Opening dr. J. de Visserschool. Stall en Landschap Zuid-Holland, dat zich ten doel stelt de bevordering van de schoonheid en de instandhouding, ind en Üit volgens hedendaagschc begrippen ge- wenscht is, van het aesthetisch, arohaeo- logisch cn historisch waardevolle derZuid- Hollanüsche gemeenten in den meest uit- gebreiden zin en tracht dit doel om. te bereiken door: a, de benoeming van een provinciale schoonheidscommissie en de stichting en instandhouding 'an een aan die commissie toegevoegd bureau, waarbij belanghebbenden (gemeente-besturen, par ticulieren, vereenigingen, enz. im Zuid- Holland) advies kunnen inwinnen omtrent bouw- en verbouwingsplannenb. het be vorderen van de opneming van welstands bepalingen in Üe bouwverordeningen der Zuid-iKollandsche gemeenten en van de totstandkoming van gemeentelijke menu- ment en verordeningen en gemeentelijke uit breidingsplannen; c. het tegengaan van hinderlijke reclames en schending van na tuur- en landschapssehoon. Het bestuur bestaat uit 'de volgende hee- ren: mr. K. P. van der Mandele, A. J. M Gouidriaan, O. H. van der Leeuw, W. van Boven, W. H. Gispen, A. van Stolk, J. R. Mees, mr. J. "VVL W. van der Hoeven, voorts uit de dieeren U. J. Mijs, aangewezen door de Provinciale Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Zuid-Holland; P. de Bruin, van bier, aangewezen door de Vereeniging van Nederlandsehe Gemeen ten, aJaeeling Zuid-Holland; dr. E. X Has- linghuis, aangewezen door de Provinciale Zn hl-Hol landsch e Archeologische Commis sie; J. van Hoey Smith, aangewezen door de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in. Nederland; ir. W. G. Witte- veen, aangewezen 'door het Instituut van Volkshuisvesting en SteJebouw; H. vaii Uer Kloot Meyburg, aangewezen door den Bond van Nederlandsehe Architecten; ir. P. Verhagen, aangewezen door den Bond Heemschut; en dr. E. Wicrsum, aangewe zen door de Zuid-Holland sch e Vereeniging tot Bevordering van Kunstnijverheid. iHet secretariaat van het instituut is ge vestigd aan de Gedempte Bierhaven no. S te Rotterdam.' Wlnfcelslultine. Te Den Haag is Zondag een, congres gehouden door den Algemeen en. Nederland- schen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden ter bespreking van de winkelslui tingswet en de arbeidswet voor winkels, welke onderwerpen werden ingeleid resp. door de hoeren H. Schutjes, lid run h'et hoofdbestuur en de heer W. Brouwer Jr., bondssecretaris. De vo'gende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: ,,Het congres, enz., gelet op de verwach- tingen bij de belanghebbende werknemers gewekt door de invoering van de Arbeids wet 1919 en de toezegging, gedaan in de Troonrede 1920 ten aanzien van de win kelsluitingswet; constateert met groote vol doening, dat de minister van arbeid, han del en nijverheid thans een wetsontwerp winkelsluitingswet ten openbare behande ling in de Staten-Generaal heeft ingediend; constateert daarnaast met leedwezen, dat de afkondiging van deze wet niet vóór 1 Januari' 1929 kan worden tegemoet ge zien; betreurt, dat de minister van arbeid handel en nijverheid in zijn memorie van toelichting gelijktijdige invoering van het werktijdenbesluit voor winkels en van de winkelsluitingswet ten zeerste gewensclit, zooal niet noodzakelijk heeft geacht; ge hoord de besprekingen betreffende den huldigen stand van den arbeidsduur in het winkelbedrijf; dringt er met de meeste klem bij den minister van arbeid, handel en nijverheid op aan, ter bescherming van den arbeidstijd der winkelbedienden, het werktijdenbesluit voor de winkels, los van de eventueel® invoering van de Winkel sluitingswet per 1 Januari 1929 af te kondigen." Een deputatie heeft het petitionnement voor wettelijke winkelsluiting aan den mi nister van arbeid, handel en nijverheid aangeboden. Het petitionnement is in 36 gemeenten gehouden en is van 13.225 hand- teeheningen voorzien, d. i, 34 pet. van het totale aantal winkelbedienden in Ne derland. De voorzitter van het congres, de heer G. J. A. Smit Jr., tevens bondsvoorzitter, deelde mede, dat de volgende stappen van den bond zullen zijn: loons verhoogt ng en verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Aan den Boven-Digoel. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Cramer betreffende den toestand aan den Boven-Digod, bet interneeringsoord van In dische communisten, beeft de minister van koloniën uitvoerig geantwoord. De malaria- ontploffing", die in Juni baar hoogte punt bereikte, is in Juli plotseling afge-' nomen. De hygiënische verhoudingen aan den Boven-Bigoel maken het geenszins noodzakelijk naar een andere plaats van vestiging van de kolonie om te zien. In de omgeving van Tannh Merah, het verbanningsoord, ligt naar schatting 10.000 H.A. bruikbare grond. Bovendien zijn ver moedelijk de oeverlanden geschikt voor rijstbouw. Met de ontginning van den bodem is reeds een aanvang gemaakt. Onderscheiding. Bij Kon. besluit vain 30 Nov. is P. M. Geubïy&ls, to Duiven1, benoemd tot ridder in de Orde van. Oranje-Nassau. W. Frijjiing f. Te 's-Graveahage Is gisteren, 56 jaar oud, overleden de heer W. Frijüng, oufd-vioe- presidant van den raaid van Ned'.-Indië, officier in die orde van den Nederland sehen Leeuw, ridder in de Militaire Wil lemsorde 4e klasse en ridder in de orde van Oralnje-Nassa. In verschillende bestuursfuncties beeft de heer Frijling tijdens ziija 32-jarig ver blijf in Indië belangrijke diensten aan den lande bewezen- In November 1924 keerde de thans over ledene naar Nederland terug. F. J.TTlTwferdels. Naar gemeld wordt is in den toestand van den heer F. J. A. M. Wierdels een aanmerkelijke verbetering ingetreden. IHfet voortgaande herstel is, aldus het blad, vain dien aard, dut wij geen verdere berichten meer over den gezondheidstoestand zullen publiceeren. ko&t, Aealc&Aeiah ^AI>SSnt?^UW9L Verhuring. Bij onderhandse!)e inschrijving is door Burgemeester en Wethouders de huur van de boerderij' ..S'tderinirhoek" toegewezen aan G. F. van Beukering te Sehiebroek, voor f1705 per jaar. Kaïmrle-tentoor stelling. Boor het gemeentebestuur is voor de op 15 en 16 December as. te houden ten toonstelling door de Eerste SchiedaimsUhe Kan ari ekw eek ers Vereen iging „Ons Ge noegen", een zilveren medaille beschikbaar gesteld. Theosofische lezing. Donderdagavond! houdt mevr. W. Al L. Roe-Vrijman, op uitnoodisinlg van do The osofische Vereeniging Centrum1 Schiedam, in het kerkgebouw van don Ned. Erot. Bond, een openbare voordracht, over het onderwerp: De nieuwe tempel der mensfcb- heid. St. Nlcolaasfeest. De Schied. Mondh. Ver. „Vriendenkring", organiseerde Zondag een' St. Nicolaasfeest voor do kinderen Van leden en donateurs. Oneereer 120 kinderen, de meeste Verge zeld va., hun ouders, waren! aanwezig De leiding berustte 'bij den Voorzitter van Vriendenkring", den heer Th. Zwanenburg. Oom Cor vertoonde de popnenkast en,' ver richtte goocheltoeren. Ook Tinus kwaml op de plaiiken. 1 Midden ïn de feestvreugde verscheen, St. Nicolaas, vergezeld door twee knechten, die een zwaren mand en' een kist drive. ""Ui, die geschenken Voor do kinderen ble ien te bevatten. Kinderen zoowel als ouderen hebben van dit goedgeslaagde fecs'je genoten. Niet boenen hij vriezend weer. Er wordt aan herinnerd, dat bij vrie zend weer het verboden is de stoep met water te reinigen. Wie mist een hond Door de politie is een hond opgevan gen, hoog pl.m. 40 c.M. met grauw dek en gele poten. Het dier kan door den eige naar bij de Gemeente Reiniging aan den Buitenhavenweg worden afgehaald. Indien dit niet binnen 3 maal 24 uur geschiedt, wordt hijt dier afgemaakt. Paard op hol. Gistermiddag half één is op de Koe markt een paard op hol 'geslagen, dat gespannen was voor een wagen en be stuurd werd door G. L. uit de Pendxecht- schestraat. 't Paard rende de Broersvest op en liep met zijn kop tegen een! lantaarn paal, waardoor het viel. De koetsier tui- m-éVle van den bok, maar kreeg geen1 let sel. Het lemoen van den wagen werd vernield. Aanrijding. Gistermorgen 9 uur beeft op den hoek van de Jlunge Kerkstraat en de Groote Markt een aanrijding plaats gehad tus- schen een luxe auto, bestuurd door J. M. uit Den Haag en een vrachtauto, be stuurd door 'C. V. van don Havendijk. Van de luxe auto werd de radioteur, een lantaarn en een spatbord ingedrukt. Van de vrachtauto werd een spatbord en het linker' achterwiel beschadigd. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: rijwiel plaatje, damesporte- monnaiie, ihb. bon, hond, lorgnet in étui, hondenketting, damestaseh met inh'., lom bardbriefje, Mauve werkjas, snoeischaai', dajn-espo rtcmonnare met inh-, ring met sleutels. Bij vinders Afstratdop, J. de Borst, Hoofdstraat 191/8; damesparapiuie, N. v. d. Horst, Mariostraat 77b; autosleutel, H. Jung, Pa rallelweg 250a; daimesportemonnaie met inh., W. v. d. Hoeven, Oostsingel 74; ring met sleutels, J. Polderdijk, Lange Singel straat 37; rijw,ie!;plaatje, H. Ruseier, Sohie- damsche weg 97 te Keth-el; kinderhand- schoentjes, S. Sdhijndel, Spinhhisnad 28; kinderbaret, J. van Rijswijk, Lourens Cos- terstraat 22a; pet, G. v. Gerven, Broers- veld 61/1graansteker en regenjas', J. v. d. Kaaij, jgassaulaan 4; ketelhekleeding, A. van Dijk, Harimgpiakkerstraat 11b, te Rotterdam; ring met 2 sleutels, C. van Kruines, Lange Achterweg 37damieshiand- sohoen, P. Pil, Heerenstraat 27; postduif, G. Schuurman, Befje rland sch est raat 13a; kinderschoen, J. de Vries, Da Costastraat 26; zilveren rozenkrans, J. Verhoeff, van Beverenstraat 25b; heerenrrjwiel, J. Sas, Luxor, Broersvest; kinderportemonaaio met inh., J. Schippers, Strijcnschestraat 16; kkiderportemonnaie met inh., P. v. d. Ree, Singel 173; kinderhandschoen, P. Roijers, Geervliietschestraat 40b; kmderportemioiir naie met inh., C. v, d. Hoek, ZaOmstraat 18; blauwe kindermuts, J. van Luijk, van Sinaleveltstraat 10a; S. Theemissen, Vrien- schapstraat 10, heeren niikkel armbandhor loge met leder riempje- (14 dagen) geleden gevonden. In tegenwoordigheid van zeer velen is gisterjmiddag de dr. J. Th. de Visser- school, de vierde school van de Vereeoi- ging tot bevordering van Christelijk- Onder wijs, die gebouwd is in de Westfra'nke- landschestraat, geopend. Wie er aanwezig waren. Met het bestuur waien tegenwoordig de lieer P. die Bruin, wethouder van Ouder wijs mo L-t T. Slavenburg, weth ander va7', financiën, was in zijn kwal it eivan bf stuursli<l der vereeniging aanwezig), dé. heer J. Pas, rijksinspecteur vain het L.O.; de heer W. J. Gosl inga, GemL inspecteur van het onderwijs, ds. Van. Ifiaselen uit Den Haag, inspecteur van da Vereen. Chr. Volks onderwijs, do predikanten ds. P. C. A. Ilfalffman -etn J. IV. Tortsbeek (ds. P. Bok- ma en ds. K. de Bel zajfa bestuursleden) do hoeren J. v. d. Tempel, B. G IHloo- gendami en J. G. van Dorp, leden van de Commissie voor Onderwijs, de raadsleden N. Scheurkogel en |Hl v. d. Kraaln, de hoer mr. ir. M. M. van Praag, directeur van Woningdienst, verscheidene leden Van den herberaad' der Nted'. IHferv. Genitemite, do hoofden va'n de scholen dor vereeni gingen, de heeren C. M. Knopper, L'. IHjeu- kels, P. Gotihk On C .van Dalen en het overige personeel dier scholen en voorts vele belangstellenden. Bede van ds, Bokma. Ds. P. Boktmla, voorzitter van het schoolbestuur, ging, Iiadat Ps. 68 vers 10 gezongen was, voor in gebed en heette allen welkom'. Spr .aeide, dat toen hem meegedeeld werd1, dat de raad de gel den gevoteerd had voor deze 'school de woorden van Gen. 26 vers 22, laatste ge deelte, hem! in de gedachte .kwamen: „Want nu heeft ons de 'Hleere ruimte ge maakt en we zijla gewassen in dit lanld". Izak boorde overal waar hij kwam1 een put voor zich en voor zijn kinderen en dat is ook het werk van de vereeniging. Telkens weer boort zij een put aan, waar uit levend water vloeit. Niet alleein worden den kinderen nuttige dingen geleerd op onze scholein, die zij noodig hebben voor hun maatschappelijk leven, maar ze wor den ook geleld tot IHtemj, die gezegd heeft- Zoo iemand dorst heeft, hij kotne tot Mij. In zefcereto. zin is deze school een Reh'o- both-school, want twee scholen der veree niging waren veel te vol. "We hadden be hoefte aan een nieuwe school in het Wes ten, dat zich zoo sterk uitbreidt en God is zoo goed geweest om| die te geven. Deze dag is er dan ook een van groote blijdschap, al brengt de opening van deze school ook nieuwe zorgen, meer arbeid en grooter verantwoordelijkheid mee. Maai1 we kunnen daardoor ook weer meer kinderen iets mlede geven van wat noodig is in leven ea sterven beide. La 3e eerste plaats past ons' dus dank aan God, die olrts heeft willen1 zegenen. Moge deze school beantwoorden aan het doel en mledewerken aan de verspreidinjg van de beginselen, die zich uitspieken in den inaam!, die aan de schooi gegeven is, tot heil van land en volk. In de tweede plaats1 bracht spr. dank aan allen, die tot den bouw en de instand houding van de school hebben bij'gedralgen, in wier voortdurende belangstelling de school weid aanbevolen. Moge de dr. De Visser-school groeien en bloeien en meni ge leerling afleveren, die weer anderep tot rijken ziegen kunnen zijn. Voorts werd dank gebracht aa!n de raads leden, die de gelden, benoodigd voor den bouw toestonden. De burgemeester, de heer 'A'. J. Gijsen, was verhinderd de opening hij te wonen, evenals de heeren ir. C, IHjoutman en Mr. M. M. van Velzein. Biet verheugde spr. dat de wethouder van onderwijs, die heer P. de Bruin aan wezig was, met wien het schoolbestuur bij de verwezenlijk ii;ig der plannen veel te doen heeft gehad en met wien dikwijls is geconfereerd. Toein de Julianasohool ge opend werd, werd tegelijkertijd nog een andere school geopend en do heer De Bruin was toen. niet tegenwoordig. Er is eau legende in omloop gekomen, dat de heer De Bruin en het schoolbe stuur het minder goed zouden kunnen vinden. Er is zelfs iemhnd bij spr.'s ziek bed geweest, die zich als scheidsrechter aanbood. Wel zijn de gesprekken, die tus- schen dan wethouder en het schoolbestuur zijn gevoerd, niet altijd even aangenaaim geweest, maar de behoefte aan een. scheids rechter is toch nooit gevoeld! Spr. da'nkto don wethouder voor zijn medewerking. Bij het inrichten van de Julianaschool heeft hij dikwijls - wenken gegeven. Dat hij wei- eens zijn duim op het laad je heeft gehou den, is de schuld van een ander; de mi nister van financiën houdt nogal eens, iets tegen. Spr. beval ook deze school in de belangstelling van den wethouder, diens medeleven ten hulp aam De Commissie van Toezicht word dalnk gebracht voor haar scihriftelijken gelufc- wensch. Do rijksinspecteur heeft miet steeds even groote bereidwilligheid zijn adviezen ge geven, zoodat deze in waarheid een mede werker bij den houw is gewfeest. Dank weid. ook gebracht aan da bouw commissie, die met den architect meerma len lieeft vergaderd en daardoor ook beeft bijgedragen om djt schoojn© gebouw te doen verrijzdn. IHte-t laatste gebouw van de vereeniging is zeker het beste en is een! sieraad geworden voor de omgeving. Van ddn gein .-inspecteur van het LIG. weet spr., dat hij ook belangstelling heeft voor het Chr. onderwijs ein dus heeft hij die ook voor deze school. Aan den heer Stahlie, den architect, werd dank dn hulde gebracht voor dit schoone gebouw. In het Westen zijn er vele door hem) ontworpen, maar dit is niet het min ste. IHfet doet hem alle eer aan. Dank en hulde werd eveneens gebracht aan den opzichter en de aannemers'. Een gelukwensch weid gericht tot het hoofd der school en het personeel, dat hier zal werken en aan ds'. Tonsbeek, in wiens wijk do school is verrezen. Kerk en school staa'a dicht bij elkaar, maar de hoop werd geuit, dat niet Üe eaa over de ander voogdij zal uitoefenen, maar dat kerk en school zullen werken aan de opvoeding der jeugd tot heil en opbouw van de gfemieöute en Gods Koninkrijk. Spr. las ten slotte een. gelukvenscli in dichtmaat voor, door ds. A. Tap uit het ziekenhuis te 's-Gravönliaige gezonden. Ook den inspecteur van het Chr. Volks onderwijs, ds. Va'n Biaselon, aan wiens liefde voor het Chr. onderwijs het school bestuur veel beeft te danken, werd ver welkomd'. Rede van den wethouder van onderwijs. De heer P. de Bruin bracht dahk voor de uitnood igiing de opening dezer nieuwe school bij. te wonen. Spr. zeidie 'Gs. Bokmla dlank voor die wijze waarop deze hemi (spr.) hier heeft toegesproken. Als zich inderdaad! een le gende zou hebban durven vormen, dat de vereeniging of haar voorzitter met het ge miöentebestuur of don wethouder van on derwijs liiet ïninder goed zou kunnen vin den, daln valt hot te waaxdeeren, dat do vmrzitter deze gelegenheid Iniet heeft la ten voorbijgaan om <lie legende tegen te spreken. Niet eiken dag is er wrijving tosscher school- en gemeentebestuur, die is er al Icon, als er een belangenstrijd is. Giet schoolbestuur is geroepen omj de belan gen valn ds school, liet gemeentebestuur omi die van de gemeenschap te behartigen. De bouw van een school geeft honderden aanleidingen olm verschillen van meeaing te doen ontstaan, oimdat wo verschillende oplossingen wenscheJijfc achten. IHIoe is er niet geworsteld om de plek, waar deze school zou verrijzen. Voor zijl gebouwd werd, was zie reeds drieimiaal verhuisd' Al hecht ook iemiand aan een plekje, er doen zich wel eens omstandigheden voor, die het noodzakelijk miaken te buigen. Men kan voorstander zijn van welk soort onder wijs ook, de schoolwet van 1920 heeft, wie dat nog Iniet geleerd mlocht hebben, wel geleerd, dat nten zijln kinderen moet opvoeden (naar eigen inzichten- Een uit voerder der wet is zeker niet geroepen den 'geest van de wet tegen te werken. Spr. vindt het prettig als het gezegd wordt, wan neer er verschil vail mleening is. Dat is beter dan een. misverstand te laten in roesten. Even herinnerde spr. er aan, dat hg toch ook op den dag der opening nog een bezoek aan Sa Julialnaschool heeft ge bracht en verklaarde daarna even veel be langstelling te hebben voor alle scholen Als spr. de kinderen ziet trekken van oude naar nieuwe gehouwen, uitgerust met goe de hulpmiddelen, die het werk op school vergemlakkeJijken, is dat voor hem een reden oml zich als onderwijsman, te ver heugen, omdat hij1 wil dienen het volkscn derwijs. Ook bet schoolbestuur wil dat, al werken dit on spr. niet dezelfde rich ting uit. Spr. wemscht tenslotte hot be stuur hartelij1 geluk nfet dit nieuwe, mooie gebouw. Andere sprekers. De beer J. Pas herinnerde er aan, dat toen hij 8 jaar geledein hier kwami do ver eeniging, die nu haar vierde school opent, er nog slechts één had, die op de Broers vest. Uitgezonderd het laatste jaar is de bevol king van Schiedam] bijha niet toegenlo- mien On toch heeft deze vereeniging nu vier scholen, wat een bewijs is, dat het onderwijs, daar giegevein, gewaardeerd wordt. Ds. Van iHaseleh feliciteerde het be stuur naméns de Vereeniging Chr. Volks onderwijs. Dat kerk eln school hier zoo dicht bij' elkaar staan, in deze mooie, nieuwe wijk, is prachtig. Spr. hoopte dat er spoedig een 5e én een 6e school bij zal komen. De heer A'. Stahlie dankte, mlede na mens do aannemers en den oprichter, voor de hulde ham! en die heeren. gebracht en voor zoover die hulde de aantemfers en opzichter betreft, wil hij die onderatree- pen. De satmanwerking is~ steedsi van den mieiest prettigen aard geweest, ook met de B o uw- commissi e. Spr. hoopt, dat het ge bouw zal beantwoorden aan de verwlacb- tmigen en spr. voegde daarbij zijn wenscben voor het welslagen van den arbeid, die hier zal worden verricht. Ds. J. "IV,. Tonsbeek sprak als voor zitter van den fcerkeraad en als Nted1. IHbrv. predikant van deze wijk een woord van gelukwensch uit. Kerk e'n school zijn op elkaar aangewezen. Do heer C. M. Knopper aeide, dat ook uit den kring der onderwijzers oen woord van gelulcwetisch op zijn plaats was. De heer Van Dalen, het nieuwe hoofd, die hier zijn arbeid, iln de Prins Maiiritsstraat be gonnen, zal voortzetten, wenschto spr. eveneens geluk. De bhjdschap is echter niet omvennlelngd, want twee derde van het aantal leerlingen van deze School zal ge. leverd worden door de school in. den Oost- singel. Spr. hoopt, dat er !nu een juister verdeeling vain het aantal kinderen over de verschillende scholen der vereeniging zal tot stand komen. Ten slotte voerde inog het woord de heer C. van D al eln, die zeide dat na het be stuur alles had gegeven wat het kön, ook liet personeel der school bereid is zich geheel te geren aan zijn. taak, niet uit concurrentiezucht, maar uit roeping. D s. B0,1cma dankte de verschillende sprekers, waarna ds. Iv. do Bel de bij. eenkomst met dankzegging sloot. Er was vervolgens gelegenheid de school te bezichtigen. Bijeenkomst ln de Wcsterkerk. Redo dr. De Visser. In de Westerkerk, die geheel gevuld' was heeft gisteravond dr. J. Th. do Visser een rede gehouden in verhand met de opening der naar hem genoemde school. Ds, P. Bokma opende de bijeenkomst en las oa. het gedicht voor, dat ds. Lk r«a(K aan liet bestuur, waarvan hij zooveel jaren lid is geweest, lioeft gezonden. Zich richtend tot dr. De Visser, zeide spr., dat God hem gegeven heeft te voltooien, wat groote mannen als Groen van Prinsterer, dr. At Kuypar en de Savormni" Lolïman, waren begonnen. Als We de naar u genocim.- deschool voorbij gaan, aldus spr., zullen wij en onze kinderen zich herinneren!, wat God door u tot stand heeft gebracht. Dir. De Visser zeide met een diep gevoel van dankbaarheid eru ootmoed op Dr. J. Th. DE VISSER. te treden; ootmoed om de eer, hem ta beurt gevallen en dankbaarheid om Vat de broederkring door taaie volharding en met de welwillendheid van den gemeente raad tot stand heeft gebracht. D© schoolstrijd. Bij het bezichtigen van do school heeft spu teruggedacht aan den schoolstrijd', die een strijd Was voor de vrijheid, een socialen cn een Claris telijkcm strijd. Ir het midden der vorige eeuw, onder leiding van Thoïhecke, riep men om oen Christendom hoven geloofsverdeeldheid!. Daarin zou r/ier zich l.liuis gevoelen: Jood, R. K. en Protestant. Wie een school wil de naar positief Clir. beginselen ondervond do grootste tegenwerking van God. Staten, zoo weinig VnjheLd bestond er. Do wet op het L. 0. schreef naast het aanleeren Van allerlei kundigheden ook voor: opvoeding En hij opvoeding komt het aan op begin selen. Dat is de kern en de oorzaak van den schoolstrijd, die ontbrandde, omdat db opvoedingsmethode Van don modernen on derwijzer in lijnrechten strijd was met de opvoeding thuis en van den godsdienst I eeraar. De onderwijzer is voor het school kind een orakel, op hem beroept het kind zich als een autoriteit. Daarom is het Van odang, welke methode op school wordt toegepast en is het begrijpelijk, dat ouders die den Christus .lenden, ook oen' onder wijzer wilden,' die d'en Christus heleeld1. De schoolstrijd is gestreden in oppositie tegen een Christendom boven geloofsver deeldheid, een Christendom, waarvan de kern Was weggenomen. Er is geen stroom zonder bron, geen tak zonder boom, geen Christendom zonder Christus, geen) huma nisme zonder den grondslag van het Evan gelie. En daarom moet aan Christus de plaats gegeven worden op <le school, die Hem toekomt. De schoolstrijd is prachtig gewonnen, we hebben nu niet meer te vreezen voor de wet of do „cultuur", voor liberalen, socialisten of communisten, maar we zijp. vrij. We zijn in dat opricht alle landen in Europa vooruit. De schoolstrijd is ook een sociale stipd geweest, want er is in <le 20e eeuw* voor den arbeider geen schooner wet tot stand gekomen, dan de Schoolwet van 1920. Zij die geld bezaten konden voor '20 wel een school naar eigen keuzo stichten, maar de arbeiders en minder gesitueerden waren voor 'to ndorwij's aan hun kinderen overgele. verd aan de openbare school. De „kleine luyden", de eenvoudigen, zijn.' don school strijd begonnen en hebben hun zuur ver diende penningen geofferd om liun kin- degen naar de stom van liun geweten on derwijs te doen geven, omdat zij hun kin deren niet toevertrouwden aan menschen, dio zwijgen moesten van het heilige, dat de ouders in zich omdroegen. De schoolstrijd is ook niet gewonnen door aanzienlijke staatslieden, maar door de volharding van de mannen en vrou wen, die geleden en gestreden, hebben voor do vrije school. God heeft den weg ge baand, zoodat we ons nu betrekkelijk in weelde kunnen baden. De schoolstrijd1 de mooiste sociale strijd geweest, die ooit in ons land gestreden is. Hirj is ook een Christelpke strijd geweest,

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2