WINTERSPORT. Radio-Programma's. Kerk en Schooi 1 Nederland kan tevreden zijn over Davos. Waar de Italianen leeren schaatsenrijden. Het nut van sport beoefening. Een telegram van H. M de Koningin. Wedstrijdresultaten. Gezondheid, vrooiijkheid en levenslust. III. t E#>u door geen wolkje onderbroken, strak blauwe hemel, met schitterende zonneschijn, en absolute windstilte wa ren ideale omstandigheden voor het houden van allerlei winlerspuriw.» Istnj- den. Ze zijn dan ook uitslekeml ge slaagd, waartoe de deugdelijke Zwit- soisdie leiding niet weinig htvfl bijge dragen. Ais we de rekening opmaken, nu ook het ski-springen is afgeloopen, waaraan slechts een enkele Hollander, do heer Loopuvt. deelnam, kan Xedeikuul to- JAN LOOPUYf. vTeden zijn over het aantal deelnemers, het aantal wedstrijden, waaraan weid deelgenomen, en de behaalde resulta ten. We dienen daarbij onmiddellijk de aandacht er op te vestigen, dat alleen het schaatsenrijden op groote schaal in Nederland beoefend wordt. De everige wintersporten zijn zoo al bij name of uit aanschouwing bekend, doch wor den niet beoefend, tenzij onder bijzon der gunstige omstandigheden, zoools bijv. wei eens met ijshockey het geval ia. Daar ik mij maar niet voor kon slel- len waai al die Italianen zoo goed had den loeren schaa'semijden, waarvcoi de bergen in Noord-I Ui hè geen gelegenheid bieden (wèl voor de ski-sport), vtoeg ik er Graaf Ahlo llonacossa, het Ha- liaansche lid van het Internationaal Olympisch Comité eens naar, waarop het zeer onverwachte antwoord kwam, dat er al 5 jaar lang een uitgestrekte kruist baan bestond ni .Milaan, waar hij zelf het kunslrijden had geleerd euaan kennissen had onderwezen. Tweedaar- van hebben als paar een pnjs gewon nen voor het kunslrijden, terwijl de student lionomt zelfs by het hardrijden een zeer goed figuur maakte. Dat zijn dns de resultaten van een kunst-ijsbaan. Men behoeft dus niet altijd van het kli maat af te hangen en kan de natuur op deze wijze te hulp komen. Er is iels flinks, ondernemends in, dat speciale studentemvedstiijden zijn gehouden. Ruim 300 studenten waren hier bijeen, alleen aangesloten bij de „Confederation des Ktudiants", geves tigd te Parijs De vonge wedstnj len zijn gehouden ui Tirol, thans in Davos en dezen aanstaanden zomer hebben ze plaats in Darmstadt. Hoe uit stekend bedoeld deze sportbeoefening door studenten ook is, toch heeft dc C. I. E. het niet gemakkelijk gehad, om dat. de internationale sportbonden de technische leiding aan zich willen hon den van wedstrijden op internationaal gebied. Wo hooiden daarvan een en ander op een conferentie, die gehou den werd en waar ook de pers eens kon komen luisteren. De voorzitter wees er zoo terecht op, dat de academisch gevonmlen in de meeste gevallen in de maatschappij leidende functies zullen bekleeden, zoorlat het van het grootste belang is, indien die latere leiders in het leven, in hun jeugd aan sport heb ben gedaan. We behoeven daartoe maar een vergelijking to maken tusschon de sportieve ministers in Engeland en Amerika, die bij sport en lichaamsoefe ning zijn opgevoed en de ministers in andere landen. Was in ons land meer aan sport gedaan, dan zouden nu lei dende persoonlijkheden en gemeente raden niet zoo opzien tegen de in 1932 in te voeren verplichte lichamelijke oefeningen op de scholen. Dat de lust daartoe zoo gering is, mag zeker niet alleen worden toegeschreven aan de kosten, die het meebrengt. Waren de vroede vaderen by sport en spel op gegroeid, dan zou die invoering min der voeten in de aarde hebben. Het ligt dus voor de hand, dat de internationale en nationale sportbonden de beoefening der sport door studenten gaarne zien. De studenten mogen be schouwd worden als amateurs bij uit nemendheid en het laat zich dus aan zien, dat de moeilijkheden omtrent de organisatie van dergelijke spelen wel ter zijde zullen worden gezet. De Nederlandsche studenten-schaat senrijders hebben zich verreweg het best gehouden. Een woord van lof aan die studenten, die op ski-gebied hun land vertegenwoordigden, mag niet achterwege blijven, als men bedenkt, dat het oefenen op ski's inderdaad veel meer bezwaren meebrengt, omdat er nimmer gelegenheid is tot hot beoefe nen in het eigen land. Hot voorbeeld van oen kunstmatige ski-spriugbaan in Parijs verdient nog geen navolging. Ik zal niet in details alle wedstrijden en uitslagen der winnaars vermelden, maar ik mag er toch wel op wijzen, dat een llollandsch student uit Wage- ningen, de heer A. F. van der Scheer, VAN DER SCHEER. het wereldkampioenschap hardrijden der academische wereld-winterspelen heeft behaald. Wat zal de Koninklijke Studente daarvan wel hebben gedacht, toen een telegram de heugelijke lijding bracht aan Hare Majesteit de Koningin, die onmiddellijk dit telegram heeft la ten beantwoorden, hetwelk hij de pijjs- uitdeeling op Zaterdagavond onder luid gejuich moest worden voorgelezen en daarna in het Fransch en Duitsch ver taald, ook aan do overige aanwezigen een wanlr applaus ontlokte. Voor zoover ik woel, heeft H. K. H. Prinses Juliana nog nimmer wintersport meegemaakt en zou er dus allo aanlei ding zijn om eoas een bezoek aan Da vos te brengen, waar de meeslgeslaag- de vvintersportwedstrijden plaats heb ben, door het bijzondere geschikte kli maat, de beschutte ligging en de uit stekende organisatie. We willen daar mee niets kwaads zeggen van de vele andere wintersport-oorden, waar overal ski-loopen en bobsleden beoefend kan worden, ook buiten Zwitserhuul, doch de grootste en fraaiste ijsbaan bezit Davos. Ook de studenten II. en B. Blaisse uit Amsterdam hebben uitstekend werk gedaan op de schaatsen, zoodat zij met den Hollander Boot worden uitgezon den naar de internationale hardrydwed- stryden in Weenen. De heer Van Laer, het bekende bestuurslid van den Ko ninklijken Nederlanclschen Schaatsenrij ders Bond, is zelf met Van der Scheer, Heiden, Hooftman en Pronk, naar Trondjhom, Oslo en Stockholm, waar eind dezer maand internationale wedstrijden plaats hebben. Bijzondere prestaties werden voorts getoond op de ski bij Slalom, Abfalirts- rennen, estafetteloopen en springen. Slalom, de typische hiuderniswedstrijd toonde aantrekkingskracht te hebben. Ongeveer 30 deelnemers trokken er op uit, waarbij «eu student uit Innsbruck, de Oostenrijker Lantschner, in 3 min. 26 seconden winnaar werd. De Hollanders Loopuyt en Luymes werden 17 en 24. De Abfahrtsrennen (snelle afdaling, in het Fransch, „deseenie"), telde niet minder dan 103 deelnemers uit alle lan den der wereld. Wederom wen! een Oostenrijker winnaar, die in 17 minu ien do 9 K.M. aflegde met een hoogte verschil van 1500 M. Ook hier weer Hollandsehe deelneming vrur de hoeren Jan Loopuyt, die er 20 minuten over deed, Coeberg, Luymes en Deiiers, die in de eerste helft der deelnemers een plaatsje vonden. Bij het estafetteloopen over 30 K.M., vormde do Hollanders Loopuyt, Luy mes, Coeberg, Ter Horst en Périé 'een ploeg, die als zesde binnenkwam van de 12 ploegen en den afstand in 3Vs uur aflegde (snelheid gemiddeld 7 K.M. per uur). De winnaar was een Duitsche ploeg, die er nog geen 3 uur overdeed en een gemiddelde snelheid van 10 K.M. per uur ontwikkelde. Het was een heele tocht rondom Da vos door de bergen, die op verschil lende plaatsen groole stijging vertoon de en dan ook zeer vermoeiend was. Bij het ski-springen deed alleen d,eheer Loopuyt mede, die eeu zeer goed fi guur maakte. Ily behoorde tot dege nen, die niet gevallen zijn, wat bij het ski-springen een voorname factor is. Van het schaatsenrijden dient nog vernield, dat de beroemde hardrijders Thunberg (Finland) en Ballangrud (Noorwegen) hun eigen wereldrecord hebben verbeterd en wel Thunberg dat op 1000 M. met 3 seconden en Ballan grud dat op 5000 M. eveneens met 3 seconden. Men kan natuurlijk denken over re cords, zooals men wil. Velen zullen het nut niet inzien van een dergelijk op de spits drijven van de sportprestaties. Alen moet echter niet uit het oog verliezen, dat het bereiken van de lichamelijke geoefendheid, hel uithoudingsvermogen, enz. om zulk een record te verkrijgen, iemand niet aan waait en heel wat opofferingen in tijd, geld en genoegens meebrengt. Voor iemand, die zich op deze wijze traint, zijn aan de bijzondere inspanning ook geen gevaren verbonden. Ten slotte is er geen belangstelling zonder wedijver en do sport krui nu eenmaal niet be staan zonder deze belangstelling, die, in geld omgezet, de mogelijkheid moet openen tot het bouwen van sportpar ken, speelvelden, zwemgelegenlré- den, enz. zoolang de overheid in Ne derland sport, spel en lichamelijke ge oefendheid als iets zeer bijkomstigs be schouwt, ja zelfs den staf er over breekt als iets slechts en zondigs. We zullen dezen politieken kant van de zaak maar verder onbesproken laten en. liever wijzen op de vele goede kan ten van lichaamsoefeningen, vooral van die sporten waaraan velen meedoen instede van met duizenden te slaan kijken haar het spel van enkelen. Er is nu eenmaal op sportgebied groote verscheidenheid en de in het oog loopende prestaties zijn vaak aan leiding de beoefening van een sport te kiezen. Waar deze wintersport zon der uitzondering groote aantrekkelijk heid biedt en de beoefening gezond heid, vrooiijkheid en levenslust brengt, waarbij we niet mogen vergeten het stalen van de zenuwen en bet harden van spieren, het oefenen van oog en oor, daar kunnen we niet anders dan deze artikelen over de wintersport be sluiten met den wensch, dat velen die takken van sport gaan beoefenen. Als groote aantrekkelijkheid is er dan te vens aan verbotnden de buitenlandse!] e reis, de meerdere gezotódheid en de winst aan levenslust, die voor ons werk van alle dag zoo onmisbaar is. De onderbreking van den dagelyk- schen sleur, die tegenwoordig in den winter zooveel meer gewoonte is ge worden, is werkelijk voor vélen een groot voordeel, dat we aan 'de aantrek kelijkheid van de wintersport te dan ken hebben. KEC1ITSZAKEN. De gezonken roeiboot. In de zaak van den 25-jarigen sleep bootkapitein J. L O, appellant van een. vonnis van den kantonrechter te Solden darn, w tarbij hij, wegens een overtreding van het binnen aanvaringsreglement bij had op 10 Januari 1929 varende in do Seliie te Oversehie, met een sleepboot, waar achter drie zandbakken, niet tijdig vaart geminderd en gestopt, toen bij het omvaren van oen scherpe bocht het vaar water niet vrij bleek te zijn. met liet go- volg, dat hij tegen een spoelmgsehuit was aangevaren en een roeiboot liad geramd, die daardoor gezonken was was ver oordeeld tot f 8 boete subs. 4 dagen hech tenis, heeft de Roltordamsche rechtbank liet voimis vernietigd en van een deel yan do ten laste legging verdachte vrijgespro ken en van het overige deel verdachte ontslagen van rechtsvervolging. De losgebroken hit. In om zaak van den 52-jarigen molk- barulolaar G. B v. D, te Schiedam, ap pellant van een vonnis van dors kanton rechter alliior, waarbij lry wegens oen over treding van de algemoene politieverorde ning hij bad zijn hit onbeheerd laten loopon op den openbaron vvog, don Rob tondamsclion diik was veroordeeld tot f 10 boete suil», 5 dagen hechtenis, heeft do rechtbank liet voimis vernietigd on op nieuw rechtdoende voroordeold tot f 10 boete suil». 2 dagen hechtenis. I Nod. Herv. Kerk. Beroepen te Vialcevoeln, ds. A. van Griet- huijsen, te Zuid-Boijerïnndte Hijfer. smilde en Kloostervieen, ds. J, Kloots Heukelum. Aangenomen naax Dinxperlo, door ds J. Steenlxuizon, to Made (N.-B,). Bedankt voor Kaarden, door ds. J. Ja,. Thomson, te Varssoveld (Ned. Prot. Bond)- voor Vollenhove (2de pred. pCaats), ds. H B. Spijkerboer, te Gaest c.* (Fr.),* voor den Bommel, ds. J. H. Koster, te Mant- foort. Geref. Kerk. Beroepen te Umuiden-Oost C. W. j Teeuwen, cand. te Leiden Bedankt voor Arnhem door ds, -1, v. d Woud, te Amersfoort. Aangenomen naar Noordwijk-Binnen door H. B. Visser, theoL drs. te Nijmegen. Donderdag, 23 Januari. Hilversum, 1875 AI. 1010.15 uur. Morgenwijding 12.01—2 uiur. Concert door liet AVRO Kwartet- 2- 3 uuir. Gramofoonmuziek 3—3130 uur. Halfuur voor de Nod. Vereer van Hjuis- vrouwen. Spreker: E. W. Drijver Jr. On- dorwerp: Wat de vrouw van assurantiën dient te weten. 3304. umr. Gnunofoon- muziek. 45 uur Ziekenuurtje 5.30—G.45 utur. Concert door liet Omroeporkest. 6 45 —7.15 umr- Landbouwhalfuurtje. Spreker: Dir. T van Iloelsbergen over: Eeuige !*>- langrijke ziekten bij kippen. 7.15—7 45 u. Cursus Fransch. Gevorderden en conver satie. 7 458 umr. Grarnofoonnmziek. 8.0t 8.15 uur 0ramofoemrnuziek 8.'15 uur. Aansluiting van liet Concertgebouw te Am sterdam. liet Concertgebouw Orkest airier leiding van Bruno Walter. Na afloop: Pers berichten. Daarna: Dansmuziek uit Caba ret „La Gaïte" to Amsterdam. 12 uur. Sluiting. Huizon, 298 M. (Na Guur: 1071i M.) Uitsl' itend NCRV-Ui(.zondingon 8.15930 uur Concert 10—1030 uur. Zang door Dameskuortje. 10-3011 uur. Ziefcendienst. 1111.30 uiur Lezen van Chr. Lectuur 113011.45 uur. Gramo- foonmuziek. 11 45—12 30 uur. Voor de Landbouwers, 1230—2 uur. Concert. Alt- mezzo, viool fluit, orgel en piano. 2235 uur. Uitzending voor scholen 245—3 45 uur. Cu reus F ..aio Handwerken. 4—5 u Ziekenuurtje. 5545 uur. Lezing: „Over zielkundige invloeden op liet proces van de ziekte". VIL 5 45—6.30 uur. Orgel concert. G30—7 uur. Lezing over: „Flie refluiters tusschenkomst" van A. At- de Jong. 7—7-50 uur. Lezing over „Metho dische toepassing der muziek bij de be handeling van ongewone personen" van Dr. W. v. d. Wall. 7.30—8 uiur. Cursus Maleisch. 8 uur- Sprekers en concert Or kest. Na afloop: Persberichten. Davontry, 1554.4 AI t 10.35 uur- Morgenwijding 11.05 uur. Lo zing. 11.20 uur Gramofoarunuzlek. 12.20 uiur. Concert- M Fisher (alt). E. Nichol (tenor), L. Westan (viool), A. I.ees (harp) 1-20—2 20 uur Concert op cinema-orgel doer R. Foort 2 50 umr. Uitzending voor scholen. 310 umr. Causerie. 3.20 uur. Ves per uit de Westminster Abbey. 405 uur. Concert AL Stevens (sopraan), D. OpenJ shaw (bariton), het London Ensemble Kwintet 535 umr. Kinderuurtje. 6.20 u. Voorlezing. 635 uur. Nieuwsberichten. G.55 uur- Atarktborichtea. 7 uur. Piaïio7 recital door J. Ching. 7207.40 uur. Le zing. 7.45 uur. Lezing. 8.20 uur. Concert L. Poskai (viool), Symphonie Orkest 9 25 uur. Nieuwsberichten. 9 45 uur. Lezing. 9.55 uur- Vaudeville 11.1012.20 uur Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1725 Al 12.50220 uiur. Gramofoormvuziek, 4.05 uur. Dansmuziek- 655 uur. Gramöfoanmu- ziek. 7-25 uur. Gramofoonmuziek. 8.20 u. Orkestconcert en soli. Langetnberg, 473 AL 6.20720 uur. Gramofoonmuziek. 9.35 10.35 uiur- Gramofoonmuziek 11.30 uur. Plionola-concert. 12251 50 uur. Orkest- concert 450—550 uur. Concert Orkest, sopraan en cembalo. 7.20 uur. Conoert door Alilibir. Muziekkorps. 805 uur. „Re- sucl» bei Lrindois". Hoorspel van Paul- heinz Wantzou Daarna tot 10.20 uur: Dansmuziek. 1020—1120 uur. Dansmuziek op grumofoongjateiu Kalundborg, 1153 AL 1 11.20120 uur. Orkestoonoert. 2,50— 1.50 uur- Concert 'Orkest on Operazange res. 510—5 40 uiur. Declamatie. 7.35—8 20 uur. Balalaika concert 8209.50 uur. „En Forbryder". Tooneolspel in 5 bedrijven van Sven Lange. 95010 15 uiur. Solisten coin- cm. 10 301220 uur. Dansmuziek. Brussel, 508.5 At. 5.20 uur. Dansmuziek. G.50 uur. Gramo foonmuziek. 820 uur. Her-uitzending van het «moert in liot Gondertgobouw tè Am sterdam. Zee sen, 1G35 AL f G.15845 uur. Lezingen. 8.509.15 u. Conceit. Klein Koor en declamatie 9 50— 10.05 uur. Berichten. 11.20—1245 uur. Gramofoomnuziok. 10.16—1250 uur. Be richten. 120150 uur. Gramofoonmuziek. I.50—3 50 uur. Lezingen. 3.50—4 60 uur- Concert uit Borljjta. 4 50—7.05 uur. Lozin gen, 7-20 ujur. Voorlozing. 8.05 uur, Or kestoonoert. 950 uur, Dansles. Daarna tot II.50 uiuri Dansmuziek. i IJSHOCKEY TE DAVOS. ffl "Klit.

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6