STAI bSDAAUD COMBI N ATI I mm „IIP". DE KANG-HE VAAS. PRIJS THANS F. 253.25 Voor dezen lagen prijs het beste wat de techniek kan bieden. ir Radio-Programma's. b«" rr Volgens het nieuwste Philips systeem van afbetaling ook leverbaar in ter mijnen van F 14.60 of F18.- per maand. In de zaak togen J. ,I\ is oen verder on derzoek gelast, of verd inderdaad auto's verhuurt. 16 Dec. a s komt zij weer in behan deling. i j Voorts werden veroordeeld 0. A. 31 31. alhier, wegens het niet vertoon en van zijn rijbewijs, tot 15.of 3 dagen. II, J. X. alhier, wegens het niet in zijn bezit hebben van een rijbewijs tot f 8.— of -1 dagen II. F. alhier we gens het voorhanden hebben in zijn win kel van niet geijkte gewichten tot 3 X f'3 of 3 dagen hechtenis met verbeurdverkla ring der gewichten. J. Th R. te Vkar- dingen wegens het rijden zonder licht tot f 5.of 3 dagen. Cl. A. v. <1 IV. te Ylaardingen wegens het zich bevinden na zonsondergang in het park tot f3.— of 3 dagen. L- 0. te Vkardirigen wegens rijden zonder licht tot f5 of 5 dagen. C". N. te Ylaardingen wegens het in gevaar brengen van de veiligheid en vrijheid van het verkeer tot f10.of 5 dagen- 31. A. V". 'te Rotterdam wegens het veroor zaken van een aanrijding tot f15.of 5 dagen. 31- S. te Amsterdam wegens het plakken van reclameplaten op niet- openbare plaatsen tot fló.of 5 dagen- J. A- G. en mej. G. Z. van Cfverschiu wegens overtreding leerplichtwet resp. tot f 15 of 5 dagen en f2.— of 2 dagen. A. v- d S. te Dordrecht wegens liet ont breken van een achterlicht aan zijn anto tot f 6,of 3 dagen. J. II. v. S. te 3Iaassluis wegens het verkoopen van tabak aan minderjarigen tot fö.of 5 dagen- A. S. te Naaldwijk wegens het berijden van een verboden weg tot f 3.of 1 week tuchthuisstraf. J- S. alhier wegens over- 1 treding ijkwet tot f2.of 2 dagen met verbeurdverklaring vair bet gewicht. J. B. te Overschio wegens het maken van handharmonicamuziek tot f4.of 2 da gen. F- v d. 31. en mej. F. D. I{. al hier wegens overtreding ijkwet resp. tot f2 of 2 dagen ca 3 X f2.of 3 dagen met verbeurdverklaring der gewichten. iï- G. G. te 3iaassluis wegens liet vervoeren van een persoon op zijn rijwiel tot f3.of 3 dagen. J- N. B. en J. F. P. te 3taas- sluis Wegens het uitoefenen van het be roep van liedjeszanger zonder vergunning beiden tot f3.of 3 dagen. C. A. v. d Z. alhier wegens het zonder toezicht laten staan van een rijwiel tof- f5.of 5 dagen. flKMENGP NIEUWS. Het terrein van het Palels voor Volksvlijt. Terstond nadat het Paleis voor Volks vlijt was afgebrand, hebben B. en W. van Amsterdam naar zij thans in het Ge- Uit het Engdsch door J. S. FLETS CHER. Geautoriseerde vertaling door v. d. 30) Geteh maakte er een einde aan en duwde mij hardhandig in de boot, waarna Pepita mij haastig volgde. Hij sprong daarna opk in de boot en greep de riemen. Met een paar slagen van zijn krachtige armen wa ren wij de rivier uit en kwamen wij in zee. Het was diep in den nacht; het huis dat wij verlaten hadden, stond zwart tegen de krijtrotsen. Niemand zei een woord. Oom Joseph zat aan het roer; Pepita en ik naast elkaar, met de handen ineen. Spoe dig waren wij over de baar; wij scboten Hink op, want het water was zoo kalm als een vijver. Ik keek eons rond, om te zien waar wij heengingen. Mijn eerste ge dachte was, dat wij naar een schip zouden worden gebracht doch dit bleek niet het geval te zijn, want er was nergens een schip te zien. Gedurende eenigen tijd ver keerde ik in twijfel, maar aangezien oom Joseph ons recht uit den rivermond stuur de, begreep ik, wat het doel van den tocht was, namelijk Meslio Eiland. Mesüe Eiland was een eilandje, ongeveer drie mijlen van Filman's End gelegen. Het was driekwart mijl lang en een halve mijl breed, een rotsachtige, verlaten plek, waar nie mand woonde. Hot eiland werd zelden bezocht. Ik was er eens met Tom Scripture geweest. Hij was om do een of andere reden met zijn boot oen der inhammen binnen gevaren en zijn zoofn en ik waren toen aan land gegaan, en hadden over de rotsen geklonterd. In den ouden tijd moes ten er menschon op liet eiland gewoond meeiitehlad mededeelon 1de vraag over wogen, of aankoop van het vrij groote ter rein, waarop dit gebouw heelt gestaan en dat op een zeer bijzonder punt van do stad ligt, voor de gemeente gowenscht was. Zij mecnen deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Echter komfhot hun tevens gowenscht voor, dat de gemeente ook de beschikking krijgt over do in het zelfdo bouwblok gelegen perceelen tusschen het Oosteindo en het Westcinde, teneinde to zijner tijd, ook met het oog op de bebou wing van den tuin langs de galerij, de meest mogelijke vrijheid te hebben bij het nemen van een beslissing omtrent de be stemming en de bebouwing van hot terrein. Onderhandelingen hebben tot het resultaat geleid, dat de N.V. Paleis voor Volksvlijt en de N.V. Amstcrdamsche Galerij 3Iaat- schappij zich bereid hebben verklaard aan de Gemeente te verkoopen de aan lunar toebohoorende onroerende goederen, en wel onderscheidenlijk: le het terrein, groot 19.301 312. voor do som van f 1.450.000; 2. do peiceelen gelegen aan het Oosteindo en aan het 3Vesteinde, met bijna do ge- heele Galerij en de daaraan stamde gebou wen met ondergrond, ter grootte van totaal 1)466 312. voor de soan van fl.350.0Q0. De2o koopsommen achten R. en 3V. aan nemelijk, zoodat zij den Raad in over weging geven hun de vereischte machtiging tot den aankoop te verleenem. Zij merken daarbij op, dat een drietal perceelen niet behooren aan de Galerij Maatschappij', doch aan anderen, en dat'deze peroeetón. niet in den koop begrepen zijin. Op heeterdaad betrapt. Do Rotterdamseho politie heelt gister nacht den 43-jarigen schoenmaker E. v. d. K. op heeterdaad betrapt, toen hij een paar miten bad ingeslagen in den bontwmkel van A. L. aan den Binnenweg en van 1', kle B. aan den Schiedamschen Singe' to Rotterdam, l'it de etalages van deze winkels was bont gestolen ter waarde van f800. Do man is iri do buurt gezien on achtervolgd. Hij had een groot gedeelte van het gestolene bij zich. Alastrlm. Te Scheveningen heeft zich een geval van alastrim voorgedaan. Motorschuit gezonken. Schippersknecht verdronken. Slaandagavond voer de motorschuit De vier Gebroeders, bemand met den 39 jari gen schipper P. v. d. Putte, wonende te Heemstede, en den 54-jarigen knecht N. Schoen, wonende te Westzaan, op het Noorderbuiten Spaarne onder do gemeente Haarlem. Het water \v as ten gevolge van den storm zeer woest en er stond een hoogo golfslag. Plotseling sloeg het water over de schuit, welke onmiddellijk zonk. Dit gebeulde tegenover do „3Iooie lid", ongeveer zestig meter van don ooveai af. Vim dor Putte slaagde er in, zwem mende den wal to bereiken. Voorbijgangers vonden hem geheel uitgeput op den Spaarn- dammorweg. Zij brachten hem naar Spaarn- dam, waar van der Putto aan de politto mededeel le, dat zijn knecht nog m het water lag. De politie ging direct op on derzoek uit en vond het lichaam van Schoen drijvende in het water. Een genees heer paste nog geruimen tijd kiuistma- tige ademhaling toe, evenwel zonder re sultaat. Zestien parachute-sprongen. Uit één vliegtuig. Te Roosevelt Field bij New-York zijn ten aanscliouwe van een grooto menigte toeschouwei's, zestien personen, waaronder een vrouw, op een hoogte van ongeveer 030 meter, met valschermen uit een groot Stkorsky-vliegtuig gesprongen. Allen kwa men veilig op den beganen grond neder. Allo zestien waren zoo snel na elkander uit do machine gesprongen, dat zij, nadat de parachutes zich geopend hadden, een ononderbroken verticale lijn in de lucht vormden. Groote verduistering. Speculeer end o kantoor bedienden. Uit Flint (Michigan) wordt gemeld, dat 10 jonge bedienden van de Union Indus trial Bank uit eigen beweging bekend heb ben geklen van de bank, ten bedrage van 3 592 000 dollar, voor hun speculaties te hebben gebruikt. 3Ien zegt, dat dit de grootste verduiste ring is, welke in de geschiedenis van het bankwezen ten nadeele van één bank werd gepleegd. Het netto veilies wordt in een gepu bliceerd communiqué geraamd op twee millioen dollars. Om het verlies van do bank to dekken, hoeft de president anderhalf millioen uit zijn privémiddelen op rekening van de bank doen overschrijven. De koffer met beenderen. Uit Londen wordt gemeld, dat Scotland Yard heeft verklaard, dat hot geheimzin nige geval van de gevonden beenderen, die in een tasch op een der Londenscho omni- bussen waren achtergelaten, een grap is ge weest. Belangrijke uitvinding in het dxukkersbedrijt Pesti Tozsdo meldt, dat een Hougaarsehe ingenieur een uitvinding heeft gedaan, vol gons welke de to tan toe gebruikte zetmachï- GARAGENIEUWE HAVEN 243. Telef. 68817. hebben monniken. Toen stond daar een beroemd klooster 3Ielsie Abbey;, de ruines daarvan waren vanaf de inham zicht baar en do jonge Tom en ik hadden die natuurlijk bezocht. Een gedeelte van de ruines was nog in vrij goeden staat en kon desnoods bewoond worden en dat was de hoofdtoren, die do laatste abt van 3Iel- sie Abbey had laten bouwen, even voordat lij en zijn medebroeders waren verdre ven. Dit alles overwegende, begreep ik, dat 3Ielsio Abbey een goodo gelegenheid aannood voor een man, die zich wilde verbergen en daarom was ik er vast van overtuigd, dat de Abbey het doel van onzen tocht was. Cetch staakte het roeien, zette de mast op en hocscii het zeil en daar er een briesje was doorgekomen, zeilden wjijl rustig voort in de richting van het eiland en spoedig zagen wij daarvan de vage omtrekken. Go durende onzen tocht bewaarden onze be wakers een diep stilzwijgen; ook tot ons spraken zij geen woont. Dicht bij onze bestemming gekomen stelde Geteh voor om naar do oude aanlegplaats ije gaan en rui rrijij bevolen te hebben bij bet zeil le helpen, stuurde hij de boot in een doorgang tus'- sdien do rotsen en bracht ons langs don steiger, die destijds door de monniken was aangelegd. Getch liet ons geen tijd voor overpein zingen; hij nam nu do leiding en gaf ons en zelfs oom Joseph verschillende bevie len. Wij moesten helpen om de boot te los sen en daarna de bagage, zooals ik vee wacht liad, naar den toren brongen. Daar gaf oom Joseph mij oeuigo dekens en kus sens. "Benjamin, je moet nu alles doen om te zorgen, dat do jonge dame oen warm nestje krijgt", zeide hij op zoetsappigen toon. „We zijn hier niet in oen oorsto-rangs hotel, toch zuUon wij het ons zoo aangenaam mogelijk nes alsook de loodletlois overbodig wor den. De uitvinding bestaat in hoofdzaak daarin dat het zetten door photografie op een film geschiedt, waarbij 8000 letters per uur geproduceerd kunnen worden. I Voor do finaticiecring der uitvinding heeft zich reeds een Zwitsersch consortium ge vormd, dat tegenwoordig te Berlijn on derhandelingen voert inzake de realizeering van het octrooi in Doitschland. Een essentieel voordeel der uitvinding is, dat aangezien de loodlotters overbodig worden, do productie in het drukker'sbe- drijf aanmerkelijk goedkoopor wordt. De Noordpooltoclit van de Graf Zeppelin. Br. Eckener, die op het oogenhlik te Berlijn vertoefd, heeft in persgesprekken verklaard, dat hij de besluiten der ver zekeringsondernemingen om het risico van den tocht van de Zeppelin naar de Noord pool niet te aanvaarden, pas uit de bla den heeft vernomen. Deze beslissing heeft liom echter geenszins verrast, daar het hem bekend was, dat de betrokken maatschap pijen ernstige bezwaren ten opzichte van. do verrekcring van het luchtschip koester den. Eckener hoopt nu met behulp van En- gelscho maatschappijen de bestaande moei lijkheden uit den weg te zullen kunnen ruimen. Het geschil met de bemanning van do Zeppelin is zoo goed als geheel bijgelegd, nu voor den tocht naar de Noord pool oen toeslag op het loon is toegezegd. Donderdag, 14 Nov. Hilversum, 1071 31. (Van 12Gi u n m. 298 31.) 1010.15 u. 31orgenwijding. 1215—2 u. Concert door do Hong. Kapel van de Gebr. Eleimer en Bela Ruha, 23 u. Gramofoonmuziek. 3—3.30 u. Half uur voor do Ned. Vereen, van Huisvrouwen. G. do Clercq over: Waarop moet men bij het koopen van een kachel of haard letten? 3 304 u. Gramofoonmuziek. 4 —5 u. Zieken.uurtje. 5.306 u. Concert uit café „31odeme" te Amsterdam. G.01 u Voortzetting concert. 6.30 u. Koersen. Vaz Dias 6.457.15 u. Landbouwlialfuur- tjo. Dr. A. van Leeuwen over: Het op- kweeken van jonge dieren. 7.157.45 u. Franscli voor gevorderden en conversatie 8018.15 u. Gramofoonmuziek. 8.15 uur. Concertgebouw. Het Concertgebouworkest o 1. v. Pierre Monteux. Na afloop: Pers berichten. Daarna: Dansmuziek door „The Ramblers" uit Cabaret „La Gaïté", te Am sterdam. 12 p.. Sluiting. Huizen, 1875 31. Uitsl. N.C.R.V.-uitz. 8—8 15 u. 0ramofoonmuziek. 8.159 u. Uurtje voor de landbouwers 910 u. Mor- genconcert. 1010.30 u. Zang door da- malen". i W ij, waren in een benedenkamer van den toren; Getch had een lantaarn aangesto ken, zoodat wij in die kelderachtige ruimte in staat waren om te zien wat wij doden. Ik maakte in een hoekje een slaapgelegen heid voor Pepita en drong er bij liaar op aan om tie gaan liggen. Dom Joseph, dat moet ik bekennen, was voor haar zeer vriendelijk en zorgzaam; hij vroeg mij om te zoeken of ik voor haar iets to eten kcnn vinden. Pepita verlangde niets, alleen dat ik bij haar zou blijven. Ik deed dat en maakte het haar zoo gemakkelijk mogelijk met een paar dekens. En ik was zeer dank baar, dat zij binnen eenige minuten, vast in slaap was. Ik zelf zou ook gaarne gesla pen hebben, want ik was doodmoe, maar ik was ansgstig en niet op mijn gemak. Aan do cone zijde voelde ik, dat Wij weinig to vreozen haddon van oom Joseph, die, hoe geslepen 'en gemeen hij ook mocht Zijn, ons niet gemeen zou behandelen, maar ik was niet zoo zeker Yan Getob, die, daar aan twijfelde ik niet, geen gewetenswroe ging zou hebben ons den nek om to draaien om zijn eigen loven te redden. Terwijl ik naast Pop la's geïmproviseerd bed zat, met mijn rug tegen den 'muur, sloeg ik hom gade en vroeg mij af of wij onder zijn toezicht zouden blijven an voor hoelang. Niets wees er op, dat hij zou terugkeoren. Hij had zijn lantaarn zoo gezet, dal haar licht niet door een opening in den muu,r naar buiten kon schijnen. Oom Joseph zat daarbij met hern op godempten toon te pralen. Getch maakte een flescti sterkou drank open on beide namen daaruit een glas. Zy gedroegen zich zeer netjes en kalm; men had kunnen ver onderstellen, dat Zij een huiselijk praatje hielden. Eindelijk viel ik van moeheid in een vasten slaap. Toen ik oven plotseling weer wakker werd, was Getch met meer to zien. De morgenzon schoen door do vensteropeningen boven in den Oostelijkein muur en ik hoorde het geschreeuw der zeevogels en het kwetteren van do kraaien, die boven rond den toren vlogen. Pepita was nog in oen diepen slaap; zij ademde kalm en regelmatig. In een anderen hoek, begraven in dekens, lag oom Joseph vast in slaap, zachtjes snorkend, Zijn handen lagen gevouwen over zijn buik; zijn mond was lutlf open. Naast hem stond de ge doofde lantaarn en do flesch met glazen doch Getch was er niet. Ik stond op en voelde mij stijf en pijin lijk door het liggen op mijn harde leger stede. In de duisternis van den nacht had ik niet kunnen ondorsdieidon wat wij ujt do boot hadden gedragen. Thans zag ik, dat oom Joseph goed geproviandeerd was, met blikjes, vruchten, brood voor eenige dagen, koffie, thee, twee kisten met fles se! ren bier en sterken drank. Het zien van al die proviand stelde mij geenszins gerost, Want daaruit was op ba maken, dat onze gevangenschap nog eenigen tijd zou duren, liet was editor ai iets, dat wij van Gotdr bevrijd waren. Verlost van hem kon ik oom Joseph gem; kkolijker misleiden en een po ging wagen om eon voorbijgaand sdripi te seinen. Dn gel uk k i ger wijze, dat wist ik u,it ondervinding, gebeurde het hoogst zelden, dat er schepen in do buurt van Meslio Eiland kwamen. ododi', do mogelijkheid bestond. Ik ging naar buiten on zeer verlan gend om zekerheid omtrent Getch to krij- om te zien of do boot daar .nog lag. Zij was er niet on dus was hij 's nacht-s ver trokken, Hoofdstuk XVI, D,o bruin o hland. Het was oen prachtiger! zomermorgen cn in goWono omstandigheden zou ik van do na,luur bobben genoten. Dp zoni roos aan meskoortjo, 10.3011 u. Ziekendienst. 11 —11 30 u. Lezen van Christelijke lectuur. 12 302 u. Concert. Tenor, viool en piano. 2—2.35 u. Uitzending voor scho len. 2.45—3.45 u. Cursus Handwerken. 4 5 u. Ziekenuurtjo. 5G u. Concert. So praan, alt-mezzo en orgel. 66.30 u. Cur sus Jlaleisch. G.307 u. Piano-recital. 7 8 u Orgelconcert. '8 u. 'Orkestconcert, le lustrum. Viering tor gelegenheid van het 5-jarig bestaan der N.Cl.R.V. Daventry, 15544 31. 10.35 u. 3Ior- genwijding 11.05 u. Lezing. 11.20—12.20 u. Gramofoionmuziek. 12.20 u. Concert. P. Howard, bariton 31. Dare, cello. II. Som- morville, panoi 1.352.20 u. Orkestcon cert. 2.45 u. Berichten. 2.50 u. Uitzending voor scholen 3.10 u. Lezing. 3.20 uur. Vesper uit de Westminster Abbey. 4.05 u. Lezing. 4.20 u. Concert, 31. Herbert, so praan S. Northcote, tenor. Kwintet. 5.35 u, Kindemurtje. 6.35 u. Nieuwsberichten. G 50 u. 3larklberichten. 7.05 u. Zang door Stiles Allen 7,20 u. Lozing. 8.05 u. Con cert. K. Winter, sopraan. J. Farringtan', bariton. Militair orkest. 9.20 u. Nieuws berichten 9.35 u. Diner ter herdenking van den vrede. Toespraken door Gene raal Smuts, Lord Cecil, Philip Snowden en anderen 10.20 u. Berichten. 10.25 u. Verjaardag-programma, 10.50—12.20 uur. Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1725 Meter. 12 50—2.20 u. Gramofoonmuziek. 4.05 u. Art en Pemsée, 6.55 u. Gramofoonmuziek. 7,25 u. Gramofoonmuziek. 8.20 u. Concert en tooneel Langenberg, 473 31. 6.207.20 uur. Gramofoonmuziek. 9.3510.45 u. Gramo foonmuziek. 11.30 u. Gramofoonmuziek. 12 251.50 u. Concert. Orkest en bari ton. 4.50—5.50 u. Concert. Orkest", so praan en terror 7.20 u. Concert. Orkest en 2 piano's. 8.20 u. „Grandhotel", blij spel van Paul Frank. Daarna tot 11.20 u. Dansmuziek, uit Berlijn.. Ze os en, 1635 3l!' 6.15—10.05 u. Le zingen. 11.20—12.15 u. Gramofoonmuziek. 121512.50 u. Lezingen. 1.201.50 u. Gramofoonmuziek, 1.503.50 u. Lezingen. 3 504.50 u. Concert ujt Berlijn. 3.50 7.20 u. Lezingen- 7.20 u,. Concert. Orkest en 2 piano's. Her-uitzending van Langen berg. 8.20 u. Conoert. Orkest- 9.50 il Dans les. Daarna tot 11.50 u. Dlansmuziek. Kalundborg, 1153 M 11.20—1.20 u. Orkestconcert. 2.50—4.50 u. Concert. Or kest en zanger. 7.359.35 u. Concert. Versterkt orkest en zanger. 9.50—12.20 u. Dansmuziek, Brussel, 508.5 31. 5.20 u,. Trio-concert. 6,50 u. Gramofoonmuziek. 8.20 u. Concert uit het Concertgebouw te Amsterdam. den wolkeloozen hemel, die zïjn diept blauw weerkaatste in de kabbelende golven door een zacht briesje landwaarts deinend en uitstroomend op het vlakke strand. Ilet was zoo helder in do atmosfeer, dat ik alle plaatsen langs djo kust kon onderscheiden', terwijl vele kenbare punten in hot binnen land zich duidelijk afteekenden. Een twaalf tal zou ik kunnen noemen, als do grijze toren van onze kerk en 3tiddleboume, bot beukenboseh bij Belconbury Bjeadon, Vijf tien mijlen naar het oosten, de hoogo go- bouwen van Kingshaven en de slanke mas ten der schepen in dia (dokken daar ter plaatse. Hoe dichtbij dat alles op dezen klaren morgen ook look, had' ik h'et gevoel, dat Pepita en ik daar zoover van verwij derd waren, alsof wij op een eiland woon den in do Stille Zuidzoo. En voor die ge voelens was een deugdelijke reden, name&p: den bij zonderen toestand dor kust. Tot op grooten afstand dor kust was do zoo on diep en dus het strand moeilijk te bereiken. In de haven van Kingshaven: kont men slechts binnenkomen door oeni vaargeul, op grooten afstand van Meslio Eiland ge legen, tenvijl do visschOrsvaartuigen, thuis behoorendo te Middloboume en Wreddlos- hani, oen route moesten nemen die aan de andere zijde op grooten afstand langs het eiland voerde. Om kort ta gaan, Meslio Eiland lag uit de routo Van Schepen, van welke grootte dan ook. Van do groote schepen, gaande naar oE komende van Kingshaven, moot hot eiland in de verte den indruk hebben gegeven Vaat eert mols hoop in het water. Door zijn ligging dicht bij de kust, was er eoik geen enkele rieden om op het eiland eon vuurtoren to plaatsen, Dat alles overwegende begreep ik, dat er niet veel kans was, dat iemand eins zou bevrijden uit deze eigenaardige gevangenis. (Wordt vervolgd), l 5» X i i I Si») 1 <3&4 i >\H Sn *3 u Vl

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6