HOE DE KOOLDRAAD-GLOEILAMP WERD UITGEVONDEN. NAAR KANTOOR Maandag: 21 October 1929 BUITENLAND. DE KANG-HE VAAS. B2'16 Jaargang» No. (9247 EERSTE BLAD7 TYPEN-STENO,,GROOTE" Deï« cbumd versohijnt dsgélflks, mét i!t- lOr.dsrmg Tan" Zon- en Feestdagen. Interc. Tel- No. 68103 en 68617. BUREAUt LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN), Tel. 68103 en 68617. Postrekening No.'5311. 0- Dit nummer bestaat uit een blad en een Sportblad. Bij of krachtens wetton of verordenin gen voorgeschreven en andere offici- eele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Inenting en Herinenting. Ter algomocno kennis wordt gebracht, dat op 'Woensdag van 2 tot 3 uur n.m. en Zaterdag van 2 tot 3 uur, n.m. in don Sit. Joris Dioelc dopr do Gemeente geneesheeren zifting zal worden gebonden tot bet doen van kqstolooze inenting en lierinenting tegen pokken. Bovendien zal daartoe voor personen boven ld jaar gelegenheid bestaan op Za terdag 20 October van 2 tol 3 hut n.m. in do Gemeenteschool aan do dwarsstraat. Schiedam, 21 October 1929, Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Scliie- dam brengen ter oplenbaró kennis, dat bij lion is ingekomen een verzoek van C. BLEIKSLOÜT alhier, om verlof voioir don verkoop van alcohol houdenden drank, an deren dan stokken drank, voor gebruik tear plaatse van verkoop! in do beneden-voor- iocahleit van liet perceel Groote Maakt; en herinneren, dat binnen 2 dagen na deze bekendmaking tegen Mot verlccnen van hel verlof bij' hun College sehiUMijlk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 21 October 1929. 2469 48 De herziening der Oostenrijksche grondwet. Het ontwerp bij den Nationalen Raad ingediend. Ontstemming in Weenen. Moeilijke dagen van strijd te wachten. Dezer dagen is door den Oostenrijksrihton bondskanselier, Scliober, liet ontwerp tot herziening van do grondwet bij den Natio nalen Raacl ingediend. Het ontwerp beeft ten doel het staatsge zag te versterken, dia wetgevende lichamen van den Bond te hervormen, bestuur en rechtspraak van politieke invloeden lo be vrijden en ton slotte een Wijziging te bron- gen ui do posdie van de bondshoofdstad Weenen. Wat hot eerste betreft, zullen aan< ilcn bondspresident grootero bevoegdheden wenden gegeven. Hij ki'ijigt de bevoegdheid de bonds re geen ng die thans door den Nationalen Baad wordt gekozen te be noemen'en Ie ontslaan, litet recht den Na tionalen Raad te ontbinden en zoo nooüig 'bij decreet te regeeren, indien .hel alge meen belang zulk een uitzonderingstoestand eisclil. Vender woirdl hem het opperbevel oier het leger opgedragen. De bondsregeenng heeft de volledige be schikking over liet 'bondslegor. En aian den bondskanselier wordt ide zorg voor de open bare veiligheid opgedragen. Naast ide bonds- pohtic is de organisatie van andere veilig heidsdiensten verboten. Bje Nationale Raad bl'ijft onveranderd, alleen wondt liet aantal der afgevaardigden van 165 tot 125 verminderd. De bondsraad wotdt in zooverre gewijzigd, dat do verle- geinvoiordiging der bondslaudon die allen een gelijk aantal vertegenwoordigers zullen krijgen behouden blijft, maar de Raad mot Vertegenwoordigers van de beroeps organisaties tot een standenraad zal wor den voreeiligd. i Van bijzondere beteektenis met het oog op de socialistische oppositie is de herzie nmg v,an do positie van W'eaneni. De bondshoofdslald, waar, zooals men weet, de macht in handen is Van desociaal- demooratio, zal hot karakter van bonds'.and verliezen. Als gemeente behoudt Weenen zijn zelfbeschikkingsrecht, maar liet koant onder do onmiddellijke controle van de centrale regeering, die kan ingrijpen als dat in het belang van den Bond noodig is. Dat wil dus zeggen dat Weenen, hetwelk lot dusver als bondsstaat op zichzelf de wat wij zouden noemen provinciale oon- Irolo oefent, thans onder het opiportoezicht van de bondsrogoering wondt gep'laatst, het geen in liet bijzonder de financieolo gestie van hot socialistisch gemeentebostuur ten aoerste zal beperken. Deze verandering van i Uit hot Engelsch door J. S. FLETS GIIER. Geautoriseerde vertaling door v. d. ,W. io) - „0, dat zul je wel weer spoedig inhalen. Jo moet vijf jaar in de leer zijn, is liel niet? Je ziet, ik ben op do 'boogie mijn vader was een bekend advocaat in Londen. Hij maakte daarmede een grooit fortuin laten wij hopen, dat. u dat ook zult doen." „Ja, mevrouw, dank u. In ivelko bran che was uw vader, mevrouw?" Zij lachte verlegen, alsof mijn nieuws gierigheid niet in overeenstemming wals met haar herinneringen. „0, mijn vader was een gewone, pro zaïsche advocaat. Hij maakte acten, richtte maatschappijen op en al die soort van zaken. In welke richting wi jij' gaan?" „Uc voel voor do crimiueeCe pi'aetijk, mevrouw," zeide ik mot oen ernst, dio zij ongetwijfeld vermakelijk vond/ „Ik heb daarover roods veel gelezen. Mr. Pliiibrick bccll do beste praolijk op dat gebied in Kingshaven." „liet is zeer interessant, Ik denk, dat jo veel gevodll voor moordzaken en der gelijke, niet waar? Dio zijn belangwek kend Toen ging do deur open en juffrouw Ellingham's 'neef, Bryce, trad binnen in hoogst opgewonden toestand, gevolgd door Bepila Marigold. Bryce was oen strijdlus tige, gezonde jongen, van mijn leeftijd, dien ik in stilte haatte, omdat hij sinds zijn koanst op. het landgoed, Popita slcedswisL de positie van Weenen zal dan oak voor do socialisten wel het zwaarst te verdu wen brok van deze grondwetsherziening zijn, al zullen ze ook tegen verschillende der andere voorgestelde gromdweitswtj'zigui- gen dit blijkt uit een felle afwijzende beschouwing van de Arbeiterzeitungcm stigo bezwaren doen gelden. Maar een grondwetsherziening is alleen mogelijk! met medewerking van de socialisten, "daar zon der deze in den Nationalen Raad niet de Lwee&erde meerderheid kan wonden ver kregen, welke voor een grondwetsherzie ning noodig is. Als do heer Scliober das den oonslSl- tutioneelen weg wil blijven voilgen, zal hot Lot een compromis moeten komen. In de christelïjk-sooialo partij echter is leeds een felle strijd ontbrand tusschen lien die, go lijk do partijleider lvunscliak, tot toenade ring en samenwerking met de socialisten bereid is en de felle anti-marxisten van de ricbting-Seipel. En daar ook de leider» der Burgerwachten met dit ontwerp-Sclio'ber dei- grond wetsherziening nog slechts gedoe] lel ijk zijn ingenomen en het eigenlijk slechts op afhelaling willen aanvaarden, is het .te verwachten, dat Oostenrijk nog moeilijke dagen van feilen ouderlingen strijd te wach ten staan. Diversen. D(o actie tegen liet Youngplan in D u i ts c3x land. Het is zeer do vraqg, of de 4.1 nullioen handleekeningon, die noodig zijn voior het verkrijgen van het door de partijlen van rechts voorgestelde referendum tegen do regcling-Young zullen bijeen komen. Toil nu toe is de beweging geen succes. Hot aantal nieuwe handteekeningen wordt eiken dag kleiner. In groote steden, zoloals Ham burg, Frankfort, en Keulen" zijn tot nu toe slechts eenige duizenden stemmen uit- -gebracht Te Dieselen werden tot Vrijdag avond 3595 lifjidteekeningen gezet, to,Wies- baden tot Zaterdagmiddag 72, te Mainz 68. To Leipzig hebben Vrijdag slechts 626 menschen op 'de lijsten gëteefcend. Te Dort mund zijn tot Vrdijagavond in liet geheel slechts 401 handteekeningien geleld. In Berlijn is het totaal van do eerste drie (jagen 53.718 lïandteelkteningen. De verloving van de Belgische prinses Marie Josó. In goed-ingeliclrte kringen wordt vorze over te halen om mede te gaan rooien of vissollen of nestjes uithalen, zoodat hij daardoor meer in haar- gezelschap door bracht dan mij lief was. Hij dacht op dit oogenblik niet aan Pepiita. Do gfioed zijnei oogen liad een bijzondere oorzaak. „Tante Kittic, 'tante Kiltiel" schreeuwde hij. „Heeft u dat gehoord weet li wat er- is gehemd? Merkelijk een ver schrikkelijke moord, liccl dicht bij van nacht oen man. Kapitein Marigold..." Illij hield op, tóen hij mij zag, zijn oogen sprongen bijna uit zijn kassen on ziin mond ging hij langer hoe wijder- open. Toon wees hij naar mij. „Maar maar riep hij uil. „Hij zag het jij zag het, Ben, niet waar? Popita zegt..." Popita keek mij ook hoogst verbaasd aan en ik begreep, dat ik op dait oogetiblik een voorsprong had op jongeheer Bryce. Ik was op do hoogte! do voornaamste getuige! Ik speelde die rol mot groote on verschilligheid. „0, ja," zeide ik, terwijl ik een paar kruimeltjes van do tafel nam. „O, ja ik hela liet gezien." i „Waai# vroeg juffrouw Eliingliam, mei een blik van den een naar don ander. „Mat beteekent dat? Een man vennoord? Welke man? Wanneer? Eu waarom heb jij me dat niet verteld, Beu? Wij hebben er nog niet van gehoordi" „lk dacht, dat u or alles van af wist, mevrouw. De hocle buurt weet het, zou ik denken." „Niemand van ons is vanmorgen uiit go- weert," zei zo vlug, „behalve. Bryce. Maar vertel dan toch, Ben begrijp ik goed, Öul jij er bij geweest dat jij gezien held wait gebeurdwas jij Ver tel ons toch..." EJ Vijftig jaar geleden legde Edison den grondslag voor onze electrische verlichting. Toen men in het begin van do negenl- liende eeuw iets meer van do eigenschap pen der eloclrioiteit begon te weten te komen, waren er verscheidene geleerden, die een methode zochten om de elootrioi- toi't voor verlichting te benutten, Voordat Edison hot vraagstuk van do electrische verlichting in studie nam, was men reeds een vijftigtal jaren aan het expterimentoe ren, echter steeds zonder succes. Welis waar slaagden enkele natuurkundigen er in, een kostbaar apparaat samen te stellen, dat gedurende korten tijd eenig licht gaf, doch deze apparaten bloken in de praotijk geen heteefcènls to hebben. Het eïteotrische booglicht kende men reeds on dit kon groote ruimten zeer goed elec- triscli verlichten, maar voor het belang rijke vraagstuk, een bruikbare oleolrische lamp voor woon- en werkvertrekken, had men, ondanks jarenlang p'agen, nog geen U 7/7 Tli. A. EiD'ISON, ■die heden voor 50 jaar de eerste bruik bare gloeilamp' vervaardigde. oplossing gevonden. Men wist, dat in een luchlledigen glazen bol bepaalde stoffen door den elecirischen stroom tot gloeiing konden worden gebracht, maar men liad noch een duurzaam-materiaal, noch ma chines die in groote hoeveelheid eloetrisdh liclit konden produceeren, ter beschikking; laat slaan, dat men ziclil er een voorstel ling van kon maken, hoe men een ge- heele stad tot bereikbaren prijs van elee Irisch licht kon -voorzien. kerd, dat ,de verloving van prinses Marie José met 'den kroonprins van Italië Dion- dordag officieel zal worden bekend gemaakt, liet huwelijk zou in Januari werden voi- l rokken. Rakof ski. Het Berliner Tagoblatt heeft van Duit- sche vrienden van do Russische opposi tie vernomen, dat Rakofski, dio onlangs, met Trotski, het verzoek ingediend liecft, weer in do communistische partij' te wor den opgenomen, te Saratoif door de Ge- pPQo aangehouden is en overgebracht naar Barnaul, in Siberië, 300 K.M. ten Zuid westen van Tomsk. Men is geneigd hierin het antwoord van de partijleiding op het verzoek te zien. Kabinetscrisis in Spainje? Ilavas meldt uit llendaye, aan de Sjman- sclie grens, dat daarhot gerucht loopt, dat in Spanje dezer dagen oen kabinets crisis zal uitbreken. Naar verluidt, zouden de ministers van justitie en onderwijs af treden, „Ja, vertel, vertel," riep Bryce, sptriri- gonde van nieuwsgierigheid. Ik voelde mij na het glas port veel boter en ik zag mijzelf voor hot goreclit om als getuige op te treden. En terwijl ik het woord richtte tot jufffi'ouw Eltirig- lltiim, was ik er mij van bewust, dat Bryce aan den oenen leant en Pepita aam don anderen kant met do begeerte der jeugd naar liet liooren van griezeligheden, opgin gen in al de bijzonderheden van miijn ver baal. Maar zoo jong -als ik was, begreep ik, dat het niet hot griezelige, maar het geheimzinnige van do zaak was, dat op mijn voornaamste toehoorster indruk maak te. Juffrouw Eliingliam luisterde mot ge spannen aandacht. Toen ik eindigde, mot lellen, wat Yeller hedenmorgen aan Koziah en mij had gezegd, namelijk, dat or waar schijnlijk een detective van Scotland Yard zou gezonden worden, schudde zij' het hoofd. 1 „Ik zie volstrekt geen enkdo aanwijzing, goon enkel houvast voor hom," meifóo zij 'op. „Maar dit is iels voor jou om jo io oefenen in do cilroincete jractijk, Bon, Een vreemde, duistere zaak. En zoo dicht Uy. Hot lijkt wel..." Toon lliield zij op, er was iemand bin- iion gekomen; een man, dio ocnigo zilve ren dingen op een schaal droeg en zo rustig op het buffet' zette. Uc kende hom niet. Juffrouw Eliingliam mot haar be dienden waren tijdens nijjln afwezigheid op het landgoed gekomen. Hij moest volgens, mij', do butler zijn daarvan had hij aio allures met zijn grijfee broek! zijn zwarte jas en vest en zijp keurig gestrikte bajsdas. Het was een klein, rustig man netje, stijf, netjes, prcoios, mot een zeer innemend, peinzend gelaat, met donkere bakkebaardjes., Terwijl hij zich van de Hot is Edison's grolote verdienste, dat hij voor de eerste maal een goed en zeker werkende, duurzame gloeilamp vervaar digde. T dison begon met do experimenten van zijn voorgangers te bestudeoTen en hun fouten nauwkeurig na te gaan. In Juli 1878 moest hij zijn werk ech ter staken, daal' zijn gezondheiddoor te ingespannen werken ondermijnd was. Voor horstel van zijn gezondheid ging hij met een expeditie van sterrekundigen mee naar Wyoming, om daar een zonsverduistering te bestudeeren. Ook gedurende deze periode heeft hij uitmuntend wertc verricht. Toen Edison na deze „vacantie" van twee maanden in zijn laboratrium in Menlo Park terug was, begon hij weef direct aan hel oplossen van de vele vraagstukken, waarmee hij zicli bezig hield, en waar van het eletcrische verlichtingspirobleem er één was. Het ging or bij hem niet alleen om oen goedkqope, duurzame en blijvende gloei lamp samen te stollen, neen, do uit vinding moest daarop gericht zijn, een systeem van verlichting te vinden, dat liet gaslicht langzamerhand zou verdringen. Er moest een bruikbare lamp komen voor de verlichting van woonhuizen en arbeiders werkplaatsen. Als eerste taak stelde Edison zich nu een gloeidraad te vinden, die. langen tijd onder hoioge spanning stroom wilde door laten. ToL nog toe had men de regel „lage weerstand en lage spanning" gevolgd, maar liet voortbrengsel naar deze regel verslond zóóveel stroom, dat Ejdison 'inzag, wilde lïij een lamp vooir de massa maken, liij komen moest tot een daar alle klassen to gebruiken veriichtingsmiddel. Zoo ging hij van de kostbare platina-gloei- draad over tot glocidraden van verkoold papier en ten slotte tot plantenvezels. Daar om zond hij zijn medewerkers naar Japan, Zuid-Amerika en Sumatra, die hem zes honderd verschillende planlenvczcfs thuis! brachten, waaruit hij er drie als bijzonder geschikt uitzocht. De „Edison Electric Light Company". -Om zijin proefnemingen op grooteren schaal mogelijk te maken, organiseerde Edison in 1878 een vennootschap. Verschei dene vooruitstrevende Amerikanen namen aandeolen in deze vennootschap, die den 17den October officieel opgericht wordt onder den naam Edison Electric Light Com pany. Het aandeel enkapitaal bedroog 300.000 dollar. Later is deze vennootschap in een andere maatschappij1 opgegaan. 'Ondortussclien deden echter buiten het Merdo Park, waar Edison in zijn werkplaats arbeidde, allerlei praatjes de rondo, als zou Edison aan zijn eigen uitvinding twijfelen, omdat het gaslicht toch niet te overtreffen was (dit natuurlijk van do zijde dor aan deelhouders van gasfabrieken). Wist b.v. een blad te vertellen: „Mr. Edison is zeer ziek geworden en heeft zjjn bemoeiingen ten aanzien van de eleotrischo lamp ge heel opgeheven", den volgenden dag liet zijn vriend en medewerker Lovry dit be richt tegenspreken en las men: „Mr. Edi son verheugt zich in een uitstekende go zondheid en heeft adlo hoep op; zijn wei slagen". Op honderd en één wijze moesten der- I WIJ LEIDEN OP VOOR KANTOOR EN ZORGEN VOOR PLAATSING IN GOEDE BETREKKINGEN. Prospectus gratis, ook voor de j Dag- en Avondlessen in; - STENOTYPIE FRANSCR, DÜITSCH, ENGELSCH, I SPAANSCfl, ITALIAANSCH, RUSSISCH, NOORSCR, MALEISCH, BOEKHOUDEN- EFFICIENCY. H ss iHieuwe Binnenweg 161, Tel. 33393, Rotterdam IjSiadhondersplein 3 s Den Haag, Tel. 52594 Nic. Wiiseustraat 3 v. Baerlestr. 13, A'dam j eeno naar de andore zijde van het buffet bewoog, waren zijn bewegingen oven rus tig' en zacht als zijn gezicht. Juffrouw EHingham draaide zich naar liemi toe. .„Carsie," zeide 'zij, „lieh jo van den moord gehooTd?" „Ik hoorde het zoo even, mevrouw," antwoordde hij, op rustigen ,gelijkmatigon toon, „van oen koopman, die juist aan do deur kwam alleen de hoofdzaken." „En heb, jo er anders niets van ge boord? lleett men vermoedens?" „Voor zoover Lk weet, niet, mevrouw. Mijn zegsman is van oordcol, dat het on gelukkige slachtoffer van uit zee aan wal is gebracht." „Dat denk ik ook, antwoordde juffrouw Eliingliam. „Mijn zegsman, mevrouw," merkte Car sio op, nog steeds bozig met hot zilver op liet buffet, „zeide mij, dat hij had gehoord, dat op don bewusten avond tegen donker een vreemd schip buiten do bank was gezien. Men gelooft in het dorp, dat bijl Ho vermoorde van dat schip mm wal went gebracht. „Iir ,zal wol een onderzoek praats heb ben," zeido juffrouw EJlinghaim. „Misschien komt dan alles tot Haarlioid." „Het onderzoek, mevrouw, is bepaald op morgennamiddag, om drie uur," ant woordde do butler., „In do dorpsschool, mevrouw." „Laten wij daarheen gaan. Daar moc- ton wc heen," riep Bryce uit. „Gaat u mee, tante Kit lie?" Juffrouw Elliiugham gaf gceu beslist ant woord toch zag ik haar mot Bryce onder hel publiek, toen Koziah en ik den volgenden namiddag in hot schoolgebouw kwamen. Zij stonden bescheiden in een gelijke onware berichten warden tegenge sproken. Maar Edison werkte rustig verder, zag tegenslagen moedig ever zich' komen en hield steeds het lakkende einddoel voor oogen: de gloeilamp voor do massa. Het gelukte liem tie glazen bo-1 tot ap een millioensto Inclvtlicdig te maken. Toe vallig vond hij' tevens, terwijl! hij voor an dere doeleinden een gloeidraad uit roet en teer kneedde, dat do verkoolde vezel ioch „het" voor do gloeilamp, was. Vele katoenvezels werden in dio gedenk waardige maand October van hel jaar 1879 in don smeltoven verkoold, maal' allen bleken zeer breekbaar. In den nacht van 18 op' 19 October kon een onverteerd, verkoold katoenvezolIje wor den verkregen. Mei groote voorzichvtigheid werd liet te voorschijn gebaald, maar brak zelfs onder de uiterst "voorzichtige aanra king van de handen van Eidison's baden i n ed eweak'or Batdiel ar. Todi voekte Edison dat hij er nu bijna was. En lnj en Batolielor besloten mol lo gaan slapen alvorens tie lamp brandde Uit was otpi 19 October. Op den morgen Van den twintigsten was, er weer een teer, fragiel vezeltje gepro- pfljicea'd verkoold. Angstvallig, mei groo te zorgvuldigheid wilden zij liet in de werk kamer naar Edison's expierimentoerLalel brengen; hoe het k'iran, wist men niet, heel even todilte hot maaren het draadje viel weer tot stof uiteen. Nog eens werd met nieuwen moed een ander soort vezel, thans oen gewone ka- tociHlraad, verkoold. En eindelijk, op' den morgen van den -oen en twintigste»! October schakelde Edison langzaam en voorzichtig zijn lamp' in. f i De gloeidraad gaf een zwak licht, ou brak met. Plotseling weid de volle stroom ingeschakeld; de lamp verspreidde een helder, wit licht, en de gloeidraad bleef heel. Rood opt van vermoeidheid zond Edison zijn beide assistenten naar huis. lïij! zelf bleef oip zijn laboratorium; ojpl teen werk bank uitgestrekt, genoot hij een wolverdien- do rust. Toen editor 8 u,iir later zijn mede werkers toruijkwamon en bun oogen niet konden geloovon, omdat de lam'p nog brand de, wekten zij den jongen uitvinder. Toen pas was Edison er ten volte van emertuigd, dat hij op den goeden weg was. Vijf en veertig uren brandde deze lamp: de eerste eleolrische gloeilamp. hoekje. ICeziab en ik, dio verzocht wa- ron aanwezig te zijn, kregen een plaats voor in do zaal. Er waren onder do aanwezigen velen, dio ik niet kende rechters, niet. uit Kingsliavcn, want die kende ik pllen van aanzien en politie-autoriteilen en nog vete anderen, die ernstig on geheimzinnig kek-ein'. Er was een jongmensch, keung gekleed, mot ecu aangenaam gezicht, die muist den plafllsolijken inspecteur van politie zat en zoo nu en dan mels hem op fluisterenden (oon sprak. Ik hield hom 'voor een klerk van een dor hoogo oom.es, vooral, omdat hij van tijid tot tijd aanteolceningcn zat te maken. De officier van juslilio, do oude heer Voules, wien iedereen in het district kende, zeide bij hot begin, dat dit een zaak was, dio niet in een oogenblik tot klaarheidl was te brengen, zoodal vandaag uiteen geluigcn zouden worden gehoord, emi daarna het onderzoek 'te verdagen voor één of twee weken, 'totdat meer inlichtin gen waren verkregen. Uc begreep daaruit, dat Keziah en ik niets meer zouden hoo ien, (di.ui hetgeen wij roods wisten, maar ik oordeelde verkeerd. Voller en kapitein Marigold somden de bijzonderheden op van hel vinden van don vermoorde en dr. Bel- hiiirs gat een verklaring betreffende de ooï- zanlc van den dood. Daarna kwam in de getuigenbank iemand, die ik niet kende, iemand, die zich John Watson nootndc, do directeur van hot Collingwood Holcl in Kingshaven. tlij was eon man van middel baren leeftijd ihet een norscli uiterlnjk, Toen de officier liem vroeg, of hij do doodo kende, antwoordde hij bevestigend, doch op ecu loon, die lo kennen gaf, dat hij1 het minder aangenaam vond om daar te moe ien komen getuigen. (Wordt vervolgd). Prijs po; kwartaal f 2.—; franoo per poat f 2,50. Prijs per week: 15 cents, Afeon- derlijUe nummers 4 cents. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, t AdroitentiBn voer het eorstvolgend num mer niesten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd sjjn, 'a Zaterdags vWr 9 uur. Een bepaalde plaats Tan advertontiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Ad?ertcntiè'n: van 15 regels f 1.55; iédere regel'moer £>0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels 1 1,80, iedere regel meer f 0,35. Beclawes f 0.75 per regel, Incassokosten 5 ate.; postkwitanties 15 ets. Tarieven van adyertontién bij abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden togen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A I O 50 t/m 15 woorden, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot eon maximum van 30 woorden. (Stenografeermachine) j 3o

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1