lize [Eerst kijken Uit de Tweede Kamer. Het eerste Indië-vliegtuig weer terug. Betrouwbaarheid, dat is ook een der principes Van ons zakendoen, waardoor wij de sympathip van het publiek wonnen, Met kennis van zaken doen wij onze groote inkoopen op het gebied van Dames- en Kinderkleeding in het buitenland; wij weten waar te kiezen voor ons geld en daarvan profiteert onze clientèle. U vindt bij ons een uitgebreide keus Voor iedere beurs, in iedere maat die de meest Verwende bezoekster zal bevredigen. Gemengd Meuws. De moord in den Blijdorppolder. Het politieke spel is woei' begonnen. Voor bet groote touimooi van <le alge meen o beschouwingen over do Rijksbc-groo ting eon aanvang neemt en do gebeurte nissen door do stembus ontstaan, uitgera feld worden, hoeft do Tweeclo Kamer nog een tweetal woken, die zij bosteodt aan nuttig werk. Aangezien bij do diverse hoofd stukken dor begroeting het gausoho socialo en politieke loven do revue passoort, is het eigenlijk wat mal onderworpen, dio zoogenaamd urgent zijn, in don breedo to bespreken. Interpellaties zijn geliefkoosde instrumenten voor de uiterste linkerzijde er is voel muziek mee to maken on bij do begrootingsdisenssies beeft do voorzitter do bevoegdheid om den duur ervan aan banden te leggen. Het is een goed systeem geworden orn interpellaties, diedadelijk na het zomerreeks worden aangevraagd, niet toe to staan, maar zo vast to baken aan de begrooting. Zelfs de sociaal democraten zien bot goede van dit stolsel in en zij doden ditmaal ijverig mede om bot door te voeren, vooral nu do nieuwe vaarzitteti bereid was voor speciale onderwerpen) eenigo ruimte van tijd toe te zeggen. 1 Zoo gingen er dus drie interpellaties van de baan: één van den boer Duys over de zaak Giessen-Kieuwkerk en twee van den heer Wijnkoop over het optreden van rogoering en gemeentebesturen in arbeids conflicten en overdo verhouding van Neder land ea de gebencdi) lo Sovjet-Unie in Rust land Rij de respectieve begrootingdioofd- stnkken zullen deze onderworpen uitge sponnen worden Zeer tegen don zin der gebroeders Wijnkoop on L de Visser, dio liever een apart concert gaven, dan op te gaan in de algemeene uitvoering bij do begrooting Maar zelfs de sociaaldemo craten deden aan do bevre liging van dit verlangen niet mee. Hoofdschotel voor deze twee weken is het wetsontwerp, houdende regelen inzake de rechtspositie der ambtenaren. Deze kwestie is al meer dan twintig jaar in de Kamer aan de orde en bet vraagstuk zelf is gelijk to begrijpen valt, nog heel veel ouder. Ambtenaren worden als regel door de departementshoofden en hooflcn van dienst aangesteld, bevorderd, gestraft en (Ontslagen- Kr zijn in den loop der tijden wel overal reglementen ontworpen naar welker bepalingen dit alles geschiedt, maai' een wettelijke basis ontbrak nog al tijd I Die basis wordt nu in bet wetsontwerp gelegd. Indertijd beeft minister Oït een staatscommissie ingesteld, die het vraagstuk in vollen omvang heeft behandeld en ja een rapport liaar denkbeelden beeft aange geven. Aan dist rapport is door verschillende ministers gedokterd, want liet was niet geheel en al naar hun zin. Er is voel uit weggelaten en hetgeen nu wordt voorge steld, bepaalt zich alleen tot bot formeeJo, i-decele recht, terwijl bet materieel o is ter zijde gesteld,' om later op de basis van het form ede te worden geregeld. Eén der belangrijkste bepalingen is wel deze, dat voor alle ambtenaren in dienst van pro vincién, gemeenten en waterschappen door do betrokken macht reglementen moeten worden vastgesteld, die rusten op do wette- lijke regeling. Hierdoor zal dit effect verkre gen worden, dat deze regelingen aanpas sen bij de bizondero, plaatselijke en ge westelijke omstandigheden en bij den aard der werkzaamheden. Binnen tweo jaar na inwerkingtreding van d wet moeten deze reglementen gereed zijn. liet voordeel hiervan is, dat geen gecen traliseerde minimum-regeling wordt ge maakt, die als gevolg kan bobben, dat vele andere college's doze aanvaarden zul len en verder geen speciale regeling daar nevens maken. Men beeft het indertijd bij de wettelijke regeling van bet minimum salaris voor onderwijzers gezien, dat n.l een groot deel der gemeenten meendo zijn plicht gedaan te hebben, als het dat mi nimum gaf. Do voordeden van een deoen tralisatie zijn ongetwijfeld vele on hot na deel eener uniforme regeling is duidelijk. Dat er ondanks dat feit leden zijn, die voor een meer gecentraliseerde regeling zijn, ligt natuurlijk in hun overweging, dat over laten van een regeling aan lagere autori teiten licht leiden kan tot vermindering der voord cel en voor de ambtenaren. Niet overal acht men deze functionarissen zóó hoog als do politici bet plegen te doen Biji den opzet van dit wetsontwerp zijn twee categorieën van personen al dadelijk uitgeschakeld, n.l. alle militairen en alle z.g. contract-werkers, d. z. degenen, die volgens bet burgerlijk arbeidscontract zijn aangesteld. Deze laatsten genieten gëen pensioen-aanspraak, geen vaste positie en ook geen rechtspositie. Him aantal is dö laatste jaren zeer gestegen en liet bedraagt nu reeds een 13 a 14 duizend. gij zijn half-ambtenaar, Inlf-particulier en tegen dit tweeslachtige Ln bun positie voeren zij zelf veel actie, dio gesteund wordt door da vertegenwoordigers dor de mocratische partijen Het is dus te begrij pen, dat dit punt één der voornaamste in deze discussie is Een belangrijke bepaling in dit ontwerp is gelegen in do instelling van onpartijdige colleges van beroep, aan wiens beslissing ambtenaren hun grieven kunnen voorleg gen: or zal komen een rechter voor amb tenaars zaken, do Raden van Beroep voor do ongevallen verzekering on do Cen trale Raad, als beroepscollege', zullen recht spreken Natuurlijk vallen op deze'r,-ge-ring .allerlei aanmerkingen te maken, vooral Wijl zij vol en leden niet ver genoeg gaat Het beginsel der regeling werd wol alge meen aanvaard, omdat dit duidelijk een wottcHjke vaststelling van 'liet ambtenaren recht brengt Wanneer bot begin or is kan da omschrijving en. do detailleering altijd weer verbeterd worden. Men kan moeiljjk volhouden, dat do ambtenaren op dit oogeablik rechteloos zijn; luui positie is laetfige malen meer safe dan die van allo zieken in liet particulier bedrijf waar oen wettelijke algemeene grondslag aan'lion rechtspositie ontbrak on doze wordt door dit ontwerp gegeveii. Feitelijk is in dit ontwerp, datgene vastgelegd wat als vorm bestond, niet dozo uitbreiding, dat offi- cioeol rechtspraak is ingevoerd waardoor naleving dier normen 'is verzekerd. Van da elfhonderd gemeenten iu ons land heb ben or 980 geen ambtenaren-reglement, zoo dat roods in <M(j opzicht heel wat verbete ring is te verkrijgen, aangezien deze or nu, allen aan zuilen moeten gelooven. Dit pleit or ocliler voor om niet te veel dwingend in de algemeene regeling voor te schrijven maar veel vrijheid te laten, ypor passende afwijkingen. *Dca aanzien van de militairen staat de minister op hot standpunt, dat bet beter is vow ban een eigen wettelijke regeling to maken op dq basis van deze wét maar aangepast bij de bijzondere verhoudingen on omstandigheden Zijln toezegging dat aan do voorbereiding van een militaire rege ling hard wordt gewerkt had' als effect dat dit punt niet moer op "do eerste plaats bleef. Minder bevredigd waren "de oppo mten over da houding vpn 'den Minister inzake de conduct-werkers. Volgens don Minister zijn er tienduizend vijfhonderd van deze werkers in dienst van de Post, Waterstaat, Financiën cm De fensie. Da Post beeft er 5509, Defensie 3000. Hel principieel© ju de vraag of bet gewensdit. is dit stelsel do-or te voeren en boe vér dan wel, liet deze Minister nar luurlijk rusten. Rij! beeft ojleen rekening te houden mot liet bostajan vtan dit soort ambtenaren, dat eigenlijk in particulieren dienst is. llet is onmogelijk gebleken om ze lOnder doze wet lo brengen en zelfs d-e Commissies van Overleg zijn er niet in ge staagd een regeling te ontwerpen. Natuur lijk is idezo verklaring voor do tegenstanders van het stelsel aanleiding pm op beper king ervan aan te dringen en men kan verwachten, dat dit bij de behandeling der Rijksbegrooling breed zal worden behan deld. 1 - Hot standpunt van den Minister w]ais stel lig niet zwak. Hij wees af bet viarwijt, diat bij het materieele recht 'had laten resten omdat hij dit niet regelen wilde. Integen deel, hij wensclit dit wel, maar pos als tweede etappe, n.l. wanneer hot formeels recht is geconstrueerd en liet materieele daarop gebaseerd kan worden. Spoedig zal dit dus mogelijk zijn en de Kalmer kan daarop- gerust zijn. Rij de artikelen bleek de Minister ook bereid tot toenadering en i,|j deed zelfs een poging om bet tweede struikelblok weg to ruimen, n.l. dat dor com tract werkers. In een overgangsbepaling stelde hij voor Vast ie leggen, dat bij' algemeene nmiaLregal van bestuur- zal woiden aangegeven iu welke gevallen en onder welke voorwaarden dooi* of vanwege het Rijk contractwerkers zul len worden .aangesteld. Daarmede is wel niet veel bereikt, maar in ieder geval komt dan aan de oude de bepaling der grenzen van dit instituuj en wordt de angst voor langzame vervanging der ambtenaren door deze soort aanges telden, «enigermate be zworen. Naar volledig genoegen van de opposanten was deze regeling niet, want dies hangt er aan wat m dien maatregel van bestuur wordt vastgesteld en in ieder geval zal dia regeling ongunstig afsteken bij die in deze wet vervat. De Minister zegde no-g toe, dat hij bot advies der Cen trale Commissie van Overleg zal inwinnen over den te nemen maatregel van bestuur, die alle dingen zal omvatten die redelijkter wijze behandeld moeten worden. Opi die ver klaring van den Atinister zag de beer Tor Laan van zijn amendement om du contrant- werke-rs in de wet op' te riemen, af. llet succes met de cionlracit-wedcexsi moe digde de boeien Mfurchant en Ter Laan aan om te trachten ook de militairen on der de wet to 'brengen. Hierbij behaalde de tweede zich dan tot hot corps mare chaussees. Do verschillende aaid flor dienstverho-uding in leger en vloot èn hij burgerlijken dienst, sluit volgens don Mi nister een uniforme regeling absoluut uit. De sfeer is geheel anders en reeds is in het legen- een eigen rechtspraak ingesteld, waarmede rekening dient te worden go- houden. Het formoelo recht bestaat daar feitelijk al en daarop dient hot matericote recht afzonderlijk gebaseerd te wonden. Aan de voorbereiding daarvan wondt al ijverig gewerkt on bet was technisch ook on mogelijk hjij, amendement deze materie in ttezo wet te regelen. De Kamer schaarde zich in groote meerderheid aan de zijde van den Ahnister. De lieer Ter Laan trok zijn .amendement in tori gunste van dat van den heer* Marchant, dat toen mot 53 tegen 29 stemmen werd verworpen. Mei de soc.-dern. en vrifz-dem. stemden mee de Katholieken Hermans, Guyt en van PoU en de hoer kloris Vos. Een poging van dfci feociaal-democraten, om ook het 'personeel van somi-offideel© instellingen onder dja wet te brengen; was na deze beslissing aak ten doode gedoemd. Men zou uit dio instellingen juist de kracht weer ontnamen hebben. Uier stemden altean de socialisten Voor, 15 in aantal aanwezig en 54 waren er togen. Aan lr'ot beginsel van het ontwerp is dus nog niets gewijzigd. Geertruida! Krujs, Schiedam. Mevr. Lindenhof,. Rotterdam. Mej. 0. Pilug, Winked. J. Pisa, Baarn. - - 11 lHjkskniitfabriek, Sioestdijfk. Rijksverzekeringsbank, Amsterdam. Mevr. Sinjorgo, Rotterdam. Jaicio. Stal, Geertruiclenberg. Mevr. Stegeren, Rotterdam., Briefkaarten. Binnenland. H. van Belijningen, Rotterdam. Hoomik, (Amsterdam. 11. Janssen, Schiedam. Brieven. Buitenland. Generalstab From,denlegioen, Centa. Hannotverschen lAmzetiger, II,ari|nover, Briefkaarten, Buitenland, Plaimbedc, Kiel. 5 Kaüli Stelling, Nèu Dedorf. 'Axel Wo!dgast, Brommi. Karl Wolk, Kiel.i OMLIGGEN DE G ËMEENT EN. VDAARDENGEiN. 1 Raadsvergadering, Vergadering van den raad der gemeente Vlaandingen, olp Dinsdag 22 October a.s., des namiddags 7.30 uur. Agenda: I. Benoeming van. oen onderwijzer aan school D-l. - 2. Voorstel van Burgermester en Wethou ders tot het uitgeven in erfpacht van ge meentegrond aan den Solriedamschein weg aan de N.V. Vizard inger-Qost. 3. !A!sv,oren tot het uitgaven in erfpacht van gemeentegrond aan do Groen van Pri'n- sterea-straat aan LI.'en L, Sptiijibroék. 4. Alsv|oren tot hot toestaan van een orediet voor het verbreeden van den over weg bij do halte Ylaardingen-Oost. 5. lAlsvcxren, tot het toestaan van oen na der «rediet voor het neinen van proeven inzake de aanslibbing der Koningin W'ilhel- rninahaven. 6. iMsvoren, inzaik'o liet verzoek van de a'Ddeeling Vlaamlingen Van het Nederlajidsch Onderwijzers; Genootschap inzakte het ver- toonen Van school films. STADSNIEUWS. Onbestelbare brieven en briefkaarten. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke do afzenders ombekend zijn. i Terugontvangen in d-e lo helft dor maand October 1929. 1 Brieven. i Binnenland. Mej. Jo. van den Donk, Vonlo. (2 stuks). Grpiot Rotterdam, Rotterdam. Gistermiddag op Schiphol geland. Ervaringen van,een sportlef passagier. Gistermiddag om 4.40 uur is hot eersto retomrvliegtuig uit Indië to Schiphol go- land. 1 1 De E. Z. is juist vijf weken weggeweest- 12 September in kien, ochtend vertrok hot toestel uit Amsterdam, arriveerde 23 Sep tember to Bandoeng en vertrok 8 October van' daar voor dep' terugtocht. Hatelijk werden do vliegers toegejuicht en hartelijk toegesproken door den direo teur van do K- L AL, den boor Pfesman.; Er was een heel leger persfotograf om, hadl" dat hot vooral luid gemunt op den heer Grabau; den eersten piasisagier op een vlucht van de IC. L. Mj. van Indië naar Holland. De beer Grabaui wilde echter niets van een foto weten en rendo met zijn hoed voor zijn gezicht over hot veld. Maar boos was hij niet, integendeel, hij bleek sportief genoeg, om, lachende de sportiviteit van Üe fotografen te waar deer en. Doch vol hield bij... Een dei' fotografen smeekte liem formeel even te willen posoeren. Maar meneer, we hebben den boelen middag op U| staan wachten!" „Neen, dank je hartelijk", lachte de heer Grabaut, „neem Smirnoff maar, dio is veel dikkerd" 1 Do vliegers hadden niet veel tijd om te vertellen. Ze hadden eon voortreffolijike reis gehad; alleen aan hot slot een beetje pech door benzinegebrek!, waardoor ze te Arnhem even moesten landen. Van do andere vlieg tuigen hadden ze niet veel geiziem. Alleen bot derde, maai' te var weg om contact to krijgen. Veenendaal, do werktuigkundige, bad het druk mot zijn drie matoren; als een vader waajkt bij ovdr zijn „drieling". De lieer Grabau, directeur van do firma, Wellenstoin, Krause en Da te Batavia, de eersto passagier van de K. L. St. uit Indië on tevens „de moest sportieve kerel, dien ik ooit heb gezien" (zooals de vlieger Smir noff geestdriftig vcrMaaWle), bleek al bad bij de fotografen als een opgejaagd wild ontloop en tijdens de korte douane formaliteiten wel bereid zij bet niet dadelijk wat van zijn indrukken te vertellen. ïüj kon eigenlijk wel niet' veel anders, want toen bij in do loods do fotografen waa ontloopen, viel hij in een nog eer gevaarlijker slag van „beroopsnieuwsgieri- gen", de verslaggevers. Hij, herwon daar tenslotte zijn „publier teitsafschuw" en liet zich gewillig „door zagen". 1 In de eerste plaats vroegen wo natuur lijk: „LVat zijn uw indrukken van do reis?" „Buitengewoon! Absuloot een gevoel van zekerheid, goede reis gehad, bemanning boven alle lof verbeven, prachtige verstand- houding!" „Hij hier" hij klopte den naaefc hem staandon Veenendaal lachend op den schou der „kwam me lederen morgen om, vior uur wekken. „Zoo'n vlucht is schitterend', maar zon der sportiviteit is het mijns inziens nog niet aan te bevelen. Het is uiteraard zee® ver moeiend' en 's morgens altijd vroeg op." „En do hotels?" „Hotels! Alen kan boter spreken van on- dordakken. Natuurlijk niot ideaal- Wij slio- pon zelis eon koor in een militair kam pement. „Als 't kon vloog ik vast en zekor terug, 't Is mo buitengewoon goed bevallen. Het is een ongekende sensatie vandaag over oerwoud' on jungle van Sumatra to vliegen on morgen in dte Straits te zitten." ,,'OIii neem -Ik- had geen-Perzisch visum,- maar dat hebben we telegrafisch besteld. Je! doet aoa'n massa reisindrukken op dat ik nu dadelijk eigenlijk niets kan vertel len." Dë beex Grabau vertelde nog dat bijl in Indië al een paar miaal gevlogen had. Hij scheen na tien dagen vliegen z'n baast nog niet kwijt te zijn, want hij keek zoe kend o,m zich heen en vroeg: „Kan ik hier telcgrafeeren..." 's Avonds, na bad, kleeden en eten nog even praten? Geen tijd dadelijk de stad1 in... Voorbereidselen morgen de reis voortzetten naai' Lo-ndent Tempo... I Gistermorgen heeft do Kon. Luchtvaart maatschappij op verzoek van de po-litie luchtfoto's gemaakt van bot terrein in den Blijdorppolder, waar de vorige week Woens dag de 10-jarige Alarietje van O. is ver moeid'. Deze foto's zijn gemaakt, omdat het) niet wel mogelijk) is gebleken, duide lijke situatieteekeningen te maken, aange zien bet terrein ter plaaitso te dicht is begroeid1, Er zijn foto's heel dicht boven den grond gemaakt on enkele op grootero hoogte om een algemeen overzicht to krijgen. Ej" Hoeft zich een verpleegster gemeld; dio op den avond van den moord baar bond heeft uilgelaten en op den Schieweg heeft gelo-open, ap oen afstand van naar schatting ruim driehonderd meter van do plaaits van het misdrijf. Zij heeft verklaard, uitden polder een kreet te hebben ge hooid, alsof er iemand om hulp riep. Aan gezien zij op de Mok heeft gekeken, voor dat zij den Schieweg opliep, en nogmaals, toon zij terug kwam, is vastgesteld kunnen worden, dat er tusschen half acht en tien minuten voor acht om hulp moet zijn go- roepen. Bovendien heeft een man, die op den bewusten avond aan -het verbindings kanaal beeft zitten vissehen, verklaard, dat bijl tot driemaal toe kraton heeft gehooid, welke uit den Blijdorppolder kwamen, onge veer ter hoogte van de AMMmarkt. Ifij is kort daarna met een autobus naar huis ge gaan, en omdat vast staat, op wolk) tijd stip de bus langs liet verbindingshanaal is gekomen, en de man "vyrj nauwkeurig kan opgeven, hoeveel tijd er verloopen Js tusschen hot hooren van de kreten on zijn vertrek, is kunnen worden vastgesteld, dal hij de kreten omstreeks half acht heeft gehooid. 1 Ongeriefelijk reizen. Woensdagavond is aan den uitgang van hot Centraal Station te Amsterdam een man aangehouden, die pooigde, zonder kaartje het station te vorlaten. Hij vertelde, dat' hij maar oven doorgeloiopon was om iemand' to zoeken en. dat lüj' nu weer naar buiten wou. D|aar do nnan eenigs- zins vreemd deed, en bovendien zijln kleo- ren er bijzonder vuil uitzagen, hield men hom, vast en bracht liem over naar bot politiepostiiuis aan hot Centraal Station. Baar bleek, dat hij kans had gezie-o, on der, den laatston wogen van een goederen- trein geklemd do reis van Rotterdam naar „Pasinociilijfcbcden bobt u zeikor niet ga- Amsterdam, mee to maken, "tekC&Hi ék'&t -a' ik ROTTERDAM Hoogstraat 347 AMSTERDAM Niemv-endijk 225 DEN HAAG Alléén Modehuis Hofweg 6 UTRECHT Alléén Oude Gracht 151 LEEUWARDEN Over de Kelder» 16*18 NIJMEGEN K. Molenttraat 9*11 |a t P&X Vt\ i <MV.

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6