verband met de scliuldenregeling ook naar Amerika dacht te gaan, bleef Poincaré het antwoord schul dig. i -Het feit, dat geen ridicaal-soaialisteni in het kabinet zitting hebben), is het gevolg van het besluit hunner Kamerfractie, Sar- raut, Lamoureux, Qu,euille en liesse, die door Poincaré voor opneming in aanmer king waren gebracht, geen vergunning tot het aanvaarden der aangeboden portefeuil les te verleenen. Hierdoor ontstond voor Poincaré een nieuwe situatie, waarmede liijl rekening hield bij zijn beraadslagingen met zijn voormalige collega's, voor zoover dezen zich bereid haddon verklaard, hem te steu nen. Het besluit der radicaal socialisten moot worden toegeschreven aan het optre den van den partijvoorzitter Dalaidiar, die verklaarde, dat noch de door Poincaré over wogen samenstelling van zijn nieuw kabi net, noch het program daarvan voldoening gaf aan de eischen der radicaal-socialisten. Ten slotte verklaarde Doladier: „Wijl moe- ton Poincaré eiken steun weigeren. Het be sluit van het congres te Anigers legt ons dien plicht op". Het standpunt Van Dala- dier werd door twee derden der aanwezige leden goedgekeurd. Op een vraag betreffende de steun van het parlement, antwoordde Poincaré: „Wij rekenen op den goeden wil van allen1, aan gezien wij niemand zullen aanvallen". De nieuwe keizer van Japan heeft Za terdag in tegenwoordigheid van alle leden van het keizerlijk huis, van het gehede diplomatieke corps en van tal van dig nitarissen den troon bestegen. Over de plechtigheid seint de correspondent van de Lokal Anzeiger de volgende bijzonder heden De feestelijkheden begonnen met een hulde aan Amotarasoe, de koningin van de zon, van wie de Japansche keizers beweren af te stamanen. Te Kioto heerschte sinds de vroegere ochtenduren een gewel dige drukte, da straten waren feostelijk versierd, 's Ochtends vroeg word eerst het zoogenaamde Kashikodo&oro gehouden. Bij deze ceremonie betuigt de nieuwe keizer zijn eerbied aan zijn voorvaderen; luj brengt een offer voor de heilige schrijn en deelt aldus aan de 123 overleden voor vaderen zijner dynastie mede, dat hij den troon bestijgt. De tweede ceremonie, die kort daarop volgt, was het zoogenaamde Sisjiden. De met alle eoreteekenen van zijn waardig heid bekleede keizer leest ©en boodschap aan zijn volk voor. Op hetzelfde «ogen blik wordt door de bevolking in bet ge- lieele njk driemaal Banzai (heil) geroepen. De troonsbestijging zelf geschiedde later, Nadat de gasten, leden van het hof en diplomaten, in hot keizerlijk paleis bijeen waren, namen de prominente persoonlijk- Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B. heden van het rijk plaats voor de voor deze ceremonie opgerichte troon. De weg naai' deze troon was versierd door reus achtige zijden banieren, die aan hooge mas- -tcn hingen. In het midden op den troon stond de met gouden symbolen versierde zwart gé'akte stoel en daarnaast een klei nere stoel voor de koningin. Stipt om 12.44, Japansche tijd, besteeg de keizer den troon. Hij droeg een man tel van. roodbruin bokraat, de keizerlijke attributen, spiegel, zwaard en juweelen ketting lagen naast hem. Terwijl de aan wezigen op de knieën vielen, verhief de keizer zich om de keizerlijke proclamatie- voor te lezen, waarna de miinister-presX- dent een adres van hulde voorlas en drie maal banzai riep. In de proclamatie wordt gezegd, dat na het overnemen van de keizerlijke sym bolen, de troonsbestijging een voldongen; feit is. De keizer vedkfaard, vervolgens, dat hij, getrouw aan de traditie, het-land als zijn eigen huishouden, het volk als zijn eigen kinderen zal beschermen. De opvoeding en het moreele peil van liet volk zullen worden verbeterd, de vriend schappelijke betrekkingen met alle staten zulen worden gehandhaafd. Naar mate van zijn kracht wil de vorst den vrede en de algemeene welvaart dienen. De keizer hoopte bierbij op den steun van het volk te kunnen rekenen. De geestdriftige kreten bij de troonsbestij ging van den keizer konden te Tokio doior middel van do radio duidelijk geboord worden. Yoor het keizerlijk slot, in de parken en straten waren enorme menscheni- rnassa's bijeen. De sirenen huilden en de klokken der tempels luidden om den nieu wen keizer te begroeten. Hoewel er zich in het geheel geen politie vertoonde, kwa men er nergens incidenten voor. Diversen. Canada-en don Volkenbond, In een rede die Mckenzie King, de eer- ste-minister, naar psanleiding van dien ticin den verjaardag van tien wapenstilstand voor de Canadoescho Unie tot bevordering van het doel van dien Volkenbond! beeft gehouden, stond hij stil bij d'en invloed dien Canada ook weer bij' de jongste Vol kenbondsvergadering te Genève ten gunste van den wereldvrede heeft geoefend. Hij maakte -oen toespeling op de bijzon dere positie van Canada te Gerieve, dat daar alleen de meeuing van Noord-Amerika vertegenwoordigt. Het voorbeeld van de onbeschermde Amerikaansch-Canndeesche grens, waar een eeuw lang geen. schot is gelost, was een les voor de te Genève vertegenwoordigde naties en leen bewijs van een merkwaar- digen toestand van vrede. Polen's onafhankelijkheid. Zaterdag is in tien Poolscbon Landdag ter herdenking van de onafliankelijkheidi van Polen een plechtige zitting gehouden, gedurende welke Ido voorzitter het woord voerde. Ook in tien Senaat werd) door den voorzitter de gebeurtenis van. tien jaar geleden herdacht. Des morgens hebben in de kerken van alle gezindten godsdienstoefeningen plaats gehad en begaven verschillende optochten Do gedenkpenning, die het Haagsche Comité 1929 heeft doen vervaardigen en die op 10 Januari a.s. aan II. M. de Koningin-Moeder in goud zal worden aangeboden. j M In de vier vakken door twee gekruiste balken gevormd zijn afgebeeld oen myrthekrans, een madelief, een aster en een edelweiss, do symbolen van liefde, eenvoud, trouw en adel. De penning is ontworpen door mej. G. J. W. Rueb en wordt geslagen bij Corn's Begeer te Utrecht. zich naar het graf van den Onbekenden Soldaat, naar den president der republiek en naar- maarschalk Pilsocdski. D'e Roemeensclre kabi netscrisis opgelost. De boerenleider Maniu is er in geslaagd een kabinet te vormen. Vijf van de kabinetsleden komen uit Zevenbergen, één uit Bessarabiê en één uit de Boekowina. De anderen zijn uit ouid- Roemenie. De leden van het nieuwe Roemeenscho kabinet zijn Zaterdagmiddag half vijf in het koninklijk paleis verschenen om voor den regentschapsraai iden grondwettelijken eed af te leggen. Voor het paleis en in de omliggende stralen stond een enorme me nigte, die met vaandels en muziek tie nieuwe regeering kwam begroeten Slechts mot de grootste moeite kontion de minis ters zich een weg banen door de menigte, die bloemen wierp en onafgebroken juich te. Onmiddellijk nadat de ministers den eed hadden afgelegd, werd de eerste ka- binetszitting gehouden Het staatsblad zal liet besluit tot ont- iJinding van het parlement publico© ren. De Kamerverkiezingen zullen op 12 December, de Senaatsverkiezingen op 15 December worden vastgesteld:. Het nieuwe parlement zal 22 December bijeenkomen. LAm Het gouden leest van de Koningin Moeder. Het Haagsche comité 1929 heeft ter herinnering aan het aanslaande gouden feest van II. M. de Koningin-Moeder, een gedenkpenning doen vervaardigen, naar het ontwerp van do Leeldhouweres mej. G. J. tW. Rueb. Op 10 Januari zal deze gedenkpenning in goud aan H, M. de Konirigin-ft 1 oeder worden aangeboden. Penningen in brons en in zilver zullen vóéplien verkocht worden, teneinde uit de opsgengst een bate te vinden voor een leéÉgave aan zieken op den gedenkdag. Het comité is ten slotte voornemens, als blijvende herinnering aan liet gouden feest op den avond van 10 Januari aan het gemeentebestuur ter plaatsing in een open baar gebouw een bronzen gedenkplaat met den levensgrooten beeldenaar van IL M. aan te broden. Tuberculosebestrijding. Den 27en September van. dit jaar was 11) Sir Stephen vertrok, na nog eomgoivoor- den van sympathie. Zijn voorname cliënt zat nog eenige minuten onbewegelijk in züjln stoel. Zijn gedachten waren verward. Hij was totaal niet in staat zich wat gebeurd was voor te stollen. Tenslobtc stond lrij op en ging naar de hall. Opmerkzame bedien den stonden onmiddellijk gereed om zijln wenschon te voorkomen. Een zijden hoed en een hooge grijze werden; hem ter keuze aangeboden; handschoenen cm een slok werden hem in do hand gedrukt. Hij ging de breede trap af, tussclien de statige zuilen vau het groote huis, naar de straat en deed zijn gewone rustige wandeling naar het park. Hier koos hijl een stoei op' een afgelegen plaats en zat te turen naai' de menigte. Er was iets symbolisch in de verbanning, welke hij zich vrijwillig had opgelegd, llij' was niet langer een' van hier. Hij was een, die er buiten stond, een toeschouwer hij' het prettige levensspel waarbij hij zoovele jaren do kaarlen had uitgedeeld, gecoupeerd en geschud en weer uitgedeeld. Hij1 zag zijn vrienden op een afstand voorbijgaan, zonder zo te gr oa ten, stelde zich hun verbazing Voor, wan neer zij het nieuwtje hoorden, de pijlnlijke belangstelling, het luchtige woord van sympathie en het snelle vergeten. Hij was een van de eersten van den adel in1 zijln land. Hij had zijn rol conventioneel ge speeld zonder zich door iets bijizon,üers te onderscheiden. Hij had) een beetje gespeeld geliefhebberd in philanthropic, en een ern stige maar niet over-ij'verige belangstelling getoond in de politiek. Hij had) weinig vrienden, bijna geen enkelen1 vijand. Hij had gaarne zichzelf beschouwd als te be- hooren tot de oude garde en had! starfdi- vastig pal gestaan tegen den stroom in dringers, tenzij eenig persoonlijk en on middellijk voordeel was to verkrijgen door do beschermende hand uit te steken. Itij zag dit alles zeer duidelijk dien morgen, en hij wist heel goed, dat hij zijn plaats zou kunnen opgeven, zonder dat hijl zelfs maar vier en twintig uur gemist zou wor den. Maar Monica! Hier zat hem de knoop. Zelfzuchtig mocht lrij zijn in merg en been, wat hemzelf betrof zelfs met betrekking tot zijn vrouw en Eustatius wanneer er sprake was van Monica, was luj een ander mensch. Hot was niet alleen, da.t hij trotsch op haar was; er was daarbij iets anders iets minder persoonlijks iets van wezenlijke genegenheid. Do eerste groote pijn welke dit eigenaardige nieuws hem had veroorzaakt was, toen hij tiad gedacht aan zijn dochter, haar had zien terugtreden uit het leven, dat thans c*m haar heen scheen te draaien; zich had voorgesteld hoe anderen haar plaats Inna men, hoe haar bewonderaars verdwenen, haar naam in de bladen niet meer werd vermeld, haar beeld niet meer werd opge nomen in de geïllustreerde pers. Wat ter wereld zou vtin een meisje als Monica zonder geld worden? Hij peinsde zoo lang over haar, dat hij' eerst tegen het einde van den morgen aan zichzelf begon te denken. Op dat oogenblik werd hij1 zich den toe stand bewust. Hij werd ouder, terwijl hij het 25 jaar geledon, dat het Nederland- sclie centrale comité tot bestrijding van de tuberculose, waaruit later de Neder- landsche centrale vcreeniging tot bestrijs- ding van de tuberculose is ontstaan, weid opgericht. Allerlei omstandigheden, o. a. het inter nationale tuberculosecongres te Rome, dat juist in die dogen gehouden werd, heb ben verhinderd, dat de herdenking van dit feit op den eigenlijken stichtingsdag plaats had. De herdenking zal nu op 21 Novem ber zijn; het bestuur der vereeniging heeft tegen dien dag een nationaal congres uit geschreven, waarop bekende mannen op liet gebied der tuberculosebestrijding zullen spreken over het verleden, bet heden en de toekomst der beweging, die zich zoo spoedig over het geboete land heeft vei- spreid en zoo algemeen burgerrecht bij ons volle heeft ge&egen. De vereeniging heeft bij deze gelegen heid een gedenkboek uitgegeven. De regeering zal de deelnemers aan het congres een receptie op het departement van arbeid, handel en nijverheid aan bieden. De Koningin-Moeder, die van het begiin af bescherm va-ouwe van de vereeniging is geweest, zal van haar belangstelling doen Blijken, door de openmg van hel congres in den Koninklijken Schouwburg bij te wonen. 's Avonds vereenigt men zich aan een gemecnschappehjken maaltijd in den IHiaag- schen Dierentuin. Dan zal de nieuwe pro pagandafilm van de vereeniging worden vertoond. Oud-minister dr. J. Th. do Visser. Tot degenen, die bijl de volgende Twee de Kamerverkiezing niet op de eandidaten- hjst zullen voorkomen, behoort ook oud. minister J. Th. de Visser, do voorzitter van do Chr. llist. Kamerfractie. Aan een vertegenwoordiger van het Vad. heeft dr. de Visser verklaard: Miijn besluit is onherroepelijk. Ik neem afscheid van het politieke leven. Ik ga heen als Kamerlid en ik ga heen als hoofd redacteur van de Nederlander. Ik heb er twee redenen voor. In do eerste plaats: mijn boeken. Ik ga weer lezen. Ik ga mijn lievelingsvakken studeeren, theologie en historie. Tegenwoordig moet ik vrijwel alles laten liggen ter wille van de parlementaire stukken. Daarom ga ik weg. Zoo juist heeft een uitgever mij gevraagd om oen biografie in Da Cosla te schrijven Wj een nieuwe uitgaaf van zijh gedichten! En zoo is er meer. daar zat en over de toekomst peinsde. Alles wel beschouwd was het wel aardig geweest, hertog to zijn, de eigenaar van deze prachtige huizen, aau liet hoofd van tafel te zitten in do eetzaal van Chatfïeld Castle, de hulde van zijin pachters en den kleinen landadel te ontvangen, zijln plaats in te nemen op het jachtterrein, in het lioogerhuis en zelfs in de anti-chambre der paleizen. Na vijftien jaren vormden die dingen een deel van zijn bestaan Ver der te leven, onttroond, beroofd van hol gewicht ervan, al den tijd gedrukt door den last van een onvoldoend inkomen het idee alleen reeds was een nachtmerrie Er waren dingen van weelde, welke hem een tweede natuur waren geworden, ver plichtingen, welker niet nakoming can ver nedering zou beteekenen. Hij huiverde, toen de gedachten weer vasten vorm aannamen in zijn hersenen. Het was een nieuwe bron van ellende deze iets ongehoords in do ervaringen der menschheid al deze jaren te hebben gehoord tot de uitverkorenen en nu terug te vallen in de lagere rangen. Wat kon lrij in het gunstigste geval hopen. Een paar duizend 'sjaars, een woonplaats te Kensington, drie of vier bedienden, mis. schien een goedkoopcr bottelier, koud scha- penvleesch voor lunch, schotels bereid door een tweederangs keukenmeid voor diner. Hij herinnerde zich hoe hij' verscheide ne keeron onverschillig had gebladerd in de werken van verschillende filosofen -en op ruwe Wijze rafelde hij! zijn leven uit el kaar en beschouwde het Hij kwam tot een zelfde conclusie, van welke zijde hij' het bekeek. Er was geen leidende gedachte ge weest, behalve die eene; den) dagelijkscben maalstroom van genoegens te volgen. Boe ken hadden hem nooit aangetrokken, van kunst of wetenschap! wist hij nielsi. Wed rennen en jacht ja, maar onder de weelderigste omstandigheden. Een fladderen naar kaarten of roulette en bovendien nu en dan. een souper a la Bohème, een kost- baai' vermaak, waarover nooit gesproken mocht Worden. Was er iets, dat luj kon meenemen naar Kusingkou?" Hel ant woord lag Voor de hand. Op negen en vijftig jarigen leeftijd was het niet mogelijk zich een nieuwe wereld te scheppen en deze te vullen met nieuwe genoegens. Hij gaf het tenslotte op na te denken en keerde lang zaam huiswaarts, zich een ouder geworden man voelende, na dit uur in het park, al leen met zij'ii gedachten. Hot kwam hem voor, dat iedereen de verandering moest opmerken. Een bisschop, die hij bij zijn deur ontmoette, leverde hem nieuwe stof tot nadenken. „Ik hoop, beste vriend", zeide deze hoog- waaxdigheidsbekleeder, „dat wij u vanmid dag in het Hoogorhuis zullen zien. Lord Mauntavon's wetsontwerp voor een betere verdeeling der jaarwedden van de geeste lijken in de verschillende divisies verdient een volle aandacht". „Ik zal zeker komen", beloofde lord Ilenry ernstig. Hij ging verder met een! bitteren glimlach. Welke -straf stond erop, vroeg hij zich af, op zeker wel hondervjftig keer in het. Hoo- gerhuis te hebben gestemd, zonder lid te zijn van dat verbeven lichaam? Een boete, waarschijnlijk. Er waren, zoovele onherroe- pen statuten van vroeger dagen dat mis schien (gevangenisstraf kon volgen. Hij liep aan tegen een beroemd rechter van Shan- liopc Gate en verwaardigde zich hem aan te houden. „James," vroeg hij, „weet ge wat de straf is op stemmen in het Hoogerhuis, wanneer men njet lid' is?" Ik heb nog een reden. Mijn leeftijd, liet ls niet goed, als de ouderen) te lang blijven. Ik wil den jongeren elementen niet In den weg loopen. Straks worden vermoedelijk do Geer en Slotcmaker toch ook weer can- didaat. Neen, ik maak plaats. Om mijn stu die en om mijn leeftijd en anders ner gens om, want moeilijkheden in mijn partij zijn er gelukkig niet. Verzoek Tan gopensionneerden. De besturen van den Nederl. Bond van gepensionneeiden en van den Bond van gepensionneerden bij' de Nederlandsclio Spoorwegen, hebben een adres aan don voorzitter van den ministerraad gericht waarin zij verzoeken: le. Een wetsvoorstel hij do Staten-Ge- neraal in te dienen, i waarbij1 de wetten) van 29 Mei 1920, Stbl. no. 283, en van 23 Juli 1925, Stbl. no. 294, in dier voege wor den gewijzigd, dat de pensioenen van de in die wetten bedoelde oud-ambtenaren en -be ambten van Rijk, provinciën, gemeenten', waterschappen en spoorwegen worden ge lijk gesteld met die, welke naar de thans geldende salarissen worden toegekend krachtens de Pensioenwet voor do Spoor wegambtenaren 1925; 2ej 1! ©bevorderen, dat Idezo gelijkstelling ook verplicht worde gesteki voor de Pro vinciën, gemeenten en verdere publiekrech telijke lichamen. Buitengewoon congres der R.K. Volkspartij. Te Utrecht had gisteren een buitenge woon congres plaats der R'.-K. Volkspartij. De hoer W, C. Setteur uit Utrecht her innerde in zijn openingswoord aaln den] dag, dat voor 10 jaar terug de wapenstil stand werd gesloten on stelde twee minuten stilte voor om de slachtoffers van dien) oorlog te herdenken. Het door het partijbestuur voorgestelde verkiezingsprogramma werd aan do orde gesteld en goedgekeurd'. Er werd' beslo ten als inleiding aan het verkiezingspro gram te laten voorafgaan, don wensch van, het herstel van het parlementair stelsel door samenwerking van die parlementaire groepen, welke een democratische moer den he id1 kunnen vormen, met inachtneming van de op het programma genoemde prin cipieel katholieke desiderata. Het Tweede Kamerlid P. M. Arts, hield' vervolgens teen politieke rede, waarin hij wees op de matheid, die over de geheel e linie op politiek gebied heerscht. „Iets in de Power HUI met een hak mes," was het luchthartige antwoord. Lord IJenry ging glimlachend verder. Toen liij zijn woniag binnentrad, zag luj, dat een paar paarden werden weggebracht cn liij hoorde, behalve Monica's stem, die van een man in haar boudoir. Hij ging de bibliotheek binnen, sloot de deur, en nam de telefoon een instrument, dat hij hevig verachtte en zelden gebruikte. Binnen den vejschuldigden tijd bereikte hiji sir Stephen Dobolle. „U spreekt met Chatfïeld, sir Stephen." „Ik hoor het." „Ik heb in verband met het bericht waarmee ge mij vanmorgen verraste, goed begrepen, dat niets behoeft te worden veranderd in de eerste twee of drie maan den." „Vóór twee maanden ten minste niet, waarschijnlijk worden het er drie, moge lijk vier." „Weet niemand anders het?" „Geen sterveling." „Dan stel ik voor," vervolgde lord Henry, „mijn gezin onkundig te laten voor, laat ons zeggen, zes weken." Er was oen korte aarzeling. „Indien u het verstandig acht," luidde de weifelende instemming. „Ik zie niet in, dat het eenig verschil maakt," verklaarde lord Henry. „Ze kun nen evengoed nog zes weken gelukkig zijn. U hebt er niets tegen?" „Zeker niet." Lord Henry hing de telefoon op en ging lunchen. Zijn gasten konden constateeren, dat hij ia een zeer vroolijke en prettige stemming was. (Wordt vervolgd). -v*** s^" k-? 5 At 1*1"*&%S!p3$P*t 3» ^ts DoÏ6 courant verschijnt dagelijks, met uit sondering van Zou- en Feestdagen. Pi 53 per kwartaal f 2.—; franco per post t 2 50. Prys perxreek: 15 cents. Afzon derlijke nummers 4 cents. Abonnementen worden dagelqka aangenomen Advertentien voor het eer6Èvolgend num mer moeten vóór ell uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór D uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. COURANT Prji der Ad vei tenten van 15 regelt t 1.0*. edeie regel meer f L 50; in het ZaUrdagiiuiïinteil-*-5 regels t l.BÜ, iedere regel meer fO. Keelamea 10.70 pei regel. Incassokosten 5 ets.; postkwltanties 15 ets. 1 ar,eten van adveitentien bij nbonoemem rijn aan het Buieau verknjgbn. i Dagelijks woi den tegen vooruitbetaling Kleine Adveitentien op4enomen a 050 t/m 35 woptden, f O 70 t/m 25 woorden. Elk uooid mier 5 cent tot een max mum van 50 i oorden

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1