20'/. KORTING COUPONBOEKJES PRIJS S0.= VERSLAG VAN DEN GEMEENTERAAD. UIT DE TWEEDE KAMER, ZIJN LAATSTE WENSCH OP KLEINE ADVERTENTIËN! DRABIflAvAN-VftLKEMBURG'S-- ■•.LEVERTRAM1 Ie Begrootingszitting. kikk f*> -El- Arbeid. Het programma van den Minister. Geen kinderfonds. Vóór op: Ziektewet en C.A.O Daarna Arbeidswet en Onder- domswetP.T.T.-begrooting afgeramme d. Radio en andere geschillen. Curapao. Napieiten en voorzorg. Onderwijs. Als wij eens bijééngaardon wat bij do be grooting van arbeid door alle woordvoer ders uit dc Kamer is gewaagd en zij kon den eens berekenen wat de uitvoering van al die wensehen zouden kosten dan zou het een bedrag zijn, dat in do dozijnen millioencn guldens 's jnars 'iop Het was dan ook een zeer juiste opmerking van den Minister, dat men dia sociale voorziening als één geheel moet beschouwen en vóór alles moet bedacht rijn pp do kosten, die de plannen zullen meebrengen. Wat do Mi nister op rijn programma Reeft, kost al tientallen miïlioenen; wij herinneren alleen even aan dp uitvoering der Ziektewet, die er twintig zal kosten, aan de uitbreiding der Invaliditeds- en Ouderdomswet, die bet zeker niet beneden de twintig zal laten. Gelijk heeft ook iu al rijn nuchterheid de heer W'eitkamp, die waarschuwde tegen hot wekken van de illus-io, dat men alles cadeau - kan kiïj'gen. Het geld voor deze cadeaux moet van de burgers genomen worden en zoodrai zullen niet de productiekosten stij gen of te eeniger tijd stijigen de consumptie prijzen, waardoor de met cadeaux-overladen personen aan den lijtve de kosten dier ge schenken sullen gaan voelen. De heer Smeenk timmerde in een paar minuten een njkskinderfonds in elkaar: ic u geeft 1 pCt. van zijn loon, we doen de gelden m één pot en gaan aan het uitcleelen voor ieder kind, dat een vader te rijnen laste heeft. Klaar is Kees, maar zoo een voudig is het niet De Staat zou, er niet uan bijbetalen? Het is het eerste wat men zou vragen. De Mi nister heeft het lieve- lings denkbeeld zijner politieke vrienden, zacht'afgeweerd, wetend trou,wens, dat het te rechterzijde niet aller steun krijgt. Het element van behoefte in het loon brengen is een manoeuvre, waarvan alle paxdjan zoetjes-aan haar bekomst hebben. De Minister kan veel afpoeieren omdat hij toch reeds veel belooft, althans op zijn programma heeft gezet. Ais hij maar een deel vermag al te doen van hetgeen hij daarop heeft geplaatst, kan iedereen tevre den zijn, totdat die oogst binnen is en man weer iets nieuws kan aanpakken. Te zamen vattend het programma voot de naaste toekomst als 110. 1 de wrjzigiag van de Ziektewet, waaraan heel wat vast zit. In voorbereiding is de bindend-verkla ring van de collectieve arbeidsovereen komst Middellerwijl wordt de uitbreüing van de Arbeidswet gereedgemaakt, waarbij eerst het kantoorpersoneel ,en het personeel uit hotel, café ,en lunchroom aan de beurt komt Bescherming van vrouwen en jeugdige personen in den land- en tuinbouw is aan de orde, tegelijk met een herziening van de Invaliditeitswets ,en ouderdoms voorziening. Wrat deze laatste betreft, ligt het in de bedoeling de bijdrage van den Staat te verhoogen ten einde de rente te vergrooten, de gelegenheid te openen voor vroeger weduwe-pensioen en voor ouderen dan 35-jarigen om alsnog toe te treden. Dat gaat al weer een eind in de richting van Staatspensioen al wil de Minister dit nog niet aanstonds bekennen. De reorganisatie van de sociale verzeke ring zal eenjge unificatie brengen; verder staan op het repertoirevoorziening mzake de arbeidsbemiddeling, de huisindustrie, da winkelsluiting en eenige herzieningen van Veiligheids- en hinderwet, werken- en sta- wadoorsivet, economisch© voorlichting, werk- loosheidsbestujding, en onderhandelingsta- rief. De laatste jlrie staan achteraan en veel zal daaivan ,met komen, maar lief programma is al groot genoeg en er zal nog wel heel wat afvallen. Do ministers van arbeid zijn altijd wel genoodzaakt ge weest om lange en breede programma's op te zetten om do Kamerleden althans de illusie to geven, dat hun geliefkoosde ver langens op sociaal gebied spoedig aan do beurt zullen komen. De gestadige jager vangt tenslotto wel iels. "Wanneer alle tijd van de Kamer voor dozen éénon Minister beschik baar was, dan ,nog zou 'niet alios gereed kunnen komen, want het vei schil in opvat tingen zal heuscli wel grooter blijken, te zijn dan zoo bij do eerste discussies aan den dag komt Er zijn wel groepen, die niet zoo haid meodraven. Deze Minister heeft nu en dan iets gui tigs in zijn ,op merking en Zoo merkte hij op, dat ministerieel© toezeggingen niet zoo'n groot vertrouwen bij de leden hebber; en dat hij dus heter deed met zich daar aan niet to wagen Op het gebied van dö volkshuisvesting en dan gezondheidsdienst werden zeer vele wensehen gepit en vele lijdensgeschiedenissen veihaald; de Minis ter leende er ,willig oor aan en kan alleen de verzekering geven, ,dat hij alles zal on derzoeken. Maar op dit gebied moet men van hem geen hooge verwachtingen koes teren. De klachten over de volkshuisvesting zijn vnjwel verstomd, nu eenmaal de Louw-nijverheid zóózeer gebloeid hieeft en nog bloeit, dat in vele gemeenten een overproductie van woningen is ontstaan. De overheid heeft Her dus alleen nog de taak der aanvulling van het particu lier initiatief, waar dit tekort schiet, met name bij de vervanging van krot-wonin gen. Jaarlijks verdwijnen er van dit soort zeer vele en de Regeering steunt dit werk. Het befaamde melk-besluit wra erover al heel wat te doen is geweest, zal nu spoe dig ook herzien worden. De strengste be palingen omtrent hetgeen al en niet in melkwmkels verkocht mag worden, zullen herzien worden. Hierbij merkte de minister nuditertjes op, dat wie nu eenmaal met deskundigen moet omgaan, de kans loopt de goede verhoudingen te vergeten' wijl deze deskundigen alleen aan het belang van hun eigen terrein van deskundighedd] denken. De overheid moet niet alles doen, moet niet, om met Socrates te spreken, de gansche zuilen-galerij volhangen met wetten. Daarom wil de Minister niet aan stonds een wettelijke regeling van moe- derschapszorg, die ieder jaar in raej. Groe- newe-g een 'vurig verdedigster vindt. Hier is z.i. nu jmst eens een terrein voor het paiticulier initiatief en de overheid moet niet verder gaan dan dit te steunen. Eem motie van de verdedigster om de Kamer te laten uitspreken, dat een wettelijke rege ling in voLlen omvang noodzakelijk en urgent is, komt later wel eens aan de orde. Veel kans heeft die motie niet. De gezondheidsdienst, de waren-wet, de vlecschkeuring, het heeft alles de aan dacht van den Minister, maar toezeggingen geven, deed hij niet. Een betere behandeling dan' hiaax thans ten deel viel, had de P.T.T.-Legrootihg verdiend. In een nachtelijke vergadering is deze er doorgejakkerd en de Minister heeft vele netelige vragen, welke hem gedaan („Ueber den Tod hinaus"). Roman van ANNY VON PANtfUYS. Uit het Duitsch door W. H. C. Boellaard. 12) Helder en in gouden licht brak de vol gende morgen aan. Het allergewichtigste voor vandaag scheen Else toe het naar de post brengen van den in den af geloop-en nacht geschreven brief. Maurer haastte zich aan haar verzoek te voldoen, nooat zou wat ook, voor haar hem te veel zijn. Toert hij haar het postkantoor was geweest, zond de professor hem naar het schilderij mu seum om aan een paar bedienden te zeg gen het portret te komen halen. Tegen den middag werd de anders zot» vredige stilte der villa voor korten tijU. verstoord, toen drie mannen kwamen om aan de opdracht te voldoen en, door Maurer den weg gewe zen, met hun zware schoenen door 'thuis liepen. De knecht opende de porte bnséo en stond een paar seconden heel verbaasd te kijken, toen hij een lampje zag branden Waarvoor was dat noodig? 't Was buiten klaarlichte dag, en men had de blinder toch kunnen openen. Wie had dat licht ontstoken? Maurer zat er altijd nauwkeurig achter heen, dat ei geeri stroom onnocdig werd verbruikt en met het vrouwelijk dienstpersoneel was Wj tl,» dit punt altijd Op voet van oorlog. Ze ker was of het kamermeisje of de keuken prinses in het salon geweest en had verge ten het licht uit te draaien. Maar was hel misschien de professor zelf geweest, die nog even naar rijn portret was gaan kijken en b|i} liet weggaan bij vergissing het lampje had laten branden? Maurer slot>d nog steeds op den drom- Ingaande heden zijn aan het Bureau van ons blad Lange Haven 141, hoek Korte Haven, verkrijgbaar inhoudende 25 coupons, geldig voor het plaat' sen van eenzelfde getal kleine advertentiën in de Schiedamsche Courant op willekeurige data binnen een half jaar na uitgifte. <b\i VOORUITBETALING) Bij telefonische bestelling (68103 of 68617) wordt het boekje zonder prijsverhooging thuisbezorgd. pel en achter hom dja drie mannen. Daar kwam juist de professor aan om den drie mannen nog iet» te zeggen betreffende het transport. Mauier wendde zich dadolyk tot hem en vroeg haastig of de professor mis schien in het salon was geweest en verge ten had het licht uit te draaien. „Ik ben mot in het salon geweest", Berner keek, toen Mj dit schouderopha lend antwoordde Maurer nauwelijks aan, maar als een plotseling op'oaiend, donkere vlam steeg het Moed hem naar rijn gezicht Yerbaasd zag Maurer zijn. moc?ster aan, die daar als een schooljongen bloosle, alsof hij cip een stoutigheid werd. betiaipt Daar bestond toch geen reden voor, dacht Mau rer, want het zou toch zoe'n wondei met zijn geweest, indien de professor zijn portret, voordat het werd weggehaald, nog eens had wiUen zien, maar deze sohoen daarover anders te denken en een onschul dige vraag al» een ongepastheid te be schouwen. Maurer hinderde allien maar het onnoodig laten branden van het lidlit, maar als de professor dat niet zoo erg vond, wat ging het hem dan verder aan? Vlug draaide hij het lidlit uit en stootte de blinden open, zoodat do kamer in een zee van licht werd gezet, dat uit alle hoeken de duisternis verdreef. Zoo kwam 't, dat Berner naast oen feauteu.il, half daarach ter vefbargen, oen klein, bruinachtig pa» pier zag liggen. 1 lij schrok, als had hij iets kwaads bedreven. Wat een onvoorzichtig heid. Een wolk trok over zijn voorhoofd en heimelijk hing Zijn blik aan dat bruine papier, dat hem vannacht uit de hand moest zijn gevallen. Ongemerkt ging hij er heen en stiet het mot do punt van rijn voet wat verder onder den fauteuil. Maurer, die juist met het openen der laatste blinden gereed was en Ziuh toen omwendde, ontging die beweging niet en waren, vrij opipervlakking behandeld. Er was de kwestie van de radio censuur, maai de Minister liet ze zwemmen omdat hij het rapport van den Radio-Raad nog niet heeft. Do censuur was volgens he t door de Kamer zelf in de radio wet opgenomen, hetgeen nog niets zegt voor do weinig elegante wijze waarop daaraan toepassing is gegeven. Het kleinzielig gedoe tegen over oimoozele sluitzegefe met anti-mili- tairistisdio opschriften, liet de Minister ook rusten. De telefoon-gesprekken-iariefregeling zal nog eejjs ernstig bekeken worden, naar de Mmi'ster zei, maar het is niet te ver wachten, dat daarvan weer afgeweken zal worden. Het platteland blijft er tegen pro testeeren, en niet geheel ten onrechte, wijl het doel van een telefoon zeer belem merd wordt, als ieder gesprek berekend wordt. Ruimte van gebruik, zelfs al is het iets duurder, is veel aangenamer. Al deze punten zijn met haastigen spoed afgehandeld en ze zijn niet tot hun recht gekomen. Avondvergaderingen zijn feite lijk uit den booze, maar als van dat in stituut gebruik gemaakt wordt om do za ken, die nu juist eens van belang zijn, er door te jakkeren, is het al zeer af keurenswaardig,; Maar de Minister zal van de netelige .punten niet af zijn; daaivoor zijn er to veel belangen mee gemoeid. Curasao had dit jaar ongewone belang stelling. De jaarlijks weerkeerende jeri- miade, over den deplorabelen toestand van deze kolonie, die maar niet Loven-jan getrokken kan worden, werd nu eens aan gevuld met bespiegelingen ove rden befaam- den overval in den nacht van 8 op 9 Juni, toen zelfs de gouverneur werd weggekaapt. Het verhaal dier gebeurtenissen is haarfijn in de stukken meegedeeld; het blijkt, dat de politie allermmst op een dergelijk bru taal struikroovers-spelietje was voorbe reid. Het was Zaterdagavond, de stad was in genoegelijke stemming en de politie deed haar gewone werk, precies als iedere politie in iedere gemeente jn ons land doet. Het zou hier misschien even gemak kelijk zijn de politie een poets te bak ken, alleen zou men bot niet zóó ver kunnen doorzetten. Zeer verschillend wordt het gebeurde beoordeeld: de één pinkt een traan weg over deze schande aan onze nationale eer aangedaan; de ander neemt het wat luchtiger op en vindt het terwijl de professor den drie mannen in structies gaf, hoe rij het met een groeten linnen doek omhulde schilderij moesten dra gen, hukte Maurer zich wat en wierp een snellen blik onder den fauteuil! en bijna had lüj hoorbaar aan rijn verbazing uitmg gegeven want daar lag waarachtig oen biljet van duizend mark. Hoe kwam dat Hier? Je strooit toch zoq maar geen bank biljetten rond. Op rijn minst was het zon derling, dat do professor het biljet met vooidadit onder den fauteuil had gescho ven, alsof niemand het mocht zien. Mau- rers gedaoliteagang werd onderbroken, toen Zijin meester hem zeide de drie mannen, die het schilderij droegen, tot de voordeur te begeleiden. Toen de knecht in het salon terugkeerde, was do processor daar niet meer en Mj constateerde dat ook het bankbiljet was vei-d wenen. Zoo, zoo peinzend verwijUerdo hij zich. Er scheen dus verband te be»taan, combineerde lüj, tu-sschen het lampje, dat nog brandde en het bankbiljet van duizend mark en dat verband was den professor bekend, vandaar diens verwarring wegens do onschuldige vraag betreffende het op klaaihditen dag nog brandende lampjo, „Merkwaardig, boel merkwaardig", mom pelde dc man tamelijk luid voor zich heen, waarbij hij zoo in gedachten was, dat hij niet eens bemerkte, dat Else uit oen der kamers kwam. „M at is or dan zoo merkwaardig, Mau rer?" vroeg ze glimlachend. Verlegen staarde bij hot blonde meisje aan. „Niets is merkwaardig, hoelemaal niets," stotterde hij, „wat zou er merk waardig zijn?" Else lachte hardop. „Jij bent me ook een grappenmaker, Maurer; eerst vertel jo jezelf in een alleenspraak, dat je ergens LEEUWARDEN niet zoo verschrikkelijk. Het is gemakke lijk napieiten over wat pion had moeten, doen, maar dat heeft geen nut. De voor naamste vraag is, of 't mogelijk is iets der gelijks in de toekomst ,te voorkomen. De cemge manier zal zijn versterking dor po litie, meer preventief toezicht. ',0p reorgani satie van de politie is altijd aangedron gen, maar er zijn jiu eenmaal geen lief hebbers voor dit beroep te vinderi. Men zal meer salans moeten betalen om ze te krijgen. Met den nieuwen gouverneur was inen maar matig ingenomen. Door opzettelijk een militair te kiezen, heeft men deze gan sche kwestie te veel geaccentueerd. Er rijn moreela vraagstukken die Voor Curasao opgelost moeten worden en het is tie vraag of daarvoor een militair de aange wezen man is. Intusscheai wensehen we dezen Schiedammer-van-gehoorte veel spa ces in de West. i Voor de aardigheid maken, wijl even mel ding van de zienswijze van den heer Wijn koop, die van oordeel is, dat het petPoleum- knpitaal hij dezen tom'val betrokken was en, dat de petroioum-magnaton er wel van pip de hoogte waren. Alles was maar sch'ijln en bedrog; Zij; aio magnaten, hadden guaot belang bij de raid van, Urbina. De Minister was voor 't eerst van Zijn leven guitig, toen bijl zeide, die hoogdravende be schouwingen niet goed te kunnen vol gen. i De petroleum is in Curasao zeer snel 'n belangrijke kwestie gewpiiden en Üe bizonclere gevolgen, die de uitbreiding van dit bedrijf heeft vow de kolonie, zijn in de maatstahapipelijlke toestanden Weer (jo Vinden. Echter heeft de bestuursorganisatie zich daarbij nog niet aangepast. Alles laat nog te wensehen over en do Minister beeft verklaard alles m het werk te zujlen stelten om daarin verbetering te brengen, Misschien hoeft Urbina's raid dan nog dit goede effect dat da volle aan dacht eens op deze kolonie is gevestigd. Een ongeluk is nooit zop groot of er komt altijd npg een, gelukje bijl Tegen dc bo- grooting «stemde alleen de heer Wijnkoop; die het er ditmaal op gezet schijnt te heb ben om over ieder hoofdsluk stemming te vragen. I Minister Terpstra hoeft zijn entreó-ge maakt. Het kan meevallen maar oen her cules in het debat is hij zeker niet en hij bedt al aanstonds dit tegen; dat hij niets hoeft aangegeven wat op een programma gelijkt. In dit opzicht is de Munster van arbeid hem zeer voor. Alles hangt bij dezen Minister van onderwijs aan het rapport der Commissic-Rutgers, die onder zoekt hoe door reorganisatie van liet gan sche onderwijs bezuiniging is to krijger; Misschien veisclnjnt dit rapport spoedig, maai- inmiddels is er altijd nog wol werk aan den wijnikol, doch welk werk do Mi nister liét eerste zal aanpiajdcen; is ook niet bekend. Morgen het een en. ander over zijn begrooting. STADSNIEUWS. -Si- Zitting van Dinsdag 26 November 1929, 's avonds 8 uur. ui. Voorzitter: de burgemeester, de hear II. Stulenieijer. Algemeene beschouwingen. (Vervolg). De heer Dinkelaar, voortgaande: Het bestuiur van het St. Jacobs Gasthuis heeft bewezen van besturen geen kaas te hebben gegeten! Het kan niet langer ge doogd worden, dat dit college van regen ten nog langer traineert en daarom dient spr. de volgende motie in: De Gemeenteraad van Schiedam, coins ta- tc-erende dat tot op heden nog niet is aan gevangen met de stichting van een nieuw gebouw tot huisvesting voor oude men- schen gezien het feit, dat reeds sinds vele iets merkwaardigs vindt en nu ik! er naar informeer, vraag je mij wat er wel merk waardig zou zijn. Maurer was al hij de Bernor's in be trekking, toen Else geboren werd' enj die twee waren altijd beste vrienden geweest. „Maar er Valt mij iets in," vervolgde het meisje, terwijl haar gezicht ernstiger werd. „\Vas jij vannacht in het salon?" „DE ik in het salon was?" herhaalde de man verwonderd. „Hoe komt u daar zoo op, juffrouw „Je antwoordt me vandaag» altijd met een wedervraag." „Laat ik u dan zeggen, juffrouw, dat ik vannacht niet in het salon bon geweest, maar mag ik u nu vragen hoo ui daarop kwaamt „Natuurlijk mag je dat. De zaak) is heel eenvoudig. Ik was vannnacht nog tamelijk laat op, om een gewiehtigen brief te schrij ven." Een glimlach van geluk kwam dm haar mooien mond, omdat ze dacht aan dc aanleiding tot dien brief. „Het was doodstil in huis, toe ik opeens op den gang voor mijn kamer do planken! zacht jes hoorde kraken, alsof iemand zonder schoenen aan snel en voorzichtig voorbij' liep. Een oogenblik later meende ik het piepen to hooren, dat ontstaat als do sal Gri lle ur geopend of gesloten wordt." Aandachtig hoorde Maurer toe. Bijna hald hij weer „merkwaardig" gezegd, maar hij beheerschlo zich en zei slechts: „Mis schien is hel een van de dienstmeisjes geweest." „Neen," zei Else dadelijk, „lilio heb ik al ondervraagd." „Dan mevrouw misschien." „Ook niet. Aioeder lachte mij' uit, toen ik haar vertelde wat ik vannacht meen te hebbon gehoord. Zo zei dat hot zenuw- •achtigheid was, omdat ik 'snaehta brieven jaren in den Gemeenteraad het tegenwoor dige St. Jacobs Gasthuis algemeen is ver oordeeld en ontelbare malen is aangedron gen op do stichting van een nieunv telmis, terwijl in de zitting van 13 Februari 1925 door den Raad mot algemeene stemmen zijn aangenomen de voorstellen bij scliujveni van G Februari 1925 door Bi en IV. aan den Raad gedaan; spreekt rijn leedwezen er over uit, dat het besturend College van het St. Jacobs Gasthuis niet in staat is gebleken de stich ting van het nieuwe tehuis tot stand to brengeni noodigt B. en Wi- uit al die maatregelen! te willen nemen welke er toe leiden zullen, dat het tegenwoordige bestuur van ge noemd gesticht van zijn taak ontbovop wordt en met bekwamen spoed de plannen voor den bouw van een gemeentelijk ge sticht voor ouden van dagen zullen worden voorbereid. 1 schreef inplaals Van Lo slapen." Maurer glimlachte, want Else had ham ouden vriend onder geheimhouding al lang haar verhouduig tot Walter Zernikow ver teld. „Ja, als mevrouw er niet geweest is, en de dienstmeisjes niet en ik ook niet," begon Maurer weer, „dan kan alleen de professor er geweest zijn." Else schudde ontkennend het hoofd. „Va der heb ik ook al gevraalgd en die ant woordde mij ongeveer het zelfde als moe der." Dan zullen uw ouders wol gelijk heb ben," zei do knecht glimlachend, maar bij zich zelf dacht hij, dat, wat den pro fessor betreft, er iets toch niet in den haak was. Maar dit mocht liijl niet hardop zeggen, en ten slotte ging "het hem ook niet aan wat de professor 'snaehta iin het salon had gedaan. Alleen wist hij', dat de/e daar toen een bankbiljet va*n duizend! mark lmd verloren en het licht had laten bran den, maar hoe hij ook nadacht, hij kon er niet uit wijs worden. In elk geval, oen heel, hectti irrorkwaati' digo geschiedenis, constateerde Maurer, Loon hij een paar minuten later begon met zilverpoelsen. De professor en Else hadden afgespro ken om na hot middageten naar hol schil derijmuseum te gaan, want hij wilde tegen woordig zijn bij het ophangen van het portret. Vroolijk babbelend liep Else naasl haar vader. Dat zij zich over het leven verheugde, stond duidelijk op haar mooie gezichtje te lezen en het was haar net, alsof do dorre bladeren, die op den weg lagen en onder haar voeten ritselden; haar wondermooie dingen toefluisterden. Sinds gisteren vond zij, dat de wereld nog veel, veel heerlijker was dan te voren. (Wordt vervolgd kABSaiBlMltiBflM V %3 fki - fev -1 C. Sraeenk (A.-R.) D. J. Wijnkoop (G. P. II. C. C.) Ic u

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6