VERSLAG VAN OEN GEMEENTERAAD. Schiedamsche Courant. DE VERDWENEN DELORA. TWEEDE BLAD Zaterdag 1 Febr. 1030. No. 10333. Werkzaamheden in den Volkstuin. Bestrijding van plantenziekten. Onder do bestrijUingsm iridel-en, welke kun nen worden aiangowand togen tal van in secten. en hun eieren neemt boomciaaftio- leum een votamamo plaats in. Het is een goed middel tegen, Dloodluis en hare eie ren, welke lnizenSiOOift veel voorkomt op appel boomen en mede dikwijls oorzaak is van het ontstaan van kanker. Oo'c tegen Bladluis, Dopiluis, Wintervtodetf en Manilla, welke o.a. op pruimen, kofcen en appels voorkomen, is het een uitstekend besliüji dingsmiddel. Bessen bespuiten we tegen: Bcssonspruihneter, bladluis en kruisbessen- mijt (Bryoibia ïibis). Verder is het oen goed middel tegen de wieren en kooi denossen op de stammen en dikke takken onzer vrucht- hoomen, zoodat deze glal worden, en ver kieslijke schuilplaatsen voor taf- 'Van onge rechtigheden verdwijnen. Nu mag oen bo spuiting met boomcafboleum, alleen warden toegepast wannepr do boomen in rust ztijn, dus gedurende den winter, en daar de meeste insecten en hun eieren hot ge voeligst zijn in don naiwinter of het vx'ooge voorjaar spuiten we dan. We moeten echter zorgen, dat het tijdig gebeurt daar juist de uitbottende knoppen en het jonge groen licht beschadigd wor den door de cnfboleum, Het is dan ook, vooral na dezen zachten winter, nu lij 1 om dit bestrijdingsmiddel loo te passen. We gebruiken Uitsluitend boiomcarboleum voor dit dool, daar deze door toevoeging van groorm zeep oplosbaar gemaakt i> en «Je schadelijke besta udkteelcm er uit verwij derd zijin, Met oon ?Vr pCt. oplossing doo dden we bovengenoemde insecten en hun eieren, alleen voor blooJIuis gebruiken we oen 10 pCt. oplossing. Een sterkere op- lassing heelt viij zeker beschadiging ten gevolge daaiom zij mon voorzichtig. Voor bespuiting gebruiken we een pulverisaiteui met straalveistuivcr; voor 'n enkelen boom zou men ook een kas- of bloemenspuil kun nen gebruiken, liet L vol tornde, wanneer we de stam en takken overal even raken, de vloeistof mag niet langs de boomen afdruipen. We spuiten bijl windstil weer, wanneer de boomen droog zijn. Met dit middel bestrijden we niet de op vracht- booinen en tal van andere houtpoorten voorkomende ba'-.taaril-sialiju'vlinder. De jon ge rupsjes dezer zeer schal lelijloa vlinder soort vindt men nu in spinselnesten een de takken, deze nesten zijli op do kale lak ken goad zichtbaar. Men knip'pe doze neuten zorgvuldig weg en verbrande zo; een an dere wijze van vernietigen is niet vol doende. G. gj— Vergadering van Dinsdag 10 December 1929 's avonds 8 uur. 6e Begrootingszitting. IV. Voorzitter: de burgemeester, de lieer H. Stulomeljer. Algemeene Beschouwingen. (Vervolg). De Voorzitter' vindt het aangenaam te vernemen, dat zijn nadiere verklaring, in eersten termijn gegeven, omtrent eraitueele noodzakelijkheid van annexatie in passie- ven zin, de angesruston hoeft gafus'gesteld. In Piet College van B. en W. zal spr. do vraag aan de oude stellen, óf, en zoo ja, np welke wijze de correspondentie tussdhun liet Dagelijksoh Bestuur en, do Commissie voor de Ilaivenbelangeii ter kennis van don raad zal worden gebracht. De Zondagswet. Inzake do toepassing Van de Zondagswet stelt spr. zich voor door eigen waarneming zich te overtujgen of strengere handhaving dan tot lieden noodzakelijk is. Siptr. meent het juiste standpunt in te ne men, wanneer hij ais grondslag van han delen uitgaat in dezen, van do stelling, dat de vrijheid van het oemo doel dar bur gerij niet mag leiden tot hinder en last van liet andere deel. Dit zoowel m geeste- lijken als in stoffelijken zin. Politieke winst e! verlies-mogelijlklioden kunnen voor spr. natuurlijk geen gewicht in de siclhaal leggen. Do heer Collé lioeft zich geërgerd aan een opschrift in oen plaatselijk Mal, dat, doelend op de behandeling van de begroo ting d,e tekende woorden uit de operat De Paljas gebruikte: „Het spel kan, beginnen". Een dergelijke aanhaling behoeft beusdi niet kwaad iof belocdigend bedoeld te zijn Of de ergernis van den ilieor Collé moer uitging naar hot geschrevene dan wel nu ar den sclmfver, of naar beiden, word spr niet duidelijk. Wel bleek Spr., da,t de hoer Cello een der leden van den raad voor den solirijver ajan'dipJ oa liom een verwijt wilde maken icver het geschrevene. Maar ook met die hem niet kenmerkt en spir rekent er op, dat de hoer Collé aan dit vriendelijk gedane 'verzoek zal wil'en vol doen met jai do welwillendheid, die hem kenmerkt en ook met die, welke hom nog niet kenmerkt. 1 Dpi de wethouders zouden gelachen heb ben, terwijl spr. voor den raad zijn rechten cn verplichtingen schetste, is wei mogelijk, maai' vooialsnog kim spr. niet aannemen, dat zij daarom gelachen, hebben, daa.r spr. hen daarvoor te ontwikkeld en te wel opgevoed acht. Do heer Collé: "Meent u dat? De Voorzitter: Ook geloof ik, dat zij daarvoor te veel eerbied bobben voor dien raad, waarvan zij zelve deel uitmaken. Een goede dosis gepast zelfrespect kent spr. derr wethouders ook toe. Spr. heeft gezegd, dat de geheele op brengst van de plaatselijlke inkomstenbelas ting of zoo goed als die golrealo opbrengst aan steun is besteed en de boor Collé heefi het willen doen voorkomen, alsop spr. toon oen onwaarheid heeft gezegd Op 16 Maart lieeft do heer De Bruin spr op vriendelijke wijze geïnstalleerd en spr. beroept zich op de bi) die gedegenheid ge sproken woorden. Do heer Collé: Daarmee moet u toch erg voorzichtig Zijn! De Voorzitter: Be heb geen reden om aan de juistheid van do 'cijfers, dio de heer De Bruin noemt, te twijfelen. De heer De Bruin zeido bij die gelegen heid: „Schiedam heeft heel moeilijke tij- don beleefd. Het is nog niet zoo heel laing geleden, dat Schiedam zoo goteistaixl werd door de na-oosrlogscho ellende, dat, hoewel er heclemaal -8 ton kon worden begroot voor hoofdolijken omslag, ook 8 ton moest woiden begroot voor uitkeering aan oudor- stand-behoeiftigen". Met deze aangehaalde woorden meent spr. z'ijn uitspraak te bob ben gerechtvaardigd! De hear Fetter: Cijfers lozen is nog geen cijfers begrijpen! De Voorzitter. Zeer juist opgemerkt' Spr. erkent, dat na liet ingesteld onder- liet gaat niet aan in don raad remand zoek en na d[o gebonden besprekingen, na- ter verantwoording te roepen voor niet oa- derteekenda artikelen, in een of andere krant, 1 _Spr. doet den lieer Collé daarom het vriendelijk verzoek dit in het vervolg ach terwege to laten. Spa', doet dit verzoek met do vriendelijkheid; die hem kenmerkt en Door E. PHILIPS 0PPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 5) Br volgde zijn raad cn inderdaad kreeg >k, na do bezoekers wat nauwkeuriger te hebben opgenomen, don indruk, dat we hier niet in gezelschap waren van rnen- schcn, die hun. loven mot niots-doen ver lummelden, maar dat zij, ondanks do schijn bare zorgeloosheid en vroolykheid, wa.au- meo zij van liet oogenblik genoten, allen eon levenstaak hadden, of gehad haddon, dan jyol nog moesten aanvaarden. Vooral eon dame, die aan eeti tafeltje tegenover mij was gozoten, met blond haar en een marmerbleek gelaat, trok daarbij mijn aan dacht. Ik vond liet een bijzonder opval lende persoonlijkheid. Haar blauwe oogen lagen diep in hun kassen en zij scheen gocn poging gedaan te hebben om do don kere kringen er onder weg te schminken, zoodat ze nog sprekender waren. Een prach tige collier van turkooizen sierde haar Moeten hals, oon womdcrlyko ster van edel gesteenten was in hour haar gestoken. Ilaar kleedij was van do niouwsto modo. Haar stem had iets kwijnends, maar zij was er niet mindor bekoorlijk oim. Naast haar zat een grooto kerel niet pikzwarte snor, bleek nn. met kleino wallen onder de oogen. Zijn kleedij was wat al to modieus en do kloinoodiün, welke hij droeg, waren tvat te opvallend. „Zog eens,"- vroog ik, „wie is die heer?"1 Louis hoog zich naar mij too cn zoo zacht mogelijk fluisterde, hij mij toe: mens liet Dagehjksch Bestuur het College vain B. en W. eerlang den raad' in da ge gelegenheid zal moeien stelen zich uit te spreken voor of togen gemeentelijke railio- distributie. 1 Votorloopig blijft spr. nog van meening, dut B. on W. het adres is voor raadsle den, waar zij mot hun. verzoeken om in lichtingen moeten Zijn, Indien de raad in meeatdorheid wenscht, dat bij het onderzoek der bogroating in de aiEücelingen ambtenaren aanwezig zijln voor liet maken van het afdoalingsverslag, zal hij daarvan op de gebruikelijke wijze, d.i. door aanneming van een motie meel en di ren blijken en dam kam. het Reglement van Orde op duit punt herzien worden. Den heer DinkeLaar wijst sptr. er op, dat hij (spr.) niet de bedoeling gedund heeft den raad les te geven in gemeenterecht. Op da' gebied behoeft s'pir., naar hij meent, geen klassikaal, noch privaat-ondervvljls te geven, 't W'ais alleen de bedoeling de aandacht van de 1-cden van den raad opnieuw op deze materie te vestigen, omdat spr. den indruk luikl, dat in do hitte van hot diebat en door do geestdrift voor de zaak welke zij verdedigden, sommige leden de plichten en de rechten van dm ïaarl verwarden met die van do lellen van den raad. Bet toegezegde uitbreidingsplan zal don raad ten spoedigste bereiken. Het College van B. en W. hoeft het toegezegd oa hot College is het aan, zlijh eer verplicht zijn woord te houden. liet St. Jacobs-Gastliuls. Spr. is den lieer Duikelaar mot erkentelijk voor de uitzondering, welke hij wil mai- ken voior den tegen wooodigon voorzitter van het College va Regenten van het Sl. Jacobs Gasthuis. Spr, aanvaardt die uitzon deringspositie niet, wijst die af en verklaart zich geheel solidair met hot tegeriwooidl.ge Cellege van Regenten. Spr. wil er den luier Duikelaar nog op wijzen, dat hij natuurlijk onbedoeld' -- door hot indienen van Zijn motie, afkeu ring uitspreekt over het beleid van wijlen burgemeester Gijteen. in diens kwaliteit van voorzilter van het College van. Regentan. De kwestie van het St. Jacobs Gasthuis is niet een aangelegenheid die hot College van Regenten alleen aangaat, maar daarbij Zijn zoowel (liet Faibrifonds als het Col lege van B. en W'. betrokken. Het College van B. en W. staat in zijln grootst mogelijke mee-rderheid afwijzend ie genover het voorstel van den heer Dui kelaar, om Zijn motie in handen bo stellen van B. en W„ om prao-advies. Geen bezwaar bestaat er echter a Ivies uit te brengen over de instellmg van een sport-commissie. Uitbreidingsplan Bij deze algemeene beschouwingen is het verlangen kenbaar gemaakt om in so innige deelen van de stad tot stailsvarbetering te komen. Naar spr.'s meening is bot dringend gobolcn deze aangelegenheid bread te be zien en meet men zich hoe Ion voor parti eele verbeteringen te willen aanbrengen. Wat niet wil zoggen, dat men de verbeterin gen niet partieel zou mogen uitvoeren. Maar dan behaoren die partioele verbeteringen deel uit te maken van één broed opgeze! plan van stadsverbetering. Binnen afzien baren tijd zal de Commissie voor liet Gem. Ziekenhuis zich kunnen bo zig houden mot do regeling van de rechts- politie van hot ziekenhuispersoneel De vraag zal echter onder dia oogen moeten wonden gezien, of déze regeling van de rechtspositie voor een deel van hot perso neel niet verband zal moeten houden me' «Ie algemeene regeling van de rrehLpositie der ambtenaren, welke nood zak e'iji'c wordt na aanneming van do Ambtenarenwet Politie. Voor wat de vraag betreft omtrent uit breidingvan de politie, verwdj t spr. naar de in de M. v. A. gegeven inlichting. AL na maanden, in welk lijldbbostek 'spr. moes kennis nemen van verschillende aangelo genheden, hiji reeds een oordeel zou uil spreken over do noodzakelijkheid van uit breiding der politie, zou bijl de kans loo- pen een weinig gefundeerd ooftleri ton boMo te geven. Beter kan met dat oioPdvl gewacht worden, tot spr. door eigen waar neming dit heeft gevormd liet abattoir. De heer v. d. Kraan heeft gesproken over -de plaats van het abattoir. Toegege ven moet worden, dat, nu samenwerking met Vlaardingen niet meer verwacht kan worden, ernstig zal moeten wo.don ovcr- „Het is een der gewichtigste persona ges van hol gansche gezelschap. Alen noemt hem wel den ongekroonden koning. Van oorsprong was hij zadelmaker. Kijk hem maar eens goed aan, nu hij niet op ons let." „Hoe heeft hij zijn geld verdiend?" Louis glimlachte, even zijn lippen ver trokken. „Het is niet verstandig dergelijke vragen lo doen omtrent iemand, dien men hier ontmoet. Henri Bartot was destijds een der losbandigsto jongelieden van Parijs. Hij heeft do eerste organisatie van dieven in het leven gorocpon, waaruit zich later de tegenwoordige bende vim apajehen heeft ontwikkeld." „En nu?" „Nu is hij er de ongenoemdo leider van," fluisterde Louis. „Wio hein heden avond beleedigt, mag zich gelukkig noe men, als hij morgenochtend nog tot do levenden behoort." Nieuwsgierig keek ik naar don man tegen over mij. Er was niets bijzonders aan hom to zien, behalve misschien, dat zijn dikke, opeengedruktc lippen en zijn forsche onder kaak spraken van brute kracht. De vrouw naast hom scheen mij onbegrijpelijk toe. Ik morlcto nu' op, dat haar oogen blauw waren als haar turkooizon en dat haar tint iets wasachtigs had. Zij lichtte een ba rer armen in do hoogte en ik zag, dat zij ook getooid waren mot armbanden van lichte, blauwe stoenen. Louis zag, waarheen ik koek on tikte mij aan, zoggetul „Kijk niet zoo naar haar, zij hoort aan Harlot, on liet is niet geradon, mot haar to flirten, zelfs uit do verte." Ik lachte oven en nam oen slokje uit mijn glas. „Hoor eens, Loiuis," merkte ik op, „het wordt tijd, dat je naar Londen terugkeert. Do omgeving werkt te sterk op je ver beelding." „Het is volkomen waar wat ik zog. mijnheer," antwoordde hij norsch. „Ook zij is niet to vertrouwen. Zij vindt hot aar dig do mannen hot hoofd op hol te bren gen. liet verdriet, dat zijl daardoor onder vinden, is voor haar oen aangename prik keling van haar ijdelheid. Er was eens een jong Engelsclunan, hij deed haar een hriefj- toekomen niet hier, maar in hot Café do Paris op een morgen teg-en lunch tijd. Hij was van plan den volgenden mor gen uit Parijs to vertrekken. Ilij vertrok niet en men heeft nooit meer iets van hem gehoord." Er viel niot aan te twijfelen of Louis was zelf overtuigd van de waarheid van wat luj mij vertelde. Met eenigen tegen zin keek ik intusschen den anderen kant uit. Alsof zij Louis' waarschuwing had gehooid vertrok zij haar lippen tot een minachtend laohjo. Zij boog zich voorover en tikte Bartot op den schouder, terwijl zij hom iets in hot oor fluisterde. Toen ik kort daarna in hun richting kook, za ik, dat zijn oogen met eon kwaadauüigen blik op do mijne waren gericht. „Mijnheer mag niet uit het oog verlie zen", fluisterde loon is mij too, „dat do verantwoordelijkheid draag voor zijn bezoek aan deze inrichting." „Neon, daar donk ik wol aan", verklaar de ik op geruststellenden toon. „Ik koos ter niet het minsto verlangen om het met een der bezoekers aan den stok to k'rij gen. Ik zal niet meer naar ze kijken. Zij wist intusschen wel wat zij deed, Louis toen zjj zich tooido mot stoonon, die oven- blauw zijn als haar oogon, niot waar." „Ja, mooi is zij", gaf Louis toa, „en zij wogen of 't gemeentelijk slachthuis; voor Schiedam alleen, ,op do vastgestelde pl'aats kan af moet worden gebouwd. In welk ge deelte ook dor gemeente hot slachthuis zal errijzen, steeds zullen da.ar tegen bezwa ren kunnen warden aangevoeld. Het College van B. on W. heeft reels uitvoerige besprekingen gehad met den lieer Aikema over oen viertal andore plaat sen, waar vestiging van. het gemeentelijk slachthuis mogelijk is. Den heer Aikema is daarna verzocht in een overzichtelijk rap pcufc de voor- cn nadoelen aan te geven, Welke verbonden ztijln, zoo-wel ann de plaat sing van. het slachthuis aan de te graven haven in het Wejfcen, als aan do 4 andere plaatsen. i Onder die naideolen is niet genoemd tankversproiding, daar eon modern inge richt slachthuis, zonder neve.nbediijvcn, ge acht wondt geen stank te verspreiden Ook is don heer Aikema oplracht gegeven liet plan 4o herzien, uitgaande van de stelling, dat het slachthuis oi'loea voor Schiedam zal dienen. B. en W. hopen zoo spoedig mogelijk een definitief plan aari den raat ter aan neming to kunnen aanbieden, Waarhij ook zal weiden meegodecld, welke stichtings plaatsen mede zijn overwogen, met ver melding van de v.oar- en nadoelen daaraan verbonden. Spr. stelt zich voor don raatl te leid"» aan do hand van do Gemeentewet ei lie, Reglement van Orde. Dan alleen ij oen behoorlijke behandeling gewaatboigd van do zaken, die hier aan do orde komen Spr. doet een warm beroep op da loien van don raad om hun onmi baren s'eun t verlconen en zoodoende woikzaam ta zij ten bale van hot geestelijk en tijdelijk wel zijn van onze goede stad Schiedam en haar stei'k stijgend inwonertal. Omtrent deze stijging hoeft tepr enkele merkwaardige cijfers aan don raad ovoi- gelegd. Spr. Waarschuwt tegen hot trekken van eau voorbarige conclusie. Slechts deze algemeene aoudurie wil spr. trekken: Een gemeentebestuur van oon zoo snel groeien do staid moet optreden met voorzichtigheid en tarzelfdertiijü mot weloverwogen door tastendheid. Sipr. sluit do algemeene beschouwingen. De behandeling der hoofdstukken Hoofdstuk I. Vroegere diensten, woidi goedgekeurd. i Inlichtingen aan raadsleden. Hoofdstuk II. Algemeen Beheer. De Voorzitter stelt aan de orde oen motie, ingediend doer don heer Collé, lui dende als vdgt: De raad dor gemeente Schiedam, kon nis genomen hebbende van liet standpunt ingenomen door B. en W., dat door amb tenaren geen rechtstreeksdlie inlichtingen mogen worden verstrekt aan de leien van den Baad; van meening, dat liet daardoor dan i aaits- leden practisdh onmogelijk wordt gemaakt hjidig die inlichtingen te verkrijgen, die zij noiodig hebben ter beoordeeling van die vraagstukken waailover liet oordeel van den raad wondt gevraagd; ncoJigf B. en W'. uit bedoelde ambtena ren ofp te dragen, desgevraagd den raals leden zooveel mogelijk die gevraagde in lichtingen te vemciharfen. De Voorzitter constateert, dat deze motie voldoende wordt ondersteund. De heer Collé zegt, dait bij "de Alge meene Beschouwingen wel duideljk is ge bleken de behoefte aan meer inlichtingen De antwoorden van B. en W. Zijli niet zel den ontwijkend en als de vragen niot naar den zin van het College zijl, woidt daar over collectief het stilzwijgen bewaard Meermalen is bier gezegd, dat de raad niet alleen oritiek moet leveren, maar ooi db lijnen moet aangeven van het stadsbe stuur. i De motie zelf lijkt spr. zeer duid dijk. De voorzitter beeft zooevpu reeds ziji mee ning kenbaar gemaakt. Ilij zeido. dat d loden van den raai, die oen inlichting won schcn, zich kunnen wenden tot B. o:i W Daaruit valt waarschijnlijk te dordu loeren dat dit hot standpunt van B on W'. is Den ambtenaren is het verboden zelfs die meest eenvoudige inlichting aam raadsleden te'ver heeft tal van bewonderaars. Maar wat hoeft men, goed beschouwd, daaraan? Veel ge noegen belooft men iniet van de dingen, die men niet mag aanraken." Gedurende oeriige minuien, bleven wij zwijgend zitten kijken. Plotseling kneep i Louis in den arm. Was ik al dien tijd blind geweest, dat ik zo niot had opge merkt? Zij ging nu zitten aau een tafeltje, dat haastig voor haar in orde was ge maakt en ik kon daaruit opmaken, dat zij juist waren gekomen. „Zeg eens, Louis", vroeg ik opgewon den, „weet jij ook wie die twee menschen zijn daar aan het tafeltje links; zij schij non zoooven te zijln binnengekomen. Ja, die heer daar met een jonge dame". Louis koek in de door mij nangogoven richting en ik zag, hoe hij zijn lippen sa mendrukte, zag hoe do onverschillige trek op zijn gelaat plaats maakte voor een ernstige uitdrukking.- Om oon of andere reden scheen mijin belangstelling voor dat tweetal voor hem van eenige beteekenis lo zijn. „Waarom vraagt mijnheer drt?" zoiile hij. ,,'0oh, uit pure nieuwsgierigheid',', ver zekerde ik hem. „Ik weet niets van ze af behalve dat zij van goeden stand zJju en natuurlijk ben ik ook oen bewonderaar van do schoonheid van de jumgo dame". „lieeft u ze al meer gezien?"- vroeg Louis zacht. „Ik hel» je al medegedeeld,Ikmis, Jat ik te Parijs zoekende ben naar iemand. In oon tijdsverloop van tiön dagen heb ik alle plaatsen van uitspanning bezocht, de races, het Ho is de Boulogne, Armenonville, strekken. Spï. kam zich best begrijpen, dat het huidige College dit standpunt inneemt. U, mijnheer de Voorzitter, zult zeer voor zichtig willen zijn met die 'raad leden, ge zien do minder prettige ervaringen, die^ u lo Bergen op Zoom hebt opgedaan. De Voorzitter: Zeer juist! De lieer Collé: U zult in den korten tijtl, dat u hier is, de ervaring hebben opgedaan, dat do raad zich gemakkelijk! 'aiat leiden en dat 13,. en W. het wel klaar pelen. U hebt een beroep gedaan op den raad om zijln medewerking te verleenen, maar de raadsleden hebben er toch ook •echt cup lijldig gegevens te ontvangen, op dat zij zich een oordeel lcunn.au vormen. 'lis nog niet zoo lang geleden, dat hier een klacht is gehooid over da late indie ning van voioratellen. Eén of 2 dagen voor lo raadszitting woelden soms nog voor- lellen aan de agenda loiegevoegl eai zou men, daaromtrent een inlieh i'ig wen. dban, dan zal diat toch niot kunnen over de chijf van B. en W. Spr. zelf heeft minder prettige ervaringen opgedaan met een hoofd van diem-M, dien lm) om inlichtingen vroeg. Deze antwoordde ui.„Ik voel er niets voor je het ge vraagde te verstrekken, want liet is er je toch maar om to doen den wethouder oen hak to zetten!" Do hoer De Bruin hioaüt hier beweerd, dat er niets van aan is, dat .lie ambtenaar zoo iets zou hebben gezegd De lieer De Bruin: Ik heb gezogft: Dat behoort tot die betwiste vor leringen1 De beer Collé: 'tGebeurt meer in het leven, dat iSmand, die wat heeft uitge- pookt, waarbij' niemand aanwezig was, vol houdt onschuldig te ziijn aan liet hem ten- laiste gelegde. Spr. weet in dit geval toch wel, wien hij' het best kan gelooven: zichzelf of een ander! Ook dit is tenslotte oen kwestie v n vertrouwen. Ieder zoekt de momchon, die hij meent te kunnen vertrouwen en de ervaring doet in dit geval ook wat! Als de raad door te stemmen over een eerstol beslissen moet, hebben de raads leden er recht ap volkomen te worden in gelicht. Wal is er tegen om de motie aan te nemen? Nai de mooie redevoering van don voor zitter over de taak van den raad kan spr. zich zelfs voorstallen, dat de voorzitter straks een warm pleidooi zal houden om de motie aan te nemen, want Zijl ligt ge heel in zijn lij'nl 't Geldt hier oen ptriticipi- oelo kwestie en 'ti s goed, dat de raad zich daarover maar eens uitspreekt. Langzamer hand komen die raai Lieden een bootje to veel onder do voogdij van B. en W. Dow de onlangs aangenomen Wijziging is hier hot vraigenrecht geregeld als in zoo goedi als g een enkele andere gemeente. Do raads leden hebben met het schriftelijk ant woord olp hun vuaigon zonder moer maar genoegen te nemen. B. en W. van Amster dam namen een paar weken geleden, een zelfde standpunt in, maar wijselijk heb ben ze maar heel spoedig die bepalingen omtrent ihot niet geven van inlichtingen door ambtenaren ingetrokken. Als die raads leden hier over ook maar eenig zei he pret beschikken waarover u, mijnheer de voorzitter, zoo mooi gesproken hebt dan zuilen ze de ingediende motie moetan aannemen. 1 1 De Voorzitter zal ae lioogge pan nen verwachting van den hoor Collé moeten beschamen, want hij! moet den raad ten sterkste ontraden do motie-Colló aan tc nemen. De behartiging van de bela igen van de gemeente is aan den raad toevertrouwd Die belangen züjln veto cn 'velerOoize zijln van stoffelijken en van acdelijken aard. S,pi'. zal zich beperken tot de stoffdrjike en dan bcgrij'pt men dadelijk, hoe gevaathjfc het zijn kaïn, als ambtenaren o-igccon ro- leerd door B. en W. inlichtingen ver strekken al an de leden van den raad indi vidueel. Er zijin soms aangelegenheden ta bespreken, die zoo belangrijk zijn, dat de Gemeentewet toelaat deze in gelieimo ver gadering te behandalen. De raad moot dan zelf bedissen of over liet gesprokene ge heimhouding moet worden opgelegd Niet alleen de aangelegenheden in die vergade ringen besproken, maar ook die welke in openbare verga lering beliandeld worden, den Pré Catalan, de Rue de la Pak, de schouwburgen enz. Ik ben ze haast eiken dag tegen gekomen. Van avond kwamen zo uit den Grand Opera". „En u weet mets anders van ze?" „Geen zier moor," verzekerde ik. „Lk ben geen houlevardier, Louis," vervolge jk bedachtzaam, en zoaals je weet, is het in Engeland geen gewoonte o.n zoo do vrou wen aan te kijken, gelijk, hier in Paijs blijkbaar straffeloos kan geschieden. Maar ik wil je wel bekennen, dat ik van dit meisje mijn oogen niet heb kunnen af wenden." „Wndt u haar zoo aantrekkelijk?" „Ik vind haar allerbekoorlijkst," vlera klaardo ik. „Alleen lijkt zij mij ter nauw er- nood oud genoog om een café als dit te bezoeken." „Do heer," zeido Louis, „is een Brazi liaan. Hij heet Deiora." „Woont hij te Parijs?" „Wel neen. Hij is oen schatrijke koffie planter en bezit uitgestrekte plantages in zijn geboorteland. Elk jaar komt luj hier om zijn oogst op de Londenscho markt to vorkoopen. Ik vermoed, dat hij nn op wog daarheen is." „En het meisje?" „Dat is een nichtje van hom. Zij is opgevoed in een klooster ergens in het Zuiden van Frankrijk, geloof ik. Ik meen gehoord to hebben, dat zij ditmaal met haar oom naar Brazilië teruggaat." „Zou jo denken, dat zij met bom mee zou gaan nacu- Londen?" vtok^ ik. „Vermoedelijk wol en als mijnheer mijn klant blijft, zal hij ze zeker meer dan eens zien. want de heer Dolora behoort tot do vaste bezoekers van het rosUnurant waaraan ik verbonden ben." Wordt vervolgd). PER

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5