PUROL STADSNIEUWS, Radio-Programma's. Ons drinkwater. De particuliere aaiobus- exploitatie. Een eigen waterwinning? A. VAN DER ZEE Azn. -O- De slechte smaak van bet water. Klachten. De oorzaak. Een mid del om den slechten smaak te doen verdwijnen, .-«* Te smaak van ons drinkwater is do laats ten tijd weer verre van aangenaam Tie klachten daarover zijn legio. Een schraJo tro'ost is, dat allen, die aangesloten zijn aan, de Rotterdajmscho dmkvaterieiding, dat zelfde water te slikken krijgen. Bij den Rotterdamschen raacl zijn twee adressen ingekomen, één van mr. G. Blom, die verzoekt een commissie van deskun digen te benoemen, met opdracht de mid delen te beramen om aaln de geabonneerden op de Rotterdamsche drinkwaterleiding goed drinkwater te verschaffen. Hot ander is van den heer J. II. Jur riaanse, dat luidt: „Toen meer dan een jaar geleden het water uit de waterleiding hier ten stede (Rotterdam), een uiterst onaa|ngenamen geur en smaak had. werd in de couran ten medegedeeld, dat dit euvel veroorzaakt werd door do ontzettende ijsmassa's in de filterbassins, waardoor het filter-pcroces werd bemoeilijkt en ook het daglicht zijn gunstige uitwerking op het roiuigings-pro ces niet kon uitoefenen. Sedert werd geen verbetering in do kwa liteit van. ons drinkwater waargenomen. E© zomer ging voorbij, gevolgd door een uiterst zachten winter, maar de smaak van het water blijft walgelijk. Dit is een toestand, een gemeente als Rotterdam onwaardig. 'Onwillekeurig dringt zich de vraag op, zijn de toestanden van onze waterleiding wel zooals die behooren te zijn. Blijkbaar is dit niet het geval en moet men dus het ergste vreezen, wanneer op een oogenblik het water in de rivier lie smet wordt door een of andeien virukm ten bacil. Don moet van den nood een deugd go maakt worden en wordt de bevolking aan geraden het drinkwater te koken, alsof dd brandstof daarvoor voor niets verkrijgbaak ware. Zooals de toestand nu is, mag het nio langer hlijven. Het water is duur en slecht Het is de plicht van het Gemeentebestuur met terzijdestelling van alle mogelijke pa'r ticuiiere- en partijbelangen, zorg ie dragen dat er verbetering in den toestand komt en spoedig ook. De gezondheid van de ge heele bevolking staat op het spel." Deze adressant ziet de toestand wel eflr beetje somber in. Het water staat, .watt de samenstelling betreft, onder voortdu rende controle en schadelijke bestanddee len bevat het niet. Zoo men weet, is er een staatscammis sie benoemd, die het vraagstuk van h<Ü periodiek terugkeerea van dan slechtei! Smaak vattx rivier-drinkwaterleiding bestu deert 1 De oorzaak meent men gevonden te heb hen. Het zouden microscopisch kleine plan ten zijn, die dein slechten smaak veroor zaken. Er is zelfs reeds een middel ip den handel om die bacteriën uit het wate te verwijderen, n.l. Noriet-filtertjes, die men aan de kraan kan bevestigen. Men heeft bij de Rotterdamsche drink waterleiding proeven genomen met het ffl treeren van heit water door neuriet en deze hebben een bevredigend resultaat opgele verd. Er zullen nu groote noriet-fdters wor den aangebracht en men hoopt nog di jaar de geheele installatie te kunnen vol tooien. 1 i De opkomst van het bedrijf. De moeilijkheden, die In den weg werden gelegd. Nog een factor van belang. De concurrentie van de R.E.T ls een rendabel auto- busbedrjjï nog mogelijk? Men schrijft ons Wanneer we teruggaan tot het jaar 1923 het geboortejaar der autobussen, zien we 'de eerste bus rijden in Rotterdam var Lïschplein naar Bloemhof, naar ik meen Dit geheel nieuwe middel van vervoer deed spoedig opgeld, de menschen wer den vlug door de stad vervoerd, in tegen stelling met de tram, welke toen zeer sleeh haar taak begreep. Meerdere verg u rui inge: volgden, waarna al spoedig de interlocak lijn haar intrede deed, hierdoor in staa gesteld door de wet 1880 op net open baar vervoer. De aanschaffing van mate riaai kostte niet zooveel zorg, omdat ii de meeste gevallen begonnen werd me de Ford-bussen, welker aanschaffingsprij niet hoc; was en die gekeurd, werden voor lt personen. Vogels van verschillende pluimage werden autobusondernemer, hetzij doorhur spaarpotje te wagen of een kapitaaltje tc leenen. Door de groote vraag naar een snel vervoermiddel, de onvoldoende exploi tatie dér tram, vloeide het geld rijkelijk binnen, waren de ondernemers bi nner; betrekkelijk korten tijd welgestelde men schen, en waren de autobussen te Rotter dam even talrijk als op 't oogoabük dr tramwagens. Dat deze toestand niet zoo blij ven zou, kon men wel aan' zien komen De Gemeente Rotterdam was als 't ware verrast door deze invasie, en het heef geraimen tijd geduurd eer er teekoning ir den toestand kwam, Do eerste maatregel, dio in do praktijl noodig bleek, was, dat de Fooü-b assen aver den vervangen door zwaardere wagens, wa niet alleen een uitgaaf vorderde van 4 y de aanschaffingsprijs van een. Food-bus doch ook, dat er niet zooveel porsonei meer mede vervoerd kondon worden Deze aanschaffing, die in het jaar 192& plaats moest hebben, ging nog wel, om dat er nog voldoende kapitaal overbleef door het intense vervoer. 1 Toen kregen we den tweeden maatregel, n 1dat interlocalo lijnen geen passagiers meer mochten opnemen of uitlaten voor lo coal verkeer te Rotterdam. Dit was een verbod, dat groote gevolgen had voor de exploitatie der autobus-ondernemers. Im mers to voren deed een interlocalo buslijn in do stad Rotterdam altijd nog een vol doend aantal reizigers op, dat den rit al tijd goed maakte, zoodat het niet zojlen voorkwam, dat do bus 2 X vol was ge weest, als zij haar eindpimt had bereikt. De derde maatregel, dio de exploitatie bezwaarde, was de Rijksregeling dor ar beidstijden voor autobus chauffeurs, waar door moor personeel noodig was, zoodat een grooter bedrag aan arbeidsloon be taald moést worden. Do vierde maatregel was het verbod om met een auto een tram links to passeeren, waardoor veel vanbet aantrekkelijke van een uutobusrit verloren ging, want liet gebeurt niet zelden, dat een bus een flink stuk van den weg ach ter een traan moet blijven „hangen", om dat rechts geen gelegenheid is to passeo- ren. Wo zion dus in deze periode van 2 jaar een verhooging van exploitatiekosten, en een vermindering vaii inkomsten, welke zich weder volkomen uitdrukt in do daarop volgende periode. Het materiaal moet, daar liet niet met do noodige zorg is onderkou den, (er zijn natuurlijk autobus onderne mingen waar het niet zoo is) weder ver vangen worden, en omdat do bron van in komsten tamelijk wel opgedroogd is, wordt heil gezocht - hij do financieriugsbalnken, wat het gevolg heeft flinke renteopbrengst en aflossing op korten tormijn. Dit is het begin der magere jaren, en alleen een zui nig, accuraat beheer en vooral zorgvuldig onderhond van het materiaal kan tot go- volg hebben, dat er na het afloópea van den betalingstermijn, nog wat winst over blijft Ondanks bovengenoemde maatregelen, dio hot bedrijf bezwaarden, zijn sommige ondernemers met ongelooflijk optimisme over den voornaamstan factor accuraat tobeer en zorgvuldig onderhond heen gestapt Dat er soms meer wagens in de garage stonden dan er huiten reden, is daar wel het duidelijkste bewijs van. Een rapport over het onderhoud van materiaal van lo Dsitrictskeuring van autobussen teRot- terdam, zou interessante gegevens kunnen bevatten! Bovendien waren de meeste garages niet 'ogencht voor liet doen van herstellingen 'oodat het dus gebeuren moest door der Jen, wat ook alweer vermeerdering van exploitatie kosten gaf. Intusschen kwam de reorganisatie der R. E T., die tot gevolg had het aange namere reizen en de doortrekking van lijn! 1 naar Schiedam. Deze lijn is de concur rentte! ij'n der bussen geworden. Massa's reizigers worden biermede vervoeid, entte tramhalte, eertijds een steunpilaar der auto bussen, is op 't oogenblik hiervan nog slechts een schaduw. Dit niet te zien; zou struisvogelpolitiek zijn. Zoo zijn wo dus gekomen tot den toe stand van heden, en moeten we consta teeren, dat er geen voldoende rendement meer is voor een aantal van 10 of 12 wa gens per nur van af het Rozenburgerptei'n Zeker, Zaterdagsnamiddag en Zondags gaat het nog wel, doch bedenken we wel dat er dan nog 5 dagen overschieten. Hei drukke vervoer beeft hoofdzakelijk plaats op de dagen in de week van 7 tot 9 uur v.m- en van 5 tot 7 uur. mm. Het staat bij mij dan ook vast, in aanmerking ne mende de aanzienlijke exploitatiekosten, ar boidsloonen, benzine enz., dat het aanschaf fingskapitaal niet meer rendabel te makoai is. De toestand is heden zoo, dat een ex ploitatie van 5 wagens, dus een kwartier dienst, met op drukke dagen een of twee van de reserve ingelascht, meer dan vol doende is. Alleen bij zorgvuldig onderbond en met vakkundig personeel, is bet misschien nog mogelijk zonder verlies te werken. Voor dat de Gemeente eventuoele ver pliohtmgen op zich neemt, Inaar aanleiding van do vragen van dan boer Dinkolaar -s het misschien goed bovenstaande op merkingen in overweging to nemen. De werkverschaffing to Eenerveld. Gisteren, zouden een 30 tai werkloozen die zich daarvoor vrijwillig hadden aange meld, weer naar de werkverscliaffing to Eenerveld vertrekken. Zaterdag werd echter het 'bericht ontvangen, dat de wetrkver -chaffing daar ter plaatse voorloopig no, niet zal worden horvat, vermoedelijk in tor- band met do weersgesteldheid. Als liet mest kan er, zooals vanzelf spreekt, niet in den grond gewerkt worden, wanneer de eerste groep zal kunnen vertrekken, is onder deze omstandigheden niet te zeggen. Do tewerkgestelde» zulten op dezelfde voorwaarden als tot nut toe te Eenerveld aan den arbeid gaan. Do Blauwe Tont. Men schrijft ons: Met het verdwenen van een gedeelte, vaar den Maaskant voor den aanleg van het nieuwe Iraven tj-o in, hot Storreboedh is ook een einde gemaakt aan het bestaan van do Blauwe Tent, een instelling van do af- deeling dor Nod'. Ver. tot afschaffing van, alcoholhoudende dranken. In 1919 is de tent vooral opj initiatief van wijlen P. van Ru Ren Jr„ uit Hocten- veen- aangekocht en aan detrr Maaskant ge plaatst, waar zo een rustig zitje zou bieden aan die velen, die na een lange wandeling daar wat wilden genieten van het uitzicht over de rivier. Men rekende vooral op ouders, met kinderen, op jougdgroepjes, schoolklassen, op allen, dio niet graag hun kinderen in gelegenheden brongefn!, waar hot biordrinken den boventoon heeft. Het bleek, dat de tent werkeKjikl in een hehoefto voorzag. Tien jaren lang isziji een welkom eind- on rustpunt geweest voo-r do vele vrienden van Sterreboschi en Maas kant, ook uit Rotterdam. Ieder kende haar als de Blauwe Tent, (Onder welken naam zij op plattegronden wond aangegeven. Directe propaganda voor geheelonthou ding is er nooit gevoerd, maar indinecten invloed heeft de tent zeker wol gehad. Nu kan zo niet langer dienst doen. Het plekje, waarop zo staat, wordt gebruikt voor aan het haventje aangrenzend indus trie-terrein. Verplaatsen zon groote kosten van vernieuwing noodig maken, terwijl een zoo geschikt punt, dat tevens wandel-eind punt is, stellig niet moer te vindon zal zijn. Daarom besloot da aifdeeling, op ad vies van de commissie van beheer, tot op heffing. I Velen, onthouders, geestverwanten en be minnaars van Schiedam's onvolprezen! wan delplaats zullen het verdwijinen van de tent betreuren en het koele, berekenende zaken standpunt, waaraan ook zij ten offer viel. Propaganda-samenkomst Ned. Clir. ïtctsToraenlaing'. De Ned. Chr. Reisvoreeniging houdt Woensdag 26 Februari a.s. in het ge bouw vootr Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73, een propagandasamenkomst. Door de Generalvertretung der ReichS- bahnzentralo fur den Deutschen Reisever- kelir zullen eenige fdms vertoond worden en vermoedelijk zal een hoofdbestuurslid van de Ned. Chr. Reisvoreeniging oen cau serie houden. Tooneelvoorstelllng „Eigen Studie''. De Schiedamsche Tooneel vereen! ging Eigen Studio geeft Zaterdag a.s in het Ver kooplokaal aan de Lange Haven ©en tooneeï voorstelling. Opgevoerd zal wordenDe scheiding, een stuk uit het leven in 3 he drijven en een één-actor, de klucht: Onder* het bevel van den kapitein. Het Soo. Dem. seotarlsme in de sport. Na een redevoering van den heer A, A. Lülirs nit Rotterdam, en eenige mededee- lingen valn den heer De Jong uit Amster dam, is gisteravond hier ter stede opge richt een afdeeling vain den Ned. Arbei ders Sportbond, met aanvankelijk 12 in- dividueele leden. Er werd een voorloopig bestuur gekozen en binnenkort zal oen vergadering worden gehouden, waarin de plannen tot practisch-o sportbeoefening zul len worden besproken en een definitief bestuur zat worden benoemd. Van verschillende zijden was bericht in gekomen dat men met het voornemen een afdeeling van don N. A. S. B. op te richten, sympathiseerde. Lezingen Op drie achtereenvolgende Woensdagtin, 12, 19 en 26 Februari, zal in de Har monie aan de Nieuvstraat, de heer J Lankhorst uit Amsterdam, de vraag b© bandelen: Waar zijn einze dooden? Demonstratie. Donderdagmiddag zal door Ge Lever's Z-eepmaatschappij in Musis Sacrum een de monstratie worden gegeven voor de leJed van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen) Een parkiet op stap. Een parkiet, die al jaar en dag in een kooi liajd gezeten en het grootste deel van zijn leven in 'n kamer in de Baldceiss'raat had doorgebracht, wilde toch nog wel eens wat van de wereld zien. Maar -van de vlieg kunst, als hij die ooit had verstaan, was bij den vogel niet -veel me©r overgebleven en fladderend viel bij o(pi Idion Rottordamj- scbeodijk in handen van een agent van pot- litie. Een nacht heeft dia parkiet, die eerst aangezien was voor oen kleine papegaai de papegaaienziekte, 1>it! gelogeerd op het terrein van do Gemeente Reiniging aan den Buitenhavenw-eg. Maar nu zit het beestje weer op zijn stokje in de kooi in de Bakkera straat. Een lastige arrestatie. Eenige werklieden, die gistermiddag uit waren geweest, waren daarbij in een wat drukke stemming geraakt. Toen zij om on geveer kwart voor 7 de Koemarkt pas seerden in gezelschap van hun vrouwen, ging dat niet al io rustig. Een agent maande tot wat meer kalmte aan, het eene woerd haalde het andere en deed zelfs de vuist van een der „joligen" uitschieten in de richting van den agent. Toen moest de 34-jarige los-werkman B. E. uit Overschie, moe naar den poHtiopost aan de Broersj vest, maar deze had daar geen trek in. Hij was veel te prettig uit mot zijn vrien den 1 Maar zöi of geen zin: hij moest mee en toen twee agenten aan hem him han den meer dan vol hadden, kwamen er uit liet politieposthuis nog twee tor assistentie en E. werd opgesloten. Dat vonden zijln kameraden niet leuk en een ging toen zijn woede koelen op een paneel in do deur van don politiepost, waarbij hij natuurlijk niet over gebrek aan belangstelling to klagen, had van de zijde van het publiek. Aan den roffel op de deur kwam een einde, toen de deur open ging en eenige agenten met getrokken sabel verschenen. Hot publiek stoof uiteen en do „roffelaar" wandelde kalm weg in ge zelschap van een vrouw, vermoedelijk zijn vrouw! i t j j Zwerver. Door do Haarle-rnscho politie is een min derjarige jongon, L. M., wonende alhier, zwervende aangetroffen. Do jongen is naar Yerkeenongeval. 'Op den NVestfrankelandscheu dijk ïs gis teravond half 7 een los paard, dat werd voortgeleid door L. S. nit de Rhoonsche- straat, apngereden door een vrachtauto. Een spatbord trof het paard aan de linker- lies, waar een. soheurwond vain phm. 10 oM. ontstond, die doior een veearts is behandeld. Op eon hek gevallen.' Aan den politiepost Broersvest is gi'ster- mddag do 6-jorlgel G. v. Tl, uit de Bak kersstraat, verbonden, die op dein Rotter damschen dijk met zijn hoofd op een ijzeren hek was gevallen en bovön het linkeroog een diepe wonde had opgeloopem. Volksbalhnls. lOp 7 en 8 Februari 1930 werden 558 baden genomen, t. w,: lo klas: 16 kuipbaden, 72 regenbaden, I kinderbad. 2o klas: 37 kuipbaden, 425 regenhadein. 7 kinderbaden. AGENDA. Schiedam. Luxer Bioscoop, Broersvest, 8 uur. 1. Zijn tegenstander. 2. De Ober uit Trianon. 3. De Keverjacht. 12 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Vaardraciht- avomd. Mevr. Jacq. Royaaids Sandberg, voor de Ned Vereen, van Huisvrouwen. 13 Febr. Musis Sacrum, 8 uur- Ledenver gadering Scliied. Vereen, voor School- en Werktuinen. 13 Febr. Mareis Sacrum, half 3. Demonstra tie lovers' Zee'p Mrj., 'Voor do le lden der Ned. Vereen, van, Huisvr 14 Febr. Zaal R. K. Volksbond, 8 uur. Concert 'Orpheus. Solisten: Ooba Rijneke en Coen Muller. Rotterdam, Heden e.v.a. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Bouwmeester's Revue. Turf in je ransel. Heden e.v.a. Casino, 8..15 u. Operette- gezelschap Poons en Van IWoer- dertburg. Nol Nol Nanette!!' Heden e. v. a. Circus Schouwburg, 8 uur. Gezelschap Spree. De Hyéna van den Maaskant. II Fobr. Groote Schouwburg, 8.15 u. Rott Hofstad Tooneel. Hier was een Man noödig 12 Febr. Groote Schouwburg, 8 uur. Ital Opera. Sonnamhula. Voorafgegaan ballet „De IValpurgisnacht 13 Febr. Grlcuota Schouwburg, 8 u. Nieuw Ned. Tooneel. Wat doet mijlu vrouw van 2 tot 5? t 14 Febr. Groote Schouwburg, 8,15 u. Rott Hofstad Tooneel. Hier was! eön mam noodig OMLIGGENDE GEMEENTEN. VliAARDlN GEN. Het Rotterdamsche water te duur. Burg. en Veth'. schrijven het volgönde aan den Raad dezer gemeente: Het is uw Raad bekend, daif de tus- schen de gemeente Rotterdam en onze ge meente gesloten overeenkomst in zake de levering van water op 31 December 1932 zal afloopen. Ingevolge artikel 13 der overeenkomst hebben wij ons drie jaren voor den ge noemden datum tot Burgemeester en Wet houders van Rotterdam gewend met het verzoek ons do voorwaarden te willen mededeelen waarop de gemeente Rottordiagn de levering van water nai 31 December 1932 zou wllen voortzetten. Burgemeester en Mothouders van Rot terdam hebben ons daarop toegezonden een ontwerp van een. nieuwe overeenkom ct op den voet waarvan de waterlevering na afloop van het bestaande contract zou kunntin worden voortgezet. Tegen do redactie van dezo overeen komst bestaan bij ons in bet algemeen geen bezwaren. 'Overwegend bezwaar be staat bij onsi echter tegen den door Rot terdam gevxaagden prijs voor het te to veren water. In artikel 7 van het ontwerp is die prijs gesteld op 12 cent por M3. AVel heeft de betrokken wethouder ons tijdens een mot hem gehouden bespreking verklaard, .Burgemeester en Wethouders zijner gemeente to willen voorstellen dien prijs uiterlijk tot 11 Va cent per M3. to verlagen, doch ook deze verlaagde prijs komt ons aanmerkelijk te hoog voor, vooral, indien wij dezen prijs stellen naast den prijs dien het water, volgens voorloopig gemaakte berekeningen, bij eigen water winning kosten zou. Wij hebben daarom do eer u Voor te stellen, ons te machtigen de voorloopig opgestelde plannen tot de inrichting eener eigen waterwinplagts te doen uitwerken. De werkloosheid. Thans zijn bij de Arbeidsbeurs! alhier ingeschreven 304 werkzoekenden. "Woensdag, 12 Februari. Hilversum, 1875 M. I 1010.15 uur. Morgenwijding. 1245—! 2 uur. Concert door hot AVRO Trio 2— 3 uur. Gramofoonmuziok- 34 uur Naai cursus. 4—4 30 uur. De voornaamst© sfu,- diemuziek voor piano, uitgevoerd door Eg- bert Veen, Toelichting door Louis Schmidt. 55,30 uur- Lezing door J. 0. Mol over: Wetenschap, Onderwijs en Film. 5.30—1 6.45 uur- Concert door het Omroeporkest 6.457-15 uur Italiaansch voor beginners; 7.15—7 45 uur. Italiaansch: Gevorderden; 8.01 uur. AansiTivoli Schouwburg toe Ro£- todiun Uitzending van „Turf in je Ran sel". Revue door Louis Bouwmeester. Ini de pauze: Persberichten. Na afloop dof, revue: Gramofoonmuziok. 12 uur- Sluiting. Huizen. Tot 6 uur: 298 AI Na S uur: 1071 Al. Uitsluitend NCRV-Uitzendingtin!- 8.159 uur. Concert. 10.30-—11 uur. Zi> kendienst 11—11.30 uur. Gramofooinm i- ziek. 11.301230 uur. 'Harmoniumbespe ling. 12 30—2 uur. Conceit- Zang, viool en piano. 2—2 45 uur. Concert. Sopmh, fluit en orgel. 2 45—315 uur. Lezen. 3,15 4.15 uur- Vervolg concert. 4.15—5 uurv Gramofoonmuziek. 5G uur. Kinderuurtje. 6—6.30 uur. Cursus Radio, techniek. 6.30 6.40 uur. Koersen. 6.407.0 uur. Cursua Beschrijvende ALeetkunde. 7-108.10 uurj Voor de Rijpere Jeugd. 8.10840 uur. Be- stuuismededeolingen door den NGRV-Voor- zitter. 8 40—9 uur. Concert door kwartet. Twee violen, alt on cello. 99-20 uur, Lezing. 9 20—9.40 uur. Vervolg concert, 9.40—10 uur- Lezing. 10—10.10 uur. Pers berichten. 1010—11 uur. Vervolg concert; hor overgebracht. Winterteenen Winterhielen 1 BINNENLAND. Do Koninklijke familie te Oberstdorf. De Rrins heeft het voornomen, zich dein 17don Februari naar 'Obersldorf te begeven en daar oom'go dagen te blijven. De Koningin en de Prinses bobben met govolg Zondag de gcdsdienstoefenilag in de Evangelische Kerk bijgewoond. jHare Alajosteit stelde veel belang in do ski-xvedstrijden, dio ide vorige week zijn gehouden. i i j Do ongeregeldheden to Maastricht. 'Op de vlagen van hot Tweede Kamerlid ir. Albarda om hot verslag van het om ALHEBT BF.CBIN Chiropodist. Behandelt pijnloos likdoorns en eeltknobbeltjes. lederen dag te spreken van 1 5 uur. Lange Nieuwstraat 6, t. o. Oranje straat, Schiedam. flf. y. INGELSE Co., SCHIEDAM." Telefoon 68079. STOOMKETELS, RESERVOIRS, POMPEN, DRIJFWERK, ent. ~Fa. W VAN LEEUWEN ZOON, (ahr. van Jaiouzieën, Rolluiken en Markieiea. Kelhelstraat 11 Opgericht 1863. levert U prima COSTUUMS en WINTERJASSEN van f 40.—. Uitsluitend maatwerk. LANGE KERKSTRAAT 17. derzoek door den advocaat-generaal te 's-IIertogenbosch ingesteld Inaar de gebeur tenissen van 16 'October 1929 te Al aas- tri clrt, volledig te publiceeren, of anders ter inzage van de leden der Tweede Ka mer te leggen, heeft de mnister van justi tie geantwoord, dat het eerste bezwaarlijk kan, omdat het verslag van het onder zoek een volumineus geheel vormt. Niet minder dan do veiklaringen van 130 per sonen zijn daarin opgenomen en bovendien! situatieteekeningdn en fotografieën. Noor de verdere behandeling d'ozer aajngelegen)- heid zijn de stukken tnog noodig, maar d© minister zal later op den wensch om het rapport ter inzage te leggen voor de leden, nader terug komen. liet Wljnbesluit. Verschenen is het besluit van 24 Januari, 1930 tot wijziging van het iep 1 Januari 1.1. ingevoerde Wijnhasluit De belangrijkst© wijziging isi, dat de toege laten hoeveelheid zwavelig zuur, in bet Wljinbesluit bepaald ,orp 200 m.G. per liter, wordt verhoogd tot 450 m.G., met een speliug van 10 pCt. Dit isi geschied) op ver- ZjOek van Frarredhö zijde. Collectieve contracten en rijkswerken. liet Tweed© Kamerlid Drop, heeft dan minister van binnonlamdscho zaken schrif telijk gevraagd otf dta (raad van ministers reeds een beslissing genomen! heöft om trent de opneming vain de verplichting tot het aanvaarden en naleven v!an collectieve contracten in bestekkeu voor do uitvoering van Rijkswerken en omtrent die toepassing van die contracten bij werken, door het Rijk in eigen behodr uitgevoerd', De Cuneratoren te Rhenen. Het Tweede Kamerlid dar. Van, der Waieir- den heeft 2ich met vragen tot den minister vain onderwijs, kunsten en wetenschappen' gewend, in verband met een bijdrage ini de koeten van een tweede herstelling van de Cuneratoren te Rhenen. Een octroot-kweatle. De Z.witsersche N.V. 'M-Ergoin Aktienge- sellschaift to Zurich heeft eon aantal dïtoci- ties van bioscoop-theaters hier te landen er attent op gemaakt, dat door het gebruik van Westen Electrid Apparaten viaou' het vertonen van geluidfilms, octrooirechten van haar Wouden g'uvtoadaa. Indien een Iirentus van d»v fotetroojeni wordt verlangd, kan men zioh met de eige naren in veriiinm-'g stollen. Anders zal tot vervolging worden overgegaan. De ZuMe -zeewerken. Bij het in bedrijfs ellen van do goinaMi, die do Wicringermeor moeten droogleggen, hooft, zoo wo roods meldden, ook do heer HL Col ij n, voorzitter van den Zuiderzoo- raad, hot woord gov oord. Omdat, wat de heer Golijn zeido, zoor interessant is, la ten wo hier hot laats to godoelto van rijn rodo volgen1 1 1 „Voordat do gronden, wanlnoor do Wio- ringormoor zal zijn drooggelegd, als bouw grond zullen kunnen worden gebruikt, zul ten nog velerlei werkzaamheden rnoetënl wpjeden verricht, o.m,. hot graven van o®1 rJid Wtfi' hik

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2