Schiedamsche Courant. Profiteert van FORDs onuitputtelijke hulpbronnen Fordson, 111 tweede blad Verslag van den Gemeente raad. Hun beider weg. II 11 LINCOLN Werkzaamheden in den Volkstuin. r Zaterdag 14 Juni 1930. No. 19443 Zaai op tijd uw andijvie. Hot droge weer van den laats teil tij11 stelt ons in do gelegenheid om oinzen tuin goed vrij van onkruid to maken. Do schoffel en hark worden dan ook flipk gebruikt oin deze gelegenheid om een sehoone'n tuin te krijgen goed to benutten. Nu schoffelen wo echter niet alleen om onkruid te vernie tigen; liet geschied ook om den hoven- grond to verkruimelen, zoodat wo een be schermend laagje krijgen vaandoor het diepe uitdrogen van den groind' zooveel mogelijk wordt voorkomen, liet is na geen, gunstig weer om te planton, daarvoor is het to droog, maar toch kunnen wo mot het planten van kool niet lang moei' wach ten, daar roode, witte en vroogo savoyo kool vóór den langsten dag aan. den groei moeten zijn. Indien het niet spoedig gaat regenen, ga.au wc toch over tot planten en zullen wo door flink aangieten de plan ton aan don grooi moeten zien te krijgen. Do afstand, waarop we planten, varieert voor deze soorten van 70 tot 80 c ,\l. Kool verlangt een voedzame, on vooral stikstof- rijke kodom; hiermede houden wo dus Tekening. 'Omstreeks do helft dezer maand planton wo ook reeds do eerste Iprnit- kool, waarmee wo doorgaan tot ongeveer half Juli. Wo vergeten ook vooral niet om straks omstreeks den langsten dag andijvie te zaaien. Te vroeg gezaaide andijvie schiet gewoonlijk door, nton zaaio daarom liefst tusschen 15 en 21 Juni. We kunnen 'nog doorgaan mot het zaaien van boonen; liet woidt thans echter tijd indien we althans een volleligen oogst wen- schen. Voor laten oogst kunnen we nog ein de Juni tot begin Juli stamboonen zaaien waarvan wo dan nog zeer laat kunnen, oog sten. In een ongunstig najaar komt van zoo'n Iaat zaaisel echter weinig terecht. De as perge-oogst loopt weer ten einde; we gaan nog door mot oogsten tot uiterlijk den lang sten dag, waarna we de helden voorzich tig gelijk maken, opdat do aanwezige jonge stengels hierbij1 niet breken. De bedden krij gen een overbemesting va'n 5 K G. Chilisal- peter per Are en hel is nu de bedoeling om zoo spoedig mogelijk oen goo.l ontwik keld gewas te krijgen, opdat weer vol doende reservevoedsel kan worden ver gaard' voor een volgenden oogst, liet af snijden van aspergegroen voor houquetten is dan ook zeer verkeerd. Vergadering van Vrijdag, 30 Mei 1930, 'snamiddagsl 2 uur. IV. Voorzitter: do burgemeester, de heer H. Stulemeijer, De nieuwe begraafplaats. (Vervolg). Art. 9 wordt goedgekeurd. De heer mr. Kavelaars wensoht aan- tcokciinng, dat hjjl 'degen art. 9 is. Een overbodig artikel. Do hoer Steens1 acht art. 10 overbodig. Het eerste gedeelte van dat artikel (jaar- Mjlksch verlof) is geregeld in art. 11 van het Werklieden Reglement; liet tweede ge doelto (verlof voor andere geva'lon) in art 12 en hot laatste gedeelte (liet meiden van ziekte of ongesteldheid) in art. 10 van hot Werklieden Reglement. Fn in art. 11 valn de instructie wordt gezegd, dat de grafma ker valt onder de bepalingen Van het Werk lieden Reglement. Wat in art. 10 van de instruct ie wondt vastgelegd, is dus ge heel overbodig. Do (hoer Slavenburg erkent do juist heid van de opmerking van' don heer Steens Bij hot opnemen' van art 10 in do instruc tie! (lieeft echter de overweging dat het wel goed is in dergelijke belangrijke get- vollen nog «Ven uitdrukkelijk een an ander vast te leggen, do doorslag gegeven. Bo vendien is hel gemakkelijk als het in de in structie is te vinden hoe do grafmaker moet handelen in geval Van ziekte of bij het vragen van verlof. Maar eigenlijk is dat misschien wol overbodig. Do Voorzitter zegt,'dat indien er strijd was tusschen art. 10 van de instructie en het Werklieden Reglement, de zaak an ders zou staan. Nu kan art. 10 echter ge- voegljjik gehandhaafd blijven, te meer om dat zij strekt tot gemak van den betrokkene. Da lli eer Steen si wil zich' niet tegen handhaving var art. 10 v'orzctldn. Iiuleuj- daad is hot een extra verduidelijking Van rechten en plichten. Een 'beroep op do be langrijkheid van de belpalingon gaat echter niet geheel op, want in het "Werklieden Lteglement komen meer belangrijke zaken voor, dio echter niet in, do instructie wor den gereleveerd. Art. 10 wordt goedgekeurd evenals' do artt. 11 on 12 en daarna dé galmde in- sti'uctie. De loonregeling-. Do Voorzitter stolt aan de orde de wijziging van do verordening, regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Schiedam. Spr. merkt op, dat waar ia het voorste! gesproken wordt van grondwerker, nu ge lezen moet worden: grafmaker. Do lieer v. d. Hook heeft géhoord, dal reeds een grafimiker voor de Algemeone Begraafplaats in Klein' Rabbers'poüder is be noemd. Dat zou oen man zijn, die reels jaren als hulp-grafniaker in dienst dor ge meente is geweest. Krijgt die man nu het minimum of liet maximum loon, dat in art. t is bepaald opi f 1509f 1800. Do lieer Slavenburg doelt moe, dat inderdaad iemand is benoemd, die reeds langoren tijd als grondwerker 'bij do gemeente dienst heeft gedaan. Deze is op het minimum aangesteld, Voorlcopig wordt die mail met Zijn 'bortooming niet veel beter. Maar zijn positie js zekerder geworden en bovendien ontvangt Mj oen tegemoetkci ming in do lïuur van een duurdere waning, zoohuig do dienstwoning otp do begraaf plaats nog niet gereed is. Do heer v. d. Most: Zouden de dienst jaren, die de m'an heeft, niet kunnen wor den meegeteld biji de berekening van zijn loon? Als do naam grondwerker niet was gewijzigd in grafmaker zou dat zeker mo gelijk zijin geweest. Nu hij grafmaker is ge worden 'begint liij met het minimum. G oroep: Neen! Do ficer De Bruin: W'at verdient die man nu? Do hoer v. d. Most: f 1500. Do beer Slavenburg: De grafmaker wordt in oen andere klasse gerangschikt. Hij wordt er niet minder mee, nu zijn func tie een wijziging heeft ondergaan. Ter bovoegdor plaatse is dat roods be keken. f Spr. kan thans geen toezegging doen in verband mot een andere loonregeling. Doiheer v. d. Hoek hoeft geen aanmer king willen maken op art. 1. Spr. lieeft al leen maar een vraag gesteld. Art. I wordt gocdgekeuid. Een t te veel Do lieer mr. Kavelaars merkt op, dat in don 2en regel van art. 2 oen t te veel slaat. Daar slaat n.l. „voortkomende", tor- wijl „voorkomende" bedoeld wordt. De V o o r z i tter erkent de juistheid van do opmerking. Die t zal worden geschrapt! Art. 2 wordt goedgekeurd en daarna het geheele voorstel. De Voorzitter stelt aan do orde de wijziging van do verordening, waarhij do raad Sliet benoemen en ontstaan van go- meeiiitev-ambtenaren en bedienden aam an deren opdraagt krach teus aai kei 145 der Gemeentewet. De Voorzitter deelt mee, dat ook hier het woord grondwerker vervangen zal worden door grafmaker. Vrij naar het Engelsch. H. ANTONSEN 47) XXXIV. De donkere, magere man keek den trein langs, die voor het perron stil hield. Er stapten slechts drie mensclien uit. Twee waren, boeren. De derde was blijkbaar do nuin, dién hij kwam afhalen. Ardley Manners? vroeg liij. Juist, zei Dick. Antony Waring stak een magere, go- bruinde hand uit. Aan zijn pink droeg hij een zwaren, gouden ring, waarop do teekens van den dierenriem gegraveerd waf ron, Ilij luid eon rijbroek aan, zware bruine schoenen, een duffel.scho jas en een pet. Zijn haar was pikzwart en zijn gezicht en nek verbrand van do zon. s Zijn handdruk was stevig en hij zag ev "ink gezond uit. Ilij had een fijn ge vormd gelaat, met een siuajlon neus, een kleinen, mond en een vierkanten kin. Ui was een jaar at" vijf on dertig. Dick vom "em een kerel, zooals hij er nog zelden een gezien luul. lk ben in mijn schik, dat u er bent, zei fWaring. Waar is uw bagage? In den goederenwagon. m gingen naar hot achtereinde van den beiu ou zagen daar dat Dick's bagage roods °P "et perron gezet was, Waring gaf oeni- 60 orders. Hy raloldo zo vlug af, kort en &cnerp, Dbk vond, dat by niet op zijn mondjo gevallen was. Ken kruier bracht de kotters door "een ijzeren liekjo heen naar den weg, Een lmoge sjees stond er te waddon. t Hierop, zei Waring. Hij liet den aclitenvand omlaag Hap pen en maakte de kettingen er van vast. De kruier bief den grooten koffer er op en zette den handkoffer er bij. AVaring steeg in en nam de leidsels. Dick kwam naast hem zitten. Wat dek? vroeg Waring. Graag, antwoordde Dick, den deken over zijn knieën bekkend. De weg was heuvelachtig. Met moeite trok het paard hou tegen de hellingen op en pis. ze boven op waren, konden zo in de verte even de zee zien; omlaag ging het in gesbekten draf, zoodat zo danig heen en weer werden geschud. Do stilte werd slechts verbroken door de regelma tige hoefslagen van het paard, hot knar sen der ijzeren wielbanden, liet geschreeuw van meeuwen en het geritsel in de strui ken, als ergens een konijn opsprong on wegholde. Nu en dan wierp Dick' eon zijdeliugschem blik op den man naast hom Waring zat recht voor zich uit to kijken aisof bij bezig was eon heel lastig vraag .stuk op te lossen, „Als u boeken hebt, breng zo dan mee Het is hiel erg stil." Dat had hij geschre von. Dick voelde den moed zinken. Een zaamï Het was een afschuwelijk woord Het deed hem denken aan een verlaten eiland, zouder Audrey, niet gocn ando gezelschap dan eoa raadscluföhUgen num, die zijn tong schoon achtergelaten to heb ben iu de bossclicn van AVest-Afrika. Na afscheid genomen te bobben van Joyce, was Dick dien morgen mot Audrey naar Louden afgereisd. Samen waren ze zwijgend 'naar het station gereden, Tien minuten lang hadden zo daar rondgedren teld en tijdschriften gekocht en slechts mi ou dan een enkel woord gewisseld, zou der elkaar in de oogou to durven zien Toen had do chof gefloten en een enke f |p §g| 8 .i\r. I III M M Ford maakt het U mogelijk een vrachtwagen van buitengewone kwaliteit te koopen tegen een zeer lagen prijs. Ford is hierin geslaagd door zijn schier onuitputtelijke hulpbronnen, de geweldige pro ductie-capaciteit, het ter wereld ongeëvenaarde, meesterlijk getrainde samenspel tusschen mensch en machine en het oeconomisch rendement van Ford's voorbeeldige organisatie. Profiteert van deze voordeelen, koopt voor uw bedrijf een Ford-Truck. N.V. NEDERLAND5CHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK.ROTTERDAM i tesimvMMBHMannMBHMBnnnaBi Official Ford DealerN,V. Auto-MU, Vink 6 Co., Stadhouderslaan 5, Schiedam. Het voorstel wordt goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan do orde: Wijziging van do instructie voor den dood graver der algemeone begraafplaats to Schiedam. Do heer Collé; Is do naam doodgraver hier wel juist? Do lieer De Bruin (iraaisioh): W'il je die misschien vervangen door grondwer ker j Do Voorzitter: Die naam wordt nu ook grafmaker. Do voorgestelde wijziging wordt goedge keurd. (Wordt vervolgd). OMLIGGENDE GEMEENTEN. VLAARDINGEN. Liefdadigheidswedstrijd. Ten bate van de verecniging „Zorg voor kort O'Ogenblik hadden zo elkaar omarmd gehouden. Daarna had hij nog even uit het portier gehangen om baar tot het laatst te kunnen zien en dan had Dick alleen gezeten In een leego coupé, een leege wereld, een onuitsprekelijke verlatenheid.' Uur na uur zat hij zoo, Audrey steeds verder en verder achterlatend, zonder den minsten .troost, voortjagend onder grijze luchten door het sombero landschap. Als zo toen door de kracht barer liefde, don afstand liaid kunnen overschrijden eti bij hem in de coupé was gekomen, dan zou hij al zijn trots opzij gezet hebben en met haar getrouwd zijn in het eerste het beste dorpje, zonder dat hij geld hadp zonder betrekking, dankbaalr en nederig. Kunt u rijden? vroeg AVaring op eens. Diclc schrok op uit zijn droeve mijme ringen. AVaring gaf hem de leidsels over on haalde een doorgerookte pijp te voor. schijn, die hij began te stoppen. Tabak? presenteerde lnj. üick sdmddo het hoofd, Nee, dank u. AVaring stak zijn tabakszak weer weg eu streek een lucifer aan. Hij keek zij delings maar Dick. i Scheelt er iels mm? Dick zag zijn scherpe oogein op zich gericht, lloo kon die man het weten? Er zat niet veel anders op dan de waarheid le vertellen. Van alles, antwoordde hij. ,\Y aring dampte zwijgend en nam de leid sels weer over. 'n Meisje? Dick gat geen antwoord, Weer reden ze een mijl verder, zonder dut de stille man hom weer oenige aandacht schonk. Als Dick zich niet 'zoo ellendig gevoeld had, had liy misschien een zekere ja- het achterlijke kind", alhier, heeft Dot.if- derdag op (hot F. C.-terreiii aan den Groenewog, een voetbalwedstrijd plaats go- had van een Ilollandiaan—V. F. "C.-combi natie tegen Fortima, Een buitengewoon groot aantal toeschou wers heeftdezen vluggen wedstrijd hij- gewoond, die bovendien opgeluisterd werd door vroolijke muziek van Voorwaarts. Fortuna had ééa invaller voor haar spil J. Kalker, de combinatie bestond uit 7 spelers van Hallamdiaan en 4 van V.F.C. Nadat de burgemeester, de heer A. v. AVal sum, heeft afgetrapt, neemt de com binatie spoedig do leihiug. Fort una, speelt voorloQpig kalmpjes aan, maar doelpunt voor de rust toch tweemaal, zoodat do tweede heRt ingaat met 2—1, in liet voor deel der rood gelen. Tijdens de rust deed de dreigende lucht velen huiswaarts keeren. Gelukkig Weef Iocrscliheid in AVarimg's oogen gezien en ook iels pijnlijks, alsof een lang vergeten smartelijke herinnering hein kwelde. Hoe oud bent u? vroeg AVaring kortaf. Zes en twintig. - In betrekking geweest? Ja, op een kantoor. Naar zin? Nee... afgedankt. Best. Eenigszins bekend met fruit of met de boerderij Heel weinig. Waring verviel weer iu stilzwijgen. Ze reden tegen een steden heuvel op. Boven gekomen, zagen ze een dorp voor zich liggen met bruine daken, uit welk'er schoor- steeneu blauwe rookwolkjes omhoog krin gelden, een mijl verder lag de zee" en tusschen haar én het dorp lag een strook woeste grond. AVaring wees met zijn zweep: Daai ligt mijn bedrijf. Dick Volgde de aangegeven richting en zag even een rood dak tusschen de regel matige booiinenrijoii van een boomgaard uitsteken. Hij zei uiiets. Ilij voelde zich wanhopig. Zij redön den heuvel af en het dorp door, waar AVaring een heel enkele maal gegroet werd. Daartia sloe gen zo rechts om langs een modderig koeienpad, onder hoornen door, door een openslaande poort een grindpad op, reden om een groot rdnd perk met hulst eu reden ten laatste vóór voor liet volmaakte ouderwetscho huis, da,t zich denken laait- Het was win oen warme, roodo kleur, met Klimop begroeid, met ruitjes in lood go- val, met pemkenboomoh "tegen de JiuirS en een taxisheg er langs. Op 1 et riaik sc har relden duiven rond, eu de voordeur, waarheen een uitgesloten houten trap leid de, stond wijd open. Een terrier kwam naar buiten gesprongen, blaffend en kwis pelend. Een oude man met sneeuwwit haar het bij dreigen eu kon de wedstrijd ge heel uitgespeeld worden. Fortuna, toont vooral in de t we wie helft dat zo verreweg de meerdere is van do combinatie eu telkens mooi samenspelend, bedreigt liaar voorhoede het heiligdom van Ddijk, die voorloopig vrijwel allies houdt. De druk woelt evenwel zoo groent, dat hij nog driemaal „vissollen" moet. Auln de andere zijde ziet zijn tegenstander zicli nog tweemaal gepasseerd, zoodat liet elude komt met een 53 verdiende overwinning van Fortuna. De wedstrijd werd in goede verstand houding gespeeld, waartoe de kalme en rus tige^ leiding van den heer A. 0. AVeij, uit Schiedam, zeker veel heeft hij geil ragen. Het elftal van do politie heeft om den van AValsum-wisselheker een wedstrijd ge speeld togen het elftal der licht- en wator- kivani vriendelijk lachend het huis uit. Hij nam het paard bij den kop. De thee staat al klaar, mijnheer An tony, zei hij. AVaring sprong uit de sjees. Goed Mijnheer Ardley Maimers Dick Ipiikte. Hoe staat het leven? De oude man boog met eoa glimlach. Welkom, hier, mijnheer, zei hij. Dic.k ging eenigeu tijd later naar zijn kamer eu liet eerste wat hem opviel was, dat Zijn avoindcösluum was klaar gelegd. Hij' had dat zoo weinig verwacht, dat itij er om lachen moest. Avondcostuum in Daw's Coombel Hoe hoorde dat nu bij elkaar I De kamer was een heel hoog vortrek met wit geschilderde wanden en een eiken betimmering. Dader den hoogen schouw knap. le een vr ooi ijk vuurtje. Dp tafel stonden zilveren kandelaars van zeer oud model. Ei" stond een antiek ledikant, met een vierkanten hemel en voor de ramen hingen dikke gordijnen. Er werd zachtjes aan de deur geklopt. John kwam binnen. Uw bad is klaar, mijnheer. Zal ik u even den weg wijzen? Dank je, zei Dick. Hoe laat oléiiwo? 'Over oen half uur, mijnheer. Terwijl Dick zich aan'liet kleed en was, drongen do tonen van een viool door do diepe stilte, «(ju overal iu het hujiis schéén te lie ore c hen. Het klonk als een vrouwen- slem eu deed Dick aandachtig en zwijgend luisteren. Do klagende, gevoelige muziek scheen in het geheel niet to passen hij bot stuui-sche, spile karakter van dén don keren, man, dio hein. van hot station was komen halen, (Wordt vurvolgd). DER /f jv-vawzww.'. r

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5