.t'T: f bf3 VM8m BCOïENLAm De BrazÜIaansehe gezant. Be Braziliaansche gezant te 's-Graven- hage, de heer Louis Guimaraes, woïdt eer lang overgeplaatst naar Madrid. Nation. Technisch Scheepvaartkundig Museum, Een rijkssubsidie van 7500 gulden is uit getrokken, als steun voor het Nationaal Technisch. Scheepvaartkundig Museum te Rotterdam, mits de gemeente R otterdam' en de provincie Zuid-Holland op zich ne men,. den verder noodigen steun f 22.504 te verleenen. - ;'Vt Oost-IndiS. Vo orzitter-, van den Volksraad. Batavia, 26 November. De voorzitter van den Volksraad, mr. Neytzell de Wilde, heeft den VolksraaJd als- zijn voornemen meegedeeld, in Januari' a.s. ontslag aan NEYTZELL DE WILDE.. te vragen, met ingang vain Mei. 'Ofschoon dit voornemen nog niet definitief is; meen de hij er den Volksraad mededeeling van te moeten doen, opdat het college in de gelegenheid gesteld zij-,alvorens uiteen te gaan, eventueel' een aanbeveling voor zijn opvolger op te, maken. iUs even tueele candi'daten weiden go noemd. prof. Cowan, de heer Meyer Ran- neft, oud-lid, van den Volksraad,én mr. Meyroos,'' burgemeester van Batavia. Mr. A. S, Oppenlieim. Batavia, 26 November.' -Prof. mr. A. S. Oppenh'edm, hoofilveadegenwoordiger van de Bataafsche Petroleum Jtij: en Lid' van den Volksraad, legt zijn beidé; functies neer en. vertrekt, op. 15 December. a.s.. per P. C. Hooft naar Nederland. Van dien datum af treedt de huidige secretaris, mr. Zand heuvel, als 1 voofdvertegenwoord'iger op. Een opzichter aan gevallen. Padang, 26 November. Vanmorgen is de opzichter Van Alphen, van de nieuwe ge vangenis, door Maleische gestraften aan gevallen en met een beitel licht gewond in de Mnkerajdé. Hij werd .naar liet hos pitaal overgebracht. De aanleiding tot dén aanval was. een standje. Actie voor Zondagsrust. Na gepleegd overleg door. de NeÜerl. Vereenigipg tot bevordering van Zondags rust met verschillende landelijke organisa ties, is op 24 dezer opgericht een cen traal comité ter bevordering van, Zondags rust. Dit comité beoogt „bevordering van de samenwerking van de aangesloten ver- eenigingjen in den strijd voor het genot van den vrijen Zondag voor allen, werkzaam, in ambt, beroep of bedrijf". Tot dit comité zijn de volgende orga nisaties toegetreden: Christelijk Nationaal Vakverbond, Dhr. Nationale Werkmans bond; Ned1. Chi. Rtorkliedenverbcmd Rai- trimonium, Roomsch-Katholieke Midden- standsvereeniging, Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, de Kon. Ned. Mid denstandsbond, Vereeniging vain den Chr. handeldrijvend'en én industrieelen midden, stand in Nederland, Comité voor Zondags rust. van de Onr. organisaties; in publie- ken en semi-publieken dienst in Neder land en de Nederl. Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust. Van vier vereenigingen wondt nog ee'n definitieve toezegging verwacht. Voorloiopig treedt als voorzitter opjlir. mr. G. O. von Weiier en' als secretaris) de heer Th. EL van Oost Sr., Den' Haag. B.-K. Werkliedenverbond. De algemeene vergadering van het R.-K. Werkliedenverbond, zal op 12 en 13 De cember té Utrecht worden gehouden. Daar in komt o.m. aan de orde de oprichting van een R.-K. arbeidersbank. Luchtvaartdienst. In een nota van wijziging m>et betrek king tot de begrootdng van waterstaat wor den met het oog op de uitvoering van dé luchtvaartwet, waarvan de inwérkingtie- king thans binnenkort is te verwachten, gelden uitgetrokken voor eenluchtvaart dienst. Deze dienst zal worden belast met het algemeen toezicht op de veil-ighiedd van het luchtverkeer, met de uitvoering van werkzaamheden 'in het belang van dé veiligheid en de regelmaat van het luchtverkeer, alsmede met administratieve werkzaamheden van bet departement van waterstaat metbetrekking tolt de lucht vaart. Aan het hoofd van' dén dienst komt te staan een hoofdambtenaar met den titel van directeur van den .luchtvaart dienst. De jaarwedde van den directeur zal worden bepaald op f 5500—6500. Geen losse basaltslag. De Bond van bedrijfsautohoraders in Ne derland heeft zich met een request tot Gedeputeerde Staten van Overijssel ge wend met het verzoek, last te geven, dat in den. vervolge bij ide herstelling valri pro vinciale wegen geen losse basaltslag op de wegen uitgespreid, blijft. Ruilverkaveling. Onder voorzitterschap van don heer B. W. Okma, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, heeft, op 24 dezér, de stem ming plaats gehad in ziake do. ruilverkave ling van de Merriemaden onder Wolvega, ter grootte van ruim 67 H.A. Niettegen staande de zeer,k'ooge kosten, welke déze ruilverkaveling medebrengt, werd met al- gemeene stemmen tot ruilverkaveling be sloten. De zondtjjden van do V.A.R.A. hïlet bestuur der V.'A.R.A.. beeft den v ,1- genden brief aap dein (directeur-géneraal der Posterijen en Telegrafie verzonden paar aanleiding, van idiems telegram aaln het V.A.R.A.-bestuui in verhand met een door diens voorzitter gehouden radiorede op Zondag 11 November j.l., waarbij scherpe critiek werd geoefend op onbillijkheid! der verdeel ing van de zendtijden tusschén] V.A.RJl. en A.V.R.O. Ter bevestiging van liet onderhoud! op 20 November j.l. tusschén' u en onzen voorzitter, naar aanleiding van nw tele gram- d.d. 12 November 1928 aan het V.A.R.A.-bestuur, deelen wij u; mede, dat dit telegrafisch verzoek om opheldering) betreffende des. voorzitters redé op Zondag 11 November j.l. en verklaring aangaande onze houding in.het vervolg, ons hooge- lijk heeft verbaasd en ontstemd'.. Imimlers, reeds iu Februari j.l. deelden wijl Z.E. den minister van waterstaat mede, naar aan leiding van analoge aamchrijviingéu van meerdere omroeporganisaties, dat wij' ons ■niet kunnen vereénigen met een onbeperkt verbod tot behandeling voor ilé microfoon van. radio-aangelegenheden, welke ook op grond van de overweging, 'dat een dérgp- lijk verbod uitsluitend begrensd! behoort te worden door dé wettelijke beperkingen, n.l. de veiligheid van dleln staat, dé open bare orde en de goede zeden. Eenigertoi censuur,. welke ook, in strijd met deze oensuur, achten wij onwettig en derhalve ongeoorloofd. Ten overvloede mo gen wij u verwijzen naar blz. 1468 en 1478 der Idiandelingen dier Staten-Géneraal-zitting van 24 Februari 1928 (aniendement-Suring cs.). Met groote voldoening mochten wij' vernemen, dat u zich in principe met dit standpunt hebt kunnein vereenigen. Overigens zijin wij het met u eens, dat de tijd, welke beschikbaar is voor uitzen ding, beter kan worden gebruikt voor iets anders dan voor critiek op die wanver houdingen der zendtijden.. Voor zoover de belangen der V.A.R.A. zich daartegen niet verzetten, zullen wij gaarne hiermee reke ning honden in het vervolg. Dit inaemt echter niet weg, dat het gesprokene op 11 November j.l. alleszins verklaarbaar fnoct worden geacht in verband met do omstandigheid, dat, zoolang dé zenduren nog steeds niet ingevolge de Radïowet naar billijkheid zijin verdeeld, ten koste der V.A.R.A., wij noodgedwongen ver plicht zullen zijin hare bedreigde belangen met alle daartoe dienstige, wettige middé- len te verdedigen. STADSMEÜWS. Uit den Gemeenteraad. De eerste ronde achter den rug. Nog meer onbewoanibaarverMarin'gen in 't verschiet. Belastingverlaging en' de strijd om de „100 rooie rug gen". Het anuexatievraagstuk. Een principieel debat. Een gewaar deerd gebruik. iWe zijn gisteren te optimistisch! geweest in onze voorspellingen, dat een deel van de vergadering van Jtoden- (AV.o en sd ag). avond nog wel 'in beslag zou worden ge nomen door de replieken, want we moeten nog met de replieken beginnen en het laat zich niet aanzien, diat we daar La één ruk doorheen zuilen komen. Z,oodiat: we waarscbijnldjijk eerst! in den loop van de zitting van morgenavond met do behandeling van de posten kunnen' be ginnen. Verscheidene leden hebben mee gedeeld, dat ze dan nog iets op hét hart hebben en er zijn moties aangekondigd, zoodat er vermoedelijk nog wel een Go begrootingszitling hij zal komen. Dé heer mr. Van Vélzen bleek Dihsdiag- avond n'og niet te zijn uitgesproken, maar uit niets bleek, dat hij toen zijn réde af brak. Daardoor zijn we ook te voorbarig geweest, toen we opmerkten, dat de wet houder van den .Woningdionst over de on- bewoonbaarverklaringen met geen woord' had gerept. In zijn voortgezette rede van gistermiddag heeft hij, zélfs den heer Collé uitvoerig beantwoord en daarbij aangekon digd, dat binnen afzienbaren tijd den raad een voorstel zal ""bereiken om nog een aantal slechte woningen van de woning markt te doen verdwijnen. Tegen hét bon wen van goedfcoope woningen door dé gemeente heeft de wethouder ernstige be zwaren. ''"t-f.V- De diensten, dié onder hét beheer van den hoer ir. C. Houtman staan, hebben zich bij deze begrootingsdebatten iu een bizondere belangstelling mogen verheugen en de wethouder bracht'den rand dan ook dank voor dat bewijs van belangstelling I De heer Houtman deed eenjge toezeggingen in verband met geuite weriischén, die men in liet verslag zal terug vinden, maar waarschuwde er in het algemeen voor om te veel te verlangen, waardoor de gemeentefinónciën, die niet zonder moeite in orde zijn gebracht, weer in een min of meer depl'orabélen toestand zouden ge raken. Er staan heel wat grootte werken op het program voor de naaste toekomst-: de uitbreiding van dé iWiilhétmranahaven, het opspuiten van den driehoek Rotter damschen dijk, Groenedrjk en Gustostraat de verhreéding van den Rotterdamschen dijk, enz. Met kracht heeft de héér Houtman ge pleit voor de versterking van de extra reserve voor hét Grondbedrijf met f 100.000. Hij deed daarbij een meer positieve toe zegging aan de beide wethouders, die voor hem 'het woord voerden, in zake -eern te verwachten belastingverlaging, ook zonder dat die- ton, die hij zoo krachtig ver dedigde, wordt opgesoupeerd. Een abso lute toezegging, dat het verm eirigvuldigings- djfer in Mei zal- worden verlaagd, werd echter niet gedaan. De heer Houtman is daarvoor trouwens een te voorzichtig be windsman. Of hij zijn „100 rooie ruggen" heeft „gered", zouden we nog niet durven beweren. Dat zal eerst hedenavond blij ken, als de raadsleden, 'die ze in den gewonen dienst wilden brengen, aan liét woord zijn geweest. Dan moet blijken; of- de hoeren Hoogeridam, Scheurkogel en Van Dorp nog op hetzelfde standpunt staan als in eerste instantie. 'ri'-:;. ||IM ff Toen de zijgevel van de nieuwe distilleer derij van de firma Van der Valk en Co. aan het (Hloofd alhier ondermijnd was door het water, stortte een gedeelte van het groote pand in. IJzeren binten werdén als een riet gebogen en de zoldering zaktè links weg, terwijl zij rechts bleef vastzitten. (Hierboven ziet man de ruïne. De Oosterkade te Rotterdam bij! hoog water. Een vrachtauto baant zich een weg door „de zee". S<MGnnM(2«l!»ilj «uWoenstó 281#v. 1928 &&jÊt Als de wind giert door de straten, dan vluchten de menschen liefst zoo gauw mogelijk in hun huis, dat een veilige schuilplaats biedt. Helaas, zijn de menschen in hun „huis" op de woeste zee aan de natuurelementen overgeleverd. De jongsteWesterstorm heeft weer slachtoffers geëischt. Het Duitsche s.s. „Heinrich Podeus",. dat op- weg was van Londen naar Rotterdam, werd als een „notedop" opgenomen en op de kust teZandvoert geworpen. Het St. Catharinegilde te Valkehswaard bestaat 300 jaar. Oe heer H. van Ham i3 tegelijkertijd 25 jaren gilde- kapitein. De jubilaris als vertegenwoordiger van zijn feestvierende manschappen. DE REIS VAN PRINS LEOPOLD EN. PRINSES ASTRID NAAR NED, INDIE. Met het s.s. „Insulinde" van den Rotterdamschen Lloyd zijn prinses Astrid en prins Leopold voor hun- reis naar Indlë vertrokken. Een foto van de zitkamer die het vorstelijk paar aan boord betrokken heeft

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5