Schiedamsche Courant. ALLERLEÏ7 Gemengd Meuwau Werkzaamheden in den Volkstuin. TWEEDE BLAD Zaterdag IS December 1928, No. 18989. STiJDSJSIEIJWa Verslag Tan den Gemeenteraad. Zitting van Maandag 26 Nov. 1928, 's avonds 8 uur. m. Voortzetting algemeene be- schouwingen Begrooting 192 9. (Vervolg). De heer IVeergang, voortgaande: B. en W. zijn actief geweest door 120 woningen onbewoonbaar te laten verkla ren. Spr. dringt er oip aan, nog in een sneller tempo krotwoningen te laten ont ruimen. Wat de gemeente nu gedaan hoeft is een eerste stap, die door een anderen stap moet worden gevolgd, n.l. door die slechte woningen te vervangen door nieu we, die de mensehen, welke in krotwo ningen hebben geleefd, kunnen betrekken. Een goede woning is van zeer veel be lang en bevordert de volksgezondheid. B. en W. zouden b.v. eens met de besturen van de woningbouwvereenigingen kunnen gaan spreken, die zich niet ten doel stel len winst te maken, maar «rn goede wo ningen beschikbaar te stellen. De gemeente zou die woningbouw, vereenigingen eventueel kunnen tege moet komen door: le. den bouwgrond tegen kostprijs beschikbaar te stellen; 2e. een toeslag te verleenen op de bouwkos ten en 3e. dan aflossi ngsterm ijin te ver lengen. iAIs dat geschiedt zal het mogelijk zijn woningen te stichten voor de minst gesitueerden in onze samenleving, die wel al die mooie huizen zien staan in onze gemeente, maar die verzuchten: „St. Ni- colaas honigt toch niet bij1 ons!" Spr. meent dat het op den weg van de overheid ligt ook die mensclien een geschikte woning te bezorgen. In den raad is een groote rechtsche meer- derheid en ook het kollege van Bi. on W. is in meerderheid rechts. En dam denkt spT. aan het personeel van het gemeente ziekenhuis. Hoe staat het nu met de rechts positie van dat personeel? Als die nog niet geregeld is, is dat een uiting van oer-conservatismeEen gedeelte van het personeel in dienst der gemeente Schiedam, heeft voorts ook niet zoo'n gedrukt re glementje gekregen, n.l. liet personeel van den Havendienst, omdat dit niet onder het werklieden-reglement is opgenomen, Spr. betreurt het, dat ook die groep geen om schreven rechtspositie heeft. Waar zijn de menschen van den Havendienst aan toe? 'tls een rechtmatige eisch, als gevraagd wordt ook voor hen een welomschreven rechtspositie vast te stellen. En hoe denken. B. en W. over het in het leven roepen van cammissie's van mele- zeggenschappen te vormen door leden van het genieont&peirsaneel? Die heer m r. Van V e 1 z e n (tot de soc.- dem.): Hij is jullie voor! De heer AVeergam g herinnert er aan, dat de A. R. burgemeester van Amsterdam, de heer De Vlugt, een jaar geleden reeds het instellen van dergelijke cammissie's van medezeggenschap heeft bepleit, omdat hij begreep, dat daardoor het verantwoorde- lijkkeidsgevoel van de betrokkenen wakker geroepen zou worden. De menschen in gemeentedienst zijn geen willooze 'werktuigen en elk hoofd van dienst zal het toch op prijs stellen, dat ieder lid van zijn personeel zicli geheel geeft aan zijn taak. De Aimsterdamsche burgemeester heeft het voorbeeld gegeven, laten wij in Schiedam, al is onze gemeente ook betrekkelijk klein, dat beginsdl. toe passen. De bestudeering van de begrootiing is voor spr., die nog maar kort raadslid is, moeilijk geweest. Spr. heeft echter gezien, dat de winst üt de bedrijven hoog is, wat toe te juichen is, want idat betee- kent, dat de bedrijven rendeeren. De gas productie dient nog meer opgevoerd te worden, opdat nog meerdere winst zal .kunnen -worden gemaakt Die heer Hinkelaar: He toonzaal! D,e heer AY er e r g a n gWat gebeurt er met de gemaakte winsten? Het is vormen van reserve's en nog eens reserve's! De heer ir. Houtman: Wel neen! Dóe worden opgegeten! De heer AV eer gang meent, dat de bevolking meer gebaat is bij lage indirecte, <lan bij1 lage directe belastingen. De heer Hinkelaar: Juist anders om! pe heer v. d. Kraan: Neen, nu is bij weer rechts. De heer AV eer gang zou gaarne zien, dat de gasprijs weru verlaagd, want daarbij zouden de kleine menschen gebaat zijn. Die heer Houtman heeft geglunderd, dat zijn bedrijf, het G. B., den laatsten tijd zoo goed is gegaan. Spr. is voor belasting verlaging in dezen zin, dat de laagste klasse ontheffing krijgt en de andere groe- ,pen worden ontlast. - Wat in het vat zit, verzuurt niet. Dat zuilen we ook maar aannemen ten aan- .zien van de motie-Hinkelaar in zake de verlaging van de ziekenhuis-tarieven, 'tls overigens wel gcwenscht, dat spoedig in den geest als de motie bedoelt, veran dering komt, want het tarief voor zieken- hnisverpleging is voor menschen, die toch in moeilijkheden zitten, voel te zwaar. (Wat de subsidie-verleening betreft, voelt spT. er wel wat voor, dat het particuliere initiatief wordt gesteund door de overheid. Dat een vereeniging als die, welke rich da bescherming van zuigelingen ten doei stelt, goed functioneert, is een volksbelang. De voorzitter van de Financieel© Commis zie, tevens wethouder van financiën, wi! blijkens een hier gedane mededeeling ech ter liet onderste uit de kan hebban en krijgt voor zijn houding van bepaalde rijde een goedkeurend knikje. Maar spr. zal zich ,er tegen verzetten, dat een dergelijke ver- 'eeniging, die in het algemeen bdaing zoo veel doet, gehandicapt wordt. De heer Van Telzen zeide^ dat bij subsidieverieening de vraag is, of het gemeentebelang gediend wordt door bet werk van de betreffende vereeniging. Spr. meent, dat dit zeker het geva» is als een vereeniging er naar streeft een betere generatie te doen ontstaan. Spr. beeft zich verwonderd, dat B. en W., die toch inteJeeitueelen rijn, het belang van een bepaalde vereeniging niet begrijpen Spr, bedoelt het nut der drankbestrijding. B. en W. vereenigen zich met het advies de Financieel© Commissie om over aan het Sohiedamsdh Brankweer Co mité een subsidie te verleenen van f 50 Het doel en de werkwijze van dit comité wordt niet goed begrepen. Het is samen gesteld uit vertegenwoordigers van alle hier ter stede bestaande drankbestrijdersorga- nisaties. Bij het desbetreffende punt van do begrootmg hoopt spr. een duidelijke uiteenzetting te geven van den toestand De rechterzijde zal het hierover eens zijn, dat elke openbaring der zonde bestreden moet worden en spr. hoopt, dat de liee- ren van de andere zijde zooveel zullen gevoe.en voor de zedelijke opheffing van den mensch, dat zij er niet in zullen toe stemmen, dat een organisatie als 't Schie. damscli Drankweer Comité op zulk 'een wijze wordt behandeld als B. en W. voor stellen. Doordat men verkeerd gelezen heeft, komen B. en W. tot de conclusie, dat or zoo weinig gedaan is. Bij de desbetref fende post zal worden aangetoond, dat er wel wat gedaan is en wat andere gemeen ten doen op het gebied van subsidieering van de drankbestrijders-beweging. Spr. is S jaar redasseerder en weet wat de vrach ten zijn van den alcohol. Spr. kan dui delijk maken, dat drankbestrijdersorganisa ties eigenlijk bezuinigingscommisses zijn en hij hoopt, dat men de waardeermg voor hun werk hier ter stede niet zal uit drukken in een subsidie van f 50. De over heid is de dienaresse Gods en God zoekt het verlorene. De heer v. d. Kr a an heeft rijn herse nen, die geen 7 K.G. wegen He beer ir. ff out man: Het moet 7 ons zijn Delheer v. d. Kraan: zitten pijnigen over de vraag, hoe Ihet mogelijk is, dat iemand kan zeggen Gods Woord als richt snoer te nemen en de leer van Mars te aanvaarden. Spr. adviseert den lieer Weer gang op een rustigen Zondagmiddag die vraag ook eens te overdenken. De heer Et man wil een opmerking maken over werkioozenzorg. Wie bij de werkverschaffing op liet Eenerveü geplaatst wilde worden, heeft zich daartoe kunnen aanmelden. De tabel in de M. v. A. noemt a's cijfer der werldoozen op 6 No vember 191. Dat cijfer is niet juist. In werkelijkheid is liet aantal werkloozen veel hooger. In de M. v. A. wordt voorts meegedeeld, dat de subsidie van het rijk voor de steunverleening van 75 pet. tot 30 pcit. is gedaald. De vraag rijst: Als dat zoo doorgaat, wat moet er dan terecht komen van de menschen, die ontslagen worden? Een der leden heeft over de Adaarding- sche regeling gesproken. Daar is de steun regeling opgeheven en in de plaats daar van is armenzorg gekomen. Spr. vreest, dat we 111 ier in het voorjaar de zelfde richting uit zullen gaan en daartegen moet toch gewaakt worden. Schiedam is een in dustriestad ipet een altijd schommelend werldoozencijfer. 't Gaat niet aan men schen, arm aan geld maar in het bezit van de krachten om zelf in hun onder houd. te voorzien, naar armenzorg te stu ren. Haar zal elke vakorganisatie zich tegen verzetten, omdat het een vernede ring is voor de betrokken menschen. Bij de regeering moet er op aangedrongen worden, de subsidie van 30 pet. te ver- li o ogen Overigens brengt spr. dank voor de be antwoording in de AL v. A. van de door hem gemaakte opmerkingen in de sectie vergadering. D>e heer F e t ter heeft bij het sectie- onderzoek gevraagd de posten van f25 en hooger van de onvoorziene uitgaven te verantwoorden. He Voorzitter zegt, dat nu niet de posten besproken kunnen worden. Be raad is bezig met de algemeene beschouwin gen. De heer Fetter heeft in de M. v. A. als antwoord op zijn vraag gevonden, dat hij op- en aanmerkingen kan maken bij' de goedkeuring van de gemeenterekenimig. Waar spr. op doelde was de aangelegen heid met de Handelsdrukkerij Laboremus. Deze heeft ter gelegenheid van de Nenijto een Gids voor Schiedam uitgegeven. Daar voor is door het gemeentebestuur een aan beveling geschreven, waarin o. a. gezegd wordt: We wenschen, dat de uitgever met dezen Gids succes zal hebben en dat onz,. gemeente mede door deze uitgave meer gekend en gewaardeerd zal worden. De heer Hinkelaar: Amenl De'heer Fetter: Zeg dat wel! Er is in de sectie gesproken over een ge. heïme post van f50. Daarover valt spr. niet. Maar wel over de geste van Bruid kerij Laboremus, die door het gemeente, bestuur is gesteund. Spr. heeft hier voor zich een contract voor een adverteerder in dien Gids. Toegezegd werd, dat 25.000 exemplaren, ieder van 50 pagina's, ver spreid zonden worden. A'Je menschen, die in dat boekje geadverteerd hebben, rijn er jngevlogen. In plaats van 25.000, is de oplage slechts 2000 exemplaren ge weest. De heer S w a r t j e sHe rest komt zeker nog! Dp heer Fetter denkt over deze aan gelegenheid niet zoo licht als de heer Swartjes. Toen hier onlangs over de leve ring van het drukwerk voor de gemeente werd gesproken, heeft de heer Slavenburg wantrouwen uitgesproken tegenover de ge organiseerde patroons. En nu, gaat het gemeentebestuur een onderneming als La boremus steunen, die ongeorganiseerd is en handelt op een wijze als spr. heeft aangeduid, SpT. zou wel eens het bedrag willen weten, dat zoo tusschen neus en dorpel doorgaat. (VrooKjkheid.) Djt bedrag, aan de uitgave van de Gids van Laboremus besteed, komt nu toevallig aan het licht. Alle posten van eenig belang zou spr. verantwoord willen hebben. De Voorzitter: Die kunt u alle in (je Gemeenterekening vinden. ""De heer Fetter Staat deze post van Laboremus er ook in? Don rijn we klaar! De heer mr. Van Velzen: Neen. De heer Fetter: Er komt ook een post voor op de begroeting van f50, die van vertrouweliiken aard is. Haar maakt spr. geen drukte over, maar die post voor de Gids voor Schiedam is belangrijk. De Voorzitter: Die post van f50 is voor bizondere politiediensten. De heer Fetter: We mogen eischen, dat we weten, waarvoor gemeentegelden worden uitgegeven. En daarom wil spr. alle posten uit onvoorziene uitgaven be streden, verantwoord zien, voor zoover het bedragen van f 20, f25 of hooger betreft Er is een verbod van overwerk bij de gemeentebedrijven gevraagd en B. en W. hebben a's hun standpunt meegedeeld, dat overwerk zooveel mogelijk voorkomen dient te worden, maar een a'geheel verbod van overwerk achten rij niet wenscibelijk en moge ijk. Een enkel uurtje overwerk maakt met uit; ook spr. heeft daar tegen geen bezwaar. Maar de zaak wordt anders, als juist is, wat in het verslag van den Schie- damschen Bestuurdersbond gezegd wordt door de afdoo'.ïng van den Ned. s Bond van Overheidspersoneel, n.l. dat aan de gasfabriek losse arbeiders werden ontsla gen, terwijl door vast personeel per week CO, 70 en meer uren werd overgewerkt. Spr. maakt geen praatjes over 1 of 2 uurtjes, maar 22 uur pen- week is al te bar. Er is geen twijfel aan, of de mede- deelingen in liet verslag van den S. B. B. zijl juist. De één ontvangt op die manier een dubbel weekloon en een ander komt op de keien. Het is toch niet te verde digen, dat aan een persoon per week f22 aan overwerk wordt uitbetaald, terwijl een ander niets heeft! De politie gaat na, of in het particuliere bedrijf de arbeidswet wordt nageleefd; waarom gaat zij ook niet kijken bij de gasfabriek en andere gemeente- bcdrijven? B. en W. zijn niet voor een algeheel verbod van overwerk, maar ze dienen toch wel aan te geven, hoe ver naar hun meening bij de gemeentebedrijven gegaan kan worden met het laten verrich ten van overwerk. In alle collectieve ar. beidscontracten bomen bepalingen voor in zake overwerk. Spr. zal eerst nog eens afwachten hoe B. en W. tegenover dat vete overwerk staan en zal zoo noodig zelf met ©en voorstel komen oni deze zaak te regelen. Met schrik heeft spr. in biet Jaarver, slag 1927 een groote ontdekking gedaan, n.l. dat onze hoofdambtenaren, die een salaris genieten van f-1000f6000, nog kindertoeslag ontvangen. Spr. vindt het treurig, dat ambtenaren, die f6000 per jaar verdienen, nog bij de gemeente komen om een fokpremie. De heer mr. Van V e 1 ze nDie uit drukking is niet nieuw meer! De heer F etter: Dat -kan wd, maar ze is juist! Op werMoozen wordt laag neergezien en liier wordt gezegd: Zorg maar, dal je niet in E ener veld terecht komt. Spr. Jcont huisvaders, die gaarne plichts getrouw voor hun gezin willen werken, maar die daartoe niet in de gelegenheid worden gesteld. De ouders moeten voor hun kinderen zorgen, is gezegd. Welnu, laten die ambtenaren, die f 6000 per jaar verdienen, dan maar voor hun kinderen zorgen. Maar als gevraagd wordt voeding te verstrekken aan kinderen, wier vader werkte os is, dan heet betde ouders moe. ten daar zelf maar voor zorgen. Zij, die zelf ai zoo weinig hebben, moeten nog bijdragen voor een toeslag voor de kin deren van die goed betaalde ambtenaren- Dat acht spr. een grof schandaal, Spr. stelt voot de kindertoeslag te doen verdwijL nen voor alle salarissen boven de f2500. De Arbeidsbeurs! kan heilzaam werken, maar zij is een -groot onding geworden. Aan de aanvragen van werkgevers kon, volgens de verstrekte cijfers, niet eens wor. den voldaan. Zoo werden er b.v. vol. gens het verslag 500 metaalbewerkers ge. vraagd en dpor bemiddeling van de Ar beidsbeurs konden er s'eehts 395 geplaatst worden. Met wdlk soort metaalbewerkers is dat voorgekomen? Als er een gebrek aan scholing is bij de metaalbewerkers, kan er dan niets gedaan worden in de richting van vakonderwijs? Er waren 2223 personen ingeschreven als zijnde zonder beroep. Is ook voor deze groote groep menschen niiets te doem? De Arbeidsbeurs en het B. A. werken te veel samen; er is geen sprake meer van beidsbemiddefing, maar van arbeids- dwta g. Spr. is een geval bekend, dat een man, 'ie nog niet eens uitgetrokken was, toch reeds werd verplicht om aan de werkverschaffing deel te nemen. Die man had zijn rechtmatig deed uit de werldoozen. kas, dat hij' zich had verzekerd door be. taling van zijn premie, nog niet gehad. Hoe zit dat? Is het niet mogelijk, dat spoedig vergun, ning wordt verleend voor een radiodistrL butiebedrijf, zoodat ook rij, die geen toe. stel zich kunnen aansar iff en, kunnen ge. nieten van wat de radio biedt? Het is toch een stuk ontwikkeling en duituur, dat geboden wordt! Een eigen toestel is buiten het bereik van de meeste arbeiders. Wat heeft de raad destijds, toen de kwestie van de radiodistributie werd besproken, aangenomen? B. en AV. hebben beweerd, dat zij niet meer vrij waren en den raad is er een verwijt van genaakt, cut hij niet wist, wat hij besloten had. Maar er is geen besluit genomen om idem heer Schneider geen concessie te verleenen. Spr. zou gaama van B. em AAL willen weten, of het mogelijk is, dat spoedig een aangevraagde radiodis tri butieconces- sie wordt verleend. De heer Steens was oorspronkelijk niet van plan bij de algemeene beschouwingen het woord te voeren. Het is z. i. met juist, dat ieder der raadsleden dat doet Spar. wil het den wethouder voor sociale zaken niet al te" moeilijk maken en daarom nu eeni ge opmerkingen maken, die hij eerst dacht bij do posten ter sprake te kunnen bren gen. Na de wijze woorden van de verschil lende opperhoofden wil spr. ook iets zeg gen over het werk! oo zen vraagstuk. Er moet, om iets te bereiken, positief werk wor den gedaan en men dient, om de werkt loosheid te bestrijden, te beginnen bij hen, die straks werkman zuilen zijn. Vele jon gens aanvaarden, verlokt door de hoog© loonen, die rij speodig kunnen verdienen, of gedwongen door huiselijke omstandig heden, werk» dat speciaal door jongens wordt verricht en waarbij ze geen vak leeren. Op mannelijken leeftijd, gekomen moeten ze echter dat werk neerleggen, omdat hun plaats weer door jongens wordt ingenomen. En dan staan ze daar in de maatschappij op 20 a 22-ja' igen leeftijd, zijn te oud om opnieuw te beginnen en een vak te leeren, gedoomd om sjouwer of los werkman te worden, met alle teleur stellingen daaraan verbonden. De psycho-techniek heeft den laatsten tijd. een geweldigen vlucht genomen. Er is hier ter stede een Bureau voor Beroeps, keuze geweest, en zij, die daarin zitting hadden, hebben hun werk met ijver ver. richt, waarvoor hun waardeering toekomt Maar als nu het gemeentebestuur eens met de verschillende jeugdorganisaties overleg p'eegde en plannen beraamde om iets der gelijks te doen als het Bureau voor Be- -roepskeuze, maar dan op breeder, moder ner leest geschoeid, dan zouden vele jon gens en jongemannen wellicht er van terug gehouden kunnen worden om verblindt door tijdelijk hooge loonen de fabriek m te ioopen en In plaats daarvan een vak te leeren. Als we 'in die richting iets deden, zouden we een steentje bij dragen om het werkteozenvraagstuk op te lossen. A'an de j ongeluii komt spr. nn tot de ouderen. Ateen wijten de werkloosheid aan de invoering van betere machines of aan de economische omstandigheden. Maar is het niet mogelijk, dat de gemeente onder zoekt, of door beroepsomvorming de werk. loosheid verminderd kan worden? Als een tak van bedrijf door die gewijzigde economi sche verhoudingen in depressie is geko men, en er moet verondersteld worden, dat men met een permanent verschijnsel te doen heeft, is het dan niet mogelijk de overcompleet geworden arbeidskrach ten op te leiden voor een ander bedrijf? Spr. erkent, dat de vraag makkelijker te stellen 'dan te beantwoorden is. Maar er zijn toch reeds gemeenten, die iets op dit gebied bobben gedaan. Zoo zijn door de gemeente Amsterdam werkloos geworden arbeiders opgeleid tot sigarenmakers, die daarna te Eindhoven als zoodanig werk hebben gevonden. AVaarschijnlijk is het ook mogelijk taL rijke ongeschoolden nog een zekere vak voltooiing bij te brengen- In de metaal industrie is een te kort aan goed ge schoolde arbeiders en juist het groote leger van ongeschoolde metaalbewerkers is een dreigend schrikbeeld voor de gemeente, omdat onder hen het meest de werkloos, heid heerscht. Er wordt in die richting reeds iets gedaan, maar spr. zou welen, dat de gemeente met de vakorganisaties deze aangelegenheid eens besprak. Een bankwerker is niet zonder werk, maar wei een arbeider m de metaalindustrie, die niets kan. Een dommigheid in de jeugd begaan, rijn velen gedoemd levenslang te boeten. Spr. zou het daarom toejuichen als iets voor hen, die geen vak hebben geloerd, werd gedaan. Misschien is het gewenscht een com missie in te stelten, die het vraag .tuk van de beroeps omvorming en vakvoltooiinig in studie neemt. De uitzending van werkloozen naar werk verschaffingen loopt meestal uit op teleur stellingen. He menschen rijn met allerlei banden aan hun woonplaats gebonden en er behoeft maar weinig te gebeuren of zij1 keeren terug. Spr. neemt aan, dat er werk schuwe arbeiders worden gevonden, maar men oordeele niet te hard! Is het niet mo gelijk werkloozen dichter bij huis aan ar beid te helpen? Kan niet eens aan Ged. Staten worden gevraagd, of zijl geen objec ten voor werkverschaffing hebben, b.v. be- bossching van duingronden of wegenaan leg, zooals, naar spr. meent, in Noord- Holland geschiedt? Dan zouden' dia piein- schen dichter bij1 huis kunnen blijven en daardoor veel teleurstelling worden voor- komen. Bij de werkverschaffing spelen verschil lende vraagstukken een rol en in de eerste plaats moet iets blijvends door de werk verschaffing worden tot stand gebracht. De gemeente 'Amsterdam wil een maamlooze vennootschap stichten, die langs mlnneliji- ken weg of door onteigening werkoib- jecten in haar bezit zal trachten te krijt gen. De zaak wordt geheel opgevat als eed economisch bedrijf en de in cultuur ge brachte gronden worden 200 mogelijk vari de hand gedaan om met de opbrengst weer nieuwe oojecten te kunnen verkrijgen. Dip minister van binmenlandsche zaken en landi. bouw heeft dit plan in welwillende over weging genomen. Dat wij liier ook zoo'n naamlooze vennootschap zouden kunnen stichten, gelooft spr. niet, maar we zouden met het departement voeling kunnen hou den en trachten om toch iets dergehjiks op touw te zetten. Het groote voordeel van deze soort werkverschaffing is, dat het hoofd niet van het gezin wordt gescheiden. AVat spr. gemeend heeft nu te moeten zeggen, geldt niet alleen de oogenibükikp- iijke bestrijding van de werkeloosheid, maar het reikt verder. Laat de gemeente steun verleenen aan wat de organisatie's reeds ter hand namen. Dan vervullen wij een^be- sclieiden stukje van onze sociale taak. Wordt vervolgd Onderscheiding voor Lindbemh. Aan Lindbergh is toegekend de Haruom trophee, welke jaarlijks wordt uitgereikt aan hem, die het meest voor de luchtvaart in bet voorafgaande jaar heeft gedaan. Meisjesro«f- Naar uit Mexico (City) gemeld wordt, hebben 70 bandieten tijdens een bioscoop voorstelling in het dorp Jitelepec aan het Chapalameer, 22 jonge meisjes geroofd, met wie riji in de bergen ontkwamen. De regeringstroepen zijn de achtervolging der roovers begonnen. Faillissementen. Opgegeven door Van der Graai en Co. (Afd. Handelsinformatie.) U itgesproken: Rotterdam, 12 Dec. R. van AVeerddn, te Rotterdam'. Rechter-comm. mr. M. Fran ken; cur. mr. L. van Danteig. C. iffi B. van Bommel, winkelier in ga- lanteriën, wonende te Rotterdam. Rechter- comm. B, F. Aterveen; cur. mr J. R. Pön- termanin. Op ge he ven: P. L. Hartman Dorcliain, Rotterdam. N. R. Pappe, koopman le Rotterdam. Nu we in den tuin weinig werk vinden, zullen we onze aandacht eens wijden aan de kamerplanten. Met gieten zijn we in dezen tijd van 'tjaar zzeer karig. In 'tal- gemeen gesproken, krijgen de planten gedu rende den zomer gewoonlijk weinig on ge*, durende den winter gewoonlijk te veel wa ter. He verdamping is nu gering, boven dien verkeert het moerende©.! der planten nu in rust, zoodat weinig water verbruikt wordt. Enkele nu bloeiende planten a's: Cyclamen, Begonia, „gloire de Lorralne"(, Azalea indica en dergelijke, verlangen wel meer water (vooral laatstgenoemde); maar hun bloei bewijst dan ook dat deze niet in rust zijn. Toch geven, we deze planten (vooral Cyclamen en Begonia's) niet te veel water, en dan nog alleen op het schoteltje, waar de pot instaat, daar anders de wa terrijke bloemdeelen en stengels licht smet ten en afrotten. Veel kamerplanten kjden, vooral nu door gebrek aan licht; we plaat sen ze dan ook zoo gunstig mogelijk, op dat ze zooveel als mogelijk is, van het toch al scliaarsche daglicht kunnen profi- teeren. Gevaar voor zonnebrand best -at er run niet; later in het voorjaar en gedu rende den zomer moet men m dit opzicht vcoizichtig rijn met palmen, Clivia's en soortgelijke bladplanten. Bij1 dreigende strenge nachtvorst moet men ook aan de kamerplanten denken en deze, van voor het venster wegnemen. In vertrekken waar niet gestookt wordt, kan men ze bovendien nog afdekken met papier. Planten welke door vorst geleden hebben, moet men direct afgieten met ijskoud wa ter en vervolgens op een juist vorst vrije donkere plaats langzaam laten ontdooien. Als de temperatuur niet te laag was, valt liet bij veel planten gewoonlijk dan nog wel mee. Voor gieten en afsponzen, van bladplanten, gebruiken we vooral water dat kamer-temperatuur heeft. Rein houden van planten en potten is voor liet wel slagen een hoofdvereischte. Aroor verpotten van planten is het nu een zeer ongunstige tijd. Voor het meerendcel der planten is de meest gunstige tijd hier voor: A [aart en April. G. AVoer een „achtste" wereld wonder. AVij keïiimen in ons land in de groote steden de omdergrondsche spoorwegen niet an wie zullen ze ondanks de toename van het verkeer wel niet leeren bennen ook, omdat de bodem to week is. (Misschien zullen wij Bil d© toekomst viaducten moe ten bouwen). Maar in de groote steden in het buiten land, loopt binder de stad een uitgebreid net van tunnels, (op sommige plaatsen Ioo pen er zelfs drie onder elkaar), waardoor de passagierstreinein, ongehinderd door an der verkeer, snel ku'nnen voortsuizen. Geen wachten op drukke kruispunten! AVij kennen hier nog niet het aaneenge sloten verkeer, die vierdubbele rijten auto's, die overstelpende drukte, waarvoor de breedste straten te smal werden, zoodat men wel genoodzaakt was het verkeer in de drukke binnenstad onder den grond te leiden. In Londen weet men er alles van. Daar rijn plaatsan waar men met geen mogelijk heid moer kan oversteken. Daar zijn ge weldige stations onder den grond, De on- dergrondsche treinen vervoeren een ont zaglijk aantal passagiers. Deze week nu is te Londen bet nieuwe ondergxondsche station Piccadilly-Circus ge opend. Dit station is berekend op een jaar- lijksch vervoer van 50.000.000 passagiers, van het oude station werd in het eerste jaar 1906, door I1/? millioen en laatstelijk door ongeveer 25 millioen passagiers gebruik gemaakt, doch met het oog op de nood zakelijk geachte uitbreiding van de „under ground" in de toekomst werd de capaci teit verdubbeld. Er rijn vier jaar voor Inoodig geweest omi dit station, hetwelk het centrum vormt van het ondergrondsch verkeer te Londen, te voltooien. Er rijn in het geheel elf escalator©!! (bewegende trappen) met een snelheid van ruim 30 AL in de muiaut en vijf daarvan brengen de reizigers van de straat naar het station, ruimi 30 Al. onder de oppervlakte, en terug. Ih de vestibule staan kaartjes-automatan en ook kan men er automatisch wisselgeld terugkrijgen. De kosten van den bouw hebben 500.000 pond sterling of zes millioen gulden be dragen, Éen geweldig bedrag, maar men heeft met een foefje uitgerekend, dat de kosten er binnen een half jaar uitgehaald zijn. Dit DER

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5