VOOR DEN KANTONRECHTER. Coöp. Bakkerij en Ver- bruiksvereeniging D.E.S. STADSNIEUWS. Jaarverslag. (Slot). Afdooling Brood- en Banketbakkerij^ Bet jde brood bakkerij ging het dit jaar naar wensch. Do laatste jaren ging do omzet niet in dio mato vooruit als door den aanwas van het ledental verwacht 'mocht worden. Dit jaar kan er echter vair een gezonden vooruitgang worden gespro ken. Dat do oan2et nog voel grooter zou kruinen zijn, zullen hoaWzakoüjfc die leden gevoelen, die hun brood nog gehoel of gedeeltelijk van particuliere bakkers betrok ken. Dat zij zich aan gewicht en kwaliteit schade doen, laat zich gemakkelijk ver klaren. Bovendien zou het ook eert econo misch voordeel opleveren als er meer brood kon worden gebakken, waardoor de kans groot zou zijn, dat ook do broodprijs lager Icon worden geslcld. Ook- do beschuitomzet is dit jaar zeer belangrijk toegenomen. Do bloem- en meelprijzen waren vooral in liet 2o halfjaar nog aan den Imogen kant. Ondanks" dat, bobben, wij toch kun nen bewerken, dat eein prijsverhaoging van het brood- niet tot stand is gekomen. Do veranderingen in den broodprijs gaven liet volgende beeld: Melkbrood Waterbrood Zocmwsch 1 Sept 20 23 19 7 Jan. 21 21 18 13 Mei- 21 20 18 Vermelden wij voorts, dat aan onze Coö peratie bij inschrijving voor een jaar is gegund do broodleverantio van liet Bur gerlijk Armbestuur to Oversclüo. Ondanks do enorme concurrentie van liet steeds grooter. wordende aantal banketzalen kim ouzo banketbakkerij op goede rosulta- ten bogen en hooft ook doze afdooling het geheel» jaar door inct. succes gewenkt. Bit oen en ander blijkt dus, dat do uit komst van do AXdeeling Bakkerij weder- om, zoer gunstig is en ovoualsi hot vorig jaar een dividend-ui tkeering aan de loden toelaat viui 12 pGt. Mdoding Kruideniersbedrijf. Nicttegenslaando hot leger van concur renten zich. steeds uitbreidt, zijn do om zetten onzer kruidenierswinkols weder be langrijk grooter dan verleden jaar. Zoowel do groolo winkehnaatscliappijen als do honderden groote en kloino wiitkcliers-spon nen zicli in om door toegiften oif kortingen, dio nven natuurlijk zelf betaalt, bij do vorbruikers in liet geviel te komen. Ondanks dit vorschijnsel, stegen ulo om- zotton, welk» vorlcdcn jaar 1861.196.74 be droegen, tot f420.682.91, al zoo een voor uitgang van 56.186.20 mui wijzende. Do verkregen resultaten vim hot Winkel- bedrijf, dat thans wat de uitlceoringon bo- troft, gecombineerd is mot liet Molkbedrijf, laton oen dividend-uitkeorinig mijn de loden too vim ö'M pQt., evenals hot vorig jaar Belasting-Adviesbureau. Aan 120 personen is in het afgoloo-pen boekjaar advies verstrekt in belasting- of schoolgeldzaken. Vim 53 personen bleek de aanslag juist te zijn. Van 67 personen is een bezwaarschrift of verzoek tot ontheffing ingediend. Tot op bet einde van bet boekjaar is door slechts 20 personen do kaart terug gezonden, vermeldende het bedrag aan o'nt- liefffing, tot een totaal van 1514.17. Ledental. Het aantal leden bedroeg op 1 Sopt. 1928 1987. Het vermeerderde do-or toetreding van nieuwe leden mot 319, en vormt dus sa men 2336. 1 Afgevoerd werden: wegens vertrek naar een andera gemeente 41, wegens overlij den 4, om andere redenen 42. Bovendien werden uit het lidmaatschap ontzet (z.g. papieren loden,-"die in langen tijd niets van do Vereoniging afnamen of zonder kennisgeving vertrokken) 31. Sa men 118. Ledental aan liet einde vain 't boekjaar 2218. Een vermeerdering aldus van 231 loden. Personeel. Het personeel der Vereoniging bestond einde Augustus .uit 67 personen, t. w.: 1 bedrijfschef, 1 controleur, 4 op bet kan toor, 27 bij do bakkerij, 26 bij de kruide niersafdeel ing, 6 bij het melkbedrijlE en 1 timmerman met jonggezel. Do collectieve arbeidsovoroenköiiiistcn met do vakbonden bleven dit jaar onge wijzigd van kracht. 'Op initiatief van don Contr. Bond, van Nod. Verbruikscoöperaties kwam een_ lan delijk pensioenfonds tot staand, waarbij een groot aantal coöperaties en ook D. E;. S. zich aansloot. liet bestaande ULtkoerings- fonds werd gelikwideerd en het aanwezige bedrag aangewend oin het person-oel een alleszins bevredigend pensioen te waar borgen. Deze pensioenregeling trad 1 blaart 1929 in werking. Brandstoffen, aardappelen, dekens, brillen. D;e hoeveelheid brandstoffen, welke dit jaar dooa' do leden is afgenomen,, is weer belangrijk hoogcr dan to voren. Van de winteraardappelen, dio steeds tegen kostprijs geleverd worden, wcixlen 1800 ILL, afgenomen. Ook do dekens- worden ongevoor togan- fabriekspïijs geleverd. Daarvan werden 111. stuks besteld, bestaande uit wollen, melton on gestikte dekens. Van do gelegenheid om een bril te be komen voor 1 bij enkele lovenmciors met bijbetaling voor betere monturen, werd door 10' personen gebruik gemaakt. RECHTSZAKEN. Een strafoefening onder groote publieke belangstel ling Deswege laat de oefenaar een gevaarlijk dier op het publiek los, dat „de beenen" neemt —Vaneen „snijdenden"'buschauffeur en een „kortzichtige" dame. Geen land ter worold is rijk genoeg om ziek do woelde van slechte wogen to kunnen veroorloven - J. S. Koopman, alhier, had ruzie met zijn vrouw gehad. Dit cpi zichzelf is niets ongewoons; zoo iets komt wel meer voor. zelfs onder de beste families: I Als de kan tonrechter 'al die kijvende echtelieden zou moetien berechten, zou hij geen tijd voor eten en slapen liebben on zeker van dear echtelijken staat van sommige lieden geien bijzonder goeden indruk krijgen. Vooral dit laatste was het geval bij! verd., die, zooals (goeds gezegd, ruzio met zijn vrouw bad geliad op den avond Van den 17en September. Had hij zulks nu nog maar binnenskamers gedaan; docli ten aanschou we en tot groiote hilariteit van al den volko was hij op den openbaren weg, voor zijn woning, met zijn dierbare wederhelft slaags geraakt; hij sloeg eerst zijn vrouw het huis in, werd daarna door haar er weer uitgeslagen en zoo ging dat maar door. Het „heibeltje" voor do deur werd hloo langer hoe grooter; het tocsdiouwemi- aantal groeide gestaag en men ging zelfs „gokken" wie van de twee liet op den .duur zou winnen. Verd,, onder invloed van ster ken drank en zeer verwoed over dio groote belangstelling voor zijn particuliere aange legenheden, hitste plotseling, zonder dat tor iemand op verdacht was, met do woorden „Vooruit, Max, pak zo", een groote hond tegen het publiek op. Het gevolg was, dat vol ontzetting en onder luid misbaar hot publiek „do boenen" nam en zicll in allé richtingen verspreidde. Hierbij1 werd de 11- jarige P. C. K. door den bond in zijn broek gebeten, terwijl hij tevens een lichte ont velling aan zijn been bekwam. Verd. beweerde voor den kantonrechter, dat het zijn hond niet geweest was en dat hij dien avond heelcmaal de deur1 niet was nit geweest. Kantonrechter„Dat wil ik Wel gelooven. H was to dronken om u dat te herinneren. Daarom hebt u ruzie mot uw vrauw Vend.„Je behoeft anders hoelemaal niet dronken (te zijn om ruzio mot je vrouw to krijgen. Bovendien is tijdens de twist da deur niet open geweest en mijn. hond niet naar buiten gegaapt En dan ltót dier bijt geen ooms", 1 Kantonrechter„Aan do piolitio hebt u verklaard, dat oonjgszins onder den in vloed van sterken drank was, maar ik ge;- locf, dat u zéér onder den invloed was". Verd.: „Beusch niet, mijnheer. En ziet u, m'n hond heet niet eens Max, maar Hector". Vervolgens werd liet slachtoffer van deze geschiedenis gehoord, die in kleuren en geuren vertelde, hoe verd. door zijn vrouw do deur weid uitgewerkt en hoe hij daarna weer trachtte do verloren vesting te her winnen. Plotseling wendde verd. zich tot de saam- gesclioolde menigte, die zich' bijzonder ver maakte met liet geval en riep uit: „Wat staan jullie hier te gapen? Het is toch geen kermist" I Tegelijkertijd hitste hij een hond, dio zich bij de woning bevond, tegen do toe schouwers op, die allen de vlucht namen. Alleen getuige werd door den ltond aange vallen. Zijn vriendje, do 16-jarige Wi- P. J- P-, vertelde con gelijk luidend verliaal. Verd.'s kinderen stonden volgens hem ook op straat; er werd daar dus met recht „uit gehaald". Kantonrechter: „Hebt u nog iets aan de jongens te vragen?" Verd.: „Ja, mijnheer, de jongens zoggen] aldoor maar ja op uw vragen, maar hoe zag die hond er dan uit?"- - Beide getuigen: „Grijs!" Vent.„Ziet u welze kennen den hond, maar ze weten niet hoe hij! er uit ziet! Hij is bruin 1" liet liet den ambtenaar van liet O. M. (onverschillig of het nu verd.'s hond of wel dien van een ander Was jen cischtn f 10 subs. 5 dagen hechtenis. i Plotseling kwam verd. tot do ontdekking, dat do dagvaarding niet in orde was en dat abusievelijk 17 December inplaals van 17 September was ingevuld, waarop bij den kantonrechter er opmerkzaam op maakte, dat hot feit zich- nog voltrekken moest. Op de vraag van den kantonrechter of hij do dagvaarding staande de zitting zlou laten veranderen en lvem dan zou veroor- deelon, antwoordde verd. pertinent „neen'-. Aldus word de dagvaarding vernietigd en zal viord, te zijner tijd. weer eens voo® litati hokje moeten verschijnen om zich vpor deze zaak te verantwoorden. Geen dertig, geen vyttien» maar vtfl meter 1 J. van B., chauffeur van de Viaarding- scha Autolmsondernorning was op deh Vlaardingerdijk met zijn wagen aan het „snijden" geraakt en had daardoor een ver keersongeval op zijd kerfstok. Voor oningewijdon in de autospiort dit tor opheldering: Op voornoemden,dijïc reden aclilereehvol- gens, komende uit de ridding VTaaidingen, redits van den weg, een kruiwagen, een wielrijder en de autobus. Volgens deu diauffeur was do afstand! tusschen kruiwagen en fietser ongeveer dertig tmeter. Hij zelf reed bijna vlak ach ter den wielrijder. Deze afstand was vol gons verd. groot genoog om 'even te „sniji- den", d. w- z. om zonder vaart te ver minderen den wielrijder te passeeren eb tusschen dezen en den kruiwagen in te gaan (rijden, alvorens eon uit de richting! Schiedam komende luxe-auto hom genaderd was. ■Nu schijnt evenwel niets zoo moeilijk] to 'zijn als het schatten van oen afstand,; want "juist hierin lag de oorzaak van het lonhcil en vormt dus do clue vim de geschiedenis. Do luxe-autobestuurder, do hoer D. II- N. te 'Overschio, vond don afstand te klein! hij schatte liem op ongeveer 15 metei] en gooide zijn vier remmen op de ade len, Waardoor hij bijna tor plaatse stil-) stond. Een achter lietn rijdende motor rijder, die fijn in do luwto van zijn wa gen tufte eni nergens op verdacht was, reed toen plotseling met zijn voorwiel door den hoes vani N.'s reserveband- Als hij aldus getuige N. niet di rect geremd had, zo-u do bus boven op hem gezeten zijn. De naast hem zittende dame sloeg van allen hot record en be weerde, dat de afstand tusschen kruiwa gen cn fietser ruim vijf nieter was en dat do bus er maar net tusschen koni Dit kwam den kantonrechter evenwel wat al te klein voor. I Op do vraag van den kantonrechter aan verd, waarom liij niet achter don! fietser gebleven was, stelde deze een wedervraag, waarom hij er wel achter zon blijven. De ruimte was voldoendo en zoodoendo zou het Verkeer toch immers niet door ku;n- nen igaan. Er werden nog verschilloudo getuigen, a décharge over dien bowusteu afstand aan don fluid gevoeld', doch zij waren liet al len roerend eens, dat verd'. geen gevaar lijke rnatiocuyro gemaakt had. De schuld! was taan do plotseling remmende luxe- aptoi. - .V Als waarschuwing eisehte me. CohepTor- vaort togen verd, eon hooto van £5-—- of 2 dagen hechtenis. Conform den oisch werdi verd. veroordeeld;. t 9 NEEMT PROEF MET GEREGELD ADVERTEEREN IN DE SCHIEDAMSCHE COURANT EN GIJ ZULT U DE UITGAVE HIERVOOR NIET BEKLAGEN. Schled. ('oiiiiiiil (21e blad) van W oensdas 13\ov, 1920 OE HOOGSTE FABRIEKSSCHOORSTEEN l VAN EUROPA werd In 55 dagen tijds gebouwd bij de gemeentelijke electriciteitswerken der stad Leipzig. Zijn 156 meter zullen voor Zwarten Piet een ware beproeving zijn. EEN CHINEESCHE PAGODE IN DE ROTTESTAD. Ter vervanging van het oude verkeers-platvorm, Is'op hel Stieltjesplein te Rotterdam een nieuwe verkeerstoren verrezen, die In bouwstijl en letterschrift veel aan een Oostersche pagode doet denken. EEN KWART EEUW ONDERWIJS. Ter gelegenheid van het vijf-en-twintig jarig bestaan van het gymnasium te Alkmaar wordt in een der lokalen een tentoonstel ling gehouden. Een overzicht van de zaal met vondsten uit de omgeving van Nijmegen. NINI TH El LADE, Je vijftienjarige Deonsche danseres, die op hét oogenbllk een tournée door ons land _maakt. Deze jeugdige dans-ster In één van haar creaties. M. HARINGS, ehef-sorteeder bij de N.V. Tabaks fabriek „De Oldehove" v/h. Hen drik Taconis Szn. te Leeuwarden die zijn gouden jubileum ge vierd heeft

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5