UIT DE TWEEDE KAMER. DE VERDWENEN DELORA. -la Stoom en. Verven. PALTHE, ALMELO. De Eerste Schiedamsche Papiervernietiging. Jac. v, WAAL, ^8™°«SAAT A'VAN'VALKmBU BEENENLAm OMLIGGENDE GEMEENTEnT" (Wordt vervolgd). in rilsche begrooting Weinig eenstemmigheid. Ver- schi in doeisielling en tempo. Vrijheid van beweging voor legaie bewegingen. Ruim baan aan de ontwikkeling Rijkseenheid of zehstandigheid. Geen overleg met de Kamer over Sumatra Voorzichtig financieel beleid. Beurtvaart Schiedam—Amsterdam. In dir. verb, m, Groningen en Friesl. Yertr. Maand, VVoensd. en Vrijd, 5 u. Adres Schiedam, Oude Sluis 4. 6845b. A'dam, Klovcniersburgw. 30, 4S957. Schippers: .T. O. DE MÜS on F. W. BON Jr. (Vfarn onzen parlementairen, medewerker). la de Nedertandscho politiek bestaat al niet veel een-dommigheid ten aian/.ion van het doel en de wegen waarlangs men dit doel tracht te bereiken, maar voor wat ho Lreft dja Koloniale politiek is liet gemis aan. eensgezindheid nog oen graadje erger. Al lijkt het soms alsof men hierin over eenstemt, dait men het zelfbestuur der In- landsehe bevolking wil 'vergrooten en het zwaartepunt der regeering uit het moeder land naar de overaees-die gewesten wil verplaatsen, duidelijk koemt aan den dag, dat men ten opzichte vaar do methode, die daarbij gevolgd moet worden, in alio punten zeer ernstig verschilt. Vaat uiterst bodariht- za.am en voorzichtig tot hab-ovei'-kop-on,- middeilijk, zijn er tal van gradaties in tempo, waiarin men het zelfbestuur wil brengen. De één meent door politieke belangstel ling te wekken do geschiktheid voor hel bezit van politieke rechten en vrijheden to zullen vergrooten; de ander meent door het aanstonds toekennen van. deze rechten en vrijheden der politieke belangstelling en geschiktheid het snelst lo kunnen verove ren. In de beide moties, die de hoer Cramer heeft voorgesteld, ligt de gedachte van deze anderen opgesloten. Laat dei bewe gingen, die er nu eenmaal zijn, de vrije baan en ge komt spoedig tot de mogelijk heid van zelfbestuur! AToor do eerste groep de beJaehtza- meri is deze methode niet te aanvaarden, ook al niet omdat zijl hij alle zelfbestuur een eenheid van Indié en Nederland willam behouden, de njfeseenlueid met groote zelf standigheid voor haar onderdeden hier te lande en ginds in hot Oosten. Doelstelling, methode en, tempo verschil len en, voortdurend botsen de op va Huigen hard tegen elkaar. D e mees bijlenden trach ten de tragen op te zwoepen, vooral omdat de regeerma.dit nog voor het grootste gi deel te in handen is der voorzicht igcii. %r is beweging in de InLamdscha bevol king en ze uit zich aif en too op een wijze, die de bedachtzamen niet kunnen Lol-eree- ren. Is die beweging een gevolg van meer politieke scholing en van een rijpende belangstelling voor eigen bestuur? Da be dachtzamen ontkennen het ten stelligste, omdat die beweging wordt aangewakkerd door .lien, die do maatschappelijke orde, zooals die ook in ons land bestaat, wen- scben omver te werpen biet kracht treedt men tegen die bewegingen als rij zich op onwettige wijze uiten, op; nu eens pre ventief als men voorziet en verwacht, dat ze straks weer komen zullen, dan wear als de noodzakelijkheid er toe dringt, re pressief. In dit verband vermelden wij de op vatting van den heer Joekes, die alle ver- eenigingan rustig wil laten werken als zij dan twee voorwaar den voldoen, ni. dat sSiji niet opwekken tot geweld of verzet te gen het bestuur en dat zij altijd in bet topenb&ai' v erken Wanneer men die op vatting huldigt, maakt men bet juiste on derscheid tussuhen de communisten, die aan ^een van deze beide teischen voldoen èn de nationalisten, die er wel aan willen voldoen. Scheert men beide soorten van bewegingen over één kam, dan jaagt men de nationalisten naar de communisten en dat is niet gewenschl. Ook al villen en kele dier nationalistische bewegingen niet met de Regeering samenwerken, dan nog mag dat geen reden rijn voor de Regee- <•*4 !ro Mr. A. M. Joekes ring om zo van zich af te stooton. De huiszoekingen zijn natuurlijk het ge volg geweest van inlichtingen, die de Re geering kreeg, maar het is dan de vraag óf ze voorzichtig is geweest ten opzichte? van die berichten, die door spidnnage zijn verkregen. Hot is dikwijls de bedoeling dier spkmnage-borichten juist verzet uit te lokken. De Regeering is nu wel ge noodzaakt inlichtingen te geven, zij het dan uit den aard der zaak geen volledige in lichtingen, gelijk de heer Cramer wil. Do staatkundige verhouding van Indid en Nederland zal zich, volgens den lieer Joekes geleidelijk ontwikkelen en Neder land zal niet eenzijdig kunnen bepalen wan neer Ituliê rijp is voor zelfstandigheid. Ten slotte zal bot volk zelf hebben te beslissen of bet los wil staan van Nederland of daar mede nog eenig verband wil houden. Do internationale verhoudingen spelen daarbij! zeker een gewichtige rol, waarop Neder land weinig invloed zal hebben. jflet is bij de socialisten de gewoonte, dat twee sprekers over hetzelfde onderwerp het woord voeren. De eerste komt aan stonds in liet vuur, de tweede komt achter aan als door andere partijen kritiek op dien eerste is geoefend. Hij vangt dan al vast de slagen, die op de partij" zijn ge vallen, op. Ditmaal was hot de leider der socialistische partij zelf, die de tweede metie vervulde. Rij gaf een college in moderne Koloniale politiek, die z.i. in een stadium van ur gentie is gekomen. Acuut is or dikwijls verzet geweest bij de Inlimdsclie bevolking, maar thans zijn do verschijnselen een aanéén geschakeld geheel. De bewegingen nemen in kracht toe en niemand zal zo kunnen weerstaan evenmin als men den opmarsch van liet socialisme zal kunnen tegenhouden, meent de heer Albania. Het recht op zelfstandigheid van de In- landsehe bevolking erkent do socialistische partij oruootwaardelijk, maar de volleüge toekenning van die rechten moet gebonden zijn aan objectieve voorn-aarden. D it be teekent, dat niet Nederland subjectief be paalt wanneer die zelfstandigheid zal ko men, maar dat zoodra de omstandigheden gunstig zijn geworden, d. w z de bevol king er geestelijk rijp voor is, de zelf standigheid vanzelf zal ontstaan. Het den heer Joekes gaat de beer Al- barda aceoord, dat de bewegingen vrij moeten zijn in haar daden zoolang die binnen do grenzen van de wet blijven. Te gen onwettige daden heelt de lieer Al barda altijd gewaarschuwd; hij is uitslui tend voor den legalén weg. Haai- dan. moet de Regeering ook do volle gelegen heid geven om dien legalea weg te be wandelen en dien niet versperren met ver bodsbepalingen en huiszoekingen. Bewon derenswaardig achtte hij' de houding der bevolking na die huiszoekingen, die slechts zijn toegepast nadat berichten en gerucb ten de Regeering hadden bereikt, waar van de betrouwbaarheid niet was getoefd. Een deel van de rede van den beer Al barda was er op gericht om de 11.-K partij tot de orde te roepen. Prof. Steger,1 die tot de R.-K partij Irehoort. heeft 'nredo verleden jaar in de., Eerste Kamer Ir. J. W. Albarda Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 22) Ik was dertig jaar, vrij man en zon der andere zorgen, met een bescheiden inkomen en een bescheiden fantasie. Voor dit drama een schaduw op mijn leven had geworpen, was dit, behoudens het gebeurde in het restauramt-'op de Place d'Anjou, nog al glad verloopen. Ik had heel wat geflirt en. heel wat aardige vriendinnen weten te winnen, maar nu vroeg ik mij af, of er in het verleden één mij zoozeer had aange trokken als dit meisje, dat mij' overigens totaal vreemd was. Ik had een hekel aan haar oom, aan de omstandigheden, waar onder ik kennis met haar had gemaakt, aan het geheimzinnig gedoe dat hen omgaf. Ik was toch wel een groote dwaas mij er over te bekommeren, dat zij twee verdie pingen lager den nacht doorbracht, hetzij vervuld met de wetenschap, van een of ander mysterie of geheim, dan wel vol kommer over het lot van haai' oom. En op stuk van zaken was ik goed beschouwd, naar ik zelf moest bekennen, een groote dwaas. Ik wak toch oud genoeg oni geen domme dingen te doen. Diie Mora was een avonturier, daar viel geen oogenblik iian te twijfelen. En hoe was goedschiks aan te nemen, dat zij niet op de boogie was van zijn waren aard? •Juist toen ik reeds half ontkleed was, werd er zacht op mijn deur geklopt Ik stond op en wist een oogenblik niet, wat mij te doen stond. Gedurende den laatstenj tijd scheen ik volstrekt niet meer gedacht te hebben aan de gevaren, die mij per soonlijk bedreigden. Nu kwam de herinne ring daaraan plotseling weer bij mij op Misschien was Tapilow wel dood. In dat geval was het einde voor mij gekomen. Ik ging naar de lial en deed de dear open. De gangen waren schemerig verlicht, maar ik kon onmiddellijk zien, wie de beide mannen waren, die zich op dat Lite uur bij mij vervoegden. De eene was blijkbaar een inspecteur van politie en de maunaiast hein kon, al droeg hij ook burgerkleeren, moeilijk iets anders zijn dan een detec tive. Hoofdstuk XII. Ik keek de beide mannen aan en zij namen mij op hun beurt met eenige be langstelling op. „Heb ik do eer met kapitein Rothorby te spreken?" vroeg de inspecteur. ,,'Om u te dienen," antwoordde ik. „Wij zouden n gaarne even iets willen vragen," vervolgde liij. „Doe mij dan het genoegen binnen fe komen," zeide ik en ging hun voor naar mijn zitkamer." „Men beeft mij opgedragen," begon de inspecteur, „een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van den beer Delora, den beer, die hedenavond' in bot hotel werd verwacht," vervolgde hij, zijn aan- teekeningen raadplegend. Voor mij, die uit een zeer begrijpelijk egoïsme in de eerste plaats aan mijn eigen aangelegenheden bad gedacht en eigenlijk niet minder had verwacht dan gearresteerd te worden, was deze verklaring van de aanleiding van hun bezoek niet minder dan een opluchting. „Wij meenen te weten," ging do inspec teur voort, „dat u met den beer Delora A. VAN DER MOST, Eerste Schtedamsche Begrafenls-Vereeniging Broersvest 103. - 0h4- 68205 Vraagt Tarieven aan. Depot te Schiedam lïoogstr. 141,Tel. 68402 Inkoop van alle soorten O TJX) XA.XIB3H. BIT METALEN-, Fa. RIJNBENDE en VAN HOEK, Hoogstraat 32. BEHANGERS. Behangselpapier, Yloerïeil, Karpetten, enz. gehouden, waarin hij als zijn meoning uit drukte, dat Nederland Indiö mettertijd zou moeten verlaten Deze rede werd hu. nog eens even tegeu den. beer Feber uitge speeld, die ditmaal de woordvoerder der R-K. partij was. In zijn beantwoording heeft de Minister een geheel afzonderlijk woord, gedeelte lijk een persoonlijk woord, tot den1 lieer Albarda gericht. Hom was onaandoenlijk heid vciwelen en dat verwijt wees hij ten stelligste af. Zijn ganscho leven had hij m en voor Indie gewjd en zijn beste klachten aan do belangen daarvan gege ven. 'Onaandoenlijk was liij allee'n voor de verwijten, dat hij dit belang niet op tiet oog zou hebben. Veeleer achtte hij dengene onaandoenlijk, die liet volle ge wekt hebben en zich niet bekommere'n om de gevolgen. De rede van den Minister was een her baling van zijn zeer uitvoerige memorie van antwoord en geen regel nieuws beeft luj daaiajan toegevoegd. Het belangrijke punt der huiszoekingen roerde bij slechts even aan, om to constateeren, dat de In dische Regeering niet verantwoord zou zijn geweest, wanneer zij niet had ingegrepen De berichten, die zij ontving en de fei ten welke zij, had waargenomen, gaven liaar alle aanleiding om in te grijpen. De gou- vcrneur-gcnoiaai is tot op dit oogenblik niet bereid geweest uitvoerige inlichtingen te verstrekken, maar te zijner tijd zullen die komen. Wie de noodzakelijkheid van dit optreden in twijfel trekt, moet dit kun nen beu ijzen en dat bewijs is niet geleverd. Naar recht en redelijkheid zet de Re- geeiing liaar arbeid in Indie voort. De financiën laten 'niet toe alles te doen wat men wel zou willen, want op bet punt der beschikbare gelden dient men een uiterst vooizichlige politiek te volgen. D?e toestand der financien is gezand, maiat is altijd zoozeer aan wisseling onderhevig, dat niet dan met de grootste bedacht zaamheid dient te worden gehandeld. De bestuursliervorming gaat geleidelijk voort; de lagere organisaties sluiten aan bij de bestaande adat-gemeenschappen, meer auto nomie reeds bestaat, doch die bevestiging behoeft en steun bij de uitvoering. De regionale bestuursinstellingen zijn meer kunstmatig en bun inrichting behoeft niet te wachten op die der lagere instituten. Do machtsoverdracht dient voorzichtig te gaan en juist daarom is het gewenscht Sumatra als één provincie te behandelen, omdat de belangengemeenschappen op zich zelf voldoende ontwikkeld zijln en eenheid bewaren, al is de provincie uiteraard zeer groot en heterogeen. Ten opzichte van het belangrijke vraag stuk in hoeverre de Minister thans verant woordelijkheid behoudt v-oor den gang van zaken, blijft deze bewindsman op bel stand punt staan, dat bij wel degelijk toeziende voogd is en blijft. Als er een ordonnan tie zou worden uitgevaardigd welke z. i. iri strijd is met het belang der kolonie, dan zal hij verplicht zijn in te grijpen. Wel terdege Iaat dus de Nederlan-dscbe Regeering de teugels niet los. Niet bereid was do Minister om nu nog oo'ns vooraf overleg Le plegen met de Kamer aangaande do definitieve regeling der bestuursorga1- nisatio van Sumatra. Hier b'óudt do .Mi nister de opvatting, dat bet een zuiver interne aangelegenheid vain Indié is en hij zou begrijpen, dat men terecht wan trouwen or in zou zien ais de Minister do Kamer daarin wederom kende. Het standpunt van den beer Joekes, dat do heer Cramer wel zal dienen te aanvaarden. Een intermezzo in deze discussie le verde do rede van den heer de Visser, den communist, die do eersLo gelegenheid, die hij kreeg, aangreep1 om zijin vriend Wijnkoop den mantel uit te vegen. Mis leider, aarunajligend heerschap ware» do meest parlementaire woorden. Herhaialdo- lijk moest de voorzitter hem tot de orde roepen, als hij de Regeering en zijn mede leden te na kwam. Het opmerkelijke ver schijnsel heeft zich voorgedaan, dalfc de hoer de Visser afwezig was toen de hoer Wijnkoop sprak en dat deze niet ton toio neelo verscheen, tijdens do rode vain den heer de Visser, iQ£ dat afspraak was, valt niet te zeggen. Van beide en voor beide was bet stellig het beste. Het debat over lutLe duurt nog voort. Het is niet onze indruk, dat wij voel ver der zijn gekomen, hetgeen Wij! trouwens niet verwachten. De politiek moet zich meer laten beïnvloedeni door bot einddoel, dat men daarbij' stelt, zeide de Minister. Hij voor zich stelt als dat doel in ieder geval het behoud der njksceriheid van In die en Nederland en ai beïnvloed dit niet zijn geheele politiek, ai hetgeen strooit naar een ander doel, kan vooa-shands nog op kiaclitige bestrijding rekenen. En dus duurt de politieke strijd in on verminderde heftigheid voort. LEEUWARDEN en zijn nicht samen beeft gereisd van Fol kestone naar Charing Cross." „Volkomen juist," antwoordde ik, ,de conducteur wees hun plaats in mijn coupé aan." „Heeft u onder de reis mot ben ge- gesproken, mijnheer „De heer Delora heeft voortdurend go- slapen, en beeft de oogen niet geopend voor wij feitelijk reeds te Londen wa ren." „Maar misschien heeft u met de jonge dame gesproken?" „Als ik dat gedaan heb," antwoordde ik vroolijk, „dan was hot niet moor dan een staaltje van mijn plicht." Do polilie-inspecteur ging onverstoorbaar' voort „Wanneer heeft u den heer Delora hot laatst gezien?" „Bij liet Charing Cross Station. Hij stapte onmiddellijk uit," zoodva de trein stopte en ging een hansotn zoekcin. Hij was bij den overtocht ernstig zeeziek ge weest en «bij verlangde er naar zoo gauw mogelijk naar zijn hotel te gaan." „En hij liet zijn nichtje aan haar lot over?" „Hij liet baar aan mijn zorgen over," antwoordde ik. „Wij gingen alle drie naar hetzelfde hotel- en do jonge dame en ik waren eenigen tijd in gesprek geweest." „Hij vroeg u dus om voor liaar zorg te willen dragen?" „-'Wanneer bij dat verzoek heeft gedaan, dan sprak da,t toch vanzelf. Maar tusschen twee haakjes, wie beeft uw hulp inge roepen?" „'Ons werd van de verdwijning van den heer Delora mededijeling gedaan door den eigenaar van het hotel," antwoordde de inspecteur. „Maar boe weet u, dat er werkelijk van Hofbericht. Do groothertogin van 'Oldanbuig, zuster van 'Prins Hendrik, is hedenmorgen uit Duitschland te 's-Gra.venbage aangekomen om weer eenigen tijd tan koninklijke pa- leize te logeeren. Behoud van natuui schoon. iOp de vragen van bet Tweede Kamerlid mevr. rar, BakkerNort over liet leggen van een telefoonkabel langs den buiten kant van den rijksstraatweg bij Veenpü- daal, waardoor 150 mooie beukenboomen zijn dood gegaan, beeft de minister van waterstaat geantwoord: i iOp grond van. raadpleging van bet Staats- boschbeheer en van do Nederlandsche Heidomaatschafppjj wordt bet niet waar schijnlijk geacht, dat de gezondheidstoe stand der boomen benadeeld zou zijn door het leggen van den telefoonkabel. Reeds voordien verkeerden verscheiden© boomen in kwijnenden toestand. Ook aan de zijde van den weg, waar geen kabel isge legd, staan boomen te kwijnen. Het ver moeden bestaat, dat de boomen zijn aan getast door een zwam, terwijl het mede niet uitgesloten is, dat de strenge winter van 19281929 nadeelig heeft gewerkt Yoor het onderstellen van moedwil ent- breekt uiteraard alle aanleiding. Oost-IndiS. Luchtdienst Batavia Si ngapore. Batavia. 'Op 4 Maart zal de 'geregelde wekelijksche luchtdienst BataviaSingapore worden geopend. Forensenbond en Spoorwegraad. Het hoofdbestuur vim den Algem. Fo rensenbond zal dan minister van waterstaat verzoeken een lid van dit bestuur tot lid van den Spoorwegraad te benoemen. Beu wam-walerbron. Naar aanleiding van de berichW over de aanboring eener wajrm-wateriWn te Maastricht, wordt voor de eerstvolgende raadsvergadering een rapport uit Berlijn ter inzage gelegd over het chemisch en medisch onderzoek van hot water, waar na exploitatiemogelijkheden kupjnen wor den onderzocht. Automatisch levert de boring thans 30 M3. water per uur. 1'roeven op het baanvak Den HaagAmsterdam Met eleoüische treinen, bestaande uit zes en acht rijtuigen, worden, zoa wordt aan het Utr. Dgbl. gemeld, onder leiding van ingenieur H. Goedhart op de baanvak- kon D,en Ilaag—Leidon—Haiarlem—Amster dam prooven genomen, of het mogelijk is, de electrische treinen met nog greater snel heid to vervoeren. In do cabines der eloo -trische treinen zijn: bizondore snolheidsj- meters geplaatst, om de snelheid per seconde te kunnen, nagaan. Met een snelheid van 100 Kil. per uur werd de afstand LeidenDen Haag in 11 minuten, het tiaject Leidon—Ilaaltlom in 18 minuten an bet traject Haarlem—Am sterdam in 12 minuten afgelegd. D© go- lieelo afstand -Dien Haag—Amsterdam werd in 42 minuten, afgelegd. 'Ook met de snelstóptreinen, de zooge naamde locaaltreinen, werden tusschenLei,- den—Warmond en de andere tusschenstaj- tions proeven gemomeln, of bot mogelijk is do snelheid te vergrooten. GAARDINGEN. De financiën. Door don Burgemeester dezer gemeente, die de finamcnén. Qnxlar ziijla beheer heeft, is aian den Raad de volgende nota ge zonden: Bij do volgende becijferingen is uitge gaan van, de begrooLLng 1930, in.'tegenstel ling met vroegen» berekeningen,'Ilie op a|n- dere gegevens gegrond waren. Bij inwerkingtreding- dor wet, regelende do fmancieeJe verhouding lusseihon rijk au gemeenten, zal de gemeente de volgende inkomsten moeten missen: Opcenten, Reason. Belasting f 55.500 Uitkeering wet 1897 - 52.600 Inkomstenbelasting f 631.000 min kwade posten f 25.000 -606 000 50 opcenten V-ermogensibd. - 11.000 Besmettelijke ziekten. Yan 9 tot en met 15 dezer zijn in ons land aangegeven: 8 gevallen van buik typhus, 4 van dysenterm, bacillaris, waar van 3 te Blokzijl, 5 van dysentaria amoe- Inca, allo te Rotterdam. 262 gevallen van roodvonk, waarvan 87 m Zuid-Holland en 31 te Botterdam, 16'0 van diphtheric, waar van 66 ia Zuid-Holland en 41 te Rotter dam; voorts 3 gevallen van nekkramp en 3 van besmettelijke kinderverlamming. een verdwijning spiake is?" vroeg ik. „Het is best aan te nemen, dait de beer Delora een paar vrienden beeft ontmoet. Hij was volstrekt niet verplicht hierheen to gaan. Met andere woorden, wanneer hot hem lust te verdwijnen, dan: hooft hij daartoe vol komen liet recht. Heeft u de zaak ter band genomen in opdracht van juffrouw Delora?" „Neen, juffrouw Delora heeft ons niet in de zaak gemengd." „Dan vind ik, dat uw optreden voor barig is en bob ik u niets meer tezog gen." De inspecteur van politie nas een «ogen blik overbluft. Mijn kijk op de zaak was volkomen logisch en mijn veronderstelling, dat er meer achter lmn bezoek stak dan zij wilden zoggen, bleek niet onjuist te zijn. De ambtenaar in burgerkleeren, die aandachtig had staan, luisteren zonder zich in het gesprek to mengen, wendde zich nu tot mij „Kapitein llotherby," zeide hij, ,ik ben een detective van Scotland Yard, ben een der chefs van oen afdeoling. "Wij weten natuurlijk, dat u lid is van een hono rabele familie en dat er in geen enkel opzicht eenige verdenking op u rust. Wij zijn daarom overtuigd, dat wij op uw mede werking kunnen rekenen, waarneer wij een onderzoek ter band nemen, dat ons kans geeft misdaad of misdadigers op te spo ren." „Tot op zekere lioogte," gaf ilc toe, „heeft u volkomen gelijk." „Er doen zich omstandigheden voor in verband met do Delora's, oom en nicht, welke een nader onderzoek noodig maken'," ging de detective voort. „Het spijt mij," verklaarde ik, „dat ik niettemin voor bet oogenblik bet antwoord op eenigerloi vraag schuldig moot blijven, Totaal verlies f725.100 Daartegenover" zal de gemeenfo ont vangen: i 75 pCt. der hoofdsom van do Grondbe lasting gebouwd £60.375, ongebouwd f3750 of 75 pCt, van f64.125, is rond f43.000. Ais uitkeering uit het gemeentefonds: Aandeel wedden Burgemeester en S.ecrc- taris f 3000. Voor do uitkeering per inwoner is aan vankelijk opgegeven £322.000. Doze opgave zal de definitieve bereke ning niet zoo heel veel ontloopan, daar blij de behandeling in de Kamer voor deze gemeente enkele factoren gunstiger, doch andere ongunstiger geworden rijn. Echter zal deze gemeente vallen onder de gairantiebepaling van artikel 6,1 tweed© lid, der wet. Volgens dezta 'bepaling mag do uitkeering uit het gemeentefonds ad £322.000, vermeerderd met de? opbrengst der Pensoneele belasting over 1928 a,d £65.500, dus tezamen f 387.500, niet lager zajn dan in ons geval 70 pCt. van de gemiddelde netto-opbrengst der Inkomsten- belaisting en do helft der opcenten Vermo geurbelasting over do laatste drie jaren. Deze gemiddelden hebben bedragen f 582.500, en 9500 of tezamen f 592.000. Hiervan 70 pCt. is £414.400. Als ga ranliü ontvangt deze gemeente dus bet la,al- tonziji juffrouw Delora mij tot spreken mach tigt." „Maar dit kimt u mij, toch wel ver klaren, kapitein," ging de detective voort, terwijl hij mij scherp aankeek, „weet u oek, of juffrouw Delora verbinding mei haar oom lieeft gehad sinds zij haai' in trek in het 'hotel heeft genomen?" „Ik weet daar absoluut niets van." „Er is een telefoon in haar kamer," ging do detective voort, zijn oogen niet van mij afwendend, „en de portier lieeft ons medegedeeld, dat zij kort nadat zij' op haar kamer was gekomen, een telefonische mededdeeiing heeft ontvangen," „Best mogelijk," antwoordde ik, „maag' zou ik u dan in overweging niogoh geven juffrouw Delora zelve te gaan vragen? Zij zal u vermoedelijk graag ton volle op do hoogte willen stellen." Beiden zwegen en ik had do overtuiging, dat zij roods gedaan hadden, wat ik hun ried. 'Op dat oogenblik rinkelde mijn tele foon. Be bezoekers wisselden een blik mot elkaar. Ik nam den hoorn ter hand. „Spreek ilc met kapitein Rothorby Ik herkende do stom onmiddellijk: juf frouw Delora bad mij opgeroepen. „Ja," antwoordde ik. „Ik meende u genoegen te doen met do modedccling, dat ik mij' niet langer ongerust maak over mijn oom,..Hij' doet altijd ongewone dingen en' ik beu over tuigd, dat hij misschien nog van nacht, ma-ar in ieder geval morgenochtend ons hotel zal opzoeken. Be aau, het onaange naam vinden, als er oen onderzoek naar hem werd ingesteld, en ifc bon overtuigd dat hij zeer boos zon zijn zoo liij hoorde dat het geschied was." ni

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6