Uit de Tweede Kamer. W^^mÈkasm^Ê'^^% ^lw|f®l Minister Slotemaker de Bruine had zich hij zijn verdediging van het wetje voor de tandtechnici, dat men gerust hot examenwetje kan noemen, cwndat de gedupeerden, mits ze aan een examen vol doen, nog tot de uitoefening vaar liet be drijf zuilen worden toegolaten, op sterk standpunt geplaatst. Hij had' nu eenmaal met dit wetje aan den wensch voldaan van de Kamer, dio verloden jaar met op vijf na aJgemeeno stemmen om oen. rege ling gevraagd had als thans door hem werd voorgesteld, en daarom wees hij alle pogingen om buiten het kader daarvan to gaan, absoluut af. Buiten dof kader viel niet het amendement van den katholieken lieer Suring, die ook tot heL examen wilde toelaten hen, aan wie krachtens de wet van 19 Juni 1925 de viseering op hun bewijs van vestiging is geweigerd. Bit amendement was volkomen logisch, zoo logisch, dat het ons verwonderde, dat de minister het niet overnam; want wanneer men, zooals ook de hoor Slotemaker de Bruine doet, zich op het standpunt stelt dat de wet onjuist is toegepast, moet men zoowel hen., die het visum kregen, als hen, aan wie dit niet werd verleend, tol het examen toelaten. Togen het amende- mont-Suring werden slechts twee stemmen uitgebracht, en de manier, waarop dit ge schiedde, was nieuw, de voorzitter ver zocht toch lien, die tegen het amende ment waren, hun hand op tc steken. Diit is feitelijk in strijd met het Reglement van Orde van de Tweede Kamer, dat in art. 82 slechts twee wijzen van stemming kent, de mondelinge, 'die dun bij: hoofde lijke oproeping geschiedt, wanneer een van de leden die verlangt, of die bij zitten en opslaan, wanneer geen der leden zich daartegen verzet. Maar het stemmen bij handopsteken is een uitvinding van den heer lltiijs de Beercnbrouck, en in vroeger tijd, wij denken b.v. aan dien van jirosident Gleichrnan, zou er niet aan ge dacht zijn eigenmachtig het Reglement van Orde aan te vullen. Verder willen wij nog even vormeiden, dat het den heer Duys blijkbaar nog dwars zat, dat zijn partijgonoote Mevrouw De Vries—Bruins hem zoo hard had aange pakt over de beleodigende uitdrukkingen, dio hij zich aan het adres der tandartsen had veroorloofd. Ilij' had de tandartsen niet beleedigd, hij heeft slechts de strijd wijze gekwalificeerd van hen, die namens de tandartsen actie voerden, en hij1 heeft ook niet minachtend over de universitaire opleiding gesproken, maar hij had wèl aanmerking .gemaakt op hou, die de uni versitaire opleiding .gebnrken, om daar achter hunne minderwaardige strijdwijze te verbergen. Mindenvaa dige strijdwijzeI, liet is om tranen te lachen zooiets nit den mond van den heer Duys te vernomen, al twijfelen wij dan ook geen oogenblik aan zijne goetle trouw, toen hij optrad ais de diep verongelijkte. De heer Duys toch, die nu bijna 20 janx in do Kamer zit, is daar altijd op Ide grofste wijze hun, dio het niet met hem eens waren te lijf gegaan, en dat is in den loop der jaren steeds er ger geworden, zocdat wij gaarne aanne men, dat liij allang niet meer weet, of iets al of niet bolecdigend is. Movr. Do Vries— Bruins dacht er blijkbaar ook zoo over on gaf, alle sociaaldemocratische solidariteit ten spijt, dau. ook geen kamp. Zij hield vol, dat haar partijgenoot Duys zich op hoogst beleodigende wijze over de tand artsen had uitgelaten, en als deze dat diet vindt Üan was dat „verschil van opvatting". Die laatste woorden kwamen er wol zeer kalm, maar tevens zio-o- sner pend uit, dat de heer Duys er genoeg van had. En wie Mevr-. De VriesBruins kent, e:i tevens op de hoogte in van de strijk w.ize van het rumoerigste lid van de Kat mu-, zal zeer zeker bij dit „verschil van opvatting" aan de zijde van de ladylike arts, die Mevr. De VriesBruins is, willen staan. Het wetje is nog niet in stemming ge weest, maar van aanneming verzekerd. En toen ging de Kamer aan de wijziging van de Invaliditeitswet; hoofdzaak is daar van de verhooging van de loongrens van verzekeringspa ichtigen van f 1200 tot f 200O, de onderbrenging van eonigö nieu we categorieën arbeiders' onder do wat, o.a. zij die zoogenaamd aangenomen wérk verrichten, dat feitelijk werk in loondienst is; zij die bij de. werkverschaffing zijn aan gesteld, én de kelners die van hun werk gever noch loon noch kost, noch inwoning ontvangen, en het dus1 alleen van de fooien moeten hébben. Met dit wijzigingsontwerp wordt de Invaliditeitswet met haar -100 artikelen al weer eons herzien, en liet is niet te verwachten, en ook niet te hopen, dat klit de laatste wijziging 'zal wezen, want dergelijke wetten moeten nog meer dan andere wetten, zich aanpassen aan de werkelijkheid1, en daar de omstandigheden, waaronder wij leven zich steeds wijzigen, wordt ook die werkelijkheid telkens anders In dit geval kwam er bij, dat de regeering zelve niet zóó ver gegaan was als zij in gunstige financLeele omstandigheden zou gedaan hebben. Minister Slotemaker de Bruine wees toch verschillende eischen uit de Kamer, die verder gingen» dan hot ont werp, enkel op financieelc gronden af. De loongrens werd natuurlijk een onder werp van strijd. Wie onder de bestaande wet met een loon van f 1209 of meer be gint, is niet verzekeringspliohtig; wèl is hij dat als liij oorspronkelijk met minder begon, en zijn loon stijgt daarboven, mits die stij ging niet boven do f 3090 komt. De verhoo ging van den loongrens van f 1200 op f 2000, is noodig omdat anders te vee] arbeiders buiten de wet zouden vallen, en daartegen kwam dan ook geen verzet. Maar wel wilde men verder gaan dan die f2000. De katholieke heer Loerakker, de anti-revolutionaire, heer Smeenk en do Christelijk Historische heer Snoeck Honkemans wilden van de f2000 liefst f 3000 maken, terwijl de heer Duys, die nu eenmaal de man van hot hoogste- bod is, de- loongrens heelemaal wildé laten - ver vallen, wat hij dan ook in een amende ment belichaamde, dat bestreden- werd' dooi den heer Smeenk, die er terecht op wees, dat do arbeider, wiens inkomen boven de f3000 komt, vrijwillig in de verzekering kan blijven. Die Minister wees het amen dement af om de groote kosten, die daar van liet gevolg zouden wezen, en het amendement haalde alleen de sociaal-demo cratische stemmen en die van den com munist. Ook de leeftijdsgrens en de loonklassen' konden niet meer bevredigen.Zooals be kend is, blgven personen, dio eerst na liun 35sto jaar in loondienst treden, on verzekerd. Daarin ligt zeker iots hards, en vooral in den legemvoordigcn tijd, nu liet zoo moeilijk is geworden -zich als klein winkeliertje op de been te houden, waardoor het voél meer dan vroeger voor komt, dat zij', die den 35-jarigeni leeftijd reeds hebben overschreden, zich nog in loondienst hegeven. Het was dan ook alleszins begrijpelijk, dat de heeren Loer akker, Smeenk en Snoeck Henkemans in deze van den vijf: en dertigjarigen, den vijf en veertigjarigen leeftijd wilden ma ken, maar het had' toch ook weer veel tegen. In de eerste plaats, dat de rente- bedragen, die deze 45-jarige op den leef tijd/ dat hij pensioen gerechtigd wordt, zou ontvangen; in de tweede plaats dat. dit euvel alleen zou kunnen worden onder vangen door oen verhanging van dc Slaats- bijdrage, waarmede éón milBoen 'sjaars gemoeid zou zijn. En een wijziging van de loonklassen, z.öod'ai b.v. de hoog ste klasse, waarin 60 cents per week pre mie betaald wordt, eerst bij een jaarloon van f1500 (thans 900) zou worden be reikt, zou de schatkist op 4 mil'.ioeu ko men te staan. Deze wijzingen kondon dus om financieelé redenen niet worden aan gebracht, en do voorstellers daarvan heb ben dan ook van doorzettenwat zij had den willen verkrijgen, moeten afzien. De heer Duys had succes met zijn amende ment, waardoor dan: ook de'werkers in aangenomen werk voor een particulier onder do Invaliditeitswet zullen komen to vallen; hot werd, omdat hij' er op verzoek van den minister een kleine wijziging in had aangebracht, door do Kanïor zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De Vrijheids bonder van Gijn had ook een succes te boeken, en wel dit, dat de Minister toegaf in zake de preferentie van hyp'otheekrentescluvld boven do vordering van premie. Vroeger ging bijl faillissement alleen de Grondbelasting boven de hypo theekrente, maar Minister Slotemaker had in artikel 12 van dit ontwerpjo voorgesteld, ook do vordering van do Invaliditeitspremio te la-ten voorgaan. Ka het betoog van de heer van Gijn, dat hetniet goed was thans alweer met een voorschrift te ko men, waardoor do groote waaide die in de preferentie van do hypotheek rente zit, voor hen, die hypotheek aanvragen, gaf clo Mi nister zich gewonnen. Er - zijn nog heel wat woorden vuil ge maakt aver een amenidoment-Duys, dat ge richt was tegen to lage weduwe- en wee zenrente, als or bij den arbeider die togen Invaliditeit verzekerd is, onmacht tot ze gel pl alken bestand; na lang over en weer praten, was men toch vrijave! algemeen van meening, dat het Koninklijk Bcsluil van 30 Juli 1920, ook in deze zaak voor ziet, en toen uit 's Ministers mond verno men weid, dat, als ini een bepaald geva' van het tegendeel mocht blijken, hij! dan dadelijk met een wijzig! ngsartikel z;ou ka men, trok de heer Duys zijn amende ment in. De poging van den1 anti-revPlutionairen heer Bijl-eveld, om terugwerkende kracht te verkenen aan do regeling van do door do schoolbesturen verse huldigde wiskundi ge reserve voor het personeel dat aan de bijzondere scholen onder de Invaliditeits wet valt, had al lied weinig succes, zijn desbetreffend amendement haalde slechts 16 stemmen, die van- zijn partijgonooten, bij wie zich een paar Roomsch-Katholieken ear Christd-ijk-IIistorischen plus de. Kersten voegden. Gdukkiger waren do anti-revolu tionairen Smeenk en Schouten mot hun amendement, zfij waren niet tevreden met do nieuwe bepaling, waardoor de kelners en andoren, die uitsluitend van fooien le ven, in de wet zullen worden opgenomen, maar zij wilden dat deze nieuwe categorie ten volle van de gunstige overgangsbepa lingen zal profiteeren, die dit ontwerpjo bicidt aan degenen wier aanvangssalaris bo ven de' f 1200 was, cn die daarom tol. dusver niet onder dc- wet vielen; hun amen dement werd toch zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, en hetzelfde geschiedde met het ontwerpjo zelf, behalve dan dat ds. Korsten er aanleékening van verzocht, dat hij geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Is Ds. Kersten dan de man, zoo hooren wij hier een lezer vragen, wicn het koud laat of de invalide arbeider aan armoe wordt prijsgegeven? Ons antwoo-id hierop is, dat dit misschien toch wel wat al te haastig geoordeeld zou wezen, maar deze verouderde Calvinist toont wel hierdoor, hoe gevaarlijk Prinzipiënreiterei is. In zijn systeem is elke verzekering een gemis aan vertrouwen op Gcd, die voor ieder die in nood is"~wcl zal zorgen, zooals Elia door de raven weid gespijzigd. Het: help u zelf en God zal u helpen, is blijkbaar voor den man van de Staatkundig Gere formeerde partij niet geschreven. En toen- ging de Kamer aan liet ont werp- dat de R.cgcering do bevoegdheid moet geven toe te treden tot liet verdrag betreffende de kinderarbeid in tien Land bouw, zooals dit verdrag is vastgesteld tc Genève in. 1921, in de derde conferentie dor internationale organisatie van don Arbeid van den Volkenbond. Het vond nog a.I oppositie, en liet wil ons voorkomen, dat bewust of onbewust, daarbij een rol speelde, het gevoel, dat bij. al die internationale regelingen dc kie ne landen deel uitmaken van een groot orkest, waarbij de groote mogendheden dc eerslo viool spelen, en waarbij vo-or hen sleehls do pauken zijn overgelaten. Maar daar staat tegenover, dat er altijd gezegd is, dat de schade, die voor een bepaald land door gcrslige arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders, kan ontstaan, slechts ondervan gen kan worden door internationale rege ling, dat wil zeggen, als men die regeling voor alle huiden gelijk stolt- En dan zou men daarnaast de vraag kannen stellen, of de regeling van de kinderarbeid in den Landbouw zo-oveel ongeschikter is om in ternationaal. ter hand genomen te worden dan die van den kinderarbeid in de In dustrie, waarover de Internationale Ar beidsorganisatie van den Volkenbond zoo veel in verdragen, heeft neergelegd, en waarmee Nederland zich heeft vereonigd Deze vraag mag wel in de eerste plaats gesteld worden aan do heeren Heemskerk en Schokking, die er beide met kracht op aandrongen, dat de Begeering in deze zou terugkeeren van den dooi- liaar inge slagen weg; eerstgenoemde betitelde het zelfs als een valsch beginsel om indeze de nationale regeling bij de internationale achter te stellen. f Dit werd Monseigneur, die zoo groot aandeel heeft in do tc Genève voorgestelde internationale regelingen toch tc gortig, en dus versoheon do lieer Nolens in het spreekgestoelte, vooral ook zeker omdat de Vrijheidsbonder Aran Ra.ppa.rd, die hel ontweq) bestreden had, op grand dat 't zeer ongunstig ontvangen was dc-or de land bouworganisaties, daarbij den steun had gekregen van den Katholiek, den hoer Van Voorst lot Vo-orst. i Do lieer Nolens wees er o. i. lore-cht op, dat het hier aan dc Kamer overgelegde ontwerp niet .a.ndors is dan de logische consequentie van onze toetreding tpt den Volkenbond. De Kamer heeft natuurlijk allo bevoegdheid, om het voorgestelde te verwerpen, maar zij kan niet de* Internatio nale "Arbeidsorganisatie- liet recht betwis ten, om zich op dit gebied te Bewegen. Ook was de opmerikng juist van den lieer Nolens, dat men hier niet met een gewoon verdrag te doen beeft, waarhij wij, als wij liet aanvaarden, kunnen vra gen, wat krijgen wij daarvoor in de plaats? Want dat liet hier gaat om een zaak die de internationale rechtvaardigheid-raakt- Het is dan ook o. i. jammer, dat men in liet Nodcrla.ndscho Parlement minder tegen den inhoud van het dit waarlijk niet zoo gewichtige verdrag heeft geopponeerd, dan tegen het op zicli nemen van inter nationale verplichtingen. Het is tocli waar lijk geen wereldschokkende gebeurtenis, dal incn den landarbeid voor leerplich tige kinderen internationaal wil regc-len. De Minister kreeg steun van den so ciaal-democraat en landbouwspecialitcit Hiemslra, van den vrijzinnig-democraat Joe- kes, van den lieer Vliegen en van den Roomschen landbouwspccialitcit Loerakker. Do communist verbaasde zich, (Lat er nog leden gevonden konden worden, die zich voor dit „inlioucllooze prul" warm maakten en de Woensdagvergadering eindigde om kwartier over zessen, zonder dat do be slissing gevallen was; die zou eerst Don derdag komen. (Wordt Vervolgd). BINNENLAND. Oost-ImlIS. Hot valsclie tol ïgr.am. Naar Anota verneemt, is gebleken, dal liet telegram, waardoor een in do gevan genis te Maling opgeslotene, ais gegratieerd op vrije voeten werd gestold, vcrvalschl. door den oppasser van de gevangenis on oen commies bij de telegrafie. Do eerste is reeds gearresteerd. -Beiden zullen, straf rechterlijk vervolgd worden. De in vrijheid gestelde Goesli Soleiman bin Pangeran Mo hammad Seanan, afkomstig uit Stagen-, is daar bij. zijn familie gearresteerd. Toeslag gevraagd. Het dagclijksch bestuur van de Centrale van verccuigingen va-n personeel In 's Rijks dieaist, beeft een adres tot de regeoring gericht, waarin wordt verzocht, aan de va-sto en tijdelijke ambtenaren cn werklie den, alsmede aan het personeel óp ar beidscontract, met een inkomen van f 1800 of lager, een gratificatie to verloenon in verband met de grootere uitgaven in dezen strengen winter. Gevraagd wordt voor gehuwden 1 week loon met een minimum van f 20 en- voor ongeliuwden een halve weck loon met -oer minimum van f 10, een cn ander miet te veria!en op oen eventueel© salarisver- hooging. Ontstemming in BolgtS. Uit Brussel wordt gemeld: In antwoord op een viaag van het Ka merlid Joris, inzake de redevoering, welke MBssTr*-"/.•"!-!"! "t"" 1 ?Ma b. SPEKR MDEN Op ae vecht te Breukelen Is de tradltloneele spekrijderij gehouden, waarvan de prijzen, be staande uit varkensvleesch, bestemd waren voor de werklooien en armen van Breukelen Ook don .verliezers werd minstens 2 pond toebedacht. De voorsnijdor aan het werk, bij het verdeelen van hef vleesch, dat werkelijk aeen heter hestemmlnq kon kriioen dhr. Mr. Dr E. TJARDA VAN STARKENBORGH STACHOUWER, oud-commissaris van de Koningin in Oronlngen, dis binnenkort zijn 70-en verjaardag hoopt te vieren 0£ WATERSNOOD. Zeer velen nebben hun kraantje thuis open staan en wachten geduldig af tot het water weer begint te loopen. In Soest zijn de waterleiding- bulzen bevroren en verstrekt de gemeente water aan de bevolking. De Voorjaarsbeurs 1929 te Utrocht is nu geopend, en Is belangrijk uitgebreider dan vorige keeren. Het geheels Vreeburg Is door het gemeentebestuur ter beschikking gesteld en er zijn verscheidene paviljoenen opgericht. Ben overzicht van het terrein met den hoofdingang tot do heurs

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5