buitenland. Zaterdag 15December 1928 Een onwaardige Chatfieid. 81ste Jaargang, No. 18989 Dit nummer bestdat uit 2 bladen en een Kinderblad. Diversen Uit de Tweede Kamer. Interc. Tel. No. 68103 en 68617. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Tel, 68103 en 6861?. PoStrekcnim No 0311 EERSTE BLAD. De strijd om de macht in Rusland. -^.Nog een conferentie tusschen Briand Chamberlain en Stresemann. Een belang rijk .resultaat. Ook Fransch-ltaliaansche toenadering. Trotski hooft oenigon tijÜ geleden oen koek, geschreven, dat in Rusiland niet mocht worden 'uitgegeven, daar het aanva'ion op den tegenwoordigen leider Stalin bevat. Partijgangers hebben echter kans gezien liet hoek naar D'uitscbland ie smokkelen, waar het thans is verschenen. 'Trotski heeft nooit geleden aan te veel bescheidenheid. Ook in dit boek heeft ltij liet steeds over zich zalf, over zijn eigen schranderheid, zijn inzicht en zijn, gehechtheid aan" Lcnin. Hij1 iaat geen enkele gelegenheid ongebruikt, om te ver- Baren, dat .Lenin van liem, Trotski, veel meer jliiejd. clan van Slalin, dat de groote lei der Slatin, als een gevaar voor de partij beschouwde en zijn verwijdering eischte. Het is echter een onweerleghaaT feit. dat Trotski volkomen gelijk heeft, wanneer hij verklaart, dat de oneenigheden tusschen liem on Lcnin van veel minder beteeke- nis waren dan die tusschen Lenin en Sta lin, dat hel trol ski sine" een logische voort zetting- van liet „leninisme" is, terwijl de politiek van Stalin, (voor zoover men over een politiek van dezen man Zonder prin cipcs, die alleen aan het behoud van zijn wacht denkt, lean spreken), -m strijd met de leer van Lenin is. Trotski erkent nu, dat de „skloka" (liet intrigeereu, de onderlinge verdeeldheid) reeds ten tijde van Lenin bestaan hoeft. Reeds toen woedde een verbitterende strijd tusschen .Trotski en Statin. Trotski, eein man van temperament, een eerzuchtige, die daarbij geen oogenbük zonder, bombast, zonder pose kan leven, maakte veel kabaal, drong voortdurend 'naar de voorste rijen, noenkle zijn" naam steeds onmiddellijk na dien 'van Lcnin, trad vaak als 'leider van de oppositie tegen Lcnin op en schoof, op een weinig bescheiden wijze, zijn cfcmdi- dfttuur. ais opvolger wan Lenin, wiens ge zondheidstoestand toen reedis zeer slecht was,.naar voren. Stalin, oen sluwe Oostcr- liiig,. wistzijn .gevoelens to verbergen on bereidde in stilte zijn aanvallen, voor. Hij zaaide overal liaat ~cir i smeekte hij den leiders Stalin nil zijn positie te ontzetten, omdat zijn aanblijven een gevaar voor de bolsjewistische partij zou, worden. Vóór zijn dood, dicteerde Lenin een brief aan Stalin, waarin hij den Georgiër mededeelde, dat hij niets meer van hem weten wou, dat hij hem niet meer als kameraad erkende. Het was de kaatste brief, door den leider gedicteerd. Ook deze brief werd tot nu toe geheim gebonden. Wij zien dtis, dat zelfs Lenin. die nu algemeen als een „roode tsaar", een autocraat met onbeperkte macht be schouwd wordt, uiet meer opgewassen was tegen Stalin. Ha den, dood van Lenin wa ken zijn opvolgers nog zwakker en zijn verzoek, den gevaarlijken man nit bet se- -cretariaat-generaal te verwijderen, kon niet uitgevoerd worden. En Stal in kon systema tisch en zonder veel misbaar zijn aanval len voorbereiden. ..2z. bereidde .den bodem voor den latere?) 'strijd voor. Zoo- als bekepd; was' Stalin een der minst vooraanstaande leden run de „golowkn" (.pief kopje", cl. w. z. van de leidende groep 3er boldjewiki) en werd hij niet in de sóvj et-regeer in g opgenomen, Hij. werd ech ter 'tol'secretaris-gen craa'l van de bolsje wistische partij benoemd (hij moést tóch .opk zjj'n aandeel aan den buit krijgen). Toch Lenin, 'die déne siuwen Georgiër niet mpght,nodh Tr.otski, die 'toen "niet be greep, welk een geduchte vijand Stalin kon 'wbrden, vermoedde toen, Welk een domheid, zij beginnen, door deze benoeming goed te keuren. Stalin,, een gped organi sator, wist cle partij, 'de eigenlijke bron van dé heerschappij der bolsjewiki, ge heel aan zicli te onderwerpen en het ,,ap paraat" 'van "de 'pariij, 'de' besturen van de plaatselijke organisaties en vooral "de secretarissen (de sedretarifsen werden niet door do leden gekozen, maar door het centrale bestuur, d. w. z. door den secre- taris-generaai, benoemd), door zijn partij gangers te "doenbezetten. Jn bet laatste jaar van het leven van Lenin - weid de positie van Stalin .reeds zoo sterk, dat hij er niet voor terugdeinsde, met den groo- ten .-leider .rechtstreeks den strijd aan te binden. En Lenin voelde zich toen te zwak om Stalin te bestrijden. Het een vondigsto .ware geweest, Stalin af te zet ten, maar dal kon hij1 niet meer doen en in zijn testament (dat testament werd nooit gepubliceerd, hoewel Lenin de on middellijke publicatie er van eischte) oorbereiden. Het perste doel was, de benoeming van Trotski tot opvolger van Lenin te voorko men. Daarvoor sloot Stalin een bondgenoot schap met Zinowjew en, Kamenew, die ook weinig voelden voor de verheffing van Trotski, een man die vroeger tegensta,nder van de bolsjewiki was, tot de waardigheid van erkenden leider der partij en hoofd der sovjet regeering. De publicatie van het tes tament van Ujitsj (d.w.z. van Lenin) was ook voor hem augewenSeht, omdat in dat stuk-verteld werd, hoe zij 'u de gevaarlijke October-dagen (1917), A oen de bolsjewis tische omwenteling voorbereid werd, don leider in den steek hadden gelaten en tegen den staatsgreep (dien' zij-later zoo verheer lijkten) waren. De drie bomdgenooten wisten toen Trotski te beletten, do plaats van Lenin in te nemen. Later wist Stalin zich óok van deze twee bondgemooten te ont doen, om alleehheerscher te worden. In zijn strijd tegen de gevaarlijke concurren ten wist Slalin zich sleeds te bedienen van de hulp van de gjoep', wier "belangen toeval ligerwijze met de zTrjhë -samenvielen, 'Zoo heeft hij ernst.met behulp Van-Zinojew en Kamenew .den gevaarlijksten tegenstander Trotski, jen, val gebracht. Daarna heeft hij een bondgenootschap met Rykow en KalL pin geslofen 0111 Zinowjew en Kamenew jen Val te brengen. Nu bereidt hij den val van Rykow en Kalinini voor. Daar hiji geen eigen program heeft, neemt hij' steeds een ge deelte van'het program der overivonrlen greep over. Zoo deed hij verleden'jaar met bet program van Trotski (de linksehe op positie), zoo zal liijl het ook nu met het pro gram der „Techtsche oppositie" doen. Trots- iii zegt terecht, dat Slalin oip deze wijze het aantal scrieuse leiders steeds kleiner maakt en zich mei „lakeien" omringt. Trotski verklapt nu veel ^geheimen.' Zoo liijv. geeft hij nu toe, dat op1 zijn bevel en met goedkeuring van Lenin veel com munisten werden terechtgesteld, 0111 opideae wijze de discipline in het Roode Leger "te "Versterken en bijl de soldaten do overtuiging té weHcep, dat de opperbevelhebber (Trots ki) volkomen onpartijdig was en rijn eigen partijlgenooten niet spaarde. Er werden dus v.olkomen onschuldige menschon gedood!, en daarbij partijgenoot.en vam Lenin en Trotski 0111 een gunstige stemming! te verkrijgen. Ja roshiwsky,' een aanhanger van Slalin, ver oordeeld Trotski, nu voor deze moorden, maar Trotski toont aan, dat dezelfde Jaros- lawski liem vroeger voor diezelfde moeiden Verheerlijkte. Overigens toont Trotski met feiten aan, dat het geheel e centrale comité der communistische partij' met Lenin aan liet hoofd nl deze moorden hadden goed gekeurd en gerechtvaardigd. Het boek Van Trotski werpt een nieuw en zeer eigenaardig licht op vele gebeur tenissen. Het toont aan, dat de bolsjewis tische leiders nog minder aantrekkelijke heerschappen zijn dan bun tegenstanders dachten. Gisteren kou men nu. werkelijk verklaren dat de politieke besprekingen ten einde zijn. Ondanks do ontkenning van Cham berlain eergisteren, hoeft toch gisteren weer een bespreking tusschen de drie staatsman nen gemeenschappelijk plaats gevonden, na dat eerst Briand en Stresemann weer hun tradili011 eele uur met elkander doorgebracht hadden. De toestand schijnt thans iets min der problematisch dan gisteren, ofschoon nog geen officieel communiqué verschenen is, hetwelk ons lieden wellicht zal geschon ken worden. De Fransdiman en tie Duit sclier waren echter iets meer mededeel zamer on vooral Stresemann liecft zich alle moeite gegeven de Doritsche pers met het voer menigeen zeker onbevredigende re sultaat der besprekingen te Lugano te ver zoenen. Zooveel staat al vast dat St.rose maan weer meer Vertrouwen, in de samen werking met Frankrijk en Engeland ver- kregen heeft, betgeen inderdaad oan niet onbeteekenende vooruitgang is. Van don aanvang af is steeds betoogd, dat verster king van het wederzijdsclie vertrouwen do belangrijkste uitkomst der besprekingen te Lugano zou kunnen en moeten ziijlrr. Roven dien scliijnt nog een andere winst verkro gen te zijn, ml. een min of meer stellige toezegging van Briand en Chamberlain, dat de officieel diplomatieke besprekingen over een vervroegde ontruiming van het Rijn land niet behoeven te wachten tot de ver vulling door DuÜscbland van de nieuwe regeling over het herstel-vraagstuk of tot de goedkeuring door de regecringon van hel rapport der commissie van deskundigen. Wellicht zullen de onderhandelingen over de ontruiming van het Rijnland reeds aan vangen, zoodxa de commissie van deskun digen aan het werk gegaan, is, dus onge- veer 20 Januari. Misschien echter zal men met een iels lateien datum te rekenen hebben. Dit .is do voornaamste winst, die Strese mann uit Luganö zal meebrengen, behalve dan de herhaalde toezegging over de loyale voortzetting der Locarno-politiek en het daaruit voortvloeiende verhoogde ver trouwen. Stresemann lieeft ronduit erkend dat Briand en Chamberlain zich alle moeite hebben gegeven, het Diuitsche stand punt te erkennen en naar een voor Duitsch- lnnd dragelijke oplossing der moeilijkhe den te streven. Naar van goedonderriclile zijde wordt medegedeeld, hebben de tusschen de Ita- liaansche 011 Fransche rogeeringen aanhan gige kwesties do laatste dagen oen gun stiger wending genomen, In het onderhoud tusschen GrandL en Sir Austen Chamberlain zou de Epgel- sclio minister er op gewezen hebben, "dat de Engelschc regeering groote beteekenis hecht aan de bijf.egging van de lt.aliaanscb- Franscho Controversen. In liet gesprek van Briand en Grandi zouden zelfs nieuwe moeilijkheden over wonnen zijn. 11e onderteekening van het Itailiaansch- Fransche verdrag wordt in sommige krin gen binnen niet al te langen tijd tege moet gezien. Vergoeding voor Kamer zittingen. I11 een vrij rumoerige vergadering heeft de Fransche Kamer met de geringe m,eer derheid van 202 tegen 254 stemmen, het in de middelenwet ingelaschte artikel goed gekeurd, waarbij de jaariijksche parlemen taire schadevergoeding van 45.000 tot 60.000 frank wordt verhoogd. Bij de behandeling van de Middelenwet lieel't de Kamer artikelen aangenomen, die vast stellen, dat van het van lcraclit wor den ,dcr wet af ieder parlementslid, die na zijn verkiezing de functies op, zich neemt van directeur, administrateur, be stuurder of commissaris van «ndustrieele commercieele of financiecle ondernemingen, of directeur of redacteur wordt van een financieel blad, zijn ontslag moet nemen. Het demissionnaire parlements lid blijft her kiesbaar. Het schandaal van de Gazette du Franc is hierop natuurlijk van in vloed geweest. He ziekte van den koning van Engeland. Naar men verneemt, heeft liet avond- bulletin aanleiding gegeven tot meerder bezorgdheid, ofschoon men er nadruk op legt, dat men het niet als onrustbarend behoeft te beschouwen. De vooruitgang van den patiënt moet langzaam* zijn en dikwijls met spanning gepaard gaan, maar gisteren is de vooruit gang weer tot stilstand gekomen. De regelmaat van den pols is de be langrijkste factor. Hel Po 01 sc U—Li tan s cli 0 geschil. De Volkenbondsraad heeft gistermorgen met goedkeuring van AYoldemarns, den mi nister-president van Litauen, en van Za- leski, den Poolschen minister van buiten- landsche zaken, besloten de technische oommissie voor verkeers- en transito kmes- ties op te dracen een ontwerp samen te stellen over de practische maatregelen, dio tót uit den weg ruiming van de tusschen Polen en Litauen bestaande verkeersmoei lijkheden kunnen leiden. Wat de politieke kant van bet Poolsdi- Litausche vraagstuk belrelt, wordt in liet besluit oen beroep gedaan op do plechtige verklaring van Litauen, daleeronde van 10 December 1927, waarin Litauen zicli niet meer als in oorlogstoestand met Po len beschouwde, zocdat tusschen beide landen dus vrede heersclit. Aan den an deren kant wordt ook een beroep ge daan op de plechtige verklaring van den Poolschen vertegenwoordiger, volgens welke Polen do politieke onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van bet gebied van de republiek Litauen erkent. Paraguay en Bolivia. De gezant van Paraguay te Washington heeft aan Kellogg en den voorzitter van de bemiddelingscommissie 'in bet conflict tusschen Bolivië en Paraguay een gelijk luidende verklaring, dat gezien de uitda gende maatregelen van Dolivië, een oor log dreigend nabij kwam. Uil New-York wordt gemeld, dat Hoover van plan zou 'zijn te Buenos Aires een poging tot bemiddeling te deen, door met toestemming van Washington vertegen woordigers van Bolivië, Paraguay, Argen tinië, Brazilië, Chili en Peru bijeen te roepen. (Vervolg). Wie wel eens een debat tusschen eön fanatiek geheelonthouder en een zeer ma tig gebruiker heeft meegemaakt, weet dat de laatste altijd van den eerste naar het hoofd krijgt. Gij zijt eigenlijk nog veel erger, dan hij die misbruik maakt, want juist doordat go zoo matig in uw gebruik zijt, brengt gij anderen in den waan, dat ook zij wel zich aan bet gebruik van al coholische dranken kunnen wagen, met liet treurig gevolg, dat zoovelcn van hen. die zich voornamen matige gebruikers te zullen worden, dit niet gebleven zijn. "Weet het dus wel, iedereen moet in deze zijn medcmensch ten voorbeeld strekken, en dus algeheele onthouding. Onmis comparalio claudicet. alle verge lijking gaat mank, zeiden do oule Romeinen reeds, en daarom zal de ver gelijking, die wij thans gaan maken ook niet tot in onderdeden van onderdeden juist zijn. Maar toch moet het ons van bet hart, dat do strijd tusschen onze na tionale ontwapenaars (sociaal democraten en vrijzinnig-democraten) tegen onzen Mi nister van Defensie, die thans zoowel het landleger als de Marine voor zijn rekening heeft, veel gelijkenis vertoont mei die tus schen bovengenoemden geheelonthouder eU> matigen gebruiker. Minister Lambooytoch doet zijn best. om telkens weer aan te toonen. dat hij steeds meer bezuinigt ep de uitgaven voor de defensie, maar de ontwapenaar-. zeggen op straffen loon: Dat is absoluut niet voldoende, gij moet tot algeheele afschaffing van leger en vloot komenNederland moet het voor beeld geven van ontwapening, goed voor gaan doel goed velgen. Het spijt ons, dat wij er dadelijk op moeten wijzen, dat de voorstanders van nationale ontwapening dien eiscli, dat wij het voorbeeld zullen geven, zeiven ver- yerzwakken, door ook als argument voor die ontwapening aan te voeren, dat wij, pis ei oorlog mocht kwnen, toch niets zullen vermogen, om onze neutraliteit te handhaven. Hoe kunnen wij, ais dat zoo zou zijn, het voorbeeld geven, en wat is de kracht van liet afscheid nemen van het geweer, als men zelf moet verklaren, dat men met dit wapen toch niets ver mag? Niemand kan vuriger naar de af schaffing van den oorlog verlangen dan wij. Wij liehben ze gezien, die ondervoede kinderen en die oorlogshonden, en hoe klein deel was dat nog slechts van de met God en allen godsdienst spottende ramp, die de wereld van 1914 tot 1918 heeft geteisterd. Maar juist,, omdat die ramp zoo groot is, stuit het ons zoo tegen do borst, dat twee van onze politieke partijen niet geschroomd hebben de ■ont wapening tot politieke leuze te ma ken. Natuurlijk zal de dag 011s verheugen, waarop de groote mogendheden, overtuigd van de waarheid, dat de oorlog het slecht ste middel is om tot beslissing van ge- sclüleu te komen, tot belangrijke ontwa pening zullen overgaan, in evenredigheid tot de strijdkrachten, waarover zij op dit ocgeublik beschikken, maar daarnaast ver nachten wij nog meer van de geeste lijke ontwapening, die er in 1914 met was; toen hebben, trots allo voorop ge zette theorieën, katholieken tqgen katho lieken, Protestanten tegen Protestanten, sociaal-democraten tegen sociaal-democra ten, 0111 deze enkele voorbeelden te noe men, tegenover elkaar in de loopgraven gestaan. Wij moeten een bevolking kwee ken, die den oorlog verafschuwt, die met het pact-Kellogg den oorlog als middel om internationale geschillen op 1e lossen, ten eenenma'ie verwerpt, vooral omdat de gruw zaamheid daarvan onduldbaar is, en fn deze is eeen schoone taak voor de opvoe ders van do jeugd en voor de bedienaars van den godsdienst weggelegd. De Vrijhei dsb onder van Rappard, die hij het debat over de begroeting van defensie de spits afbeet, maakte dan ook de S. D. A. P. en do V. 1>. er een verwijt van, dat ze van de ontwapening een verkiezingsi- leuze hadden gemaakt. En al was hij' sterk geporteerd, voor internationale ontwapening, dal nam niet weg, dat hij de zaak van de defensie nuchter onder de oogen wilde zien, ook in verband met ons lidmaatschap van den Volkenbond, dat ons toch altijd' zal ver plichten een zeker kwantum aan legermacht op de been te houden. En evenmin ging hij1 mede met hen, die zich verzetten tegen de f 250.000 dio meer worden aangevraagd voor de uitrusting van ons loger, en wel voor de klecding daarvan, liet gaat niet aan onze jongens en ook de ouderen, die voor herhalingsoefeningen opkomen, maar steeds te laten ïoopen op schoenen uit het mobili satie tijdperk! overgehouden. Dit leek ons een zeer goed voorbeeld, om goede uitrus ting van oins leger te bepleiten, want wat is er ellendiger dan oen marsch te moeten maken op schoenen, die eigenlijk niet goed Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. R- 10) „Verbazend!" verzekerde hij. ,.Ik lieb juist mijnheer Moss in den zevenden he mel gevoerd, van louler vreugde. Ik ben bezig een kenner van Lal iju te worden en ik kan. al mijn eigeri manuscripten lezen". „Ik word locli .niet bang van je", ver klaarde zij. „Niet banger dan ik al ben. Udar nu over de gunst, die ik je wilde vragen, Francis. E us tap us staat al buiten te wachten, als een leeuw in zijn kooi." „Zog1 als je blieft wat je wenschl." „Ik zal je niet vragen, Francis, in eenig opzicht het leven te veranderen, dat je uilgekozen schijnt te hebben. Je kunt blij ven streven, naai" wat blijkbaar bet doel van je eerzucht is, de ongekroonde koning van Bohemen'te zijn. Ik wenseh geenszins, ia te grijpen in je leefregel. Wil dat, als jc blieft, wel begrijpen. Maar ik kom je een concessie verzoeken." „En dat is?" „ik wenschle, dat je je familie althans één keer ontmoette,, en al die menschen, dip ons dood vervelen, met hun vragen, hun -verbazing en" eisclien. Jé kunt vroeg weg gaan, als je dat verlangt, en daarna' een sonper geven bij1 Mario; je kunt zoo on beleefd zijn als je verkiest, maar zit als je blieft mei ze aan tafel, laat ons niet langer de tussclicnpersonen zijn." ,,Ls dit jou wenscli, oNdie van je vader?" vroeg Fiancis, „Geheel do mijne", verzekerde zij hem. „Ik sta welken avond je wilt de volgen de week tot je beschikking. Als dank heb ik jou oen gunst te vragen." „Dat is veel gemakkelijker", merkte zij dp, met een opgeluchlen glimlach. „Ik weet", zeide hij, „dat, er altijd oen diner voor de pachters is geweest en al lerlei feestelijkheden, wanneer een nieuw hoofd vau de familie Chatfieid betrad. Het is mogelijk dat ik besluit het kasteel spoe dig te sluiten, maar intusschen wensch ik het pachtersdiner en bal te geven. .Wil jullie allen komen en mij helpen?" „Dat is geen gunst", antivoordde Monica. ,Ik kan instaan voor tic familie. Wij zul len je helpen". Zij stond op en begaf zich naar de deur, nog voordat hij die voo,r haar kon openen, of haar ken tegenhouden. Bij lunar vertrek liet zijl enkel de herinnering achter aan een heel mooie jonge vrouw, lief eU teer in haar zomerloilet, met in haar oogen, diep verborgen, de glans der herinnering Francis bleet een 0ogenblik roerloos staan, terwijl hij staarde naar de deur, waardoor 'zij was "verdwenenen 'die hij pas te iaat had kunnen b'ereikén. Eusta- tius, die een beetje plotseling binnenkwam, was verbluft bij zijn verschijning. ,',Zcg ouwe jongen", i'iep hij uit. „Mo nica, heeft toch geen bom geworpen? Jc kijkt of jc een doodschrik hebt gehad." Ret was een heel gewone wereld, alles wel imschouwd, met een heel gewonen jongen man tegenover hem. Francis keerde zich om naar zijn lesse naar en stak een sigaret op. „Neen, ik beloofde iets te doen, dat ik haat, dat is alles", zeide hij vertrouwelijk. ,Zeg het echter niet aan Monica. Ik zal liet 'behoorlijk doormaken". „Kom je op het familiefeest?" riep Eu- slatius cenigszins opgewonden. „ïk heb het beloofd", luidde het grim mige antwoord. „Dat is verstaudig. De ouwe heer zal er erg blij mèe zijn. Was je gisteren op Chat fieid? „Jo zuster en ik waren daar gisteren sa,- men". „Dat hoorde ik. Monica moet een aantal afspraken hebben verbroken. De telefoon ging den gebeelen dag voor liaar en Bobby JLalston was" woedend". „We hadden een heel prettigen dag", zeide Francis rustig. „Dan liadt je meer geluk dan ik. Ik ging naar New-Market en kreeg er duchtig van langs. Ik Vraag "mij af ik héb het land,' hét je te vragen, Frauds, maar 'ik weet niet hoe mij te redden ik vraag mij* afj of je mij een paar lapjes zoudt knarren leenen, juist genoeg om mij er doorheen te slaan tot de GoodwooJraces „Ik geloof wel, dat ik je kan helpen op de een of andere wijze", luidde hei gelijk matige antwoord, ,,'t Lastige is gereed geld te hebben. Ik vond niet veel „cash", zooals je weet, toen ik hel beheer kreeg". „Ik ben tot alles bereid, wat je mij voor stelt", verklaarde Eustalius angstig. „Ken je een kerel die Ambrosius heet?" „Ik heb liem wel gezien, een paar maal bij de races ontmoet", bevestigde Eusta- tius. ,Ze zeggen, dat hij een geldschieter is en goede zaken, beeft gemaakt. Maar wat heb ik aan hem? Hij zou mij niets op mijn liandteekening leen On. Ik lieb geen vooruitzicht ooit iets te bezitten". „Natuurlijk. Maar hij zal je op zeer goe, de voorwaarden, gold leenen, als ik borg sta". „Dat zou liij natuurlijk", stemde Eusta- tius geestdriftig toe. „Uitstekend. Ga dan naar hem toe eU zog liem dat ik borg sta tot een bedrag van vijfduizend pond. Ik zal alles teekenen wat hij mij lot dit doel zendt". Eustatius zocht de hand van zijn 'neef, maar vond die niet. JTij klopte liem dus op don schouder. „Je bent een royale kerel, Francis", riep liij uit. „Dat is een pak van mijn hart. Ik zal mij "haasten, en zien dat ik Ambrósius! nog voor de lunch te pakken krijg. Ik weet- wel waai- hij uithangt, ergens in Sackville Street". „No. 14", deelde Francis mede. „Geef bom mijn groeten en zeg liem namens mij, dat hij je goed moet behandelen". 1 Alet de hand aan de deurknop keerde Eustatius zicli om. „Zeg, Francis", vroeg hij nieuwsgierig, waar lieb je dien Ambrosius leoren ken nen „Doet dat ertoe?" „Natuurlijk niet. Er wordt alleen veel gesproken over hem. Iedereen kende den ouden man. maar niemand wist dat hij een zoon bad. Het deel er natuurlijk niet toe". „Ik heb hem ontmoet in Italië", gaf Fran cis toe. „Ik weet niet veel van hem, maar ik geloof dat ik jc dit k!an beloven, indien je ooit een weinig bulp noodig hebt, zal je zien dat met hem gemakkelijker is op te schieten dan met de moesten van dat soort". „Dal zegt mij genoeg", verklaarde Eusta tius. „Excuseer dat ik zoo snel wegloop, Francis. Ik zie je misschien straks, nog wel. Ik zal bij Mario inlocpen voor de lunch''. Francis antwoordde niet. 'Hij keek tce, dat Eustatius de kamer verliet en de deur achter zich sloot. Daarop keerde hij te rug tot de b'estudeering van dc manuscrip ten, waarmee Hij bezig was. - (Wordt vervolgd). ?8i g #?*f w i Deze coaraui versctijnt dapreigits, mel nit- tpndermg w Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal I 2.—; Dance per post t 2.50. Pnj3 pep week.-' 15 cents.-— Afzon derlijke .nummers 4 oents. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie! rooi bet eerstralgend Bum mer moeten róór ell aur aan het Bureau bezorgd zjjn, 'b Zaterdags vóór O uur. Een, bepaalde plaats ran advcrtenüen wordt niet gewaarborgd. S -1;t Prijs der Adrertootiè'nran 5 repel» f 1.55; iedere regel meer 1 C.50; in bet Zaterdagnnmmer 1-—5 regels l 1.00, iedere regel meer f 0.25. Keelames 1 0.7." pel regel. Incassokosten 5 ole.; postkwuanties 15 ets. Tarieven van advertentièn bij abonnement zyn aan het Bureau verkrijgbaar Dagelijks worden tegen vooi uitbetaling Kleine Adrerteutiêu opgenomen a i 0 50 thn 15 woorden, f 0.75 t/m25 woorden. Elk wooid meer 5 cent tot een incs.mum tan 30 oorden mtdSe -O*" 5. Ir 1, F

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1