ONZE GROOTE 15 JANUARI A.s. ROTTERDAM Schiedamsche Courant. Verslag van tien Gemeente raad. 1 IN ALLE AFDEELINGEN DUURT NOG SLECHTS TOT Profiteert van deze Buitengewone Aanbieding HOOFDSTEEG HOUTTUIN - BOERENSÏEIGER DERDE BLAD Vrijdag 2 Jan. 1181 No. 1ÏG13. Zitting van Donderdag 20 Nov. 1930. 's avonds 8 uur. VII. Voorzitter: 'de burgemeester, de heer H. Slulemeijcr. Gemeente en sport. (Vervolg). De Voorzitter zal trachten de stuk- Icon op het schaakbord good to ztefcton, in, do hoop, dat het spel niot mot Demise zal eindigen. Spr. zou dat betreuren in verband piet den 'tijd, die aan dit vraagstuk is be steed on ook om dc zaak zelf. Grondbedrijf en sport* aangelegenheden. Om de zaak te zien, zooals die daar eigenlijk ligt, is liet noodig even terug te gaan in de geschiedenis en te zoeken, naar de oorzaak it do motie-Makelaar en de vele klachten, die bij de begroeting ©Ver de regeling van de sportanngdegen- heden worden gehoord da te herinneren aan het advies van B. en W., dat dezie in Februari j.l. gaven. De geschiedenis heelt het College van B. en W'. en in den Raad geloerd, dlat er telkens conflict ontstond, tengevolge hier- jvan, dat één dienst twee verschillende belangen moest behartigen. 't Is niet de bedoeling critiiek uit te oefenen op bet beleid van leen der wethouders, of op een dienst of cp een eicimraissl©, maar spr. wil alleen een objectief oordeel uitsprei ken. De raad weet nu zelf niet, mat go- beuren moet. Als er iets voor de sport ge daan moest worden in verband met bot beschikbaar stellen van terreinen, dan was men tot nu toe aangewezen op het Grond bedrijf. Eén en de zelfde wethouder en één en do zelfde commissie, moesten twee ver schillende belangen lmhartigen: die Van het Grondbedrijf en dio vain do sport. Ilett resultaat was, dat een zoo goed mogelijke oplossing werd gezocht, maar daarbij wo gen de belangen van bet Grondbedrijf en Gemeentewerken liet zwaarst, want aan dien wethouder cri. diens commissie was immers opgedragen speciaal de belangen van bet Grondbedrijf te behartigen. Omdat het conflict gezien werd, waarin do wet houder en do commissie kwam, is over wogen do behartiging van de sportbelangen aan andcro personen op te dragen en ge adviseerd werd door B. en IV. oen raads commissie te benoemen, speciaal belast met de zorg voor do sporlaangologenhedcn, waarvan een wethouder voorzitter zou zijn, welke raadscommissie steeds op post kon, worden geacht om B. en IV. en dein raad te ndviseeren inzake sportzaken. Dat advies werd door B. en IV, aan den. raad bij schrijven van 21 Februari 1930 uitge bracht. Voorloopig zou die raadscommissie bestaan uit 3 leden, met een wethouder als voorzitter. De bevoegdheden en de taak van die commissie zouden door den raad nader bepaald moeten wonden. B. en ,II\ waren dus in liun advies zoo min we gelijk vooruitgeloopen op wat zij' zich als de beste oplossing dachten; do xaaldi zou immers zelf do taak cu do bevoegdheden van do commissie vaststellen. Dc commissie Steens heeft iets anders gedaan, dan de taak en do bevoegdheden Van de door B. en IV. gedachte rnaldscom missie uit te stippelen. Spr. sluit zich aan bij ben dio hulde aan de commissie-Steens gebracht hebben voor de opoffering aan tijd, die de leden zich getroost hebben en voor hot gepres teerde werk. Het doet spr. genoegen, dat ook leden van den raad nu eens aan den lijve hebben kunnen ondervinden, wat hel betoekent oen voorstel voor te bereiden (Ofschoon spr. het niet eens is met de conclusie, waartoe do meerderheid is geko men, brengt liij de commissie toch can ivoord van hulde en ook den lieer Dinke- laar, die een minderheid in. die commissie vormde, komt een woord van buide toe. Cri iek op den S B L. 0 Als men het werk van de co< «missie on der de oogen noemt, ziet men tegelijkertijd twee brieven van don S.B.L.O. Bi] één daarvan bevinden zich de slaluten en daar in wordt niet gesproken vair oen gedcle- geeide van het gemeentebestuur. In art. 4 ivonlt gesproken over de lo den. Daarin staat: ,,Er zijn gewone-, persoonlijke en cero- Ieden. Gewone leden zijn aangesloten ver- eenigingtïi. Persoonlijke leden zijn zij, die door hun belangstelling in de lichamelijke oefening den S.B.L.O. financieel en of mo reel steunen. Eoro leden zijn zij, dio zich voor den S.B.L.'O. of de lichamelijke oefe ning in het algemeen bïzemdor verdienste lijk hebben gemaakt. IVijze van benoeming ivordt in het II. R. vastgelegd. Aanmelding tot het l'lmaatschap geschiedt schriftelijk bij den secretaris." In do volgende arlikelon wordt dan om schreven dc ivijzo, waarop gestemd wordt en hoe besluiten worden genomen, maar nergens vindt spr. een aanwijzing, dat da S.B L.O. bereid is een gedelegeerde in zijn bestuur die zeggenschap to goven, die do commissie Steens wonseht. j>,~„ vergeleken mot NOGMAALS STERK VERLAAGDE PRIJZEN op, dat de S.B.L'iO. zonder een belangrijke wijziging in zlijki statuten nooit een gede legeerde van het gemeentebestuur in zijn bestuur zal kunnen ontvangen. Spr. voelt het bezwaar, door den hoert Kavelaars geopperd, niet. In art. 6 van do ontwerp-verordening staat, dait de gemeen telijke sportterreinen aan den S.B.L'.'O. Ver huurd zullen worden. B. ai IV. zullen den huiurprijs bepalen en de S.B.L.O. zal dei verhuurde terreinen moeten gebruiken voor hot aangegeven doel. Het fomeelo bezwaar van den heer Kavelaars tegen de voorge stelde regeling voelt spr. derhalve -'rt. Als we echter ingaan op het voorstel van de commissie-Steens, komen we geen streep verder. Noch de raad, nocli do S B.L.'Oj. is voorbereid op de nieuw to scheppen si tuatie en volgens zijn statuten is do S.B. L.'O'. niet in staat de hem toegedachte taak te aanvaarden. De S.B.L.O. hooft, naar spr.'s moaning, een zeer ontactische daad verricht, door in het stadium van de voorbereidende be sprekingen met oen bezwaar te komen ten aanzien van de bepaling, dat cr Zondags voor 12 uui 's middags geen wedstrijden, mogen plaats hebben. Niettegenstaande de S.B.L.O. in zijn statuten schrijft de belan gen der bij den bond aangesloten vereeni- gingen to willen behartigen, met uitzon dering van de politieke en godsdienstige belangen, wekt hij met zijn opmoiildng inzake het houden van wedstrijden op Zondagmorgen toch den indruk, dat hij zich op het politicko pad begeeft, Spr. betreurt dat. Laten we trachten hedenavond nog vruchtbaar werk te verrichten. Dat kan, als in beginsel besloten wordt oen com missie samen te stellen, bestaande uiit 3 raadsleden met als voorzitter een der wet houders, en aan die commissie do opdracht te geven een verordening te ontwerpen, waarin de taak en do bevoegdheid1 van de sportconunissie wordt vastgelegd. Dan is in beginsel beslist, dat het beheer van de sportterreinen blijft bij dc raadsleden en een lid van bet College van B. cai Wi., die. in de commissie zitting zullen nemen. Als do raad daartoe kan besluiten, zouldau ive een stap vooruit zijn en er eindelijk van ver lost zijn, dat één en de zelfde wethouder, dienst en commissie, twee belangen heb ben te behartigen, die niet altijd parallel loopen. Spr. vertrouwt, dat men deze uit lating niet zal beschouwen als crifick zij nerzijds op een der wethouders en een commissie, maar het zal allen duidelijk zijn, dat door den raad to veel g-eëisdit wordt, ais de zelfde li-oden twee belangen moeten behartigen, die meermalen met elkaar ia conflict komen. Daarom is een aparte commissie noodig voor de behartiging van do sportaangclre genlied en, De heer mr. Yan 'Volz,en: Wie zijn nu ongeveer 31/s uur bozig met dit onderwerp te bespreken! De heer De Bruin: Nou', non!! De heer mr. Van Vel zon: In do midr dagvergadering is er oen half uur over ge sproken en nu zijn ivo reed3 bijna 3 uur bezig 't IVordt nu tijd kort en bondig een be slissing te nemen. Voorop ivil spr. stellen, dat in deze dis cussie voel langs do zaak zjelf is been ge praat. Alle beschouwingen over particulier initiatief en overheidsbedrijf gaan bij deze kwestie langs do kern van do zaak been l)e stand Is 2-12!, Na den wedstrijd In woorden, die hior gehouden is, komt spr, tot deze diagnoso: de stand in den wedstrijd tussehen Snol elftal van captain Steens en dat van cap tain Dinkolaar, of als de heer Do Bruin captain De Bruin, is thans 2'3. Dat is hot zen hebben spr.'s voorstel overgenomen. ergste niet! Erger is, dat het nu half time is! Maar het allerergste is, dat naar spr.'s meening noch het elftal van den heer Steens, noch dat van don heer Dialed dar bij voortzetting van den wedstrijd in staat zal zijn de winnende goal te scoren! lYnar de zaak zoo staat zal spr. niot meer in historische beschouwingen treden. Er zijn te onderkennen twee stroomingen: die van de commissie-Steens in meerder heid, welke het beheer Van do sportterrei nen in handen wil geven van den S.B.L'Ol en die van den heer Dinkolaar, welke liet beheer bij do gemeente wil laten. Spr. spreekt nu niet over den vorm, waarin de richting Hinkelaar dat beheer van do gemeente ivil gieten. Uit het debat is gebleken, dat do com missie-Steens aan den S.B.L.O. een zeer greote macht ivil geven en hot is inder daad juist, dat die bond eerst nog moet bewijzen, wat liij kan. De gemeerde hoeft het recht te weten, waartoe de S.B.L.Ot in staat is. Anderzijds is spr. hét er niet mee eens, nu maar aan raadsleden de behartiging van de sportbelangen op te dragen, terwijl die leden gocn kennis van de sport heb ben. De boer Die Brain: lie weet niet, dat ik dat betoogd heb! De heer mr. Van Velzuen: Een voet baller beeft geen verstand van terreinen, is bier betoogd. Maar dat is do zaak te eenzijdig gesteld. Men mag een actief lkl van een voetbal vereenigiug zijn en in bol veld een goede kracht, maar zoo iemand heeft naast zich bestuursleden, en spr. zou aan die bestuursleden net allo kenn's omtrent terreinaangelegenbeden willen ont zeggen! Spr. wil dus niet de medewerking van de sportmenschen in het beheer afwijzen, omdat actieve spelers niet welen van ter- reinaanleg, enz., maar naast die actieve spelers sta,an immers bestuursleden. De heer De Bruin: En daarom nam S.V.V. do Heide-Maatscliappij om haar ter rein in orde te maken! De hoer mr. Van V e 1 z te nDo verstan digste weg ls om m dit stadium geen bin dende uitspraak te doen. Als nu, zoonis de voorzitter blijkbaar wil, in stemming werd gebracht een voorstel om een com missie uit den raad, de behartiging van de sportbelangen op te dragen en dit voor stel word verworpen, dan zouden ive een negatieve uitspraak van den raad bobben, waaruit niet een positieve uitlating gezien zou mogen worden ten aanzien van een oplossing in de andere richting. Nader overleg De commissie-Steens heeft lofwaardig werk gedaan en spr. zou hot waardee- ren, als er tusschon B. en IV1, en die Com missie contact werd gezocht, teneinde sa men ie bespreken of er geen betere waar borgen zouden kunnen worden verkregen, dat de gemeentelijke sportterreinen riditig beboerd zidlen worden. De commissie-Steens lieeft er recht op om binnenkamers van B. en IV'. te ver nemen, waarom hot College 't voorstel der commissie zoo niet kan aanvaarden enl an derzijds kan liet goed zij'n, als B. en IV'. het dossier van de commissie eens nader bekijken. Daarom zou de raad verstandig doen iu dien zin een besluit te nemen, Een oplossing van bet geheel© vraag stuk is echter urgent. Er zijn verscheidene rekesten bij B. en IV. en den raad bin nengekomen van sporivoreonigingem en die moeten worden afgeda°n. Be gewraakte geschiedschrijver, De heer ir. Houtman zal zich in de oplossing van de puzzle niet verder ver- mnlcneur" staat 't elftal van diepen. De heeran Slavenburg en Van Vei Als spr, een geschiedschrijver noodig beeft, neemt hij bij voorkeur daarvoor iemand, die er zelf bij geweest is! 't Spijt spr., dat de voorzitter, die er niet bij is geweest, zich als geschiedschrijver heeft op geworpen, Spr. is niet do man geweest, die de sportaangelegcnliedm moest regelen. Als dat het geval wos geweest, zou spr. hier thans niet moer gezeten hebben! Dan ivas hij al lang doodgeknepen! Maar liet is al tijd het Collego van B, en IV. geweest!, dat de sportaangc 1 cgenlieden. regeldio. Er is een langzame evoluliegang waar te nemen. De gemeente wil zich steeds meer bemoeien met de aangelegenheden van de burgerij; ook met die van de sport. Spreker is er ook vódr, dat Grond bedrijf en de sportaangclegenhoden worden gescheiden; de kans bestaat dan, dlat ook eens oen ander do klappen krijgt en spr. zal dat dan met 'n zeker welgevallen gade slaan. De voorzitter heeft liet wel goed be doeld, maar onbewust was hij niet geheel juist, toen bij over do regeling, zoo- als dio tot nu toe beeft gegolden, sprak. Spr. lieeft die regeling aan den lijve ge voeld en heeft meegeleefd en daarom zou bij liever 'n anderen ges< Stiel schrijver heb ben dan. den voorzitter. Do Voorzitter: Ik heb geoordeeld, naar wat ik in de ruim ld/s jaar bier Van de zaak heb gezien. Dat de beer Houtman niet aan spr.'s goede bedoeling twijfelt, doet'spr. genoe gen. Blaar zelfs de beer Ilotman is niet in staat twee hecren te dienen: Grondbe drijf en de sportbelangen. Spr. heeft uit ervaring "gesproken. Dc heer ir. Houtman: Laten we nog eens nader overleg plegen en nu niet een beslissing nemen. IVe hebben elkaar thans gepolst en bet is niet uitgesloten, dat uit het nader onderling overleg iets goeds ge boren wordt, De Voorzitter wil nu nog oven het woord verleenen aan don woordvoerder der commissie ad lioc. Do heer Steens: De heer Van Ylclzen beeft als scheidsrechter het noodig geoor deeld na half time de elftallen niet weer in liet veld te roepen. Aan den oenen kanli spijt spr. dat, want als aanvoerder zou bij gaarne den stand op 42 brengen. Spr.'s elf kil is nog niet vermoeid en er zitten nog wel eenige goaltjes in de boenen van de voorwaartseni Inlussclien wil spr. en nu laat hij de beeldspraak verder varen het overleg, waarop blijkbaar prijs wordt gesteld, niet afwijzen, mits in den noodtoestand, waar in enkelo vereeaigingen zijn gekomen en die zelfs ,,velilloos" zijn geworden, zoo spoedig mogelijk wordt voorzien. De beer Houtman zegt wel: Er zijn geen terreinen, maar B. en IV. zullen toch aan den erg- sten nood tegemoet dienon te komen. Als de zaak niet op de bongo baan wordt go- schoven, staat spr. niet afwijzend tegenover een nader overleg on spr. meent, dat de overige commissieleden liet zelfde stand punt innemen. Of editor do captain van het andere elftal ook op dat standpunt staat, weet spr. niet De Voorzitter merkt op, dat do heer Steens corn*go voorwaarden aan zijn bereid willigheid, om nader overleg to plegen, Verbindt. Spr. iveet niot, of daaraan ban worden, voldaan, De hoor Dinkolaar weet niet of hij" aanvoerder van. eon elftal is. Spr. voelt het meost voor hot standpunt van den heer Kavelaars, wat niet uitsluit een zekero medezeggenschap in d© prac- tischo ui boerin c. Tegen een samenspreking binnenkamers heef) «pr. niet het minste bezwaar, maar daar moei Aan ook de S.B.L.O. bij tegem* ivoordig zijn. Dat heeft de lieer Van Velzcft niet gezegd. De lieer mr. Van Vel zien: Ik heb ear geen bezwaar tegen, dat ook de S.B.L.O! daarbij uitgenoodigd wordt. De heer Hinkelaar is in 't geheel niot vermoeid en wil best nog eens va» wal steken, maar spr. gelooft ook, dat heil de voorkeur verdient thans eerst overleg te plegen. Do Voorzitter wil die gedachte van. onderling overleg wel overnemen, maar de Voorwaarde, dat ook dc S.B.L.O. bij kla nadere besprekingen aanwezig zal zijn, moet toch niet zoo opgevat worden, dat liet ga- hcele bestuur van dien bond wordt tulgd- noodigd? De bedoiob'ng is toch eenige be* stuurseden te vragen De lieer D' in kei a ar: IVat gebeurt ets inlussclien met wat dringend op afdoemiais wacht? Voorzitter: Daaromtrent kunnen! B, én IV. thans geen toezegging doen! De heer Hinkelaar: B. en IV'. kuw* non toch ivol toezeggen, dat zij zullen trach ten in den nood, waann sommige vereeni» gingen verkeeron, te voorzien? De lieer ir. Houtman: Dlat zullen wto( eerst eons moeten bekijken en bezien! De Voorzitter: IVe zullen ons besï doen, maar meer kunnen we niet toezeggen* Do heer Oollé: Dlat is goedkoop! De Voorzitter: Dat kan wel, maan meer kunnen B. en IV. toch niet belo ven! Kan de raad er zich mee vore enigen^ dat B, en. IV., de commissie-Steens eïi ge delegeerden Van den S.B.L'.O. samen dio juiste oplossing trachten te vinden? De heer Coïló vraagt het woord. 1 Be Voorzitter: Over dit voorstel? De lieer Collé: Mijnheer de voorzitter^ ik hoop, dat u eens afleert, dat altijd aan mij te wapen! Llc spreek nooit anders daal over de zaak, die aan de orde is en lals nog eens weer vraagt: Over dit voorstel zal ik geen antwoord meer geven. De Voorzitter: Dat is niet vnen.1- delijkl Ga uw gang, mijnheer Collé! De heer Collé: Mevr. Ben them heeft zoo even ik weet niet of men dat ge hoord heeft gezegd, dat bet onze sch'uüS is, dat deze zaak weer op do lange baan ivordt geschoven. Do lieer v. d. Hoek: Dat is toch zool De beer Collé: Be ben ode nog ni>< vermoeid en zou iets kunnen zeggen ever de modezeggenschap in theorie en practijk! Als B. en IV. thans geen uitspraak van den raad wenschen, zal spr. zich daar niet tegen verzeilen, maar spr. hoopt, dat del discussies, die dan binnenkamers gevoerd zuilen worden, op een ©enigszins liooger peil zullen staan dan de debatten hier. De wijze, waarop de lieer Do Bruin en ook de voorzitter spraken over den S.B.L.Ot, gaven den indruk, dat B. en IV. bezig waren spijkers op laag water te zoeken. Alle leden van liet Ocltego van B. en IVL hebben het ivoord gevoerd om het zelfde standpunt te verdedigen en achten het niei raadzaam na een beslissing te doen ne men. Spr. ivenscbt ook voor de naaste toekomst het elftal van den heer Steens de noodige sterkte! De heer Fetter heeft den heer De Bruin liooren spreken over hot spelen van wed strijden op Zondagmorgen. Maar thans wij zen ive de zelfdo commissie aan, om ver der de zaak te helpen regelen. Spr. vreest^ dat die zelfde bepaling omtrent het niet) paogen spelen op Zondagmorgen nu weer zal ivorden opgenomen en ©en dergelijk© bepaling aclit spr. hoogst onsympathiek! Mevr, Ben themde IVild©: En je gaat zelf. met hot rapport van die com missie accoord! De heer Fetter: Neen, dat is een dogma van mevr. Benthem en de A.-IL hebben ook een dogma omtrent dat niet spelen op Zondag. De lieer ir.. Houtman: Dat is geen dogma! De heer Fetter: Ik ben zoo m'uakel vooi de vrijheid t De lieer ir. Houtman: Daarvoor moet je bij den Vrijheidsbond zijn. De heer Fetter wil zijn gedachten vrij kunnen uitspreken. Die bepaling omtrent het spelen op Zondag is spr. onsympathiek en als de beer Hoogendam wil dwingen, dat er op Zondagmorgen niot gespeeld wordt, zal dat op een fiascio uitloopen. Do heer Ho ogen dam kan met h©t donkbeeld om nog eens nader overleg te plegen, meegaan, maar wil daarbij eonsta- tecren, dat de commissi© ad boe de zaak niet op do lange baan beeft geschoven; zij heeft alles willen doen om deze zaak tot een goed einde to brengen. Op wat de heer Fetter beeft gezegd om trent een dogma van de A.-R. zal spr. nu niet ingaan. Daarvoor bestaat later wel eens gelegenheid. De heer Fetter: IVel ja, daar kun nen wo nog wel ©ons o-ver ,,boomen"I Het denkbeeld om tusscben B. en VA, do commissie ad hoe en gedelegeerden va» den S.B.L.O. een bijeenkomst to beleggen, teneinde ©en. oplossing inzake de regeling van de sportaangelegemhoden te bereikdoj, wordt aanvaard. Do Voorzitter sluit de vergadering. DER Kalais-Oprainiq L Mere srassssrasaa

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9