Schiedamsche Courant. NIEUWS UIT BELGIË. 1 Hun beider weg. I TWEEDE BLAD Werkzaamheden in den Volkstuin. e iimTENLAm SPORT. Zaterdag 17 Mei 1980. No. 19421. Het zaaien en belinndelen ran 2 jarige bloemplanten. Reeds in vorige artikeltjes wees ik or op), dat tijdig zaaien voor het welslagen Rij het kwoeken van planten een lioofd- vereisdite is. Zoo is er ook nu weer liet een en ander ito zaaien, en wol planten welker zaailingen van liet vorige jaar tnu pas Woeien, ofwel pas beginnen1 te knop pen. Bedoeld worden out. Campanula medi um, of klokjeslioem, Hesperis matronalis, of Ibloem van Dlaimast, Althaea rosea, of stokrozen, Agrostemnui aoronaria, of prik neusje, Coreopsis grandiflora, Alyssum s«xatile, enz. Dit zijn tweejarige planten!, dio het 'eerste jaar slechts leen kort gedron gen stengelstuk en bladeren vormen en reservestoffen opleggen; het daarop volgen de jaar Woeien ze pas, maar dan ook ge Woonlijk overweldigend rijk. Nu zaaien we deze soorten onder glas in een kouden hak. Biji zonnig weer wordt deze hak flink geschermd om verdrogen van do ontkiemende zaden te voorkomen. De plantjes worden in goede tuinaarde verspeend en do eerste dagen na het ver- speenen geschermd, waarna ze geleidelijk aan het volle licht worden gewend. Kader hand planten we zo uit cup vooraf goed Bemeste en fijnhewerkte Leddcin, opt oen gunstig plekje jn dein tuin, opdat zo zich vooral krachtig kunnen ontwikkelen. De planten, die we het vorig jaar zaai den, staan dus nu in on'zen siertuin en zullen ons straks weer holooinen voor de moeite, dio we ons een jaar lang hebben getroost. Ook nu hebben ze ohze liulp nog noodig. De bloemstengels van Cam panula medium worden voorzien van dunne stokjes daar ze anders biji winderig weer door de zwaarte der bloemen spoe dig omvallen. Wanneer de oerste bloemen zij'n uitge bloeid kunnen we door doze tijdig weg te nomen nog van 'n tweedon Woei genieten Bij de meer forsche stengels van stok rozen plaatsen we stevige stokken. Door tijdig de uitgebloeide bloemen vair: Agro stemma, Coreopsis en Alyssum weg te snijden, zullen deze soorten een volgend jaar nog weer bloeien; er wordt dan namelijk geen kracht verbruikt voor zaad vorming, maar direct worden na den bloei weer nieuwe reservestoffen verzameld voor een volgenden bloei. Vooral Alyssum trekt dpi het oogenblik do aandacht door luuir goudgele Meur en overweldigend rijken bloei. Vooral voer beplanting van rotstuinen ein stapel- imuurtjes is deze plant onmisbaar. Men planto haar dan in combinatie aan met blauwe Aubrieüa, en Cerastium tomento sum, of akkerhoornbloem. G. Het Nederlandsche paviljoen te Luik. Goed gelegen op het tentoonstellingsterrein Buiten industrieele en wetenschappelijke stands interessante afdeeling over de Nederlandsche muziek. Brussel, 10 Mei 1930, Blijft bet paviljoen, waarmee Nederland op de Antwerp'sche tentoonstelling uitpakt, wel hot belangrijkste gedeelte van de Ne derlandsche deelneming' aan de Belgische feestelijkheden, wat te Luuk is tot stand gebracht, is, 'allo Verhoudingen in acht genomen, niet minder verdienstelijk en zeker kan ook worden gezegd, dat het or ganisatie-comité het gestelde doel volkoi men heeft bereikt. De heer W. F. J| Frowein, directeur van de Staatsmijnen te Heerlen en commissaris-generaal bij do ten toonstelling, te Luik, en zijn medewer kers! tóurmen met voldoening terugblikken, op liet werk, dat op bet oogenblik reeds grootendeels is afgedaan, zoodat op 26 Mei a.s. de otficieele opening van bet Neder- sdhe paviljoen-zal kunnen plaats liebbon., wat niet zoo laat is, als men er reke ning mee houdt, dat, ondanks de officieelo opening van do tentoonstelling door de Bel gische vorsten, op dit oogenblik slechte een enkel buitenlandsoh paviljoen toegam kelijk is, n.l. het Zwitsersdie, alsmede het paviljoen van do Belgische provinciën, wat op verre na niet het belangrijkste is waar mee men te Luik kennis maken kan. De aanstichters van de Nederlandsche deelneming hebben natuurlijk rekening die nen te houden met bet gespecialiseerde doel van deze expositie: wetenschap', in dustrie, muziek. In deze richting is er dan ooik heel wat belangrijks gepresteerd. pok hier werden de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers vo-oraf ver- eenigd aan een déjeuner, dat den heer W. F, J. Frowein, tot tafelvoorzitter had Deze wees er in zijn tafelrede ook op, dat de verwachtingen voor het succes van de Nederlandsche deelneming te Luik in den aanvang niet te hoog gespannen war ren; maar* men heeft zich vergist: de deelnemers hebben zich niet onbetuigd ge laten en vooral samenwerking tusschen Nederlandsche industrieën is hier tot stand gekomen. Inzonderheid het Zuiden van Ne derland is te Luik vertegenwoordigd, wat spreker verheugend noemde. Zooals te Ant werpen zit hier het; streven voor aan te toonen, dat wij hartelijk samen feest vie ren en met blijdschap aan den vroedza- tmen strijd der volkeren deelnomen, otmi zoodoende en zoo mogelijk tot de blijvende verbetering van de betrekkingen tussoliönj de twee landen bij te dragen. De heer Hols- boer, hoofdredacteur van het Deventer Dag blad on do heer Van den Broeck, rol ac teur aan Do Tijd, voorzitter van de R.-K. Vereonigiug van Journalisten, dankten den spreker voor zijn heildronk op de pers en noemden het oen makkelijke taak over dergelijke Nederlandsche activiteit in het buitenland versiag uit te brengen. Por auto werden de genoodigden naar 't tentoonstellingsterrein, Noordelijken Siocn tor, gevoerd!, waar het Nederlandsche pa viljoen is gevestigd. Tot dezen sector heeft men toegang langs een, monumentale brug over de Maas, een van de zes bruggen, die Luik naar aanleiding ran de tentoon stelling heeft gekregen drie over de Maas on drie over do Ourthe. Was de bedoeling het gezicht op de tentoonstel ling vanaf deze brug vrij te laten, achteraf heeft men zooveel toetredingen ontvan gen, dat overal waar zulks maar eenigs- zins mogelijk was, plaatsruimte gezocht is moeten worden, en kleine paviljoenen zijn opgericht, mot hot gevolg, dat het gezicht op het clecitriciteitspaleis vanaf de brug volkomen is gebroken. De plaats, welke Nederland inneemt, is intusschen uiitstep kend gelegen: vlak bij den hoofdingang. Architect Job Denijs heeft van een be staande loods, die 3000 viork. M. groiot was, behendig gebruik gemaakt, om deze in een geschikt gebouw te /herschapen, dat, zonder aanspraak te maken op bui tengewone stijlverdiensten, met eer de Ne derlandsche kleuren voeren mag. Het is treffend, hoe weinig te Luik de moderne richting in de architectuur is vertegen woordigd. In dit opzicht spant Antwerpen wel de kroon. Het Nederlandsche paviljoen is, dan ook minder monumentaal, 'Op den gevel ko men symbolische paneelen over de ver schillende Nederlandsche provinciën voor, De ingang wordt gevormd door een klein Vrij naar het Engelsch. H. ANT0N3EN. 25) Hallo, riep Fatty., -Wat deden jullie zoo alleen te gaan zitten? Ik dacht, dat jullie achter ons aan kwamen, loog Dicik bedaard. JOf het nu takt was van Horton, of niet, in elk geval verbrak zijn beleefde stem de stilte en hij vroeg: Is dit alles, mylady? Nee, antwoordde Audrey. Toe, ïtèem, die banjo... welke zijn van jou, Dick... en dio twee koffors, Horton, en die golfstokken. Die hoeï jij niet to dragen, Dick. Neem maar een kruier om je te heipen, Horton. Ja, mylady. Horton wenkte en oen kruier kwam na derbij. Zo landden do bagage op hun rug en gingen het perron af. Nou, zei Tiny Tim, zijn luuul uit stekend. Goeio reis eti tot ziens. Wc zullen olkaar nog wel eons ontmoeten, hoop ik. Dat hoop ik ook, zei Audrey. Daag 1 iOnder allerlei toespelingen van Fatly na men zo afscheid, gingen hun] kruiers ach terna en verdwenen in verschillende taxi's. Horton stond aan het portier van een reusachtige Rolls itoyce. Do chauffeur te aan zijn pot, tóón zo mot hun tweeën aankwamen, Goeio morgen, Brawn, zei Audroy. Goedeyjnorgen, mylady, antwoordde de - chauffeun Hij hoordo niet, hoe ze ineens zacht begon to giechelen, maai* Diclc hoorde hot wel en stapte glimlachend achter haar in. Horton legde een reisdeken ever hunkniecjni heen. Naar huis, hè? zei, Audrey. En,.. Horton... zeg... niet zoo hard rijden... dc straten zien er zo-o slipperig uit. C Horton deed do deur dicht en kwam naast den chauffeur zitten. Do ruit achter hen was omhoog en terwijl hij kaarst- recht bleef zitten, zei hij terzijde en zacht Naar huis, maai* iapigzaaini'. Zouden we niet een omweggetje door het park maken? Een aan ge jonge koreli Zoo had Dick tea minste één boindgo- noot Ouder do lmisgenooten van don her tog. Hij en Audrey zakten bijna geheel weg in den reusacliligen wagon1, die geruiisclf- loos don Buckingham Palace Road opreed. Nog aldoor regende hot en woei hot. Do straten lagen verlaten. Binnen vijf minu ten zouden ze thuis zijn. Moet ik hier aldoor blijven zitten? Net of ik aan hot andere eind van de wereld zit, zei Diclc. Nee, liever niet,.. Zij hinderen niet,, antwoordde Audroy met een knikje naar do bedienden. Dick kwam dus muist haar zit ten en siak zijn arm door do haxo on onder don rcisdokon on|tinoietLcn huini vinj- gers elkander. Wanneer zie ik je woei* terug, Dick? Diclc rdk'oodo vlug uit, hoeveel er van zijn gold nog over was. -- ,Wil jo morgen niet, mo lunchen? -- Oh... kostelijk... hoo laat kaan jo ino halen? Zioui jo het heel erg vinden, als ik dat niet deed? vroeg Dick. Ik ontmaqt je familie liever niet, voordat ik wat fait niet gedaan dat Nederland ajlloen het land van boter en kaas is en geen eervolle plaats zou innemen in industrie en tech niek. In verband is bet wellicht te betreu ren, dat wij niets hebben gezien over de zoutontginning in Nederland, waaromtrent in het buitenland, slechts weinig be kend is. portaal met Maastrichtsche tegels bezet. Onmiddellijk krijgt men dan toegang tot de groote tentoonstellingszaal, waarin het gebouw heeft geen verdieping al het tentoonstellingsmateriaal in gescheiden stands is bijeen gebracht. Dadelijk man|k!t men kennis met oen afdeeling, waarin zoer geslaagd duidelijk wondt gemaakt, wolk© de transatlantische verbindingen zijn vani Luik pver >de Nederlandsche zeehavens. Een maquette van hot Julianakanaal noemt de middenruimte van den stand in1, terwijl aan den wand duidelijke kaarten zijn ge schilderd van de Limburgsclio mijnstreek^ do Maaskanalisatie, mot plattegronden van Roermond, Yenlo, Nijmegen, Dordrecht. Ro-tterdam en Amsterdam, liet middenge deelte van do zaal wordt ingenomen door een zeer suggestieve stand van do Staats manen en de particuliere mijnen, waarom.- lieen gegroepeerd zijn de stands van ver scheidene groote firma's: de Spliinxfabriei- ken van Maastricht met interessante salni- taire artikelen; Kunstzijde-industrie Breda,, Linoleum Krommenie, de Zuivelcoöpcra- ratie, N.V. Eerste Nederlandsche Cement- industrie, Kristal-Unie Maastricht, de stand van het ministerie van Handel en Nijver heid, zonder dat wij allen kunnen noe men. Zeer merkwaardig is een starrii aan de muziek gewijd en die een beeld tracht te geven yjur de ontwikkeling van het muziekleven als cultureel verschijnsel in, Nederland, waarin men dan ook volkomen' is geslaagd. Deze stand staalt eenigszins afgezonderd. In het midden bevindt zich een beeld van Willem Mengelberg, ge maakt door den beeldhouwer Archipenkoi, na een schitterende uitvoering te New- York, omgeven door kasten, waarin een 60-tal instrumenten, violen ml., zijn op|- gehangen, welke allen, van 1683 tot 1930, in Nederland zijn vervaardigd, en waar onder ook een viool voorkomt van Wil lem van der Syrië, 1701, afgestaan door Prinses Juliana. Aan den wand zijn de namen opgeteekend van Nederlamdsohe mu>- sici, van Jacob 'Obrecht tot Willem Men gelberg. Een oud klavier uit hot Rijks museum, mooie schilderijen uit hetzelfde en nog andere musea zijn verder aanwezi alsmede muziekmanuscriptcn, o.m. een handschrift van Mozarfc, dat in Nederland is gemaakt. Men vindt er het eerste pro gramma van het Concertgebouw van 13 November 1888 en bandschriften van Indi sche muziek. Een zeer interessante stand, waaraan o. m. do Maatschappij van Toon Icunsfc, de Vereeniging voor Nederlandsclno muziekgeschiedenis cn do Nederlandsche Koorveieeniging hebben meegewerkt. In aanvulling van deze deelneming zal, naar wij vernemen, op 26 Mei te Luik don dag van de opening yan het Nederland- sclie paviljoen, een uitvoering plaats heb ben door het orkest van het Concert gebouw, onder leiding van Willem Mengel berg. Alsdan betreedt men een zaaltje, dat wij de eeiezaal zouden kunnen noemen van de Nederlandsche wetenschapalle portretten van Nederlandsche Nobelprijs winnaars zijn er opgehangen. Elk recht geaard Nederlander of Vlaming zal dit met rechtmatigen trotsch betreden. In deze wetenschap-afdeeling neemt het Natuurkun dig Laboratorium van Philips een groote plaats in. Wandkaarten en graphioken go- ven nog allerlei bijzonderheden, a.m. over de eleotrificatio van Nederland, welke var bazenden indruk maakt en is er o.m. hier ook een stand van de Vereeniging voor vreemdelingenverkeer, welke ook te Luik bijzonder nuttig werk zal kunnen verrich ten. In zijn geheel is Nederland niet in ge breke gebleven, om het bewijs te leve ren, dat, wanneer het iels onderneemt, het bewust streeft om dit zoo degelijk mogelijk tot stand te brengen. Zoowel te Luik als te Antwerpen krijgt men dezen verheugenden indruk, welke nog wordt ver sterkt door het duidelijke inziolit, dat stijl en decoratie geen zielloozo begrippen zijn in de Nederlandsche paviljoenen. Boven dien wordt door wat meri te Luik to zien krijgt, ook in groote mate dc legende te soenlijker kieeren lieb dan deze. Zie jo, jo vader is immers altijd in dc puntjes en je broer is zooiets van een fat, ik zou dus graag eeu goeden indruk maken 'Audrey begon te lachen. Mij best! Waai* kan ik je dan tref fen? Ik zal zorgen, dat ik om kwart voor eenen bij Stewart ben, zei Dick. Is dat goed? Ik zal je heuscli niet laten wachten, zei A,udiey. 1 Terwijl de wagen van do Mali naar St. Jamespalace reed, weid het doodstil bin nen, Dick voelde een brok in zijn koel. Hoo zpu bij haar een, tehuis kunnen be zorgen? Hoo zou hij zijn voet ook maar op don eersten sport van, den ladder kun nen zetten. Hij moest naar White leaf terug, omdat hij nergens anders heen kon; cm wat dan Dick! Hij schrok op," ofschoon ze zijn naam slechts fluisterde. Ja, liefste? Zo maakte haai* liajid uit do zijne los. In den ouden tijd, begon ze, ging een ridder er op uit ora cor en room to behalen voor zijn geliolde, met haar kleuren om zijn arm, terwijl zij bleef wach ten op zijn terugkomst. Zo zei het met gebogen hoofd en iet wat verlegen. Hier heb jo mijn lieldesi- pand, Dick. Draag het altijd bij jo on ga er op uit om een levensmogelijkheid voor ons samen te verdienen. Ik zal wachten I 'Ze hield hom een kleinen zegelring voor, dio zo aan haar pink gedragen had. Dick nam hom bijna eerbiedig aan en wist geen antwoord to goven. Eerst na een poosje kon liy haai* in vurigq woorden vorzekq- Nederl. Vereen. Landverhuizing. Dezer dagen werd de jaarlij'kseho alge meen© vergadering van tie NoJerlaudscho Vereeniging Landvoilnuzing, gevestigd Be- zuidenboutschenweg 9? 's Ura\ enting o, in liet Departement vair Arbeid, Handel en. Nijverheid gehouden. In do goed 'bezochte vergadering, dio go- leid werd door deur voorzitter, Zijne Excel lentie H. N. A. Swaxt, werden het jaarver slag ovor 1929, zoomede de daarin opgenoi men rekening en verantwoording van den penningmeester behandeld. Deze p'untem gaven geen aanleiding tot bizondore opmerkingen. Op verzoek van den voorzitter lichtte do boeretaris vervolgens de aanwezigen m, o.m. omtrent het gunstig resultaat der onderhan delingen met do R. K. Emigratie vereenp ging, ter verkrijging van do medewerking van do R. K. geestelijkheid. Bij do r ondvraag werd door oen der aan- svezigea voorgesteld maaliegoien le treffan om moer bekendheid te geven aan do ver eeniging en haar onbaatzuchtig werk Herhaaldelijk toch blijkt, dat 'taan trek- ludigen ombekend is, dat zijl bijl de voroen'i- ging kosteloos zakelijke onopgesmukte in leidingen kunnen voikrijgem over ale hin den ter wereld en dat zij geheel belangeloos met raad worden ter zij'ie gestaan. Verschillende middelen werden in over weging gegeven, waarvan liet bestuur over weging toezegde. Bctooging* tegen de Winkelsluitingswet, liet bondbbestuur van don Neierland- schen Bond van Veroenigmgen van. Winke liers in Koek-, Banket-, Chocolade-, .Sui kerwerken en diverse artikelen belegt m het begin van Juni een belonging aE pro test tegen de Winkelsluitingswet. Ka afloop van deze vergadering zal, na bekomen toe stemming der autoriteiten, een stoet ge formeerd wo,den met zich voerende trans paranten, vermeldende het dreigend gevaar dezer sluitingswet, vooral voor de kleinere winkeliers, aan welks hoofd zal gaan oen depulatio, welke een adres aan don voor zitter der Eerste Kamer zal overhandigen, bevattende do bezwaren en grieven togen deze wet, mot het krachtig verzoek aan de leden der Eerste Kamer hun stem met te willen geven aan dit ontweup van wet. Eenigo bekende sprekers zullen op deze meeting het woord voeren, terwijl de leien der Eei-ate Kamer, leden van den gemeente raad en andere autoriteiten zullen worden uitgenoodigd. NederlandBelgië. Op 4 Mei eindigde de wedstrijd Neder landBelgië te Amsterdam in een gelijk spel, 2—2 Morgen krijgen beid© landen als nog de gelegenheid om zicli de sterkste te toonen Hot is do laatste jaren heel gewoon ge worden, dat Nederland in Antwerpen ver liest; de laatste drie jaren resp met 20, 10 en 31 Die nederlageu waren geen verrassingen, doch mm maakte zich er al te voren zoo'n beetje moe vertrouwd Desondanks had men altijd nog hoop, maar geen greintje vertrouwen. i Thans is het wel een beetje anders ge worden. Nu gaan we wederom inaar Ant werpen met hoop in het hart, maar ööki met een beetje vertrouwen Dat wil niet zeggen: met vertrouwen in een overwin ning, maar vertrouwen door de wetenschap, dat we niet de mindere zrjin van België en dat kan de rust on do kracht van Iie(j Oranje elftal ton goede komen Het zal geen aanleiding zijn tot slap spel, want mdn weet maar al te goed, dat er hard gewerkt zal moeten worden om in Antwerpen van ron, dat hij zich geheel aan haar toewijdde met hart en ziel en dat hij haar getrouwe ridder zou wezen. Voor Ilarboirougli Houso hield de wagen stil. En bijna gelijktijdig was do livroiknechlt er uit gesprongen, had liet portier (ge opend, den reisdeken van hun knieën ge nomen en liep hij den stoep van het hoogo huis op. Het had opgehouden met regenen. Dick stapte uit en hielp Audroy. Horten, zei zij. Jo wilt mijnheer Ard- ley-Manners zeker wei even naar het Pad- dmgton Station brengen. Heel goed, mylady. Hallo, riep Audroy, over Dick's schou der heenkijkend. Baar is vader! Dick wendde zich vlug om. Vlak tegen over hun wagen had een andore auto stil gehouden on daaruit was een lange, slrafnune figuur met eeri grooten grijzen knevel gestapt, dio nu glimlachend naar lien toekwam. Audrey liep hom tegemoet, hij nam zijn hoed af en gaf haar een kus. Zoo, weer terug? zoi hij. Wat zie jo er verbrand uit. llebi je plezier ge had? Een paar grijze oogen gleden aver Dick hoen, bekeken lieni onderzoekend, Geweldig, antAvooixlde Audrey. Vader, dit is mijnheer Ardloy-Manners. Hij was ook van de partij. De hertog glimlaclito nogmaals en slak zijn hand uit. Heel aangenaam. Hoo vajart u? Dick had zijn stroohood afgenomen. Dank u on u, sir? antwoordde hij. Hij nam de aangeboden hand stevig afin, 'Of hij den man nu lijden mocht of niet, hij was in iedsr geval de vader Van Audrey. l Wat is jullie logeerpartij plotseling uit geweest, g£i de hertog. We wisten er niets van, dat je terug zou komen, voor dat we vanmorgen aan liet ontbijt een tele gram ontvingen, dat je al op den trein zatl En wij wisten pas, dat er zoo'n trein bestond, een half uur voor ons ver trek. Audrey lachte. Kom nu maar gauw mee, kindjo. Moeder is benieuwd te zien hoo jo liet maakt. Dag mijnheer, vervolgde hij met een hoofdknikje tot Dick. Lk hen u zeer ver plicht voor het tliuis brengen van mijn dochter. Dick beantwoordde zijn groet met een beleefde buiging. Do hertog ging do stoep op. Audrey stak haar hand uit. Nee, ik zeg ja niet vaarwel, Diclc... lot ziens... morgen! Ze gaven elkaar een hand en keken elkander vast in de oogen. Morgen! antwoordde Dick. In zijn armzalige plunje bleef hij kaars recht staan, totdat zo mot haar vader de hoogo stoep op en, do groote deur door gegaan was. 'Op liet laajtste oogenblikjo keek zo nog oven naar hom om. Toen ging do deur dicht. Zou dio nog ooit voor lietn open gaan, of was hij gedoomd er altijd voor te blij ven staan? Hij slapte in do auto en nam den kleinen ring, dien zo hom gegeven; had... dio het toeken was, dat ze hem als haar ridder beschouwde. (Wordt vervolgd). DER r 'd1 w TWEE HOOFDFIGUREN uil de sprekende en zingende film „Icli glaub' nle mehr an eine Frau", welke In Tuschinski te Amsterdam draait. Richard Tauber als „Stephain" met Maria Solveg als „Katja".

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5