BUITENLANDSCH OVERZICHT 1930. NEDERLAND SN 1930 •den kring YoSdoening hebben' gewekt, of- scfltoon men hem noode zag vertrekken; en höj hier in menig college een openplaats! achterliet, I 1 Van hen, die in 1930 door tien. dood uit de Schiedamsclie gemeenschap worden weggenomen, noemen we do hoer C. Klein St., ored-raadsiiri, die op 94-jarigea leef tijd op 8 Maart overleed; mej. M. L Door mans, oud onderwijzeresde hoer B, J. iWiJïiveldt. hoofd dor Geref. U LD-school, die op IS Mei in het Gemeente Zieken huis overleed; de hoor G. Dirkzwager Sr,, do stichter van oen bekend en. groot dis- tillateursbetlrijf on de hoer C. Klein Jr., waarnemend griffier aan hot kantongerecht. De gemeenteraad vergaderde in "1930 31' maal. Ui} nam enkele aoer belangrijke be sluiten, o a in verband met scholenbouw, (aan het Frans Halsplein verrees een mooie openbare school, in het Singelkwartier twee R.-K- scholen, terwijl medewerking werd toegezegd voor den bouw van nog eenige bizomdero scholen en besloten werd tot de stichting van een openbare school aan de Schoolstraat); hij hechte goedkeuring aan een voorstel tot on bewoonbaar v orkl aria g van 148 woningen stelde een verordening op radio hindervast; hij handhaafde het aantal maximumdrank- welvcrgiinningm op 75 ën besloot in prin cipe tot de invoering van.1 eon schoolland verzorging. J De ontslagaanvrage van de adjunct-direc trice van het Gemeente Ziekenhuis, deed! nog al wat stof opwaaien en over de radio distributie en het vraagstuk: Gemeento en sport kwam do raad nog niet uitgepraat. In do samenstelling van don raad kwam, slechts één verandering de heer IV. Weer gang nam ontslag en werd opgevolgd door den heer B. van Koordennen. Er kwamen slechts twee groote hranden voer: op 23 Januari brandde do hurkea- fabrick van de firma L v. d. Toom af on op 12 Juli het pakhuis van do firma A. Poot en Zonen aan do Ilotersu-aat. Het verkeer eischte verscheidene slacht offers. Dp 15 Mei rood op den Rottcadam- schendijk een auto tegen een paal van het ©lectrisdh net van de R.E.T., waar bij een der inzittenden gelood werd. Eenige dagen later werd, ook op den Rollerdam- schendijk, een 8 jarig kind overreden en gedood. i Een stadgenoot verloor op 24 Novem ber nabij Muiden bij een auto ongeluk het leven* en een ond stadgenoot werd daarbij ernstig gewond j -E- Grocte dingen gebeuren soms om ons hccB, waarvan we de bctoekems niet vol komen .beseffen, omdat we er te dicht bij staan. JVe hebben zoo het gevoel, dat dit ook het gevat is met de droogma- 'king van de Zuiderzee. Op school leer den we, wanneer do Wormer, de Beem- ster en de Schermer en de Haarlemmer meer werden drooggemalen, en met ver zuimd werd daarbij to wijzen op het ge weldige van de onderneming. Over ICO jaar zullen ,de leeraren en onderwijzers de kin deren vertellen van het gigantische werk, dat het tegenwoordig geslacht bezig is te volbrengen en dat ook in het afgeloopen jaar weer een schrede nader is gebracht tot zijn voltooiing. Op 10 Februari werd begonnen met het Ieegmalen van den Wie- ximgermeerpolder. Een ander belangrijk waterbouwkundig werk werd in April ddor de Koningin officieel in gebruik gestold: de sluizen te IJmeïden. Twee dingen hebben in 1930 het poli tieke Nederland in sterke mate beroerd: het radio-zendtijdbesluit van minister Reij- mer en het voorstel van ministers Dec kers om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een kruiser en flottielje- vaartuig. Niet allen in den lande beschouwen de beslissing van minister Reijmer als een Salomon's oordeel! Simplistscher kon het al niet, dan hij deed: hij sneed „de taart" in vier gelijke deelen en gaf ieder der groote omroepvercenigingen een por tie. De V.A.R.A. juichte, omdat haar „recht" was gedaan; K. R. O. en N. C. R. V". gnuifden, omdat zij knusjes bij elkaar ble ven en een eigen zender ter beschikking hielden en die lastige algemeeae omroep, waar ieder naar luisteren kan, gekortwiekt werd eg. de A. V. R. D. tooide zioh met een zak en strooide asch op haar hoofd. De radio-misère blijft intusschen voort duren; de 298 M. golf is vrijwel onbruik baar geworden en minster Reijmer, die in Mei zoo'n heldhaftig besluit nam, weet niet wat hij moet doen om den nood te lenigen en als hij het wel weet, durft hij niet de noodige maatregelen te nemen. Ia het „vlootplan" Deckers zagen de soc.-dem. en vrijz.-democtraten een mee wil len hollen van de Nederiandsche regeering op het gevaarlijke pad, dat zoovele staten afrennen en dat tot een nieuwe, nog groo- ter catastrofe kam leiden dam die van 1914— 1918. Een petitionnement werd op het Bin nenhof gedeponeerd door S.D.A.P. en de Yereenigmg Kerk en Vrede, dat door IV2 millioen Nederlanders was geteekemd waarin gevraagd werd het wetsontwerp met aan te nemen. Het is toch aanvaard. Op 1 Maart trad de Ziektewet in wer king. In de zelfde maand nam de Tweede Kamer do winkelsluitmgswet aan en eeni ge weken geleden g.mg zij aocoord met een voorstel van- minister De Geer om den accijns op gedistilleerd weer met 120 per H.L. te verhoogen. De landbouw maakt een geweldige crisis 'door en om de suikerbieten en reverbou- wers te steunen, werden door ue Tweede Kamer maatregelen goedgekeurd Als afsluiting van haak universitaire stu diën. had op 31 Januari de eere-promolio plaats van Prinses Juliana, die eenigo ja ren achteroen colleges volgde aan de Leidscbe universiteit. Do V redes- en V olkcn bond s ten toons tel- ling in de Ridderzaal op het Binnenhof te Den Haag in Februari gehouden, trok zeer de aandacht Dp Nieuwjaarsdag overleed het soc.-dem. Tweede Kamerlid, mr. G. \Y. Sajraes11 Mei kwam een einde aan het werkzame leven van mr. P. J. Troelstra, die do SJXA.P heeft geleid in de jaren van haar opkomst en ook nog geruimon tijd daarna. Het Eerste Kamerlid, nvr. II. Vo±outeren, die in de Chr. Hist. Unie op den meest rechtervleugel stond, overleed 4 Juni; op 6 September mi. dr. W. J. van Leeuwen, oud-vicc-president van den Raad van State. Een markante figuur fa het politieke loven tot zijn dood too, was mr. S. van Houten, In de laatste weken van het jaar scheid den nog van hol. leven: oud-minister J. kV ontholt, do Amcrikaansche gezant te Den Haag, do heer J. G. Diekema en mr. IV. derlandsch gezant te Stamhoul, die liicr te lande met veilof vertoefde. Indië. In het begin en het einde van het jaar werd in het bizonder de aandacht op Ned.- Indiê gevestigd. De laatste «lagen van 1929 werd op Java een razzia gehouden en ver scheidene leden van Nasionale Partei In donesia gearresteerd. Bijna een jaar heeft het geduurd, voor tegen de vier leiders die terecht moesten staan, vonnis werd gewezen. De laatste dagen van 1930 brachten over Midden Java schrik en verderf door do uitbarsting van de Merapi, waardoor 1300 menschen om het leven kwamen. Gedurende het geheele jaar kwamen pe riodiek aanslagen voor op geëmployeerden van plantages en zelfs werd de echtgenoot? van een geëmployeerde het slachtoffer van een koelie die meende onrechtvaardig te zijn behandeld. De K.LM. heeft Indië weer dichter bij Nederland gebracht, door het openen van een geregelden 14-daagschon luchtpostdienst tussehen Amsterdam en Batavia. BINNENLAND. Politieke export. De Ilaagsclre Post schrijft- „Juist in de dagen dat het Vrede op Aarde over velden 0:1 steden wordt uitge zonden, brengt een Engelsch tijdschrift, de „Advertiser's Weekly" ons een welkome verrassing. Nog onder dan indruk vau de sensatroncele verklaring, door Ir. Alba:da afgelegd, dat zijn partij bij een onverhoopt onder den voet loopen van ons land door een buitenlandschen vijand, het neerhalen van de NeJerian Ische vlag met gelatenheid zal aanzien, valt aas oog op een adver tentie in bovengenoemd tijdschuft. B"ze, een geheele pagina beslaande annonce, zorgvuldig in rood, wit en blauw gehouden, vertoont bovenaan den Nederlanlschen Leeuw onder de Koningskroon, geflankeerd links door' de Engelsche vlag err rechts door 't ons allen zoo dierbar© rood, wit, blauw, natuurgetrouw afgebeeld. Maar nu komt de verrassing! Deze advertentie is ge plaatst door en dient als reclame voor „Het Volk" en „Voorwaarts", onze beide socialistische dagbladen. Het is ons warm om het hart geworden toen wij de verras sende ontdekking dede ''at zelfs bij deze beide bladen blijkbaar hec bloed, het Neer- landsch bloed, kruipt waar het niet gaan kan en dat zij het Engdsch lezerspubliek eens goed hebben willen inprenten, hoe dierbaar onze vaderlandscho driekleur ook den leden der S.D.A.P. is. Zij hebben na tuurlijk niet willen achterstaan bij hun En- gelsche partijgenooten, die trouw vol eer bied opstaan wanneer hun volkslied worlt gespeeld en hun staatshoofd behandelen met den eerbied, welke hem uit hoofde van zijn ambt toekonft Als wij over do eerste aangename verras sing, onze driekleur te zien uitwapperen over een advertentie van „Het Volk." en „Voorwaarts" been zijn, wacht ons nog eer. tweede, thans niet zoozeer liggend op ideël als wel op materieel gebied. De tekst der annonce namelijk is er op gericht den Engelsehen adverteerder duidelijk te maken, dat hij, geld beschikbaar hebbende voor reclame, daarmede de dour van beide ge noemde bladen niet moet voorbijgaan. Im mers, zoo lezen wij daar: „These copies go :to families earning good wages", enz. wat wij zouden vertalen met: Das blad komt in gezinnen, waar een goed loon wordt verdiend. Zie, deze ongevraagde er kenning van bet feit, dat in S.D.A.P.-krin gen een goed loon wordt verdiend, heeft ons met vreugde vervuld. Boozo tongen mogen nu cm dan wel beweren dat er zelfs in deze moeilijke malaisetijden,. nog hier en elders pogingen worden aangewend tot verkrijging van loonsverhooging, dat kan met een zoo rondborstige verklaring voor oogen natuurlijk niet zoo zijn," noemt, wat do Haagsche „Jammer voor de ,,Haagsch(e Post", die vrij gaarne oen vroohjk oogenblik gunnen, zegt „Het Volk", maar wat zij hier van ouzo advertentie schrijft, is onjuist. Da advertentie beslaat niet oen geheele pa gina van het reclame-weekblad, maar slechts dat deel van do bladzijde, dat overblijft, onder den titel van hot orgaan, dio don naam van hot blad vermeldt, be novens het opschrift van liet supplement. Dit opschrift nu is versierd met de Britscho en Noderiandscho vlaggen, doch deze behooren, gelijk met één oogopslag blijkt, niet tot do advertentie van lie N.V. „De Arbeiderspers", maai' tot den ti tel van hot reclameblad. Wat de „Ilaagscho Post" er over schrijft, is dus geheel onjuist en daarom is de grap mislukt." Over de laatste gedeelte van de opmor kingen van de „Haagsche Post" zwijgt ech ter „Het Volk". Blijkbaar handhaaft het blad dus zijn melodeeling aan zijn En golsche adverteerders in spé, dat liet „komt in gezinnen, waar ecu goal loon weidt ver diend". Regeling der ziekenfondsen. Het Verbond van Nod'exlanilsche Werk gevers, hoeft, in verband met de derde nota van wijzigingen op het ontwerp van wet tot regeling dor Ziekenfondsen, oen adres aan de Twee le Kamer gericht, waar bij er op gewezen wordt, dat de minis ter verklaard heeft, dat dit ontwerp in verband met de Ziektewet moet worden bezien. Do minister heeft daarbij meer in het bij zonder het oog op artikel 124 der ziekte wet, waarbij aan do werkgevers de ver plichting wordt opgelegd jaarlijks oen be drag van rond 6 millioen gulden op te brengen ter verbetering van de geneeskun dige behandeling van hun arbeiders. Het wit adressant toeschijnen, dat, waar de toelichtende memorie aangeeft, dat on der de tegenwoordige omstandigheden fi naneieele steun van het Rijk niet mogelijk is, hetzelfde moet worden gezegd van een1 financieel? bijdrage, die bekostigd moet worden door het bedrijfsleven. De crisis, die op het oogenblik dit bed rijf sloven in zijn vollen omvang teistert, vormt een on overkomelijk beletsel om over te gaan tot het invoeren van een nieuwe zakelijke be lasting op het bedrijf van rond 6 millioen, gulden. De slechte toestand van landbouw, scheepvaart en industrie; laat o.i. geen; eilkele verzwaring van lasten toe zonder langs middellijken of onmiddeUijken weg do werkloosheid in de hand te «verken. Met den grootsten nadruk moet adressant dan ook aan de Kamer verzoeken het daar heen te leiden, dat artikel 124 van de Ziektewet niet in werking treedt, alvorens de crisis en haar gevolgen zullen zijn ge weken. Aangezien voorts 0inherit de kosten van de door den minister in uitzicht gestolde voorziening vrijwel geen gegevens worden verstrekt, terwijl de ramingen vauearen tus sehen do 50 en 300 millioen gulden 's jaars, en omtrent andere belangrijke vraagstukken in do schriftelijk© behandeling niet gespro ken wordt, verzoekt adressant de schrifte lijke gedachtenwissehng te heropenen, mede 11 verband met 't feit, dat hot voorloopig verslag dateert van 1921, terwijl reeds tw ee an de vijf loden de bijzaraJero eommis sie, die het ontwerp onderzoekt, geen deel meer van de Kamer uitmaken. Rijksuniversiteit te Leiden, is op zljln, in verband met zijn verkiezing tot lid van bet Permanente Hof vau Internationale Justitie, gedane Verzoek, ontslag verleend als lid van de dommïssie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken, einder dankbetuiging voor de vele diensten, als zoodanig aan do regeering bewezen. Bij Koninklijk boslu.it 'is hij benoemd tot commandeur in de orde van. don N'O derlandschea Leeuw. Verder is prof. van Eysinga, op zijn verzoek, ecivol onlslag veileond uit do betrekking van Nedcrlandsch Rijnvaarlcom missaris, niet dankbetugiing, cn als bij zitter voor geschillen inzake verloer on doorvoor, bedoeld in artikel 27 van liet statuut van het Permanent Hof van Inter nationale Justitie. Iïof van Justit'e op Curasao. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het Hof Van Justitie op Curayao, mot in gang van den dag van zijn vermoedelijk Vertrek naar Curasao, mr, B. J. Daetz, griffier van het kantongerecht te Zaan dain. Omroep HollandIndië. De hoeren mr. D. Fock, S. YVijnbergeaii en Wh J. Bastiaan, vormende het dagelijksch bestuur van de vereoniging van liberale radio amateurs (V.L.R.A.) hebben namens den liberalen omroep een adres gericht aan den minister van waterstaat, waarin zij mededeelen het ten zeerste te betreu ren, dat do radio uitzendingen vjïl den Omroep Holland-Indië nog-, steeds gestaakt zijn. Adressanten achten een hervattingvan deze uitzendingen in bet belang van de saamhoorigheid van Nederland en Indio zeer gewenscht en verzoeken mitsdien den minister, te willen bevorderen, dat de om roep HollandIndie zoo spoedig mogelijk in staat gesteld wordt, zijn uitzendingen als voorheen to hervatten. Prof. vau liysiuga. Aan prof. jhr. mr. W. J. M. v. hoogleeraar in het volkenrecht „liet Volkf' Post zich veroorloofd hooft, een mislukt R. R. von Welderon baron Rengers, Ne- grapje, Eysinga, aan do Vorming vau ceu gas-compagnie. Naar de „Msb." verneemt, bestaan er ernstige plannen om te komtere tot oprich ting van een vijfde compagnie hospitaal soldaten, die meer speciaal opleiding zullen ontvangen in het behandelen van gaszde- ken. Deze compagnie zou worden onderge bracht in de Damlustkazerne te Utrecht, waar, behalve de le en 2e compagnie hospitaalsoldaten, ook de militaire gas- school ligt. De acerjnsverhooging. Minister Da Geer beeft bij de behande ling van het wetsontwerp tot verhooging Van den accijns op gedistilleerd gezegd, dat, naar hij meende, do verhooging niet tot gevolg sou hebben, dat do prijs van het glas gedistilleerd duurder wordt. Naar het „Hbl." thans uit de kringen van restauranthouders en slijters verneemt, laat het zich aanzien, dat die verwachting inderdaad in vervulling zal gaan. De vor- koopers willen in dezen tijd van malaise hun artikel niet duurder maken. Zeer groot is voor hen hot versclu! trouwens ook niet. Do verhooging van den accijns bedraagt f20 per hectoliter of 20 cent per liter. Daar uit een liter gemiddeld 25 glazen gaan, betcekrant do verhooging nog geen cent per glas. Dat is inder daad moeilijk op de klanten te verhalen. Wellicht zullen sommige slijters, als zij nieuwe glaasjes aanschaffen, iets kleinere nemen, zoodat de cent verschil wordt go- dekt. Maar overigens zal het publiek er wei nig van merken. Een somber aspect. Werkloosheid en malaise. Economische verwording en aigemeene daling van goederen- en producten- prijzen. De weg naar den vrede nog niet gevonden. De poli tieke moeilijkheden nemen toe, 7 Een somberder aspect dan het jaar 1930 bood kan wel moeilijker gevonden wor den, daar Europa en wel hij'ia do ge heele wereld, onder oen diepe depressie zucht, die allerwege groote werkloosheid en malaise verooraaakt heeft en nog steels aan diepte toeneemt. Het zaken- csn han- dclsleven gaat gehukt onder koersdalingen en overproductie, terwijl de consumptie eer af dan toeneemt. Om de productie te stimuleeren, werden de tolmuren in vele landen verhoogd en. landen met een vnj- handelssysteem zagen hun handel terug- loopen. Het toenemend nationalisme en do steeds grooter wordende malaise, doet de onte vredenheid nog meer groeien en nog zien we het einde niet. Dok de politieke moeilijkheden nemen hand over hand toe, ondanks de hard nekkigo pogingen, der mogendheden om tot een vergelijk te komen en den vrede te bestendigen. Mogen velen met een zeker optimisme de toekomst tegemoet gaan, ver trouwende op Volkenbond en toenemend pacifisme, het neemt niet «veg, dat do resultaten der conferenties en vergaderin gen slechts weinig tastbaar waren en het aspect van de wereld eer versomberde dan verhelderde. Den 3en Januari werd te Den 'Haag de Tweede Haagsche Conferentie geopend, terwijl op 21 Januari te Louden de Vloot- conferentie begoiu. Na afhandeling van en- keto schadevcrgoedmgskwesties en 1 Ooste lijke herstelkwesties, werd den 20en Ja nuari do Haagsche Conferentie gesloten en keerde men fe'tolijk onvoldaan huiswaarts In Spanje kon het staatsgezag zich niet tiandhavenPrimo de Rivera trad af en Berenguer kwam aan het bewind, Zal hij rich kunnen handhaven?. De situatie is daar op liet oogenblik critiek en elk oogen blik kan de explosie verwacht worden. De toestand in Duitschlared is nog on overzichtelijk. In het begin van bet jaax konden we bier een scherpe communisti sche act o op bevel van Moskou öonstaitee- ren, zooals dit trouwens in elk land wroet en stookt. In Rusland zelf vielen duizenden ten offer aan de roode terreur, die met ongelooflijke wreedheid tegen den gods dienst woedt. Dp 17 Februari werd te Genève de Euro- poesclie Economische Conferentie geopend, die met veel moeilijkheden te kampen bad om tot een zg. douanotarievcmvapenstil- stand te komen. Ouzo landgenoot, oud-mi nister Colijn, hield warme pleidooien voor een tarievonbestand en -verlagingen Frankrijks financieel? moeilijkheden wa ren oorzaak, dat het kahinot-Tardieu viel en een miiaisterie-Chautemps gevormd word. 26 Februari: Het kabinet-Chaötemps gevallen. Tardiou weer kabinetsformateur. Ibj krijgt een meerderheid in do Kamer. In Engeland, dat do gevolgen van de malaise eveneons ondervindt, ontstond een scheuring onder de Conservatieven en er werd een nieuwe partij, de Vcreemigde Rijkspartij, opgericht, die vrijhandel bin nen do grenzen des Rijks op haar pro gramma heeft. Critirke toestand in Duitschland Ten gevolge van de malaise en de zware herstelbetalingen volgens hot plan-Young, geraakto Duitschland in financiieol-oooTifr misch critieken toestand. Er is een tekort van 100 millioen Mark op do begroo- ting. Engeland kroeg handen vol werk in Britscb-Iridié, waar do burger-ongehoor zaamheid, aangestookt door Gkandi, ern stige vormen, ging aannemen. Internationaal Recht geopend. Dp 16 Maart overleed to Parijs do af getreden Spaansehc dictator, Primo de Ri vera. In dit zelfde tijdvak overleed 'de bekende Engclscho conservatieve staatsman lord Bal four, dic< bekendheid kreeg door zijn op treden bij de Engelsclie sdli-uldeinregcling na den oorlog. Dp 23 Maait werd de Economische Con feree t o gesloten, met als eindresultaat een gedeeltelijk tan e\ onbestand. Berichten uil Rusland meldden dat Sta lin, steunend op oen minderheid, aan liet terughal'elcn is Naar verluidt, zou do toestand daar veel verbeterd zijn. Tegenstrijdige geruchten uit China blie zen alarm over tconemenden burgeroorlog, verscherpten strijd van Noord tegen Zuid, afgunstige generaals, die naar de macht probeoren te gnjpeu ou verscherpte c'om- nmnistische actie I Ter Lonclensche Vloctdotaferentic daalde en steeg do stemming als het kwik m den barometer. „Groote vorderingen" zoo werd gemokt en den volgenden dag: „Een totale mislukking Gliandï overtrad do zoutwet en wegens ongehoorzaamheid aan do wet, werd hij gearresteerd. Onlusten zijn ia Britsch-Indie nu aan de orde,vain den dag. Egypte eischte in haar onderhiaü'delin- gen met Engeland opnieuw onafhankelijk heid. In Palestina ontstond groote ontstemming onder de Arabieren, die geen Jocdsche immigrat e moor wenschten. Dreigende crisis in Engeland Door de onvoldoende maatregelen, welke de regeering togen do heerschend© werk loosheid nam, dreigde m Engeland een ensis. Mac Donald dreigde zelfs met ontJ binding van het Lagerhuis I Docb de re- geéring kreeg tenslotte eea meerderheid, waardoor het gevaar werd afgewenteld. Onder de conservatieven bemerkten we een krachtige protedtionistisalie stroomi ig, waardoor de positie van. Baldwin als lei der dier partij zeer ondermijnd werd. Als handig diplomaat wist deze zijn positie echter door een enthousiast toegejuichte rede over do belasting op voedingsmidde len, de aigemeene economisch© crisis en het werkloosheidsvraagstuk, weer belang rijk te versterken. Het Witboek, dat de Engelsche regeering over Palestina uitgaf, bevatte een belang rijke verklaring inzake het zelfbestuur van Palestina en bracht groote ontstemming on der de Zionisten, die de rechten der Jciden in Palestina zeer bekort zagen. Dp 12 October werd door den koning de groote Britsch-Indiscihe Conferentie ge opend, waarop do toestanden in de ver schillende deelen van het Indisrlïe Rijk ter sprake komen en welke misschien nog tot goede resultaten zal leiden. Ongeveer tegelijkertijd werd te Londen de Rijksconferentie gehouden over den han del binnen do grenzen des rijks. Russische sensatie. Uit Rusland kwamen steeds sensationee- ler onthullingen over gruwelijke martelin gen en geloofsvervolgingen. Dp 20 April werd do ijitwerpsche Wereldtentoonstelling voor handel en nij verheid geopend, welke tot November duurde. Mussolini hield daverende redevoeringen over vl oo tverli o uitingen en -bewapeningen, wat door Frankrijk met meer dan gewone belangstelling werd aangehoord. Op 26 Mei werd do Noderlandsche af* doding op do Luiksche Tentoonstelling ge opend. Het communisme in Chilna nam steeds toe. Tsjang Kai S;ek, als hoofd van de Nanking-regoeriog, komt in moeilijke posi tie door zijn Noordelijke collega's, Feng en Yen, die zich van de regeering wil len. meester maken. De laatste berichten melden echter een zeer verbeterden toestand. Op 6 Juni kwam plotseling de verban nen kroonprins van Roemenië, Carol, m Boekarest terug en werd met enthousiasme door de bevolking begroet. Hij werd tot koning uitgeroepen, doch al spoedig lag hij overhoop met zijn kabinet, waardoor groote moeilijkheden bij de Vorming van een nieuw ontstonden. In Polen trad de dictator Pilsoedski op, die tegen geen enkel middel opziet om de oppositie naar zijn hand te zetten: Het optreden vooral tegen vreemdelingen is iu sommige gedeelten van het land. baxfeaarsoh'. Op 1 Juli trokken do laatste Belgi sche en Fransaho bezettingstroepen uit het Rijnland. Op 8 September werd do GOste zitting van den Volken bondsraad geopend, waarna, de verschillende commissies vergaderden. Uitstekende redevoeringen werden gehou den door Briand en Ilondcrson, ook mi nister Beolaerts van Blokland sprak over ontwapening en wereldvrede, doch het re sultaat was nihilI Franscli-Italiaanscho vlootlwsprokingen werden gevoerd, dio echter door weder- zijdsch wantrouwen gedn. voortgang hadden en op een dood punt kwamen. Dp 25 October werd te Assisiê hot huwe lijk tussehen koning Boris van Bulgarije en prins Johanna van Savoy© voltrokken. In België ontstond een kabinetscrisis, welke weer spoedig opgelost verd, terwijl in Moskou een „grootsch opgezette ciome- <lio" weid gespeeld, waarbij de beklaagden! in het z.gn. Ramsin-proces wegens onder mijning van den Sovjetstaat tot zware vrij heidsstraffen weiden veroordeeld. Geruch ten over een militairen opstand in Rusland cn een. moord op StalLn, doken op, doclï werden weer even zoo spoedig tegenge sproken. Bankschandalen In Frankrijk kwamen verscheidene bank schandalen aan het ltdbt en door een dezer, n 1. do affaire-Dustrio, kwam het kabïnet-Tardieu ton val. Nu probeert sena tor Steeg weer hot regeerinigsschip-m hot goede vaarwater to houden. Of liet hem zal lukken? Er valt nog weinig van la Op 13 Maart werd te Den Haag de Conferentie voor de Codificatie vare het zeggen. - 1 De beroemde maarschalk .Toffee ligt sinds eenige dagen met don dood to worstelen.

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 14